ïileiiwe eeidscüe courant DONDERDAG 4 OCT. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. MAALTIJD TEN HOVE. Dinsdagavond namen, na afloop van een jachtpartij op Het Loo, aan den maaltijd van Koningin en Prins ten Koninklijke Paleize aldaar deel: de Minister van Staat, jhr. dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland; en dr. A. G. Kröller, te Wassenaar. CENTRAAL COMITé. Bij vergissing is gemeld, dat de vergadering van het Centraal Comité op Zaterdag a.s. zal aanvangen des voormiddags half 11; dit moet zijn voormiddags half 12. DE CENTRALE TE LEIDSCHENDAM Door de Nederlandsche Spoorwegen is aan J. Steenstra te Lemmer, in combinatie met D. Admiraal te Dieren, opgedragen het verbouwen der voor malige centrale, het vergrooten der remise met werkplaatsen en bijko mende werkzaamheden te Leidschen- dam-Voorburg, voor de som van f 247.000. CHRISTEL. NAT. FILMCOMITé. Naar wij vernemen, vordert de ar beid van het Christelijk Nationaal Filmcomité naar wensch. Zooals bekend is, hebben enkele personen, na bespreking met vooraan staande personen in verschillende kringen, het comité opgericht, zoodat met het voorbereidend werk een be-' gin kon worden gemaakt. De vorming vai^ het definitief comi té is in allerlei kringen met sympathie begroet. Natuurlijk rijzen ook nu al lerlei vragen en ontveinst het comité zich meerdere moeilijkheden niet, doch bij een medewerking als nu reeds geboden wordt moet zij slagen. Een van de ernstige moeilijkheden is wel de keuze van de films; de be oordeeling van goed en beter. Want hetgeen aangeboden zal worden, moet goed zijn en ook technisch wel ver zorgd. Van het begin af is daarom ge dacht aan de instelling van een keu ringscommissie. Het comité meent ook in dit op zicht te slagen met een commissie, die aller vertrouwen heeft. „DE VLAM". Bij Em. Querido's Uitg. Mij. te Am sterdam is, onder redactie van R. Stenhuis, verschenen het eerste num mer van „De Vlam", onafhankelijk socialistisch maandblad voor politiek en economie. De inleiding is van den redacteur, die naar men weet als lid der S.-D. Tweede Kamerfractie is ge schrapt en sedert niet uit de Kamer, maar wel uit de S.D.A.P. is getreden. Hij fulmineert met het van hem be kende temperament, den titel van het maandblad waardig, tegen de leiding der S. D. partijen in binnen- en bui tenland. Daartegenover zal De Vlam de revolutionaire sociaal-democratie prediken, al zal zij ook anti-commu nistisch zijn in dezen zin, dat de tac tiek der communisten in West'Euro pa, niet de Russische revolutie, zal worden bestreden. Er zal „geleidelijk een links-socialistisch program wor den ontwikkeld en uitgewerkt". Ook aan de S.-D. vakbeweging, waar de schrijver als voorzitter van het N.V.V. eveneens het veld neeft moeten ruimen, wordt iets verweten, n.l. dat zij de resoluties van het Lon- densche congres van 1920 heeft verge ten. De radicaliseering van de arbei ders in de vakorganisaties is zelfs zijn eerste doel. Van Stenhuis is im mers het mislukte plan van 1-925 om een program van den arbeid op te stellen, dat uitgangspunt zou zijn ge worden voor een gezamenlijk optrek ken van S.D.A.P. en S.-D. vakbewe ging. De onttroonde leider vertrouwt, dat de radicaliseering spoedig „met nog andere middelen" zal kunnen worden gedienu. Onder het hoofd „Aanteekcninpen" geeft hij nog uiting aan zijn overtuiging, „dat alleen als rle maatschappelijke en politieke ont wikkeling snel tot sociale aardbe vingen voert, de tegenstelling in de socialistische beweging zullen worden overwonnen". Dan zullen de arbeiders „de in demokratische ideologiën" verstrikte leiders omver loopen of meesleuren". De leiding der S.D.A.P. wordt beticht van „aftandsche zwak zinnigheid" en dergelijk liefelijks meer. Men ziet, het is geen water- en melk-stijl; en van Deyssel's „Ik houd van proza, dat op mij aanstormt", zou er over geschreven kunnen zijn. als het niet reeds geschreven was. Aan deze aflevering hebben verder personen bijgedragen, die nog van de S D.A.P. deel uitmaken of althans aan het orgaan van haar linkervleugel medewerken. Zoo schrijft P. J. Schmidt over het verkiezingsprogram der En- gelsche Arbeiderspartij: J. de Kadt over de congressen van de Soc. Ar beiders Internationale te Brussel en van de Komm. Internationale te Mos kou; en M. Hatta over de koloniale resolutie der Tweede Internationale. INTERNATIONALISATIE VAN DE SCHELDE. De Maasbode-correspondent te Brus sel seint: In verband met de besprekingen, die de ministers Hijmans en Beelaerts te Genève gehouden hebben, meldt de „Neptune", dat de Nederlandsche re geering aan het departement van bui- tenlandsche zaken van België eenige voorstellen heeft gezonden, die als ba sis zouden kunnen dienen voor nieuwe besprekingen. Met de studie ervan is thans be gonnen. De Neptune teekent daarbij aan, dat België tot de uiterste grens van con cessies is gegaan, en dat anderzijds Nederland andere voorstellen moet doen dan die, welke reeds tot verwer ping hebben geleid. Indien een com promis niet mogelijk blijkt, ware het voor de Belgische regeering wensche- lijk, binnen korten tijd naar interna tionalisatie te streven. Het verdrag van Versailles heeft door de instelling van de Rijncommis sie-Straatsburg openlijk het belang er kend, dat niet alleen de oeverlanden van den Rijn, België, Duitschland, Zwitserland en Nederland, maar ook Italië, Engeland, en Frankrijk bij de Rijnvaart en subsidaire Scheldevaart hebben. De Neptune meent te weten, dat, als bij de gedelegeerden in de Rijncom missie over de internationalisatie pols hoogte werd genomen, verscheidene zouden wenschen, dat de vaart op de Westerschelde onder hun bevoegdheid zou worden gesteld. Natuurlijk zou zelfs een eenparige beslissing van bedoelde commissie Ne derland niet tot aanvaarding derzelve kunnen verplichten, maar zij zou Ne derland in een slecht internationaal postuur stellen. In het uiterste geval kan België een beroep doen op den Volkenbond, in welk geval altijd rekening moet wor den gehouden met particuliere belan gen van betrokken staten en onder an dere Duitschland. Derhalve, besluit het blad, moet België ten opzichte van Duitschland echt Locarnistische politiek voeren. Op het departement van buitenland- sche zaken bevestigt noch spreekt men onderhavig bericht tegen en sluit men dc deur met de verklaring: technici houden zich met de zaak bezig. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Amsterdam, W. J. Keiler, te Nieuwkoop, C. J. Schweitzer, te Wor- kum, en A. Altena, te Rijnsburg. Beroepen: Te Middelburg (Vrijz.- Herv.), W. E, Reddingius, te Dokkum. Te Ten Boer (toez.), Ch. de Beus, cand. te Wassenaar. Bedankt: Voor Lage Vuursche, A. G. Enkelaar, te Hasselt (Ov.). GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Antwerpen, J. C. Hout zagers, te Reeuwijk. Te Genemuiden, E. I. F. Nawijn, cand. te Groningen. Te West broek. C. Vonk, cand. te Nieuw-I.oos- dr-pcht. Te Puttershoek, A. Scheele, te Ka- pellp-Biezelinge. Aangenomen: Naar GeesterenGel- selaar, E. I. F. Nawijn, cand. te Gronin gen. Bedankt: Voor Haulerwijk, Maas tricht, Sellingen, Zweeloo, Baarland, Over- schild, Genemuiden, E I. F. Nawijn, cand. te Groningen. Voor Arnhem, Dr. K. Dijk, te 's-Gravenhage-West. B e d a n k t: Voor Goënga-Sijbrandabu- ren, J. H. Beumée, te 2e Exloërmond. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Meerkerk, J. Jongs leen, te Hilversum. BEVESTIGING. INTREDE. AFSCTIEID. Ds. A. Dekkers, em. predikant der Geref. Kerken van Geskesklooster en Stroobos, de laatste jaren te Vrizenveen .woonach tig en de vacante Geref. Kerk van Vrie- zenveen dienende, voorzoover zijn gezond heidstoestand het toeliet, heeft Zondag middag afscheid van zijn gemeente geno men. Aan het einde der godsdienstoefe ning werd hij door ouderling B. Baar toe gesproken. Ds. A. Dekker gaat te Drieber gen wonen. Ds. H. C. van den Brink, die het be roep naar de Geref. Kerk in N. V. te Lei den heeft aangenomen, heeft gisteravond van zijn gemeente afscheid genomen met de woorden van de Apostolische zegenbede uit Paulus' len brief aan Corinthe. Zooals men weet doet Ds. van den Brink 17 October hier zijn intrede. Ds. J. H. LANDWEHR. De toestand van Ds. J. H. Landwehr, emeritus predikant der Geref. Kerk te Rot terdam, wonende te Voorburg, die enkele dagen in Eudokia is verpleegd, is zooda nig vooruitgaande, dat hij binnen enkele dagen die inrichting kan verlaten en naar huis terugkeeren. Ds. A. M. BERKHOFF. Ds. A. M. Berkhoff, Chr. Geref. predi kant te Amsterdam-West, heeft in het Diaconessenhuis te Amsterdam een ope ratie ondergaan. De patient maakt het naar omstandigheden redelijk wel. DRIE JUBILEERENDE PREDIKANTEN. Vandaag herdenkt Ds. Jac. Eringa, Ned. Herv. predikant te Woerden, den dag, waarop hij zich vóór 25 jaar aan deze ge meente verbond. Ds. Eringa, die ruim 37 dienstjaren heeft, wérd in 1861 geboren en in 1891 candidaat in Utrecht, om 9 Aug. van dat jaar te Oostrum het predik ambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1894 naar Cubaard, welke standplaats in 1896 met Gorincbem verwisseld werd. In 1899 kwam Ds. Eringa in Workum, om zich 4 Oct. 1903 aan zijn tegenwoordige ge meente te verbinden. Ds. Eringa is prae tor van den ring Woerden. Ook Ds. P. A.* Steenbakker Morilyon Loysen, Ned. Herv. predikant te Holten, herdenkt heden den dag, waarop hij zich een kwarteeuw geleden aan zijn tegen woordige gemeente verbond. Ds. Steenbakker werd in 1865 geboren en in 1892 candidaat in Utrecht, om 9 April 1893 te Leksmond het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1898 naar Colijnsplaat, om 4 Oct. 1903 in zijn tegenwoordige gemeente intrede te doen. De jublilaris is assessor van het classicaal bestuur van Deventer. Zondag zal hij een gedachtenisrede uit spreken. Eindelijk viert Ds. D. B. J. v. d. Meu- len, Geref. predikant te Oostermeer, van daag zijn zilveren ambtsjubileum. De ju bilaris, die al zijn dienstjaren in het Noor den doorbracht, werd in 1874 geboren en studeerde aan de Theol. School te Kam pen. In 1903 werd hij candidaat, om 4 Oct. van dat jaar te Stroobos het predik ambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1913 naar Sellingen en kwam 8 Oct. 1916 in zijn tegenwoordige gemeente. De jubilaris is quaestor van de classis Kol- lum, waarvoor hij een drietal deputaat- schappen vervult, en deputaat van de Part. Synode van Friesland-Noord voor art. 19 K. O. en secundus voor art. 11, 12, 49 en 79 K. O. PROF. VAN DER HORS1 EN DE GEREF. KERKEN. Woord en Geest bevat in zijn jongste nummers de eenigszins verrassende mede- deeling, dat de aan de Vrije Universiteit benoemde hoogleeraar in de psychologie, Prof. Dr. L. van der Horst, in den stijd tegen Assen en vóór dr. Geelkerken een vooraanstaande plaats innam en ook nu nog „vierkant tegenover Assen" staat, terwijl dit bovendien aan de Vrije Univer siteit zeer wel bekend moet zijn. ZUID-HOLLANDSCHE PREDIKANTEN-VEREENIGING. De Zuid-IIollandsche predikanten verga derden gistermorgen onder leiding van Ds. J. E. v. d. Valk. Dr. S. F. H. J. Beukelbach v. d. Spren kel en Ds. H. Landstra spraken over het onderwerp: „Preeken maken". AFSCHAFFING KERKCOLLECTE. De kerkeraad der Geref. Kerk van Sche- veningen heeft op voorstel van de com missie van beheer besloten, om op grond van de bereikte resultaten de tweede col lecte voor de kerk in de godsdienstoefe ningen definitief of te schaffen en zulks ondanks het feit, dat de opbrengst in dc 7 maanden van proef 1700 minder was dan in hetzelfde tijdperk van 1927, toen deze collecte wel gehouden werd en ƒ200 minder dan de begrooting voor 1928. D-e kerkeraad besloot van den kansel en in de Kerkbode de gemeente op het hart te binden de ééne collecte die nu voor de kerk gehouden wordt, mild te bedenken. KERKELIJKE PARTIJSTRIJD TE SCHOONHOVEN. Op initiatief van een Haagsche predi kant besloot de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Schoonhoven onlangs één maal per maand een confessioneel predi kant te laten optre '.en, teneinde hiermede de minderheidsgroep, die reeds geruimen tijd afzonderlijk samenkomt, van haar afscheiding te doen terugkomen. Uit den boezem der kerk is echter zooveel verzet tegen dit besluit gerezen, dat de kerke raad het heeft ingetrokken. Daarop is van de zijde der minderheidsgroep ge tracht, tot een schikking te komen. Een commissie van drie personen werd aange wezen en den kerkeraad werd verzocht een gelijk aantal personen te willen be noemen om gezamenlijk een modus vi- vendi te vinden. Na ernstige overweging besloot de ker keraad thans niet met de minderheids groep te confereeren, doch verklaarde zich bereid, met belijdende lidmaten be sprekingen te willen houden, mits dezé niet namens de minderheidsgroep optre den. De pogingen om tot hereeniging te ko men, zijn hiermede dus mislukt. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS. Het diamanten jubileum. De vereeniging van Christelijke Onder wijzers en onderwijzeressen in Nederland en de overzeesche bezittingen hoopt in de Pinksterweek van 1929 haar diaman ten Jubileum te vieren. De afd. Amster dam en Omstreken, welke als gastvrouwe hoopt op te treden, is de voorbereidende werkzaamheden reeds begonnen. Een regelingscommissie, bestaande uit 30 personen, werd bereids geïnstalleerd. De ingestelde 10 sub-commissies zullen deze maand nog komen met hun plannen. De heeren H. J. Emous; C. G. Wiegand en G. Muys, die voor 25 jaar deel uit maakten van de regelingscommissie voor het gouden feest, hebben thans weder zit ting in de commissie voor het 75-jarig ju bileum. Het volgende voorloopige programma werd in overleg met het hoofdbestuur der vereeniging vastgesteld: 20 Mei (2en Pinksterdag) wij dings- en begroetingssamenkomst; 21 Mei eere-middag en gemeenschappe- lijken maaltijd; 22 Mei uitstapjes, referaat en gezelligen avond; 23 Mei uitstapjes en referaat. LUCHTVAART. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Volgens een Reuterbericht uit Al lahabad zou het derde Nederland sche postvliegtuig Dinsdag bij het invallen van de duisternnis op de renbaan te Cawnpore zijn geland, waarbij het toestel licht beschadigd zou zijn, zoodat het waarschijnlijk eenige dagen oponthoud zal hebben. Omtrent de averij, welke de H.V.A.F.C. in Britsch-Indië bij Cawn pore heeft bekomen, deelt de directie der N.I.L.M. mede: AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 4 October 1928. Nu 3 October weer achter den rug is, zet ieder zich weer aan den arbeid. Ook de verschillende acties voor (ten winter beginnen na deze feesten. Natuur lijk blijven de Kiesvereenigingen daarbij niet achter. Mag ik een plannetje in overweging geven, dat ik van uit mijn hoogen waar nemingspost zag in de vlakte waar een maal de Haarlemmermeer was? Ie. vaststellen van een plan voor de vergaderingen; 2e. Opstellen van een lijst van namen, welke lid behooren te zijn der kiesver- eeniging en dit nog niet zijn; 3e. Een commissie instellen, welke deze stelselmatig bewerkt, om hen als lid te krijgen; 4e. Opstellen van een lijst van namen van op de grens onzer partij levende kiezers, die misschien voor ons gewon nen of behouden kunnen worden. Het bewerken van deze menschen moet niet uitgesteld worden tot de verkiezing, maar te voren geschieden. Een zeer doeltreffend middel daartoe is gedurende een geruimen tijd dezen menschen een anti-rev. courant te stuj-en. 5e. Het vormen van £en strijdkas. Natuurlijk is dit lijstje van 5 punten nog wel aan te vullen, maar ik vond deze vijf al van veel belang. Mag ik er belangstelling voor onder stellen? Mag ik de Nieuwe Leidsche voor punt* 4 aanbevelen? Dank van OBSERVATOR. Uit een telegram, ontvangen van de beinanning, Prillwitz, Wegner en Lischer, blijkt het volgende: Op weg van Nasirabad naar Allaha bad heelt het vliegtuig met krachti- gen tegenwind te kampen gekregen. Het is door de duisternis overvallen, alvorens het doel was bereikt. De eer ste bestuurder heeft toen een landing uitgevoerd op de renbaan van Cawn pore. Hierbij heeft het linkerwiel een lage hooischelf geraakt, die op de renbaan lag en is het linkergedeelte van het landingsgestel beschadigd. Het Donderdag vertrekkende vierde vliegtuig neemt een specialen werk tuigkundige en het benoodigde mate riaal voor de herstelling mede. De post is onmiddellijk per trein doorge zonden. UIT ONZE INDIEN. EEN VECHTPARTIJ TUSSCHEN JAPANSCHE VISSCJHERS EN NEDERL. MATROZEN. Tusschen Japansche visschers en ma trozen van den stoomer Doorn van de Koninklijke Marine ontstond te Me- nado een woordenwisseling in een bar, welke woordenwisseling op straat werd voortgezet. Een handgemeen was het gevolg en twee Hollandsche matrozen werden met knuppels neer geslagen. Een mo-est met een hersen schudding naar het hospitaal worden gebracht, waar hij Maandagmorgen overleden is. De begrafenis zou in den namiddag met militaire honneurs worden gehouden. De Japanners zijn aangehouden. DE BAUNE-GESCHIEDENIS. Het lid van den Volksraad, de heer G. J. van Lonkhuizen, heeft, naar aanleiding van de geschiedenis met het schip „Baune", de volgende vra gen tot de Regeering gericht: le. Had bet, nadat de „Baune" on geveer zes weken onder verdachte om standigheden van Walvischbaai naar Batavia vertrokken was, geen aanbe veling verdiend, maatregelen te ne men, teneinde de bewegingen van het vaartuig in de Indische wateren te controleeren. 2e. Welke is de reden, dat men van hoogerhand blijkbaar geaarzeld heeft irstructies te geven aan de recherche en politie, toen er aanleiding bleek tot het aanhouden van het schip te Tand jong'-Priok 3e. Zijn er maatregelen genomen om de bewegingen van het schip in het oog te houden, zoolang het in de Indische wateren vertoefd heeft. FEUILLETON. .God is mijn heil. 45) o De oude mevrouw hield, wel is waar, niet van zulke dingen, en was tegen verkleeden en spelen, maar daar het toch voor de kinderen een zeer onschuldig genoegen was, kwam zij somtijds ook kijken en dan was het feest volmaakt. Op zekeren avond, toen de bewolk te hemel, die den ganschen dag geen zonnestraal had doorgelaten, alle an dere plannen verhinderde en de do- miné met zijn dochter te visite was gekomen, zou het plan volvoerd wor den. Reeds vooraf werd er in de leer kamer beraadslaagd; want men was zeer weinig eens wat men spelen zou. De heer Rothe stemde bepaald voor iets klassieks, de jongens voor hel- dentooneelen, de kleine meisjes voor bijbelsche geschiedenissen. De laatste werden echter spoedig afgestemd om dat ze Te moeilijk waren. Het plan van den heer Rothe behaalde de over winning en men besloot een ballade van Schiller op te voeren. Herman sloeg den strijd met de draken voor; maar die was niet gemakkelijk voor te stellen: er was maar één heldenrol in, die allen wilden vervullen. Eindelijk bepaalde, men zich bij „de Handschoen"; 'dat vonden de jongens zeer goed, want allen speelden gaarne voor wilde dieren; maar het was moeilijk een ridder en een dame te vinden. Johanna's hulp werd ingeroe pen, en zij sloeg spottend aan den heer Rothe voor de rol van dame te vervullen, dan kon hij ridder zijn en het genoegen hebben haar met trot- sche verachting den handschoen in liet gezicht te werpen. De heer Rothe bedankte voor de eer en zeide: „alleen de kinderen spelen". „Dat is gelukkig voor mij", zeide Johanna koeltjes, „want ik zou den handschoen nog lang in mijn gezicht gevoeld hebben". Eindelijk werd er besloten, dat Elise de dame en Ernst de ridder zou zijn; de laatste liep reeds lang vooraf in zijn wapenrusting trotsch op en neder. Elise was een te zachte Kune- gonda, en Johanna wendde vergeef- sche pogingen aan, om haar een hoogmoedige uitdrukking te doen aannemen. Marie was er beter voor geschikt geweest, maar zij wilde liever de leeuw voorstellen. Herman was de tijger en de beide dikkertjes waren d© luipaarden. De heer Rothe zou achter de scher men met de noodige gemaaktheid het vers voorlezen. Het was zeer moeilijk costumes voor de wilde dieren te verschaffen; wel had men een tijgervel voor Her man dichtgenaaid, maar de luipaar den hadden juist even goed elk ander ondier kunen voorstellen, en de leeuw zag er vrij gek uit met zijn krullen, die manen moesten voorstellen. Maar de kinderen hadden bijzonder veel genoegen en daar dit het hoofd doel was geweest waren spelers en toeschouwers zeer tevreden. Hedwig opende de voorstelling met een geschikte ouverture en besloot ze met een luidruchtige finale, hetgeen een aardig geheel vormde. Alles liep tot aller genoegen, zelfs kwam de versmade dame, die den handschoen flink in het gezicht had gekregen, met een ridder binnen, na dat zij van toilet veranderd waren. De heer Van Mengen improviseerde rog spoedig een tableau vivant van alle kinderen® en kleinkinderen ter eere der oude mevrouw. Deze was hierdoor zeer geroerd, en nadat zij de jongeren van het gezelschap omhelsd bad, zeide zij tot den leeaar, dat zij den Heer niet dankbaar genoeg kon zijn voor al het goede dat Hij haar bewees. Deze zeide schertsend, dat hij niet hoopte, dat zij het voorbeeld zou navolgen van een edele dame uit vroeger jaren, die toen haar vijf zonen, allen moedige ridders, met hunne vrouwen plaats hadden genomen aan de tafel waar zij bovenaan zat. was opgestaan, met de woorden: „Dat is mij te veel eer!" en verdwenen was om nooit weder terug te komen. De oude mevrouw verzekerde hem, dat zij niet zulke plannen koesterde en Schönheide niet verlaten zou, vóór de Heer haar opriep. De eerste dag van de naderende maand Juni was dit jaar een dubbele feestdag. Het geboortefeest der oude mevrouw en de hemelvaart van onzen Heer. Reeds vele dagen vooraf was de jeugd in Schönheide zeer druk en geheimzinnig bezig geweest en allen hoopten op een mooien dag. En hun wensch werd vervuld; reeds des morgens vroeg beschenen de warme zonnestralen de kinderen, die in den tuin waren gegaan om de schoone bloemen en knoppen voor de lieve grootmoeder te plukken. Haar zitka mer had heden veel van een oranje rie, zoo vol was het er met bloemen en kransen. Een zeer schoone plaat, de hemel vaart van Christus voorstellende, een geschenk harer kinderen, lag op de tafel; de handwerken der kleinkin doren lagen er naast, tot een roos kleurig naaiboekje van Mathilde toe, dat zeer zondigde tegen den goeden smaak van de juffr., maai dat trots alle tegenwerpingen afgemaakt was. De heer Van Halier gaf aan de oude mevrouw een prachtige groep in mar mer, die hij het vorige jaar uit Italië had medegebracht; zij stelde Maria met het kind Jezus voor. Maria stond omringd door rozen en klimopbladen, wier heldere kleuren heerlijk asta ken tegen het witte marmer Toen de deur openging er. vie oude mevrouw binnentrad speelde Hedwig in de salon het koraal: „Hoe heerlijk glanst de morgenster", waarmede de kinderen spviedig instemden en vooral klonk uit volle borsten het laatste vers: Nu springt mijn hart, nu zing", mijn mond, Mijn schat is aller dingen grond, Hij, de eerste en laatste tevens; Hij zal genadig op zijn tijd Mij kronen, na volbrachten strijd. In 't paradijs des levens. Amen, Amen, 'k Juich u tegen Dag van zegen, Als *de Koning My verwelkomt in Zijn woning. De oude mevrouw bleef met ge vouwen handen bij de deur staan tot dat het lied-was gezongen; haar ge laat glansde van liefde en vrede. Allen drongen zich om haar heen, niemand wilde de laatste zijn om haar geluk te wenschen. De heer Van Halier kwam ook naar haar toe en kuste haar de hand; toen trokken de kinderen haar naar de ta fel om al de geschenken te zien en vooral de kleintjes wilden de hunne bewonderd hooren. Zij was zeer ver rast over de prachtige groep en de plaat en riep uit: „Dat is weder veel te veel, dat verdien ik niet, gij maakt mij verlegen!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5