licht der particuliere genade gaat schijnen Wat wil dit zeggen? Het licht der Gemeen© Gratie maak te, zij het ook op gebrekkige wijze, zoo veel van Gods wil kenbaar, dat de for matie van een Staat en het optreden van een Overheid mogelijk was geble ven. Doch nu komt in dezenStaat, het Evangelie, en wil daar zijn een kracht Gods. Ongetwijfeld staat hierbij op den voorgrond de rechtvaar diging van den zondaar voor God door de verzoening, die in Christus Jezus is. Maar toch, de komst van het Evan gelie brengt geen heilsleer in metho- distischen zin. Integendeel, de predi king van het Evangelie staat met het menschelijk leven in rechtstreeksch verband, Het brengt de kennisse Gods, gelijk die in de „Heilige Schriften" destijds in het Oude Testament ge openbaard was; en in die openbaring is niet alleen licht gespreid over den ingang ten eeuwigen leven, maar ook over ons menschelijk leven hier bene den. Er komt met het Evangelie een openbaring Gods tot de volken, óók omtrent den mensch, omtrent de na tuur, omtrent de menschelijke samen leving, omtrent alle menschelijke ver houdingenEn dit nu brengt van zelf aan alle Overheid den eisch, om met die rijkere kennisse van den wil Gods rekening te houden, en er zich zonder voorbehoud aan te onderwer pen. Hierop leggen we den vollen nadruk. Niemand heeft gezag over anderen, dan in zooverre God hem dit gezag verleend heeft. De Overheid is en blijft de „Dienaresse Gods", en geen dienaresse Gods is denkbaar, dan staande onder de verplichting, om haar gezag overeenkomstig Gods wil uit te oefenen onder de beschijning van het door God Zelf daarvoor ontstoken licht. Ook voor onze Koningin geldt het derhalve, dat zij van Godswege ge houden is, het Nederlandsche volk in haar wetten, haar besluiten, en door haar daden zoo te besturen, te regee- ren en te leiden, als de wil Gods in natuur en Schiftuur geopenbaard, dit eischt. „Toen het Evangelie in het hei- d'ensch Rome kwam. had dit voor den keizer van Rome dus tweeërlei betee- kenis. Ten eerste riep het ook hem als zondaar op, om zijn persoonlijke be houdenis ten eeuwigen leven in het Lam Gods te zoeken. Maar ook ten tweede bracht datzelfde Evangelie hem een rijke openbaring omtrent Gods wil rakende het burgerleven en zijn eigen Overheidsgezag, en riep hom diensvolgens op, om het Romein- sche Staatsleven en de burgerlijke in richting dienovereenkomstig te wij zigen. „Toch gevoelt een ieder, dat deze volstrekte eisch niet aanstonds, op al le punten, op alle plaatsen, en voor al- 1© personen, vatbaar is voor vervul ling Geef morgen den dag aan een Kaffer-impi een in zijn landstaal over gezet exemplaar van den Bijbel in handen, en aanvankelijk heeft die impi hieraan zoo goed als niets. Hij begrijpt niet wat daar staat. Hij weet in dien Bijbel geen weg. Hij weet de toepassing van de in die Schrift ge openbaarde beginselen op zijn per soonlijk leven en zijn gezagsoefening niet te vinden. Hij heeft het boek wel, maar het blijft voor hem een geslo ten boek. Het zegt hem niets, het openbaart hem niets En eerst van lie verlede kan hij met anderer hulp in g© kennisse van Gods wil, die dat Beek hem brengt, worden ingeleid". Tot zoover citeeren we dr. Kuyper; we kunnen r.iet heel de Gemeene Gratie afschrijven. Men oordeele nu echter, of „De Ba nier" gelijk heeft en recht doet, als zij beweert, dat dr. Kuyper „voor de heidenen geen anderen maatstaf stel de dan voor degenen, die leven onder het licht van Gods Woord". En dit nu, deze, ondanks weerleg ging, telkens weer hardnekkig volge houden bewering, wordt daardoor in plaats van een „vosje" een groote vos, zoo niet erger. Dr. Kuyper zelf be klaagde zich daarover in Gemeene Gratie III. bldz. 137. toen hij schreef: „Met beslistheid moet elke voor stelling worden bestreden, alsof de openbaring Gods haar eisch slechts op een beperkt terrein zou doen gel den; en nooit is voorzeker aan schrij ver dezes grooter onecht aangedaan, dan toen men hem de meening toe dichtte en nahield, als zou hij beweerd hebben, dat de Openbaring van het Woord alleen voor de geloovigen gold, zoodat op staatkundig terrein alleen te rekenen viel met de natuurlijke Gods kennis. We weten wel, hoe die onge rijmde voorstelling in de wereld is gekomen, maar we verstaan nóg niet, hoe kundige schrijvers er toe geko men zijn, om zulk een meening, als drukte zij ons ernstig gevoelen uit, ons aan te wrijven. Sympathie sprak hier stellig niet uit. Een niet al te oppervlakkige kennis van wat we op allerlei manier publiceerden, had ons voor zulk een betichting moeten vrij waren En het pleit stellig niet voor den broederlijken ernst, waarmee men ten onzent zoo gewichtige onderwer pen bespreekt, dat zulk een beweren niet slechts geuit is, maar zelfs in ta melijk breeden kring van hen, die ons niet lazen, gehoor en geloof vond". Op bldz. 93 van betzelfde werk, in zijn inleiding tot het hoofdstuk „Kerk en Staat", had dr. Kuyper reeds ge schreven: „Omdat de aanhangers der Fran- sche Revolutie tegen art. 36 gekant zijn, achtte men te mogen onderstel len, 'dat hij (n.l. dr. K.) derhalve in zake de verhouding tusschen Kerk en Staat met de liberalisten liep. En wel zagen anderen iets nauwkeuriger toe, maar toch ook dezen zochten nog al tijd meer houvast aan een enkele min gelukkige uitdrukking, die hem voor twintig en meer jaren ontvallen was, dan dat zij poogden zich rekenschap te geven van zijn wezenlijke bedoe ling. Hiertoe werkte tevens mede, dat hij nog nimmer aanleiding had ge vonden om zich in geordende samen hang en eenigszins volledig over dit gewichtig punt uit te laten. Nu zich daartoe in de reeks der artikelen ongezocht de gelegenheid aanbiedt, wenscht hij daarom deze leemte aan te vullen. Iets wat hem het recht geeft, van zijn beoordeelaars te ver gen, dat zij voortaan bij hun bestrij ding uitsluitend naar deze nu volgen de uiteenzetting verwijzen zullen". Ik zou de vraag willen stellen: Wil nu „De Bahier" niet voortaan ook aan dit vriendelijk verzoek van wijlen dr. Kuyper gehoor geven? En niet langer voortgaan met ongerijmde voorstel lingen van zijn staatkundige princi pes te verbreiden? 't Is zeer wel mogelijk, dat er te dien aanzien tusschen de Staatkun dig-Gereformeerde en de Antirevolu tionaire Partij een principieel verschil van beschouwing bestaat. Laten we dan echter wederzijds de verplichting in acht nemen bij onze polemiek de billijkheden en het recht niet uit het oog te ver'iezen en de verschillen zóó danig te formuleeren, als ze wezen lijk uit de stukken aanwijsbaar zijn. R. A d. O. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Omtrent onderstaande verloren voor werpen zijn aan het politiebureau alhier inlichtingen te bekomen: Bankbiljet, gouden broche, damestasch, koper gewicht, kinderportemonnaie met inhoud en fietssleutel. De heer Jac. Groenewegen, boom- kweeker alhier, plukte dezer dagen nog rijpe aardbeien van den kouden grond. Aan de bad- en zweminrichting al hier werden gedurende het afgeloopen jaar 5577 heeren-, 6643 dames- en 2667 volksbaden genomen. In het afgeloopen jaar slaagden na afgelegd zwemexamen 25 heeren en 27 dames. Burg. Stand. Geboren: Antonia Ma thilda, dv. G. A. v. d. Hoek en C. J. van Rijn; Gretha Maria» dv. J. Houtman en P. J. M. v. Ham; Frederik Hendrik, zv. C. Schouten en J. M. Weeda; Gijsbertus Tbeodorus, zv. Th. M. Blom en A. M. Belt; Helena Martha, dv. C. J. Kraan en C. M. Zandbergen. Overleden: W. C. Kranenburg, echtge- noote van A. Abbenbroek, 59 jaar. Veilingvereen. „De Boskoopsche vei ling", veiling van 29 Sept. Rozen per bos: Ophelia 3045 ct., Golden Ophelia 2548 ct., Marcel Rouyer 6085 ct., Hadley 115 175 ct., Claudius Pernet 86160 ct., Co lumbia 68110 ct., Butterfly 4055 ct., Mc. Keiler 7095 ct., Wilh. Kofdes 3780 ct., Gemengde rozen 1223 ct., Mme Jules Bouché 5596 ct., Rosalandia 3450 ct., Elle Poulsen 35 ct., Polyantharozen 7596 ct. Diversen: Dahlia's groot 1022 ct., id. klein 10—15 ct., Chysanthemum per bl. 14—22 ct., per tak 7—15 ct., Clematis Du- randi per bos 1419 ct. HILLEGOM. Burg. Stand. Bevallen: C. A. Coenen, geb. Warmerdam, Z.; G. Moraal, geb. Lock, D.; C. van der Zande, geb. van Et- ten, Z.; A. C. Uitendaal, geb. Staats, D.; G. E. Voges, geb. Blaauwenberg, Z. Ondertrouwd: J. v. Hal en B. J. Duiven voorden; J. Elings en S. J. Degenaars; A. J. van Nobelen en J. M. van Steijn; P. de Vreugd en L. van den Akker; M. D. J. Been en C. J. Munster. Getrouwd: J. P. v. d. Wiel en C. C. van Winsen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Schietwedstrijd. Zaterdag 1.1. werd, begunstigd door mooi weer, de eindwedstrijd gehouden der Kat- wijksche Burgerwacht. 35 leden namen aan dezen wedstrijd deel. Geschoten werd op schijf Burgerwacht, telling 1—10, af stand 100 M., houding 2 series knielend, 2 liggend en 2 staand, de totale uit komsten bij elkaar geteld. Dat een wed strijd in deze drie houdingen verrassin gen kan geven, kwam nu ook uit. Te half twee ving de wedstrijd aan. De uitslag was als volgt: Klasse A, No. 1 R. Trousselot 720 p., 2. J. Baalbergen 266 p., 3. H. P. Bloot 261 p., 4. E. Schoneveld 253 p., 5. C. v. Leeuwen 242 p., 6. Jac. Bloot 230 p., 7. P. Slinger land 226 p., 8. J. Slingerland 218 p., 9. Jer. Varkevisser 217 p. Klasse B, No. 1. C. J. Minnee, 242 p., 2. J. de Kreek 237 p., 3. H. de Boer 235 p., 4 L. J. v. d. Valk, 234 p., 5. Jac. Meijer 232 p., 6. Ant Ingwersen 224 p., 7. Nic. Ouds hoorn 185 p., 8. Joh. v. d. Gugten 183 p., 9. S. Mlnnee 177 p., 10. A. Parlevliet 120 punten. Klasse C, No. 1, R. Varkevisser 240 p., 2. F. Schaap 234 p., 3. A. Slingerland 226 p., 4. A. den Hollander 206 p., 5. G. v. d. Does 195 p., 6. C. Schuitemaker 188 p., 7. C. Hoek 188 p., 9. C. Braun 167 p., 10. J. Teunissen 160 p., 11. B. v. Düivenbode 150 p., 12. K. van den Oever 142 p., 13. M. van den Oever 140 p., 14. Nic. Schuitemaker 124 p. De algemeene rozenprijs voor de meeste rozen behaald ln de staande series, be haalde de heer R. Trousselot met 3 rozen. De klasse-rozenprijs in A voor de meeste rozen in de staande en knielende series tezamen, behaalde de heer J. Baalbergen met 5 rozen. De klasse-rozenprijs in B, zie A, werd gewonnen door C. J. Minnee met 3 rozen, de klasse-rozenprijs in C won F. Schaap met 2 rozen. De prijs voor het laagste aantal punten zonder dat er in alle series tezamen een poedel geschoten was, kreeg de heer Joh. v. d. Gugten. De troostprijs voor het grootste aantal poe dels „verwierf" de heer A. Parlevliet met 6 poedels. De prijzen bestonden uit luxe voorwer pen. Na den wedstrijd kwam men in de can- tine voor de prijsuitreiking bijeen, al waar de commandant de schutters felici teerde met het behaalde succes, de een in meerdere, de andere in mindere mate. Het is voor het, bestuur rfangenaam dat ook deze wedstrijd zoo'n aangenaam en vriendschappelijk verloop heeft gehad en de vriendschapsband der burgerwachters zoo goed blijkt. Spr. voelt zich op de eer ste plaats verplicht een hartelijk woord van dank te richten tot een der leden, door wiens toedoeh het, zonder eenig be zwaar der kas Van de Burgerwacht, mo gelijk is geweest, dezen prachtigen wed strijd te kunnen houden. (Hevig applaus). Hadden we niet zoo'n offervaardig lid. dan zou van het houden van dergelijke wedstrijden geen sprake zijn, niet alleen Omdat de kas het niet toelaat, doch mede omdat dercelijke wedstrijden ni-et uit de kas der Burgerwacht moeten bekostigd worden. En in dit verband wijst spr_ er op, dat er, evenals vorig jaar, ook nu weer gevaar dreigt dat de gemeente-subsidie verminderd wordt, omdat de afd. Katwijk van den B. V. L. subsidie aangevraagd heeft en in den raad er op gezinspeeld is een gedeelte van de Burgerwacht-subsidie af te nemen ten bate van den Landstorm. Waar de Burgerwacht niet zonder deze subsidie kan, heeft spr. het volste vertrou wen in den Landstorm dat me:, uit col legialiteit onder deze voorwaarden geen subsidie zal willen aanvaarden, temeer, omdat een dergelijke vermindering gevol gen zal hebben, dié ten nadeele van de Burgerwacht moéte zijn. Spr. zegt zich nog niet te kunnen indenken, dat de raad, na eenig nadenken, zoo onsympathiek zou staan tegenover een instituut dat tot taak heeft zoo noodig het wettig gezag daad werkelijk te steunen. Een opwekkend woord wordt gesproken om op 17 Nov. in Amsterdam aan de al gemeene bijeenkomst der Burgerwachten bij gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan der Burgerwachten, deel te nemen. Voorts om deel te nemen aan de oefening met buks in de a.s. win termaanden en tegelijk aan een bukswed strijd, waarvoor bereids al mooie prijzen zijn toegezegd. Na nog medecfeeling van enkele huis houdelijke aangelegenheden wordt overge gaan tot het uitreiken der prijzen. Behou dens dat binnen enkele dagen proeven van schietvaardigheid zullen worden af gelegd is het seizoen voor oefening vooral door de vermindering van patronen door het Rijk verstrekt, weer gesloten. ZOETERWOUDE. De Minister van Waterstaat heeft naar aanleiding van een verzoek van B. en W. van Zoeterwoude, beslist, dat H. M. Starrenburg, alhier, met wien ter zake geen overeenstemming is verkregen, be houdens zijn recht op schadevergoeding, verplicht is te gedoogen de instandhou ding van twee waterleidingen in een aan hem toebehoorend perceel water. Verder is bepaald, dat de gemeente Zoe terwoude er zorg voor moét dragen, dat de bedoelde waterleidingbuizen zich op een diepte van ten minste 85 c.M. onder den bodem van het water zullen blijven bevinden. GEMENGD NIEUWS. Twee boerderijen nitgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door tot tot nu toe onbekende oorzaak brand uit gebroken in de kapitale boerderen van Seegers te Steelhoven. Het vuur vond gre tig voedsel in den grooten voorraad hooi en deelde zich ook mee aan de belenden de boerderij van Nuyten, eveneens een ka pitaal gebouw. Beide boerderijen brand den geheel uit. Met veel moeite kon het vee gered worden. Verzekering dekt voor een gedeelte de schade, echter niet voor de oogst. Botsing tusschen twee autobussen. Zondagavond omstreeks 8 uur kwam een autobus van den Limburgschen autobus dienst uit de richting Valkenburg. Uit de richting Heerlen kwam eveneens een zwa re autobus. Deze kwam met de bus van de L. A. D. in aanraking. Beide bussen schoven, langs elkaar heen met het ge volg, dat alle ruiten aan de linkerzijde van den uit Valkenburg komenden wa gen gebroken werden. De controleur van de L. A. D. die in de bus zat, liep door de glasscherven een vrij ernstige wonde aan het hoofd op, terwijl verschillende passagiers evenéens door de glasscherven min of meer ernstig werden gewond. De andere autobus, die met groote vaart reed, is doorgereden. Wien ze behoort, weet men nog niet. Wel werd de tree plank van dezen wagen gevonden, die bij de botsing was afgeknapt. Brand aan boord van een schip. Zon dagmiddag is door twee sleepbooten van uit de Wielingen naar Rammekens ge sleept en op het strand gezet het vracht schip „IJzer" van de Adolf-Dieppe-lijn. Door broeiing was brand ontstaan, die zich nogal ernstig liet aanzien. De brand is gebluscht. Voorzoover bekend, zijn er geen persoonlijke ongevallen te betreuren. Bekneld geraakt. Zaterdagmiddag, omstreeks 5 uur is op den Leiweg de heer T., wonende in de Rembrandtstraat te Loosduinen, bekneld geraakt tusschen een wagen van de Westlandsche stoomtram en een autobus. Hij brak eenige ribben en bekwam verschillende andere verwondin gen en ontvellingen. De Geneeskundige Dienst heeft hem naar het R.K. Zieken huis overgebracht. Door kolendamp gestikt. Vrijdag avond is de concierge der Haagsche Schoolvereeniging aan de Nassaulaan dood gevonden. Het bleek, dat de concier ge, de 56-jarige H. S. Z. Vrijdagavond eeni- RECLAME. v\oes^- ge werkzaamheden aan de centrale ver warming had verricht, waarbij zich ko lendamp heeft ontwikkeld, waardoor Z. is gestikt. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de schoorsteen van de verwarming niet in orde was. Brand. Te Ginneken ontstond brand in de wagenmakerij van den heer P., in de Tramstraat. Het perceel brandde ge heel uit. Te Afferden (gem. Druten) op het Hoog. brandde in den nacht van Donder dag op Vrijdag het woonhuis van den landbouwer Van de Geer af. Van den in boedel werd weinig gered. Inbraak. Tijdens afwezigheid der be woners is in een perceel aan de Gerrit Hellingwerfstraat te Amersfoort, ingebro ken. De bewoners missen een bedrag van ruim 300. Overboord gevallen en verdronken. Te Grootebroek is Zaterdag de 14-jarige zoon van den landbouwer Nieuwboér, die met een schuit naar het koolland ging va ren, over boord gevallen en verdronken. Men Vermoedt dat hij het zeil heeft willen opzetten. Gestikt. Te Wilp, gem. Voorst, is een 1H-jarig kind van N., aldaar, in een onbewaakt oogenblik in een gedeeltelijk met water gevulden waschketel gevullen en gestikt. Doodelijk motor-ongeluk. Men meldt uit Hoogezand: Tengevolge van slippen is Vrijdagna middag bij Foxhol de stadswegopzichter, de heer Pander uit Westerbroek, met zijn motor tegen een auto gebotst. De ongelukkige werd van zijn motor geslingerd cn is kort daarop wegens sche delbreuk overleden. Trein-defect. Nabij station Westwoud brak van een der wagons van den snel trein, die half zeven te Enkhuizen moet aankomen, de koppelstang. De reizigers voelden een vrij hevige schok. Gelukkig werd door den conducteur direct, de nood rem in werking gesteld, zoodat het onge val geen verdere gevolgen had. Nadat de machinist de verbinding had hersteld, kon de trein, na een kwartier vertraging, weer verder. Door de tram overreden. Bij het tramstation te Schoorl is de 54-jarige M. uit Alkmaar, door de tram overreden. Zijn toestand is bedenkelijk. Zijn beide beenen zijn afgezet. Door een auto overreden en g'edood. Te 's Heerenbroek is de 12-jarige Jacob Deurloo, een zoontje van den hoofdonder wijzer te Nieuwdorp, bij het plotseling oversteken van den weg door een vracht auto gegrepen en overreden. De knaap werd dood opgenomen. De bestuurder zag den knaap eerst op een of twee meter af stand. De auto werd in beslag genomen en gisteravond door den deskundige, Ir. Vijgenboom, uit Vlissingen, onderzocht en in orde bevonden. Het lijk werd naar Middelburg overge bracht voor gerechtelijk onderzoek. Gasvergiftiging, J.l. Zaterdagmorgen heeft in de Rothenburgstraat te Hamburg bij het herstellen van een gaspijp een ern stig ongeluk plaats gehad, waarbij vier personen gedood werden. Vijf arbeiders waren bezig met 't dicht maken van pijpen, die in het grondwater lagen. Vier van hen, die in de pijpen ge kropen waren, gaven spoedig geen teeken van leven meer. De brandweer werd gewaarschiiwd. Vier brandweerlieden, voorzien van gasmas kers, begaven zich in de pijpen, maar moesten onmiddellijk daaruit terugkee- ren. Intusschen had men de pijpen afge sneden, zoodat men de vier verongelukte arbeiders te voorschijn kon halen. Pogin gen om de levensgeesten op te wekken waren tevergeefsch. De brandweerlieden hadden ook ernstige gevolgen ondervon den van het verstikkende gas! Een onderzoek naar den aard van het doodende gas is inmiddels gelast. Ernstige aanrijding. Zaterdagmiddag heeft te Tilburg een ernstige aanrijding plaat$ gehad tusschen een motorrijder en een autobus van de „Cito". De motorrij der M. uit de Anna Paulownastraat al hier kwam de Ger. de Bondtstraat inge reden met zijn vrouw op de duo-seat, en reed in de richting naar de stad toe. Van den anderen kant kwam een groote auto bus, die daar de St. Jozefstraat is opge broken, langs de G. van Swietenstraat moest omrijden. Juist op den hoek van de Ged. de Bondtstraat kwamen deze motor rijtuigen in botsing, waarschijnlijk door dat de snelheid waarmee gereden werd te groot was in verband met de tamelijk nauwe straat en scherpe bocht. Het motorrijwiel sloeg met een gewel dige vaart tegen de Cito aan, en beide passagiers werden tegen den grond ge smakt. De direct aanwezige geneesheer, dr. Moerel, constateerde bij man en vrouw beenbreuken en liet de patiënten, na ter plaatse te zijn verbonden, direct door den geneeskundigen dienst naar het R.K. Zie kenhuis transporteeren. De rijder M. zal waarschijnlijk zijn been moeten missen; politie en justitie hebben thans de zaak in onderzoek. Raadsleden opgesloten. Eenige raads leden van Castricum waren des avonds ten raadhuize, en daar in dergelijke ge vallen een der leden voor de sluiting van het gebouw zorgt, was geen bode aan wezig. Groot was echter de consternatie, toen men niet meer door de voordeur, welke men voor eventueele onnoodige bezoeken tijdens het onderhoud had ge sloten, het gebouw kon verlaten. De sleu tel, welke men dacht dat daar behoorde, weigerde dienst. De raadsleden zijn toen allen door een raam naar buiten weien •te komen en het gebouw is weder nor maal gesloten. Nader is gebleken, dat de verkeerde sleutel is gebruikt, nl. die van de woning van een cler raadsleden. Botsing tusschen Irani en auto. Gis teravond is op den Leidschen weg even voor het Viaduct in Den Haag een vrij ernstig ongelpk gebeurd. Een vrachtauto uit onze stau, bestuurd door den chauffeur D. v. d. Z., reed in volle vaart het trottoir op tegen een tram van de II.T.M. in de richting Leiden. Oor zaak was, dat de chauffeur verblind was door de lichten van een hem tegemoet rijdenden auto. Naast hem zat een heer uit de Stevinstraat. Deze werd door glas scherven aan het gelaat gewond. Via het Ziekenhuis Zuidwal werd hij door den Eersten Hulpdienst naar zijn woning ver voerd. Auto in brand. Aan de Lierhand, on der de gemeente Schipluiden, is Zaterdag avond een luxe Ford-auto van den heer H. uit Rotterdam, in brand geraakt en ge heel vernield. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De arrestatie van Licber~iann. De beruchte Lieberrnann, die zulk een be langrijke rol heeft gespeeld gedurende het proces tegen de directeuren van de Veen- clammer Hypotheekbank, is zooals be kend ten slotte te Helsingfors gearres teerd. Na zijn vlucht uit Amsterdam begaf Lieberrnann zich naar Brussel, waar hij zich een tijd lang schuil hield. Toen hij daar den grónd voor zich te heet vond worden, verhuisde hij naar Riga, ^zijn ge boorteplaats. Te Riga woonde I-ij op een valschen pas. Op raad van zijn hospes besloot hij naar Helsingfors .te vluchten. Voör 700 dollar waren de matrozen van een naar Finland vertrekkend schip be reid, Lieberrnann in het ruim van het schip naar Helsingfors 'te brengen. Maar vlak vóór het vertrek van de noot werd hij door douane-beambten ontdékt en aan wal gezet. Intusschen hebben eenige flesschentrek- kers het geheim van Lieberrnann verno men. Een hunner meldde zich aan de wo ning van Lieberrnann aan, stelde zich Lieberrnann te arresteeren. Voor 1000 voor als rechercheür, die opdracht had Hollandsclie guldens was de rechercheur echter bereid, Lieberrnann met rust te la ten. Den volgenden 'dag kwam een ande re „rechercheur", die zich met 200.000 Finsche Mark tevreden stelde. Lieberrnann besloot Riga ten spoedigste te verlaten, hetgeen hem ook, dank zij valsche papieren gelukt is. Hij trok naar Helsingfors; waar hij zich voor eendoc tor in de theologie uitgaf. De flesschen- trekkers ontdekten echter zijn nieuw adres en hij kreeg bezoek van den „direc teur van de recherche van Helsingfors" en diens subsituut. De rechercheurs fouil leerden Lieberrnann en namen de 650 dollar, die zij in zijn portefeuille hadden gevonden „in beslag". De „directeur van de recherche" stelde Lieberrnann voor, hem een anderen pas voor 2500 dollar te leveren. Lieberrnann vroeg twee dagen bedenktijd. Den volgenden dag werd, hij echter gearresteerd, nu door echte re-*-'' chercheurs. In de safes van Lieberrnann is een bedrag van 800.000 dollar gevonden. Wat hij met het overige geld heeft g'e- daan, is onbekend. Auto over den kop en te water. Nabij de steenfabriek van de fa. Wiegerink te Oudewater liep een der voorwielen ven een vrachtauto af, ten gevolge waarvan bet voertuig kantelde, over den kop sloeg en in'een sloot terecht kwam. Op het ge roep der beide inzittenden, kwamen om wonenden te hulp. Eén hunner bleek een diepe hoofdwonde te hebben opgeloopen. Na door dr. V. uit Montfoort te zijn ver bonden, werd hij naar Utrecht overge bracht. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. MAASDAM, R'dam n. N.-Orleans 29 v. Antwenion en passeerde Vliss. NARENTA, R'dam n. Vancouver 28 te Los Angeles. MOERDIJK, Rott. n. Vancouver 28 (1151 v.m.) 200 mijl Z. v. Valenta HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIJPERKERK, 29 v. Hamburg n. Ant werpen. RANDFONTEIN (uitrj 28 te Dar-es- S alaam. HOLLAND—WEST-ATRIKA-LIJN. VLIELAND, (uitr.) 29 v. Amsterdam. DELFTLAND, (thuisr.) 26 v. Seccon- dee. FAUNA, (uitr.) 27 v. Treetown. HELDER, (uitr.) 27 v. Bordeaux. REGGESTROOM, (thuisr.) 29 te Lome. EON. HOLLANDSCHE LLOYD. MAASLAND, (uitr.) 29 te Antwerpen. ZAANLAND, (uitr.) p. 28 Ferm. Nor. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAMBÖRA, 29 v. Batavia te Rott PATRIA, (uitr.) 28 (12 middag) v. Mar- MENADO, (thuisr.) 28 (9 n.m.) v. Triest INSULINDE, thuisr., 28 v. Singapore. KOTA GEDE, uitr., 29 v. Rott. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". PRINS DER NEDERL., uitr., 27 van Singapore. i BALI, uitr., 28 v. Sabang. P C. HOOFT, thuisr., 28 v. Genua lvAMBANGAN, thuisr., 29 v. Suez. ROTTI, thuisr., 29 te Suez. MADOERA, thuisr., 28 te Belawan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6