BEEKMAN HEEFT U EEN JAS N00DI6? KOMT EENS POSSEN. DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- grbouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 October a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. RECLAME. U SLAAGT ZEKER EN NIET DUUR. KOREVAARSTROAT. BINNENLAND. GESCHENK VAN DE KONINGIN MOEDER. Namens de Koningin-Moeder heeft baar particuliere secretaris, C. S. Six- ma, baron van Heemstra, gistermid dag aan de Kon. Mil. Academie een oud geelkoperen lichtkroon voor de receptiezaal als geschenk aangeboden ter gelegenheid van het eeuwfeest. De gouverneur van de Kon. Mil. A- cademie heeft dit hoog gewaardeerde blijk van belangstelling in tegenwoor- woordigheid van een aantal officieren en leeraren, benevens den senaat van het korps cadetten, met de grootste dankbaarheid voor de Academie aan vaard. GASTEN OP HET LOO. Aan den disch van H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Hendrik ten pa<- leize Het Loo, namen gisteravond deel Hr. Ms. gezant te Stockholm baron Sweerts de Landas Wyborg, Hr. Ms. gezant te Stamboel baron van Weide ren Rengers, baronesse van Weideren Rengers geboren baronesse van Heem stra; baron van Geen, kamerheer en particulier secretaris van H. M. de Koningin, en baronesse van Geen, ge boren jonkvrouwe van der Wijck. HET EEUWFEEST VAN DE KON. MIL. ACADEMIE. Hedenmorgen was Breda reeds vroeg in feeststemming. Reeds vóór acht uur heerschte er op de Markt en in de aangrenzende straten een voor dit uur ongekende drukte. Immers, om acht uur zou de reveille plaats hebben, te geven door de stafmuziek van 6 R. I. en het muziekkorps van 2 H. R. huzaren, ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Koninklijke Mi litaire Academie Op het bordes van het stadhuis stonden de burgemeester, de leden van het Oranje-comité en tal van militaire en burgerlijke autoriteiten opgesteld. Indrukwekkend klonk het Wilhelmus waarna een driewerf „Hoeral" voor de Koningin opsteeg. Na afloop der reveille bracht de stafmuziek een ochtendgroet aan de Academie, en vereenigde de heer Char les Smits, voorzitter van het Oranje comité, de leden totaal een tachtig tal aan een dejeuner in de Beurs. Hierna hebben de leden van het Oran je-comité een bezoek gebracht aan verschillende straten der stad, tenein de de versieringen in oogenschouw te nemen. Om half elf arriveerden onder enor me belangstelling de reünisten aan het station Ook hier was de stafmu ziek van 6 R. I. op het appèl. De be groeting was zeer hartelijk en de in tocht der reünisten werd een ware zegetocht. Voorop schreed het studen tenmuziekkorps. Het publiek juichte de honderden bezoekers hartelijk toe. Langs Willemstraat, Sophiastraat, Boschstraat, Catharinastraat en Kas teelplein ging het naar de Koninklijke Militaire Academie. Hier werden de reünisten door den gouverneur ont vangen. Te half twaalf had de aanbieding plaats van geschenken aan de jubilee- rende instelling door de commissie, gevormd uit de officieren van het Ne- derlandsche en het Nederlandsch-In- dische leger] de commissie, gevormd uit officieren van het garnizoen Breda en de Kon. Vereen. Ons Leger. Gisteravond 8 uur zijn op het voor plein der Kon. Militaire Academie on der geweldige belangstelling de fees ten ter eere van het 100-jarig bestaan der K. M. A. officieel geopend. Tevoren had om 7 uur in het gebouw der K. M. A. de aanbieding plaats ge vonden van het geschenk: der Breda- sche burgerij aan de jubileerende in stelling. Dit geschenk, bestaande uit een vol ledig ameublement voor de receptie zaal dec K. M. A, k vervaardigd door Dinsdag vond de officieele ingebruik-neming plaats der nieuwe Concertnis door het Symphonie-orkest der Centrale muziekschool, in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam. de firma André Loyens, meubelfabri kant te Breda. De aanbieding geschiedde door den burgemeester, Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeek aan den gouverneur der K. M. A., generaal-majoor H. G. van Ever- dinge. De burgemeester sprak een sympa thiek woord, waarna de gouverneur vol bewondering over dit kostbare ge schenk, hartelijk dankte. Bij de officieele opening der feesten heeft de burgemeester tevens een sym pathieke rede uitgesproken. Hierna vond de uitvoering plaats van den K. M. A.-marsch door alle Bre- dasche muziek- en zangvereenigingen. De feestmarsch is gecomponeerd door den heer Louis de Moree, kapel meester van de stafmuziek van het 6de reg. inf. Het trio werd gezongen door alle Bredasche zangvereenigingen. De woorden hiervan zijn van den heer Ir. A. M. J. J. Smits. De feestmarsch werd op de Groote markt herhaald, waarna een muziek uitvoering plaats vond. De stad is door versieringen als het ware in een lustoord herschapen. Bij na geen straat of er zijn eerepoorten, groen- en bloemenversieringen aange bracht. De versiering der Groote Markt is in een woord overweldigend en de verlichting der stad, van het Valken berg, Markt, van Stadhuis en van tal van openbare gebouwen en particulie re woningen is in één woord feeëriek. LEGERPAARDEN VOOR OPTOCHTEN. Op de vragen van den heer Drop om trent de deelneming van militairen aan en het gebruiken van legerpaar- den voor den optocht bij gelegenheid van de herdenking van het 100-jarig bestaan der Kon. Mil. Academie te Breda antwoordde de minister van Defensie o.m., dat sinds jaren voor dergelijke doeleinden vergunning ver leend wordt voor het gebruik van de Rijkspaarden, mits dit gebruik, met 't oog op de belangen van de verzorging dier paarden niet voor een Zondag ge vraagd wordt en de belangen van den dienst of andere omstandigheden er zich niet tegen verzetten. Als voorbeelden van een dergelijk gebruik mogen gelden de 3 October- viering te Leiden, de lustrumfeesten te Wageningen, en het 50-jarig bestaan van het Muiderpoortkwartier te Am sterdam in 1926. De militairen, die aan den optocht deelnemen, zijn niet aangewezen, doch hebben zich vrijwillig voor de deene- ming aangemeld. Het zal duidelijk zijn, dat aan mili tairen, wien officieel vergund wordt aan een historischen optocht deel te nemen, tevens vergund wordt zich in het costuum te kleeden, dat daarbij behoort te worden gedragen. DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Het bestuur der Communistische Partij Holland heeft voor de a.s. Ka merverkiezingen een advies samenge steld en naar de afdeelingen en dis tricten gezonden. Onder de eerste zes candidaten zijn drie Indonesische bannelingen, n.l. Darsono, Moeso en Alimin. DE LOUISE-GROEVE De Minister van Financien heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een nota van inlichtingen met betrek king tot de in het door de Kamer op 15 Juni j.l. genomen besluit vervatte vraag, betrekking hebbende op de be kende adressen van F. Smith, direc teur der N. V. Exploitatie Louise-Groe- ve te 's Gravenhage. Deze nota is vergezeld van een twee tal rapporten, resp. van den landsad vocaat Mr. Telders en van den oud-di recteur der Rijkskolendistributie, Mr. Frowein, waaraan is toegevoegd het volledige dossier van het arbitrage proces. Deze laatste stukken zijn ter griffie nedergelegd. De Minister zegt in deze nota o.m.: Bij arbitrages heeft zich meermalen de vraag voorgedaan, of scheidsman nen, geroepen om als goede mannen en naar billijkheid te oordeelen over uit- spraken van partijen, welke tot elkaar staan in contractueele verhouding, de betreffende overeenkomsten hebben te eerbiedigen dan wel, of zij deze mogen ter zijde stellen en bij hun uitspraak als grondslag aannemen overeenkom sten van anderen inhoud en wel van zoodanigen inhoud als hun achteraf billijker voorkomt. Tijdens de onderhandelingen met de-Louise-Groeve over het instellen van de onderhavige arbitrage heeft de landsadvocaat den ambtsvoorganger van den minister gewezen op de moge lijkheid, dat die vraag zich ook dit maal in het arbitrage-proces zou voor doen, reden waarom het gewenscht scheen, in de acte van compromis de vraag te beantwoorden. De landsadvocaat deelde daarbij als zijn eigen standpunt mede, dat arbei ders rechtens onaantastbare overeen komsten hebben te eerbiedigen, doch dat bij het oordeel over haar uitvoe ring gelet mag worden op de wijze, waarop en de omstandigheden waar onder zij zijn tot stand gekomen. De ambtsvoorganger van den minis ter vereenigde zich met deze zienswij ze en gaf te kennen, slechts dan tot arbitrage te willen overgaan, indien een behoorlijke acte van compromis kon worden opgesteld, met welker in houd zoowel op dit punt als op ander- re de wederpartij en hijzelf zich zoude kunnen vereenigen. De Louise-Groeve heeft zich bij dit standpunt neergelegd. Toen tijdens de arbitrage procedure van de zijde der Louise-groeve een poging werd aangewend om op de ver kregen overeenstemming terug te ko men en aan eenige woorden der akte van compromis een ruimere beteeke- nis toe te kennen, heeft de staat de geheele briefwisseling op dit punt aaa arbiters overgelegd. Was reeds de poging van de zijde der Louise-Groeve tijdens het scheids rechterlijk geding moeilijk te verdedi gen, in niet mindere mate geldt dit van de na de arbitrale uitspraak gegeven voorstelling, alsof de staat en de Lou ise-Groeve slechts eenige onderdeelen van hun geschil aan arbitrage hadden onderworpen en eenige andere punten van het geschil hadden opengelaten met het gevolg, dat omtrent die pun ten alsnog arbitrage kan worden ver* langd. Die voorstelling mist allen grond. De ambtsvoorganger van den minis ter stelde zijn medewerking tot arbi trage afhankelijk van het tot stand komen eener behoorlijke acte van com promis, welke aan het geschil finaal een einde zou maken. De wederpartij had hetzelfde oog merk. Dat niet alles door de Louise- Groeve verkregen werd wat aanvanke lijk gewenscht was, is zij zich ten vol le bewust geweest. De minister licht dit met 't citeeren uit penige brieven toe. Het is niet duidelijk, zegt hij, waar om in die brieven van „tegemoetko ming"' gesproken zou zijn, indien toen reeds het plan bestaan had, om deze arbitrale uitspraak op afbetaling te aanvaarden en later weer van voren af aan te beginnen. DE MALVERSATIES TE MEPPEL. De minister van Binnenlandsche Za ken en landbouw deelt ter beantwoor ding van vragen van den heer Schaper betreffende het verstrekken van een beknopt overzicht van de in de laatste maanden gepleegde malversties en on geoorloofde handelingen en nalatighe den door het dagelijksch bestuur der gemeente Meppel en de verantwoorde lijkheid daarvoor van den burgemees ter dier gemeente, nog het volgende mede: Het rapport aangaande het financi eel en geldelijk beheer der gemeente Meppel, uitgebracht door het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereenigde Nederlansche gemeenten, wordt ter definitieve be antwoording van de gestelde vragen overgelegd ter griffie. Gelijk hieruit moge blijken, heeft bovenal misplaatst vertrouwen in den gemeente-secretaris den burgemeester en andere leden van het gemeentebe stuur geleid tot handelingen en ver zuimen. die op ernstige schade voor de gemeente zijn uitgeloopen. De burgemeester heeft zich bereid verklaard, die schade, voorzooveel zij aan zijn schuld is te wijten, te vergoe den. Aangezien aan kwade trouw van 's burgemeesters zijde niet valt te den ken, acht de ondergeteekende onder deze omstandigheden geen voldoenden grond aanwezig een ongevraagd ont slag te bevorderen, „HET KOMPAS". In een te Ilarlingen gehouden alge- meene vergadering van de veneeniging „Het Kompas" ter behartiging der geestelijke en zedelijke belangen van de Zuiderzeearbeiders, deed de heer II. A. Verra, voorzitter, eenige mede- deelingen, o.m., dat het inter-confessi- neel standpunt der Vereeniging velen sympathiek blijkt te zijn. Met blijdschap kon worden mede gedeeld, dat de regeering besloten had voor den arbeid van het Kompas een subsidie te verleenen. De heer H. H. Spoelstra, secretaris, las aanbevelingen voor van ministers, oud-ministers, kamerleden, statenle den professoren, etc., en deelde mede, dat het bestuur als collectanten heeft aangesteld de heeren E. Kuiper, voor de vier Noordelijke provincies, de heer P. Faber voor Gelderland, Utrecht en Noord-Holland, en de heer J. Schou- stra voor het Zuidelijk deel des lands. De heer G. I. v. d. Ploeg, penning meester, deelde mede, dat op het oogen blik 28 kerken, vereenigingen en cor poraties lid der vereeniging zijn en bovendien tal van kerken, vereenigin gen en personen financieele blijken van belangstelling geven. Op grond van al deze mededeelingen werd met algemeene stemmen een be stuursvoorstel aangenomen, om onver wijld over te gaan tot het bouwen van een localiteit op het Kornwerderz&nd. Vervolgens werd een interieur-com missie benoemd, bestaande uit eenige leden uit Harlingen, Makkum, Bols: ward en Workum, met als voorzitter Ds. Chr. J. Schweitzer, te Workum, welke voor de inrichting van het op te richten gebouw zal zorgen. Over eenige weken zal te Zurich het nieuw gebouwde Evangelisatie-lok aal van de vereeniging voor Evangelisatie in gebruik worden genomen en ook daar zal door het Kompas worden ge werkt. Men hoopt in Januari of uiter lijk begin Februari over twee posten te beschikken, n.l. op het Kornwerder- zand en te Zurich. BUITENLAND. DE EEN-JARIGEN DIENSTTIJD IN FRANKRIJK. Verklaring van Painlevé. Painlevé heeft verklaard, dat de recru- teering van militairen, noodig voor de toepassing der wet op den éénjarigen diensttijd, onder uitstekende omstandighe den verloopt, en dat het benoodigde aan tal in 1930 bereikt zou kunnen zijn. Hij kondigde aan, dat de jongelieden, in November en December 1908 geboren en die in November 1929 worden ingelijfd, de eersten zouden zijn, die vrijkomen na een jaar dienst. DE HERZIENING VAN HET TRIANON- VERDRAG. Verklaringen van Bethlen. Op een conferentie der regeeringspartij wijdde de Hongaarsche minister-president graaf Bethlen een terugblik aan de on derhandelingen van den afgeloopen zo mer. Vooreerst wees hij de verwijten van de oppositie en van sommige bladen van de hand, volgens welke de regeering niets gedaan zou hebben, wijl ze nog steeds geen officieele demarche ondernam, om revisie van het vredesverdrag te verkrij gen. Hier moest hij de partij, en trouwens heel het land, een illusie ontnemen, de il lusie, dat de muren van Trianon bij zijn protest ineen zullen storten. De Hongaarsche regeering is er natuur lijk op bedacht, dat bij de onderhandelin gen over andere kwesties, en bij het slui ten van verdragen alles geschiedt, wat een herziening van het verdrag kan voorbe reiden. Maar in ieder geval zou het verkeerd zijn, de herzieningskwestie ten grondslag te leggen aan de partij-politiek. De her zieningsgedachte kan geen enkele partij voor zich alleen opeischen, want deze kwestie is niet de zaak van een partij, maar van de gansche regeering en van den Hongaarschen staat. Daarna besprak graaf Bethlen kwesties van binnenlandsche politiek. DE TEXTIELSTAKING TE LODZ. Heden bemlddelingsbesprekingen. De toestand te Lodz heeft geen feitelij ke verandering ondergaan. Talrijke sta- kingscomité's, die uit 30 a 50 arbeiders zijn samengesteld, trokken door de stad en verwijderden op gewelddadige wijze al le arbeiders, die om een of andere reden hun werk niet hadden neergelegd. Dinsdagavond is het op een vergadering tot een botsing gekomen tusschen socia listen en communisten, waarbij door de politie van de blanke wapens gebruik moest worden gemaakt, tengevolge waar van enkele personen zwaar en vele ande ren licht gewond werden. In den loop van den dag werd een 30-tal communisten ge arresteerd. De reeds aangekondigde be middelingsbesprekingen zullen eerst he den in het ministerie van Arbeid plaats hebben. De stakingsbeweging in het Dombrow- sche gebied schijnt geëindigd te zijn, daar het den vertegenwoordigers van beide partijen gelukt is, een overeenkomst te treffen, krachtens welke aan de arbeiders met terugwerkende kracht tot 1 October een loonsverhooging van 6 H pet. zal toe gekend worden. De staking te Czenstochau is Dinsdag in omvang toegenomen. DE CHINEESCHE SJANSI-PROVINCIE. Hongersnood en epidemieën. Naar uit Peking gemeld werdt, is in de Sjansi-provincie hongersnood uitgebro- Radio-Programma. WATER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M N. C R. V. 5.30 Concert. Orgel, piano en zang. 7.30 Boekhoudles. 7.30 Apologetische cursus, te leiden door Prof. Dr. J. A. C. v. Leeu wen te Utrecht, over: „De Chr. belijdenis aangaande God". 8.Uitzendavond ter gelegenheid van bet 25-jarig bestaan van het Prov. Comité voor Zuid-Holland van de Chr. Nat. Werkmans bond in de Noorderkerk van de Ned. Herv. Gem. te Rotterdam. Sprekers: Dr. J. Th. de Visser, Den Haag, Eere-voorzitter van de Chr. Nat. Wermansbond. Ds. A Kooten, Ned. Herv. Pred. te Rotterdam. Ds. M. H. Kuperie, Ned. Herv. pred. te Oudenbosch, oud-eere voorzitter van het Comité. De heer F. Stok, voorzitter van het Comité. De heer A. Broen, propagandist van de Chr. Nat Werkmansbond Muzikale medewerking van het „Rotterdamsch BoncLskoor". 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravondconcert 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Pianorecital door Susie Minden. 6.30 Voortzetting orkestconcert. 7.15 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting aan het concertge bouw te Amsterdam. Zang en muziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. Daarna muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. 8.50 Wetenschappelijke voordracht 950 Muziek. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.05 Concert door het Halle-orkest 10.Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen en berichten. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en persberichten. 8.50 Concert. Zang en muziek. In de pauze persberichten. ken. Volgens de officieele gegevens zijn hierdoor 300.000 menschen getroffen. Deze hongersnood is het gevolg zoowel van den burgeroorlog als van het misluk ken van den oogst. De gouverneur-generaal der provincie Sjansi heefi een telegram gezonden aan de regeering te Nanking, waarin onmid dellijke steun wordt verzocht Indien niet tijdig hulp verleend wordt, zal volgens hem de bevolking tot ailes in staat zijn en plunderingen zullen dan met meer kunnen worden tegengegaan. Onder de hongerlijdende bevolking heer- schen epidemieën en er zijn reeds meer dan 3000 personen gestorven. Het Rockefeller-instituut te Peking heeft een speciale afdeeling ingericht voor de bestrijding dezer heerschende ziekten. ERNSTIGE AANVARING OP ZEE. 70 dooden? Uit Tientsin wordt gemeld: Twee stoomschepen van de China Mer chant Steam Navigation, zijn ter hoogte van Tahou met elkaar in botsing geko men. Tien leden der bemanning en zestig pas sagiers zouden zijn omgekomen. GROOTE STORMSCHADE IN ZUIDWEST RUSLAND. Talrijke slachtoffers. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft te Kertsch en Anapa een orkaan gewoed, die groote materiele schade beeft aange richt. De menschen, die zich buiten bevon den, werden tegen den grond geslingerd, van vele huizen werden Öe daken afge rukt. De visschersvaartuigen op zee worden door den storm verrast; 'de meeste ver dwenen in de diepte. Een aantal ter assis tentie uitgevaren stoomschepen is even eens vergaan. Een zestal barkassen is ge strand. Van de zich ami boord van de visschers- vaartuigen en stoomschepen bevindende bemanningen konden slechts acht opva renden gered worden. KORTE BERICHTEN. De Belgische Kamercommissie voor de amnestie is het eens geworden over een wetsontwerp. Frederick Vanderbilt, de drie en twintigjarig© achterkleinzoon van William Vanderbilt, is bd van de socialistische partij geworden. Aan alle Turksche bladen is officieel de eisch gesteld, met ingang van de vol gende maand het nieuwe (Latijnsche) al- fnhrt te jjj plaats van het Ara-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2