Gemeentelijke Aankondigingen KOSTELOOZE GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP AAN ONVERMOGENDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van hen, die op grond van onvermogen in aan merking wenschen te komen voor het ontvangen, zoo noodig, van kostelooze genees- en heelkundige hulp geduren de het jaar 1929, dat zij zich ter ver krijging van het daartoe strekkend be wijs zullen moeten aanmelden in het Elisabethshof aan de Oude Vest; dat die aanmelding zooveel mogelijk zal moeten geschieden door het hoofd des gezins, of, indien de belanghebben de ongehuwd is, door hem of haar per soonlijk, en dat gelegenheid daartoe zal worden gegeven op Maandag 15 October 1928 van des voormiddags half tien tot des middags 12 uur en van des middags twee tot half vijf uur; dat het trouwboekje bij de aanvraag moet worden medegebracht. Zij waarschuwen voorts de belang hebbenden zich op den boven aange geven tijd en plaats aan te melden, zullende zij het, bij niet tijdige aan melding, zichzelven te wijten hebben, indien zij in het verkrijgen van genees- of heelkundige hulp vertraging onder vinden, i Leiden, 10 October 1928. AUG. L. REIMERINGER, f Weth. loco-Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. lang deze afzanderij duurt, geen andere Mij. hier uit de omgeving zand mag ver voeren, hebben zich genoemde Mij.en ver staan en is het nu één combinatie gewor den, zoodat nu met alle macht wordt ge werkt aan Noord om klaar te komen, en dan kan het materiaal daar ten Zuiden dienst doen. Heeft men hier ongeveer 20 jaar aan gewerkt, de massa's zand die daar achter in de pan te verwerken zijn, zullen naar schatting 40 jaar arbeid vra gen. Minnaars van natuurschoon hebben indertijd wel klachten aangeheven, dat er veel schoons verloren ging, en dat is niet te loochenen, maar wanneer zooveel grond productief wordt gemaakt, dat daarvan minstens 100 arbeiders een bestaan heb ben en er dan nog duinen te over blijven voor de liefhebbers van de natuur, dan zijn meerdere belangen daarbij gediend en is het een zegen dat daardoor aan ver schillende menschen weer een bestaan wordt verzekerd. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, dv. J. den Hooglander en H. C. den Ouden. Ondertrouwd: Nicolaas van den Bosch, 23 j. en Lena Brabbel Dorsma, 21 jaar; Ja cob Teeuw, 26 j. en Maria Johanna Fiele, 22 jaar. Gehuwd: C. Hoogedoorn, 29 j. en H. Vermaat, 26 j.; L. Harkes, 25 j. en G. van Gent, 25 j.; E. P, Blaakman, 37 j. en G. Zandvliet, 34 j. Maandagavond traden op uitnoodi- ging der afd. Koudekerk van de Chr. Nat. Werkmansbond in Salvatori alhier op, de heeren Joh. van Meggelen van Rotterdam en A. Broen van Enschede. Hoewel er op ruime schaal publiciteit van deze propa- gandavergadering was gegeven, bestond het belangstellend publiek slechts uit 5 personen. Deze teleurstelling, wat de op komst betreft, was niet bij machte om den sprekers de moed te benemen, want met vuur en geestdrift hielden beide sprekers hun aangekondigde rede. Door den heer van Meggelen werd in het licht gesteld, de verhouding der Chr. Nat. Werkmansbond, tegenover de Ned. Herv. Kerk, terwijl de heer Broen een meer zakelijk overzicht gaf van het doel en streven van den bond. Aan het einde werden een tweetal vra gen gesteld, die door de sprekers werden beantwoord. Tot oprichting van een plaatselijke af- deeling kon, wegens de geringe opkomst, niet worden overgegaan. De aanwezigen werden uitgenoodigd in eigen kring en omgeving hiervoor propaganda te maken. Het samenzijn door Ds. Luuring met ge bed geopend, werd door den heer van Meggelen met dankgebed gesloten. De wekelijksche vergaderingen van de Chr. Jongelingsvereeniging „Eere zij God" zullen weder aanvangen en worden gehouden op Zaterdagavond om 7 uur in het lokaal Salvatori. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren W. Oppelaar en Jacob Kroon en gekozen de heer Nic. van Luik Het bestuur der vereeniging is thans als volgt samengesteld: S. de Bruin, voor zitter; J. Fase, 2e voorz.; Jac. de Kort, se cretaris; Nic. van Luik, penningm.; W. Oppelaar, Algem. Sec.; en Jac. Kroon, bi bliothecaris. Besloten werd in den a.s. winter weer een viertal sprekers uit te noodigen om voor de vereeniging op te treden. NIEUWKOOP. Het gemeentebestuur heeft aan eeni- g-e schippers inschrijvingsbiljetten gezon den met uitnoodiging, prijsopgaaf te doen voor het vervoer van het huis- en straat- vuil van de gemeente Leiden naar den polder Nieuwkoop-Noorden, gedurende 25 jaar. OEQSTQEEST. Hedennacht is alhier op niet minder dan 5 verschillende plaatsen ingebroken, n.l. aan den Rijngeesterstraatweg no. 1, la, 5, 5 en 47, resp. bewoond docr de fami lies Homan, Blom, Hoogstraten, Krom hout en Kievyt. De dieven zijn overal aan de achterzijde binnengekomen, bij sommige woningen door het verbreken van een ruit, bij de andere door het verwringen van een deur. De bewoners, die boven sliepen, hebben blijkbaar tengevolge .van het stoi machtige 8 October werd de Chr. Industrie- enHuishoudschool te Groningen geopend, jzxterieur van ueze nieuwe school. weer niets gehoord. Overal is beneden al les overhoop gehaald en zijn kasten en la den opengebroken. Het geld, dat de die ven aantroffen, ecKter geen groote bedra gen, tezamen ongeveer 100, hebben zij medegenomen, alsmede enkele voorwer pen en kleedingstukken. Er is veel ver nield. De politie heeft van de daders nog geen spoor kunnen ontdekken. Ter hoogte van de garage van de fir ma van den Ameele had een ernstige aan rijding plaats tusschen den motorrijder de K., wonende alhier en een auto bestuurd door den Directeur der Bataafsche Ben zine Imp. Mij. De motorrijder werd zooda nig aangereden, dat hij een bloedende beenwond opliep, die door den alhier ter plaatse wonenden arts, Dr. V., werd ver bonden en op diens advies met een auto van de fa. v. d. Ameele naar zijn woning moest worden vervoerd. OUDE WETERING. Deheer N. J. Jordan, rijksveldwachter alhier, is overgeplaatst naar Amsterdam. ROELOFARENDSVEEN. Gisteravond is door tot nu toe onbe kende oorzaak de schoenmakerij „Door gunst verkregen", eigenaar de heer J. V., een prooi der vlammen geworden. De brand werd om even over twaalf uur ont dekt. In een uur tijds lag het geheele ge bouw in asch. Een tweetal machines, ais- mede een 50 paar schoenen, die ter repa ratie aanwezig waren, gingen mede ver loren. De brandspuit was niet aanwezig. Men heeft nog gepoogd met emmers wa ter het vuur te blusschen, wat evcnmel niet is gelukt. Verzekering dekt de schade. WARMOND. Hedennacht is alhier de bliksem ge slagen in de zoo goed als nieuwe boerde rij van K. de H. Een gedeelte van het dak is weggeslagen en in de muren zijn groote scheuren ontstaan. Inwendig is eer groo te verwoesting aangericht. Van de bewo ners werd echter niemand getroffen. WOUBRUPGE. Een zeer geacht echtpaar, uit een oud Woubrugsch geslacht, de heer en mej. S. Oudshoorn— van Houten, herdenken heden met hun kroost het zeldzame feit, dat zij voor 50 jaar in den echt werden vereenigd. Beiden mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Nadat de heer Oudshoorn in 18731874 zijn militairen diensttijd had vervuld, kwam hij weder in ons dorp, doch de werkzaamheden bij het timmeren waren zoo slap, dat geen werk voor hem was te vinden. Om in zijn onderhoud te voorzien maakte hij met Jacob Kroon maar deuren in voorraad, tot hij in den morgen van 10 November 1874 zag, dat de kap en de wie ken van den midden-molen der Meermo- lens in den Vierambachtspolder er af wa ren geslagen, doordat de molenaar bij sterken wind de vang te snel had laten vallen. Nu was er werk. Oudshoorn ging naar baas Boot en den 12en November 1874 trad hij in diens dienst en bleef daar onafgebroken 45 jaren in deze betrekking. Bij het 40-jarig jubileum en ook 5 jaren later werden deze feiten feestelijk her dacht. Jammer, dat van die gebeurtenis, ook' niet, zooals bij andere werklieden al hier, de regeering daarmede in kennis is gesteld. In 1895 werd aan dit echtpaar het kos terschap der Ned. Herv. Gemeente .alhier opgedragen, welke functie zij trouw een kwart eeuw mochten vervullen. Een blijde levensavond zij hun verder gegund na zoo'n arbeidzaam leven. Gedurende het 3e kwartaal 1928 zijn ingevolge de vleeschkeuringswet aange geven: Gewone slachtingen: 6 runderen en 3 varkens. Noodslachtingen: 4 runderen 1 varken en 3 schapen. Gestorven dieren: 1 rund, 1 nuchter kalf, 1 graskalf, 9 var kens en 1 schaap. Afgekeurd: 3 runderen, 9 varkens en. 1 nuchter kalf. Goedgekeurd op verkoop in 't klein: 2 runderen en 4 schapen. Dinsdag nam deheer J. C. Baumann ter secretarie afscheid als secretaris dezer gemeente. Uit het Sociale Leven. HET CONFLICT IN DE AARDEWERKINDUSTRIE TE GOUDA Gistermiddag heeft een conferentie plaats gehad van den Rijksbemidde- laar den heer Van IJsselsteyn, met partijen, betrokken bij het conflict in de aardewerkindustrie te Gouda. Deze bespreking heeft geen enkel resultaat opgeleverd, zoodat de oplos sing van het conflict niet is gevonden. De Msb. van gisterenavond meidt: In de Maandagavond gehouden ver gadering van de vakorganisaties in de Goudsche aardewerk-industrie is, in afwachting van het resultaat van de conferentie met den rijksbemiddelaar, welke heden plaats heeft, besloten binnen enkele dagen, waarschijnlijk nog deze week, de staking uit te brei den tot de fabrieken der firma v. d. Want en Barras, fa. P. J. v: d. Want Azn. en N.V. Goedwaagen's Kon. Holl. Pijpen- en Aardewerkfabrieken. Wat betreft de twee eerstgenoemde fabrieken zal de staking zoowel de schilders en schilderessen als de aarde werkers omvatten, in laatstgenoemde fabriek alleen de schilders en schilde ressen.' Wat deze fabriek aangaat zal een eventueele uitbreiding ook tot de aardewerkers nog overwogen worden. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANE. Gisteren is geeischt tegen den bloe mistknecht C. J. W. uit Oegstgeest, wegens diefstal van bloembollen uit een aan zijn patroon toebehoorende schuur, een jaar gevangenisstraf. Wegens diefstaf van aan het strand aangespoelde planken en balken, af komstig van een gestrand schip, is to gen den voerman A. D. uit Noordwij- kerhout. 6 weken gevangenisstraf ge eischt en tegen de voerlieden W. D., N. D., A. P. D. en N. H. D., allen even eens uit Noordwijkerhout, ieder 50 boete, subs. 30 dagen hechtenis. UIT ONZE INDIEN. i*£ BERAAM JE MILITAIRE RELLETJES VAN JULI 192?. Fr kan .hans met vrij groote nauw keurigheid een beeld worden gegeven van liet aantal militairen betrokk-n bij du mislukte opstandspoging van communistische zijde ondernomen in d.'ï maand ,)uU 1927. In totaal werden door den Krijgsraad te Tjimahi 1 militairen, onder wie 30 Menadonee- zen, veroordeeld, aan welk vonnis zich vervallen-verklaring van den mi litairen stand paarde. Deze beklaag den waren in hoofdzaak afkomslig uit de garnizoenen Bandoeng en l'ji- mahi. De niet-Menadoneezen opstan delingen waren voor het. raeerendee! Javanen. Twee andere militairen wer den door den genoemden Krijgsraad vrijgesproken. Verder zijn 28 militairen, onder v ie 19 Menadonee/.en, uit het leger ver wijderd bij wijze van administratieven maatregel, zonder dat tegen hen een strafzaak aanhangig werd gemaakt De rangen van dem samenzweerders liepen van soldaat tot en met sergeant Len paar gratieverzoeken zijn thaijs nog in behandeling.» Wij herinneren er aan, aldus het A.I.D., dat de beide hoofdaanleggers te Bandoeng, Woento en Wenas. die ter dood veroordeeld waren, hun straf veranderd zagen in 10 jaren militaire plus 10 jaar civiele gevangenisstraf, resp. 9 plus 10 jaren. EEN MOEDIG MAN GERIDDERD. Bij de onderscheidingen, toegekend ter gelegenheid van den verjaardag van II. M de Koningin, kon men ver- mel jWinden de benoeming tot ridder in de O.N.-orde van den officier van der. marine-stoomvaartdienst -J. N. Kramer, die na het ongeval met de D 6, bij Morokrembangan zijn collega IC. W. van der Veen, later overleden, uit het water redde. De lezer zal zich herinneren, aldus le Nw. Soer. Crt., hoe op 24 April j.l. de D tl, bij het doen van snelheids- vluchten, in het water stortte, waar door de officier M. S. D. van der Veen, die den tocht meemaakte als passa gier, met het hoofd tegen den rand van de waarnemerszitplaats sloeg en zwaar aan het gelaat verwond, in zee viel. Met den stroom dreef de heer Van der V e- n af en zijn collega Kramer, dit zien ie. ofschoon zelf licht gewond, en bovendien aan armen en beenen ver brand door 't benzine-benzolmengsel, spror. in zee en bracht den reeds zin- k»n chcel uitgeputten Van der vliegtuig, dat gelukkig op een bank was terecht ge komen Spuccijg weiden de overlevenden ge red door een van Morokrembangan toeges,;hoien motorboot, doch hoewel imn hoop had, den heer van der Veen nog te behouden, overleed nij eenige dagen na zijn opneming in Je C. B. Z. VIcw neut vielen als slachtoffers van dit ongeluk de korporaal-vlieger Smit en de vliegtuigmaker Soeparto. Het kranige optreden van den offi cier M. S. D., de heer J. N. Kramer, die intusschen met verlof naar. Nederland vertrok, heeft echter de aandacht ge trokken van de autoriteiten, die hem voor een onderscheiding voordroegen. OPENING LUCHTLIJNEN. Volgens de Preangerbode wordt de opening van de luchtlijnen, die op 1 Nov. was gesteld, niet in gevaar ge bracht door het gedwongen oponthoud van het derde vliegtuig te Cawnpc-re. Waarschijnlijk zal de opening van de luchtlijnen te Tjililitan, bij Batavia, geschieden. STADSNIEUWS. DE LEIDSCHE WINKELWEEK OFFICIEEL GESLOTEN. Gisteravond heeft in een der boven zalen van het café-rest. „In den Ver gulden Turk" een vergadering plaats gehad, waarin de Leidsche Winkel week officieel is gesloten. Er bestaat op verschillende plaatsen waar nog kennis gehouden wordt, het eigenaardige gebruik, dat men aan het eind van de kermisweek, de kennis plechtiglijk begraaft, echter op zooda nige manier, dat men haar een vol gend jaar weer gemakkelijk kan op graven. Op een dergelijke manier gelooven wij. dat gisteravond de winkelweek onder den grond is gestopt. Men heeft dat gedaan met veel offi cieel e speechen en met de blijkbare bedoeling, dat ze het volgende jaar zoo mogelijk weer opgegraven zal wor den De voorzitter van de Winkelweek- commissie memoreerde in het kort het verloop, dat de zaak gehad heeft en meende wel de conclusie te mogen trekken, dat de winkelweek goed ge slaagd is te noemen. Spr. dankte de middenstandsvereenigingen voor hun medewerking, en ook zijn mede-com missieleden voor alles wat ze voor de winkelweek gedaan hebben. De heer Mayer sprak als voorzitter van de Middenstandscentrale 'n woord van hulde tot de commissieleden en vees er voorts op, dat er in den Mid denstand steeds naar gestreefd moet worden, dat allen zich bij de organi satie aansluiten. Want daarin ligt de groote kracht van den Middenstand. Verder spraken nog de heeren H. Buurman en Bergers, resp. voorzitter van de Chr. en R. K. Middenstands vereenigingen, die eveneens aan de commissieleden en speciaal aan den voorzitter veel lof toezwaaiden voor de energieke manier, waarop de zaak is aangepakt en verder wezen op de pret tige wijze, waarop bij deze winkelweek is samengewerkt. Nog verschillende andere heeren voerden in deze vergadering 't woord en gebleken is wel, dat, hoewel het resultaat voor velen niet in cijfers om te zetten is, dat de winkelweek, die op een zoo heelemaal origineele wijze is opgezet, een mooi succes is geworden. RECTIFICATIE. In de driestar op pagina 1 staat in de vierde alinea, laatste volzin: Dat is naar onze meening heel natuurlijk als enz. Dat moet zijn: Dat is naar onze meening heel natuurlijk evenals enz. Laatste Berichten. HET AUTOGIRO VLIEGTUIG. Te 1.15 uur is het autogiro vliegtuig over Eerbeek gepasseerd in Noordwes telijke richting. DE OPENING VAN DE BRUG TE THOLEN. Hedenmiddag heeft de in gebruikstel- ling van de nieuwe brug over de Een dracht plaats gehad, waarbij door Z. Exc. den minister van Waterstaat, Mr. H. van der Vegte, een rede werd uitgesproken. EEN VREESELIJK DRAMA TE SLUIS. Gisteravond omstreeks kwart over ne gen heeft zich in de Kapellestraat te Sluis een vreeselijk drama afgespeeld. Op dit tijdstip weerklonken uit den winkel, be woond door mej. Pijpers, revolverschoten en hulpgeroep. Onmiddellijk daarop kwam de vijftienjarige zoon Marcel Pijpers naar buiten hollen, luid „moord" gillenfl. Uit den winkel werd luid gekerm gehoord. De toesnellende voorbijgangers durfden en winkel niet. binnengaan uit vrees, dat zij met revolverschoten zouden worden ontvangen. Daarna vluchtte ook juffrouw Pijpers uit den winkel. Zij en haar zoon gingen naar de marechaussee, die spoedig daarop met de gemeentepolitie ter plaatse waren. In den winkel lag op den vloer een groote plas bloed en half achter papier verborgen vond men het lijk van de doch ter des huizes Mej. Judith Pijpers, die door revolverschoten was gedood. De vrouw zelf bleek slechts een schamp schot aan den schouder te hebben gekre gen. De zoon was er erger aan toe. Een kogel was hem door den hals gegaan en hij leed veel bloedverlies, terwijl een an dere kogel hem in den schouder had ge troffen. Een inmiddels ontboden- geneesheer ^rachtte nog bij de dochter de levensgees ten weer op te wekken, doch dit misluk te. Er bleek, dat een kogel haar in een wervel in den hals had getroffen. Uit het voorloopig onderzoek is komen vast te staan, dat de moord is gepleegd door den Belgischen koopman van de W., met wien de vrouw sinds geruimen tijd samenleefde. Reeds eerder had de man gedreigd aan alles voor goed een einde te zullen maken en herhaalde malen hadden reeds twisten plaats gehad. Wat gisteren avond de directe aanleiding tot het drama is geweest, is niet bekend. Na het plegen van den misdaad is de man gevlucht en tot nu toe is hij onvind baar ondanks het uitgebreid onderzoek, dat ingesteld is. Het signalement van den koopman is aan alle politie-autoriteiten in de omgeving en in België onmiddellijk dooi gegeven. De man stond ongunstig be kend. Ookhedenmorgen was men er nog niet in geslaagd hem aan te houden. TELEGRAMMEN. j tDraadlooz* dienst) FELLE BRAND IN EEN ITALIAANSCH DORP. BELLUNA, 10 Oct. (V.D.) Een felle brand heeft het dorp Sappada geteisterd. Een 50-tal gezinnen is dakloos geworden. SPOORWEGONGELUK IN ZUID-WALES. LONDEN, 10 Oct. (V.D.) Op de Great Western Railway bij New Tradegar in Z. Wales heeft gisteravond 'n botsing plaats gehad tusschen twee treinen. Een aantal wagons werd getelescopeeri. Er werd een persoon gedood en zes anderen gewond. MARKTBERICHTEN. WOERDEN, 10 Oct. Kaasmarkt. Aangevoerd 352 partijen. Prijs: 5460; met rijksmerk le kw. 6063; 2e kw. 5759, zware tot 65. Handel vlug. AMSTERDAM, 10 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 278 vett ekalveren, le kw. 0,98^-1,10, 2e kw. 0.86—0.96. 3e kw. 0,74—0,84, per Kg. levend gewicht; 40 nuchtere kalveren, 14K22 per stuk; 450 varkens. Holl., 2e kw. 0,840,85, Holl., Overz. en Geld., le kw. 0,86— 0,87, vette varkens 0,840,85, per Kg. siachtgewicht. AMSTERDAM 10 Oct. Oliën. Lijn olie: Nov./Dec. 32%; Jan./Febr. 32%; Jan./April 32%; Mei/Aug. 32%, 33, per 100 Kg. Stemming kalm. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waaraecningen verricht* ia den morgen van 10 Oct. Medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.6 te La Coruna. Laagste barometerstand 745.6 te Wisby. Verwachting: matige, tijdelijke wel licht toenemende noordelijke tot noordwestelijke wind, aanvankelijk meest zwaar bewolkt met waarschijn lijk nog regenbuien. Later met opkla^ ringen, waarschijnlijk kouder. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur la aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 753. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 13.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIET8ERS EJL Woensdag 10 Och: 1.46 nam. Wisse Ino teering en. (Amsterdam). Berlijn 59.35V4 Londen 12.09'Vw New-York 2.49ia/u Parijs 9.74lü Brussel 34.66lA* Zürich B. 48.00 Praag Ek* 7.39 Rome Y Ti 1X06 Madrid40.10 OsloS Kopenhagen 6&491/» Stockholm «fc»'/, Wmom I W&h

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3