In de Ridderzaal in Den Haag werd gisteren de 13e Intern. Roode Kruis- conferentie gehouden, welke werd gepresideerd door Z.K.H. Prins Hendrik. Een overzicht van de eerste zitting. DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- febouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Toestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 October a.s. waargenomen door de apotheken van df heeren G H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. van den stand der préliminaire be sprekingen met Nederland; Het rap port van de Belgische experts zal ver der door de departementen van bui- tenlandsche zaken en van openbare werken worden bestudeerd, wat op zich zelf al een logenstraffing is van de hier loopende geruchten, als zou den de onderhandelingen stopgezet zijn. Het staat evenwel geenszins vast, dat de Belgische experts nu spoedig naar Den Haag zullen terug- keeren. De Nederlandsche voorstellen inza ke de verbinding van Antwerpen met den Rijn blijken de regeering te heb ben ontgoocheld, daar men blijkbaar veel meer had verwacht, dan wat door Nederland is aangeboden. Men meldt uit Berlijn: Een in goede betrekkingen tot de Belgische regeering staande persoon lijkheid heeft, sprekende over de on derhandelingen met Nederland, aan den correspondent van het Berliner Tageblatt te Brussel het- volgende verklaard: Een goede verbinding tusschen Antwerpen en den Rijn is een condi tie sine qua non. Men zal onvoor waardelijk het vroeger verlangde Moerdijkkanaal blijven eischen in dien geen andere verbinding van de zelfde beteekenis tot stand mocht ko men. In alle andere kwesties is België bereid tot elke tegemoetkoming. Men acht het het verstandigst, thans weer de politiek van een kleinen staat te voeren en hiertoe is de vriendschap met andere kleine staten noodig. BELASTINGVRIJDOM. Er heerscht in Amsterdamsche protestantsche kringen groote onte vredenheid over het feit, dat voor de vertooningen van de „LutherMilm vermakelijkheidsbelasting betaald moet worden. Gelijk men weet, wor den deze vertooningen vanwage de Evangelische Maatschappij gegeven in öe Aula van het Koloniaal Instituut. Het bestuur van deze vereeniging is vooral over de belastingverplich ting verbolgen, omdat het indertijd te Amsterdam gehouden Eucharistisch Congres van belasting was vrijgesteld, niettegenstaande er bij deze gelegen heid entreeprijzen tot een maximum van tien gulden werden geheven. Ook voor de toen vertoonde Sint Francis- cus-film behoefde geen vermakelijk heidsbelasting te worden betaald. Het bestuur der Evangelische Maatschappij eischt nu voor de „Lu- ther"-film hetzelfde recht op, doch de wethouder van Financiën, de heer Von Frijtag Drabbe, schijnt hier an ders over te denken en heeft een ver zoek om kwijtschelding van belasting van de hand gewezen. Eerlijk gezegd verwonderd ons deze actie. Wij stemmen toe het Gemeentebe stuur kon zich op het standpunt plaatsen, dat het algemeen belang ge diend wordt met deze filmvertoonin- gen zoo als de Luther-film, de Warta Sari-, de Java Soemba-film, Mela- wan Gelap en andere. Daarom kan men vrijstelling vra gen. Maar wanneer die geweigerd wordt is het beter om geen actie te beginnen voor een gemeentelijke sub sidie tot het bedrag der belasting. Naar wij zeker meenen te weten is dan ook voor de zendingsfilmen er niet aan gedacht een dergelijke actie te openen. COMBINATIES VAN KIESKRINGEN. Aan de besturen der Centrale Kiesvereenigingen van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, is door het hoofdbestuur medegedeeld, dat de Partijraad op grond van het Verkie zingsreglement een advies heeft uit gebracht, luidende: Wenschelijk worden voorshands geacht de volgende combinaties van kieskringen 1. Leeuwarden, Groningen en Assen. 2. Zwolle. Den Helder en Amster dam. 3. Arnhem, Nijmegen, 's-HeMogen- bosch, Tilburg en Maastricht. 4. 's-Gravenhage, Leiden, Haarlem en Utrecht. 5. Dordrecht en Middelburg. 6. Rotterdam. Geadviseerd wordt geen bijlijst in te dienen. Vóór 20 November zullen de Cen trale Kiesvereenigingen (d. w. z. de tot een geheel saamgevoegde afdee- lingeri binnen denzelfden rijkskies kring) haar oordeel hierover kenbaar maken. De Partijraad neemt hiervan op 1 December kennis; pas daarna maken de afdeelingen candidatenlijs- ten op. EEN NIET GEWAARDEERDE WETHOUDER. De heer R. Leembuis, gekozen als vrijz.-dem. wethouder der gemeente Nieuweschans. kreeg later moeilijk heden met zijn partijgenooten, zoodat hij geen lid meer is. Verleden jaar reeds kwam duidelijk aan het licht, dat hij door zijn partijgenooten was uitgeworpen en dat ook de raad hem niet langer als wethouder wenschte. Thans heeft de communist B. Kloos ter hq de algemeene beschouwingen over de begrooting een motie voorge steld, waarin wordt uitgesproken, dat de toestand in het college van B. en W. nog dezelfde is als verleden jaar en dat de verhouding in dat college zóódanig is, dat van samenwerking geen sprake, kan zijn, weshalve de oorzaak daarvan, zijnde wethouder Leembuis, als wethouder behoort te verdwijnen. Deze motie werd aangenomen met één stem blank. DE WETHOUDERSVACATURE TE AMSTERDAM. De raadsvergadering ter benoeming van een wethouder, welke was uitge schreven tegen heden is in verband met de omstandigheid, dat de onder handelingen tusschen de fracties nog niet afgeloopen zijn, een week uitge steld. LUCHTVAART. SCHERPE CRITIEK OP DEN ZEPPELIN-TOCHT. De heer Gillifollian. een van de Amerikaansche passagiers, die met de „Graf Zeppelin" den Oceaan zijn overgestoken, is gisteren op zijn te rugreis naar Europa met de ,.Maure- tania" te Cherbourg aangekomen; Hij deelde, volgens de „Tel.", mede dat de reis van het luchtschip volgens zijn meening het tegendeel van een succes is geweest en het verslag in de Hearst- pers, waarvoor niet minder dan 130.000 gulden werd betaald, was volgens zijn zeggen louter fantasie. Niemand aan boord is luchtziek geweest, hoewel het schip gedurende het tweede gedeelte van de reis meer dan vijftig keer „gedompt" is en slechts met groote moeite weer op de vireischte hoogte gebracht kon wor den. Vele passagiers dachten, dat zij nooit de plaats van bestemming zou den bereiken. Ofschoon voor de passage 3000 dol lar betaald is, waren er geen maat regelen genomen voor de verzorging der passagiers en hun verblijf aan boord. Er was gebrek aan voedsel en drank en ingeval van een ongeluk had men slechts over één parachute de beschikking gehad. De Duitsche passagiers, aldus Gil lifollian, zullen natuurlijk over dit be treurenswaardige gebrek aan voor bereiding niets wereldkundig, maken, maar ik ben van plan alles openbaar te maken, zoodra ik te Luzern zal zijn teruggekeerd. GEMENGD NIEUWS. Door vallende baal getroffen. Dins dagmorgen was de 21-jarige M. Roozen- boom, op de fabriek der Vereenigde Touw- fabrieken te Vlaardingen, bezig met het verrichten van werkzaamheden, toen plotseling een 300 K.G. zware baal hen nep van een ruim 4 M. hooge stelling viel. R. sprong op zij, doch werd aan den schouder geraakt, waardoor hij tegen den grond viel. Hij brak daarbij het rechter been. Ook bleek, dat hij een ernstige schouderfractuur had bekomen. R. is in het ziekenhuis opgenomen. Scholen gesloten wegens mazelen. Wegens het heerschen der mazelen zijn te Nederweert de bewaarscholen en de laagste klassen der lagere scholen voor- loopig gesloten. Vrouw onder een auto geraakt. J.l. Maandagmorgen is te Treebeek de 61-ja rige vrouw van Z. met haar rijwiel onder een auto gekomen. Zij werd onmiddellijk naar het St. Jozef-ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar zij in den afgeloopen nacht aan de gevolgen is overleden. Ontsporing. Gisterochtend is aan de Snippeling bij Deventer, nabij de brug over het Overijsselsch kanaal, van een goe derentrein, komende uit de richting De venter, een wagon ontspoord. Hierdoor ondervond het verkeer op de spoorlijnen DeventerAlmelo en DeventerZutphen belangrijke vertraging. Onmiddellijk werd begonnen met den weg vrij te maken. De materieele schade is gering. Oude balken. In het gehucht Drievo gels, gom. Kerkrade, werden bij het ver richten van afgravingswerken bij den aan leg van den spoorweg SchaesbergKerk radeSimpelveld op 3 a 4 M. diepte onder den straatweg zware zwarte eikenhouten balken van 1 a 2 M. lengte gevonden. Ver moedelijk behooren deze balken tot den onderbouw van de Romeinsche heirbaan van Aken naar Heerlen. Overreden en gedood. Gisteravond liep de 70-jarige landbouwer G. v. d. Haar, wonende te Zeist, op den Driebergschen Straatweg. Plotseling stak hij den weg naar het fietspad over en werd aangere den door den auto van Dr. B. van H., te Driebergen woonachtig. De man werd van achter gegrepen en op slag gedood. De automobilist beweert den man niet gezien te hebben. Behouden binnen. Gistermorgen is te Lemmer door de „Lemmer 21" schipper A. van Leer, binnengebracht de visschers- schuit V. H. 77, schipper Kwakman van Vollenhove. Deze was nabij Urk door een stormbui overvallen en had zijn mast ver speeld. Op zijn noodseinen had schipper van Leer hem assistentie verleend. Ernstig verkeersongeval. Gisteren middag te ongeveer half één reed een vrouw per rijwiel op het fietspad van den Diependaalschenweg te Arnhem. Zij wil de een heer, die daar eveneens fietste, passeeren, doch schijnt daarbij niet ge noeg te hebben uitgehaald, met het ge volg, dat zij van haar fiets viel en met het hoofd terecht kwam tegen een achterwiel van een passeerenden tractor. Doodelijk gewond werd zij een villa binnengedragen waar zij kort daarop overleed. Overreden. Men meldt uit Werken dam d.d. 22 October aan de 's-Hert. Crt.: Hedenmorgen schrok het paard van J. Prins, waarmede de ll-j«*ige zoon aan het bietenrijden was, en sloeg op hol. De burrie brak, terwijl de jongen van den wagen viel en een der raderen over zich heen kreeg. De ontboden geneesheer con stateerde hersenschudding en schedel breuk. Men vreest voor zijn leven. Een stapel zakken omlaag gestort. Men meldt o.m. aan het „Huisgezin": Dinsdagmorgen had in de kaliloods van de Coöp. Handelsvereeniging van den N. C. B. te Veghel een ernstig ongeluk plaats. Een stapel gevulde zakken stortte om laag, welke op een viertal personen te recht kwam. Drie van hen, de gebroeders De Wit en de heer Vesters, liepen kneu zingen en verwondingen op. Het vierde slachtoffer, de arbeider L. van U. te Eer de, was er het ergst aan toe. Hij bekwam o.m. een ingedoken ruggegraat. Allen zijn ter verpleging in het ziekenhuis opge nomen. Door een auto aangereden. Op den Leiweg onder Loosduinen is te 5 uur gis termiddag een 19-jarige gehuwde vrouw, mej. D. R. geb. J. P. uit de Aucabastraat, door eigen onvoorzichtigheid door een auto aangereden. Zij werd met een lichte hersenschudding en een hoofdwonde op genomen en naar het Roode-Kruis-zie- kenhuis vervoerd. Doodelijke vaL Te Ierseke (Zeelaid) is de 67-jarige J. Griep in het ruim van de „Y.E. 23" gevallen. De ongelukkige overleed spoedig daarna. UIT DE OMGEVING. LIS3E. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag te 3 uur. Voorzitter de burge meester. Na opening der vergadering worden de notulen goedgekeurd. Op het verzoek van de afd. Lisse van den Ned. Bond van Land- en Tuinbouw- arbeiders om vertegenwoordiging in de commissie voor de belangen van bij de gemeente te werk gestelde werkloozen, werd gunstig beschikt. Bouwgrond werd verkocht aan den heer F M. Verduyn, langs de Kanaalstraat, ter grootte van 700 M2 tegen 4 per M2 en aan den heer J. A. Krüsemann langs de Narcissenlaan ter grootte van 1340 M2 te gen 1.50 per M2. De gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld, sluitend in ontvangsten op 405.471.95 uitgaven 343.520.—, batig saldo 61.951.95^. Kapitaaldienst: ont vangsten 134.463.86, uitgaven 129.727.81, batig saldo f 14.736.05. De commissie tot onderzoek had rap port uitgebracht en enkele opmerkingen gemaakt welke door B. en W. werden op gehelderd. Medegedeeld werd, dat de Exploitatie Mij. Veenerbrug—Elsbroek zich accoord verklaart met de gestelde voorwaarde van een storting van ƒ2000, in aanvulling op de overdrachts-voorwaarden van de Zwarte laan met de daarin liggende brug. Voor dat bedrag zal de brug verbreed en verbeterd worden. De wep is thans ;n eigendom en in beheer gekomen bij de ge meente. Bij de rondvraag wees de heer A. H. Schrama op den toestand s an de sloot aan den Smalleweg en op de verwaarloo- zing van het eilan 1 in het Kruishorentje, dat eigendom is van de gemeente en een kweekplaats is van allerlei ongedierte. De voorzitter zeide toe, dat op een of andere wijze verbetering zal worden aan gebracht. De heer Noorlandt verzocht bij de Chr. Geref. kerk eenige lantaarns te plaatsen. De heer Kuipers verzocht de boom te verplaatsen, die in 't midden van het toe gangshek van deze kerk staat, en toezicht te houden onder de godsdienstoefeningen op de jeugd, die het naastgelegen terrein tot een luidruchtige speelplaats heeft in gepalmd. Ook verzocht deze spr. een an dere verkeersregeling, wanneer concert gegeven wordt in de muziektent* aan de Veldhorststraat. De voorzitter zal een onderzoek instel len. De heer C. Schrama verzocht vaste stop plaatsen voor autobussen in het dorp. Heeft de aandacht van den voorzitter. De heer Segers dankte voor de goede re geling bij de kermis; spr. informeerde hoe het stond met het trottoir in de Lisch- bloemstraat. De voorzitter antwoordde, dat de Lisch- bloemstraat een trottoir krijgt, wanneer de weg wordt doorgetrokken. De heer van Kesteren wees erop, dat het hek voor het Volkbondsgebouw na de weg- verbetering te diep is komen te liggen, en noodigde den wethouder van openbare werken uit-eens een kijkje te gaan ne men. Hierna gaat de raad in geheime zitting. Coöp. Veilingvereeniging H.B.G. Uitslag gehouden Plantgoedveiling op Dinsdag 23 Oct. Prijzen per H.L.: Enkele vroege tulpen: Pink Beauty f250, Cram. Brillant f25, Joost van den Vondel f62, Waterloo f63, Rose Grisdelin f28, Le Reine f3039, Scarlet Due f65, Artus f 30, Fred. Moore f80. Darwin Tulpen: Le Notre f4048. Will. Copland f25—38, Clara Butt f 17—25, Bar. de la Tonnaye f26—31, Mad. Krelage f27, Massachusets f 30, Pride of Haarlem f 24, Prins der Nederlanden f 23, Farnc. San ders f25, Fra Anglico f26. Dubbele vroege tulpen: Theeroos f75, Murillo f 30, Ornathus f 11, Iris Imperator f 3438, Crocus geel f 256265. De mudgoed-veiling kenmerkte zich door groote levendigheid. De aanvoer be droeg ruim 100 manden. Er bleef bijna niets onverkocht, terwijl voor verschil lende soorten enorme prijzen werden be steed. Prijzen per 100 stuks: Cram. Brillant f 1.75, Rose Luisante f3.55, Fred. Moore f3.15, Rose La Reine f2.50, Ibis f4.55, Witte valk f2.45, Prospe rity f 3, Le Reine Max f 2.40, La Reine f 1.65, La Precieuse f 2.45, Artus f 1.35. Darwin Tulpen: Farnc. Sanders f2, Pr. Elisabeth f2.25, Will. Pitt f2.20, Will. Copland f2.30, Tonnaye fl.95, Clara Butt f 1.45, Suzon f 1.55. The Sultan f 1.75, Cen- tenaire f 1.75, Gretchen f 1.70, Sieraad v. Flora f2, Pride of Haarlem f2.20, Ariadne f 2, La C ndeur f 1.70, D. v. T. Murillo f 1.95 Salvator Rose f 3, Crocus Geel Z 5 fl.70, id. Brunow f 1.50, id. Blauw f 1.15. Bijgoed: Iris Imperator f 1, White Excel sior 7 f 1.35, Anem. Hollandia f 1, St. Brid- bet f 0.85, The Caen fl, Ornathus f 1, Spi rea Gladstone f6. Sp. Rubens f6, Lil. Um- ballatum f7, Lil. Splendens 15 op f4, id. 13 op f2.50, Pioen Off. Rubra f6,65. Gladiolen: America 12 op fl.95, id. 11 op f 1.60, Halley top f 1.80, id. 12 op f 1.25, Princepine 12 op f 1.60, id. 810 f 0.30, Princeps 12 op f 1.60, id. 1012 f 0.90, id. 8—10 f 0.30, Oranje BriPant 12 op f 1.40— 1.60, id. 10—12 f 0.65, id. 8—10 f0.36, Nora 12 op f2.40, id. 10 op f 1.30, Souvenir 14 op fl.70, id. 12—14 f 1.30 id. It—12 f0.65, Odin 14 op f 2, id. 1214 f 1.30, 1012 f 0.85,. Niobé 12 op fl.40 id. 10—12 f0.75, id. 8—10 f0.32, Proserpine 14 op f2, id. 10—12 f 0.85, id. 8—10 f0.35, Rose Precose 10—12 f 1.30, Mr. Mark 10 op f 1.60, id. 8 10 f 0.55, Gemengd 14 op f 1.50, Pendlet n 14 f2.60, id. 13 op f2.10, id. 12 op fl.40, id. 10 op f 1.20. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. N. C R. V. 5.Kinder uurtje. 7.Eng. Handelscorrespondentie. 8.Groningsche avond. Spreker: Ds. M. ten Broek, Ned. Herv. pred. te Westeremden (Gr-). Zang, muziek en redevoeringen. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5j3Q Concert. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. Met medewerking van acordeon- virtuoos. 7.15 Gezondheidshalfuurtje, 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Radio-tooneel. 10.Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.20 Lezingen. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Kamermuziek. i 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en persberichten. 8.20 Concert. In de pauze persberichten. RECLAME. „NORS" Schoencream geelt prachlglans. Bij aankoop van 2 doozen Zwart, één doos Bruin Cadeau. Alle kleuren voorhanden. Zwart 0,20, gekleurd 0,25 „DE CENTRALE" - Haarl.slraal 74. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burg. Stand. Bevallen: J. M. Verburg, geb. Wingelaar, D.; A. Stapper, geb. van den Bosch, D.; M. van Rijswijk, geb. Sche- ris, Z.; M. van Beek, geb. Paul. D.; B. van Oosterom, geb. van Ommering, D. Overleden: J. M. Wiemers, weduwe van W. B. J. Wessels, 77 jaar; N. van Nood, jd. 28 jaar; Jozephus Hofman, 80 jaar. Getrouwd: G. van Ginkel, jm. 33 jaar en A. Voorbij, jd. 31 jaar; F. Nak, jm. 24 jaar en E. M. Splinter, jd. 19 jaar. Ondertrouwd: G. J. Minnee en S. C. Bouwman; A. van der Kwaak en M. H. den Ouden. BOSKOOP. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 26 October des avonds om zeven uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Opening. Trekking nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 4 Sept. en 1 Oct. 1928. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot nadere regeling van de bevoegdhe den van de gedelegeerden der gemeente in de besturen van Bouwvereenigingen. 6. Aanbieding door B. en W. van een aanbeveling voor de benoeming van twee leden der Commissie van Toezicht op het algemeen vormend lager onderwijs. 7. Aanbieding door B. en W. van een aanbeveling voor de benoeming van een lid der Commissie tot wering van school verzuim. 8. Aanbieding door B. en W. van een voordracht voor de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. 9. Voorstel van B. en W. om in te trek ken de hypotheekgarantie, ten behoeve van de Coop. Vereen. „De Boskoopsche Veiling" verleend. 10. Mededeeling van B. en W. betreffen de de vermeende aanspraken op positie verbetering van den werkman der Gasfa briek C. Vrolijk. 11. Mededeeling van B. en W. betreffen de de onderhandelingen i.z. overneming van het Goudsch- en Amsterdamsche rij pad. 12. Aanbieding door B. en W. ter vast stelling van een concept-besluit, tot wij ziging der gemeente-begrooting 1928. 13. Aanbieding door B. en W. ter vast stelling van het suppletoir kohier der Hondenbelasting voor het jaar 1928. 14. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot doortrekking resp. verzwaring van leidingen voor gas en water. 15. Voorstel van B. en W. om verlen ging te vragen van de vrijstelling van de verplichting tot het doen geven van on derwijs in het vak, genoemd onder letter j in artikel 2 der Lager Onderwijswet 192U (lichamelijke oefening) aan de openbare school. 16. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot hernieuwde vaststell'ng van het raadsbesluit van 6 September 1927, strek kende tot wijziging van de verordening up de heffing van schoolgeld voor het ge woon en voor het uitgebreid lager onder wijs ia dexe gemeente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2