m ernst en luim. Een voordracht van S. Tamsma „Ezau" werd op uitnemende wij ze vertolkt. Daarna las de voorz. ons Jona 2 voor, waarna C. Sloff een inleiding hield over „Het boek Jona1'. Een gezellige bespreking volgde daarop. Een telegram werd verzonden aan Ds. Vonkenberg. No. 6 van het programma was een voor dracht van T. Siebesma. De secretaris kreeg het woord en bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. Daarna kwamen de afgevaardigden aan de beurt. De voorzitter bedankte de afge vaardigden voor hun aanwezigheid en voor hetgeen zij hadden willen zeggen, maar dezen avond kregen zij het woord niet, met uitzondering van den afgevaar digde van den Kerkeraad, den heer A. Noort. Na een stukje „luim" door C. Sloff, kre gen we een samenspraak getiteld „Zet je petje af", die bijzonder in den smaak viel en ook heel goed werd gespeeld. Nadat tien minuten was gepauzeerd, heropende de voorzitter de vergadering met het la ten zingen van het le couplet van het Bondslied der M.V. Weer kregen we een luimige voordracht van één van de jong ste leden, C. Punt, een samenspraak „De gedroomde schoonzoon" en vervolgens [Werd 't „Wien Neerlandsch bloed" gezon gen. J. Schenk gaf nog een stukje, ernst. De 2e inleiding „Wat wij doen", werd ge houden door W. van den Berge, en ten slotte volgde de uitspraak der jury. Voor beiden, ernst en luim, was één prijs be schikbaar gesteld. Voor ernst was S. Tam sma en voor luim C. Punt de gelukkige. De heer Buurman sloot met dankgebed, nadat gezongen was Ps. 25 2. De zaal was geheel bezet. De nieuwe burgemeester. Gelijk gemeld, is met ingang van 15 No vember benoemd tot burgemeester dezer gemeente Mr. D. F. Pont, met toekenning Van gelijktijdig eervol ontslag als burge- jneester van Uithoorn. De nieuwe burgemeester van Hillegom (die 4 April 1893 te Wormerveer werd ge boren) is Katholiek, 35 jaar oud en zoon Van wijlen William Pont, een der grootste bouthandelaren in ons laüd. In de jaren 1913 tot 1918 studeerde Mr. Pont aan de Universiteit te Leiden, waar hij in het L. f3. C. de functie van quaestor vervulde. In 1919 ging hij tot het Katholieke geloof jOver. Na zijn promotie werd hij werkzaam gesteld aan de Amisterdamsche Bank, al waar hij de belangrijke functie bekleedde Van secretaris der directie. Intusscben gin gen zijn aspiraties meer in de richting van het administratieve bestuur en in 'Augustus 1925 werd hij benoemd tot bur gemeester van Uithoorn. Hier deed hij zich kennen als een bekwaam en voortva rend bewindsman. Hij stichtte een openbaar slachthuis, dat tot nu toe, ondanks de pessimistische critiek bij de oprichting, een rendabele in stelling bleek. Veel deed hij ook voor de verbetering der wegen en opbloei der tuinderij. Hij trachtte met succes te zorgen voor crediet aan de tuinders om door het bouwen van kassen en het zich aanschaffen der nieuw ste technische hulpmiddelen hun bedrijf tot grooter bloei te brengen. KATWIJK AAN ZEE. Men schrijft ons van bevriende zijde: Is het wonder, dat vooral de laatste ja ren na den oorlog in onze gemeente ge weldig wordt geklaagd over den zwaren druk van de lasten, ons door onze over heid opgelegd? Daartoe heeft de onder- wijswet-1920 het hare bijgedragen, zoome de de malaise in ons hoofdbedrijf, de vis- scherij. waardoor ongeveer 1/3 van het be drag van onze geheele inkomstenbelasting wordt aangesproken voor een nieuwe wet als bovenbedoeld, en aan de andere zijde droogt een bron van inkomsten, die even eens 1/3 bijdroeg, in; dan is het duide lijk. dat de druk enorm toeneemt en dat Sijmen te betalen heeft. Onder deze moei lijke omstandigheden was het, dat oud burgemeester de Waal Malefijt het roer van ons scheepje in handen had. en het is voor een groot deel aan zijn voorzichti ge. wei-overwogen leiding te danken, dat hij er nog van gemaakt heeft, wat wij nu achter ons hebben, want wat Z.ed.bare de afgeloopen tien jaar heeft moeten rege len is zoo ontzettend moeilijk geweest, dat we er hoe verder we er af komen, hoe langs zoo meer eerbied voor krijgen. Het ging, het gaat niet langer, noodkreten werden reeds lang vernomen, eerst enke le, weldra over de heele linie, totdat van alle zijden als in koor, onze landsregee- ring het hulpgeroep in de ooren dreunde. Sinds enkele jaren is een staatscommis sie bezig deze uitgebreide materie in stu die te nemen en aan de vrucht van dien arbeid danken we dan nu het ontwerp-de Geer „financieele regeling tusschen rijk en gemeente". Het daghet, zouden we bo ven deze regelen kunnen plaatsen, want werkelijk is de donkere wolk welke ook onze gepaeente bedreigt, met een lichtrand omzoomd. De ons ten dienste staande cij fers geven aan, dat een inkomen van 1000 voor een gezin' met 2 kinderen be last wordt met 5, van 2000 betaalt men ƒ30, van ƒ3000 wordt het ƒ60. Al9 men dat vergelijkt met de cijfers, welke men ook daarvoor aanhoudt in onze gemeente en wel voor 1000 f 10.80, voor 2000 ƒ62.20 en voor ƒ3000 ƒ121.50. dan is het verschil duidelijk. De persöneele belasting wordt door de gemeente geheven, de 65 opcenten vervatten dus. Tevens krijgt de gemeente de beschikking over de hoofd som der belasting op gebouwd en onge bouwd van de grondbelasting. De uitkee- ring per inwoner zal zeer waarschijnlijk hooger zijn. Mocht de gemeente niet over voldoende middelen beschikken, dan heeft zij het recht op eerstgenoemde heffing, die nu ten goede komt aan het rijk, opcenten te heffen. Het recht daartoe heeft zij eerst, r.adat op de vermogensbelasting opcenten zijn geheven, en mag nooit meer dan 80 bedragen, dat is de helft der opcenten te heffen op vermogen, plus 30 Aangezien in onze gemeente geen opcenten op ver mogen worden geheven, zal een instellen van opcenten op de fondsbelasting niet zoo vlot gaan. We kunnen dus gevoeglijk aannemen dat onze druk aanmerkelijk wordt verlicht. Daarom is het een voorrecht, dat we eindelijk ruimte krijgen voor woningbouw. Zoodoende dient het gemeentebestuur pa raat te zijn en kan men nu straks met andere gemeenten wedijveren op voet van ongeveer gelijken druk. Waarom zou er dan voor Katwijk geen toekomst zijn? De genen, die over uitbouw van onze gemeen te hebben gesproken, vooral de laatste ja ren is die materie steeds meer op den voorgrond gekomen, hebben wel goede po litiek gevoerd. Het besluit tot stichting van een nieuw gemeentehuis, daar waar die uitbouw voor onze gemeente moet worden gezocht, is een forsche stoot in die richting, een besluit dat steeds meer ge waardeerd zal worden, naarmate de uit voering vordert en zal zijn tot stand ge komen. Want ook daar. in die omgeving moet straks gelegenheid zijn om die men- schen in onze gemeente te ontvangen, die hier uit hoofde van de zware belastingen óf weggingen, óf wegbleven. Want dat is levensvoorwaarde voor ons. nog meer dan tevoren. Want bij de nieuwe belasting plannen zullen diegenen in onze gemeen te, die minder dan 2000 inkomep heb ben. naar verhouding veel minder gaan betalen en die gevolgen zijn voor onze ge meente van zeer ingrijpenden aard. LEIMUIDEN. Burg. Stand. Geboren: Cornelia The- resia, dv. Johannes Cornelis van Graas en Johanna Cornelia Meijer; Catharina Jo hanna, dv. Nicolaas Jasper Beuk en Ali- da de Frankrijker; Jacobus Johannes, zv. Adrianus Hendrikus Straathof en Maria Johanna Juffermans. NOORDWIJK. Burg. Stand. Geboren: Corrie Wilhel- mina, dv. C. H. D. van Munster en W. M. Nieuwenburg; Johanna, dv. Jac. Vink en C. van der Wiel; Catharina Maria, dv. J. Verkade en W. H. Marcelis; Wenifrida Elisabeth, dv. J. C. Beugelsdijk en M. C. van Winsen. Ondertrouwd: Johannes Barnhoorn, 21 jaar en Christina van Beelen. 21 jaar; Al- bertus Post, en Helena van Duyn. Getrouwd: A. Goedemans, 28 jaar en A. M. Rietmeijer, 23 jaar; H. Geul, 50 jaar, wedn. van J. Schippers en A. C. van der Weijden, 43 jaar, wed. van E. J. Selbach; L. J. van Oosten. 23 jaar en J. M. Nieuwen- huizen, 25 jaar; Jac. van Egmond. 27 jaar en J. B. Vink, 26 jaar; D. van Bekkum. 29 jaar en W. Willebrands, 31 jaar. Overleden: Jan Lindhout. 4 mnd., zv. W. Lindhout en T. Ammeraal. OUDE WETERINO. Jubileum* Den len November a.s. zal het 12^ Jaar geleden zijn. dat de heer A. van Wierin- gen alhier is benoemd tot Opzichter der gemeente Alkemade. Het zal dezen jubi laris, die zijn taak met groote nauwge zetheid en ijver heeft vervuld, dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. ROELOFARENDSVEElf. Schaken. Gisteravond had in de St. Pancratius- zaal alhier een ontmoeting plaats tus schen de schaakclub „Utile Dulci" alhier en een onderling clubje schakers uit Rijp- wetering. Het was een zeer gezellige avond en hoewel de Veen won, bleek toch ook Rijpwetering sterke schakers te be zitten. Moge deze avond aanleiding geven tot meerdere dergelijke ontmoetingen, waardoor de beoefening en de veredeling van het schaakspel in de Venen zal war den bevorderd. Arbeldersvergadering. Gisteravond had in de Pancratiuszaal een korte vergadering> plaats van de le den der arbeidersvereniging. De voorzit ter de heer N. Kerkvliet, opende met een woord van welkom tot de leden de ver gadering, waarna hij het woord gaf aan den Secretaris tot voorlezing der notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. In bespreking kwam het arbeidscontract voor het volgend seizoen. Mededeeling werd ge daan van een voorstel van de Tuinders- patroonsvereeniging om het contract te wijzigen wat betreft het aantal werkuren gedurende de maanden November en De cember. Het bestuur van de patroonsver- eeniging heeft voorgesteld de werktijd ge durende die maanden te stellen van 7% op 5 uur. Besloten werd hierop alsnog geen beslissing te nemen, doch dit punt uit te stellen tot een volgende ledenver gadering. In bespreking kwam de viering van het 25-jarig bestaan van de arbei dersvereniging. Door den voorzitter wer den hierover eenige korte mededeelingen gedaan, terwijl het programma in de vol gende vergadering zal worden uitgewerkt. Hierna werd de vergadering gesloten. Verkeersverbetering Noordhoek. Woensdagavond had in de St. Pancra tiuszaal alhier, onder Jeidjng van den heer N. van der Meer «jen gecombineerde vergadering plaats van' de leden van de L.T.B., Middenstandsvereeniging De Han ze en de R.K. Coop. Veilingvereeniging. 116 tuinders waren aanwezig. Teder aan wezige werd door den voorzitter in de gelegenheid gesteld om zijn meenfng ten beste te geven omtrent de aanhangige plannen tot verbetering der vaart err van den Verkeersweg aan den Noordhoek. Al lereerst werd het woord gevoerd door d£n heer Jac. Bakker, die het plan om de brug te verleggen tot voor de boerderij* van den heer van der Poel (plan 6) af keurde en een nieuw plan voorstelde, nl. om de brug meer in de richting van het Gemeentehuis te leggen en deze zoo hoog te maken, dat geladen pramen er zonder dat de brug opgehaald behoeft te worden, onder door konden varen. Dan kwam aan het woord de heer P. de Jong Cz., die meer in het bijzonder om de grootere af stand welke, indien plan fyzou worden uitgevoerd afgelegd rnoet worden, dit plan bestreed. Verschillende leden voerden hierna nog het woord. De heer C. Huig- sloot was van meening, dat de leden niet voldoende voorbereid waren om over de aanhangige plannen een oordeel uit te spreken. Ten slotte werd tot stemming overge gaan, welke tot uitslag had, dat 102 leden zich verklaarden tegen plan 6, terwijl de overigen, op eenige blanco-stemmen na, zich er voor verklaarden. Hierna sluiting. 8ASSENHEIM. Burg. Stand. Geboren: Cornelia Aga tha Maria, dv. P. Th. Zwetsloot en J. M. Verkleij. Overleden: Cornelis Posthumus, 51 jaar, echtg. van S. Hoomans, eerder* wedn. van A. van der Noord. Ondertrouwd: Thodorus van der Hoorn, 39 jaar en Martina Maria Langelaan. 30 jaar. Gehuwd: Cornelis Johannes van Diest, 44 jaar en Louise Maria Günther, 36 jaar. Gevestigd: C. Spilker en gezin, Rusthoff- laan 54 van Lisse; Mej. E. Rooijer, Hoofd straat 160 van Oegstgeest; Mej. E. C. van Vliet, Charbonlaan 14 van Haarlem. Vertrokken: J. M. Vlasveld, geb, Velders van Floris Schoutenlaan 14 naar Rotter dam; A. van Waateringe, van Hortuslaan 15 naar Leiden; A. Goedemans, van Zui derstraat 33 naar Noordwijk. ZWAMMJRDA1L Burg. Stand. Ingekomen: van Reeu- wijk M. van der Smit, dienstbode, Tempel 28; van Gouda, J. M. van den Boogaard, wed. J. van Os. Overtocht; van Hooge en Lage Zwaluwe, G. C. Hakkeling, Over tocht 49. Vertrokken: naar Bodegraven, Prinsen straat 20. J. Vreeken en gezin, Muziek handelaar;, naar Bodegraven, H. van Lui- nen, Slagersknecht; naar Den Haag. N. W. Buitensingel 106, C. van Katwijk, Fruit handelaar. WOUBRUGGE. Bij velen alhier heeft het de aandacht getrokken, dat in onze Woudwatering veenklompen drijven, en wel ter grootte van twee drie meter in omvang en van meer dan 1% meter dikte, zoodat zelfs een motorboot er door in haar vaart ge stuit werd. Deze veenklompen zijn uit den bodem der -Heimanswetering losgeraakt. Sedert onheuglijke jaren was men gewoon, dat in het najaar rietruigte langs den weste lijken oever (Vrouwgeestpolder) los raak te, doch de vrees wordt thans gekoesterd, dat deze veenstukken langs den oostelij ken oever (Smolenaarsweg) uit den bodem zijn los gerukt. Wat de oorzaak daarvan mag zijn? Wellicht het trillen van den veenbodem door de talrijke motorbooten? Een onder zoek zal daarnaar worden ingesteld. Gistermorgen zou de molenaarsknecht B., den motor op gang 'maken. Hij had echter het ongeluk daarbij uit te glijden en op de machine te vallen met zijn hoofd. Geneeskundige hulp moest onmiddellijk worden ingeroepen. Op de gehouden veiling waren aange voerd 26 partijen. Prijzen kipeieren 10.50 11.20, eendeneieren 7.10. Boter 1.80 1.92 per K.G. Burg. Stand. Overleden: Jacoba de Bruijn, 7 weken; J. G. B. Straathof, 50 jaar echtgenoot van M. S. van der Salm. Ondertrouwd: C. van Staveren en An na M. Bulk. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Redaotie.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij u, indien mo gelijk, het onderstaande in Uw blad te willen opnemen. BLINDENZORG. Een der vraagstukken, die de laatste jaren velen bezighouden, is de z,g.n. „Gemeenschapszorg" voor blinden, en het besef, dat deze gemeenschapszorg voor ons, die het gezichtsvermogen missen, onontbeerlijk is, heeft ook de Leidsche blinden er toe gebracht, zich te vereenigen, zich aaneen te sluiten, en langs geoorloofden weg te komen tot bereiking van het groote doel: „Ge meenschapszorg". Strevende naar dit doel, komt ons de vraag op de lippen: ,.op welke wij ze kunnen wij dit bereiken, en wat kunnen wij blinden zelf doen, om het publiek en voor onze persoonlijkheid, en voor ons doel te winnen?" Het antwoord ligt niet ver: wij moe ien het publiek roepen, vragen, om te komen zien en hooren, wat wij kunnen en willen en daarna vragen wij: wil ons helpen, wil ons steunen, wil naar ons komen luisteren, waar wij het voornemen hebben opsevat. om op 12 December a.s. in den foyer der Stads gehoorzaal een avond te organiseeren, ten bate van de Leidsche afdeelingvan den Blindehbond. Op dezen avond zal optreden een tooneeJclub. genaamd „Uno Animo", bestaande uit de leerlingen van het In st ituüt tot onderwijs van Blinden t«» Amsterdam, directeur Dr. A. H. J. Bel- zer. De leider van deze club is de heer K. van Leeuwen, onderwijzer aan het Instituut. Ook de Leidsche blinden zullen la ten zien, en hooren, wat zij kunnen presteer Wij brengen een en ander onder uwe aandacht, omdat de toestand, waarin de Leidsche blinden over het algemeen verkeeren, verbetering vrUagt, omdat de gezinnen, waarvan de "hoofden blind zijn, hunkeren naar wer&» om hun gezin naar behooren te kur.TifV' onderhouden, en ook, opdat het bestaan der afdeeling Leiden van den Bond in de gelegenheid moge ko men, zijn leden eenigen steun te ver- leenen, in hun meestal benauwende omstandigheden. Wij brengen dit alles onder uwe aandacht, vertrouwende, dat het Leid sche publiek de hand zal uitsteken, tot steun van ons doel, en aan ons bestuur programma's zal bestellen, die dan na weinige dagen zullen worden bezorgd. Zij, die zich den avond van 22 Febr. jl. herinneren, zullen zeker niet aarze len, aan onzen oproep gehoor te geven en anderen op te wekken met hen mee te gaan, en kennis met ons te maken. Komt, Leidenaars, slaat de handen ineen en steunt het goede doet, dat wij voor uwe misdeelde stadgenooten voor oogen hebben en laat den foyer der Gehoorzaal veel te klein blijken voor het aantal onzer belangstellende bur gers. Bestelt alvast uwe programma's en leest met aandacht de „Nieuwe Leid sche Courant", waar u per advertentie zal worden bekend gemaakt, met de nadere onderdeelen, die den bewusten avond zullen vullen. U, geachte redactie, dankende voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij namens het bestuur der afdeeling Leiden van den Nederlandschen Blin- denbond: L. ROMBAUT, Voorzitter, Javastraat 64a. L. BOOM, Secretaris, Hoogewoerd 31. J. J. ABSPOEL, Penn., Trompstraat 34. Land- en Tuinbouw. BOND VAN KAASPRODUCENTEN. Gisteren heeft de Bond van Kaas producenten te Gouda een algemeene vergadering gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer A. van Wijnen. In zijn openingswoord besprak de heer van Wijnen het verschijnsel, dat de politieke partijen alle hoe langer hoe meer zich met den landbouw gaan bemoeien. Op zichzelf is dit niet ver keerd, mits de landbouworganisties tegenover de politiek .hun zelfstandig heid weten te bewaren en de vraag stukken van den landbouw uit zuiver economisch oogpunt beschouwen en deze niet onder politieke invloeden tot een oplossing trachten te brengen. Mededeelingen werden gedaan over de bemiddeling van den bond tot het weiden van pinken v. de leden in Bra bant, en van de daarmede verkregen resultaten. Aan het bestuur werd opgedragen een rapport uit te brengen over de voor- en nadeelen van standaardisatie van consumptiemelk. Daartoe zal het bestuur een Com missie instellen. De heeren Ir. W. J. Huisman, rijks- zuivelconsulent in Zuid Holland, C. Siev^ertsen, assistent-rijkszuivelconsu- lent en K. Jongert Pzn., technisch ambtenaar bij het kaascontrolestation Zuid Holland, zegden hunne medewer king toe. Medegedeeld werd, dat het Bondsbu- reau van den Bond zich gunstig blijft ontwikkelen. De gegevens voor de ad ministratie worden tegenwoordig op de boerderijen gecontroleerd. Aan den minister van binnenland- sche zaken en landbouw is op de vraag of een te stichten mond- en klauwzeer- onderzoekingsinstituut gecombineerd moet worden met de rijksserum-in,- richting, bevestigend beantwoord. Beide inrichtingen hebben zooveel punten van aanraking, dat gescheiden werken zelfs vele bezwaren zou heb ben. Bij de vraag, of een gecombineerde instelling in een groote stad behoort te staan, is het woord in de eerste plaats aan hen, die kunnen beoordee- len, of het besmettingsgevaar in een stad grooter of niet grooter is dan b.v. op de Veluwe. Daar de verbinding met de buitenwereld nergens kan worden vermeden, en er aan vestiging der in richting in een groote stad voordeelen verbonden zijn, ziet de bond in de plaatsing der inrichting in een groote stad niet een onovèrkomenlijfc be zwaar. De secretaris, de heer J. de Groot Jaczn. te Berkenwoude las het jaar verslag van 1927 voor, waaruit bleek, dat de heeren "K. de Jong te Kamerik en C. de Langen te Gouda (secretaris) ontslag hadden genomen als leden van het dagelijksch bestuur. Zij werden vervangen door de heeren Jac. Visser te Langeraar en J. de Groot Jaczn. te Berkenwoude. als secretaris. Het aantal afdeelingen bleef 35, het aantal leden liep echter terug tot 1125 op 31 December 1927. Het aantal leden der afdeeling boek houding bedroeg in het boekjaar 1926 1927 87 en is sedert gestegen tot 140. De ontvangsten van den Bond be droegen in 1927 (inclusief het batig saldo over 1926 ad 539,67) 3357,03, de uitgaven 3153,49; er moest echter nog een rekening ad 400 betaald wor den, zoodat de jaarrekening feitelijk sloot met een nadeelig saldo. De ontvangsten der afd. Boekhouding bedroegen (inclusief een batig saldo over 1926 ad 2930,74) 6204,99, de uit gaven 2760,85. Het feit, dat de contributies dezer afdeeling in December worden geïnd, verklaart het groot batig saldo. Het jaarverslag en rekening werden goedgekeurd. Het ontwerp-pachtwet zal aan de af deelingen worden gezonden om advies Betreurd werd, dat nu reeds de po litiek haar invloed op de behandeling van het wetsontwerp doet gelden. De heer W. J. Huisman, rijkszuivel- consülent in Zuid-Holland gaf een uit eenzetting van de z.g. nieuwe metho de van kaasmaken. Hij legde er na druk op, ten eerste, dat de methode feitelijk niet nieuw is en bepaalde on derdeelen ervan reeds vroeger in som mige streken werden toegepast, en ten tweede, dat de methode njet een onveranderlijk recept is, dat overal letterlijk moet worden opgevolgd. De methode moet gewijzigd worden naar de omstandigheden. Door het gebruiken van lagere tem peraturen, het gedeeltelijk opwarmen met water, gedeeltelijk met wei en 't zoo noodig toetoegen van meer zuur sel aan de wrongel, is het in vele ge vallen gelukt, een betere, meer geslo ten kaas te maken. Als middel tegen het „los" heeft de nieuwe methode groote verdiensten. Spr. besprak verschillende detail punten en ook de twee methoden van" in-het-vat-brengen der wrongel, n.l. aan één stuk of aan brokken, hoewel deze methoden feitelijk buiten de kwestie: nieuwe of oude methoden staan. De heer van Wijnen erkende, dat de nieuwe methode goede resultaten kan geven in gevallen, waarin de boeren tobben met het gebrek „los". Als medicijn voor bepaalde gevallen heeft hij dan ook volle waardeering voor de nieuwe methode. Hun. die vol gens de oude methode een prima pro duct bereiden, ried hij echter ten sterk ste af, uit veranderzucht de nieuwe methode te gaan toepassen; zij kun nen daarbij niets winnen, maar wel verliezen. Het prima product, volgens de oude methode bereid, is niet te overtreffen. Z.i. is het gevaar groot, dat de nieu we methode zal leiden tot een soort kaas, welke te zeer de fabriekskaas nabij komt. Dien kant moet het met de bereiding der volvette Goud-sche kaas op de boerderij zeker niet op. Het aanzien en de prijs, kortom' de standing van de volvette boerenkaas staat in hooge mate onder den invloed van het prima product van betrekke lijk weinige boerderijen; de prijs van de tweede soort wordt mecle bepaald* door dien van de eerste soort. Tot eiken prijs moet daarom, wat spr. het top-product noemt, op het hoogst mogelijke peil worden gehou- den. Van het aan één stuk in het vat brengen van de wrongel toonde, spr. zich een tegenstander; men verkrijgt daardoor een gesloten zuivel, met heel weinig gaatjes, dat echter in den han del, en vooral in Duitschland, weinig gewild is. De tijd om een definitief oordeel over de nieuwe methode van kaasma ken uit te spreken, is in tusschen nog niet gekomen. Er zijn proeven in gang, van welker uitslag ter zijner tijd me dedeeling zal worden gedaan. Besproken werd, op weVce wijze bij de boerenzoons belangstelling voor de organisatie zou kunnen worden ge wekt en hun een taak zou kunnen worden gegeven. Tenslotte werd het bestuur opgedra gen, bij de regeering er op aan te drin gen, onverwijld maatregelen te nemen tegen het in omloop komen van uit andere landen aangevoerde schadelij ke gerst. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. EDAM, New-Orleans n. R'dam 25 to Havana. LEERDAM, R'dam n. New-Orleans 25 van Vigo. BILDERDIJK, R'dam n. Boston, 24 (9.53 v.m.) 140 mijl Z.W. v. Valentia. RIJNDAM. R'dam n. New York, 24 v. Southampton. SPAARNDAM. 25 v. New-Orleans te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN (thuisr.) 24 te Algoa- baai. NIEUWKERK (uitr.) 25 v. Antwerpen GRIJPSKERK (thuisr.) 23 v. Mozam bique. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. CERES, Hamburg n. A'dam 25 v. Cuxhaven. EEMSTROOM (uitr.) 24 te Teneriffe. HELDER (uitr.) 24 v. Port Harcourt. KILSTROOM, 24 v. Hamb. n. A dam KON. HOLLANDSCHE LLOYD. EEMLAND (thuisr.) p. 23 Las Palmas. DRECHTERLAND (uitr.) p. 25 Oues- sant.. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MADIOEN (thuisr.) 24 (2 n.m.) van Padang. PALEMBANG (thuisr.) p. 25 (4 v.m.) Finisterre. INSULINDE (thuisr.) p. 25 (7 v.m,) Ouessant. BANDOENG (uitr.) p. 25 Perim. KEDOE (thuisr.) 25 (12.10 n.m.) van Londen. DELI, 25 v. R'dam naar Hamburg. KERTOSONO, 25 v. Batavia te Soer. MEDAN, Hamburg n. R'dam 25 van Cuxhaven. TAMBORA (uitr.) 25 (1 n.m.) te Mars. MENADO (uitr.) 25 v. Vlissingen. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". KANGEAN (uitr.) 24 v. Genua. KRAK AT AU uitr.) 23 te Penang. KARIMOEN (uitr.) 23 v. Sabang. JOHAN DE WITT (uitr.) 24 v. Belau- wan. J. P. COEN (thuisr.) 26 (8 v.m.) te Ge nua verwacht. SEMBILAN (thuisr.) 25 te Suez. MOENA (thuisr.) 25 te Genua. PRINS DHR NEDERLANDEN (thuisr.) 25 van Colombo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7