flJjtiMamLts Aan het einde der Week „On revient toujours a ses premiers amours", zegt een Fransch spreek woord. Dit schijnt ook van de lucht vaart te gelden: ook die is weer op haar oude liefde teruggekomen: de luchtballon. Was het in de na-oorlog- sche jaren de vliegmachine, die stor menderhand de lucht veroverde, thans is het weer een Zeppelin, die van zich laat spreken. Dr Eckener heeft met zijn luchtschip de „Graf Zeppelin" den tocht over den Oceaan ondernomen, en is behouden in de nieuwe wereld aangekomen. Het luchtschip heeft ongeveer 12000 K.M. afgelegd in 111 H uur. De ge middelde snelheid heeft dus pl.m. 107 K.M. per uur bedragen. Begrijpelijk heerschte er groot en thousiasme over deze zot goed ge slaagde vlucht. Vooral bij de Duit- schers. De Zeppelins zijn altijd Duitsch- lands glorie geweest. Toen in 1908 de Zeppelin I opsteeg te Konstanz, en koerste naar Mainz, nam heel de be volking van Duitschland in haar ge dachten deel aan den tocht. En toen het schip eenige dagen daarna in een storm geraakte en verging, was er in Duitschland werkelijk iets van natio nale rouw. Omgekeerd werden beide geslaagde Cceaanvluchten in 1924 en thans door de Duitschers als zuiver Duitsche o"* erwinningen beschouwd. Hoezeer het Duitsche rijk politiek is verne- dird, in wetenschappeliik en technisch opzicht bliilt het nog triomfen vieren. Minder fortuinlijk dan dr. Eckener is de vliegenier Mac Donald, die uit Amerika een vliegtocht naar Ierland o. dernam en van wien gevreesd wordt, dat hij verloren is. Ook de K.I.L.M. heeft met moeilijkheden te kampen; zij zag drie van haar vlieg machines op den tocht naar Indië stranden, hetgeen verband houdt met de minder goede gesteldheid der vliegvelden. Desondanks gaat de ope ning der Indische luchtlijnen op 1 Nov. a.s. door. Men heeft alzoo door deze tegenspoeden den moed voor de toekomst niet verloren. Indië stond ook in het middelpunt der besprekingen die deze week in de Tweede Kamer plaats hadden. Het ging daarbij over het ontwerp van Minis ter Koningsberger, dat beoogt het aantal inheemsche leden van den Volksraad van 25 op 30 te brengen en het aantal der Nederlandsche leden van 30 op 25, welk voorstel ten slotte met groote meerderheid werd aan genomen. De Britsche minister voor Indië Lord Birkenhead heeft er deze week het bijltje bij neergelegd. Lord Bir kenhead was de man die verantwoor delijk is voor het mislukken van de Coolidge-conferentie. Zijn verdwijning uit de Britsche regeering zal evenwel geen politieke gevolgen hebben, aan gezien hij uitsluitend om persoonlijke redenen is afgetreden en het dus niet te verwachten is, dat zijn opvolger een anderen koers zal inzetten. Polen verkeert ten gevolge van de textiel-staking te Lodz, die tot een al gemeene staking geleid heeft, in vrij groote moeilijkheden. Volgens de laatste berichten evenwel is de toe stand reeds aan het verbeteren. Merkwaardig is de toenadering tus- schen Polen en Hongarije, die in den laatsten tijd merkbaar is, geheel in overeenstemming met de pogingen van Italië om in Centraal- en Oost- Europa een nieuwe groepeering van mogendheden tot stand te brengen, waarin ook Polen en Hongarije hun plaats zouden innemen. Uit dit alles blijkt wel, dat in ons werelddeel nóch in economisch noch ook in politiek opzicht de verhoudin gen gestabiliseerd zijn. Voortdurend hebben nog machtsverschuivingen plaats, dan naar de eene, dan naar de andere zijde. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Het recht op de mijnen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot heffing van Leidsche Penkrassen. Amice, We hebben hier in Leiden wel mooie en oude gebouwen. Ons stadhuis, de beide groote kerken, de Pieterskerk en de Hooglandsche Kerk, het Rijn landshuis en zooveel meer, mogen er wezen. Ik ben er altijd trotsch op burger te zijn van een stad, die daarin een rijk verleden, maar ook een gelukkig he den heeft. Maar zooveel als ik houdt van groo te, mooie gebouwen voor algemeene doeleinden, zoo zeer ben ik gekant te gen kazerne-woningen. Nooit kan ik bewonderen, hetgeen bijv. onder sociaal-democratischen invloed in de hoofdstad is tot stand gekomen. Die massale bouw moge uit een architectonisch oogpunt voortref felijk zijn, ik geloof, dat de ééngezins woningen op den duur heter voldoen zullen. Daarom gevoel ik ook niets voor fiatbouw waarmede we weldra ook in Leiden zullen kennis maken. Maar er zijn toch ook wel kazerne woningen, waar ik met genoegen naar kijk. Zoo b.v. als ik eens fiets of wan del over den Hoogen Rijndijk, wordt ik steeds aangenaam getroffen door het Kon. Militair Invalidenihiiis. Daar leven tezamen eenige oud-strij ders, die op deze wijze een aangena- tnen en zonnigen levensavond hebben, dien ia de gewone hurgersamenle- het recht op de mijnen, de ontheffing van de schorsing van dit recht, en toe kenning van schadeloosstelling aan provinciën en gemeenten. De heer G. KRIJGER (C. H.) meent, dat de toestand der mijnen nog even ongunstig is als in 1925, toen de schor sing van het mijnrecht werd voorge steld. Hij meent, dat de mijnen het recht niet kunnen betalen en dat de provincie Limburg in groote moeilijk heden zal komen door het vervallen van de schadeloosstelling. De heer VLIEGEN (S. D.) zegt, dat de kwestie niet opgelost kan worden, zonder hier of daar een slag te leve ren en meent, dat 10 cent per ton mijn recht op de mijnen geen destructieve werking kan hebben. Spr. komt echter op tegen de bepaling, dat de opbrengst van het mijnrecht moet worden afge trokken van de ontvangst der zakelij ke bedrijfsbelasting. Dit acht hij onbil lijk en staatsrechtelijk onjuist. De heer KORTENHORST (R. K.) acht het standpunt der regeering zeer breed door niet eenvoudig opheffing van de schorsing voor te stellen, doch ook ver laging voor te stellen van 25 tot 10 cent per ton. Doch spr. had liever gezien, dat aan de heele mijnrechtheffing een eind was gemaakt, aangezien deze alle rechtsgrond mist; een cijns op aan den bodem onttrokken delfstof komt juri disch, historisch en economisch alleen aan het rijk toe. De provincie en de gemeenten zijn daarin niet gerechtigd. Spr. geeft daar om in overweging, den bestaanden toe stand te handhaven. De heer VAN GIJN (V. B.) zegt, dat de Limburgsche gemeenten steeds royaler behandeld zijn dan de andere gemeenten, Zij hebben geen enkel recht op dezen cijn9. Indien men deze gemeenten uitkee- ring geeft uit de opbrengst van het mijnrecht, zijn de inkomsten dier ge meenten afhankelijk van de productie per arbeider. Zoodoende wordt het mijnrecht een belasting op de outilla ge. Vermoedelijk zal spr. tegen stem men. De heer HERMANS (R. K.) meent, dat het mijnrecht wel degelijk een rechtsgrond heeft. Het mijnbedrijf ver schilt economisch en principieel van andere bedrijven en de gemeenten in de mijnstreek hebben juist door de aanwezigheid der mijnen veel hoogere uitgaven dan andere gemeenten. In alle landen, waar een mijnbedrijf wordt geëxploiteerd bestaat dan ook 'n speciale mijnbelasting. Bovendien zijn de staatsmijnen steeds zeer bevoor recht ten opzichte van de belastingen en betalen de particuliere mijnen wei nig belasting omdat zij veel afschrij ven en de eigenaars elders wonen. Spr. kan zich niet voorstellen, dat het geringe recht van 10 cent niet te dragen zou zijn door de mijnen. Deze heffing bedraagt slechts 2 pet. van het bedrag der loonen. De heer OUD (V. D.) acht het nood zakelijk, dat, nadat het mijnrecht ge durende vier jaren geschorst is ge weest, er een definitieve regeling komt De minister van Financiën, de heer DE GEER, schetste de situatie voor het oogenblik ten aanzien van deze kwestie. Het mijnrecht is een retri butie tengevolge van de bijzondere kosten, die ten behoeve van die mij nen worden gemaakt. Niemand had destijds aan een zoo langdurige schor sing gedacht. Intusschen gaat het niet aan, dat aan de gemeenten en provin cie een niet geheven mijnrecht wordt uitgekeerd. Dit ontwerp maakt aan dien toe stand een eind en wel op vrijgevige wijze. De mijnen zullen slechts twee vijfde van het oorspronkelijke mijn recht hebben te betalen en aan de ge meenten wordt voor een groot gedeelte terug gegeven wat zij hadden. Nu kan men de provincie weer in schakelen door óf het mijnrecht te ver- hoogen, óf den gemeenten iets minder te geven. Hoofdzaak is, dat het mijn recht, dat wordt uitgekeerd, ook ge heven wordt. Wat nu aftrek van de zakelijke be drijfsbelasting betreft, erkent spr., dat er practisch wel eenig bezwaar is. Spr. zou wel iets voelen voor het inmiddels ving niet zouden genieten. Helaas het is zóó, dat de gepension- neerde militairen degenen, die in Indië onder de meest ongezonde om standigheden en in het vijandelijk vuur hun leven hebben gewaagd niet uitgezonderd aan hun pensioen on voldoende hebben voor levensonder houd. 't Was meen ik in 1841, dat Potgieter zich tot tolk maakte van die veteranen en de volgende „Veteranen-klacht" dichtte: „Tien centen daags voor zeven man! Des legers diensten zijn vergeten, Al wie er huis van houden kan, Die mag den droes te slim af heeten. Wis komt het op bekrimpen an! Maar wijf en kinders eischen eten, En stil hun honger daar eens van: Tien centen! Zou de Koning 't weten?" Tien centen daags, dat was het pen sioen van de oud-gedienden in 1841, toen veel te weinig om van te leven. Nu hebben ze meer, maar ook te weinig. 'Zeg nu niet, Amice, dat we deze menschen in Leiden niet hebben, want dan zou ik je een treurig lijstje kun nen voorleggen. Je weet, het is een lang en droef ge klaag en getob; Potgieter wist er reeds van, want hij zong: „Hoe slecht het met de schatkist sta, Ook onze vord'ring zij gekweten I Voor trouwe zonder wederga Tien centen daags 1 Zou Willem 't we ten?" ingediende amendement-Hermans, dat ook tegemoet komt aan den wensch van den heer Vliegen. Het mijnrecht wordt dan 12J-4 cent per ton en de af trek van de zakelijke bedrijfsbelasting wordt gehandhaafd. Gerepliceerd wordt door de heeren v. Gijn, Vliegen en Kortenhorst. De MINISTER dupliceert. De algemeene beschouwingen wor den gesloten. Op de artt. 4 en 5 verdedigt de heer HERMANS (R. K.) een amendement om de provincie in te schakelen, het mijnrecht te verhoogen tot 12X cent per ton en daarvan 20 pet. uit te kee- ren aan de provincies. De MINISTER laat de beslissing aan de Kamer. De stemming over dit amendement wordt aangehouden tot Dinsdag. Wegens onvoltalligheid in verband met het late uur werd de zitting ver daagd. GEMENGD NIEUWS. Limburg één nar in duisternis. Don derdagavond omstreeks 6 uur ging in de geheele provincie Limburg plotseling het electrische licht uit. Het bleek dat de Centrale in Hoensbroek defect was. Ruim één uur was de geheele provincie in duis ternis gehuld. Nader meldt men uit Heerlen: Deze storing werd veroorzaakt door een kabeldefect te Heerlerbeide tengevolge van verzakking in het mijngebied. Bij het weder in bedrijf stellen van bet net ge raakte in het schakelstation te Heerlen een schakelaar defect Daar hierdoor ook brandgevaar ontstond, moesten eerst eeni ge maatregelen genomen worden, wat tot gevolg had, dat in Heerlen en omgeving de duur der onderbreking nog werd ver lengd. De tramwagens der Limburgsche Tram weg Mij. konden hun tocht geruimen tijd niet voortzetten. Speling der natnar. Dat een fruit boom tweemaal in een jaar bloeit Is wel geen buitengewoon iets meer. Thans bloeit echter in den tuin van den heer H. te Tubbergen een appelboompje dit jaar voor den derden keer. Vruchten heeft het boompje niet gedragen. Botsing tusschen twee autobussen. Gisteravond is op den Hoornschenweg on der' de gemeente Schipluiden een zware autobus van de V.I.O.S.-dienst Delft Naaldwijk, met groote snelheid tegen een zes-wielige Ford-autobus van de West- landsche Stoomtram gereden. De V.I.O.S.- bus drong in de andere autobus. Eenige passagiers werden door glasscherven ver wond. Zij werden in een nabijgelegen fa briek verbonden. Beide bussen werden zwaar beschadigd. Autobas te water. Gistermorgen om streeks 9 uur geraakte een der groote autobussen van den ondernemer T. te Ze venbergen, tengevolge van de gladheid van den weg, in den Langewegvliet nabij de kom dezer gemeente. De bus kantelde daarbij geheel om. De drie inzittende passagiers, waaronder een geestelijke, en de chauffeur kwamen er met lichte kwetsuren af. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld, het gevaarte wederom op het droge te bren gen, hetgeen met groote moeilijkheden ge paard ging, daar de vliet ter plaatse zeer diep is. Door den trein doodgereden. Van den landbouwer K. uit Overwoud zijn door den trein EdeBarneveld zeven schapen dood gereden. Branden. Donderdagavond brak te Grevenbicht door onbekende oorzaak brand uit in de woning van H. D. nabij de Maas. In korten tijd was deze woning en de aangrenzende woning van H. op den Kamp, een prooi der vlammen. De meu belen konden voor het grootste gedeelte in veiligheid worden gebracht. Verzeke ring dekt de schade. Gisternacht is brand ontstaan in de broodbakkerij van den heer S. in de Kloosterstraat te Beverwijk. Het vuur werd door den feilen wind aangewakkerd en toen dan ook de brandweer, die door het gebrekkige alarmsysteem eerst na ge- ruimen tijd arriveerde, het blusschings- Daar zit dan ook de kneep. Dat pensioen is gebaseerd op het verdiende loon in actieven dienst in verband met de dienstjaren. Nu is het zoo, dat heel veel van de ze militairen slechts 12 of hoogstens 15 jaren in de tropen hebben gediend. Toen zijn ze naar het oude land te rug gekeerd en hebben daar een of an dere betrekking aanvaard. Inmiddels heeft het geld veel min der waarde gekregen en is hun gage- ment mitsdien ook tot de helft van de vroegere waarde gedaald. Omdat de waarde van het geld zoo zeer gedaald was, heeft men in 1920 een nieuwe regeling gemaakt. Tracte- ment en pensioen is verbeterd. Maar de voor 1920 gepensioneerden kregen daarvan niets. In zekeren zin kan men zeggen, dat de na 1920 dienendon ook inderdaad dat meerdere verdienen. Voor de vóór 1920 gepensionneerden is dat andeï*s. Wat hun als verhooging wordt toegekend is dus alleen op grond van zedelijke verplichting te verdedigen, materieel recht, zoo meent men, bestaat er niet. Toch geloof ik, Amice, dat ook ten aanzien van die oud-gedienden wel op iets meer dan op zedelijke verplichting kan worden gewezen. Wat toch hebben die menschen me de gemaakt? Zij hebben de zwaarste jaren van het Indische leger medege maakt. De jaren, die op den Atjeh- oorlog volgden, de pacificatie van werk aanving, bleek van het oude ge bouw niets meer Ie redden. Met groote inspanning gelukte het haar den aangebouwden winkel te behouden. De hier aangerichte waterschade was ech ter zeer groot. De bakkerij brandde tot den grond toe af. Als vermoedelijke oorzaak wordt aange nomen, dat voor den oven liggend hout heeft vlam gevat, waardoor de brand is ontstaan. Verzekering dekt de schade. Te Maasheer is door onbekende oor zaak brand ontstaan op de boerderij van den heer W. Schuur en stalling werden met den oogst een prooi der vlammen, ter wijl ook het woonhuis ernstige schade opliep. De brandweer uit Venray, nam met de motorspuit aan de blussching deel. Kind verdronken. Gistermiddag te half vier is te Oostendam gem. Ridder kerk, het 4-jarig zoontje van den arbei der v. d. B. in de haven gevallen en ver dronken. Het kind stortte van de vier M. hooge schutsluis. De kleine werd onmid dellijk opgehaald, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Kind verbrand. Terwijl de ouders aan het aardappeldelven waren, trok een 1H- jarig dochtertje van den arbeider T. R. te Odoornerveld, de aschlade uit de bran dende kachel. Het kind kreeg de gloeiende asch over zich heen en bekwam zoo hevi ge brandwonden, dat bet spoedig aan de gevolgen overleed. Vermist. Te Winschoten wordt de lo- tencolporteur P. H. reeds een week ver mist. Men vermoedt, dat bem een onge luk is overkomen. Inbraken. Gisternacht is op een drie tal plaatsen te IJmuiden ingebroken. Bij bet onderzoek is gebleken, dat de buit niet groot is geweest. In den nacht van Donderdag op Vrij dag hebben door het uitsnijden van de ruit in de winkeldeur dieven zich toe gang verschaft tot het pand van den heer J Storck Lindenheuvel, te Sittard. Voor een aanzienlijke waarde aan ma nufacturen, lingerieën en rookartikelen werd meegenomen. De daders zijn onge stoord vertrokken. Den zelfden nacht heeft men getracht in te breken in den galanterie-winkel van den heer L. Paegx in de Brandstraat te Sittard. De ongenoode gasten werden hier echter door het geblaf van een bond op de vlucht gedreven. Gistermorgen werd in de Parklaan een masker, een stel inbrekerswerktuigen en een zak gevonden, welke de dieven bij hun vlucht moesten achterlaten. De Amsterdamsche raad op een hellend vlak. Bij de heropening van de Raads zitting te Amsterdam bleek gisteravond, dat er een sterke werking was gekomen in de houten parketvloer van de Raads zaal, met het gevolg, dat er midden door de zaal, van de tafel van B. en W. af tot de balustrade welke de perstribune van de voor den Raad bestemde ruimte af scheidt, iets als een miniatuur heuvelrug was ontstaan, van ongeveer 'n decimeter hoogte. Het tapijt bolde hoog op, de zwa re eikenhouten afschutting van de ruimte voor de stenografen helde zoo sterk, dat ze aan de andere zijde gestut moest wor den. Inbrekers aangehouden. Voor eenige dagen is te Steenderen ingebroken in het station der tram ZutphenEmmerik, en o.s. ontvreemd een partij manufacturen, een partij sigaren en 500 K.G. boter. De politie is er gisteren in 'geslaagd drie der vermoedelijke 'aders aan te houden. Een deel der gestolen boter werd te Dinx- perlo in beslag genomen. De auto-maniak. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de marechaussee te Hil- varenbeek aangehouden den electro-tech- nicus P. M. K. F., gedomicilieerd te Utrecht. Deze man heeft zich sedert geruimen tijd uitgegeven voor dokter, voor inge nieur of officier. Hij maakte er zijn werk van, autogaragehoudej^s op te lichten. Hij huurde een auto, liet zich van de eene stad naar de andere rijden en verdween zonder te betalen. Ook de hotelrekening van hem en den chauffeur bleef hij meest al schuldig. Zooals we reeds meldden, is hij ook te Rotterdam werkzaam geweest. Met een auto van een garagehouder uit Noord Sumatra, en van de Buitenge westen. De zwaarste jaren, maar ook de mooiste jaren, zooals ik onlangs las. De jaren, waarin Van Heutsz het Nederlandsche gezag over heel Indië metterdaad vestigde. Waarin de Buitengewesten werden geopend. Waarin de grondslagen werden ge legd voor den stand van zaken, die thans wordt aanschouwd. Dat er nu orde en rust, welvaart en voorspoed, ontwikkeling en bescha ving wordt gevonden in streken, waar nog in den aanvang dezer eeuw de meest chaotische toestanden en ver houdingen heerschten, dat nu de In heemsche bevolking de zegeningen van een geordend bestuur geniet, en het Europeesch kapitaal productief werkzaam kan zijn, waar een kwart eeuw geleden nog Oostersch despotis me of het oerwoud 'oppermachtig wa ren, dat is voor een groot deel te dan ken aan de mannen, die onder Van Heutsz doorgedrongen zijn tot in de uiterste schuilhoeken van Indië en die al hun krachten hebben gegeven voor de ontsluiting van Buitengewes ten. Ontsluiting, dat is inderdaad het teekenende woord. Want nu staan die onafzienbare landstreken open voor ons gezag, voor onzen zendingsarbeid, voor onzen economischen arbeid. En die arbeid wordt er in toenemende mate y «richt. RECLAME x^^^vkalmeeren en worden gesterkt door Buisje 75ct Bij Apoth eil Drogisten het Noordelijk stadsdeel is hij, via Klaas waal, Willemstad en Zevenbergen naar Breda gegaan. Daar heeft hij in een hotel kamers besproken voor zich en den chauf feur, waarna hij spoorloos is verdwenen. Den volgenden dag is gebleken, dat hij met een auto van een garagehouder te Breda naar Eindhoven was gereden. Daar heeft hij opnieuw den chauffeur in den steek gelaten, om wederom een auto te huren. Met dezen auto is hij door Hil- varenbeek gekomen, waar de marechaus- see's hem hebben gearresteerd. Hij is naar Eindhoven op transport gesteld. Ontronw boekhouder gearresteerd. Dezer dagen is aan het licht gekomen, dat de 21-jarige J. F. C. werkzaam als boek houder bij de kleermakerij Van Zanten en Zoons te Zeist, zich in korten tijd on geveer 2850 heeft toegeëigend door val- sche boekingen van diverse bedragen. Toen C. Maandagmorgen wegbleef van kantoor en het bleek, dat ongeveer 1000 werden vermist, werd daarvan aangifte gedaan bij de politie, meldt het „U. D.". Bij het onderzoek trof deze den on trouwen boekhouder ten huize van zijn ouders aan, waarop arrestatie volgde. Bij zijn verhoor bakende C. veel geld te hebben uitgegeven in dancings, enz. te Utrecht, bij welke braspartijen ook de vrouw in het spel was. Een noodlanding. Gistermiddag heeft een viermotorig Jabiru Farman-vliegtuig, dat van Amsterdam naar Parijs was ver trokken, nabij Aalsmeer wegens een mo tordefect een noodlanding gemaakt. Het vliegtuig is bij het uitloopen in een sloot terecht gekomen en ernstig beschadigd. De inzittenden, de bestuurder en twee mecaniciens, bekwamen geen letsel. Gevecht tusschen veldwachter en jager. Te Heithuijsen is aangehouden de ja ger R., die, toen hij door den gemeente veldwachter werd bekeurd wegens jacht- overtreding, zich tegen de inbeslagneming van zijn geweer krachtdadig verzette. Bij de worsteling ging het geweer af. De veld wachter kreeg het schot rakeling langs zijn borst. Het onderzoek zal moeten uit wijzen of hier sprake is van een ongeluk of van opzet. Mijn-ongélnk. Op de staatsmijn „Mau- rits" is de sleeper J. W. uit Obbicht door afvallend gesteente zoodanig getroffen, dat hij ernstig gewond in het hospitaal te Sittard moest worden opgenomen. De onbewaakte overwegen. Men meldt uit Zuid-Scbarwoude: Toen de tuinder B. met een wagen met kool naar de veiling te Noord-Scharwou- de reed, kwam de trein uit de richting Den Helder, terwijl het paard zich reeds op de spoorbaan bevond bij den onbe- waakten overweg in de nabijheid van deze gemeente. Door krachtig remmen van den machinist, die signaal gaf, en doordien de voerman van den wagen sprong en zijn paard nog iets wist achter uit te krijgen, liep dit ongeluk betrekke lijk nog goed af. Het paard kreeg eenige verwondingen, terwijl het lemoen totaal versplinterd werd. Een noodlottige vaL Te Sneek is de 66-jarige J. Jongsma, werkzaam in de wa genfabriek van den beer Douma aan ae Oude Koemarkt, van de twee verdieping gevallen en aan de gevolgen overleden. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Groenestein, commies ter secretarie in de gemeente Huizen, is in die gemeente be noemd tot gemeente-secretaris. En wij juichen in den opbloei der Buitengewesten, waardoor kapitaal en arbeid beide zich ontplooien kunnen. Maar de mannen, die bet moeilijke pionierswerk hebben verricht? Wat krijgen die? Deze mogelijkheid, die wij nu voor ons hebben liggen, zouden wij missen, als we geen Nederlandsche helden hadden gehad, in het Indische leger. Het zijn niet allen wapenfeiten, maar ook ander werk, waarmee deze mannen het land hebben gediend. Dezer dagen is aan H. M. de Konin gin een rekest gezonden, waarin voor aanstaande mannen uit de Indische maatschappij eerbiedig aan onze Ko ningin verzoeken, dat er maatregelen mogen worden genomen om te voor zien in den dringenden nood, waarin vele Indische oud-strijders verkeeren. Ik meen, dat ook in Leiden vele van deze oud-strijders wonen, daarom vraag ik voor hun je vriendelijke be langstelling. „Zou Willem 't weten" behoeven w e nu niet meer te zeggen. De Koningin weet het. En wij, die ons scharen onder het vaandel, door Colijn gedragen, gaan er prat op, dat wij hem als ..vechtjas uit Indië ontvingen, eenmaal de re. li ter hand van Van Heutsz. Daarom willen wij z ij n m a n u e n ook niet vergeten. .VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6