XDarm aló een uachl DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het nestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 October a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. de bewerker als organist zij „vak" ver staat. Hij weet hoe hij boeiend en goed moet schrijven. En ten slótte gaf hij ons de machtige Toccata en Fuga in D-mol van Bach in een mooie voordracht. In Bach komt de Fuga tot haar hoogste ont wikkeling» Kunstiger, maar tegelijk groot- scher is hij dan Frescobaldi. Het parelen der figuraties, het bruisen der accoorden getuigt van den geest die machtig is. Leo Mens toonde in de vertolking hoe na hem de Leipziger cantor aan 't hart lig*. Maar dat zijn instrument restauratie be hoeft, bleek ook nu weer aan het hinder lijk bijgeluid, van een loszittende zware orgelpijp. Alles tezamen genomen was het een avond van groote schoonheid. De kerk was flink bezet. CONCERT HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGIN6. Maandag 29 October a.s. geeft de H. O. V. onder leiding van Eduard van Beinum haar tweede concert. Soliste zal zijn de zangeres Dzjobs Ising, die zal zingen Larmento di Ari- anna van Monteverdi Respighi en de aria uit Samson et Dalila van Saint Saëns. Als orkestnummers zullen uitgevoerd worden: Vier deelen uit de Haffner Serenade (D-dur) van Mozart, Sym phonic no. 97 (C-dur) van Jos. Haydn, en drie deelen uit Berlioz, Damnation de Faust. BLINDENAVOND. Op 5 November komt een gezelschap blinden uit Grave onze stad bezoeken. Dien avond zullen zij 1 in de Stads gehoorzaal van hun muzikaal kunnen aan de piano, met. hun strijkje, doch vooral met hun vijf en dertig leden tellend harmonie-ensemble, op bewon derenswaardige wijze blijk geven. Leiden geniet niet de primeur. Ver scheidene groote plaatsen van ons land hebben zij reeds bezocht en tel kens weer werden de muzikale presta ties van deze blinde mannen en jon gens geprezen. Het zoo menigmaal bij blinden waargenomen verschijnsel, n.l. dat hun gehoor zeer sterk ontwikkeld is dat is bij deze verpleegden van het Graafsche Blindeninstituut geculti veerd tot waarlijk artistieke hoogte. Het gemis van het gezicht leidt van zelf tot meer verinnerlijkingen wat er omgaat In dat kalme gemoed, dat te vreden het harde lot heeft leeren dra gen, het uit zich spontaan in hun on gekunstelde, diep doorvoelde muziek. Ik durf dan ook gerust voorspellen, dat geen muziek-liefhebber van zijn bezoek aan den blindenavond op vijf November a.s. spijt zal gevoelen. Integendeel: hij zal verwonderd zijn over hetgeen hier door hartelijke sa menwerking, door toewijding van den kant der spelers en door onuitputtelijk geduld van den kant der leiders- be reikt werd. Moge de Stadsgehoorzaal dien avond dan ook vol zijn! Ook om het goede doel. Was de oorspronkelijke bedoeling om door middel van muziek troost en opbeuring te schenken aan die armen, die zooveel moeten missen in hun duister bestaan, thans wordt van hun kunnen dankbaar gebruik gemaakt om ook voor hun lotgenooten het som bere, donkere leven wat dragelijker te maken. De opbrengst der concerten wordt aangewend voor een uitgebreide boe kerij van werken in Braille-schrift, waarvan alle blinden in ons land zon der onderscheid van religie, gratis zul len kunnen profiteeren. Waar Amsterdam en Rotterdam en verleden jaar nog de Residentie zoo edelmoedig voorgingen en die armen en hun opvoeders gelukkig maakten met flinke sommen, daar mag Leiden toch niet achter blijven! Dat onze stad dan op 5 November as. royaal getuige van haar warme sym- pathié voor dit mooie werk. ARBEIDSBEURS. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 24 October 1928 ingeschreven 581 werk zoekenden. Op denzelfden datum van het jaar 1927 bedroeg het aantal ingeschreve nen 740. NED. CHR. RE1SVEREENIGING. Op Dinsdag 30 Oct. hoopt voor de Afd. Leiden en Omstr. der Ned. Chr. Reisvereeniging in den Foyer dei- Stadsgehoorzaal alhier op te treden de bekende spreker en schrijver, de heer Johan Koning. Het belooft een boeiende lezing te worden met verschillende lichtbeelden over Mooi Indië en het zedeleven dc-r inheemsche rassen. Waar Indië als deel van Groot Ne derland niet het minst door den Post- vliegdienst en de Radio al dichter bij ons komt, en al meer onze warme be langstelling trekt, wordt een groote opkomst verwacht. De heer Koning, die jaren in Indië woonde en meermalen, o.a. voor de vereeniging „Oost en West" met groot RECLAME succes optrad en ook in Leiden geen onbekende is, zal zeker wel een volle zaal trekken. Men leze de advertentie in dit num mer van ons blad en voorzie zich tij dig van plaatsbewijzen. DE TOESTAND VAN JONGELINGS- VEREENIGINGEN IN NOORDELIJK ZUID-HOLLAND Gisteravond werd in een der zalen van het Nut v. 't Algemeen (Steen- schuur) vanwege de afdeeling Zuid- Holland van den Bond van J. V. op G. G. een vergadering gehouden met de afdeelingsbestuurders en de ring- besturen uit het Noorden van de pro vincie, om gezamenlijk te bespreken de toestand van de vereenigingen in dit rayon. Dat deze toestand zeer veel te wen- schen overlaat, bleek wel uit de gege vens uit de verschillende rapporten van bondsbezoekers, die de secretaris van de afdeeling, den heer Lod. Kooy- man, nadat door de voorziter, de heer van Rijn uit Rotterdam de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend, ter kennis van de vergadering werden gebracht. Naar aanleiding hiervan werd be handeld de leiding van het afdeelings- bestuur, de ringonderwerpen, 't bonds- bezoek, het bezoek aan de ringverga- deringen, het ringbezoek, enz. Lang en breed werden deze' verschil lende zaken en onderdeelen daarvan besproken en den ringbestuurders werd op het hart gebonden, hun taak zoo goed mogelijk te volbrengen, op dat waar een kern van werkers wordt gevonden de vrucht zeker niet uit zal blijven. Uitgesproken werd de wenschelijk- heid, dat maatregelen worden geno men tegen afdeelingsbestuurders, die, wat betreft het bondsbezoek, hun taak niet kennen. Door aanvulling van het afdeelingsreglement zou dit kwaad kunnen worden bestreden. Te ongeveer 10 uur werd de geani meerde vergadering gesloten met dank gebed door den heer Kooyman. ONDER DE TRAM. Hedenmorgen omstreeks 12 uur heeft op de Breestraat vlak tegenover de bioscoop „Trianon" een droevig ongeval plaats gehad. De 14-jarige kruideniersloopjongen Eikerbout uit de Alexanderstraat reed daar met een rijwiel waaraan voorop een groote mand was bevestigd, links van den weg, toen de electrische tram uit Den Haag kwam aangereden. Bij het pas- seeren van de tram bleek de jongen zijn stuur niet goed meer meester te zijn. Hij kwam te vallen, waarbij hij met de linkervoet onder de wielen van de bijwagen terecht kwam. De voet werd tot den enkel verbrijzeld. Door omstanders werd de ongelukki ge in Trianon binnengedragen. Nadat de E.H.D. ter plaatse was geweest en hij voorloopig was verbonden is hij naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De kans bestaat, dat het linkerbeen moet worden geamputeerd. VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie te Lei den brengt in herinnering de Verorde ning, regelende het toezicht op in Lei den vertoevende vreemdelingen, waar bij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur ver plicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier geopend van 912 uur, van 2—4 uur en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's, enzoovoorts. DAMMEN. Christelijke Leidsche Damvereeniging. Gisteren is de derde ronde gespeeld van de door de Chr. Leidsche Damver eeniging uitgeschreven Beker- en Me daille-wedstrijden. Ook toen heeft het niet aan span ning ontbroken, doch hebben verschil lende spelers nederlagen moeten boe ken. KleerVan Stel. Deze partij moest worden afgebro ken met een stand, waarin Kleer één schijf voordeel heeft. De heer v. Stel is echter een gevaarlijk tegenstander en zal zeker alles In het werk stellen erger te voorkomen. WijngaardReek. Ook deze partij moest worden afge broken in een stand, waarin beide par tijen nog een goeden stand hebben; er valt dus van den uitslag niets te zeg gen. OptendreesVan Zwieten. Nadat beide partijen een gewone opening hadden gespeeld met geregel de voortzetting kwam de heer Van Zwieten in het middenspel langzamer hand in het nadeel; na een niet-door- dachte zet van laatstgenoemde liet de heer Optendrees hem verder geen keus en wist met een handige ma noeuvre de partij in zijn voordeel te doen beëindigen. SwerisBerg. Na een onfortuinlijk begin wist de heer Sweris thans het eerste succes te boeken, door in een vlot gespeelde par tij van den heer Berg te winnen. De heer Berg, welke zeker een niet te on derschatten speler is, schijnt eenigs- zins uit vorm te zijn en hij zal goed doen, de komende partijen met spe- cialen ernst af te wikkelen. Van den BoschKlinkenberg. Hoewel in 't eerste gedeelte van de ze partij geen noemenswaardig kracht- verschil was waar te nemen, werd dit echter in 't middenspel geheel anders, een aanval van v. d. Bosch op 't Cen trum van de partij Klinkenberg, leid de voor v. d. Bosch tot succes door damslag. Na eenige zetten gaf Klin kenberg in een zeer slechten stand de partij op. De stand is op heden: Deze staat geeft resp. het aantal ge speelde, gewonnen, remise, verloren partijen en het aantal punten aan. Optendrees 3 2 0 1 4 Kleer 2 110 3 Van den Bosch 110 0 2 Sweris 3 10 2 2 Stel 110 0 2 Berg 2 0 111 Van Zwieten 2 0 111 v. d. Wijngaard 10 10 1 Klinkenberg 10 0 10 Reek, de eerste partij afgebroken. In de B-klasse werd weder door ver schillende spelers met succes ge speeld, waardoor Molenaar nog steeds de leiding heeft. Deze staat geeft resp. het aantal ge speelde, gewonnen, remise, verloren partijen en het aantal punten aan. Molenaar 3 3 0 0 6 Klein 3 2 10 5 v. d. Wijngaard 3 2 0 1 4 Van Oeveren 3 1113 Meinema 2 10 12 De Graaf 2 10 12 Van Zwieten 2 10 12 Teunissen 2 0 111 Klinkenberg 3 0 12 1 Kwaadgras 3 0 0 3 0 BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: A. Momberg, jm. en L. M. Bernard, jd. J. Vanhouten, jm. en S. Hannivoort jd. J. Eikerbout, jm. en J. Fuchs, jd. A. Te Wassenaar werd gisterenmorgen freule Storm van s-Gravensande (de dochter van den burgemeester van Wassenaarmet Jhr. Linthorst Homan (zoon van den commissaris van H.M. de Koningin in Drente) in den echt verbonden. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340,9, na 6 uur 1870 M. N. C. R. V. 7.Cursus Boekhouden. 8.Rede van den heer W. Stoelman, keurmeester-opzichter aan het openbaar slachthuis te Leiden, over: „De vleeschkeuring en de Volksgezondheid. Muzikale medewerking van het harpkwartet. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Concert. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.Ó.-klok. 8.15 Aansluiting aan het Concertge bouw te Amsterdam. In de pauze gramofoonmuziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna muziek. KÖNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Inleiding en daarna uitvoering van het koorspel „Michael Kolil- haas". Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. Daarna muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Concert door het radio-orkest. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 5.20 Landboüwberichten. 8.05 Koersen en berichten. 8.20 Concert. In de pauze persberichten. Verboog, jm. en A. Schotel, jd. J. W. C. v. Leeuwen, jm. en J. M. Veen, jd. J. Viele, jm. en H, Stavleu, jd. H. v. d. Vegte, jm. en M. P. S. de Tombe, jd. H. P. de Haas, jm. en H. M. Haarlem, jd. I. Hannaart, jm. en G. Habraken, jd. A. Bergman, jm. en N. de Kloe, jd. W. J. U. Mulder, jm. en B. B. Reesink, jd. J. G. Velthuyzen, jm. en J. Tegelaar, jd. Overleden* W. C. de Heus-Jongbloed, wed. 75 J. D. Bavelaar, man 32 jaar. M. Dreef- Carree, vr. 75 jaar. C. M. Baars-Kling, wed. 91 jaar. A. v. Hulst, dr. 22 jaar. M. A. v. d. Blom-Lindhout, vr. 48 jaar. J. Hollem, man 60 jaar. F. Smit, man 55 jaar. G. C. Toussaint, dr. 7 jaar. M. H. Bayer-Dieben, vr. 62 jaar. P. W. Roessen, zn. 20 jaar. J. v. Heusden, dr. 8 weken. J. A. Hogenes, dr. 15 jaar. Door de politie is bij de Bank van Leening in beslag genomen een rijwiel dat door zekere J. L. alhier te Haar lem was ontvreemd. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Het Tweede Kamerlid jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt zal zich bij de eerstvolgende Kamerverkiezin gen niet meer beschikbaar stellen. De heer Kersten, lid der Tweede Kamer, was gisteren wegens lichte ongesteldheid verhinderd, de verga dering bij te wonen. DE REIS VAN HET BELGISCHE KROONPRINSELIJK PAAR. Een telegram uit Brussel meldt, dat het Belgische kroonprinselijk paar behalve Nederlandsch-Indië ook Ceylon en Singapore zullen bezoeken en vijf maanden op reis zullen blijven. Zij zullen worden vergezeld door een koloniale specialiteit. NED. VER. TOT BEVORDERING VAN ZONDAGSRUST. Bovengenoemde vereeniging heeft gistermiddag te Utrecht een algemee- ne vergadering gehouden. De voorzitter, jhr. mr. G. C. von Weiier in Den Haag, wees er in zijn openingswoord op, dat het afgeloopen jaar gebruikt is om nieuwe wegen voor te bereiden om te komen tot,het aloude doel. Practische resultaten zijn wel niet bereikt, maar toch stemt de samenwerking met andere orga nisaties tot tevredenheid. De heer G. B. van Aaken, secreta ris der vereeniging, bracht het jaar verslag uit. Daarin werden o.a. in her innering gebracht de vergaderingen, welke het hoofdbestuur heeft gehou den met andere, voor het overgroote deel Christelijke werkliedenorganisa ties in Den Haag, waar men evenwel nog niet tot een definitief resultaat is gekomen. De voorzitter sprak daarna een woord van hulde aan de nagedachte nis van dr. Van Rijckevorsel, voorzit ter van de afdeeling Rotterdam, die van 1895 af lid van de vereeniging is Na eenige besprekingen werd aan vaard het voorstel van het hoofdbe stuur tot vorming van een centraal comité voor Zondagsrust, waarin zit ting zullen nemen twee leden der ver eeniging en twee leden yan elk der

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2