CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN JAARGANG DTNSOAG 23 OCTOBER 1928 NUMMER 2572 COURANT ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 230 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 sÖgjlJp? Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel t&rief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. Achterlijk? In sommige kringen wijst men er gaarne op, dat Nederland in vele op zichten een achterlijk land is. Men spreekt dan wel van „de Chineezen vait Europa". Degenen, die zoo spreken, richten dan bij voorkeur hun aanvallen tegen het Christelijk volksdeel. Waarom Christelijke politieke par tijen; is er dan ook voor Christenen geen plaats in do S. D. A. P., den Vrij heidsbond of bij de Vrijzinng-democra- ten? Waarom een Christelijke vakbewe ging; staat dan niet voor alle arbei ders, ongeacht hun al of niet-godsdien- stige gezindheid, de toegang open tot de vakvereènigingen van het N. V. V.? Waarom scholen met den Bijbel; is de openbare school dan niet voldoende voor alle kinderen en worden zij daar niet opgevoed tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden? Waarom een Christelijk dagblad; be vat het „neutrale" dan niet voldoende nieuws voor ieder? En den laatsten tijd voegt men daar aan toe: waarom een eigen Christelij ke zender te Huizen; wordt dan door de A. V. R. O., den Algemeenen Ver- eenigden Radio-Omroep niet gezorgd voor programma's, waartegen nie mand bezwaar behoeft te hebben? Is het eigenlijk niet anti-nationaal, er naast den nationaJen zender te Hil versum, nog een „sectarischen" zen der zooals men dat gelieft te noe men op na te willen houden? Gaarne wijst men er van zekere zij de dan op, dat in het buitenland ook geen behoefte aan een Christelijken zender wordt gevoeld. De vraag is evenwel: is dit juist en zijn de belijdende Christenen daar te vreden met den toestand, zooals die in de meeste landen bestaat? De Ned. Christ. Radio-Vereeniging kreeg dezer dagen uit Zwitserland het volgende schrijven: „Hiermede verzoeken wij u, ons wel te willen inlichten omtrent de werk zaamheden van uw christelijk radio zendstation. Reeds lang leeft de wensch om ook in Zwitserland christelijken radio-ar beid te beginnen. Ons werk bepaalt zich tot heden tot predikdiensten, die echter geen voldoende tegenwicht bie den tegen de veelszins lichtzinnige en onvoldoende stof, die thans gegeven wordt. Wij zouden dankbaar zijn, wanneer wij van uw ervaringen kon den leeren. Wanneer u een eigen zend station in bedrijf heeft, biedt u onge twijfeld behalve de predicaties op Zon dag nog heel wat meer". Opmerkelijk is in dezen brief, dat in Zwitserland dezelfde bezwaren wor den gevoeld, die ook wij altijd hebben gehad. Eenerzijds vinden we bij den niet-Christelijken omroep uitzendin gen, die ons tegenstaan („lichtzinnig") en anderzijds voelen we, dat er een te kort is, omdat de omroepleiders niet gevoelen kunnen de eischen, die aan den omroep voor het christelijk gezin gesteld moeten worden („onvoldoende stof"). Inplaats dat ons land in dit opzicht achterlijk zou zijn, kunnen wij inte gendeel met dankbaarheid erkennen, dat wij het buitenland in vele opzich ten, ook met betrekking tot de radio, vooruit zijn. Terwijl men in Zwitserland en an dere landen nog zoekende is naar een oplossing, hebben wij reeds een oplos sing voor dit vraagstuk gevonden, die in de meeste opzichten bevredigend is. Laten wij evenwel toonen, dat wij dit op prijs stellen en laten allen, die of met een eigen ontvangtoestel, of langs den weg der distributie de ge luiden uit den ether kunnen beluiste ren, zich aansluiten bij de Ned. Chr. Radio-Vereeniging, de organisatie, waarin onze luistervinken thuis hoo- ren. STADSNIEUWS. ALGEM. VERGADERING VAN DE VI REEN. VAN ONDERWIJZERS (ESSEN) IN DE INSPECTIE LEIDEN. Nadat eerst een huishoudelijke ver gadering was gehouden, werd heden morgen te half elf in de Stadsgehoor zaal geopend de Algemeene vergade ring van de Vereeniging van Onderwij zers en Onderwijzeressen in de Inspec tie Leiden. De voorzitter, de heer Baak, Inspec teur van het L. O. in deze inspectie, sprak een kort openingswoord. Spr. begon met allen hartelijk wel kom te heeten en er zijn vreugde over uit te spreken, dat zoovelen aan de uitnoodiging van het bestuur hebben gehoor gegeven. Toch is de stemming, van spr., waarin deze vergadering door hem wordt geopend, niet dezelfde als bij vorige samenkomsten, omdat heden een gedeelte der geregelde be zoekers, de collega's der R. K. scholen, niet tegenwoordig zijn. Vooral spijt dit spr., omdat men moest ervaren, dat hetgeen bereikbaar scheen, een illusie werd, hoewel de innerlijke zekerheid behouden werd, dat het voorbereidend werk en dat, wat hier geboden werd, daaraan geen schuld heeft. Spr. matigt zich geen cri- tiek aan, maar zal gelaten den tegen slag dragen en overigens blijven ge- looven, dat de jaarlijksche vergaderin gen reden van bestaan hebben. Want boven alle verschil, is er toch één sterk, onaantastbaar beginsel: de liefde voor het kind en het onderwijs. Het eenige doel is de inzichten te verruimen, om meer eerbied te krijgen voor andere vereenigingen of die te leeren waardeeren, zonder eigen over tuiging prijs te geven. Daarnaast blijven trouwens nog zoo vele didactische vraagstukken, waar deskundige voorlichting voor elke le vensrichting gelijk is. Spr. licht dit toe met verschillende voorbeelden: de zes- of zevenjarige grondschool; de radio op de school, enzoovoorts. Na nog enkele personen welkom te hebben geheeten, besloot spr. met den wensch, dat de herinnering van wat deze vergadering bood, allen er toe zal brengen de woorden van Pau- lus zich eigen te maken: „Niet dat ik het aireede gegrepen heb, maar ik jaag er naar of ik het ook grijpen mocht", daarbij indachtig blijvende aan het gebod van den Prediker: „Zaai uw zaad in den morgenstond en trek uw hand des avonds niet af". Door een vertegenwoordiger van de Gimborn-fabrieken werd' vervolgens een demonstratie gegeven met Gim- born's kleurmiddelen en inkten, waar bij de voortreffelijkheden van deze artikelen werden opgesomd. De heer Hibma geeft vervolgens gedemonstreerd een nieuwe kaart, die uitgegeven is bij de firma Servaas al hier, en die ontworpen is door een Leidschen hoogleeraar en een Delftsch ingenieur. De kaart bedoelt te zijn een gemakkelijke methode om de kinde ren de jaartallen van de Vaderland- sche Geschiedenis te leeren en hen het onderling verband tusschen deze jaar tallen in te prenten. De heer Hibma beval haar sterk voor het gebruik aan. Daarna hield de heer R. Swierstra een lezing over de grondbeginselen van de ontwikkeling der radio. Spr. begon met te zeggen, dat steeds grooter wordt de behoefte in de krin gen van de opvoeders der jeugd, om iets meer te weten van het wezen der Radio. Deze nieuwe tak der wetenschap is de breede massa als het ware overval len. Velen pasten zich, dank zij het groote aanpassingsvermogen, dat de mensch in het algemeen bezit, weldra aan en goochelden met radio-termino logie, alsof het alles volkomen „klaar" was. Voor den niet-ingewijde, die gaarne iets .meer van het hoe en waarom der radio wilde weten, bleef het terrein voor talloos velen gesloten. De vele literatuur, die in korten tijd verscheen, mocht hierin geen groote verandering brengen, omdat verreweg het meeste gericht was op de practijk van het knutselen, zonder echter op het wezen van de zaak in te gaan. Spr. nu heeft in de laatste vier jaren tal van voordrachten ook voor de mi crofoon gegeven, waarin, hij juist ge poogd heeft, in deze leemte te voor zien en ook zijn werkje Radio-ont vangst in theorie en practijk, staat in dit opzicht nog vrijwel alleen. Spr. wil zijn onderwerp in vier dee- len verdeelen en eerst stil staan bij 'n natuurkundige inleiding over trillin gen en golven. Achtereenvolgons worden nu een aantal begrippen, als periode, frequen tie, gedempte en ongedempte trillin gen en golven, de hoorbaarheid van lichtgolven, welk gebied zich van 20 tot 20.000 uitstrekt, als het resonan tieprincipe hij bet geluid besproken. Na de trillingsverschijnselen van vaste lichamen en in gassen, komen de electrische trillingen aan de beurt, waar analoge begrippen gelden. Spr. neemt het water te hulp om de electrische trillingsverschijnselen meer begrijpelijk te maken en weet zoo bij zijn auditorium een elementai re voorstelling van een electrischen trillingskring te vestigen, zoodat nu heel duidelijk de condensator wordt gezien als het electriciteitsreservoir en de spoel als het toestel, waarin de electriciteit als het ware onder invloed van de traagheidskrachten komt te staan. Als spreker dan heeft vastgesteld, dat elke electrische trilling in den ether golvingen doet ontstaan en dat deze golvingen ook de resonantie mo gelijk maakt, waarop bij slot van re kening onze geheele radio berust, komt hij tot het tweede gedeelte: De historische ontwikkeling der Radio. Wij gaan in onze gedachten ruim 100 jaar terug. Het is in 1820, dat de Deensche natuurkundige Oerstedt zijn verrassende proef doet, waarbij een magneetnaald door een electrischen stroom blijkt te worden beïnvloed. Vanaf dien tijd groeit de electrici- teitsleer snel.. Ampère publiceert in 1822 proeven, genomen met spoelen. In 1831 vindt Faraday de electro- magnetische inductie en van dien tijd af begint zich de electro-techniek met steeds rasscher schreden te ontwikke len. Faraday weet op zeer origineele wijze de electrische verschijnselen met krachtlijnen te verklaren en ziet ver band tusschen electrische en lichtver schijnselen. In 1865 verschijnt van de hand van Clerk Maxwell de wereldberoemd ge worden electro-magnetische lichttheo rie, waarin hij het verband legt tus schen aethergolven, die ontstaan hij electrische trillingen en de lichtgolven Volgens hem zijn beide golven volko men identiek en bestaat alleen ver schil in golflengte. Twintig jaar later wordt door Hein- rich Hertz proefondervindelijk de Maxwelsche theorie bewezen. Hertz toont niet alleen het bestaan van electrische golven aan, maar laat ook zien de terugkaatsing, de breking en interferentie hiervan, terwijl enke le jaren daarna Righi ook polarisatie en dubbele breking weet vast te stel len. De proeven van Hertz spoorden vele physici aan tot experimenteeren; van deze hebben Brauly en Oliver Lodge vooral van zich laten spreken. Beiden construeerden een eenvoudig toestelletje voor het opvangen der electrische golven, de z.g. coherer. Hiermede is spreker gekomen tot 't derde deel: de Radio-telegrafie. Reeds vanaf het begin der 19de eeuw bestond er een ernstig streven naar het verkrijgen tot draadlooze ver bindingen. Vooral in Engeland was dit streven in het laatst der vorige eeuw zeer sterk en we mogen zeggen: men zocht langs geheel anderen weg dan dien, welken Hertz had bloot gelegd. Toen in 1895 Marconi, leerling van Righi, zijn eerst geslaagde draadlooze telegrafie-proeven nam, was direct in Engeland de aandacht op hem ge vestigd, waar hij zijn proeven voort zette en welke reeds in 1900 leidde tot de oprichting van The Marconi Wire less Telegraph Company en op 12 De cember 1901 werd het eerste draadloo ze telegram van Engeland naar Ame rika overgebracht. Spr gaat nu na, ho© in wezen de over dracht der morseteekens geschiedt, waarbij hij uitgaat van de vonkzen- ders en gelegenheid vindt, de werking van de antenne en den afstemkring daarvan te verklaren. Terugkomend op de ontwikkeling, wordt gewezen op den in 1924 in Enge land in gebruik genomen „beam-zen- der", waarmede men geregeld verkeert met Australië op het sedert 1925 in ge bruik zijnde kortegolfverkeer van ons land met Indië. Tenslotte komt spr. tot de ontwikke ling der telefonie. Nadat nog even het principe van de dvaadtelefonie is besproken, wordt 't moduleeren van de draaggolf op het zendstation verklaard, waarna spre ker ons bij het eenvoudig toestelletje brengt om te verklaren, hoe de in de aethergolven verborgen geluiden hier in worden blootgelegd. Tot dit doel wordt een kristal gebruikt, dat om zijn detectieve werking ook bestem peld wordt als detector. Na deze uiteenzetting wijst spr. nog even op den geweldigen groei der ra- dio-telefonie, die alleen mogelijk was door radiolampen op welker werking en toepassing spr. helaas nu niet kan ir.gaan en besluit zijn voordracht met nog even de telefonieproeven van Philips kortegolfzender, die tot op he den een ongerepte wereldreputatie heeft, in herinnering te brengen. De voorzitter dankte den spreker voor zijn interessante voordracht. Nadat de onderwijzers zich aan een gemeenschappelijken maaltijd veree- nigd hadden, werd hedenmiddag in het Trianon-theater een film „Vogel leven in de Nieuwkoopsche plassen" vertoond, die toegelicht werd door den heer P. de Graaf. Deze film gaf een uitnemenden kijk op een interessant stukje natuur in onze eigen omgeving. BOND TEGEN HET VLOEKEN. Zaterdagmiddag werd in Zomerlust alhier een Vergadering gehouden met de correspondenten van den Bond te gen het vloeken uit Zuid Holland (Noord). De heer J. Baas te Den Helder, 2de secretaris van den Bond, hield een referaat over: „De taak der correspon denten", waarop een aangename be spreking volgde. De voorzitter, Ds. H. Janssen, te Den Haag. sprak een opwekkend woord, waarin hij wees op hetgeen reeds door den Bond was verricht en bereikt en tevens wat nog gedaan moet worden. De eerste vergadering met de cor respondenten, waarin men elkander op practische wijze kon voorlichten, mag zeker als goed geslaagd worden beschouwd. DE BIOSCOOPKWESTIE. De advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad. Mr. v. Lier, heeft conclusie genomen in de zaak van R. Uges, bi oscoophouder alhier, die door den kan tonrechter was veroordeeld tot 1 boe te, wegens overtreding van art. 4 der Zondagswet op Eersten Paaschdag 1928. Voor de muziek hadden B. en W. geen toestemming gegeven. De bioscoophouder was echter de meening toegedaan, dat hij zich alleen aan de Bioscoonwet te houden had. Zooals men zich herinnert, had Mr. Marchant namens recruirant voor den Foocen Raad betoogd, dat het geheele bioscoopbedrijf valt onder de Bioscoop wet. welke geen ruimte laat voor toe passing op de bioscoop van art. 4 der Zondagswet. Uit de regeling voor de bioscoop-on dernemingen, in de Bioscoopwet ge troffen en uit de bij de totstandkoming van de wet met gewisselde stukken, bliikt volgens Mr. Van Lier, dat de wetgever bedoeld heeft op de wijze van exploitatie van de bioscoop een toe zicht in te stellen, o.a. door een centra le rijkskeuring van de films en door te bepalen in hoeverre en od welke wijze de gemeentebesturen bevoegd zijn voor het bioscoopbedrijf regelin gen te treffen. F,en en ander werd vastgesteld, om dat. zooals de considerans van de wet zegt. maatregelen dienden te worden g°troffen ter bestrijding van de zede lijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. De houder der vergunning is dan ook verplicht te zorgep, dat de exploi tatie van ziin bedrijf niet geschiedt in strijd met de goede zeden of de open bare orde (art. 7). Neemt men dit in aanmerking, al- dus Mr. Van Lier. dan meen ik, dat de vraag, of er buiten de bioscoopwet ten aanzien van de bioscopen nog ruimte is voor regeling van andere belangen, toestemmend moet worden beant woord. Immers aan andere maatschappe lijke of zedelijke belangen dan die, voortvloeiende uit de gevaren, welke de bioscoop als zoodanig meebrengt, heeft de wetgever in de Bioscoopwet geen aandacht geschonken. Een zoodanig ander zedelijk en maatschappelijk belang is dat der Zon dagsrust. waarvoor in de Zondagswet voorschriften zijn gegeven. Te recht heeft de kantonrechter over wogen,"dat in de Bioscoopwet geen uit zondering op de bepalingen der Zon dagswet is gemaakt en evenmin de be ginselen dezer beide wetten met elkaar in tweestrijd zijn. Ik acht alzoo het bioscoopbedrijf, evenals andere openbare vermakelijk heden, onderworpen aan de bepalin gen van de Zondagswet. De advocaat-generaal concludeerde mitsdien tot verwerping van het be roep. Het arrest van den Hoogen Raad is bepaald op 3 December. DE MENSCHENZOON. Gisteravond hield Pater F. Hendrichs S J. in de kerk van den H. Petrus aan de T.angebrug de laatste van een zestal con ferenties over „De Menschenzoon". Spr. begon met enkele mededeelingen over den vervolgcursus voor niet-Katholieken, die te beginnen met Maandag 12 November gegeven zal worden in het gesticht „De Voorzienigheid", Hoogewoerd,eiken Maan dag te kwart over acht. Als tekst van uitgang nam Z.Eerw. Da niël 7 14: „Zijn heerschappij is een eeu wige heerschappij, die niet vergaan zal, en zijn koninkrijk zal niet verdorven wor den", naar aanleiding waarvan hij sprak over „De Zegepraal". Paulus zegt in de Corinthe-brief duidelijk wat- de zegepraal is: Want wij zien nu door een spiegel in een duistere rede; maar alsdan zullen we zien aangezicht tot aangezicht; nu ken ik ten deele, maar dan zal ik kennen gelijk ook ik gekend ben. En nu blijft geloof, hoop en liefde, deze drie, doch de meeste Belaimrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De nieuwe postzegels die 1 Nov. worden uitgegeven. Het Burgemeestersambt van Borculo De Nederlandsch-Belgische kwestie nog niets verder gekomen. De Algemeene Zendingsconferentie te Amsterdam aangevangen. Buitenland. Een felle aanval van Ludendorff op Hindenbnrg. Redevoeringen van Hugenberg en Marx over de Duitsche politiek. Onlnsten in Afghanistan. De opruimingswerkzaamheden in verband met de ramp te Praag beëin digd. Overstrooming in de Fransche Alpen. Een cycloon boven Londen. van deze is de liefde. De liefde is de zege praal van den Menschenzoon en de heer schappij van die liefde komt uit in het kindschap Gods. Het proces om dat kind schap Gods te bereiken vindt men niet al leen binnen het heilig gebouw van de Roomsche kerk. Het is geen uitsluitings proces, zooals men dat wel eens wil voor geven, alleen in de Roomsche Kerk vol-, trekt het zich gemakkelijker en logischer. In zijn vorige conferenties heeft spreker helder en klaar de grondslagen van het Roomsche geloof uitgelegd, maar al is men er nu van overtuigd, dat dat alles waar is, dan heeft men daarmede nog niet het geloof. Het geloof is een bovennatuur lijk geschenk Gods, dat men ontvangt langs den weg van het gebed. De eerste vraag van het geloof is: Wat heb ik ge daan? Kan ik zoo voor God verschijnen als Hij mij bij het laatste oordeel Zijn bloedende wonden toont? Daaromheen weeft zich de hoop, dat Hij toch barmhar tig moet zijn. Daaruit ontstaat de wissel werking dat God ons zoekt en wij Hem zoeken, totdat wij tenslotte gerechtvaar digd worden en het kindschap Gods deel achtig zijn. Zoo is er dan de zegepraal niet alleen in den hemel, maar ook reeds op aarde. De glorie van de Roomsche Kerk is niet dat zij goed is georganiseerd en dat zij rijk is. Dat zijn maar kleinigheden. Maar die glorie is, dat door alle tijden heen God in haar spreekt het woord van Zijn liefde, waardoor zij altijd blijft en onveranderlijk is- i MUZIEK EN RELIGIE. f Op uitnoodiging van de N. C. S. V. zal Woensdagavond 14 Nov. in het klein-auditorium der Universiteit Prof. Dr. G. v. d. Leeuw uit Gronin gen. 'n voordracht te houden over: „Muziek en Religie". Twee minderjarigen, de 20-jarige M. W. en de 16-jarige K. S. uit Rotter dam kwamen gisteravond bij de poli tie om nachtverblijf vragen. Ze waren op weg naar Amsterdam om werk te zoeken. De politie heeft hen op transport gesteld naar Rotterdam. LUCHTVAART. DE WINTERDIENST DER K. L. M. £>e K.L.M. deelt ons mede. dat de overgang van den. zomerdienst in den svinterdienst dit jaar hijzonder gelei delijk verloopt. Moet dit ongetwijfeld voor een deel worden toegeschreven aan het gunstige najaar, aan den an deren kant blijkt uit de vervoercijfers duidelijk, dat van het luchtverkeer ook in den winter een steeds toene mend gebruik zal worden gemaakt. Passagiersvervoer en lading hand haven zich in het algemeen goed. Op de lijnen naar Parijs en Londen is het zelfs zeer druk, terwijl dagelijks volle ladingen op deze routes worden over gebracht. Op de lijn naar Scandinavië is het aanbod van lading bevredigend, maar onbekendheid hij het publiek, dat de lijn naar Malmö thans ook gedurende den winter geëxploiteerd wordt, maakt het reizigersvervoer op deze route nog onbevredigend. NIEUWE VLUCHTEN NAAR NEDERL.-INDIë. Door den Minister van Defensie is thans beslist dat begin April 1929 een groep van 3 Dornier Wall vliegbooteh van de Koninklijke Marine naar Ned.- Idië zal worden overgevlogen onder hevel van den luitenant ter zee le kl. W. H. Tetenburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1