„DE CENTRALE" - HaarLstraat 74. DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 October a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31. Telef. 1313. RECLAME leder verstandig mensch koopt z'n Zoolleder, Gummi, Cream's, enz. enz. bij Altijd voordeelig. Mr. JOEKES. Het lid der Tweede Kamer, mr. Joekes, is Zondag, na een langdurig verblijf in Iadië, hier te lande terug gekeerd. Mr. VAN GIJN'S OPVOLGER. Naar men weet heeft de leider der liberale fractie van de Tweede Kamer, mr. A. van Gijn, medegedeeld, dat hij zich voor deze functie niet langer be schikbaar kan stellen na afloop van het loopende parlementaire jaar. Wij vernemen thans, dat dr. F. E. Posthuma, de oud-minster van Land bouw, door het bestuur van den Vrij heidsbond is aangezocht als leider der fractie in de Kamer op te willen treden. Men zal hem dan een vaste plaats op een der lijstencombinaties aanbie den. Dr. I. H. J. VOS TWEEDE KAMERLID De parlementaire redacteur van de Telegraaf meldt: Naar wij vernemen, heeft de heer Walrave Boisevain in verband met zijn drukke werkzaamheden, aan het wethouderschap van Amsterdam ver bonden, aan het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond medegedeeld, dat hij be reid is, thans te bedanken voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer Het hoofdbestuur van genoemde partij zal thans den heer Boissevain ingevolge deze bereidverklaring ver zoeken, aan zijn voornemen uitvoering te geven en voor het lidmaatschap der Kamer te bedanken. Opvolger als lid der Tweede Kamer is dr. I. H. J. Vos, wethouder voor de Volksgezondheid en Armenzorg te Amsterdam. HET DRAMA IN DEN HAAG. v Naar men meedeelt, is mr. Tj. Mo- bach op verzoek van den vader van den Zaterdagavond door een politie agent doodgeschoten jongen voorne mens, een civiele actie tegen de ge meente in te stellen op grond van on rechtmatige daad, door den politie agent begaan. DE LIEBERMANN-AFFAIRE. De Haagsche Rechtbank heeft, naar wij vernemen, afgewezen het verzoek van mr. L. P. D., directeur van de Dis- contobank voor Credietinstellingen, om hem schadeloos te stellen in ver band met zijn arrestatie en gevangen houding naar aanleiding van het faillissement van genoemde Discon- tobank, welk faillissement een gevolg zou zijn van de gesties in de bekende Liebermann-affaire. EEN TOLBOOM VERDWENEN. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is de zware ijzeren tolboom van den Soestdijker straatweg, nabij Hil versum, uit zijn hengsels verdwe nen. Zondagmirgen werd hij in het na- bijzijnde bosch teruggevonden. Tot heden is niet bekend wie de daders van dit misdrijf zijn. Vermoed wordt dat men hier met een kwajongens streek te doen heeft. De politie te Hil versum stelt een ernstig onderzoek in GEREF. JONGELINGS BOND. 25 Oct. a.s., precies op den dag, waarop voor 40 jaar de Ned. Bond van Jongelings-Vereenigingen op Geref. grondslag werd opgericht, zullen de Bondsringen 's-Gravenhage en 's-Gra- venhageDuinoordScheveningen in de Oosterkerk in Den Haag een her denkingssamenkomst houden. Als spre kers, zullen optreden de oud-min. H. Colijn, eerelid van den Bond; dr. K. Dijk van 's-Gravenhage-W., vice-voorz. van den Bond en dr. S. O. Los van 's-Gravenhage-West. GOUDEN JUBILEUM CHR. JONGEMANNENVEREEN. SCHEVENINGEN. Onder groote belangstelling hield het bestuur van de Chr. Jongeman- Den vereeniging te Scheveningen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der vereeniging gisteren een druk be zochte receptie in het verenigings gebouw in de Keizerstraat. Vele leden en oud-leden van de jubileerende ver eeniging, vertegen woord igers van verschillende kerkelijke corporaties en zustervereenigingen kwamen het bestuur gelukwenschen. Als praeses van den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te Scheveningen voerde ds. Wlartena het woord, die de gelukwen schen van den kerkeraad overbracht en het bestuur bij voortduring Gods besten zegen op hun werk toewensch- te. FIRMA A. KREYMBORG EN CO. Dezer dagen opende de firma A. Kreymborg en Co. in Rotterdam 2 nieuwe groote filialen van haar be kende Kledingmagazijnen. De heer A. Kreymborg Sr. van Het schip, dat het vorig seizoen in den Amsiel te Amsterdam lag en als dan cing was ingericht, wordt nu voor an dere en betere doeieinden gebruikt. De heer Willem Fenenga, directeur van de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij, heeft dit schip ten geschenke gegeven aan de Ver. Parkherstellings oorden. De gerestaureerde nieuw inge richte boot. Baarn, directeur der onderneming, sprak een openingsrede uit, waarin hij er op wees, dat 1928 voor ons land in het algemeen een jaar van beteekenis wegens de Olympische Spelen en door de groote vruchtbaarheid voor land en tuinbouw zeer voorspoedig, ook voor de firma een bijzonder jaar was door de opening van 3 groote, nieuwe filialen. Vooreerst in Maart 1.1. het nieuwe magazijn te Utrecht, het 26e filiarl in Nederland. Dit fraaie, naar de eischen des tijds ingerichte mode-paleis is een Heeren- en Jongenskleedingmagazijn, de 4e stad des lands waardig, waar door tevens een groote verbetering tot stand kwam voor het drukke verkeer in de Viestraat te Utrecht, doordat het bekende „uitsteeksel" verdween. Reeds jarenlang, aldus ging spr. voort, voelden wij, dat in Rotterdam, de belangrijkste havenstad van Euro pa,'de 2e stad van Nederland, met haar sterk toenemende bevolking van thans ongeveer 600.000 zielen, een goed terrein lag voor expansie, vooral in de volkrijke stadsgedeelten, die vroe gen om moderne kleedingzaken, Waar voor iedere beurs gelegenheid bestaat om op gemakkelijke wijze de behoefte aan mans- en jongenskleeding te dek ken. Na lang zoeken naar geschikte lokaliteiten, waar de exploitatiekos ten dusdanig konden zijn, dat wij daarin onze goederen tegen de alom in den lande bekende scherpe prijzen konden verkoopen, gelukte het ons bijna gelijktijdig voorloopig de hand te kunnen leggen op twee panden in Rotterdam, en wel Beijerlandschelaan 93 a. b. c. en Nieuwe Binnenweg hoek Aelbrechtskade, voormalig Delfsha- ven. Elk van deze 2 groote panden heeft 12 bovenwoningen, waardoor de huur tot een minimum beperkt kon worden. Winkelhuizen, die geforceerd en tegen dikwijls denkbeeldige prij zen worden aangekocht of gehuurd en daarna luxueus verbouwd en inge richt, blijken meestal zoo kostbaar te worden, dat zij als zaak voor den be zitter niet zelden een groote strop worden. Wij hopen met deze 2 nieuwe pan den in de Maasstad wederom gunstig en voordeelig te zijn geslaagd. Wij zijn er bijna zeker van, dat zij waardige schakels aan het groote geheel zullen worden. Nadat spr. er op gewezen had, dat deze middag voor de firma Kreym borg bijzonder gedenkwaardig is, om dat de opening van 2 zaken dezer vennootschap op één dag nog niet voorkwam, dankte hij tenslotte alle aanwezigen voor hun tegenwoordig heid, in 't bijzonder hen, die aan de totstandkoming dezer zaken hebben medegewerkt, waarna hij degenen, die hun werkkracht aan deze zaken zullen geven opwekte, dit te doen naar de mate hunner beste krachten. Spr. richtte zich tenslotte in de vol gende bewoordingen tot zijn zoons, van wie er 3 in de opperste leiding der zaken werkzaam zijn: Veel zal eenmaal aan U worden toevertrouwd. Vele menschen, wier werkgever gij dan zult zijn, zullen naar U opzien in vertrouwen, dat hun belangen bij U veilig zijn. Tracht U die groote ver antwoordelijkheid nu reeds volkomen bewust te worden en te beantwoorden aan het vertrouwen door aan allen een voorbeeld te geven van werk zaamheid, tact en plichtsbetrachting. Interesseer U niet voor ander soort zaken, waarvan ge geen verstand hebt en waarin ge weinig invloed kunt uitoefenen, maar geef Uw gehee- lo persoonlijkheid zonder eenige re^ serve aan ons uitgebreide bedrijf, dan zal dit tot in lengte van dagen bloeiend blijven. Met den vurigen wensch, dat Gods rijkste en onmisbaren zegen op deze twee nieuwe filialen moge rusten, verklaar ik deze zaak voor geopend. Toen daarna de deuren los gingen stroomden de menschen binnen, het geen den geheelen middag en avond bleef voortduren. In de andere 2 zaken te Rotterdam was de toeloop eveneens belangrijk. BUITENLAND. DE FRANSCH-ENGELSCHE VLOOT- OVEREENKOMST. De Italiaansche nota. In de gisteren te Londen en Parijs overhandigde nota inzake het vloot- compromis geeft de Italiaansche re geering, naar vernomen wordt, als haar oordeel te kennen, dat de gehe^- le kwestie der ontwapening op breede basis bestudeerd moet worden. Dit onderzoek moet, behalve de zee- strijdkrachten, cx?k de legers en de luchtvloten omvatten. AARDSTORTING IN ITALIË. 7 dooden en 13 gewonden. Bij Napels zijn 20 grondwerkers, die werkzaamheden verrichtten bij den aanleg van de straat Amelia Capella bij Cangiani, tengevolge van een aard storting bedolven. Eerst na moeilijke reddingspogingen gelukte het de brandweer een deel der verongelukten te redden. Er werden 7 lijken geborgen. De overige 13 arbeiders bekwamen ernstig letsel. DE ZEVENURIGE WERKDAG IN RUSLAND. Teleurstellende resultaten. Het is thans acht maanden geleden, dat in de eerste industrieele bedrijven in de Sovjet-Unie de 7-urige werkdag werd ingevoerd. De Sovjetpers schrijft, dat bij den overgang zich zeer ernstige moeilijk heden voorgedaan hebben en het werk in die ondernemingen nog steeds niet in normale banen geleid is. Volgens het al-Russische Textiel- syndicaat is de uurproductie der ma chines met 311 pet. gedaald. Ook de prestatie der ouders is on bevredigend .Hoewel het aantal ar beiders per machine-eenheid gemid deld 4115 pet. gedaald is, is van de 14 bedrijven, waarin de 7-urige werk dag is ingevoerd, slechts in 8 sprake van vooruitgang van de prestatie, in de 16 andere is zij tot 9 en 10 pet. ach teruit gegaan. Het aandeel, dat het arbeidsloon in de productiekosten neemt, is in bijna alle bedrijven met 37 pet., bij som mige zelfs met 1520 pet. gestegen. GESCHIL OVER DEN KLAAGMUUR TE JERUZALEM. De Volkenbond er in gemengd. De Joodsche medewerker van „Het Va derland" schrijft: „Zooals men reeds uit korte couranten berichten heeft kunnen vernemen, hebben zich op den grooten verzoendag bij den klaagmuur te Jeruzalem tooneelen afge speeld van ruwheid en ongemotiveerd hardhandig optreden van de politie, waar bij de Regeering niet vrij uitgaat. De Mohammedanen staan niet toe, dat op deze plek eenig meubilair wordt ge plaatst. Met den Grooten Verzoendag is de geloovige menigte nog grooter dan anders en ten einde, zooals bij de Joden voor schrift is, een scheiding te hebben tus- schen de mannen en vrouwen, was een houten schutting geplaatst. Toen de heilige dag reeds was aange broken met den vooravond, kwam van de zijde der politie de eisch, dat de Joden de schutting moesten wegnemen, waaraan natuurlijk geen gevolg kon worden gege ven. Den volgenden dag kwam de politie het zelf doen en met dusdanige ruwheid, dat daarbij klappen vielen, zonder dat van de zijde der Joden eenig verzet werd Door deze daad in het Mandaatland, dat door de Balfourverklaring tot Joodsch na tionale woonplaats is verklaard, is een algemeene opwinding veroorzaakt onder de Joden in geheel de wereld, waarbij En geland veel van het vertrouwen, dat het genoot, heeft ingeboet. De Palestijnsche Joden hebben tot den Volkenbond het verzoek gericht, de zaak tot een oplossing te brengen. Want het is de Volkenbond, die te zorgen heeft dat de heilige plaatsen van de minderhe den door den mandataris ontzien en be schermd worden. Zoowel de executieve van de Zionistische organisatie als de rabbijnen en de besturen der Joodsche ne derzettingen hebben zich met scherpe pe tities tot de regeering gewend". 'DE ACTIE TEGEN DE COMMISSIE- SIMON. Een aanslag gepleegd, Naar uit Bombay wordt gemeld, is een aanslag gepleegd op den voorzitter van de commissie der centrale Indische regee ring, voor de samenwerking met de com- missie-Simon, Sir Sankaran Nair. Een wagon van den trein, waarin San karan Nair zich naar Bombay wilde be geven om de aankomst van de commissie- Simon bij te wonen, werd bij Nanmad op geblazen. Drie reizigers werden gedood en acht gewond, van wie twee intusschen zijn overleden. Volgens een later bericht bevond Sir Sankaran Nair zich niet in dezen trein, doch arriveerde via Simla te Bombay. TWEE DUELS TE ROME. Prins Potenzlanl verwondt zijn tegenstander. Prins Potenziani, de voormalige gouver neur van Rome heeft Zondag geduelleerd met prins Lancellotti, waarbij laatstge noemde gewond werd. De reden voor het duel moet de volgen de zijn: Vrijdag zeide prins Lancellotti in een club, dat prins Potenziani wegens cor ruptie ontslagen was. Markies di Sambuy, die aanwezig was, nam het voor prins Po tenziani op en antwoordde op een wijze, die prins Lancellotti beleedigend achtte. Hij daagde daarop den markies tot een duel uit, dat Zaterdag plaats had, waar bij de markies op drie plaatsen licht ge wond werd. Prins Potenziani, die hoorde wat de oor zaak van het duel was, daagde op zijn beurt prins Lancellotti uit; laatstgenoem de kreeg drie lichte wonden. Prins Potenziani is 48, de markies 61 en prins Lancellotti bijna 62 jaar. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN FRANKRIJK. Slechts 630 werkloozen. Frankrijk kan zich gelukkig prijzen, dat de werkloosheid er zeer gering is. Het aantal dergenen, die werkloosheids- uitkeering ontvangen, bedraagt q.l. niet meer dan 6301 DE VERDEDIGING VAN PARIJS. Een officieuze toelichting. Er is nogal eenige ongerustheid gewekt door de publicatie van het zoogenaamde plan Z., het plan tot verdediging van Pa rijs in geval van oproer. Men heeft er uit gelezen, dat de gewapende macht zich in geval van revolutionaire onlusten zou be palen tot bescherming van het Elysée, de ministeries en de openbare gebouwen tot tijd en wijle er voldoende troepen gecon centreerd zouden zijn om de hoofdstad te hernemen die aldus eenigen tijd aan de opstandelingen zou zijn overgeleverd. De „Matin" heeft van hoogst bevoegde zijde vernomen, dat de Parijzenaars rus tig kunnen slapen en dat hun levens en eigendommen geenszins bedreigd worden. Het plan Z is niet iets stars, zooals het mobilisatieplan Het is een schema, elas tisch genoeg om zich aan te passen aan alle onderstellingen, aan alle situaties en de staf zou in zijn taak te kort schieten als hij niet ook de onwaarschijnlijkste be studeerde. Daarom is het niet meer dan natuurlijk, dat hij ook de mogelijkheid onder de oogen heeft gezien dat de op stand meester was in de hoofdstad. Het geen niet wil zeggen, dat niet alle maat regelen zijn genomen om dit te beletten. Door welke middelen? Door welke troe pen? Daarover zijn de betrokken departe menten het niet geheel en al eens. Door den militairen diensttijd van een jaar is de sterkte van het garnizoen van Parijs weliswaar aanzienlijk verminderd, maar dit tekort zal worden goedgemaakt, en meer dan dat, door het in het leven roepen van veertig peletons mobiele gen darmerie, die, met de politie en de garde républicaine, in geval van opstand een troep beroepsmenschen zouden vormen, veel geschikter voor een zoo speciale taak dan de jeugdige dienstplichtige recruten. De nieuwe ^militaire wet heeft voorts be paald, dat het leger slechts in geval van volstrekte noodzakelijkheid mag worden gebezigd voor politiedoeieinden. Niet het leger moet dus den eersten stoot opvan gen. In de officieuze verklaring van de „Ma- tin" wordt er dan nog op gewezen, dat de tijd van de barricaden voorbij is; tanks, mitrailleurs en vliegtuigen hebben dat al les veranderd. Dit aan het adres dergenen die onder den invloed van romantische herinneringen nog denken dat het volk zich evenals in 1789, 1830 en 1848 meester zou kunnen maken van Parijs door „de straat op te gaan" met revolvers, jachtge weren en sabels uit wapenrekken. KORTE BERICHTEN. In Nieuw Zuid-Wales (Australië) heeft een hevige storm Zondag ernsti ge schade aangericht. De autoriteiten der Moskee van Omar te Jeruzalem publiceeren een edict, dat aan vrouwen den toegang weigert tenzij zij behoorlijk gekleed zijn volgens Mohammedaansche zede en aan de mannen, tenzij zij den tul band dragen. Uit Angora wordt gemeld, dat bij de aardbeving van j.l. Donderdag drie Radio-Programma. WATER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9, na 6 uur 1870 M K. R. O. 5.30 Dinermuziek. Gramofoonplaten'. 6.30 Cursus in Esperanto. 8.Lezing van den heer H. Brouwer over: „Waarin onze kracht ge legen is". 8.30 Uitzending vanuit Rijen. Zang, muziek en lezingen. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.Tijdsein van de A. V. R. O.-klok. 6.Vooravondconcert. 7.30 Cursus over leerbewerking. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.Boekenhalfuurtje. 8.3o Concert van gewijde muziek in de Zendingskapel te Amsterdam Met medewerking van Jo van IJzer-Vincent, sopraan; Suze Luger, alt; Louis Tulder, tenor, en Frans Hasselaar, orgel. 10.Persberichten van Vaz Dias. 10.15 Concert door het omroeporkest. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Lezingen en lessen. 8.20 Concert. Daarna weer-, nieuws-, sport berichten en tijdsein. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 468.8 M. 5.05 Vooravondconcert. 5.50 Lezingen en lessen. 7.50 „Die Walkure", opera van Rich. Wagner. 2de deel. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604.3 M. Kinderuurtje. Tijdsein, weer- en nieuwsbericht De grondslagen der muziek. Verder lezingen, enz., afgewis seld door muziek. Militair concert. Weer- en nieuwsberichten. Verder lezingen en muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. Koersen. Landbouwberichten. Koersen en persberichten. Literaire causerie. Radio-concert. In de pauze persberichten. 5.35 6.35 7.05 8.05 9.20 5.05 8.20 8.35 8.50 9.05 RECLAME dorpen in de omstreken van Angora volkomen vernield zijn en drie andere voor 70 pCt. In het bosch van Eze bij Nice is een geheim radiostation gevonden, dat, naar men beweert, gebruikt werd door anti-fascistische tegenstanders van Mussolini. In China is een stakingsverbod uitgevaardigd. De inschrijving op de door de Duitsche communisten op touw ge zette volkspetitie inzake den pantser kruiser is tot dusver uiterst gering. Er werden in Berlijn slechts 76.182 handteekeningen gezet, ofschoon op 20 Mei in deze stad 600.000 communis tische stemmen zijn afgegeven. De afdeeling der socialistische partij in het Fransche Noordderde- partement heeft een motie aangeno men, welke zich richt tegen Paul Boncour en vooral tegen zijn houding in de kwestie der ontwapening. Naar uit Rijssel gemeld wordt, begint de staking der textielarbeiders, in weerwil van de pogingen der vak bonden, om ze voort te zetten, sterk te verloopen. UIT DE OMGEVING. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam gisteren in vergadering bijeen. Aanwezig alle le den. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. De voorzitter opent 'de vergadering met gebed. De notulen der vorige verga dering worden gelezen en vervolgens on veranderd goedgekeurd» Ingekomen stukken: 1. Schrijven van de HolL Mij. van Land bouw, waarin verzocht wordt om beschik baarstelling van een verlicht en ver warmd schoollokaal voor het geven van een landbouwwintercursus. Na eenige toelichting van den Voorzit ter besluit de Raad het verzoek toe te staan. 2. Een schrijven van de Vereeniging ter bevordering der hygiënische melkvoorzie- ning wordt in handen van B. en W. ge steld om advies. De Raad besluit, op voorstel van B. en W., voor de verpleging van een krank zinnige in een buisgezin 260 per jaar uit te trekken; tot nog toe was deze krankzinnige verpleegd in een gestie))i. Deze verpleging kostte per jaar aan de gemeente 550. Aan de orde komt nu de vaststelling van de verordening op de beffing van bruggeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2