zenberg gehouden. Voor het parcours wordt gereden, nemen de deelnemers het hopende in oogenschouw en kunnen zich van talrijke moeilijkheden op de hoogte stellen. Onze ruiters zijn echter niet voor een kleintje vervaard en het deert hun niet of ze door het breedste water moeten. DAG-AGENDA. letteren Dinsdag 78.15 uur. Wijk- Kebouw rPrüêT, Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. ▼oor Soc. 'Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst (Ier apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 October a.s. waargenomen door de apotheken van de heoren H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef; 602 en D. J. van Driesum, Mare 70, Telef. 406. RECLAME. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Het Tweede Kamerlid de heer Van de Bilt heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverh. gevraagd: 1. Is het den Minister bekend, dat de arbeiders, die in Duitschland werken, doch in Nederland wonen, verplicht zijn bijdragen te storten volgens de Duitsche wet op de werkloosheid, welke bijdragen van hun loon worden afgetrokken? 2. Is het den Minister bekend, dat deze categore van arbeiders, welke verplicht zijn bijdragen te storten volgens de Duitsche wet, in geval van werkloosheid verstoken zijn van uit- keering in Duitschland, omdat zij in Nederland wonen? 3. Meent de Minister niet, dat waar deze arbeiders toch niet twee maal bijdrage kunnen betalen, wijl hier te lande aan het lidmaatschap der werkloozenkas ook vastzit het lid maatschap der vakorganisatie, waar door de dubele bijdrage te hoog wordt in dezen toestand verandering dient te worden gebracht? 4. Is het juist, dat hieromtrent de Nederlandsche regeering onderhan delt met de Duitsche regeering en kan de Minister meedeelen, in welk sta dium deze onderhandelingen ver- keeren? DOUANEREGELING. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft de Duitsche Rijksraad gisteren de overeenkomst met Nederland nopens de douane-regeling aan de grens voor het Rijnvaartverkeer goedgekeurd. BUITENLAND. DE HERSTELBETALINGEN. Parker Gilbert's besprekingen te Berlijn. Nadat Parker Gilbert zich Woensdag reeds met de Duitsche regeering in ver binding had gesteld, had hij gistermiddag in de rijkskanselarij een uitvoerig onder houd met den rijkskanselier en den rijks minister van financiën Hilferding, waar bij hij de vertegenwoordigers der rijksre- geering inlichtte omtrent de indrukken, die hij bij zijn besprekingen te Parijs, Lon den en Brussel heeft opgedaan. Hiermede zijn de onderhandelingen be gonnen, die moeten leiden tot de benoe ming van de commissie van deskundigen voor de oplossing van het vraagstuk der schadevergoeding, waartoe te Genève is besloten. Ten gevolge van het onderhoud van Parker Gilbert met den Rijkskanselier en verschillende ministers, evenals met den president van de Rijksbank, verwacht men te Berlijn, dezer dagen een Kabinetszit- ting, die aan het schadevergoedingspro bleem gewijd zal zijn. Parker Gilbert gaf een uitvoerige uiteenzetting over zijn jongste reis en de daarbij opgedane in drukken. DE ROOFMOORDENAAR HEIDGER. Afscheidsbrieven van den misdadiger. Naar uit Keulen gemeld wordt, zijn op Heidger brieven gevonden, die hij op een bloknota tijdens zijn belegering door de politie geschreven heeft. De brieven zijn gericht aan zijn vader, aan de justitie, aan zijn zusters en aan een meisje. Uit de brieven blijkt, dat hij niet ver wachtte levend uit de villa te komen. Zijn vader dankt hij voor al het goede, dat deze hem heeft gedaan. In den brief aan de justitie staat woor delijk: „Ik verzoek u bij de veroordeeling van Carl. Lindmann in het oog te hou den, dat deze wel zeer lichtzinnig was, doch alleen niet tot een daad als een over val in staat is. Hij stond geheel onder mijn invloed. Hij wilde een leven leiden zonder veel te werken en hij kwam op mijn weg en daarmede in het verderf. Wanneer hij met mij niet wilde mede werken, dan moest hij vertrekken en wer ken en dafr- deed hij niet gaarne." Zijn. zusters vraagt de moordenaar hem te vergeven. Dat hij eenmaal een moorde naar zou worden, had hij nooit gedacht. De brief aan het meisje luidt: j,Lieve Marie. Wanneer je wellicht niets aan mijn laatsten groet gelegen is, doch neen, je bent niet boos op mij, want je hebt mij lief gehad zooals ik jou. Ik heb veel meisjes leeren kennen doch alleen jou. Jou alleen heb ik liefgehad. Lieve Ma rie, wanneer je mijn gedichten wilt heb ben. vraag dan den officier van justitie ze Jou te overhandigen an ik geloof dat hij het eventueel tal doen, want daarmee kunnen wtocb niets aanvangen. Wanneer w niet mooi rijjj, ik schreef ze in liefde voor jou. Ik kus je snel nog eenmaal. Zij komen, zijn nog slechts twee deuren ver wijderd. Leef wel -n liefde. Je Hans." Gisteravond overleden. Heidger is gisteravond om acht uur aan hartzwakte overleden. Nog een slachtoffer. De bij de omsingeling van den moorde naar Heidger gistermorgen zwaargewon de wachtmeester van de politie, Mai- bohm, is gisteravond teger. tien uur be zweken. Het aantal slachtoffers der gebroeders Heidger is daardoor tot 4 gestegen (een kaslooper en 3 politieagenten). DE INSTORTINGSRAMP TE VINCENNES. De begrafenis der slachtoffers. Gistermorgen had te Vincennes de be grafenis plaats van de 19 arbeiders, die verleden week Donderdag bij het instor ten van een bouwwerk den dood hadden gevonden. De Fransche regeering was officieel ver tegenwoordigd. Wegens een oproep van communistische zijde om de begrafenis plechtigheden te benutten voor een be tooging tegen den aannemer, was een buitengewoon sterke politiedienst georga niseerd. Volgens het reeds in andere gevallen beproefde systeem ving men de commu nisten, die aan de betooging wilden deel nemen, reeds bij het verlaten van het on- dergrondsche station op. Bij de poort van Vincennes werden 1300 man aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Ook te Vincennes zelf en in verschillende aan grenzende gemeenten, door welke de rouwstoet zijn weg nam, werden talrijke arrestaties verricht. Onder de personen, die aan het graf spraken, bevond zich de Italiaansche con sul-generaal. DE CHINEESCHE REGEERING. De Ministers leggen den eed af. Tan Yen Kai, voorzitter van de Yuan, het voornaamste organisme van ^e natio nalistische regeering te Nanking waarvan het de taak is de ministeries in te richten, heeft gistermiddag den eed afgelegd, even als zijn tien ondergeschikte ministers. Tsjang Kai Sjek, die den eed afnam, drukte den nieuwen ministers op het hart, altijd den geest van de woorden onschend baarheid, geduld, arbeidzaamheid, tucht en waakzaamheid voor oogen te houden. DE NIEUWE GRONDWET VOOR BRITSCH-INDI3. Vrijheid van godsdienst. De nieuwe grondwet die in Britsch-In- dia is voorgesteld, garand^rt naar uit Madras gemeld wordt, gewetensvrijheid en de vrije uitoefening van alle godsdien sten. Er zal geen officieele staatsgods dienst zijn in den bondsstaat van Indië, noch in een der provinciën van den bond; en de staat zal geen voprkeur, noch direct noch indirect, aan eenigen godsdienst toe staan; en zal ook geen beletselen stellen voor de uitoefening van welke godsdienst ook. Deze grondwet heeft overal de levendig ste belangstelling gewekt. In politieke kringen vormt het rapport Nehru over de grondwet in Indië het ge wone onderwerp van de gesprekken. De conferentie van alle partijen, die den 19en Mei te Bombay werd gehouden, benoem de een commissie met Pandit Matilal Nehru aan het hoofd, die belast werd met de opstelling van een grondwet voor In dië. Het rapport, uitgebracht door deze commissie, verscheen in de bladen van '5 Augustus, en besloeg acht pagina's in de dagbladen of meer dan 50 kolommen klei nen druk. De Christenen namen officieel geen deel aan de beraadslaging van de commissie, gevormd uit de afgevaardigden van de politieke partijen te Luoknow. En dat is begrijpelijk; de Christenen, die gering in aantal zijn en over een groote oppervlak te verspreid kunnen geen invloedrijke stem uitbrengen bij de vorming van een nieuwe constitutie, en zij die met den hui- digen toestand bekend zijn, zijn van mee ning dat het Christelijk element in de toe komstige regeering bijna nihil zal zijn. Of dit toekomstige gouvernement Hin- doesch of mohammedaansch of een sa menstel van deze beide zal zijn, de eenige vraag welke de Christenen kunnen stel len is, dat hun de volle vrijheid zal wor den gelaten in de uitoefening van hun godsdienst, en dat geen enkele wet of be perkende bepaling hen in den zendings- arbeid zal belemmeren. DE KATHEDRAAL TE DOORNIK IN BRAND. De schatten behouden. Gisteravond half 9 brak brand uit in de kathedraal te Doornik. Na twee uur ingespannen arbeid was men de situatie meester. Het gewelf van het groote schip heeft weerstand geboden aan het vuur. De schatten zijn ongedeerd. KORTE BERICHTEN. Tegen het einde van November zal op initiatief van den minister voor sociale zaken te Stockholm een congres worden gehouden om tot „arbeidsvrede" te komen waaraan een 200 vertegenwoordigers der werkgevers en vakbonden zullen deelne men. De republikeinsche senator Norris verklaarde zich voor de candidatuur van den democraat Smith, voor het president schap. De rondvlucht van de „Zeppelin" bo ven Amerika,welke tot gisteren was uitge steld, is opnieuw afgelast. Cuba is niet bereid voort te gaan met de politiek ter beperking van de suiker productie. Een hevige wolkbreuk heeft de stad Matera (Italië) onder water gezet. Er zijn enkele slachtoffers. Een militair vliegtuig is in de stad Prerau (Tsjecho-Slowakije) neergestort op een huis, dat in brand vloog. De vlie ger en een bewoner van het huis zijn in de vlammen omgekomen. Tusschen de Japansche en Chinee- sche vertegenwoordigers is een accoord inzake verdragskwesties en schadevergoe- dingseischen bereikt. De overeenkomst is thans ter goedkeuring naar de beide re geeringen gezonden. UIT DE OMGEVING. HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Geboren: Hendrik Jo hannes, zv. H. A. Verberne en H. J. Scheunhage; Cornelia Wilhelmina, dv. P. J. Winter en D. A. Schefferlie; Jan, zv. J. van der Maarl en T. M. van Tol; Arie Mat- thijs, zv. A. Buijs en L. Demper; Johannes Petrus, zv. J. P. de Heij en R. M. Kouijzer. Overleden: Willemina van der Weele, 1 d. dv. A. H. v. d. Weele en B. W. Wolt huis; Maria Koolhaas, 15 mnd. dv. C. Koolhaas en A. de Haan; Antonia van Tilburg, 7 w. dv. J. van Tilburg en M. G Baks. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: W. Kas- telijn, geb. Harting, D.; A. J. Timmermans, geb. van den Burg, Z. Gehuwd: N. van den Bosch, 23 jaar eo L. Brabbel Dorsman, 21 jaar. NOORDWIJKERHOUT Ernstig ongelnk. Hedenmiddag te omstreeks 1 "uur heeft nabij de woning van Pastoor Quant een ernstig ongeluk plaats ge had." De beurtschipper C. Kooyman uit Noordwijk, werd, terwijl hij terug kwam van de woning van Pastoor Q. gegrepen en overreden door een auto, gemerkt G 18614, welke uit de richting Haarlem kwam. Met een ernstige hoofdwonde en 'u beenbreuk werd hij opgenomen. Pastoor Quant verleende geestelijke en Dr. Wösten geneeskundige hulp. De ziekenaut van de Wed. Dieben heeft K. naar het St. Elisabethzieken- huis te Leiden overgebracht. De politie heeft proces verbaal opge maakt tegen den auto-bestuurder. VOORHOUT. Burg. Stand. Geboren: Cornelis Wil helmus, zv. C. J. G. L. Plaameijer en J. C. van der Meij; Alida Jacoba, dv. J. P. Hoo- gervorst en M. Mens; Agatha Gerarda, dv. M. H. de Haas en A. Kloek. Getrouwd: J. Angevare, 26 j. te Anna Paulowna en M. F. van Dam, 25 jaar, al hier. Overleden: Martina Alida Vink echtg. van M. Brouwer 56 jaar; Adriana Marga- retha Maria van Dorp 11 m.; Antonia Pe- tronella van der Ploeg, echtg. van C. C. de Roode, 67 jaar. Gevestigd: J. M. Sengers uit Heiloo; J. Boonman uit 's-Heer Arendskerke; J. Th. J. Buis uit Obdam; G. A. Willenborg uit Obdam; J. van Kampen uit Spierdijk; J. W. Bus uit Haarlemmermeer; P. J. Koop man uit Beekhout; A. J. A. A. Kruger uit 's-Gravenhage; W. J. M. Koning uit Otter- leek; P. S. Deken uit Hoogwoud; J. W. Minnebos uit Heemskerk; H. A. Sijben uit den Helder; J. en J. Opdam uit Heiloo; J. C. van den Beid uit Deventer; F. C. van der Kraan uit Lichtenvoorde; J. G. H. Seeker uit Rotterdam; P. N. Wagenaar uit Spanbroek; A. van Diepen uit Ursem; J. H. M. te Loeke uit Helden; A. H. Mik- kelsen uit Kolding (Denemarken); F. B. Nielsen uit Odder (Denemarken); J. O. M. Hencke uit Amsterdam; H. P. Groot uit Hoogwoud; H. A. van den Berg uit Noord- wijkerhout; I. A. Halsema uit Leens; W. L. A. Kochler uit 's-Gravenhage; Th. G. van der Poel uit Wassenaar. Vertrokken: J. van den Hurk naar Rot terdam; M. F. van Dam naar Anna Pau- W ASSENAAR Burg. Stand. Geboren: Theodorus Ja cobus, zv. Th. J. Vogels en G. C. M. Wit- teman; Elizabeth Martha Henrietta, dv. W. J. Legdeur en P. B. Jongma. Ondertrouwd: C. van der Zalm en A. E. ter Heijden; J. Grimbergen en W. C. Pen- naarts; H. J. van Werven en E. Rekers; A. van der Bel en H. M. Muijzert; K. Plie- ger en M. Straathof. Gehuwd: A. R. Brockhaus en C. van Vliet; A. B. van den Bree en M. C. J. Koch; J. Linthorst Homan en Jonkvr. E. Storm van 's-Gravesande. Overleden: M. Paardekooper, 55 jaar, echtgenoot van A. M. van Biezen, weduw naar van A. van Egmond; N. Vis, 67 jaar, echtgenoote van J. Haakman; A. van Lindt, 74 jaar, weduwe van A. P. Moons; J. J. de Wijs, 73 jaar, weduwe van H. van Doesburg. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN 13 HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. N. a R. V. 5.Concert. Vocaal kwartet K. R. O. 7.Cursus in Paedagogie. V. P. R. O. V. P. R. O.-avond. Zang, muziek en redevoeringen. 1(L— Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.—» Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Schipperscursus. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Kamermuziek. 8.50 Lezing. 9.35 Voortzetting kamermuziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. 10.10 Concert door het omroeporkest vanuit Groningen. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. c 5.20 Lezingen en lessen. 8.20 Concert. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen c^er muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek, 8.06 Vocaal concert. 8.20 Concert door symphonie-orkest 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. j PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 7.20 Landbouwberichten. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Concert. In de pauze persberichten. SASSENHEIM. Teraardebestelling C. Posthumus. Hedenmiddag werd teraardebesteld het stoffelijk overschot van onzen chef-veldwachter C. Posthumus. De begrafenis geschiedde onder leiding van den Politiebond, zoodat zijn ka meraden hem grafwaarts droegen. De belangstelling was buitengewoon groot. Burgemeester, raadsleden, se cretaris en alle gemeentepersoneel en nog een twintigtal collega's uit den omtrek sloten zich bij den stoet aan. Verschillende kransen dekten de kist. Op het kerkhof voerden drie spre kers het woord. Allereerst burgemees ter Gouveneur. Spr begon met de spreuk: Van de dooden niets dan goed. Wij menschen hebben allen zwakhe den. Deze onze overledene vergeven de rijst voor mij op de gestalte van hem groot en forsch. Bijna 25 jaar diende hij onze gemeente nauwgezet. Zijn houding dwong respect af. Zijn naam had een goede bekendheid. La ten wij bij dit plotselinge sterven zien op het raadsbesluit Gods en hopen dat Die hem genadig was. Hij ruste in vrede. Dit is, zegt de burgemeester, ook een wensch namens den Raad, secre taris en allen die in gemeentedienst werkzaam zijn. Tweede spreker was dr. Ie Grand, die namens het Groene Kruis ,afdee- ling Sassenheim, een laatste groet bracht aan den overledene en Gods bijstand toewenscht aan de overge blevenen. Laatste spreker was ds. Krijkamp, welke zegt: De dood heeft gesproken. Wij als dienstknechten Gods gunnen aan den dood echter niet het laatste woord. Wij spreken een woord ten leven. De dood is geklommen in de vensteren en heeft genomen het leven van dezen sterke. Wij oordeelen niet maar geven hem over aan Gods gena de. Laat dit sterven spreken tot ons allen, opdat ons sterven zij een eeuwig leven bij God. Sterke God de weduwe en haar kinderen in het droeve verlies en doe Hij Zijn genade in ruime mate hen toekomen. Aan de Vaartkade is heden morgen een met een paard bespannen melkwagen van den melkboer v. Tol van den hoogen wal af in het water gereden. Er waren weldra een 20-tal men schen bij het ongeval, die de behulp zame hand boden, zoodat melkbussen, hit en melkwagen weldra weer op het droge waren. De melkboer bevond zich gelukkig niet op, doch naast den wa gen. Hij en de hit kwamen met den schrik vrij, en een 100-tal huismoeders hadden een aangename morgenver^ poozing. VOORSCHOTEN. Woensdagavond had de aangekon digde Openbare vergadering van de afd. Voorscholen-Wassenaar der Staatk. Ger. Partij plaats in het Ambachtshuis. Het auditorium bestond uit 10 personen. Spr. was de de voorzitter, de heer C. Meijer van Wassenaar, die na opening met gebed en lezen van Jes. 58 een inlei ding hield over „De roeping der Over heid". Die roeping vindt spr. in Art. 36 onzer geloofsbelijdenis, dat hij voorlas. Dit artikel spreekt duidelijke taal. Het spreekt on9 van de noodzakelijkheid van wetten en overheden. Da overheid ont leent volgens ons Program de macht aan God. Hij is de Bron. Op alle terrein des levens heeft de overheid die mach! ge in Mei j.l. werd de Arnhemsche Stads- zending opgericht en onlangs werd door haar dit gebouw geopend aan den Velperweg 26 te Arnhem, hetwelk in een groote behoefte voorziet. Exterieur van de zendingskapel van de Arnhem sche Stadszending.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2