dat het noodig i8. Er komen daar 3 lan taarn dicht bij elkaar te staan. De voorzitter zal het overwegen. Daarna sluiting. ROELOFARENDSVEEN. Gistermiddag werd een paard van den heer B. alhier door diens zoontje langs den weg geleid, toen het plotseling van een vrachtauto schrok en dientenge volge in den Ringsloot terecht kwam. Met behulp van de heeren R. en T. was het dier weer spoedig op het droge. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 OCTOBER. LEIDEN. Geref. Kerk in N. V. (gebouw „Prediker" Janvossensteeg): v.m. 10 en nam. 6 uur Dr. J. H. van Haeringen van 's-Graven- hage. Dinsdag 9 October: Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Woubrugge: Nam. 3 uur Dr. J. G. Geelkerken van Amsterdam- Zuid, Huwelijksbevestiging. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam 6.30 uur Ds. J. J. H. Klomp. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. H. Moolhuizen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Preeklezen. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur Preek lezen en nam. 6.30 uur Ds. C. Vlasblom. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. G. van Heiningen. BOSKOOP. Evangelisatie Dwars Nieuwstraat: V.m. 9.30 en nam. 6 uur de heer Dekking, uit Bergschenhoek. Geb. „Salvatori": Voorm. 9.30 en nam. 6 uur Ds. Brunt, uit Delfshaven. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. Petersen. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 (H. A.) en nam. 6.30 uur (Dankz.) Ds. Luuring. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. Nom.es van 's-Gravenhage. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. J. H. Mulder. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. J. van Herksen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 Leesdienst. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6 uur Ds. Meijering. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur Ds. B. J. van Heyningen, em. pred. te Bussum en nam. 6.30 uur Ds. H. Mondt. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. J. J. Dijk. Bed. H. Doop. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. 5 uur (Dankz.) Ds. van Dijk. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 4 uur Dr. Ruys. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 2 uur Ds. W. de Lange, van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6 uur Ds. J. D. Speelman. Ned. Herv. Evang.: Voorm. 9.30 uur de heer A. P. de Jong. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur Ds. W. J. Keiler. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 uur Preekle zen en nam. 6.30 uur Ds. J. Dam, van Bo degraven. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. F. G. Hospers. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. Koers. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5.30 uur Ds. v. Haaften. Voorb. H. Avondmaal. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur de heer H. Bergema, Theol. cand. te Leiden en nam. 3 uur Ds. E. H. Broekstra, van Rijnsburg. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur Ds. P. Hofstede. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur Preek lezen en nam. 1.30 uur Ds. Keiler van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 uur Ds. J. Dam, van Bodegraven en nam. 1.30 uur Preeklezen. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Kerk: „Groene Kerkje" v.m. 10 uur Ds. G. Henneman en nam. 5 uur „Irene" Ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5.30 uur Ds. H. M. Ploeger, van Appelscha. RIJNZATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. i.30 uur Ds. C. Vlasblom van Ter Aar. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Preeklezen. WASSENAAR. Ned. Herv. Kerk (Dorp): Voorm. 10 uur Ds. Idenburg van Amsterdam en nam. 6.30 uur Ds. Verhagen, van Wateringen. Bed. H. Doop. Ktevltskerk: Voorm. 10 uur Ds. Rutgers, van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. Rullmann. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur Ds. Lljsen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur Ds. Nauta. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. J. R. Wolfensberger. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Dr. J. G. Ubbink. RADIO-NIEUWS. DE CORRESPONDENTENDAG DER NED. CHR. RADIOVEREENIGING. Donderdag hield de Ned. Chr. Ra- diovereeniging in Hotel de l'Europe te Utrecht haar tweeden jaarlijkschen correspondentendag, die door een tal rijke schare uit het geheele land werd bijgewoond. De dag werd ingezet met de vertoo ning van twee interessante radio-fims in de filmzaal van de l'Europe. Kwart over 11 opende de Voorzitter, de heer mr. A. van der Deure, van Bennekom, de vergadering, liet zin gen Psalm 84 3 en las uit Matth. 13 de gelijkenis van den Zaaier. Na het welkom gaf hij een over zicht van den toestand in den omroep. Sedert den vorigen correspondenten dag schijnt er niet veel veranderd. Toch is het goed te letten op het eigen aardig beeld, dat de Nederlandsche omroep vertoont in tegenstelling met het buitenland. De toestand wordt hier te lande heheerscht door twee standpunten. Eenerzijds zij, die drij ven naar één algemeenen omroep voor heel de natie en anderzijds zij, die meenen, dat slechts het totaal van de omroepvereenigingen van verschil lende richting het beeld kan verton nen van een waarlijk nationalen om roep. Zoolang er tusschen die beide standpunten niet definitief gekozen is, zal er geen sprake zijn van radio- vrede. Wel is het eerste standpunt door de uitspraak der Staten-Gensraal bij de Radiowet met 77 tegen 3 stem men verworpen, maar van billijke verdeeling van zendtijd is nog geen sprake. De belangrijkste vraag van het oogenblik is de samenstelling van den Radioraad. waarop alles wacht. Ook dient gelet op het verschijnsel, dat opgericht worden politieke omroe pen, n.l. van liberale en vrijz. demo cratische zijde. De Ned. Chr. Radio- vereeniging heeft verschillende Chris- telijkp vereenigingen weten tezamen te brengen, die uitzenden over 1 raaiOj- vereeniging. Zoo zal het ook aan de overzijde moeten. Wanneer voor poli tieke of andere doeleinden 'speciale radio-omroepen worden opgericht, zal de Nederlandsche omroep nooit be hoorlijk te regelen zijn. Wat de eigen vereeniging betreft, zullen onze menschen moeten gaan inzien, dat de radio een zaak is van het geheele christenvolk, niet van de luisteraars alleen, evenals de V.P.R.O. zijn werk bepleit te zijn een zaak van het Vrijzinnig Protestantisme. In de N.C.R.V. hebben zich het laat ste jaar belangrijke wijzigingen vol trokken. Ledental en busjestal brei den zich steeds uit. Belangrijke plan nen voor den winter zijn gemaakt. Overal in het land zullen belangrijke propagandavergaderingen wbrden ge houden. De Hervormingsdag zal ge bruikt worden voor een actie over het geheele land. De Schooluitzendingen zijn een uitbreiding van den arbeid. Deze maand zal het eigen orkest zijn eerste uitvoering geven (applaus). Dit orkest moet medewerken om nog veel meer het bekende christelijk lied tot uiting te brengen in onze pro gramma's. Dit moet zal niet het fun dament onder de vereeniging worden weggegraven (luide toejuichingen). Groote waakzaamheid is noodig. Op de correspondenten rust de taak dit aan ons volk duidelijk te maken. Zij moeten heel wat misverstand bij ons volk wegruimen. Dat werk is moeilijk, maar allen moeten weten, dat dit werk ons van Gods wege op de handen is gezet. Als we zien op den genoten zegen, ontvangen we nieuwe kracht De gelijkenis van den Zaaier biedt mogelijkheid voor tweeërlei uitleg ging. Èen voor den pessimist en een voor den Christen. De pessimist klaagt over het vele, dat verloren ging. De Christen dankt God, dat hij, zondige, onwaardige arbeider, mag juichen over vruchten dertig- en zestig- en honderdvoud. De zaaiers voor de radioactie zuilen weer uitgaan door geheel Nederland. Doe het in de kracht Gods, die ons zco rijk gezegend heeft. De heer D. Pereboom, te Ede, leider van den Propagandadienst, sprak daarna over: „Hoe moeten wij wer ken?", waarin hij uiteenzette, wat de christen te stellen heeft tegenover de aanvallen van den tegenpartijder op radiogebied. De Chr. Radiovereeni- ging heeft maar een doel naar de omschrijving van den apostel: Doet het al ter eere Gods. Er zijn er, die om onbenullige re den voor het lidmaatschap bedanken. Zij moeten worden opgezocht, want het is maar niet één, die op de groote massa toch niet geteld wordt, neen, het is een christen, die zich aan zijn plicht onttrok. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door niet minder dan 36 personen gebruik gemaakt. Hierbij bleek eerst recht hoe de actie vóór den omroep met den Bijbel in alle streken van ons land levendig is. Naast blijken van waardeering kwa men vragen van organisatorischen aard naar voren en werden venschpn inzake de programma's geuit. Vrij algemeen is de klacht over de vele storingen in de telefoonlijnen bij uitzendingen. Gevraagd werd er bij l-.et Hoofdbestuur van P. en T. op aan te dringen, dat daartegen afdoende maatregelen genomen worden. Ook bleek hoe moeilijk het is tege lijk te voldoen aan de speciale wen- schen van het platteland en de groote stad. Verschillende correspondenten spra ken er hun waardeering over uit, dat de voorzitter toezegde meer a.~ dacht te schenken aan het christelijk lied, waardoor de chr. omroep zich nauwer zal aansluiten bij onze gezinnen. Het feit, dat de V.P.R.O. als linksche organisatie door een bepaling in de zendvergunning nog steeds op Huizen zendt, werd sterk gevoeld als een on recht, dat herstel vraagt. Na de pauze, waarin de aanwezigen zich aan een gemeenschappelijke kof fietafel veretnigden, beantwoordde de voorzitter de gedane vragen. Hierbij bleek, dat ernstige pogingen worden gedaan om de storingen, die Huizen 's avonds ondervindt te er- minderen. De bezwaren, die tegen de schóól- uitzendingen worden aangevoerd, zullen grootendeels denkbeeldig blij ken. De onderwijzer wordt bij de ra- cliolessen niet uitgeschakeld. Integen deel, ze zullen heel veel van zijn ac tiviteit vragen. Ook hier zal het gaan als steeds bij de radio; op den duur worden veel vooroordeeleh overwon nen. Ringsgewijze organisatie der corres pondentschappen zal overwogen wor den. Bij de repliek werd nog eens gewe- •n op de noodzakelijke verbetering van het rijkstelefoonnet. In het slotwoord drong de voorzit ter aan op een voortdurenden arbeid in het geloof, dat wij tot het uitdragen van onze belijdenis in den omroep ge roepen zijn. De Chr. Radiovereeniging moet het bewijs zijn, dat de orthodoxe christenen van diverse kerkelijke kleur als een eenheid kunnen sa menwerken. Na het zingen van Psalm 72 11 ging ds. F. G. Petersen voor in dank gebed. DE RADIO-POLITIEK VAN „DE TELEGRAAF". Een aanklacht van den Minister van Waterstaat tegen het blad. In haar avondblad van 24 Septem ber publiceerde „De Telegraaf" een artikel „Politieke Beschaving", waar- iu o.m. werd opgemerkt: Zijn onze inlichtingen juist, dan is de Minister van Waterstaat ge zwicht voor den aandrang der hee ren Perquin en Van der Deure ter zake van de samenstelling van den Radioraad, zoodat de door deze heeren vertegenwoordigde politieke organisaties van de meerderheid in dezen Raad verzekerd zijn, en het aanvankelijke voornemen om al thans den Radioraad buiten de po litiek te houden, is opgegeven. Als tegenprestatie kreeg de heer Van der Vegte de toezegging, na de ver kiezing van 1929 als Minister ook van een uitgesproken coalitie-kabi net te zullen worden gehandhaafd. Het officieele bericht over de samen stelling van den Radioraad zal de bevestiging van dit fraais moeten brengen. Naar „De Telegraaf" meldt, is deze passus voor den heer Van der Vegte aanleiding geweest tot het indienen van een klacht wegens smaad. Naar aanleiding van dit bericht, is in de gisteren verschenen „R.-K. Ra dio-Gids" de volgende verklaring op genomen onder den titel: ONZE INVLOED OP DEN MINISTER. De Telegraaf maakte zich bijzon der druk over en tegen ons. Zij is in een toestand van overspanning en daar men, als iemand in zoodanige situatie is, zijn woorden niet au sirieux moet nemen, kunnen wij, hoewel men ons dit van vele zijden verzoekt, op haar geschrijf niet in gaan. Wij willen haar echter wel helpen om uit dezen staat van overspan ning te geraken. Het blijkt immers, dat er een dwangidee vooral is, dat haar geheel in haar macht heeft, n.l. de vrees, dat onze invloed bij Minister v. d. Vegte zoo groot is, dat hij op ons aandringen een z.g. po litieke radio-raad zal benoemen. Die vrees is begrijpelijk, want als de Radio-raad is samengesteld krach tens de partijen, dan is rechts in de meerderheid en aangezien van links de grootste partij, n.l. S.D.A.P,. te gen A.V.R.O.-Telegraaf is, ziet het er dan onnoemelijk treurig uit voor het tweemanschap. Welnu, wij kun nen de Telegraaf geruststellen. Door ons is nog nooit opgemerkt, dat wij ook maar eenigen invloed hebben op den minister en het eerste woord tot hem, om den Radio-raad aldus in te stellen, moet nog door ons ge sproken worden. Wij hopen, dat de Telegraaf thans tot bedaren komt. h*=»=*===W=#==<^ Ons Babbelhoekje, j Beste Jongens en Meisjes! 'k Ga maar dadelijk met de briefjes be ginnen. 't Eerst is aan de beurt: „Juniora". Zoo, was jij ook al niet erg lekker? Er zijn toch zooveel verkouden en half zieke menschen. Zoo'n dikke keel is pijnlijk, hè? Gelukkig, dat het alweer wat opknapt. Iloe kwam het, dat je je zat te vervelen? Had je geen zin in hand werken? Of had je niets te lezen? „Cornelis de Wit". Wat was jij kort van stof deze week, vriend. Was er in 't geheel niets te vertellen? Maar enfin, volgende RECLAME Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. week zal j<? wel meer nieuws hebben, want dan kan je mij van drie October vertellen. Heb je veel gezien dien dag? „Gouden Regen en Violier", 't Is mooi, om mij maar zoo heelmaal te vergeten. Enfin, ik zal maar niet brommen op je. Ja, 't is altijd aardig als er een bijdrage van je in de babbelhoek staat. En dan heb je het makkelijk ook, want dan weet je de oplossing al. Dus jij bent 24 Oct. ja rig. Dat is al gauw, hoor. Leuk, dat V. dan ook bij je komt. Waar hebben jullie bramen gezocht? 'k Wil graag nog,meer raadsels hebben. „Doornroosje". Dat zijn twee mooie kleuren, die heel goed bij elkaar passen, 't Zal je wel goed staan ook, denk ik. Leuk, dat je van Vader een belooning krijgt als je er mee klaar bent. Ja, 't is hier met 3 October weer een groot feest. Je zult er wel van in de couranten lezen, denk ik. O, dus merkte jij het gauw waar het vervolg van je briefje stond. „Poliantha". Zoo, heb je een mooi boek gehad voor dat kaften? Hoe heet het? Misschien ken ik het ook wel. Ja, je kunt het al goed merken dat we in de herfst zijn, vooral als je naar de boomen kijkt. Woont je Oom ook bij jullie in het dorp? Jij bent zeker een naamgenoot van hem, is 't niet? „Klhproosje". Wel, wel, heb jij er een zusje bij gekregen? Je bent er zeker wel erg blij mee, is 't niet? 'k Vind Truus een heel aardige meisjesnaam. Wat heerlijk, dat jij nu al zoo goed helpen kunt. Daar zal moeder ook wel blij om zijn, denk ik. Nee hoor, ik ben niet in Lisse geweest. Je begrijpt toch wel, als ik daar zou komen, en ik had eventjes tijd, dat ik jullie dan op zou zoeken. „Boschviooltje". Dat is ook mooi, hoor. Een fietstocht gaan maken om een boek te halen, en het dan te vergeten. Werd *je niet een beetje geplaagd er om thuis? Leuk hè, dat je weer een verjaarfeestje hebt. Vertel me volgende week maar, welk cadeautje het geworden is. Is dat een aar dig tochtje naar Nieuwe Wetering? Jullie hebt het vlug gedaan, hoor! „Sneeuwklokje". Nog wel gefeliciteer4 met Vaders verjaardag. Daar had je mij toch wel wat van kunnen vertellen, zeg. Was het een gezellige dag? Of hebben jul lie het op Zondag gevierd? Heeft Vader nog mooie cadeautjes gekregen? Als je mij dat volgende week allemaal vertelt, wordt je brief vanzelf langer, denk je ook niet? „Lenteklokje". Ja, 't spijt mij ook altijd heel erg, als ik weer een nichtje missen moet. Vooral een, die al zoolang en trouw heeft meegedaan. Waren het mooie licht beelden? Die etalages die jij gezien hebt, heb ik ook gezien. Ik vond ze ook heel aardig, 't Zou zeker fijn zijn als jullie die koek wonnen, zeg. Dan kon je nog eens smullen. Wat zullen jullie er keurig uit-, zien. als al dat mooie, niéuwe goedje ge reed is. Dank voor je raadsels. „Theeroosje". Dat vinden jullie zeker wel gezellig, zoo een middagje met moe der winkelen. Vooral als er allerlei dingen voor jezelf moeten gekocht worden. Ja, er waren heel aardige etalages in de stad. Heb je het stadhuis van suiker nog gezien? Dat was ook heel mooi. „Zonneroosje". 'k Heb je gemist, verle den week,meisje. Natuurlijk ben ik er niet boos om, vooral niet als je mij zoo eerlijk de reden vertelt. Die tante wist zeker wel heel wat te vertellen, waar jul lie belang in stelden, is 't niet? Ja, hand werken is vooral op de winteravonden zoo echt gezellig. Dat zal wel een aardig jurk je worden, dat je onderhanden hebt. Dat raadsel had je mij al eens eerder gestuurd. Maar ik'vind het niet zoo erg geschikt. Jij wel? „Blondine". Je hebt gelijk hoor, ik heb telkens gedacht: waar blijft die Blondine toch? Zou zij mij nu al in de steek laten? Maar ik vind het zoo leuk dat je er weer bent, dat ik maar niet zal brommen, 'k Wil je wel wat vragen. Toe, doe je best een beetje geregeld mee te doen. Je zult zelf merken dat je er dan veel meer plei- zier in krijgt. „Hartedief." Zoo, dat was niet zoo'n beste week, verleden week voor jullie beidjes. Gelukkig dat het nu weer zoowat in orde is. Piettepiet heeft je zeker wel een beetje gezelschap gehouden, is 't niet? Ik begrijp best, dat J. het drukh eeft, nu ze achter was met haar werk door haar zeere hand. Wil je Moe van mij teruggroe- tep? „Moeders Meisje". Denk om de schade van de vorige week in te halen, meisje. Dat begrijp ik best, hoor. Gelukkig dat je hand weer beter is. Heb je er veel pijn aangehad? Wat moeten jullie instudee- ren van dien Ouderavond? „Anemoon". Leuk hè, zoo'n avondje winkelen, als alle etalages zoo mooi zijn. Heb je een mooie winterhoed gekregen? Was 't niet koud op de fiets, zoo laat in den avond? Wreet je niet waarom M. en B. niet geschreven hebben? Maar ik dacht dat je een zusje van hen was, want jou adres is toch ook Leidsche weg 13? Of heb ik dat mis? „Seringentak en Pioenroos". Zoo af en toe krijgen we van die g-ure herfstdagen, hè. Maar toch hebben we deze week ook weer mooie dagen gehad. Vooral met 3 October was het heel zacht weer. Zijn jul lie nóg in de stad geweest voor de fees ten? Gezellig, dat het jullie op catechisa tie zoo goed bevalt. „Reseda en Rozeknopje". Zoo'n middagje op visite valt best in jullie smaak, hè? En als je spelletjes doet, vliegt de tijd om. Ja, dat is altijd naar, als je eerst samen naar school ging en een van de twee gaat er dan af. Ik vind dat je een heel mooi rapport hebt, Rozknopje. Je bent er ze ker ook wel blij mee, is 't niet? Vind je het jammer als je geen Fransche les meer krijgt? Scheelde er verleden week iets aan, dat ik toen niets van jullie hoorde? „Piet Hein". Ja, in 't begin van de week heeft het nog al geregend. Maar met het feest was het prachtig weer. 't Zou je niet meevallen als je hier op zoo'n dag was. Want dan is het overal ontzettend dz-uk. Wat heeft je Opoe een goede verjaardag gehad! En wat zal ze het prettig gevon den hebben, dat iedereen zoo om haar dacht. Gelukkig, dat ze zoo'n goede hulp had dien dag. 't Zal er wel feestelijk uit gezien hebben met al die bloemen. De oplossingen van de vorige week zijii: 1. Het hinkende paard komt achteraan. Onderdeelen: Paard, kaarten, koek, me ter, achter, Dina, hen, H. 2. Poes zat op een warme stoof. 3. Leeuw Ar Den, Leeuwarden. 4. De echo of de Radio. 5. Maas. Maan. En hier volgen de nieuwe raadsels. 1. Mijn geheel bestaat uit 20 letters, die tezamen een wensch vormen. Het koren wordt 4 17 19 2 1 8 11. Als 't warm is, is 't in de schaduw heerlijk 9 10 6 5. Een kapstok vindt men in de 14 20 3 4. Een visch heeft 7 12 16 16 6 13. 7 15 18 is een schuurmiddel. (Ingez. door Theeroosje en Lenteklokje): 2. Ik ben een klein diertje; plaats mijn kop achter mijn staart en ik ben een boom. (Ingez. door Geranium en Zonnebloem): 3. Zusje kreeg op haar verjaardag de kop van een poes, het middelste van eèn bot, en de staart van een aap. Wat kreeg ze? 4 Mijn eerste is niet lang, mijn tweede is een deugd; mijn geheel is een ondeugd. 5. Mijn eerste is een deel van mijn twee de, terwijl mijn geheel iets is, dat bij den adel thuis hoort. (Anecdote, ingez. door Moeders Meisje): De ondenvijzeres had de geschiedenis verteld van Jozef in de gevangenis. Aan 't slot steekt een der kleinen de vinger open zegt met een blij gezicht: v Juffrouw mijn oom beet ook Jozef en zit ook in de gevangenis". Ziezoo, jongelui, mijn werk is gereed, en nu kunnen jullie je aandeel weer le veren. Goed succes er mee, hoor! Vele groeten van je TANTE FRANCIEN. P. S. Ik dank de Babbelhoekers nog wel, dat ze aan mijn verzoek hebben vol daan en de briefjes tijdig ingestuurd.. BERTHA. door TANTE FRANCIEN. Beiden hadden ze maar één naam in hun gedachten, maar geen van beiden sprak dien naam uit. Het bezoekuur was verstreken en moeder ging heen, na be loofd te hebben, als het weer bezoekuur was, terug te zullen komen. Thuis gekomen, liet ze haar tranen den vrijen loop. Hoe had ze gehoopt, dat haar man bij deze ontmoeting naar Bertha zou vragen en hoe gaarne had ze hem dan de laatste woorden van haar kind overge bracht! Bovenal, hoe had ze gebeden dat vader nu eindelijk zijn groote schuld zou inzien en in Gods kracht een nieuw leven zou beginnen. Zij vreesde dat als haar man nu niet verstond wat God hem te zeggen had, door het wegnemen van zijn kind en zijn eigen ongeval, hij dan nimmer Gods stem zou leeren verstaan. Weer bad zij voor haar man en pleitte op Gods Woord, waar ons immers beloofd is, dat God het gebed wil hooren. En moeder wist het niet, dat God reeds bezig was haar gebed te verhooren. HOOFDSTUK 15. Vaders thuiskomst. Weken waren voorbij gegaan en nog al tijd bevond vader zich in het ziekenhuis. Wel zou zijn verblijf er nu niet lang meer duren. Het houten been, dat zijn eigen vervangen moest, had hij reeds gekregen en nu oefende hij zich alle dagen een poosje om daar mee te leeren loopen. Wat had vader een verdriet gehad, toen hij die eerste strompelende passen ging doen. Maar één ding wist hij nu: 't was zijn, alleen zijn schuld dat het zoo was geko men, en hoeveel erger had het nog kun nen zijn. Maar hij wist nu niet alleen, dat hij schuld, o zooveel schuld had, neen, hij had nu ook leeren verstaan naar Wien hij met die schuld heen moest gaan. En hij was gegaan en had volle vergeving ge vonden. Neen, niet opeens was dat zoo gekomen. Toen hij daar zoo hulpeloos op zijn bed neer lag en niets, volstrekt niets doen kon, o hoe was hij toen anders gaan den ken over de dingen van vroeger. Hij wist niet, dat het God Zelf was, Die in zijn hart werkte, en hem nu de. dingen anders en beter deed inzien. Wat had hij bange dagen en slapelooze nachten doorgebracht toen hij het einde lijk inzag, hoeveel leed hij zijn vrouw en kinderen had berokkend! Maar bovenal, hoe zwaar hij had gezondigd tegen God. Menigmaal als moeder hem had bezocht, had zij zich verwonderd, dat vader zoo stil en verdrietig leek. Zou dat alleen ko men omdat hij zijn been moest missen? En wat was hij ook goed en vriendelijk voor de kinderen, wanneer zij, nu eens de één, en dan weer de ander bij hem op be zoek kwamen. Éénmaal had zij het jong ste kind meegebracht, dat nu al meer dan een jaar oud was. Zij wist niet, dat, toen het kleine ding kraaiend op vaders bed zat en vader het zoo verdrietig zat aan te kijken, hij onderwijl in zijn hart tot God bad, of Hij hem wilde helpen voor zijn jongste kind een beter vader te zijn, dan hij voor zijn oudste geweest was. 't Was of de kinderen het voelden, dat vader anders was geworden, want hoe schuw ze vroeger ook voor hem waren, nu gingen ze allen even graag mee naar het ziekenhuis om vader te bezoeken. (Wordt varuolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7