66 98 Dan naar DE KONING, Eileen het beste. Steeds Loedkooper. B. DE KONING, staande boomen aan het Rijk, ten behoe ve van wegverbreeding. 5. Als voren tot vaststelling der gemeen te-begrooting 1929, inclusief de begrooting van het waterleidingbedrijf. 6. Ais voren tot vaststelling van het be stek, volgens hetwelk zal worden overge gaan tot publieke aanbesteding van de verbreeding en verbetering van een ge deelte van den Vrouwenweg. 7. Rondvraag. SASSENHEIM. Muziekavond. Gisteravond werd in de groote zaal van „Het Bruine Paard" de aangekondigde Muziek- en Zangavond gegeven ten bate van de Chr. Fröbelschool. De zaal was stampvol, men had ieder hoekje moeten benutten om de menschen een behoorlijk plaatsje te geven. De avond werd geleid door den heer K. Klijn, de voorzitter van het bazar-comité, die, nadat gezamenlijk was gezongen Ps. 1461, voorging in gebed en de aanwezigen, in zonderheid de verschillende medewerken den, welkom heette. Door de Edison Kustzaal uit Den Haag werd het nieuwste Edison-apparaat gede monstreerd, een instrument dat uitmunt door zuiverheid en volheid van toon. Wij vonden echter de keuze van de muziek 'die werd voorgedragen, over het algemeen niet erg gelukkig. Verder was er, geheel door „lokaal ta lent" gezorgd voor een rijk voorzien pro gramma. De jongedames Loes Papendrecht en Nelly van der Wilden hadden wel een groot deel van het programma voor haar rekening genomen. Er werd gespeeld, ge zongen en voorgedragen; een en ander Viel bij het talrijke publiek zeer in den smaak. Ook verschillende andere jongedames [weerden zich kranig. Wij genoten van de pianomuziek van Dien Le Clercq, terwijl ook de zang van het achttal meisjes met gevoel en zuiver werd voorgedragen. Genoten werd van de mooie tableaux, 'die ook al benut werden om propaganda 'te maken voor onze Fröbelschool, en lief de te wekken voor het kind. De heer Jan van Leeuwen Lz. zong op verdienstelijke wijze enkele mooie liede ren, en mevr. Vliem droeg voor een ver bazend aardig „Fröbel A B C" dat door haar voor deze gelegenheid was gedicht. Ten slotte werden door enkele dames en heeren onder leiding van den heer Keuning enkele liederen gezongen, waar van we in het bijzonder noemen „Geist- liches Lied" en „Psalm des Vertrouwens", terwijl door den heer J. van der Wilden zeer gevoelvol op de piano werd voorge dragen: Meditation van Morisson. In de pauze werden enkele mooie prij zen verloot, die door warme vrienden van de Fröbelschool waren beschikbar.:- Het was reeds vrij laat, toen de voor zitter aan medewerkenden en aanwezigen dank bracht. De penningmeester deelde nogmede, dat de bruto opbrengst van de zen avond ongeveer 275 bedroeg. Ds. Krijkamp dankte ten slotte den voorzitter voor alles wafc hij voor het wel slagen van dezen avond had gedaan en ging voor in dankzegging, nadat nog ge zamenlijk was gezongen „Halleluja, eeu wig dank en eere". Een droevig sterfgeval heeft zich in onze gemeente voorgedaan. De chef-veldwachter, de heer C. Post humus, is gisteravond, na een ongesteld heid van slechts twee dagen, in den leef tijd van bijna 52 jaar overleden. Zaterdag j.l. was de heer Posthumus nog in dienst, eerst Zondag gevoelde hij zich onwel, en reeds gisteravond was hij uit het leven weggenomen. Een vreeselijke slag voor de achterblij vende weduwe en kinderen. De heer P. is gedurende een reeks van jaren bij de politie werkzaam geweest, waarvan de laatste jaren als chef-veld- wachter. Het stoffelijk overschot zal Vrijdag a.s. worden teraardebesteld. BUITENLAND. LUDENDORFF TEGEN HINDENBURG. „Gestolen lauweren". De vroegere generaal-kwartiermees- ter Ludendorff. bekend als de onder teekenaar der dagelijksche communi qués van het algemeen hoofdkwar tier over de operaties der Duitsche legers en na den oorlog min of meer berucht om de vreesdsoortige wijze waarop hij in woord en geschrift zijn denkbeelden over politieke en andere vraagstukken aan den man poogde te brengen, heeft weer eens de krijgs trompet gestoken. De heer Ludendorff heeft n.l. in zijn Berlijnsch orgaan een feilen aanval op Von Hindenburg gedaan, waarmee de latente vijandschap tusschen den in Duitschland over het algemeen weinig gezienen generaal en den bij na algemeen gevierden president thans openlijk tot uiting is gekomen. Ludendorff geeft te kennen, dat de lauweren, door von Hindenburg ge oogst eigenlijk hem toebehooren. In zijn weekblad, de „Deutsche Wochenschau" wordt Von Hinden burg heftig aangevallen en wel door één van Ludendorff's trawanten, ge neraal von Bronsart. De onmiddellijke aanleiding tot de zen aanval is het feit, dat Ludendorff een beroep had gedaan op Von Hin denburg, om hem tegen de kuiperijen der vrijmetselarij te beschermen". Ludendorff vroeg een persoonlek antwoord van den president. Doch hij ontving slechts een formeele erken ning van ontvangst, geteekend door Hindenburg's secretari; Generaal von Bronsart schijnt ook een audiëntie bij den president te hebben aangevaagd in deze aangele genheid, maaü ze .werd geweigerd, omdat de rijkspresident zijn bezoek niet gevvenscht achtte. De brief, waarin de weigering ver vat was. behelsde nog deze woorden: „Zou Uwe Excellentie werkelijk meenen, dat er een bedreiging tegen generaal Ludendorff bestaat, dan stelt de rijkspresident voor, dat de rede nen voor die verdenking worden voor gelegd aan den Beierschen minister van justitie". Deze raad heeft kwaad bloed bij Ludendorff gezet, omdat de bewoor dingen, waarin die raad vervat is. twijfel verraden van Ludendorff's klacht over een complot tegen hem. Over de kwestie zullen voorloopig nog wel wat woorden vuil gemaakt worden. DE DUITSCHE POLITIEK. De nieuwe voorzitter der Duitsch-nationalen. Hugenberg, de nieuw gekozen voorzitter der Duitsch-nationale partij, heeft in een rede tot de afgevaardigden dezer partij o.m. gezegd: „Ik heb de leiding aanvaard om de drei gende gevaren recht in het oog te kunnen zien. Wanneer wij 10 jaar verder zijn en op dezelfde wijze als thans geschiedt cre- dieten, en dus renten op renten gestapeld worden, dan zal Duitschland niets meer van zijn eigen economische waarden bezit ten. Een der hatelijkste verwijten, die meri tot een verantwoordelijk politicus kan richten, is wel, dat deze geen hart zou hebben voor de belangen van de breede lagen des volks. Ik wijs dit verwijt af, want het is niet ons doel den oudrn geest weer te doen herleven, maar uit dien ouden geest iets nieuws te scheppen. De tegenwoordige vorm der sociale wet geving is slechts een machtsinstrument in handen der sociaal-democraten. Voor den landbouw, die ons het naast aan het hart ligt, moet een geheel nieuwe organisatie gesticht worden, om hem uit het opnemen van steeds meer vreemd kapitaal te red den. Ook de zoogenaamde democratische franjes der sociale wetgeving moeten wor den afgeschaft, omdat het volk en de po litieke partijen er in dreigen te verstik ken. Den verwoestenden geest van het Marx isme moeten wij in de eerste plaats over winnen, maar daarnaast ook den geest en het type der halfslachtigen, zooals dat vooral in den persoon van Stresemann op treedt. Wij moeten een jor.g geslacht be zielen dat niets halfslachtigs, maar slechts het geheel als zijn recht opeischt. Marx aan het woord. In een rede voor de gedelegeerden der Centrumspartij van het district Masten- burg (Anhalt) heeft Dr. Marx Zondag te Mastenburg alle kwesties behandeld, die thans in het middelpunt der belangstel ling staan. Marx zeide het volgende: In de jongste zitting van het bestuur der Centrumspartij heb ik officieel mede gedeeld, dat ik mijn ontslag indien om gezondheidsredenen, doch het ambt van partijvoorzitter van het partcongres tot begin Dec. zal blijven waarnemen. Wan neer echter zekere bladen daaraan de op merking vajstknoopen, dat ik om politieke overwegingen tot mijn besluit gekomen ben, is dit in strijd met de feiten. Marx weidde dan uit over de groote taak van den komenden winter in sociaal en politiek opzicht. De keuze van Hugen berg tot voorzitter der Duitsch-nationale partij is een gebeurtenis, die niet ernstig genoeg opgevat kan worden. Zij is een be dreiging van den binneiilandschen vrede van Duitschland. amanoellah's hervormingen. Onlusten in Afghanistan? Uit Pesjawar wordt gemeld d.d. giste ren: Afghaansche troepen, bestaande uit ca valerie en artillerie, hebben den lOden jj. met succes een strafexpeditie tegen het dorp van de Ghulzai-stam, nabij de stad Altimur op den weg KaboelGardez on dernomen. Er zijn geen bijzonderheden ontvangen, maar toch schijnen de geruchten waar te zijn, dat in Afghanistan troebelen zijn uitgebroken in verband met het besluit van koning Amanoellah om het volk Europeesche zeden op te leggen. de ramp te praag. 46 dooden, 34 gewonden. Nadat ongeveer 312 uur dag en nacht is doorgewerkt, zijn gisteren de opruimings werkzaamheden aan het ingestorte pand te Praag beëindigd. De catastrofe heeft 46 dooden en 34 ge wonden geëischt. OVERSTROOMINGEN IN DE FRANSCHE ALPEN. Het spoorwegverkeer onderbroken. In het gebied der Fransche Alpen heb ben vrij hevige overstroomingen plaats gehad. Door de overstroomïngen i3 het spoor wegverkeer tusschen Lyon en Genève op vijf verschillende plaatsen onderbroken. Een goederentrein is gisterenmorgen ontspoord op een plek, waar de rails ten gevolge van een bergstorting versperd wa ren. Een personentrein kon nog tijdig tot stilstand worden gebracht. CYCLOON BOVEN LONDEN. Groote schade. Gisteravond heeft boven Londen een cy cloon gewoed die groote schade aange richt heeft. De cycloon duurde slechts enkele minu ten, doch was zoo hevig, dat het dak van Boarding s ingedrukt werd. De winkel en de vensters werden verbrijzeld. Voetgangers werden her- en derwaarts gewaaid, als papieren door de straten. Taxis tuimelden over de straten. Ten slotm raakte een gebouw in brand ten gevolge van den storm, die o.a. het RECLAME U wenscht Stof of Fluweel voor 'n NIEUWE Manie!, Japon of Deux Pieces? want hei is waar wat men U vertelt: Wij zijn ALTIJD goedkooper. Onze prachtige Koordflcweelen 75 Onze Prima gekeperde Fluweeien, vall beslist niet uil Onze schuierende Peau de Pêche, meer dan vijftig kleuren 1,57'/, I, IU Onze prachtcolleclie QQ geruite Stollen 55, 45, 09 Onze ongeëvenaarde keuze on Compose Stollen 1,45, 1,10, 09 Onze prachtvolle Wollen 70 Mantelstoven 3,15, 2,65, 1,10 Onze schitterende Salin-Slollen voor 1 ac rapon- en Mantelvoering 1,677, l,4d Onze zeldzame keuze in 97 Flanelruiten 60, 39, LI en honderden Artikelen. Haarl.str. h. Donkerst. 2-4-6. Opgericht 1875. dak van den arbeidsbeurs aflichtte en het als een veertje deed neerzweven in de straat. AANBESTEDING. De bouwkundigen J. P. Oudshoorn en Zn. te Sassenheim hebben onders hands aanbesteed den verbouw van een burgerwoorihuis tot winkelhuis en den nieuwbouw van een werk- en bergplaats voor rekening van den heer P. J. de Nobel, aldaar. Uitslag als volgt: Gehr. Breda en Go., f 4485.Gebr. v. Nieuwkoop, f 4409,—T. H. Reewijk en Zn., f 4388; A. v. Nieuwkoop, f 4099,99. Alle in schrijvers zijn te Sassenheim woon achtig. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het candidaatsexa- men rechten mej. C. Jas en de heer P A. J. Jas, beiden te Hoek van Hol land. STADSNIEUWS. BAZAAR „CLARA DOZY". Hedenmiddag te ongeveer twee uur werd in de Chr. Fröbelschool a. d. Hee- rensingel een bazaar geopend vanwe ge de dameskrans „Clara Dozy", wel ke bazaar ten doel heeft te steunen de vereen|ging voor de Chr. Fröbelschool. 't Vorig jaar werden verkoopdagen gehouden voor de oprichting van een nieuwe school. Thans echter is de ba zaar georganiseerd om de onkosten van de vereeniging te dekken. De bazaar neemt bijna de geheele school aan den Heerensingel in be slag en ziet er, zooals gewoonlijk, ook thans weer aantrekkelijk uit. Er is een groote verscheidenheid van artikelen, die ten verkoop worden aangeboden en de gebruikelijke at tracties ontbreken niet. Onder de prijzen is zelfs een leven de kip, die geduldig in haar hokje af wacht, wie haar eigenaar zal worden. Verder is er een bijzondere attractie waarbij electriciteit te pas komt en die opgesteld is in een donker lokaal, waarin een sfeer van geheimzinnig heid hangt. Men moet daar beslist naar gaan kijken. Trouwens de geheele bazaar is, af gezien van het doel, reeds de moeite van een bezoek waard, maar wanneer men daarbij in het oog vat, dat het Chr. Fröbelonderwijs veel steun noo- dig heeft en die steun ook ten volle verdient is, dan is het duidelijk, dat ieder, die in de gelegenheid is van daag of morgen zijn schreden zal rich ten naar de school aan den Heeren singel om zijn beurs iets lichter te maken. Bij de opening hedenmiddag werd 't woord gevoerd door wethouder T. S. Goslinga. Nadat de heer Goslinga had laten zingen Ps. 75 vs. 1, gelezen had Psalm 127 en voorgegaan was in gebed, be gon spr. met te zeggen, dat hij met groot genoegen aan de uitnoodiging om dezen bazaar te openen voldoet, omdat de dameskrans Clara Dozy zoo groote energie heeft getoond bij het organiseeren ervan. De naaste oorzaak is een tekort van 350, dat wegge werkt moet worden, want hoewel de school gesteund wordt door giften, schoolgelden en subsidie, blijkt het toch noe altijd moeilijk om rond te komen H^t ver'ïcugt spr daarom, dat de dameskrans de zaak zoo energiek heeft aangepakt en probeert om op deze manier liet tekort te dekken. Echter, zoo 'de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan. Wanneer we dat beseffen, dan zal de Heere Zijn zegen niet onthouden. Spr. hoopt daarom, dat God Zijn ze gen in ruime mate zal schenken en dat de bazaar veel succes zal hebben. Hiermede verklaarde spr. de bazaar voor geopend. Nadat vervolgens de thee was rond gediend, werden de lokalen voor het publiek geopend. We wekken tenslotte nogmaals al len op, een bezoek aan de bazaar te brengen. Er heerscht een gezellige stemming Een strijkje zorgt voor opgewekte muziek. SLEEPBOOT TE WATER GELATEN. Hedenmiddag te drie uur is van de werf van de Kon. Ned. Grofsmederij alhier te water gelaten een sleepboot genaamd M. O. P. 237 B, die gebouwd is in opdracht van de Argentijnsche regeering. De tewa terlating geschiedde in tegenwoordigheid van den burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het bestuur van de Ned. Mij. van Arbeid, Handel en Nijver heid, den Argentijnschen hoofdingenieur, Ir. Solari, den ingenieur Salvador Idiart, den inspecteur van het bureau Veritas en vele andere autoriteiten. De tewaterlatirg had een zeer vlot verloop. De sleepboot is een prachtig staaltje van Nederlandsch kunnen. Ze is 40 M. lang, 7.80 M. breed en 4.50 M. hoog. De mini mum gegarandeerde snelheid is 11 Engel- sche mijlen. De boot bevat een accomo- datie voor 24 koppen. Tijdens de tewaterlating bad zich een groote menigte belangstellenden op de brug bij de Zijlpoort en verder langs den waterkant opgesteld om het ongewone schouwspel gade te slaan. INTERN. SAMENWERKING. Vrijdagavond 1G Nov. zal op uitnoo diging van de Studentenvereeniging voor den Volkenbond Baron de Vos van Steenwijk in het kleiii-auditorium der Universiteit als spreker optreden met het onderwerp: „Internationale samenwerking in de wetenschap". BELANGRIJKE SCHENKING. De Rijksuniversiteitsbibliotheek al hier heeft van Prins Joesoef Kamal 'n belangrijke schenking ontvangen. De Egyptische prins is sinds eenigen 'tijd op de Universiteitsbibliotheek voor studiedoeleinden werkzaam ge weest. Bij wijze van dankbaarheid voor de hem betoonde hulp, heeft hij nu een belangrijk bedrag geschonken aan de bibliotheek, waardoor het mogelijk is geworden, een zeer belangrijk hand schrift aan te koopen, zijnde een origi neel journaal van de ontdekking van het Noorden van lapan door den zee vaarder Maerten Gzn. Vries, geschre ven aan boord van zijn schip „Castri- cum" in 1643. Laatste Berichten. GEREF. HERKEN. Tweetal: Te Utrecht, J. G. Feen- stra te Scheveningen en Dr. C. N. Im- peta te Kampen. Te Gramsbergen, F. Slomp te Nieuwlande en N. Streefkerk cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Antwerpen, J. C Houtzagers te Reeuwijk bij Gouda. TREINBOTSING TE ROTTERDAM. Hedennacht omstreeks half een heeft op het D.P.-station te Rotterdam een botsing plaats gehad tusschen een binnenkomenden en een stilstaanden trein. De electrische trein nr. 1147, die te 0.38 uur te Rotterdam D.P. moet aankomen, kwam bij het binnenrijden van het station in hotsing met den motorwagen van een op een naastlig gend spoor stilstaanden electrischen trein, doordat deze wagen niet geheel vrij stond. De motorwagen van den binnenkomenden trein drong in dien van de stilstaande trein. De bestuur der Dijkman geraakte bekneld en moest later door het treinpersoneel worden uitgezaagd. Een dame in het achterste rijtuig van den binnenko menden trein de stilstaande was leeg die gereed stond om uit te stappen, werd door den schok van de botsing omvergeworpen en viel tegen een der banken. In een ander rijtuig viel een heer. De dame en heer wer den beiden licht gewond. De bestuur der Dijkman bleek er ernstiger aan toe te zijn. Hij heeft een kuit Ven gebro ken. De drie gewonden werden naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht, waar de heer Dijkman werd opgenomen. De dame en heer konden na verbonden te zijn, naar huis wor den gebracht. Van den stilstaanden trein, zijn eenige wagens ernstig beschadigd. Het motorijtuig, dat in directe botsing kwam. is zwaar gehavend. Eenige wa gens ontspoorden tn liepen shrade op dcor het breken van ruiter: en fctrfers. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDI6. De K. L. M. heeft heden het volgend telegram ontvangen van de H. N. A. E. N., het vijfde vliegtuig, dat de reis naar Ned. Indië maakt:. Vertrokken uit Nasjirabad 6.40 uur (pl. tijd) aangekomen te Cawnporo 11,25 uur. Alles in orde. Wij gaan heden door naar Alahabad en hebben alleen te kampen met regen en tegenwind. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 22 October. De Eendracht. Bloemkool 1528, komkommers 5, andijvie 1.502.80, sla 1.50, peen 36, selderij 1.502, roode kool 812, sa- voye kool 1012, groene kool 3.505, prei 24, alles per 100 stuks. Tomaten A 14, spruiten 1520, snijboonen 50 UG, postelein 1015, spinazie 25. alles per 100 Ivg. LEIDEN, 23 Oct. Vette varkens. Aangevoerd 532 stuks, w.o. 486 zwaar soort, 0.730.74; 46 licht soort 0.68— 0.72. Handel matig. HAZERSWOUDE, 22 Oct. Eieren. Aangevoerd 2285 stuks. Prijs: Kippen eieren 10.5011.80, eendeneieren 6.70 8.10, per 100 stuks. Pluimvee. Hanen 0.601.40, kip pen 0.75, konijnen, 2 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN, 22 Oct. Veiling. Aangevoerd 24500 hloemkoo- len. 2100 Kg. uien, 1900 hos peen. Prijs: uien 6.506.90, peen 4.406.50, per 100 Kg.; peen 6.307.80 per 100 bos; bloem kool I 17.4024, roode kool 11.80 13.20, gele kool 11.80—12.70, per 100 st. ROTTERDAM, 23 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 192 paarden, 25 veulens, 2173 magere runderen, 792 vette run deren, 602 nuchtere kalveren, 182 vet te kalveren. 421 schapen of lammeren, 279 biggen, 7 hokken of geiten, 1 ezel, 820 graskalveren, 16 overloopers. Prijzen: Vette koeien 4850, 4144, 2732; ossen 4547, 4042, 37; stie ren 4243, 38, 33; kalveren 77 82 67 lA72 'A, 52%57 Vet vee: melkkoeien 215435, kalf- koeien 210430, stieren 120460, pin ken 100160, vaarzen 160225, werk paarden 200300, slachtpaarden 100 160, hitten 100160, veulens 70100, fokkalveren 2025, biggen 1018, overloopers 2025, slachtkalveren 11 18 biggen per week 1.752, graskal- veren 40100. Overzicht: koeien en ossen stroeve handel, prijzen iets lager dan gisteren, stieren stroeve handel, prijzen statio nair; kalveren stugge handel, prijzen iets minder; melk- en kalfkoeien vlugge handel, prijzen op dezeifde hoogte; paarden slechte handel, prij zen van gisteren konden nog bedon gen worden; nuchtere fok- en slacht kalveren redelijke handel, zelfde prij zen; overloopers matige handel, prij zen stationair; graskalveren stille handel, prijzen stationair. BODEGRAVEN, 23 Oct. Kaasmarkt. Aangevoerd 266 partijen Goudsche kaas, waaronder 254 met rijksmerk, zijnde tezamen 9718 stuks, wegende 77744 Kg. Prijs: met rijksmerk le soort 5961, 2e soort 56—58, zwaardere tot 64; zonder rijksmerk 53—58. Handel flauw. AMSTERDAM, 23 Oct. Oliën. Raap olie: vliegend 49%, 45 Lijnolie: vliegend 36%; Nov. 32%, 33%; Dec. 32%, 33%; Jan./Febr. 32%, 33; Mei/Aug. 33, 33%, vliegend per H.L. 34%. Stemming vast. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 23 October, medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. H. B. 765.6 te Vardo. L* B. 737.6 te Vestmanoer. Verw. tot den avond van 24 Oct.: Matige, later toenemende W. tot Z. wind, tijdelijk opklarend, later waar schijnlijk regen, weinig verandering in temperatuur. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur Ia aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 754. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 12.0 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS EJL Dinsdag 23 Oct.: 5.IS nam. Wisselnoteeringen. (Amsterdam). Berlijn 59.42*/» Londen New-York 2.49 Parijs9.74*/, Brussel 34^6 Zurich 48.01 Praag 7.39V* Rome 13.07 Madrid 40.23 Oslo Kopenhagen 66.48'/» Stockholm 66.661/» Weenen 061/»

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3