De beroemde oude klok aan de stadspoort te Rouen, die eeuwenlang met de hand moest worden opgewonden, wordt thans geëlectrificeerd. De beroemde oude klok. DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 7—8.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren De Jager, Meijboom en Seret. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel 390. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 October a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. RING LEIDEN EN OMSTREKEN VAN DEN BOND VAN J.-V. OP G. G. Gisteravond werd in „Rehoboth" te Oegstgeest (Dorp) een vergadering ge houden van den Ring Leiden en Om streken van den Bond van Jongelings- vereenigingen op Geref. Grondslag. Deze vergadering was de eerste van de vijf, die in de wintercampagne worden gehouden en helaas moet weer worden gezegd, dat de belang stelling niet bijzonder groot was. Want al was er een flink clubje bij een, waardoor een gezellige en zeker niet onnuttige vergadering gewaar borgd was, het ideaal van de ringver- gadering, dat allen gezamenlijk op trekken, dat elk lid van elke vereeni- ging al zijn medeleden aantreft, werd bij lange na niet bereikt. En men moet toch begrijpen, dat op deze ma nier de vTucht van de organisatie goeddeels verloren gaat. Men rede neert ook hier, zooals bij zoovele din gen precies in' de verkeerde richting. Het nut van de ringvergadering wordt niet ingezien en daarom gaat men er niet naar toe, terwijl juist als allen komen de ringvergadering nuttig ef fect kan sorteeren. 't Is precies als bij de Chr. pers. Die geeft niet genoeg zegt men en daarom steunt men haar niet, terwijl juist ais allen haar steunen, ze genoeg kan geven. De opmerking van den Voorzitter vr.n den ring. den heer G. de Wolff, die na de gebruikelijke opening, een kort welkomstwoord en na de arestatie van de notulen, een inleiding hield over „de roeping van den Geref. Jon geling", dat de organisatie van den Bond bijna volmaakt mag genoemd worden, maar dat men aan zulk een volmaakte organisatie niets heeft, als het slechts een geraamte is waaraan het leven ontbreekt, was hier dan ook volkomen op haar plaats. De heer De Wolff wees er verder in zijn bestudeerd referaat vooral op, dat de jongeling van Geref. huize krachtens geboorte, doop en opvoe ding een zeer verantwoordelijke roe ping heeft waaraan hij zich onder geen voorwendsel mag onttrekken. De J.V. nu is het instituut om zich de gereformeerde levens- en wereldbe schouwing eigen te maken. Niets minder is de eisch en hoewel dit wel ideaal zal blijven daarom blijft er toch de roeping om het ideaal te be reiken en als we dan zien wat daar in de practijk van terecht komt, moet direct worden toegegeven dat het een allerdroevigst schijntje is. De roeping wo?dt niet verstaan. Er is weinig kennis en weinig liefde. Op deze inleiding, waarin ook ver schillende practische wenken werden gegeven, volgde een vruchtbare be spreking. Na de pauze werden nog verschil lende huishoudelijke zaken afgedaan. O.a. werd gesproken over een ver gadering van de ringbesturen uit het Noorden van de provincie met het af- deelingsbestuur, die op Woensdag aanstaande in een van de zalen van het Nut zal worden gehouden en waar ter sprake zal komen de toe stand van de verschillende vereeni- gingen in het Noorden. BAZAR CHR. FRÖBELSCHOOL HEERENSINGEL. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin de dameskrans „Clara Dozy" haar op Dinsdag 23 en Woensdag 24 October •ie houden bazar aankondigt. Deze bazar (verkoopdagen is de eigenlijken naam) is voor onze lezers g( en onbekende meer. Elk jaar tracht de dameskrans „Clara Dozy", door het organiseeren van een paar verkoopdagen, steun te bieden aan de Chr. Fröbelschool aan den Heerensingel die, hoewel zich in gestadigen groei verheugend, toch den steun niet kan missen. .Gaarne wekken wij onzer lezers op, a.s. Dinsdag en Woensdag een bezoek te brengen aan de bazar, welke in het schoolgebouw gehouden wordt en van des middags 2 uur tot des avonds 10M uur geopend is, met uitzondering van 6 tot 7 uur. Wij wenschen de dameskrans ook "dit jaar weer een goed succes toe. LEIDSCHE GROENTEN VEILING „DE EENDRACHT A.s. Dinsdag zal, uitgaande van de Leidsche Groentenveiling „De Een dracht", een Tuinbouwcursus worden geopend. In het bij uitstek geschikte lokaal aan de Pieterskerkstraat, hoofd de WelEd. heer Hibma, hoopt de heer Joh. Schouten, tuinbouw- en land- bouwleeraar, ieder mannelijk persoon, welke zich met groenten- en fruit- kweeken bezig houdt, meerdere ken nis omtrent dit vak bij te brengen. Zie annonce in het blad van heden, en voor verdere inlichtingen veiling- loods Boommarkt alhier. BLINDEN-CONCERT. Op 5 Nov. a.s. zal in de Stadsge hoorzaal door de blinden van liet Instituut te Grave een concert worden gegeven ten bate van deze nuttige philanthropische instelling. DE DIENST LEIDEN—LISSE VAN „DE SLEUTELSTAD" STOPGEZET. Naar wij vernemen is de dienst LeidenLisse vice-versa van de auto busmij. ,.De Sleutelstad" door de po litie stopgezet, zulks in verband met den slechten toestand van de bussen, die niet aan de gestelde eischen vol doen. Zelfs zou er sprake van zijn, dat deze stopzetting een blijvend karak ter draagt. MELAWAN GELAP. (Strijd tegen de Duisternis). Een doodenfgeest zien, zooals dat gevierd wordt op Borneo? Een groep dansende Papoea's gewapend met hun pijlen en bogen, hunne begroe tingsliederen zingende zien? Papa i Woente van Posso zien? Een blik werpen in 't Melaatschen oord „Laoe Si Momo" op Deli? Met eigen oogen zien den geweldigen strijd, die sinds vele jaren door onze Zendngsmannen cn vrouwen gestreden wordt tegen de machten der duisternis? Zelf aan schouwen hoe het was en nu is? Een nooit tevoren aanschouwde natuur en bevolking zien? 't Wordt binnenkort mogelijk! Een filmoperateur heeft in opdracht van de Zending, geleid en geadviseerd dcor onze Zendelingen een reis ge maakt door Sumatra, vandaar naar Celebes, verder oostwaarts naar Bor neo en is eindelijk doogedrongen tot de verst verwijderde Zendingsposten op Nieuw-Guinea! Nu niet 't mooie Java, van onze Warta Sari-film; nu de Buitenge westen Voor de vertooning van deze tweede Zendingsfilm is de Stadsgehoorzaal alhier gehuurd op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 13, 14 en 15 November. Woensdagmiddag wordt de film bovendien afgedraaid voor kinderen (onder geleide). Voor prijzen der plaatsen gelieve men te zien advertentiën, nadere aankondigen, strooi- en aanplakbil jetten. Men reserveere deze avonden. Deze film komt in dit seizoen in Leiden niet terug. Door de politie is aangehouden de 14-jarige A. H. G. uit Den Haag, die op stap was met een bedrag van f 10, dat hij ontvreemd had van zijn patroon. Hedennacht te half drie is in het café-rest. Zomerzorg een begin van brand ontstaan. De 24-jarige K. A. v. R., uit Utrecht, chauffeur vap de post auto, die zich in de buurt ophield, zsg vlammen en daar hij op zijn ge klop geen antwoord kreeg heeft hij, bijgestaan door een voorbijganger, de deur geforceerd. Het bleek, dat een slang van de koffieketel vlam had ge vat, welke vlam zich medegedeeld had aan een schakelkastje, dat naast het buffet staat. Het vuur was spoe dig gebluscht. De brandweer die uit gerukt was behoefde geen dienst te doen. De schade is gering. Door de politie is aangehouden de nachtverblijver H. L„ gedomici lieerd te 's-Gravenhage, die naar zijn bewering zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van rijwielen te R'dam en Den Haag. Hedenmorgen is de 30-jarige as sistent bij de posterijen G. F. H., op de Langegracht met zijn fiets geslipt en gevallen. Hij kwam terecht op de knie, die spoedig zoodanig begon op te zwellen, dat hij per brancard naar het Diaconessenhuis moest worden over gebracht. BINNENLAND. Mr. Dr. C. C. GEERTSEMA f Op 86-jarigen leeftijd is in het zie kenhuis te Wiesbaden overleden Mr. Dr. C. C. Geertsema, oud-commissaris der Koningin der provincie Groningen en president curator der Groningsche Ltniversiteit. Mr. Dr. Geertsema werd den. 9den Juli 1843 te Groningen geboren en hij vestigde in 1876 het bekende bankiers kantoor Geertsema, Feith en Co. Van 1892 tot 1917 was hij Commissa ris der Koningin. In 1914 werd hij voor zijn vele ver diensten op waterstaatgebied benoemd tot doctor honoris causa in de Staats wetenschappen. Hij was commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, drager van het Grootkruis in de orde van Oranje Nassau en had bovendien en kele buitenlandsche ridderorden. Mr. Dr. Geertsema was Donderdag 11 Oct. met zijn familie naar Wiesbaden vertrokken waar hij logeerde in het hotel Die Vier Jahreszeiten. Gistermorgen ontving de familie te Groningen bericht, dat Mr. Geertsema plotseling ongesteld was geworden en was opgenomen in het ziekenhuis te Wiesbaden. De ziekte nam een ernsti ge wending en om half vier trad de dood in. De begrafenis heeft plaats Woens dag 24 October a.s., des voormiddags op de Zuiderbegraafplaats te Gronin gen. Op dien dag is de Academie ge sloten. WEGENVERBETERING. De minister van Waterstaat heeft oen commissie ingesteld voor overleg inzake de wegenverbetering. Deze commissie zal met den minis ter hebben te overleggen over ontwer pen van wijzigingen in het Rijkswe genplan, verleggingen van tracé's, de dwarsprofielen v. nieuwe en bestaande wegen, plaats en afmetingen van ri vierovergangen, begrootingen van het wegenfonds, werkplannen, wegenver betering, enz. De commissie zal bestaan uit tien personen, uit vereenigingen en andere, zich met het wegenverkeer bezig hou dende lichamen, en die het toerisme bevorderen. Ook zal gelet worden op het in de commissie benoemen van personen, die de aestbetische zijde van het vraag stuk in het licht kunnen stellen en die ook andere gezichtspunten dan uit sluitend die van de verkeerseischen kunnen beoordeelen. DE TECHNISCHE SALARIS HERZIENING DER RIJKS AMBTENAREN. In haar slotvergadering van giste ren bracht de sub-commissie voor de technische salaris-herziening der bur gerlijke Rijksambtenaren, samenga steld uit vertegenwoordigers van alle in de Centrale Commisse voor Georga niseerd Overleg zitting hebbende or ganisaties en een lid ad hoe als verte genwoordiger der gezamenlijke onder wijzers-organisaties, een eenparig ad vies te dezer zake uit aan den Voorzit ter der Centrale Commissie. De wensch werd daarbij uitgespro ken, dat in de binnenkort te houden vergadering van de Centrale Commis sie dit advies zal worden behandeld. DE OEVERLANDEN AAN DE OVERIJSELSCHE VECHT. Het tweede Kamerlid Weitkamp heeft den ininister van financien de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mede te dee- len, of aan het antwoord op de vragen van ondergeteekende, inzake de ver huring door 't Rijk van de oeverlan den aan de Overijselsche Vecht, ten grondslag ligt een onderzoek alleen bij den betrokken hoofdingenieur? 2. Indien inderdaad dit onderzoek alleen mocht zijn ingesteld bij den be trokken hoofdingenieur en niet bij be langhebbenden, is de minister dan be reid zijn onderzoek, met betrekking door den regeeringsgemachtigde ge dane toezeggingen, alsnog uit te strek ken tot landbouwers en omwonenden, die geacht kunnen worden met 't des tijds verhandelde ten volle op de hoog te te zijn? DE SOCIAAL DEMOCRATISCHE PERS. De Strijd, het orgaan van het S. D. Ned. Verb. v. Vakvereenigingen, deelt mede, dat de S. D. vakbeweging door de deelneming voor 1 millioen in het kapitaal der te vormen naamlooze vennootschap tot exploitatie van soci aal democratische bladen, tengevolge van een gelijkmatige verdeeling van de aandeelen en een paritetische sa menstelling van den raad van commis sarissen, voor de helft zeggenschap krijgt in het nieuwe bedrijf en mede- eigenaar is geworden van de reeds be staande ondernemingen Het Volk, de Voorwaarts en de drukkerij Vooruit gang. Het doel is echter, naar bekend is, daarnaast in verschillende deelen van het land nog afzonderlijke bladen uit te geven. DE BELGISCHE KROONPRINS NAAR NED. INDIë? Uit Brussel seint B. T. A.: Prins Leopold zou het voornemen koesteren binnenkort een studiereis te maken naar Ned. Indië, maai' er is hieromtrent nog niets definitief vast gesteld. DE ZUIDERZEEWERKEN. De Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken M. U. Z.) heeft gis teren aan ongeveer honderd werklie den, werkzaam bij de inpoldering van de Wieringermeer, ontslag aangezegd. GELIJKSTELLING? Men schrijft aan de Standaard: In de gehouden Raadszitting der gemeente Diemen stelde de Burge meester voor alsnog aan de feestcom missie, die op 5 Sept. j.l. Koninginne- feest met de kinderen der Chr. school had gevierd, een kwartje subsidie per leerling uit te betalen. Men zou zeggen, alleszins billijk, daar ook de kinderen der openbare en roomsche school deze subsidie had den genoten. De Diemer vrijzinnig heid en de 8 r.-k. vonden dat evenwel niet noodig, daar men niet op die ma nier had feest gevierd als de heeren dat gewenscht hadden. Met 34 stem men werd dus afwijzend beschikt en kregen de kinderen der Chr. school nihil. Men zou zeggen: Zoo onder den rook van Amsterdam en dan nog zoo vrijzinnig! Het wordt tijd dat we geannexeerd worden; de vrijzinnig heid is hier nog wat achterlijk! BERDE NATIONAAL CHRISTELIJK SCHOOLCONGRES. Over bovenstaand Congres bericht men ons het volgende: De dagen van het Congres naderen met rassche schreden. Toch zijn er nog verschillende inteekenaren op het Congres, zoowel Schoolbesturen als particuliere personen, die ondanks dat hun voor de tweede maal per cir culaire is verzocht ten spoedigste tot betaling over te gaan nog niet de verschuldigde contributie inzonden. Daar echter gireeren aan den pen ningmeester van het Congres en op gave der gestorte bedragen door pen ningmeester aan het secretariaat drie dagen gemoeid zijn, worden allen, die nog betalingen hebben te doen of zich alsnog wenschen aan te melden uit- genoodigd van heden af de gelden in te zenden per postwissel aan het adres van het Secretariaat: Eindenhout- straat 31, Haarlem. Alleen lidmaat schappen voor Schoolvereenigingen f 10 en voor particuliere personen f 2.50 kunnen nog ingeschreven wor den, de laatsten zonder recht op refe- ratenbundel en verslag met recht op toegang tot alle vergaderingen van het Congres, avondsamenkomsten en tentoonstelling. Door storting bij het Secretariaat kunnen in de behandeling twee dagen worden uitgespaard. Met nadruk wordt er op gewezen, dat aanmelding bij den Uitgever geen bespoediging, doch alleen vertraging der behandeling ten gevolge heeft, aangezien de Uitgever alleen stukken expedieërt in opdracht van het Se cretariaat. DE SMOKKELARIJ AAN DE DUJTSCH-HOLLANDSCHE GRENS. Uit Berlijn seint Wolff, dat de Land dag afgevaardigden der Centrumfrac tie in een interpellatie hebben aange nomen, dat de smokkelarij aan de Duitsch-Hollandsche grens in het dis trict Aken thans zeer bloeiende is. Hierdoor mist de staat niet alleen oen belangrijk bedrag aan inkomende rechten, maar ook de veiligheid van het verkeer zou er door worden be dreigd. De Pruisische minister van handel heeft hierop geantwoord, dat de dou ane-controle aan de Hollandsche grens in 't district Aken met 't oog op de met de bezetting samenhangende perso- neclsmoeilijkheden, bijzonder lastig is ten uitvoer te brengen. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. K. R. O. 5.30 Dinermuziek. Gramofoonmuziek. 7.i Cursus in Engelsch. 7.30 Knipcursus. 8.Rede van Prof. Dr. H. A. Kaag over: „Economie". 8.20 Uitzending uit Kaatsheuvel. Zang, muziek en redevoeringen, 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.Franscbe les. 5.50 Vooravondconcert. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 6.50 Duitsche les. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. V. A. R. A. 8.V. A. R. A.-avond. Aansluiting aan het Concertge bouw te Amsterdam. Concert door de Philips Harmo nie, met medewerking van het koor der Groote Synagoge. Het koor zingt o.a.: Psalm 150, Wat zal er zijn als de Verlosser komt? Psalm 116. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Duitsche volksliederen. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravóndconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek!. 8.05 Concert door het radio-orkest. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. r" 1 PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en persberichten. 8.50 Concert. Zang en muziek. In de pauze persberichten. ZONDAG 21 OCTOBER. HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. K. R. O. i 11;! 8.30 Morgenwijding. Spreker: de heer Paul de Waart over: „Drie Levensvragen". N. C. R. V. 9.50 Kerkdienst vanuit de Gerei Kerk (H. V.) te Baarn. Voorganger: Ds. C. Vermaat, Ge- ref. pred. (H. V.) aldaar. Onderwerp: „Navolgers Gods als geliefde kinderen". 1. Orgelspel. 2. Votum. 3. Zegengroet. 4. Zingen: Ps'. 100 vs. 1 en 2. 5. Lezing der Wet en Schuldbelijde nis, waarna zingen Gez. 83 vs. 1, 2 en 3. 6. Schuldvergevend Schriftwoord. 7. Gebed. 8. Zingen: Gezang 38 vs. 3 en 6. 9. Schriftlezing Matth. 5 vs. 3848. 10. Tekst: Matth. 5 vs. 48. 11. Eerste gedeelte der predikaties 12. Zingen. Ps. 19 vs. 6. 13. Tweede gedeelte der predikatie. 14. Gebed. 15. Zingen: Gebed des Heeren vs. Z. 16. Slotzegen. 17. Orgelspel. 5.50 Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk (Nieuwe Kerk) te Delft. Voorganger: Ds. H. P. Brandt, Ned. Herv. predikant, aldaar. 1. Orgelspel. 2. Votum en zegen. 3. Zingen: Ps. 42 vs. 1. 4. Lezen: Geloofsbelijdenis, daarna Lukas 10 vs. 2542. 5. Gebed. 6. Zingen: Ps. 119 vs. 8 en 13. 7. Tekst: Lukas 10 vs. 41 en 42. 8. Eerste gedeelte der predikatie. 9. Zingen: Gez. 31 vs. 7 en 8. 10. Tweede gedeelte der predikatie. 11. Gebed. 12. Zingen1: Ps. 73 vs. 13. 13. Zegengroet. 14. Orgelspel. K R. O. 7.30 Gewijde muziek uit Emmerich. Met medewerking van kerkkoor. 10.45 Epiloog door een klein koor. De minister is er niettemin voortdu rend op bedacht de moeilijkheden uit den weg te ruimen en een betere dou ane-controle in het district Aken tot stand te brengen. BELASTING EN REGISTRATIE KLERKEN. In antwoord op het door de bijzon dere commissie van overleg voor het personeel van den belastingdienst aan genomen voorstel van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond om over te gaan tot vaste aanstelling van in zijde- lingschen dienst zijnde klerken, heeft de minister van financiën thans me degedeeld, dat tegen vaste benoeming bezwaar bestaat, doch dat op de be grooting voor 1929 gelden zijn aange vraagd voor opneming als rijksklerk i tijdelijk dienstverband.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2