heeft hij zich tot taak gesteld om ma teriaal te verzamelen, dat zal kunnen dienen tot opsporing van de oorzaken der geringe bevolktheid van de bun tengewesten. Zijn conclusies werden meermalen van medische zijde aange tast. Maar niet aan te tasten is zeker de propagandistische waarde, welke er enkel reeds van zulk een pelgrima ge uit moet gaan. Leidt hij niet, al rondtrekkend, onderzoekend, verza melend, de gedachten van de honder en, met wie hij contact krij(gt op het bestuurskantoor. in de pasangra- han, in de kampong, op de Paketboot, op den pasar in de richting van het voor Indië nog altijd zoo klemmende probleem der volksgezondheid? Zulke mannen als Tillema doen maatschappelijk zendingswerk van de beste soort. Het Westen nadert in een figuur als Tillema den Oosterling met een van alle baatzucht vrije, zelfop offerende belangstelling en hulpvaar digheid. Tillema in Borneo, dat beteekent: een W es terse h hart in Oostersche el lende. MARECHAUSSEES VOOR DEN KRIJGSRAAD. Aneta verneemt, dat de marechaus sees, die zich tijdens de zuiverings actie in het Solosche van communis ten in begin 1927 hebben schuldig ge maakt aan mishandeling, zullen wor den overgeplaatst naar Padang, ten einde aldaar terecht te staan voor den Krijgsaad. DIEFSTAL VAN SIERADEN. De Raad van Justitie te Semarang veroordeelde de 22-jarige recidiviste mej. A. F. S., die terecht stond wegens diefstal van gouden en andere siera den, gepleegd in de woning van haar neef, conform den eisch tot twee jaar gevangenisstraf onder aftrek van preventief. Uit het Sociale Leven. HET CONFLICT TE GOUDA. Aan alle arbeiders van de onder scheidene bij het Goudsche aarde werkconflict betrokken fabrieken heb ben de werkgevers een circulaire uit gereikt, waarin uitvoerig wordt uit eengezet, wat de oorzaak was, dat de tusschenkomst van den rijksbemdde laar op Dinsdag j.l. geen resultaat heeft opgeleverd. HET 'x JXTIELCONFLICT IN NOORD-FRANKRIJK. Sedert einde Juni wordt door de Communistische Textielarbeiders-or ganisatie in het geheele arrondsse- ment van Lille (Noord-Frankrijk) een meer en meer veld winnende agitatie gevoerd, tot het doen uitbreken eéner algemeene textielstaking, die onge veer 130.000 arbeiders zou moeten om vatten. Deze communistische agitatie werd nog in de hand gewerkt door het feit, dat de textielpatroons geen antwoord gaven op de eischen der arbeiders organisaties van verschillende rich tingen, tot verhooging der loonen, welke eischen gebaseerd waren op de stijging der levenskosten. De werkgeversorganisaties in Rou- baix-Tourcoing en omgeving hebben bovendien sedert eenigen tijd alle re laties met de werknemersbonden verbroken. Ondanks deze omstandigheid, heb ben zich de socialistische en Christe lijke organsaties verklaard tegen een algemeene textielarbeidersstaking, en wordt door dezen alles in het werk gesteld om door wettige middelen te trachten het conflict te voorkomen, rekening houdend vooral oók met de ongunstige economische toestand van het oogenblik. Toch hebben de Communistische organisaties te Halluin tot algemeene staking besloten die op 20 September inging. De beweging omvatte aanvankelijk 5000 arbeiders, daarna strekte zij zich verder uit over de verschillende re gionen in het distict Lille (Rijssel), en over de omgeving van Armentiers. Op het oogenblik omvat ze 20.000 arbei ders waarvan het grootste deel onder pressie der communisten tot staking overging. De Christelijke en Socialistische organisaties hebben een onderhoud gehad met den heer Loucheur, Minis ter van Arbeid, en met den heer Poincaré, president van den Senaat. Zij besloten hun pogingen tot inter ventie te moeten blijfven voortzetten en twijfelen er niet aan of een vol doening gevende oplossing van het conflict zal worden verkregen. Het is weinig waarschijnlijk dat de belangrijke centra als Roubaix-Tour- coing, Lille en Armentiers, inderdaad ernstig vatbaar zijn voor een door communisten geprovoceerde staking, omdat de invloed in deze centra voor het allergrootste deel bij de Christe lijke en Socialistische organisaties berust. Intusschen melden nadere berich ten, dat de staking nog meer i9 uit gebreid doordien in Tourcoing eenige duizenden arbeiders het werk hebben neergelegd. Volgens andere berichten is de sta king in verschillende plaatsen reeds aan het afnemen. RADIO-NIEUWS. DE RADIO IN DUITSCHLAND. Met de aanstaande ingebruikneming van de drie nieuwe zenders te Berlijn, Maagdenburg en Flensburg, zal het aantal omroepstations in Duitschland niet minder dan 27 bedragen. MADRID VERHOOGT ZIJN ENERGIE Het Union Radio Station te Madrid (roepletters EAJ 7) zal binnenkort zijn energie verhoogen tot 3 K.W. DE VOORKEUR DER JAPANSCHE LUISTERAARS. In Japan wordt van de zenduren van het station te Tokio 40 pCt. ge wijd aan paedagogie, 35 pCt. aan lichte muziek, dansmuziek enz., in het algemeen amusementsmuziek, en tenslotte 25 pCt. aan maatschappelij ke problemen. STORINGEN DOOR DE TRAM. De radio-luistervinken in San Diego (Californië) beklaagden zich, zoo le zen we in „Spoor- en Tramwegen", al jaren, dat de electrische trams hen ernstig hinderden bij hun radio-ont vangst. Een commissie werd be noemd, bestaande uit vertegenwoor digers van verschillende vereenigin- gen van leeken en technici om eens te onderzoeken of de storingen werke lijk door de tram werden veroorzaakt. De storingen waren gekarakteri seerd te zijn zonder bepaalde periode of toonhoogte. Ze waren gelijk heftige ontladingen loopende langs den gehee- len golflengte-band, met een tijdsduur tusschen een paar seconden en ver scheidene minuten. Ze waren het ergste nabij en langs de tramgelei- dmgen, maar alle proeven toonden geen verband met bepaalde tramwa gens, zoodat men aannam, dat de in terferentie kon optreden als de resul tante van de storingen veroorzaakt door verschillende wagens op eenige afstand van de storing. Om dit te be slissen, werden proeven genomen in den nacht met slechts één tramwagen loopend, en mein vond weldra dat de interferenties synchroon verliepen met de bewegingen van den wagen, wanneer deze stroom verbruikte. Ten slotte kwam men tot de overtuiging, dat de commutatie van de motoren en de vonkenvorming aan den beugel de oorzaak van alles was, daar zij sterk gedempte trillingen opwekten, die op do geleidingen werden overgebracht, terwijl in andere electrische gelei dingen en telefoongeleidingen deze interferenties geinduceerd werden en opnieuw uitgestraald. Twee oplossingen waren slechts mogelijk: le. de commutatie verbeteren er. het vonken van den beugel verhin deren, of 2e. ervoor zorgen, dat de storingen niet op de geleidingen wer den overgebracht. Daar de commutatie als zeer goed werd beschouwd, werd alleen overge gaan tot het tweede middel. Een fil ter werd op eiken tramwagen gezet, bestaande uit een lage impedantie voor den gewonen gelijkstroom en 'n hoogen weerstand voor de hooge fre quenties. Door dit middel werd 80 pCt. van de interferenties weggeno men. Toen dit middel dus gevonden was, moest alleen nog maar een filter geconstrueerd worden, die practisch bruikbaar en niet duur was. Toen ook deze was gevonden, en proeven daar mede buitengewoon goede resultaten afwierpen, besloot de tramdirectie tot het aanbrengen van deze filters op al le tramwagens. Véle radioliefhebbers dankten op roerende wijze. Evenwel moet opgemerkt worden, dat deze filters niet de storingen kun nen wegnemen, veroorzaakt door het vonken van den beugel. Maar men heeft gevonden, dat deze in vergelij king van de storingen door de moto ren veroorzaakt, slechts weinig hin der gaven. Een enkel verschijnsel heeft men niet kunnen verklaren: het uitschakelen van oen stroom met het daarop volgend krachtig remmen gaf hinderlijke storingen, terwijil het gewoon laten uitloopen van den wa gen weinig hinder gaf en het neerha len van den beugel alle storing ophief WIE HOORT RADIO EN WANNEER? Volgens een Engelsche Statistiek wordt in de avonduren van 611 uur het meest intensief naar de radio ge luisterd, terwijl het hoogtepunt tus schen 8 en 10 uur wordt bereikt. De afname na 10 uur is in de ste den zeer gering, in landeliike streken daarentegen opvallend groot. Bijzonder veel wordt de radio in landelijke districten van 12 tot 1 urn 's middags beluisterd. Bovendien is vastgesteld, dat de deelname van het vrouwelijk geslacht aan de radio-ontvangst grooter is, dan die van het mannelijke en dat de vrouwen hoofdzakelijk in de middag uurtjes plegen te luisteren. LUCHTVAART. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Het vijfde vliegtuig vertrokken. Gistermorgen is het vijfde en laat ste vliegtuig van de serie postvluch- ten van Schiphol naar Indië vertrok ken. Zooals men weet, geldt het hier te vens een retourvlucht, die door de Kon. Luchtvaart Maatschappij wordt uitgevoerd. Bij het vertrek in de vroegte waren meer dan 400 personen op het vlieg veld Schiphol aanwezig. De voorzitter van den Raad van Be heer, van de Kon. Luchtvaart Mij., de heer Wurfbain, sprak een kort woord tot de bemanning van het K. L. M.- vliegtuig, bestaande uit de heeren: I A. Aler, eerste bestuurder; I. W. Smir noff, tweede bestuurder en H. Veenen- daal, werktuigkundige. Hij wenschte de bemanning een voorspoedige reis en hoopte de dappe re vliegers spoedig weer te zien. Intusschen waren de postzakken in het vliegtuig geladen Deze keer sloeg de lading het record De post, die de II. N. A. E. N. mede voort. weegt tezamen 288 K.G. Enkele minuten na 6 uur startte het vliegtuig' onder het gejuich van de ve le belangstellenden, dat enkel door het motorgeronk overstemd werd. Na enkele oogenblikken was het vliegtuig uit het gezicht verdwennen. Met het vijfde vliegtuig, dat van Schiphol naar Ned. Indië is vertrok ken, werden 32 zakken luchtpost ver voerd met een totaal gewicht van 297,70 K.G. bruto en 237.95 K.G. netto. De zending bevatte 167.96 brieven, waarvan 1643 aangeteekende, 4717 briefkaarten, waarvan 211 aangetee kende, 64 drukwerken, 6 monsters, 46 postwissels, totaal 21.629 stuks. Het ontvangen luchtrecht van de vijfde vlucht bedraagt 16.653,20 en het totaal voor de vijf vluchten de som van 68.456,65. De tocht van Schott. Uit Allahabad seint Reuter d.d. 11 October: Het vierde Nederlandsche postvlieg tuig vertrok heden uit Cawnpore en kwam om 7.C5 uur te Allahabad aan. Na benzine te hebben ingenomen, is het vliegtuig om negen uur weer op gestegen om de reis naar Calcutta voort te zetten. Voorts wordt uit Calcutta d.d. 11 October gemeld: Het vierde Nederlandsche vliegtuig is aangekomen en vertrekt morgen naar Rangoon. DE OCEAANVLUCHT VAN DE ZEPPELIN. Boven Frankrijk. De Graf Zeppelin is gistermiddag te 2 05 uur Fransche tijd Montelimar ge passeerd op een hoogte van 300 M. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat het weer om 2 uur wat beter werd. In de buurt van Berdeaux was het uitzicht betrekkelijk goed, de regen hield op en de wind nam eenigszins in sterkte af. Uit Ltecombre, aan de monding van de Gironde, werd goed weer gemeld. Ook ip Biarritz was het na hevige regens in den morgen helder weer ge worden. Boven Barcelona. Gisteravond om 7.20 uur is de Graf Zeppelin op 800 M. hoogte over Barce lona gevlogen. De lichten van het luchtschip waren uitstekend te zien en de bevolking juichte de bemanning toe. Het vervolgde zijn tocht langs de Spaansche oostkust, zoodat het wel licht naar Gibraltar koers zal zetten. De verbinding met de Spaansche Radio-stations. Uit Madrid werd gemeld, dat volgens berichten van het vliegveld de Graf Zeppelin met tegenwind te kampen heeft, waardoor zijn snelheid vermin derd is tot 80 K.M. per uur. Om 10.30 uur werd uit Madrid ge meld, dat nog geen enkel Spaansch ra diostation, ondanks'alle pogingen, er in geslaagd is, het het luchtschip ver binding te krijgen. Alle militaire radiostations hadden maatregelen getroffen om het lucht schip van de laatste weerberichten te voorzien, voor het geval zij de verbin ding tot stand kunnen brengen. Sterke tegenwind. De laatste telegrammen van de Zep pelin melden, dat het luchtschip bo ven den Oceaan met sterken tegen wind te kampen heeft. De overtocht zal, naar men ver moedde, dan ook langer duren dan den geschatten tijd. De groote Spaansche radio-stations welke opdracht gekregen hadden met het luchtschip in verbinding te treden ten einde het van de laatste weerbe richten te voorzien, zijn hierin, nadat zij eenige uren verbinding hadden ge had, niet meer geslaagd. Boven Gibraltar gesignaleerd. De Duitsche zendstations sloten van nacht om half twete met de mededee- ling, dat er sinds de laatste berichten, waarin geseind werd, dat de Zeppelin boven Barcelona gezien was, geen nieuwe berichten yan het luchtschip zijn binnen gekomen. De meening bestaat, dat de Zeppe lin over de Zuid-Westkust van Spanje gevlogen is, welke meening bevestigd wordt door een niet officieel bericht, dat het luchtschip, op zijn tocht naai de Azoren boven Gibraltar gesigna leerd is. Land- en Tuinbouw. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. In de jongste vergadering der Alge meene Vereeniging voor Bloembollen cultuur is, blijkens het Weekblad voor Bloembollencultuur, medege deeld, dat besprekingen zijn gevoerd over de voorschriften, die door de Ar beidsinspecties gegeven worden be treffende beveiliging van liften en sorteermachines in bloembollenschu- ren tijdens de periode dat het pellen der bollen geschiedt. Gebleken is dat die voorschriften volkomen steunen op de wet en dat het nakomen ervan geen verplichtingen oplegt die be zwaarlijk zijn. Over de huidige telefoontarieven werd een bespreking gehouden met den directeur—generaal der P. T. T., waarbij bleek dat een algeheele her ziening der telefoontarieven aanstaan-, de is. Deze nieuwe tariefregeling was intusschen om advies ingekomen en zal aan de belangen van de uitoefena ren van het bloembollenbedrijf getoetst worden. Het bleek biji ter zake ge voerde besprekingen niet mogelijk, om voor de inwoners van T ennebroek en Vogelenzang aansluiting bij het lo cale postverkeer hetzij van Haarlem, hetzij van Hillegom te verkrijgen. De tot stand gekomen uitgave der Wenken voor het iorceeren van liya- cintlien, tulpen, narcissen en bol-iris in zeven talen, werd door het hoofd bestuur met ingenomenheid begroet. Dank werd gebracht aan de commis sie van redactie en aan den algem. sc-cr.-penningmeester voor het voor bereiden dezer uitgave, waarvan de. exploitatie aan de firma Ruygro-k en Co. te Haarlem is toevertrouwd. Mededeeling geschiedde van de maatregelen, getroffen voor de op- planting van een groote collectie nieuwere tulpen in den Proeftuin bij het Krelag.huis, welke ongeveer 800 variëteiten van tulpen (met uitzon dering van Mendel- en Triumph- tulpen) omvat, welke sedert het Tulip- report der Royal Horticultural Socie ty in 1915 verschenen en in den han del zijn gekomen. De samenstelling van een alphabetische naamlijst, waarin ook deze nieuwe verscheiden heden zijn opgenomen, is in overleg met de R. H. S. ter hand genomen. Deze naamlijst zal in den vorm der bekende Narcissenboekjes vermoede lijk door de R.H.S. worden uitgegeven. Daarnaast zal aan de hand van de in den Proeftuin opgeplante collectie een supplement op bovengenoemd Tulip-report vervaardigd worden qoor een Engelsch-Hollandsche commissie. Het aantal correspondentschappen van het Scheidsgerecht werd uitge breid en benoemingen in verband hiermede gedaan. In verband met het overbrengen van den Proef- en Monstertuin naar. het terrein van het Krelagehuis, werd aan den heer Jos. M. J. Braam eervol ontslag verleend als beheerder van den Proef- en Monstertuin. Besloten werd dat de alg. secr.-penningm. als beheerder zal optreden, voorzoover in l:et beheer van den Proef- en Monster tuin niet op andere wijze is voorzien Tot royement van een aantal ieden wegens het niet voldoen der bijdrage aan het Twee-cents-per-roefonds werd besloten. MINISTER EENS UIT. Onder een keurig gelijkend reispor- tret van mr. Kan, onzen Minister van Binnenlandsche Zaken, plaatst onze A -R. Rotterdammer het volgende stukje: Een ambtenaar op zijn bureau dat is niet: een leeuw in den dieren tuin, want ambtenaren zijn vredelie vend en rustig; maar wel: een vogel in zijn kooi, een haspel in een flesch. Want om er in te komen, is een heele toer, maar wie eenmaal binnen bennen, die blijven binnen. Dus ook de secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, mr. J. B. Kan. Uitstapjes, be halve HaagDoorn, v.v. kende hij niet. Doch sedert eenigen tijd is hij' niet alleen secretaris-generaal van den Minister, maar ook Minister van den secretaris-generaal. En het is ons zeer aangenaam, dat wij een primeur, een persnieuwtje over den Minister kunnen publicee- ren, dat nog geen enkele krant gehad heeft. Een onzer redacteuren woont in 's Ministers buurt en langs niet-diplo- matieken weg was hem ter oor© geko men, dat de Minister aan tafel ge zegd had: nu ben ik minister; nu wil ik er ook eens uit. Ik ga eens op reis. Zoo'n extra nieuwtje, zoo iets bui tengewoons, zoo'n bijzonder geval, dat Binnenlandsche Zaken de binnenlan den ingaat en dat Landbouw bij de beieren komtdat evenement mocht niet in de stilte van de rusti ge woonstraat in den kalmen morgen plaats hebben. De lens greep den Minister vast en ons woord voegen we er aan toe: Minister Kan ontvlucht het Torentje (dr. Kuyper vond het ook al te be nauwd), hij) laat het departement her derloos achter, neemt een herdersfluit en gaat het vrije veld in. Ter gelegenheid van de opening van de tentoónstellinng voor ooft- en tuinbouw te Schoonedijke, een maand geleden, werd minister Kan van ver schillende zijden gevraagd, de daar vertegenwoordigde bedrijven in wer king te komen zien. De Minister had eerst wel bezwa ren: het hoofd van het departement moet op den romp blijwen; maar de aandrang was zoo sterk, dat mr. Kan voor de verzoeking bezweken is; hij breekt plotseling, zonder dat iemand er op verdacht was, den ban en hup! Excellentie, hup! daar gaat ie. Persoonlijk heeft hij de verschillende kweekerijen, boerderijen en vlasse- rijen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen in oogenschouw genomen. We hopen, dat deze eerste trip van den Minister van Binnenlanubcne Za ken en Landbouw door meerdere ge volgd moge worden: een minister mag ook wel eens door eigen oogen zien. SNELLE BOUW. De tijd noodig voor de uitvoering van een bouwwerk is uit den aard der zaak ook voor een groot deel afhankelijk van de constructie-methode die wordt toege past. De grootste snelheid wordt wel be reikt wanneer een stalen geraamte wordt toegepast een bouwwijze, die vooral in Amerika inheemsch is en waaruit voor een deel de daar bereikte records in bouw tijd zijn toe te schrijven. Als het snelst gebouwde geldt thans het Lawijers Building te Chicago, een in ver houding tot andere wolkenkrabbers nog maar bescheiden gebouwtje met vijf en twintig verdiepingen. Het verheft zich op een grondvlak van 27.80 X 29.40 M. en heeft een hoogte van 88.50 M. Het stalen geraamte weegt 1956 ton. Dit geraamte werd in den tijd van 36 dagen geleverd en volledig gemonteerd Een voordeel was hierbij dat alle constructiedeelen beston den uit normaalprofielen en geconstrueer de liggers werden vermeden. Op 24 Februari werd met de levering van een gedeelte van het stalen geraamte begonnen en op 3 April werd het laatste onderdeel gemonteerd. Drie dagen kon wegens slechte weersgesteldheid niet ge werkt worden, Zaterdags werd slechts een halve dag gewerkt, zoodat voor den bouw 36 volle werkdagen werden gebruikt. Aan het gebouw waren 50 werklieden te werk gesteld, overuren werden niet gemaakt. Als transportmiddel diende een kraan met een draagvermogen van 15 ton, een arm van 26 M., aangedreven door een 100 P.K. motor. De staaldeelen werden per vrachtauto op het werk gebracht Tenein de binnen den hierboven genoemden tijd gereed te komen, moest de fabriek die de constructiedeelen gereed maakte, inten sief samenwerken met den aannemer die het werk had aangenomen. Men had zich voorgenomen het geraamte voor een ver dieping, inclusief de kolommen en liggers voor twee vloeren, in twee dagen te leve ren en wel zoo, dat in twee weken het staal voor drie verdiepingen werd gele verd. Deze levertijd werd echter reeds spoedig korter. Tot de tiende verdieping werd van de tweede af in anderhalven dag geleverd en daarna speelde men het zelfs klaar in een dag het staal voor een verdieping te leveren. In het zelfde tempo werd ook gemonteerd. De snelheid onder vond mede invloed van de omstandigheid dat er op het werk aan de staaldeelen niets meer te doen was, alles was nauw keurig pas gemaakt, zoodat het montee- ren vlot van stapel liep. VISSCHERTTBSRTCHTEN. IJMUIDEN, 11 October. Heden aan gekomen aan den rijksafslag alhier de vangsten van 19 stoomtreilers, 4 drijfnetvaartuigen en 15 -lustvisscners. De prijzen waren voor treilvisch: tarbot f 2680, griet f 154 per 50 Kg.; groote tong f 2.602,80. middel tong f 1.90—2.40, kleine tong f 1,752, per Kg.; groote schol f 4654, middel schol f 4548, zetschol f 3049, kleine schol f 5.4036, bot f 1213.50, schar f 3.2018, tongschar f 3757, per kist van 50 Kg.; rog f 1327 per 20 stuks; vleet f 1.204 per stuk; pieterman poontjes f 2.8021, groote schelvisch f 2335, middel schelviscli f 2033, klein middel schelvisch f 13.5020, kleine schelvisch f 3.2011.50, per kist van 50 Kg.; groote gullen f 1017, kleine gullen f 711.,50 per kist van 50 Kg.; leng f 0.502, heilbot f 2.85 34,20, per stuik; wijting f 24 per kist van 50 Kg.; koolvisch f 0.451.70, kreeft f 0,532,20, per stuk; makreel f 915,50 per kist van 50 Kg.; steqr f 16. per 15 Kg~; Voor haring: 506 kantjes versehe ha ring, f 4,404,70 per mand van 42 Kg.; 375 kisten versehe haring, f 8,50—10 per 50 Kg. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 17 aan de markt. De besommingen waren: Z.K. 6 met f 1620, IJM 129 met f 2402, IJM 43'2 met f 2907, IJM 57 met f 3481, IJM 65 met f 1940, IJM 18 met f 4248, IJM 20 met f 3050, IJM 4 met f 2227, IJM 108 met f 3041, IJM 26 met f 2085, IJM 327 met f 2257, IJM 51 met f 3002, IJM 253 met f 3709, IJMi 193 met f 2243, IJM 175 met f 3607, V.L. 10 met f 2110 en IJM 238 met f 1783. De besommingen der haring schepen waren heden: IJM 406 met f 4672 en IJM *490 met -f 7325 voor pe kelharing, en de Engelsche haring- drifters L.T. 746 met f 2357 en L.T. 399 met f 762 voor versehe haring. Heden kwam hier aan de markt de Duitsche stoomtreilers S.D. 115 met f 8822 en H.H. 65 met f 6884 besom ming. Van de. verschharingvisscherij kwamen heden binnen de Engelsche stoomdrifters Y.H. 997 met 194 kisten L.T. 53 met 148 kisten. L.T. 375 met 220 manden en L.T. 214 met 400 man den versehe haring. Scheepsti j dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. VOLENDAM, Rotterdam n. New-York 10 van Southampton. NOORDERDIJK, Vancouver n. R'dam 10 van Londen. BURGERDIJK, 9 v. R'dam te Phila delphia. GROOTENDIJK 9 v. R'dam te Vanc. NARENTA, Vancouver n. R'dam 10 te Seattle WAALDIJK, 11 v. Philadelphia te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. GIEKERK (thuisr.) 11 te Antwerpen. NIJKERK, 11 v. Antwerpen te A'dam. BILLITON (uitr.) 10 te Kaapstad. MELISKERK (thuisr.) 9 v. Kaapstad. KLIPFONTEIN (thuisr.) 10 v. Kilin- dini. JAGERSFONTEIN (thuisr.) 11 van Port Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA-UJN. ALBIREO, 11 v. Humb. te A'dam. TEXEL (thuisr.) 10 v. Lagos. IJSTROOM (uitr.) 11 v. Lagos. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. 2EELANDIA (uitr.) p. 10 Fern. No* ronha ZAANLAND (uitr.) 10 te Montevideo. KON. PAKETVAART MIJ. SIBOLGA, 10 v. Belawan n. Semarang ROTTERDAMSCHE LLOYD. KEDOE (thuisr.) 10 v. Port Said. TOBA (thuisr.) 10 van Port Said. KOTA GEDE (uitr.) 10 van Genua. MEN ADO (thuisr.) p. 10 Finisterre. KERTOSONO (uitr.) 11 te Belawan. INSULINDE (thuisr.) p. 11 Perim. MEDAN (thuisr.) 10 (9 n.m.) van Li verpool. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". RADJA (uitr.) 11 te Port Said. RIOUW (thuisr.); 10 van Padang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7