BEEKMAN Bil Efieisie ESintieren KOREVAARSTRAAT. KLEINE Nil Ml Prima Stoffen. 1e klas bewerking. Uitstekende Conpe. DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- frebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst cler apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 October a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76. Telef. 406. RECLAME. OPENBARE LES Mr. Dr. J. A. VAN PRAAG. Mr. Dr. J. A. van Praag, te Amster dam, toegelaten als privaat-docent in de Spaansche taal- en letterkunde aan de Universiteit alhier, heeft heden middag zijn colleges geopend met het houden van een openbare les in het klein auditorium der Universiteit over het onderwerp: „Angel Genivet". Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich o.m. de gezant van Spanje, graaf de Pradere, de gezant van Vene zuela, de heer Gumersindo Torres, en de zaakgelastigde van Chili de heer Alfredo Ewing, met hun secretarissen. Mr. van Praag ving aan met op te merken, dat hij Angel Genivet tot on derwerp van zijn openbare les heeft gekozen, omdat diens werken ons een wegwijzer kunnen zijn tot de kennis van de ziel van het Spaansche volk. Bij zijn leven was hij een haast on bekende persoonlijkheid; pas na zijn dood begreep men, welk een groot zoon van Spanje men in hem verloren had. In een tijd van nationale inzinking, het eind der 19de eeuw, trachtte hij 't volk weer wat idealen te geven, intu ïtief vóelend, dat het dat was wat zijn volk het meest noodg had. Als zoon van eenvoudige ouders werd hij in 1865 te Granada geboren. Na eerst op een notariskantoor te zijn werkzaam geweqst, ging hij in de let teren en rechten studeeren. Daarna deed hij examen voor consul en was als zoodanig van 1892 tot 1895 werk zaam te Antwerpen en daarna 2^ jaar te Helsingfors. In 1898 heeft hij zich te Riga, waar heen hij was overgeplaatst, van het leven beroofd. Een liefdeshistorie, krankzinnigheid en gemis aan hou vast in het leven, verraden den achter grond van dit dramatisch einde. Oorspronkelijk had hij alleen om zijn vrijen tijd zoek te brengen, ge schreven. Later bemerkte hij wel, dat hij de wereld, in ieder geval zijn volk, iets te zeggen had, en begon artikelen te publiceeren. In zijn laatste twee le vensjaren heeft hij in koortsachtige haast een heel oeuvre voltooid. Het eerst verscheen „Granada la bella", een serie essay's over zijn ge boortestad, waarin hij zijn oorspron kelijke ideeën op aesthetisch, econo misch en staatkundig gebied ontwik kelde. Het volgend jaar (1897) verschijnt het „Idearium espanol", dat in het be gin in het geheel niet naar waarde ge schat is, maar dat na zijn door het programma zou worden, waarop de hervormers van zijn land zouden voort bouwen. In dit kleine, pretentielooze boekje verklaart hij het toenmalige verval van zijn land uit de geschiedenis en geeft hij zijn volk de middelen aan de hand, om weer tot bloei te komen en wel niet door veroveringen, maar door ontginning van het eigen land. In hetzelfde jaar verscheen zijn ro man „La conquista del reino de Maye" De hoofdpersoon hiervan, Pio. Cid, „de laatste Spaansche conquistador is een incarnatie van Genivet zelf. Hij weet zich aan het hoofd te plaatsen van een negerstaat in het hartje van Afrika, waar nog nooit blanken bin nengedrongen waren. Daar voert hij op ingenieuze en geleidelijke wijze 'n geheele serie veranderingen in, echter niet uit winstbejag voor zichzelf of voor een Europeeschen staat, maar slechts tot nut van de inboorlingen zelf, en ook wel als krachtmeting, ten einde te zien, hoever zijn persoonlijke invloed en overredingskracht reiken. Hij slaagde er in, het land uiterlijk tot een staat van Europeesche be schaving te vervormen, en voldaan, zonder buit, zoo arm als hij gekomen was, ging hij naar Europa terug. Dit boek sprankelt van geest en het geeft blijk, van een machtige fantasie. Het bevat zeer geslaagde persiflages op onze hedendaagsche maatschappij en hare instellingen. Een geheele nieuwe serie romans om de centrale figuur Pio Cid had Genivet ontworpen. Voleindigd heeft hij slechts twee deelen, de beide van „Los trabajos del infatigable creador Pio Cid". Deze beide boeken zijn in een ge heel anderen stijl geschreven dan „La conquista", n.l. bijna voortdurend in gesprekvorm, terwijl het laatst ge noemde boek uitsluitend verhalend is. De Pio Cid der „Trabajos" is niet meer de krachtige figuur der „Con quista". Hij is zijn zelfvertrouwen wat kwijt. Zelfmoordgedachten duiken op. Als ideeënverzameling en als auto biografie is „Los Trabajos" het be- belangrijkste werk van Genivet. Als slot hoofdstuk van den Pio Cirt- cyclus kunnen wij het na des schrij vers dood uitgegeven mystisch drama „El cecultor de su alma" beschouwen, literair een zeer merkwaardig stuk, 'n herleving van het „auto sacramental" van de 17de eeuw. Genivet's beteekenis ligt in het Ide arium en in zijn Pio Cid. Spr. beschouwt deze figuur als een moderne Don Quichotte. Als eenmaal de Spaansche litera tuur van de tweede helft der 19de eeuw zal worden geschift, en men de balans van dat tijdperk gaat opmaken, zal Genivet als een der weinige oor spronkelijke schrijvers overblijven, als een, uit wien de diepste gedachten en wenschen spraken van de jeugd van dien voor Spanje onheilvollen tijd. Spr. eindigde met de gebruikelijke toespraken en sprak in het bijzonder nog enkele woorden in het Spaansch tot de gezanten van Spanje en Vene zuela en tot den zaakgelastigde van Chili. a t GOUDEN JUBILEUM. Naar wij vernemen zal het 28 Oct. a.s. 50 jaar geleden zijn, dat de heer W. J. Dekker als letterzetter in dienst kwam bij de firma A. W. Sijthoff's Uit gevers-Maatschappij. Deze dag zal voor hem zeker niet onopgemerkt voorbij gaan. r/Hc1 BEDRIJFSONGEVAL. De houtbewerker G. W. v. B. van Voorschoten, had hedenmorgen om half 11 het ongeluk, terwijl hij op de werf van de fa. Noordman aan den Haagweg bezig was met zagen, met zijn duim in aanraking te komen met de zaag. Hij was zoo onvoorzichtig geweest den beschermer, die op het rijksvoor schrift moet aangebracht zijn, eraf te schuiven om een langer stuk hout te kunnen zagen. Een stuk van den duim werd afge zaagd en de man is na door den E. H. D. verbonden te zijn, voor verdere be handeling naar het Ac. Ziekenhuis ge gaan. Mej. E. Korènhoff alhier is be noemd tot directrice aan de Gemeente lijke Kinderbewaarplaats alhier. Zondagavond omstreeks 7 uur brak een begin van brand uit in een perceel aan de Lammermarkt, hoek Heistraat, bewoond door Th. H. Met twee emmers water werd het brandje geblucht. De kellner W. J. B. ontdekte Za terdagavond, nadat hij een café aan de Pelikaanstraat had bezocht, dat hij 10, een gouden dameshorloge en een gouden ring miste. In verband hiermede werd de chauf feur J. B. aangehouden, die echter ont kende. Proces verbaal is tegen hem opgemaakt. Een 40-jarige arbeider had heden morgen omstreeks half 11 het ongeluk bij slooperswerk in de Waalsche kerk van 3 M. hoogte te vallen. Hij bekwam slechts een geringe ver wonding aan het linkerbeen, althans voor zoover direct te constateeren wa9. Per brancard is hij naar het Acad. ziekenhuis overgebracht. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een rijwiel, dat on beheerd is aangetroffen op de Haar lemmerstraat. BUITENLAND. DE DUITSCHE CENTRUMPARTIJ. Dr. Marx treedt af. Nadat door een bericht in de „West- deutsche Arbeiterzeitung" het tot dusver vertrouwelijk behandelde feit bekend is geworden, dat dr. Marx in de a.s. Decem- ber-vergadering der leidende partij-instan ties zijn functie als voorzitter zal neder- leggen, heeft dr. Marx thans de Germania uitdrukkelijk gemachtigd deze mededee- ling te bevestigen. Reeds vóór de verkiezingen in Mei, al dus de „Germania", heeft Marx dit voor nemen te kennen gegeven. In Februari en Maart is hij ernstig ziek geweest en nog steeds moet hij zich ernstig in acht ne men. Op 6 Oct. heeft hij het bestuur of ficieel van zijn plan om af te treden, me- dedeeling gedaan. Het blad ontkent ten stelligste, dat aan het heengaan van dr. Marx politieke mo tieven ten grondslag liggen. Het Centrum heeft met het oog op de a.s. kabinetsher vorming volstrekt geen aanleiding het initiatief te nemen, wat de taak is van de sterkste in de regeering vertegenwoordig de partij. Tenslotte deelt het blad nog mede, dat een kleine commissie uit het partijbestuur zich reeds bezighoudt met de kwestie, wie Marx zal opvolgen. DE DUITSCH-NATIONALE PARTIJDAG. Heliferich herdrcht. De Duitsch-Nationale Partijdag is gis teren gesloten. De zitting werd geopend In het Ziekenhuis te Wiesbaden is 85 jaar oud Mr. Dr. C. C. Geertsema over- len, oud-commissaris der Koningin te Groningen en president-curator van de Groningsche Universiteit. met de herdenking van Karl Helfferich, waarbij Wallraf een rede uitsprak. De Opper-Silezische kwestie werd inge leid door den partijvoorzitter Hugenberg, gevolgd door een referaat van Graaf Westarp. Op deze redevoeringen volgde geen de bat. De partijdag werd onmiddellijk daar op gesloten. THaHLMANN IN EERE HERSTELD. Na een vertroa wens votum van Moskou. De Duitsche communistische partij heeft den eenigen tijd geleden afgezetten partij leider Thahlmann in al zijn functies her steld, nadat de centrale van Moskou haar vertrouwen in hem had uitgesproken. HERDENKING DER SOCIALISTENWET. Door de Duitsche sociaal-democratie. De soc.-democratische partij hield gis teren in den Lustgarten te Berlijn ter her denking van het feit, dat vijftig jaar gele den de socialistenwet werd afgekondigd, een vergadering, waaraan behalve ver scheidene socialistische vereenigingen ook de Reichsbanner zwart-rood-goud deelna men. Een historische optocht leidde de herdenking in. De rijksdagafgevaardigde Künstler be groette de aanwezigen, waarna de vroege re president van den Rijksdag Bosk-Gotha een rede hield. Hij wees op de groote be teekenis van den 21sten October in de ge schiedenis van de arbeidersbeweging. Het proletariaat heeft zich ondanks alle be moeiingen van de tegenstanders ontwik keld. De zwaarste strijd komt echter nog. De spreker besloot zijn rede met het uitspreken van de wensch, dat de so ciaal-democratie de wereld moge heheer- schen. De vergadering besloot met een „hoch" op de verbroedering der volken door de sociaal-democratie en met het zingen van de Internationale. DE PRES3A. Een tekort van 35 millioen. Naar de Düsseldorfer Stadtanzeiger uit welingelichte kringen verneemt, hepft het tekort van de „Pressa" te Keulen ongeveer 35 millioen mark bedragen. DE HERSTEL-BEPALINGEN. Parker Gilbert te Parijs. In de Engelsche ambassade te Parijs heeft de agent generaal der Herstel-bepa lingen, Parker Gilbert, gisteren een on derhoud gehad met den Amerikaanschen bankier Morgan. Men hecht aan deze bespreking een bij zondere beteekenis, daar de Amerikaan- sche financieele kringen een groote rol spelen bij de oplossing van het Herstel- vraagstuk'. Vervolgens had Gilbert nog een bespre king van 3 uur met de leiders der Fran- sche banken. DE FRANSCH-AMERIKAANSCHE SCHULDREGELING. Na een jaar in het parlement. Naar de Parijsche bladen melden is Poincaré voornemens de Fransch-Ameri- kaansche schuldovereenkomst ter ratifica tie aan het parlement voor te leggen. Deze overeenkomst is reeds meer dan een jaar geleden gesloten en de Fransche betalingen hebben plaats, zonder dat de overeenkomst feitelijk door het parlement is bekrachtigd. EEN AANSLAG OP AL SMITH. Door de Ku Klux Klan. Naar „De Courant" meldt, is Zaterdag avond een schot gelost op den specialen trein, waarin de democratische candidaat voor het presidentschap der V. S., gouver neur Al Smith van New York, zijn propa- ganda-tournée maakt. De aanslag had plaats tusschen Pemberton en Quincy in den staat Ohio, terwijl de trein een „vlam mend kruis" van de Ku Klux Klan pas seerde, dat op ongeveer 30 Meter afstand van de rails stond opgesteld. Smith en zijn gezelschap, die juist di neerden, waren naar de vensters gegaan, om het kruis te zien. Op dat moment is het schot gelost. Niemand werd gewond. Men heeft den dader tot dusver niet kun nen opsporen. THOMAS ALVA EDISON GEHULDIGD. Gouden jubileum der gloeilamp. President Coolidge heeft Zaterdagavond hulde gebracht aan Edison, naar aanlei ding van het feit, dat het de vijftigste ver jaardag was van diens uitvinding van de electrische gloeilamp. Zijn rede werd door de radio over het geheele land verspreid. Mellon bood den grooten uitvinder na mens het Congres een medaille aan, wel ke te zijner eer was geslagen. „ASTRID VAN BELGIë". Het Belgische hof heeft allengs de ge woonte aangenomen om bij bezoeken in het Vlaamsche land in de Gulden Boeken der openbare instellingen de namen in het Nederlandsch te schrijven. Prinses Astrid en haar zuster, prinses Martha, brachten dezer dagen een bezoek aan de stad Brugge. Zij bezochten er on der meer het Museum van Oude Schilder kunst. In het Gulden Boek teekende de Hertogin van Brabant: „Astrid van Bel gië". Zooals bekend geeft de Vlaamsche letterkundige Herman Teirlinck af en toe les in het Nederlandsch aan prinses Astrid. DORPSBRAND IN FRANKRIJK. Door onvoorzichtigheid van automobilisten. In St. Pierre de Mosage bij Grenoble raakten door de onvoorzichtigheid van twee automobilisten 15 huizen in brand. De automobilisten hadden hun benzine aangevuld bij het licht van een branden de kaars, waardoor een hevige ontploffing ontstond. Van de brandende wagens sloe gen de vlammen over op een huis van waar het vuur zich verspreidde over het geheele complex. Ten gevolge van watergebrek moest men zich er toe beperken de beide nog niet door het vuur aangetaste huizen voor den ondergang te bewaren. KORTE BERICHTEN. Een zware storm woedde de laatste 24 uur boven de Britsche eilanden en bracht groote schade toe aan de kust en over het geheele land. Te Vincennes werd het zeventiende lijk uit de puinhoopen van het ingestorte huis te voorschijn gehaald. De nieuwe Vogezen-spoorweg van St. Die naar Straatsburg is gisteren ingewijd. Aan het diner bij deze gelegenheid gege ven, hield Poincaré een zijner gebruikelij ke redevoeringen, waarin hij o.a. zei, dat deze nieuwe spoorweg een onderpand was van Elzas-Lotharingen en Frankrijk. De Zeppelinwerf zal vermoedelijk van Friedrichshafen naar een stad in Ba den (Freiburg of Baden-Baden) worden verplaatst. In geheel Australië is de arbeid over al hervat. De Japansche consul-generaal in Sjanghai heeft officieel de onderhande lingen met den minister van buitenland- sche zaken der Nanking-regeering hervat. De Duitsche rijksminister van buiten- lansche zaken, Dr. Stresemann, vierde Za terdag zijn zilveren bruiloft. De Amerikaansche nota aan Groot- Brittannië en Frankrijk van 28 September inzake het vlootcompromis zal van Engel sche zijde voorloopig niet worden beant woord. Uit het Sociale Leven. UIT HET DRUKKERSBEDRIJF. Het officieel orgaan van de Federa tie van werkgeversorganisaties in het bcekdrukkersbedrijf „Het Drukkers weekblad" doet thans nadere mede- deeling over den stand van bet con flict met de papiergroothandelaren en de handelaren in grafische artikelen. Daaruit blijkt, dat er een bemidde lingspoging gedaan is. Deze heeft ech ter geen resultaat gehad. Op verzoek van een vooraanstaand persoon in de grafische wereld was de heer Van der Bom, voorzitter van den Nederl. bond van boekbinderspa troons, als bemiddelaar opgetreden. Dezer dagen heeft de heer Van der Bom te Amsterdam een vergadering met vertegenwoordigers der federatie en van beide handelarenverbonden gehouden. De heer Simons, voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche pa piergroothandelaren, las het stand punt zijner organisatie voor. waarin afkeuring werd uitgespoken over de maatregelen door de federatie geno men. Hij wilde gaarne samenwerken, doch zonder contract. Na het beloop der discussies ver meld te hebben, meldt het ergaan der federatie, dat de heer Korthuis, van (ie federatie, een verzoening willende bevorderen, het volgend voorstel deed: Indien de vereenigingen principieel bereid zouden zijn de kern van het contract nog eens te onderzoeken c!us, in hoeverre het mogelijk is om de bedrijfsbelangen te ondersteunen dan is hij bereid, stappen te doen om de thans genomen maatregelen tegen de leveranciersbonden voorloo pig stop te zetten. Hij moet zich even wel restrictie voorbehouden, dat dan eerst de toestand hersteld wordt, zoo als deze bestond vóór 1 October. De heer Van der Bom verklaarde hierop, dat hij het mogelijk achtte, op de basis van het voorstel-Ivorthuis opnieuw tot samenwerking te komen. De bemiddelaar nam dus het voorstel van de federatie over. De beide han- delarenbonden weigerden echter, dit bemiddelingsvoorstel te aanvaarden. Nog eenigen tijd is daarna gespro ken over een andere regeling. Men wenschte van de zijde der handelaren wel den status quo van 15 October to handhaven, dat, aldus het orgaan, wil zeggen: wij onze maatregelen stop zetten, zonder eenige contra-prestatie, terwijl de handelaren geheel vrij blij ven in de levering aan ongeorgani seerden. Dit voorstel had voor de fe deratie-vertegenwoordigers geen be teekenis. Het ware h. i. eenvoudig een capitulatie geweest. De kwefetie komt heden aan de orde in den oentralen raad van de vereeni ging ter bevordering van de belangen des boekhandels. Ook daar, zegt het drukkersweekblad nog, „zullen wij toonen een rechtvaardigen vrede te wenschen". Radio-Pr ogr amm a. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. N. C. R. V. 7.Les in Stenografie. 7.30 Rede van den heer G. van Ra- venzwaay te Amsterdam, over: Muziek. 8.Uitzendavond vanuit 't gebouw „De Eendracht" te Rotterdam, uitgaande van den ring van Ned. Herv. Jongelingsvereeni- gingen op Geref. grondslag te Rotterdam. Sprekers: Ds. J. H. F. Remme, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Ds. M. van Grieken, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, oprich ter en eere-voorz. van den Bond. De heer Z. H. de Groot, ringvoor- zitter. Zang, muziek en redevoeringen. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.Kinderuurtje. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Engelsche les. 11 l!;-l 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.Concert door het omroeporkest 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna vervolg concert. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20' Tooneel. 8.20 Moderne muziek. 9.Lezing. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.20 Het Duitsche volkslied. 8.50 Kamermuziek. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en persberichten. 8.50 Concert. Zang en muziek. In de pauze persberichten. RECLAME. moet men de ontstoken oi smettende deelen met Purol inwrijven en de huidplooien droog houden door ze te bepoederen met Purol-poeder. Purol in doozen van 30 en 60 ct., tube 80 ct. Purol-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten De Tel. meldt nog, dat de onrust in de typografen wereld, ontstaan door dc mededeelingcn over het bedanken van vele werkgevers als lid der fede ratie per 1 Januari a.s., de afd. Am sterdam I van den Alg. Ned. Typo grafenbond aanleiding gegeven heeft tot het beleggen van een openbare vergadering tegen 24 October voor al le typografen, betrokken bij de C.A.O. ii; de drukkersbedrijven. De heer F. van der Wal zal de situatie bespreken. EEN WEEK VACANTIE. Sedert geruimen tijd zijn door de besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Christel ij ken Tranportarbeidersbond onderhan delingen gevoerd, ter verkrijging van vacantie voor portierspersoneel der Harwich-lijn te Hoek van Holland. Aanvankelijk werd de door de orga nisaties'gestelde eisch geheel afgewe zen, doch nadere besprekingen had den tot resultaat, dat de directie heeft toegestemd in een vacantie van een week per jaar met behoud van loon. terwijl met Nieuwjaar een toeslag zal worden gegeven van f 20. Stap voor stap verovert de vakor- ganisatis het recht op vacantie, het welk zij zich als doel heeft gesteld. DE STAKING BIJ DE FIRMA DEN BREEJEN VAN DEN BOUT TE IJMUIDEN. Eenige werkwilligen, die in dienst zouden komen bij de fa. Den Breejen van den Bout te IJmuiden, zijn naai de stakers overgeloopen, zoodat dit aantal thans wederom is uitgebreid. De staking duurt dan ook met onver minderde scherpte voort. UIT DE OMGEVING. NIEUWVEEN. In de gehouden vergadering van de afd. Groene Kruis werd tot afgevaardigd? naar de Algemeens vergadering te Rot terdam benoemd Dr. B. Nout. Be kas had een batig saldo van 418.18. Het saldo der T.B.C.-commissie bedraagt 1950. De af tredende bestuursleden H. Ram. Mej. Schrama en Dr. Nout, werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer D. Hout kamp, die wegens vertrek bedankte, ge kozen werd de heer Spreij. Aan de Janploegersluis had een werkman het ongeluk in de drooggelegde diepe sluisput te vallen. Hij bekwam een ernstige hoofdwonde en andere kwetsu ren. s— jShw wi| vernemen zullen, in deze ge- ^dWfHMianaHM^—— SPEC. AFDEELING

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2