benzine-reservoir controleerde, waarbij men met de lantaarn te dicht bij de ben zinedampen kwam, zoodat een ontplof fing volgde. De auto stond weldra in lichte laaie. De auto werd grootendeels vernield. Ook ging een deel van de partij aardap pelen verloren. Branden. Woensdagmiddag om 5 uur brak te Oss een felle brand uit in een blok van vier woningen, bewoond door 5 gezinnen. De brand ontstond bij F. ,V. en sloeg over naar de andere woningen, die allen een prooi der vlammen werden. Alles brandde tot den grond af. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Te Huizum is brand ontstaan in de garage van den heer J. Veenstra. Een auto werd vernield. Hat gebouw bleef be houden. Oplichter gearresteerd. Men meldt uit Boxmeer: Onlangs maakten we melding van een handig oplichter, die de gemeenten in O. Brabant tot zijn operatieterrein had geko zen en bij verschillende personen onder een vloed van woorden geld wist los te krijgen, meestal tot flinke bedragen. Woensdag is dit heerschap, dat in het bezit was van een mooien auto, door de gemeentepolitie van 's-Hertogenbosch ge arresteerd. Het is een zekere v. d. B., do micilie hebbende te Aarle-Rixtel. Hij is gehuwd en vader van 4 kinderen, doch leeft sedert eenigen tijd niet meer met zijn vrouw samen. De aangehoudene is naar de marechaussee-kazerne alhier ge bracht, waar hij door de personen, die door hem zijn opgelicht, werd herkend. Spoedig legde hij een volledige bekente nis af. Margarine met melk? De directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Arnhem heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een fabrikant van margarine we gens overtreding van art. 328 bis van het Wetboek van Strafrecht (oneerlijke con currentie), op grond, dat de mededeelin- gen van dezen fabrikant, dat zijn nieuwe margarine-merk met melk bereid is, in strijd zouden zijn met de waarheid. Zeven in één klap. Zeven Napelsche straatroovers hadden het besluit genomen den kassier der ijzerfabriek van Gastella- mare te berooven. Ze waren er achter ge komen, dat hij voor de loonbetaling het noodige geld steeds op een bepaalden tijd in een gesloten auto naar de fabriek placht te brengen. Ze legden zich dus op den uitbetalingsdag in hinderlaag, hiel den den auto aan en dwongen met de re volver in de hand de afgifte van het geld af. Terwijl ze daar nog mee bezig waren, signaleerde een post de nadering van een auto. Hij beduidde dadelijk even, dat er geen gevaar bij was, want er zaten in de auto zes boerenvrouwen in hun Zondag- sche plunje met een rozenkrans om den hals, die blijkbaar op bedevaart waren. Het is in Zuid-Italië algemeen gebruik, dat autobezitters bedevaartgangers mee nemen in him auto's, om him de pel grimage te vergemakkelijken. De bandie ten lieten zich dan ook Diet in hun werk storen, doch waren niet weinig verrast, toen deze bedevaartauto plotseling stopte en de zes boerenvrouwen zich op hen wierpen, met zware dienstrevolvers in de vuist. In een oogwenk waren alle straat roovers overmand en geboeid. De politie had n.l. den reuk gekregen van den be raamden roof en zes pootige karabieniri als bedevaartgangsters verkleed met op dracht, de straatroovers te arresteeren. Doodelijk ongevaL Toen Woensdag middag de landbouwer G. van Marie met een wagen met kunstmest, bespannen met twee paarden, den Veerweg te Wyhe afreed, kwam hij in botsing met een paal aan den kant van den weg. De wagen kantelde met het gevolg, dat v. M. onder de vracht terecht kwam. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij des avonds is overleden. Gevaarlijke sprong. Zekere J. B. uit Ophoven was werkzaam aan de kiezel groeve te Maaseyck. Hij sprong van een wagen op een anderen over, met het ge volg, dat hij met zijn onderbuik op de buffels terecht kwam. Enkele uren later is hij overleden. Gezellig „uit" geweest Op het Hou- tensche pad te Utrecht is gisteravond een 37-jarig man, volgens zijn mededeeling aan de politie, uit een auto gezet en in een droge sloot gegooid, na beroofd te zijn van een bedrag van 165. Volgens zijn verhaal heeft hij verschil lende café's bezocht en daar een drietal mannen ontmoet, met wie hij verder uit was geweest. Daar hij niet nuchter meer was, zou men hem per auto naar huis brengen, met het bekende gevolg. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Woensdagavond gaf de Chr. Muziek- vereeniging „Concordia" haar aangekon digde feestuitvoering ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan in hotel „Klaassen". Onder leiding van haar directeur, den heer J. Noordanus uit Leiden, werd het met zorg gekozen programma keurig uit gevoerd, terwijl de heer J. L. Feiten uit Utrecht, bekend declamator, het zijne er toe heeft bijgedragen om den avond tot een onvergetelijke te maken. Coop, vereeniging „De Boskoopsche Veiling", veiling van 11 October. Rozen per bos: Butterfly 5061 ct., Mac Keiler 69110 ct, Columbia 70160 ct., Ophelia 3156 ct., Hadley 125190 ct„ Rosalandia 4367 ct, Gem. rozen 1423 ct., Golden Ophelia 2642 ct, Wilh. Kordes 35—53 ct., Marcel Royer 56119 ct., v. Rossum 69 ct., Claudius Pernet 70168 ct Diversen: Cle matis Purandl, per bos 11—14 ct. Dahlia's per bos 813 ct., Chrysanten per bloem 15 18 ct., idem tros, per tak 6—14 ct. HILLEGOM. Burg. Stand. Geboren: dochter van H. M. LommerseVink; dochter van A. KeijtsColijn; zoon van H. I-IeikensMik; zoon van E. van BeekRietveld; dochter van M. W. van der LansTouw; 2 doch ters van J. H. MullerTelkamp. Ondertrouwd: C. M. J. Vervat en J. M. van Wijnen; C. G. J. Hekkers en J. M. P. van Wijnen; J. van Nieuwenhuizen en C. A. Paase; C. M. Noordermeer en E. van Tol. Getrouwd: H. A. Seijsener en C. M. Stok man; S. Glas en E. C. Weijers. Overleden: G. Zijlstra, m. 2 jaar; A. Barnhoornvan Roode, vr. 71 jaar. KATWIJK AAN ZEE. Onveilig strand. Het stand is oneilig tot Scheveningen op Donderdag 18 en Vrijdag 19 October, telkens van 11 tot 14.30, wegens het schie ten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn weggenomen. LEIMUIDEN. Gedurende het tijdvak 2 Januari 1928 tot 30 September 1928 werden de volgende werkzaamheden door den Keuringsdienst van Waren, district Leiden, verricht bin nen deze gemeente. Ter plaatse werden 1709 monsters on derzocht en in het laboratorium 110, af gekeurd werden wegens toestand 2 mon sters. In totaal werden 30 winkels geïn specteerd. Burg. Stand. Ondertrouwd: A. van Lienden, 24 j. alhier en Adriana Wittebol, 22 j„ te Nieuwveen. NOORDEN. De officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te Utrecht veroordeelde den 73- jarigen Z. tot 13 maanden gevangenis straf, wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met een 7-jarig meisje. NOORDWIJK. Burg. Stand. Geboren: Eduard, zv. P. G. de Haan en A. v. d. Zwan; Maria Ca- tharina, dv. Th. J. Steenvoorden en C. M. Kortekaas; Eduardus Henricus Theresia, zv. J. H. J. de Groat en C. M. M. van der Kamp; Adrianus Cornelis Leonardus, zv. A. C. W. Alkemade en J. M. M. van den Berg. Ondertrouwd: Nicolaas Glasbergen, 25 j. en Leuntje Cramer, 24 j.; Jacob Schols, 23 j. en Magdalena de Kooker, 21 j.; Efraim Rous, 29 j. en Catharina Maria v. d. Pol, 27 j.; Jacobus van Egmond, 27 j. en Jo- haqna Barbara Vink, 26 j.; Arie Johannes van Wetten, 25 j. en Hermina Francisca Maria Peperkorn, 22 j.; Arend Dirk van der Blom, 24 j. en Trijntje Hazenoot, 26 j. Getrouwd: C. J. Berbee, 23 j. en A. H. Hermans, 25 j.; M. Kloos, 39 j. en B. v. Gameren, 24 j.; J. Duindam, 33 j. en G. v. Leeuwen, 25 j. NOORDWIJK BINNEN. Lezing Dr. J. Hoek. Op uitnoodiging van de Jongelingsver- eeniging op Geref. Grondslag „Calvijn", trad Woensdagavond in de Geref. Kerk alhier op Dr. J. Hoek van 's-Gravenhage met als onderwerp „Te Wapen". Nadat gezongen was Ps. 103 9, ging spreker voor in gebed en las Efeze 6 10 20. Hierna werd gezongen Ps. 89 7 en 8, onder het zingen waarvan werd gecollec teerd voor de kas der Jongelingsvereeni- ging. Al moge het onderwerp voor dezen avond wat krijgshaftig klinken, spreker zal ons duidelijk maken hoe wij inzonder heid geestelijk gewapend moeten zijn. Iemand die een oprecht geloofsleven leeft, kan niet ongewapend gaan. Immers hij. heeft te strijden tegen de zonden van zijn eigen vleech, de verleiding der wereld en de verleiding van Satan. Spr toonde een drietal Schriftgedeelten, waarin uitdrukkelijk vermaand wordt, zich te wapenen voor den te voeren gees telijken strijd. Opmerkelijk is het, dat overal waar de H, Schrift ons vermaant te strijden, als wapen voorhoudt: het Woord. Met de woorden: daar staat ge schreven, gaf Jezus toen Hij in de woes tijn door Satan verzocht werd, ons een voorbeeld. Als wij ons oog gericht houden op het Woord Gods, onze banier, dan kun nen we niet dwalen. Immers Gods Woord is een lamp voor onzen voet en een licht op ons pad om 't donker op te klaren. Nadat dit vers (Ps. 119 53) gezongen was, toonde spr. aan hoe we ons moeten wapenen. We moeten niet alleen weten, maar ook begrijpen wat dat woord bevat. Daarom moeten de jongeren zoowel als de ouderen het bestudeeren. En daartoe biedt niet het minst de Jongelingsvereeni- ging een schitterende gelegenheid. Wel is waar, wordt er op zoo'n vereeniging meer dan Gewijde geschiedenis behandeld, o.a. Staatkunde, Kerkgeschiedenis, Vad. Ge schiedenis, enz., maar dat alles bestudeert men daar in het licht van Gods Woord. Daarom wekt spr. gaarne op, dat de jongeren zich bij de jongelingsvereeni- ging aansluiten. De kennis van Gods Woord is steeds hoog noodig. Na zijn met aandacht gevolgde rede te hebben beëindigd, ging spreker voor in dankgebed en sloot de samenkomst door gemeenschappelijk te laten zingen Psalm 86 6. NOORDWIJKERHOUT. In de Woensdag gehouden raadszit ting werd het voorstel van B. en W. om het gemeentehuis voor ƒ10.000 te verkoo- pen aan de Lissesche Bankvereeniging met algemeene stemmen aangenomen. Omtrent den bouw van een nieuw ge meentehuis zal met den architect A. J. Kropholler nader overleg worden gepleegd. Aan den gemeentearts A C. Komijn werd op diens verzoek eervol ontslag verleend wegens vertrek naar Rotterdam (Tuin dorp). De voorzitter meende bij dit ontslag een waardeerend woord over den arbeid van Dr. Romijn te moeten spreken, daar bij dit vertrek duidelijk is gebleken, dat hij zich gedurende zijn achtjarige practijk te Noordwijkerhout een plaats heeft weten te veroveren in de harten zijner patiënten. OEOSTOEEST. Onderverwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen we de aandacht op de heropening van den winkel en kap salons van den heer van Bellen. Op 1 Juli 1925 vestigde de heer van Bellen zich als zelfstandig heerenkapper en gezien zijn reputatie hij was reeds eenige jaren in dienstbetrekking hier werkzaam kon het niet anders of hij moest slagen. Na 3 maanden October 1925 was hij het die een dameskapsalon opende en thars na 3 jaar is een algeheele verbouwing tot stand gekomen en een winkelpand verre zen, dat een sieraad voor de straat mag worden genoemd. De heeren Mulder (tim merman), Schipers (schilder) en Mulle (electricien) hebben keurig werk geleverd en we raden aan een kijkje te gaan ne men. De heer van Bellen heeft bovendien nog een verrassing voor eiken kooper voor 1.50 aan toiletartikelen. Dus hedenavond naar van Bellen 1 SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, zv. J. Hogewoning en G. Vletter; Johanna Willemijntje, dv. D. Buijs en G. A. van Andel; Pieternella Hendrika Geertruida, dv. R. van der Neut en C. J. Hockx; Nico laas Stephanus Bernardus, zv. F. C. van der Eist en M. Th. van der Kamp. Overleden: Martina Alida Vink, 56 j„ echtg. van M. Brouwer, won. te Voorhout. Gevestigd: F. H. Geursen, Rusthofflaan 3 van IJsselstein; J. L. Bakker, van Heem strastraat 30 van Oegstgeest; Mej. J. Hel mus, Oude Poststraat 63d van Lisse; Mej. J. van Loo, Hoofdstraat 240 van Lisse; F. Iedema, Hoofdstraat 165 van Emmen. Vertrokken: Mej. M. C. Kipping, van Hoofdstraat 130a naar Apeldoorn; Th. J. G. Jansen, van Rusthofflaan 28 naar Am sterdam; H. J. Berbee, van Hoofdstraat 20boven naar Noordwijkerhout. VOORHOUT. Burg. Stand. Geboren: Hendrikus, zv. S P. Heemskerk en S. P. M. van Eeden. Getrouwd: J. B. van Werkhoven, 27 j. en M. van der Hulst, 22 j. beiden w. te Voorhout. Overleden: Geertruidt Maria Passchier, 64 jaar. Gevestigd: A. J. Dikmans van Hoek van Holland; L. W. de Groot van Amsterdam; W. J. A. van de Laar van Roermond; J. G. de Kleijn van Assen; A. C. Arendse van Katwijk; P. A. Leijs van Bergen op Zoom; A. R. en C. F. Liban van Heele (België); A. Kramer van Amsterdam; J. A. van Veen van Amsterdam. Vertrokken: J. H. J. Coffeng naar Am sterdam; H. Th. M. Brugemann naar Am sterdam; M. van der Plas en gezin naar Katwijk; J. M. van der Prijt en gezin naar Heemstede; B. J. A. Witte naar Didam; J. P. Westerhoven naar Cöln (Duitsch- land); H. J. de Groot naar Huissen; J. M. van Dijk naar Oegstgeest. WASSENAAR. Gemeenteraad. Woensdag vergaderde de raad onder voorzitterschap van den burgemeester. Bij het voorstel tot vaststelling van de notulen der vorige vergadering merkt de heer van Leeuwen op, dat in het voorstel omtrent salarisherziening ten aanzien van de politie een maximum-salaris is ge noemd van ƒ2050, terwijl dit in de rege ling is gebracht op ƒ2150. De voorzitter zegt, dat juist is het cij fer, wat in de verordening is genoemd. De heer van Tol heeft ook gemeend, dat de toelichting maatgevend was en oor deelt, dat op deze manier de Raad om den tuin wordt geleid. De voorzitter kan deze uitdrukking niet toestaan en komt er tegen op, dat men het telkens doet voorkomen, of de beslui ten worden veranderd. Hij acht dit mis plaatst. De heer van Tol merkt op, dat dit geenszins zijn bedoeling is geweest. Hij heeft zich slechts gehouden aan de cij fers in het voorstel gegeven en niet aan die uit de verordening. De voorzitter zet dan uiteen, op welke gronden B. en W. tot hun voorstel om trent de regeling van de jaarwedden van het politiepersoneel zijn gekomen. Over 't algemeen bleken de salarissen voldoende. De agenten 2e klasse zijn gelijk gesteld met die van de le klasse. Bovendien is de vergoeding voor huishuur verhoogd. Verder gaan achten B. en W. niet noo dig. In verband hiermede deelt de voorzit ter mede, dat is ingekomen een voorstel van den heer Vogels om de jaarwedden van het politiepersoneel met 100 te ver- hoogen en de vergoeding voor het inspec teursdiploma te schrappen. De heer Vogels licht toe, dat het beha len van dit diploma iets onbereikbaars is. Bovendien hebben de agenten verwachtin gen gekoesterd, welke niet bevredigd zijn. Hij wil daaraan door zijn voorstel tege moet komen. De heer Versteeg acht het verkeerd, op het eenmaal genomen besluit terug te komen. De voorzitter vindt het beter het ver zoek om advies naar B. en W. te zenden. Na eenige discussie wordt hiertoe beslo ten. De gewraakte passages in de notulen worden met 10 tegen 3 stemmen vastge steld. Aangeboden wordt de begrooting der gemeente over 1929. De gewone dienst sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 853 541.50*4, de kapitaals- Jieust geeft aan inkomsten 57.0U5.98Y%y aan uitgaven 24.277.22en sluit dus mot oen batig saldo van ƒ32.728.76. Betreffende het in den gemeenteraad uitgesproken vermoeden, dat het door Leiden geleverde gas van slechter gehal te zou zijn dan het vroeger door de eigen* fabriek geproduceerde en dientengevolge de gasprijsverlaging slechts een schijnver- laging zou zijn geweest, welke door meer verbruik weer wordt te niet gedaan, is een rapport opgemaakt door de Gascom- missie waaruit blijkt, dat van een alge meene stijging van het verbruik geen sprake is en de kwaliteit van het gas geen reden tot opmerkingen geeft. Het rapport wordt goedgekeurd. Een bezwaarschrift van den heer mr. A. G. N. Swart tegen zijn aanslag in de hondenbelasting wordt afgewezen. Naar aanleiding van een verzoek van enkele gebruikers van industriegas, om verlaging,van den prijs van dit gas, stel len B. en W. voor den prijs te bepalen op 7 cent doch afwijzend te beschikken op hun verzoek om aan dit besluit terugwer kende kracht te verleenen en om rente te vergoeden van de gestorte waarborg sommen. De heer van Leeuwen merkt op, dat aan deze verbruikers indertijd een verlaging van den prijs is voorgespiegeld, welke nimmer gekomen is, zoodat zij wel eenig recht op restitutie kunnen doen gelden. Hij doet derhalve het voorstel tot terug gave van het teveel betaalde. De heer Prins is van hezelfde gevoelen als de heer van Leeuwen. Na eenige dis cussie nemen B. en W. het voorstel van den heer van Leeuwen over. Het aldus gewijzigde voorstel wordt nu aangenomen. Tot adjunct-directeur van Gemeentewer ken wordt vervolgens benoemd met 7 stemmen de heer Ir. H. A. de Haas, te 's- Gravenhage. Thans komt weder ter tafel het verzoek van den heer J. Prins alhier, om vergun ning tot het afgraven van duinen en het aanleggen van een weg achter de Kieviet. Na eenige discussie komt in stemming het voorstel van B. en W. om het verzoek van adressant af te wijzen en hem mede te deelen, dat hij zich zoo spoedig moge lijk moet verstaan met de Schoonheids commissie. Dit wordt met algemeene stemmen aan genomen. Tot technisch ambtenaar 2e klasse bij Gemeentewerken wordt benoemd de heer J. M. Keeminka en tot technisch ambte naar le klasse de heer J. C. Bolten. De rondvraag leverde niets belangrijks op. Daarna sluiting. Burg. Stand. Geboren: Anna Apolo- nia, dv. C. J. Knijnenburg en A. G. Lager- berg; Joannes, zv. N. H. Winnub9t en J. de Bruijn; Laurentius, zv. A. Engles en M. T. van der Meer; Wilhelmus Antonius Gerardus, zv. G. A. van der Drift en P. M. van der Velde; Eibertje, dv. A. Blan- kenspoor en J. Straathof; Hubertus Cor nelius, zv. A. P. Ruijgrok en P. C. Duiven voorde; Elisabeth Petronella Maria, dv. P. A. Gerse en E. M. A. Lut. Overleden: David Veute, 53 j., echtge noot van J. Broeksma. Ondertrouwd: H. Westenberg en J. C. Westhoff; J. Diephuizen en G. van Bem- mel; L. J. van den Berghe en J. W. Eger; Mr. J. Linthorst Homan en Jkvr. E. Storm van 's Gravesande. Gehuwd: J. J. Braaksma en M. M. Ma- gré; G. W. de Kok en M. M. Edelaar; W. van Jaarsveld en J. M. Zwankhuizen. Op de Groot Haesebroekscheweg reed een vrachtauto tegen een paal der electri- sche verlichting langs den weg. De paal werd totaal vernield en ook de auto was zoo ernstig beschadigd, dat hij moest wor den weggesleept. UIT ONZE INDIEN. VLIEGVELD BIJ SOERABAJA. De Indische Luchtvaart Maatschap pij heeft advies gevraagd aan de Han- delsvereeniging ten aanzien van de practische geschiktheid van het vlieg veld Sedajoe in verband met de luchtlijnen SoerabajaBatavia. De maatregel is van voorloopigen aard. aangezien men naderhand verplicht zal zijn een nieuw vliegveld aan te leggen nabij Soerabaja, daar het vliegveld Sedajoe op ruim vijftig kilometer afstand van de stad ligt en bovendien bereikt moet worden via de veerpont over de Solorievier, het geen voor het verkeer tijdroovend is. Do Handelsvereeniging schort haar advies op tot er meer gegevens be schikbaar zullen zijn. Thans is zij echter geporteerd voor den bovenge- noemden maatregel, indien die beslist van tijdelijken aard is. De voornaam ste overweging luidt, da: men het on- gewenscht acht, dat Soerabaja bij het openen van de luchtlijien geheel uit gesloten zou zijn, terwijl het voor naamste belang ligt in een snelle ver binding met Batavia. DE INDISCHE BEGROOTING. Het A.I.D. de Preangerbode bevat een geconcipieerde wijziging van Art. 62 der Indische Staatsregeling, strek kend tot het verschuiven van de be handeling der hoofdbegrooting dcor den Volksraad van zes weken, waar door het overbodi0" wordt de aanvul- lingsbegrooting naar Holland te zen den. Men verwacht dat dit concept den Volksraad zal worden aangebo den ter behandeling in de a.s. najaars zitting van dit college. LANGDURIGE PREVENTIEVE HECHTENIS. De gewezen hoofdboekhouder der Cultuur Mij. Djoengkare, de heer K., tegen wien een zaak aanhangig was wegens het niet verantwoorden van ruim honderdduizend gulden, heeft op 4 October j.l. reeds een jaar in pre ventieve hechtenis doorgebracht. VOLKSCREDIETBANKEN. De vereeniging van administrateurs en adjunct-administrateurs van Volkscredietbanken hield een alge meene vergadering, waarin men zich ontevreden verklaarde met de vast gestelde positieregeling. De vergade ring besloot tot aansluiting bij. de federatie van Europeesche werkne mers. Het bestuur werd bij aclamatie herkozen. EEN FRANSCHE BESCHOUWING OVER HET COMMUNISME IN NEDERL.-INDIë. De Parijsche N. R. Crt.-correspon- dent schrijft: In de Revue hebdomadaire schrijft mevrouw Claude Eylan over bet communisme in Nederlandsch-Indié. De naam van de schrijfster is eenige maanden geleden in deze courant ver meld. Het geschiedde o.a. naar aan leiding van een roman, in baar moe dertaal geschreven door de schrande re en ondernemende frangaise, die, door haar huwelijk Nederlandsche geworden, in woord en geschrift op komt voor het goede recht van Ne derland's optreden, waar dit in d© wereld wordt betwist. Door een jarenland verblijf op Java is ze op de hoogte van het thans be handelde onderwerp. In dit opstel geeft ze een duidelijk overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van het communisme in den Oost. Ze iegt den nadruk op de geslepenheid, waar mee de afgezanten en aanhangers van Moskou ter bevordering van hun pro paganda uit de nationalistische en Islamitische gezindheid van een deel der bevolking munt slaan, en is ge neigd, de overheid van een overmaat aan lankmoedigheid te beschuldigen. In elk geval betoogt ze met klem van redenen, dat de bewoners nog niet rijp zijn voor volledig zelfbestuur. Ze prijst den takt en de ervaring van het gouvernement en waarschuwt tegen zwartgallige voorspellingen omtrent een mogelijke ernstige revolutionaire beweging. HET BOEK VAN DEN HEER COLIJN In uitgebreide kringen te Batavia betoont men zich benieuwd naar den naam van den schrijver der artikelen, die de Tijd gepubliceerd heeft over 't boek van den heer Colijn. EEN BROCHURE. Op verzoek van belangstellenden in koloniale vraagstukken verschijnt de ze week bij de Drukkerij ,,'t Kasteel van Aemstel" te Amsterdam: „De Koloniale Politek van Nederland", een critiek op het boek van den cud- minister II. Colijn, overgedrukt uit „De Tijd" van den 21en September tot den 2en October 1928. Het is met een zekere spanning, dat deze brochure verwacht wordt. De Tijd-artikelen waren de voornaamste tegenstanders van het standpunt van den heer Colijn tot heden. Vooral om de anonimiteit trokken ze de aan dacht. Zou die nu worden opgeheven? AANVOER VAN INDISCH FRUIT. De afdeeling Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut, de levende schakel tusschen Ned.-Indië en ons, houdt de herinnering aan Insulinde wakker op een even sympathieke als practische manier. „Het seizoen voor den aanvoer van Indische vruchten in Nederland is weder aangevangen" schrijft de directeur der afdeeling, prof. De Bussy. Ditmaal zijn eenige mangga's aangebracht door het motr;schip „P. C Hooft"; .luchten, tot dusver nog niet geïmporteerd. Daar is bij de mangga gedong, naar de plaats van herkomst ook wel ruangga Cheribon geheeten. De lek kerste der vele soorten (of onder soorten) mangga's! Want wij kennen ii.. den archipel tal van variëteiten: mangga golek. mangga Indramajoe, er.z. De groote vruchtenmarkt te Ba tavia en elders is in het mangga- seizoen één groote tentoonstelling van dat fruit. De mangga wordt ginds biieqnder gewaardeerd, hoewel verscheidene soorten een sterken terpetijnsmaak hebben. Onrijpe mangga's worden tot chutney verwerkt of remplaceeren, gekookt, in Indië de vaderlandsche appelmoes (de z.g. gedong-dong). Wij hopen voor onze landgenooten, dat de invoer van deze vrucht in Ne derland een succes zal zijpi, en wij •raden aan om een kennismaking niet na te laten. Hoe meer oranje de kleur is, des te grooter de rijpheid. Om deze vrucht te nuttigen brengt men een ringsnede aan bij de uitein den en snijdt men daartusschen de dunne schil in reepjes af. Het oranje vruchtvleesch is dan gemakkelijk met een mes af te nemen, of je hapt er af. En thans: eet mangga's! oud-Indisch gasten! TILLEMA IN BORNEO. De pionier der hygiëne, de oud- Semarangsche apotheker H. F. Tille- ma, die met zijn „Rramo Blanda" zulk een wakkerschuddende propaganda voor gezondheidszorg in de Inland- sche maatschappij) heeft gemaakt, is opeens weder uit de binnenlanden van Borneo komen opduiken, om er na korte rustpoos aan den anderen kant weer in te verdwijnen. Men moet iets weten van het ruste loos rondtrekken in streken, waar de primitiefste reis- en verblijf gemakken nog moeten worden ingevoerd, om het vrijwillig offer aan levensgerief en ge- zonhheidsgevaar van een man, ver boven de middelbare jaren, op zijn waarde te kunnen schatten. Tillema trekt er telkens opnieuw op uit, om weer een deel van Ned.-Indië hygië nisch te verkennen. De laatste jaren

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6