JiEUWE LEIDSCHE COURANT van MAANDAG 22 OCT. 1928. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. DE FEESTEN VAN DE K. M. A. TE BREDA. D© feesten ter gelegenheid van het ec-uwfeest der Kon. Mil. Academie be reikten haar hoogtepunt toen de Ko ningin er aan deelnam. Zaterdag had dit Koninklijk bezoek plaats. Ongeveer half twee kwam het koninklijk gezin, dat in den hof trein het noenmaal had gebruikt, een be zoek brengen aan het Bredasche raad huis, waar burgemeester Van Sons- beek de gasten ontving. Twee dochtertjes van een raadslid boden bloemen aan. In de raadszaal waren de wethouders en alle raads leden, behalve die der S.D.A.P., aan wezig. Nadat de burgemeester de Konin gin had binnengeleid en haar de ra men, een geschenk der burgerij, had getoond, sprak hij haar toe. H. M. antwoordde in hartelijke be woordingen. De zegetocht der Barones. De rit van de koninklijke familie door Breda, de stad waarvan H. M. barones is, is een ware zegetocht ge worden. Overal langs den weg in de versierde straten stonden honderden, neen duizenden gereed om de konink lijke familie toe te juichen en met vlaggen toe te zwaaien. Het hoogtepunt werd bereikt aan 't Bagijnhofje, waar de oude moedertjes de Koningin verwelkomden. De ko ninklijke stoet heeft daar even stil gestaan en H. M. heeft zich met een paar van de oude vrouwtjes onder houden. Zooals gebruikelijk is bij elk koninklijk bezoek, is ook hier aan H. M een bordje van de beroemde rijste brij aangeboden, die wordt bereid volgens speciaal recept, dat alleen aan het Bagijnhof bekend is. H. M nam een proefje van deze beroemde rijstebrij en ook de prinses genoot er van mede. De Koningin heeft aan den heer Smits, voorzitter van de Oranje-com missie, haar hartelijken dank betuigd voor de hulde en zich ook even met den heer De Morée, onder wiens lei ding de kinderen zongen, onderhou den en hem tevens hulde gebracht voor zijn jubileummarsch. Ook liet de koningin bij zich ontbie den den heer J. H. Drohm, muzikant van het Zesde, die den Wilhelmina- marsch heeft gecomponeerd. H. M. zeide, dat zij zeer gaarne dezen marsck nog eens zou hooren. Op het plein is ook het gemeente lijk ziekenhuis en daarvóór stonden eonige hospitaalsoldaten opgesteld. Prins Hendrik riep een van deze sol daten bij zich en vroeg met belang stelling naar zijn werkzaamheden. De koninklijke familie is daarna gereden naar den trein bij Etten-Leur, waar het noenmaal zou worden ge bruikt. Daarna had een optocht plaats, be trekking hebbende op het verleden van de Academie. Een klein half uur duurde het voor bijtrekken van den stoet. Zoodra het laatste gedeelte in de Reigerstraat is verdwenen, rijden de hofrijtuigen, die op het Academieplein hebben gewacht, de Markt op. De Koningin neemt har telijk afscheid van de autoriteiten en even kwart voor clrie rijdt het konink lijk gezin, ondanks den regen toege juicht door een dichte menigte naar het Stationsplein, waar de afscheids groet van de saamgestroomde burgers uiterst hartelijk is. Op 't perron doen de burgemeester, do gouverneur en eenige andere auto riteiten do gasten uitgeleide en om streeks kwart over drie vertrekt de trein naar Apeldoon. DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIë. Naar wij vernemen, zijn de Vrijdag aangevangen besprekingen van Ne- df.rlandsche en Belgische deskundi- FEUILLETON. God is mijn heil. 60) -o- „Op welke wegen wij ook gevoerd mogen worden", zeide Hedwig, „over at is dezelfde barmhartige Heer, die ons altijd met de bewijzen Zijner al macht en liefde omringt. Als wij des avonds naar de sterren zién, laat ons dan aan elkaar en aan onze voorne mens denken, zoo blijven we één, welke afstand ons ook: scheiden moge". Helena drukte haar d hand en Jo hanna omarmde haar, terwijl alle drie haren tranen den vrijen loop gaven. Maar zij beheerschten zich spoedig en keerden naa huis terug. Zij woonden de godsdienstoefening bij met een geheel nieuw gevoel, als bevonden zij zich veel dichter bij de eeuwigheid dan ooit te voren. De heer Van Mengen las dien avond uit de Thessalonicensen: „Doch broe ders, ik wil niet dat gij onwetend§sijt, aangaande degenen die ontslapen zijn, opdat gij niet bedroefd zijt gelijk f'c anderen die geen hoop hebben", er.z., en besloot met het 184ste gezang. Johanna had zich nog nooit zoo los van de aarde gevoeld als heden, ze was opl den weg ten hemel vele schreden gevorderd en Helena vooruitgesneld, wier troosteres zij nu moest wezen; gen, die tot taak hadden om voor eenige belangrijke punten de grond slagen te zoeken, waarop de onder handelingen hervat zouden kunnen worden, Zaterdag voortgezet en be ëindigd. De deskundigen zullen thans aan hun regeeringen verslag uitbrengen; de Belgische heeren reisden daartoe Zaterdag naar Brussel af. HET WETSONTWERP INZAKE DEN GEMEENT. BELASTINGDRUK. De Hollandia- Drukkerij, uitgevers te Baarn, gaat bij voldoende inteeke- ning een verzamelwerk uitgeven, waarin alle belangrijke artikelen, re devoeringen, interviews, brochures en berichten over het pas ingediende wetsontwerp tot meerdere gelijkma king van den gemeentelijken belas tingdruk zullen worden bijeenge bracht. Het boek zal worden samen gesteld door mr. A. M. C. Persenaire te Bussum en zal worden uitgegeven onder toezicht van prof. mr. dr. H. W. C. Bordewijk, hoogleeraar in Staat huishoudkunde en Statistiek aan de Groningsche Universiteit. Het werk zal spoedig verschijnen, vermoedelijk in tien afleveringen van 80 pagina's (2 kolom compres) kwarto, en zal dus de belanghebbenden geheel cp de hoogte houden van wat er van eenige beteekenis over het wetsont werp gezegd of geschreven wordt. Niet ten onrechte schrijven ons de uitgevers, dat door dit werk zal kun nen worden vermeden dat als kor telings meermalen is geschied de publieke opinie zich eerst begint te doen gelden vlak voor de beslssing of zelfs na de beslissing van- de Tweede Kame:. Speciaal wordt erop gewezen, dat de Gemeentebesturen, voor wie dit wetsontwerp zulk een groote beteeke nis heeft, zich daardoor geheel op de hoogte zullen kunnen houden. JUBILEUM R. C. VERWEYCK. In aansluiting op ons bericht van enkele dagen geleden, betreffende het jubileum van den hr. R. C. Verweyck, directeur-redacteur van het dagblad „De Standaard", vernemen wij, dat op Zaterdag 27 October a.s., des namid dags van 35 gelegenheid zal worden gegeven den heer Verweyck persoon lijk met zijn 70en verjaardag geluk te wenschen. De receptie wordt gehou den in het gebouw der A. M. V. J. aan de Stadhouderskade ingang hoek S'ondelstraat, te Amsterdam. Bij die gelegenheid zal den jubilaris ook een stoffelijk bewijs van hoog achting en waardeering worden aan geboden, namens zijn vele vrienden en partijgenooten uit het geheele land SCHENKING AAN HET NEDERL. CENTRAAL FILMARCHIEF. Van den heer ir. A. Slingervelt Ra- mondt, leeraar aan het Koninklijk In stituut voor de Marine te Den Helder mocht het Nederlandsch Centraal Filmarchief een aantal negatieven van films ten geschenke ontvangen uit de jaren 1901 en 1902, die ongetwij feld van bijzondere historische waar de zijn. Het zijn: de Dam te Amster dam omstreeks 1901, de Maasbrug te Rotterdam, zelfden tijd, Huwelijks stoet van het koninklijk echtpaar op 7 Februari 1901, aankomst van Paul Ivruger te Amsterdam, op 19 Dec. 1900. Intocht van de Boerengeneraals te Amsterdam in September 1902, Paul Ivruger te Rotterdam op het Vreden- córdplein, 26 Juni 1901; opening van de Staten-Generaal, 17 September 1901; Maskeradefeest te Utrecht, 25 Juni 1901; intocht van Hertog Hen drik van Mecklenburg en H. M. de Ko ningin, het te waterlaten van den kruiser Koningin Regentes op de Ma rinewerf, waarbij de Koningin tegen woordig is. WETHOUDERSVACATURE TE AMSTERDAM. Heden zullen de fractieleiders bij eenkomen, om besprekingen te voeren in verband met de vervulling van de vacature in het college van B. en W. ontstaan door het aftreden van wet houder dr. Vos. Naar wij vernemen staat het thans een zeer ongewone zaak. Helena had zichzelve onwillekeurig wijs gemaakt, dat dewijl zij zich, zoo Mi zij meende, tot God bekeerd had en Hem naar haar beste weten en willen zocht te dienen, Hij ook gehouden was haar meer dan anderen voor smart te vrij waren. De eigengerechtigheid, die zij gevoed en gekoesterd had. droeg wrange vruchten; daar zij van kinds been af als een toonbeeld van deugd cn een voorbeeld voor alle andere meisjes gesteld was, had zij tot nu toe niet ontdekt dat de ware ootmoed, het oprecht zondegevoel haar ontbrak; terwijl Johanna dus uiterlijk veel minder nederig scheen, was zij het in werkelijkheid veel nicer. Door haar opvliegend karakter was zij meer in de gelegenheid geweest, haar zonden te leeren kennen, en nu erkende zij ook spoediger Gods liefde door alle droefheid heen; zi; gevoelde dat zij eigenlijk niets dan straf had verdiend en integendeel niets dan barmhartig heid had ondervonden. Zij trachtte haar zuster door haar geloof te ver sterken, maar slaag 'j er niet goed in. Het eerste gedeelte van den nacht brachten zij slapeloos door, eerst te gen den morgenstond sluimerden zij in, en toen volgde het ontwaken, het vreeselijk ontwaken na een smarte lijk verlies, wanneer men zich geen rekensc hap kan geve i van hetgeen er gebeurd is, en men al let zoo gaarne voor een akeligen droom zou houden. wel vast, dat de S.D.A.P. in geen ge val twee zetels in een college van zes wethouders zal bezetten. De heer Wijnkoop heeft een voorstel ingediend om het aantal wethouders to brengen op vier. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: TeOoltgensplaat, G. A. Pott, te Bodegraven. Te Heeg, J.'A. Steen beek, te Nijehaske. Aangenomen: Naar Berlikum, Th. Kramer, te Oósterbierum. Bedankt: Voor Woudrichem, W. Deur. te Schoonhoven. Voor Willige Lan- gerak, A. G; Oösterhuis, te Ernst. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Zandvoort, H. A. Wiersinga, predikant van Medan, met verlof hier te lande. EVANG. LUTH. GEM. Drietal: Te Groede, J. C. Vranken, cand. te Oud-Loosdrecht. C. F. Nolte, cand. te Amsterdam en M. L. G. Ouwerkerk, cand. te Amsterdam. VRIJE GEREF. GEM. Bedankt: Voor Rotterdam, W. Baay, te Tholen. ALG. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Beroepen: Te LeermensLopper- sum en te Zijldijk, W. Mesdag, te West- zaan. BEVESTIGING. INTREDE. AFSCHEID. Ds. Hijmans, beroepen predikant der Ned. Herv. Kerk te Nijverdal, zal op 2 De cember a.s. worden bevestigd door Ds. E. G J. Bal te Hellendoorn. Cand. Th. G. Tonnon te 's-Graven- hage is voornemens Zondag 6 Jan. a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. van Hoogmade, na vooraf te zijn beves tigd door Dr. E. J. W. Posthumus Meijes van 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN IN NIEUW VERBAND. Betrokken deputaten van de Geref. Ker ken in Nieuw Verband hebben den heer K. H. Kroon, theologisch student aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, toestemming verleend in die kerken een stichtelijk woord te spreken. MET EMERITAAT. Ds. G. Broekhuizen, Geref. predikant te Aduard, de oudste dienstdoende predikant in Nederland, heeft tegen 16 November zijn emeritaat aangevraagd. Op dien dag hoopt Ds. B. zijn 55-jarige ambsbediening te herdenken. JUBILEA. Vandaag herdenkt Ds: H. D. Hellema, Ned. Herv. predikant te Oude Pekéla, den dag van zijn 35-jarige ambtsbediening. Geboren in 1868, werd Dr. Hellema in 1892 candidaat in Zeeland, om 22 Oct. 1893 het predikambt te Simonshaven te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1897 naar Dokkum, om 25 Jan. 1902 in zijn te genwoordige gemeente intrede te doen. Heden herdenkt Ds. K. K. Troost, Ge ref. predikant te Naaldwijk, den dag van zijn 35-jarige ambtsbediening. Ds. Troost werd 29 Juli 1868 geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit waar hij in. 1893 candidaat werd, om 22 Oct. van dat jaar te Amht-Vollenhove (B.) het pre dikambt te aanvaarden, welke standplaats 1 Nov. 1896 met zijn tegenwoordige werd verwisseld. Hard is de Kerk van Naald wijk in die jaren onder leiding van Ds. Troost gegroeid, waardoor ip 1923 die van Honselersdijk kon worden geïnstitueerd. H.M. DE KONINGIN EN DE OLYMPISCHE SPELEN. Gelijk bekend is zoo schrijft De Stan daard, heeft de Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te Amsterdam, waarvan Ds. A. M. Berkhoff president is, een voorstel aan genomen, bedoelende dat de deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid namens heel de Chr. Geref. Kerk in Nederland diep leedwezen zouden uit spreken over het feit, dat H.M. de Konin gin op Zondag in het Stadion te Amster dam den overwinnaars de prijzen heeft uitgereikt, behaald bij de Olympische Spe len, waardoor zij, naar de meening van den Kerkeraad, de ontheiliging van den Zondag grootelijks in de hand werkte. Naar wij vernemen heeft deze aangele genheid in de jongste vergadering van de classis Amsterdam der Chr. Geref. Kerk, waar zij ter sprake kwam, met een nader schrijven van Ds. Berkhoff, oen punt van ernstige bespreking uitgemaakt. De clas sis heeft besloten de instructie van Am sterdam niet door te zenden, „hoewel zij met den Kerkeraad de sympathiebetui ging van H.M. de Koningin voor deze spe len en de daarmede gepaard gaande Zon dagsontheiliging ten zeerste betreurt." NED. PREDIKANT TE DAVOS. In de plaats van Ds. O. S. Jellema, die met November a.s. Davos verlaten gaat, heeft het Comité Davos tot zijn opvolger benoemd met ingang van een nader te be palen datum, Ds. J. ten Doornkaat Kool man, die predikant te Maienfeld (Zw.) -* en in Nederland zijn theologische oplei ding genoten beeft. De benoeming is ge schied voorloopig voo drie jaar. Ds. Ten Doornkaat Koolman is voor de Neder landers te Davis geen onbekende, daar hij reeds meermalen in godsdienstoefeningen voor ben is opgetreden. DE KANSEN VAN ZITTENBLIJVERS. „Gezin en School" plaatst het volgende schrijièen van Prof. Dr. J. H. F. Kohl- brugge: „Volgens de laatste aflevering van uw maandblad zal er een onderzoek worden ingesteld naar het lot dergenen, die op middelbare scholen zitten blijven in de eerste of andere klassen. „Gaarne wilde ik er u op wijzen, dat deze kwestie nog gecompliceerder is dan zij lijkt. Immers behalen vélen van de zit- tenblijvers toch het einddiploma (al wa ren het dan ook maar 5 pet.). Van hen zullen een aantal ook aan de hoogeschool komen en dan komt de vraag: voldoen zij daar minder dan de anderen, die nooit zitten bleven. Ik kan die vraag tot mijn leedwezen niet beantwoorden, maar wil de toch op het volgende wijzen: „Het heeft mij meermalen getroffen, dat de ondervindingen aan de Hoogescholen dikwijls zoo geheel andere zijn dan die aan de middelbare scholen. Leerlingen, die met moeite het einddiploma behaalden ontpoppen zich als uitnemende studenten. Vermakelijk daarbij is, dat zoo hun oude leermeesters van het M. O. dit vernamen zij met verachting of kleineering gingen spreken over het H. O., waarbij zulke slechte leerlingen slagen of aan alle eischen blijken te kunnen voldoen. Na tuurlijk hadden deze leermeesters niet aan de Hoogeschool hun opleiding ontvangen. Ik ken genoeg voorbeelden van jongens die 7 jaren over de H.B.S. deden en aan de Hoogeschool tot de besten behoorden. Ik zal hier niet over de oorzaken uitwei den, ik wil er slechts op wijzen, dat deze ondervinding bedachtzaamheid leert bij het advies geven aan ouders. Men heeft geen recht ook aan zwakke leerlingen M. O. het overgaan naar het H. O. af te raden en evenmin bestaat er reden te verwach ten, dat de beste leerlingen van het M. O. ook hij het H. O. voldoen zullen. Er zou m.i. alle reden zijn eens een enquête in te stellen ter beantwoording der vraag? in hoeverre beantwoorden de resultaten bij het H. O. aan de verwachtingen, die mén volgens het M. O. meende te mogen koes teren." UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Burg. Stand. Geboren: Martinus Si mon, zv. P. Loos en A. M. van der Meer; Wilhelmina, dv. C. J. van Wieringen en P. Gooszin, Jacoba, dv. H. van den Zon en A. Th. Sluyter; Petrus Wilhelmus, zv. H. van Veen en J. Valentijn; Jacobus Petrus zv. J. van der Poel en L. J. van der Geest; Marinus Wilhelmus Johannes, zv. H. van den Broek en J. van Stein. Overleden: Henricus Volwater, 44 j.; Th. J. Dolle, 78 jaar. Ondertrouwd: A. J. Möllers, jm. 21 jaar en M. E. Kalker, jd. 19 jaar; J. W. de Jong, jm. 25 jaar en G. M. van Veen, jd. 22 jaar. BOSKOOP. De gehouden inzameling ten bate van een passend geschenk voor het nieu we raadhuis heeft circa ƒ1100 opgebracht. Omtrent onderstaande verloren voor werpen zijn op het politiebureau inlich tingen te bekomen: regenjas, R.K. kerk boekje, belastingmerk in etui, fietssleutel, snoeimes en 2 huissleutels. Naar wij ernemen, zijn thans reeds verscheidene goederenwagens (containers) door vooraanstaande firma's alhier verla den. Hieruit blijkt, dat deze manier van verzending meer algemeen begint te wor den en als een deel van de Engelsche es peditie kan worde: beschouwd. In de j.l. gehouden vergadering van de Boskoopsche Middenstandsvereeniging is besloten, in samenwerking met de R.K. Middenstand „De Hanze" weder een win kelweek te organiseeren, op hetzelfde tijd stip als het vorige jaar. Naar wij uit goede bron vernemen, is de heer J. L. Erkelens, onze vroegere plaatsgenoot, benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Üegstgeest. Bij de politie zijn klachten ingeko men omtrent de levering van stofwerende olie, welke na gebruik niet voldoet. Enke le inwoners zijn daar de dupe van gewor den. Men bestelle dus alleen bij ter goeder naam en faam hekend staande firma's. Op 24 October, n.m. 8 uur, zal er in hotel „Klaassen" een algemeene vergade ring gehouden worden van de vereeniging „Het Groene Kruis" afd. Boskoop. Door het bestuur der Boskoopsche veiling wordt de gelegenheid opengesteld, opgave te doen, van het kwantum hulst takken, teneinde een vervroegde veiling voor export te houden. Door den heer S. Geertsema, deur waarder, worden pogingen in het werk gesteld om jen verzekerings- of wa&rborg- kantoor op te richten tegen ontruimings- kosten voor woningen bij wanbetaling. De contributie zal ongeveer 1 per wo ning bedragen. Burg. Stand. Geboren: Ali, dv. L. P. J. Burggraeve en K. Ho« jervorst; Jan, zv. H. de Kwaadsteniet en A. P. Boer; Lilyan Johanna, dv. J. H. Rodenburg en E. Bald win; Johanna, dv. N. A. v. d. Vis en J. Bos. Ondertrouwd: B. van Heijningen en C. van Herk. Coop, vereeniging „De Boskoopsche Veiling", veiling van 20 Oct. Rozen per bos: Claudius Pernet 79—160 ct., Golden Ophelia 5580 ct., Butterfly 68—137 ct., Gemengde rozen 2031 ct., Columbia 100 152 ct., Hadley 150210 ct., Ophelia 80— 102 ct., Marcel Royer 86131 ct., Rosalan- dia 4081 ct., Mac. Keiler 145 ct., Elle Poulsen 70—90 ct., Jules Bouché 100—160 ct., Buitenrozen 1020 ct. Diversen: Chry santen per bloem 2530 ct., id. tros per tak 1219 ct. WASSENAAR Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen akte K 5 (hoogere wiskunde) is geslaagd de heer K. G. Holtkamp, alhier. WOUBRUPGE. Na het zoo plotseling sterven de vo rige week, van een jongeling, die met een vaartuig de brug alhier passeerde, ontvin gen wij van een onzer abonné's, den heer G. W., de volgende regelen: Daar is maar eene schrede. Daar is maar eene schrede, O sterv ling, klein of groot, Daar is maar eene schrede, Die ons scheidt van den dood. Daar is maar eene schrede, Al zijn wij jong en teer, Daar is maar eene schrede, En ach, wij zijn niet meer. Daar is maar eene schrede, O jongeling of maagd, Daar is maar eene schrede, 't Heeft God den Heer behaagd. Daar is maar eene schrede, Wie ook, 't zij man of vrouw, Daar is maar eene schrede, En zie, 't gaat al in rouw. Daar is maar eene schrede, Dekt ons het grijze haar, Daar is maar eene, schrede, En zie, de dood is daar. Daar is maar eene schrede, 't Zij jeugd, 't zij oud, of kracht, Daar is maar eene schrede, Welzalig, die haar verwacht. ROELOFARENDSVEEN. Wit-Gele Kruis. Op 26 Otcober e.k. des avonds ten 7 uur zal in de Pancratiuszaal alhier de verlo ting worden gehouden ten bate van de rijkelijk met zijn vermogen om te gaan, zoodat het voor hem een z-eer gevoelige slag was. Zeer ternedergedrukt en slecht er uitziende kwam hij naar Schönheide om zijn vrouw alle bijzonderheden mede te deelen. Het ruime huis in de Beerenstraat moest verkocht worden, om tegen September een ander kleiner te be trekken, en droevige dagen braken aan; want ofschoon het vermogen na nauwkeurige berekening nog vol doende bleek om hun toestand niet zorgvol te maken en hen te dwingen zich alles te ontzeggen wat het leven veraangenaamt, toch was de gemoeds toestand van den heer Van Steendorp zoodanig, dat hij al de zijnen met vrees vervulde. De geringste aanlei ding was voldoende om hem in toorn te doen ontsteken en den omgang met hem zeer moeilijk te maken. Ook bemerkten allen spoedig, dat zij verwend waren, en dat het moeilijk viel uit groote ruime vertrekken naar kleine nauwe kamers te verhuizen, en Hedwig verloor allen moed, toen zij na eenige dagen met haar moeder naar de stad ging om de nieuwe wo ning in oogenschouw te gaan nemen, en de hooge huizen zag, die bijna al het licht aan de kamers benamen. Vooral de kleine achterkamers waren nauwelijks licht genoeg om er bij te werken. (Wordt vtrvolgd). Na de godsdienstoefening zongen allen voor het laatst samen: k Beveel gerust uw wegen, Als wat u 't harte deert, Der trouwe hoede en zegen Van Hem, die 't al regeert; Die wolken, lucht en winden Wijst spoor en loop en baan, Zal ook wel wegen vinden, Waarop uw voet kan gaan. De beide zusters konden dit heden bijna niet nazeggen; met Frits scheen iedere vreugde hegraven te zijn en de verdere levensweg kwam haar zeer donker voor. Dadelijk na het ontbijt kwam het rijtuig voor, dat haar naar huis zou brengen. De heer Van Mengen ging zelf met haar mede naar Berlijn, en door vele vurige wenschen en gebe den vergezeld vingen zij den droevi- gen tocht aan. Te Schönheide was het op eenmaal stil en ledig geworden; niemand voel de zich geneigd, de dagelijksche be zigheden te beginnen, men liep elkaar in den weg zonder te weten wat men doen zou. behalve de kinderen, die aan hun lessen begonnen. Eerst toen den heer Van Mengen des avonds terugkwam, keerde men to! den gewonen loop der zaken terug. De lieer Van Bergheim was zeer ver ouderd en mevrouw was ongesteld, ofschoon de tegen woord gheid harer dochters haar scheen goed te doen. Op raad van den dokter moest zij een badkuur in Silesië ondergaan en allen zouden haar daarheen vergezellen; maar vooraf zouden zij eenigen tijd op een buitengoed in de nabijheid der stad gaan doorbrengen om wat te rus ten en sterker te worden, zoodat bin nenkort een groote afstand hen zou scheiden, die elkander wederzijds zoo lief hadden gekregen. De dagen gingen weder zeer stil voorbij. De politiek begon opnieuw de harten te beangstigen. De vroolijk- btid, die Johanna overal verspreidde, had zelfs den heer Van Mengen me nigmaal zijn zorgen doen vergeten; maar nu drukte hen een nieuwe last en zij voelden groote bezorgdheid voor de toekomst. De brieven van den heer Van Steendorp bevatten gedurig slechte tijdingen, hij had het liefst dadelijk ra het oproer zijn ontslag genomen en alleen de vrees, dat iemand met de mocratische beginselen zou benoemd worden, had hem er van weerhouden. Hij had vooreerst groot verlof ge vraagd, dat hem ook bereidwillig was verleend, maar wat hem nog meer hinderde, dewijl het ook zijn onschul dige vrouw en kinderen trof, was een groot geldverlies veroorzaakt door het dalen der fondsen en het faillissement van een kantoor, waaraan hij groote sommen gelds had toevertrouwd. Hij was een man, die veel waarde aan fortuin hechtte en gewoon was

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5