DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw JPniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soe. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 October a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. RECLAME Een perfect middel tegen moeilijk loopen s 'n goed passende STEUNZOOL. Probeert ze eens! „DE CENTRALE" - HaarLstraat 74. Minister van der Vegte, die den bur gemeester van Tholen, den heer v. d. Hoeven, mededeelde, dat H. M. de Ko ningin hem had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Verder werd nog gesproken door den Kamerheer van H. M. in hijizon- deren dienst, den heer Van Tuylingen, den heer Bergsma, voorzitter van den A.N.W.B., eenige burgemeesters uit de omgeving en den heer H. Verlin den namens de pers. Hierna werd een autotocht over het eiland gemaakt, terwijl terzelfdertijd in Tholen een historische optocht werd gehouden. Om half vijf kwam de eerste stoom tram van de Maatschappij A.B.T. over de brug op de Botermarkt te Tholen aan. Het bezoek aan Tholen in de avond uren was bijzonder groot. De dag werd besloten met een vuur werk. BE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. De heer D. Kooiman, lid van Gede puteerde Staten der Prov. Noord- Holland, heeft zich bereid verklaard in de op Zaterdag 13 dezer te Rotter dam te houden jaarvergadering der Prov. Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten te bespreken en toe te lichten. OPBRENGST RADIOVERKEER MET NEDERLANDSCH-INDIë. Het hoofdbestuur der opsterijen en telegrafie deelt mee, dat het radiote- legraafverkeer NederlandNed.-Indië (rechtstreeks en via Amerika), voor zooveel het aan Nederland toekomen de aandeel betreft, over het derde kwartaal van 1928 rond f 431.550 heeft bedragen, tegen rond f 291.000 over het derde kwartaal van 1927. WIJZIGING DRANKWET. Op de laatst gehouden vergadering van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme werd onderstaande motie inzake de Drankwetsherziening aangenomen. Sindsdien hebben de bij de N.A.C. aangesloten organsaties deze motie nader bevestigd en is zij aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en aan de leden der Staten Generaal verzonden. Motie. De Nationale Commissie tegen het Alcoholisme overwegende, dat bij Koninkl. Boodschap van 9 Juli 1927 een voorstel tot wijziging van de Drankwet is aangeboden; dat door den Voorzitter der Tweede Kamer blijkens mededeeilng van 15 Juni d.a.v. dit ontwerp in handen van een Commissie van voorbereiding is gesteld; dat op beden, 15 maanden na de indiening van bet ontwerp de resul taten van haar arbeid en het daartoe noodzakelijk overleg met den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid nog niet openbaar zijn geworden, en dus het vermoeden bestaat, dat dit overleg nog niet beëindigd is; er zeer veel prijp op stellende, dat de totstandkoming der reeds sedert vele jaren urgent geachte drank wets herziening in de huidige zittingspe riode der Tweede Kamer nog tot stand komt, omdat anders verschillende in uitzicht gestelde verbeteringen der Drankwet zich opnieuw geruimen tijd zouden laten wachten; dringt er, in het belang der Volks nuchterheid, bij Minister en Kamer ten sterkste op aan, te willen bevor deren, dat het Ontwerp-Drankwet ten spoedigste in openbare behandeling kemt. CHRISTELIJK VROUWENLEVEN. Ook het Octobernummer *van dit periodiek mag er wezen. De titelpagi na heeft een keurige kunstfoto. Ver der vinden wij er in een meditatie van Joha. Breevoort, een opstel naar (eigenlijik over) dr. Selma Lagerlöf, waar we over denken, en het leven or.zer kinderen. Tine Bouwman gaat voort met de Indische dames in de toekomst voor te lichten, terwijl an- dc re rubrieken het nuttige aan het aangename of het kunstvolle paren. BUITENLAND. DE PUBLICATIE VAN HET VLOOT- COMPROMIS. Horan uit Parijs vertrokken. De Engelsch-Amerikaansche journalis tenkring te Parijs heeft den journalist Ho ran van zijn lidmaatschap vervallen ver klaard. Na een onderzoek der feiten ver klaarde bet bestuur, dat Horan's inlich In het gebouw van de A.M.J.V. te Amsterdam werd gistermiddag Prof. Dr. De Hartog gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als predi kant. Jubilaris met vrouw en zoon te midden der bloemen en geschenken. tingen niet overtuigd hadden, dat hij vol gens zijn beroepsplichten had gehandeld, waarop het besluit tot royement is ge volgd. Horan heeft gistermiddag Parijs ver laten en is reeds te Antwerpen aangeko men. vanwaar hij zich naar Engeland zal inschepen. Aan de grensautoriteiten was opdracht gegeven om hem niet over de grens te la ten gaan en eventueel naar Parijs terug te laten sturen, doch zonder resultaat: de vogel is reeds gevlogen. Het schijnt, dat de Fransche regeerïng van plan was, Horan nog als getuige te laten verhooren. DE EERSTE VERJAARDAG VAN PRINSES JOSéPHINE CHARLOTTE. De kanarie in de gonden kooi. In het door prins Leopold en prinses Astrid bewoonde Bellevue-paleis, dat, op den hoek van het Paleizenplein en het Ko ningsplein (Place Royale) gelegen, door middel van een met glas dicht gemaakte gaanderij, in verbinding staat met het ko ninklijk paleis, is heden de eerste verja ring der geboorte van prinses Joséphine Charlotte gevierd. Zeer talrijk waren de gelukwenschen, welke in den vorm van bloemstukken en telegrammen, in het pa leis aankwamen. Het jonge prinsesje groeit flink op en begint al, aan de hand van vader of moe der, in de kamer rond te trippelen. Bij de blijde intrede van den kroonprins en zijn zeer populaire gemalin te Gent in den loop van den zomer, overhandigde een delegatie van inwoners uit e§n volks buurt, aan de prinseseen gouden vo gelkooi met een kanarievogel erin. „Mijn dochtertje zal er wel blij mee zijn", zeide prinses Astrid bij het in ontvangst nemen van dit nogal zonderlinge geschenk, en dit blijkt wel werkelijk het geval te zijn geworden. De kooi werd in de kinderamer geplaatst, met het gevolg, dat het prin sesje geleidelijk belang is gaan stellen in het gefluit van den Gentschen vogel en luid gaan huilen als men hem uit de ka mer wilde verwijderen. GROOTE BRAND BIJ TIETZ. Acht etalages en een verkoopzaal totaal uitgebrand. Gistermiddag is in het warenhuis Tietz, aan de Domhoffplaz te Berlijn in de trico- tage-afdeeling waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting hrand ontstaan. Het personeel heeft met achterlating van zijn garderobe onmiddellijk de ver dieping waarop de brand is ontstaan, ver laten. Ook de andere verdiepingen zijn daarna ontruimd. De brandweer trachtte van de Leipzigerstrasse en Krausenstrasse uit het vuur te blusschen. De acht aangrenzende etalages, alsmede de verkoopszaal erachter, zijn geheel uit gebrand. Door het geheele gebouw hangt een ondragelijke rook. De koopers en de employé's konden het warenhuis tijdig verlaten. Nadat wordt nog vernomen, dat ook de zoldering tendeele is doorgebrand. De brandweer kon echter spoedig het vuur aantasten en na ongeveer een uur hard werken kon het vuur tot den vuurhaard beperkt worden. De materieele schade is nog niet te overzien. De Leipzigerstrasse en de andere aan het warenhuis grenzende straten waren geheel door de politie afgezet. De trams- en autobusverbindingen moesten omge legd worden. De verkeersstagnatie in de binnenstad bleef niettemin groot. Te half drie was elk gevaar geweken. Een brandspuit bleef nog tot gisteravond zeven uur bij de hand en des nachts pa trouilleerden twee brandmeesters en zes manschappen in het warenhuis om in 't onwaarschijnlijke geval, dat de vlammen weer zouden oplaaien, gereed te staan. Terwijl de brandweer met het blusschen van denbrand gelijkvloers bezig was, ontstond op de eerste verdieping van het oude gedeelte van het gebouw eveneens door kortsluiting brand, welke echter on middellijk door brandweerlieden kon ge- bluscht worden. Bij het opruimingswerk werd een ar beider van de firma Tietz door een neer vallende stang aan het hoofd gewond. De brandweer bracht hem, na een noodver band te hebben gelegd, naar het zieken huis. De firma Hermann Tietz deelt mede, dat de brand in haar warenhuis aan de Leipzigerstrasse geen aanzienlijke schade aanrichtte en de localiteiten heden als ge woon open zijn. ERNSTIGE BRAND IN BIRMA. 47 menschen verbrand. Te Paungbe, een dorp in de nabij heid van Rangoon, is brand ontstaan doordat petroleum, die uit een pijp leiding van de Birma Oil Company lekte, vlam vatte. Zevenenveertig inlanders, o.w. acht tien vrouwen, zijm dientengevolge le vend verbrand. DE INSTORTING TE PRAAG. Opnió-iw een instorting. Het politierapport van Praag deelt mede, dat even voor middernacht in Lieben, een stadswijk van Praag, met groot geraas de helft van een pas ge bouwd pand is ingestort. Het gebouw was drie verdiepingen boog. Het puin viel op het trottoir. Er zijn voor zoo ver bekend geen menschenlevens te betreuren. De brandweer en geneeskundigen dienst waren spoedig op de plaats des onbeils. DE NIEUWE CHINEESCHE REGEERING. De plechtigheid der beëdiging. Zooals reeds gemeld heeft Tsjanig Kai Sjek Woensdagmorgen den eed afgelegd als president van de nationa le regeering van China. De correspondent van de „Times" te Sjanghai vestigt er terecht de aan dacht op, dat Tsjang Kai Sjek niet is uitgeroepen tot president van de re publiek, maar alleen tot president van de nationale regeering. De presi denten van de vijf raden hebben even eens den eed afgelegd ,doch naar de berichtgever verneemt heeft Tsai Joean Pei, de president van den raad van controle geweigerd, deze functie aan te nemen. Hij heeft het plan zich in het particuliere terug te trekken. Nadat de gebruikelijke buigingen voor de beeltenis van Soen Jat Sen en De catastrophe te Praag, waar een in aanbouw zijnd huis van 7 etages in stortte. Zeven en tachtig arbeiders geraakten onder het puin bedolven; naar schattint zijn er 60 slachtoffers. Het bergingswerk op de plaats des onheils. tic nationale vlag waren gemaakt las Tsjang Kai Sjek luide het politiek testament van Soen Jat Sen voor. Hierop volgde een stilte, die drie mi nuten duurde, waarna de vertegen woordigers der Koeomintang den eed aflegden en den nieuwen waardig heidsbekleders vermaanden, het schip van staat te sturen volgens de beginselen van bun gestorven leider. Tsjang Kai Sjek beeft een beroep op bet volk gedaan om in nationalen zin een sterk physiek te kweeken ten einde zich te behoeden voor de ont aardende invloeden van .een zwak ras, de oude deugden van China te bewaren eu zorgeloosheid en zelfzuchtigheid uit te roeien; de wetenschappelijke kennis te vermeerderen en dwaze ge dachten en bijgeloof te verbannen; en zich vertrouwd te maken met de nieuwe cultuur der wereld teneinde den nationalen en socialen vooruit gang te bevorderen. Gelukwenschen werden ontvangen van president Coolidge, den Neder- landschen gezant en de Fransche en Duitsche zaakgelastigden. KORTE BERICHTEN. De Fransche onderzeeër „Ondi- ne", die op 10 dezer te Byzerta moest aankomen, is daar niet gearriveerd. Nasporingen zijn begonnen. Bij Castagnole, op 40 kilometer afstand van Venetië, heeft een ont ploffing plaats gehad in een opslag plaats van munitie. Er zijin 2 dooden. Nieuwe verwikkeling wordt in de Australische havens verwacht ten gevolge van het besluit der zeelieden in Victoria om een staking te begin nen. Volgens een bericht uit Kaboel zou onder de orthodoxe Mohamme- daansche bevolking van Afghanistan het plan bestaan, koning Amanoellah tot kalief over alle Mohammedanen uit te roepen. Drie a vierduizend arbeiders van een vervoermaatschappij te New- York staken het werk. Aan Heeriot wordt het voorne men toegeschreven als minister heen to gaan wanneer de begrootingsposten inzake de wedertoelating van con gregaties niet worden geschrapt. De hoop om nog meer levenden onder het puin van het ingestorte huis te Praag te vinden is opgegeven. Het aantal gevonden lijken is thans tot 33 gestegen. --^Ook in Turkije doen zich geval len van dengue voor, met name in de kuststreken van Anatolië in de buurt van de eilanden. De epidemie heeft een goedaardig karakter. UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE. Onze plaatsgenoot, de heer P. J. Mul ler, tijdelijk opzichter aan den Sluisbouw te IJmuiden, is dezer dagen te Middel burg geslaagd voor het examen voor pol der-opzichter voor de provincie Zeeland. Door het bestuur van de Rietveldsche poler zal op Woensdag 17 October a.s. schouw worden gehouden. Woensdag a.s. des avonds 7 uur zal op de bekende plaats door Ds. Luuring aan den Rijndijk weer Bijbellezing wor den gehouden. OEOSTGEEST. De Korfbalvereeniging „Fiks" zal op het land van Breedijk bij het Groene Kerkje morgenmiddag half 4 den eersten promotiewedstrijd spelen tegen Excelsior I uit Delft. Van deze match hangt veel af; die ken nis willen maken met het korfbalspel, worden verzocht een kijkje te komen ne men. SAS8ENHEIM. Ontsporing. De stoomtram, die hedenmiddag kwart over 1 uit Leiden alhier moest arriveeren, ontspoorde tegenover het St. Bernardus- gesticht. De baan was juist enkele dagen geleden verlegd, in verband met de wegverbree- ding. Er was hier ten behoeve van de electrische kabel nog al heel wat graaf werk verricht en tengevolge van den ster ken regenval van de laatste dagen was een en ander zoo sterk verzakt, dat de lo comotief en de twee eerste wagens ont spoorden, wat veel oponthoud veroor zaakte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier zijn voor ouderling candidaat ge steld in de vacature-A. Franken en J. E. Dijkstra de heeren: C. Batenburg, J. Dreef, P. J. Vercouteren en H. van Zonneveld Wzn.; voor diaken in de vacaturen-G. Zandbergen en P. Molenaar, de heeren M. J. Eelderink, W. Molenaar, P. Vis en Jac. Zuilhoff. Land- en Tuinbouw. BLOEMBOLLENTEELT IN DEN CAREL COENRAADPOLDER. De proeven, in het vorig jaar van wege de gemeente Groningen in den Car-el Coenraadpolder genomen met ae teelt van bloembollen, schijiien ge slaagd te zijn. Er is althans besloten, de teelt in dit jaar voort te zetten. De Winschoter Crt. verneemt, dat zelfs plantgoed van betere en duurde re soorten is aangekocht. Darwintul- pen. narcissen, gladiolen en zelfs hyacinthen zijn volgens dit blad aan gekocht en allerlei materiaal, waaron der rietmatten om als windbeschut- ting te dienen, is in den polder aan gekomen. Het planten achter den ploeg is vervangen door het planten op de gewone wijze uit de hand. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M. N. C. R. V. 5.Concert Piano, viool en clarinet. K. R. O. 7.Paedagogische cursus. A. V. R. O. 7.35 V. P. R. O.-avond. Sprekers: Ds. J. van Dorp te Enschedé en Prof. Dr. J. Linde boom te Groningen. Verder muziek van Schubert. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.15 Cursus voor de Binnenvaart. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.05 Kamermuziek. 10.Persberichten van Vaz Dias. 10.Concert. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 8.20' Orkestconcert. 8.20 Dialogen der wereldliteratuur. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Daarna laatste berichten. Vervolgens muziek. DAVENTRY, 1604.3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Tijdsein, weer- en nieuwsbericht 7.05 De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. 8.20 Symphonie-copcert. O.a. „Eine kleine Nachmusik", van Mozart. 9.20 Weer- en nieuwsberichten. 9.35 Vervolg Concert. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en persberichten. 8.50 Concert. In de pauze persberichten. KERK EN SCHOOL. ZENDING ONDER DE CHINEEZEN OP JAVA. De Zendingsmedewerker van het Handelsblad schrijft: Meer dan ooit vraagt de. zending op Java onze aandacht. Was er eenige jaren geleden nog rust en passiviteit in de Javaansche gemeenten, zoodat ao zending zich bepalen moest tot verzorging van het bestaande, in den laatsten tijd is er roering en bewe ging, ontwikkeling en expansie. Jaren lang beperkte het aantal dergenen, die als volwassenen gedoopt werden zich tot enkele tientallen, thans kan men van honderden spreken. Er is een beweging der geesten en een ont waking op allerlei gebied. De zen ding wordt gedrongen tot een nieuwe oriëntatie. Een van de op den voorgrond tre dende verschijnselen, die thans het zendingswerk kennmerken, is de uit breiding van bet werk onder de Chi- neezen. Men neemt deze op alle zen- óingsterrcinen waar, vooral op West- Java, het terrein der Ned. zendings- vereeniging maar ook in Midden-Java, waar Salatiga-zending, Doopsgezinde zending en de Geref. Kerken arbeiden, en eveneens op Oost- Java, het zen dingsterrein van Ned. Zendingsge nootschap en Java-Comité. Op West-Java begon de hee^ Hoppe, die een grondige voorbereiding in China bad genoten, zijn werk nu een paar jaren geleden. Zijm werkzaam heid onder de Chineezen bewees, dat er onder dit volk geopende ooren en harten zijn. Allerwege vond hij aan- kroopingspunten, en de samenkom sten, door hem gehouden, wekten groote belangstelling. Onder de Chi- neesche christenen is nu een bewe ging ontstaan, die aanstuurt op de vorming van een specifiek Chineesche kerkgemeenschap. Op een conferentie te Tjipakoe kwam men tot de oprich ting van een Chineeschen Bond van Evangelisatie, met de bedoeling onder de eigen volksgenooten het Evangelie te verkondigen en voorbereidend te werken voor de stichting van een Chi neesche Kerk op Java. Uitdrukkelijk werd door de ter conferentie aanwe zigen uitgesproken, dat men geen on derscheid wil maken tusschen hen, die door de Ned. Zend. Vereen., de Geref. Kerken, de Salatiga-zending, de Methodisten of het Leger des Heils voor het Christendom zijn gewonnen. Deze bond ontwikkelt aanvankelijk een verblijdende actie; bij bezoldigt o.a. een rondreizend Chineesch evan gelist en geeft een eigen maandblad uit. In vereeniging met eenige Chinee zen van invloed kon de beer Hoppe een groot Chineesch gebouwen-com plex te Batavia buren om dit te ma ken tot een centrum van jeugdwerk onder Chineezen. Er is ook gelegen heid een 25 logeergasten op te nemen en verder is er ruimte voor vergade ringen en cursussen op allerlei gebied. Meer en meer blijkt er groote behoefte ti. bestaan aan Chineesche mede-ar beiders. Een passende opleidings school ontbreekt nog. Er bestaan plan nen om een of meer zendelingen vrij. te maken voor den arbeid onder de Chi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2