CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. 9<* JHffRfcWnO MAANDAG 22 OCTOBER T928 NUMMER 257f NIEDWS LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bulten Leiden waar agenten gevestigd lijn Per kwartaal. i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. Een parlementair kabinet» Het voorloopig verslag van de alge meen© beschouwingen over de staats- begrooting in de afdeelingen van de Tweede Kamer, dat Zaterdag ver scheen, geeft ook nu weer interessan te stof. We lezen omtrent den politieken toestand aldus: „Verscheidene leden waren met den tegenwoordigen gang van zaken niet tevreden betreurden het, dat een par lementair kabinet ontbreekt. Na de ervaring met het tegenwoordige inter mezzo-kabinet opgedaan, is de wensch tot terugkeer naar een parlementair kabinet steeds levendiger geworden. Duidelijk is gebleken, dat, wanneer het parlementaire stelsel niet op nor male wijze werkt, het natuurlijke en gewenschte evenwicht tusschen regee ring en Parlement ten nadeele van de volksbelangen wordt verbroken. Het kabinet krijgt bij het ontbreken van een meerderheid in de volksverte genwoordiging, die bereid is de regee- ringsverantwoordelijkheid te dragen, een machtspositie, die met den dag sterker wordt en het er toe brengt, om zelfs met duidelijke uitspraken van de Stat en-Generaal geheel naar belie ven al of niet rekening te houden. De volkswil komt niet tot zijn recht, Aan het volk wordt onthouden wat het zou verkrijgen onder een normaal kabinet berustende op een meerderheid of een groote minderheid in het parlement. Ongemerkt komt men alzoo in de fascistische lijn. Dit geldt niet alleen van het kabi net in zijn geheel, maar ook van elk zijner leden in het bijzonder. Ieder hunner gaat zijn eigen weg zonder voeling te houden met partijen of reke ning te houden met de wenschen van een bepaalde meerderheid. Dit heeft ten gevolge, niet alleen een verzwakte king van den invloed der volksverte genwoordiging, maar ook een groote mate van onzekerheid op wetgevend gebied. Zooals de Regeering zich niet stoort aan de Kamer, zoo heeft de Ka mer geen belangstelling voor het lot van het Kabinet. Van een stevigen gang in de rechtsvorming kan op deze wijze geen sprake zijn. Waar uit. het vervolg blijkt, dat on der deze „verscheidene leden" ook so ciaal-democraten gevonden worden, valt alleen het verheugende feit te constateeren, dat ook daar het inter mezzo voorgoed uit de gratie is. Ziet de S.D.R.P. een nieuwen dag Niet alleen wordt de intermezzo toestand veroordeeld, ook wordt een actie aangekondigd, die voeren zal naar gezonder parlementaire toestan den De Staten-Generaal, zoo werd be toogd, zijn dan ook niet veel meer ge worden dan een adviseerend college, een toestand, waaraan de steeds groei ende arbeiderspartij, voor wie eerlang een grootsche taak schijnt te zijn weg gelegd, zoo spoedig mogelijk een ein de gemaakt wenscht te zien. Het parlement loopt gevaar, de po sitie te verliezen, die het in een repre sentatieve volksregeering behoort in te nemen. De steeds grooter wordende arbei derspartij is hier niet de S. D. A. P. aan het woord die nu 24 leden telt zal een einde willen van den tegen woordigen tusschentoestand. Maar 24 is nog geen 50. Op welke wijze zal dan 'n regeeringsmeerderheid moeten wor den verkregen? Intusschen is het geluid als waar schuwing niet onwelkom. V De Geer en Slotemakerde snoodaards. De hier aan het woord zijnde leden, zoo lezen wij verder in het Voorloopig Verslag, hadden tegen het beleid van het kabinet-de Geer zeer ernstige be zwaren. De grief van deze leden is, dat niet gestreefd wordt naar herstel van het geen door de bezuinigingscommissie was afgebroken. Er is stilstand in de sociale en onderwijswetgeving. Aan het hoofd van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid staat 'n bewindsman, die als regeerder zwak is, en geeii weerstand weet te bieden aan de conservatieve politiek van het kabinet. Hij heeft in de laatste maan den wel verschillende wetsontwerpen in gereedheid gebracht, maar den be schikbaren tijd voor de behandeling daarvan doen voorbijgaan. Van unifi catie van de sociale verzekering is geen sprake; uitbreiding van de ar beidsinspectie, in die mate, waarin deze noodig is, blijft achterwege. Van een wettelijke regeling yan de werk loosheidsverzekering is nog niets te bespeuren. De ratificatie van de Con ventie van Washington betreffende den achturigen arbeidsdag laat op zich wachten. Een bijzonder onaangenamen in druk had op deze leden gemaakt de tegenstand, dien de Regeering geboden heeft aan het streven om de bezuini gingsmaatregelen betreffende het on derwijs eerder ingedaan te maken dan in de wet was voorzien, ofschoon de daarvoor noodige gelden aanwezig war ren. Hiertegenover heeft het Kabinet zich hoofdzakelijk toegelegd op het bevorderen van groote veranderingen in de inkomstenverdeeling tusschen de klassen der bevolking en door zijn belastingpolitiek gestreefd naar een verschuiving van inkomen van arm naar rijk". Men ziet het, de stormloop concen treert zich op twee bepaalde punten waarbij men verwachten kan steun te zullen vinden bij deze en gene groep. Zij het in ander opzicht, ook naar het oordeel van andere groepen gaan de financieele daden van eerstgenoemden bewindsman niet in de juiste richting Weifeling in de houding van den Mi nister van arbeid is ook elders opge merkt. Maar 't is hier politiek van een be paalde soort. Niet de onze. V Geen reden voor afwijzing. Het is te verstaan, dat van de zijde der eerstbelanghebbenden, de gemeen ten, wordt aangedrongen op meerdere gegevens, voor de berekening van de gevolgen van het ontwerp der wet tot regeling van de financieele verhou ding. De uitvoerige berekeningen door de ministers genoemd in de Memorie van Toelichting, en die geput zijn uit de gegevens van hot Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn niet afdoende. Trouwens, dat erkennen de minis ters zelf, zoodat zij ze ook niet willen publiceeren. Maar naar onze meening mag dat geen reden worden, om het ontwerp af te wijzen. Mag het zelfs geen reden zijn, om behandeling uit te stellen. Zeker mag dan ook het voorbeeld van het Weekblad van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren niet gevolgd worden, dat schrijft: „Voorloopig hebben wij weinig be hoefte om ons met het wetsontwerp ernstig bezig te houden. Ongetwijfeld zit er in het ontwerp, en vooral in de knappe Memorie van Toelichting veel goeds. Maar er is hier nu eenmaal geen sprake van literatuur of van een „fi nancieele verhouding" in een slechts in onze verbeelding bestaand Utopia. Wij hebben hier te maken met hoogst ernstige realiteiten, met betrekking waartoe het niet aankomt op boeiende beschrijvingen van wat wel zou kun nen zijn, maar op hetgeen is en z i j n zal. Publicatie van de „uitvoerige bere keningen" en van alle feitelijke gege vens, welke voor de beoordeeling van het wetsontwerp niet van de be schouwingen der Memorie van Toe lichting noodzakelijk zijn, dit is, wat op het oogenblik, zonder eenig voorbehoud, van de regeering moet worden verlangd". Wij mèenen integendeel, dat er alle aanleiding is om bij de ministers aan te dringen op het verzamelen van alle noodige cijfers. Intusschen verricht het Bureau van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten thans reeds zeer nuttig werk met een onderzoek, dat een zuiverder berekening beoogt, dan op grond van de bij het Centraal Bureau voor Sta tistiek aanwezige gegevens mogelijk was en is, Thans moet er bij de gemeentebe sturen, ook van de kleinste gemeente, op worden aangedrongen, dat men de noodige cijfers verzamele. De zaak is errctig genoeg. Eventueel ware van hoogerhand, of vanwege vorengenoemde vereeniging, hier een handje te helpen. STADSNIEUWS. STATENKIESKRING „LEIDEN". Door het bestuur van den Staten- kieskring „Leiden" werd Zaterdagmid dag in gebouw Amicitia alhier een vergadering gehouden, onder leiding van den heer W. Warnaar. Na opening der vergadering richt de voorzitter een woord van welkom tot de aanwezige leden. >Deze vergadering is noodig, omdat binnenkort het Centralen-Convent bij eenkomt, waarin o.m. een voorloopige beslissing zal worden genomen inzake het Program van Actie en de wijze van candidaatstelling voor de Tweede Ka mer. Door den Statenkieskring „Leiden" moeten afgevaardigden worden be noemd naar het Centralen-Convent. De waarn. secretaris, Mr. F. H. van der Tas, leest de notulen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Door den penningmeester, den heer S. Schoneveld, wordt verslag uitge bracht over de geldmiddelen. De ten vorigen jare gehouden Staten verkiezing, heeft een groot bedrag aan uitgaven gevraagd. Er is nog een be duidend tekort. Besloten wordt de K. V. op te wek ken, hun contributie over 1927 en 1928 te voldoen, opdat het tekort zoo spoe dig mogelijk verdwijne. Een zeer geanimeerde bespreking had plaats over het voorstel van het Centraal-Comité inzake de Candidaat- stelling voor de Tweede Kamer in 1929. Het voorstel, dat door de heeren War naar en Karstens werd toegelicht, werd gunstig ontvangen. De groepeering van de 18 Kamer kieskringen tot 12 lijstgroepen met even zooveel lijstaanvoerders, werd toegejuicht. Als afgevaardigden naar 't Centra len-Convent werden benoemd de H.H.: Ds. E. H. Broekstra, W. van Esch, T. S. Goslinga, G. Kuyper, Ds. H. Meyering, J. P. Segers en H. van Zonneveld. Als eventueele plaatsvervangers wer den aangewezen de heeren: K. Brug, W. L. van Gugten en Mr. F. H. van der Tas. Hierna werd de vergadering geslo ten, nadat Ds. Meyering was voorge gaan in dankzegging. CHR. LETTERKUNDIGE KRING. Laatstleden Vrijdag hield de Christe lijk Letterkundigen Kring alhier zijn maandelijksche bijeenkomst ten hui ze van één der leden. Nadat de voorzitter, de heer Mulder, met gebed had geopend, las hij de laatste vier verzen van Salomo's Hooglied. Daarna gaf hij het woord aan den heer Jan H. de Groot van Amsterdam, die dezen avond voor den kring zou lezen. Meldde de convocatie, dat hij ook over eigen werk zou spreken, de heer De Groot vindt dat, althans in kriti- schen zin opgevat, wel wat lastig, waarom hij zich zal bepalen tot enkele toelichtingen. Daarom vangt hij maar aan met te vertellen van een ontmoeting in Alk maar, waarbij drie jonge dames, ken nissen, die hem niet herkenden, in den lach schoten om zijn „kale tater". Aanleiding voor hem, aan dat drie tal schelmen een gedicht op te dragen, waarin hij zijn dank tot uiting brengt voor wat hij genoot bij de klaterende meisjeslach over het stille water. Daarna leidt de heer De Groot ons binnen in de voetbalwereld, door en kele bijdragen als redactie-lid van Alc- maria-Nieuws voor te lezen. Een gesprek met den voetbalgeest moet dienen om den goeden clubgeest te bevorderen. Als „Treurwilg" staat hij bij een slecht-begonnen seizoen. Een anderen keer gewaagt hij van een verliefdheid en als één der me dewerkers het proces aldus bij hem ziet verloopen: verliefd verloofd verdwaald ontnuchterd, dan heeft hij gelegenheid de lezers in een vol gende bijdrage uit den droom te hel pen. Zijn verliefdheid is geen andere, dan het verpanden van zijn hart aan de Alkmaarsche voetbalclub „Alcma- ria", waarbij van geen verdwalen en ontnuchtering sprake kan zijn. Met dartel woordenspel neehit hij Jaap Bier's glazen snottebel in goed geslaagde behandeling. Heel geestig weet hij allerlei voor bereidingen voor de Olympiade te Am- dam onder de aandacht te brengen in een gefingeerde ontmoeting met een lady, die hij op haar vragen inlicht. En dat gaat alweer niet zonder komische misverstanden. Van het queue-maken bij den voor verkoop der kaarten voor den Holland- Uruguay-wedstrijd weet hij een heel verhaal te maken, waarbij zelfs het hoorbaar-zuchtende politiepaard niet ontbreekt. Bandenpech met een Ford op den terugweg van de Glindhorst, juist tusschen het gebouw van de Vrije Ge meente en dat van de onvrije gemeen te (de gevangenis) inspireert hem tot een nieuwe bijdrage. Dat alles vormde nagenoeg het me nu van het eerste gedeelte van den avond, dat aan het leutige was ge wijd. Na de pauze kwam het meer literai re werk van den heer De Groot aan de orde. Hij verhaalde dan, hoe het maand blad „Astra" haast „De Spreeuw", het zwakste der drie door hem toegezon den gedichtjes, had opgenomen. „Opwaartsche Wegen" nam een an dere houding aan. Wel kreeg hij eerst een half jaar na toezending de druk proef, toen hij reeds alle hoop had verloren, maar die gebeurtenis bezorg de hem dan ook een ware sensatie. Van het werk, waarmede hij in het Christelijk Letterkundig maandblad debuteerde, las hij „De Karakiet". De dichter toonde in dit en in een reeks volgende gedichtjes, als „Het spelende poesje", „Zoo'n luie kerel", „Zeg, zonne klaar", „Maart", „De strijd", enz., hoe de natuur," maar ook de kleine eenvoudige dingen of soms een simpel gebeuren, door hem met een innig genieten worden beschouwd en hoe hij er in zijn verzen een zonni- gen glans en vaak een humoristisch tintje aan weet te geven, terwijl hij in rhythmische cadans soms heel aardig passende klanken-reeksen en geluid nabootsingen weet te pas te brengen. Een goed voorbeeld hiervan levert de later gelezen „Kleuterdans om de tjang-tjingele-joengele-boem van een draaiorgel in de straat. Ook een viertal kinderliedjes deed aardig aan. Dan zien we de zware wolken van November" nu reeds in October ten aanval trekken en beleven we verder bij een temperatuur van over de 60 gr. de „Eerste rijmnacht". Tot besluit kwam een bundel „Sprongen", die binnenkort met het „Juist verschenen" gesierd in de etala ges der boekwinkels zal verschijnen. Een paar zotte capriolen in een jo lige bui. verklankt hij in „Kermis in mijn bol". De „Nachtdienst" op het te legraafkantoor heeft tot voornaamste gebeurtenis de prop op den neus van den slaper. „Pulletjes" doet een oogenblik aan een stilleven denken. Dan wordt de toon van den dichter allengs ernstiger en toont hij naast zonneschijn ook schaduw, leed tegen over leute te zien. Laat hij in het expressionistische Trianon" even, schrijnend, het holle, leege bestaan in de mondaine danswe- reld gevoelen, „Sleeperswerk" getuigt bij het trekken van de parallel van meer beschouwing. Wel komen „Herfst" en „Schaats tocht" nog even terugwijzen naar vroe ger werk, maar met „Vrede op aarde" zet het ernstige voor goed in. De zinnelooze „Barabbas" maakt hij tot een legendarische figuur. Ook „Ju das" boeit zijn aandacht en doet hem in eea rondedans van gierende duive len ter helle varen. Bij „Christus' geeseling" is hij het zelf, die de zweep hanteert en met ..Kruisinging" onderstreept hij nog eens de vrijwilligheid van Christus' offerande. Het laatste gedicht „Paradijsverlan gen" spreekt van verlangen naar het zondelooze. De voorzitter bracht den dank der vergadering over en sprak den wensch uit, dat de heer De Groot nog in meni ge bijdrage Christelijke kunst zou le veren. Hierop werd de gezellige avond door den heer Van Ham met dankzegging gesloten. EEN BIJZONDER JUBILEUM. Een bijzonder jubileum werd Zater dag 1.1. gevierd door Mej. de "\Ved. Brugman-Macco, Waardgracht 11, die 't feit herdacht, dat ze 60 jaar geleden aan genoemd adres kwam wonen. Door huren en familie is die dag voor de jubilaresse tot een onvergete lijke gemaakt. 's Avonds werd Mej. B. per rijtuig naar haar woning gebracht, waar ze door buren en familie in haar versier de woning werd opgewacht en gecom plimenteerd. Heel de Waardgracht was in feest dos en van verschillende huizen wap perde de driekleur, terwijl hij aan komst van de naastgelegen huizen bengaalsch vuur werd afgestoken. Door een deputatie van buren werd aan de jubilaresse een couvert met inhoud aangeboden, dat door mej. B. vol erkentelijkheid werd aanvaard. In dankbare stemming werd do avond verder in eigen kring gevierd. ZILVEREN JUBILEUM. Het was Zaterdag 25 jaar geleden, dat Mej. H. M. Angevaare in betrek king was bij de fa. Dieben, wasscherij De Rhijnstroom aan den Hooge Rijn dijk. Mej. Angevaare kwam op 15-jarigen leeftijd bij de familie Dieben in de huishouding, alwaar zij verschillende jaren lief en leed met de familie mee maakte. Zij zag de kinderen opgroeien en was voor hen wat men zoo noemt „een tweede moeder". Is het dus te verwonderen, dat men de jubilaresse als het ware als een lid van de fami- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/* cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie ■*- Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belanariikste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Koninklijk bezoek aan Breda. De gemeenteraad van Lonneker verbiedt gevaarlijke vliegerij. Nadere bijzonderheden omtrent den moord te 's-Hertcgenbosch. Het vijfde vliegtuig heeft de reis naar Indië vervolgd. Buitenland. Dr. Marx zal aftreden als voorzitter der Centrumpartij. Herdenking der Socialistenwet doör de Duitsche sociaal-democraten. Het tekort van de „Pressa" te Keu len bedraagt 35 millioen Mark. Een aanslag op Al Smith door de Ku Kluz Klan. Edison gehuldigd ter gelegenheid van het gouden jubileum der gloei lamp. Zwitsersche dame uit een vliegtuig gevallen. lie beschouwt? Geleidelijk werd ze daarna ook in het bedrijf opgenomen en thans staat zij aan het hoofd van het damespersoneel, alwaar zij de ge ziene leidster is. Des morgens werd de jubilaressb, toen zij uit de kerk kwam, ten huize van den heer Dieben, hartelijk ontvan gen door de huisgenooten en door den heer Dieben gecomplimenteerd, die haar met eenige welgekozen woorden dank zegde voor haar trouwen ijver en ha^r welwillendheid, waarmede zij de familie steeds gediend heeft. Als stoffelijk blijk van aandenken overhandigde hij Mej. Angevaare daar op een enveloppe met inhoud, waarbij de overige huisgenooten zich aanslo ten met een pracht collectie geschen ken, als een linnenkast, een fraaie bim bam-klok, kleedjes, zilverwerk, garni turen, enz., wel een bewijs, dat het werk der jubilaresse op zeer hoogen prijs werd gesteld. Mej. Angevaare dankte daarop allen hartelijk voor deze overvloedige be wijzen van belangstelling. Om even 10 uur werd de jubilaresse vervolgens in de fabriek gehuldigd door het personeel. De droogkamer der wasscherij was daartoe eenigszins feestelijk versierd, hetgeen een aardi- gen indruk maakte. De jubilaresse werd bij haar binnen treden toegesproken door de oudste der meisjes, Mej. Oyendijk, die zeide, dat het personeel niet kon nalaten om haar op dezen dag zijn gelukwenschen aan te bieden. Zij uitte daarbij voorts den wensch, dat allen nog vele jaYen gezellig met haar mogen samenwerken Ter herinnering aan dezen dag bood spr. vervolgens namens het personeel een fraaien wandspiegel en twee schil derstukken aan. Nadat Mej. Angevaare hartelijk had dankgezegd, voor de bewijzen van sympathie van de zijde van het perso neel, bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen. Zaterdagmiddag was er ten huize van den heer Dieben een drukbezochte receptie voor de jubilaresse, waarna zij het feest verder in huiselijken kring te Voorhout herdacht. MEVR. SCHOKKING OVER MAROKKO. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de advertentie van den Ned. Chr. Vrouwenbond, waarin de eerste Winterlezing wordt aangekondigd te gen a.s. Vrijdag 26 Oct. in de Nutszaal. Onze vroegere stadgenoote Mevrouw Schokking-Metelerkamp vertoefde de zen zomer eenigen tijd in Marokko, Van hetgeen ze daar gezien en geno ten heeft zal ze aan de hand van licht beelden op de haar eigen onderhou dende wijze vertellen. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. De 218e vergadering van bovenstaan de vereeniging zal plaats hebben op Donderdag 25 Oct. a.s., des avonds te 8 uur (precies) in het Nutsgebouw. De agenda vermeldt: 1. Kunstbeschouwing (aanvafig half acht). 2. Spreker: de heer J. A. Christiaan- se, over: „Het Berner-Oberland en Wallis". Met lichtbeelden. 3. Ingekomen stukken. 4. Vragen-(brieven-)bus. 6. Rondvraag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1