B. DE KONING. Siste Het Ltitato Wollen Dekeniiuis GOEDKOOPSTE DAG-AGENDA. Vrijdag 28 Sept., 's v. acht uur. Pieterskerk: Kerk-conoert. Maandag 1 Oct., 's av. kwart vóór acht. Stadsgehoorzaal: Uitvoering Cantate „Leiden's Strijd en Zegepraal" Dinsdag 2 Oct., 's av. 8 uur. Hoog- landsche Kerk: Wijdingsavond der Chr. Zangver. „Ex Animo". lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 September a.s. waargenomen door de apotheek van 'den heer C. B. Duyster, Nieuwe RijD 18. Telef. 523. zich uit de omgeving de meeste bewo ners naar alle zijden uit de voeten ge maakt. Eerst gistermorgen keerden velen naar de plaats der ramp terug en er speelden zich hartverscheurende too- neelen af. Geheele gezinnen zijn om het leven gekomen, van andere is slechts een lid in het leven. Niet ver van de plaats, waar de ont ploffing plaats greep, werden de lij ken van een vrouw en haar beide kin deren gevonden. De. geheele stad is in actie, om den geredden en den gewonden de noodige verzorging en onderkomen te ver schaffen. Reeds zijn aanzienlijke sommen tot dat doel bijeengebracht. DE VLOOTBASIS VAN SINGAPORE. Een nieuwe marinewerf. In verband met het Britsche wets ontwerp tot vergrooting van de vloot- basis van Singapore, meldt de Brit sche admiraliteit, dat een Londensche firma belast is met het bouwen van een nieuwe marinewerf. De werkzaamheden zullen zeven jaar duren. TROTZKI. Volgens een bericht uit Moskou beeft Trotzki aan de Sovjetregeering verzocht hem een ander verbannings oord aan te wijzen, aangezien te Wer- ny alle leden van zijn gezin tengevol ge van malaria ziek zijn geworden. DE KABINETSCRISIS IN ZWEDEN. De Koning van Zweden heeft admi raal Lindman, den leider van de rech terzijde uitgenoodigd, een nieuw ka binet samen te stellen. Lindman zou trachten alle burger lijke partijen voor zijn kabinet te win nen, maar de vrijzinnigen en liberalen hebben zich daartoe niet bereid ver klaard; wel de boerenbond. KORTE BERTCTTTEN. De Brazil ia ansche staat Sao Pau lo wil een vliegtocht van Brazilië naar Europa financieren. De Grieksche minister-president- Venizelos is gistermiddag door Poin- caré in audiëntie ontvangen. Te Berlijn zullen de volgende week kabinetsraden en conferenties van premiers plaats vinden, ter be spreking over de eerstvolgende démar ches inzake herstel- en ontruimings kwesties. Bij een tusschentijdsche verkie zing te Cheltenham is de conservatie ve candidaat gekozen. Dr. Eckener zou heden met den Zeppelin een tocht naar Weenen on dernemen. Te Adelaide in Australië hebben ernstige ongeregeldheden plaats ge had in verband met de havenarbeiders staking. Tien personen werden ge wond. De werkgevers in de- WesbDuit- sche ijzerindustrie hebben zich uit gesproken tegen de door de vakveree- nigingen gestellooneischen. De Japansche kroonprins is gis teren te Tokio in het huwelijk getre den met Mej. Satsuka Matsudeira, de dochter van den Japanschen gezant te Washington. UIT DE OMGEVING. OEGSTGEEST. Auto-botsing. Gisteravond had bij het Groene Kerkje een botsing plaats tusschen een vracht auto bestuurd door M. A. A. N. uit Rot terdam, welke auto uit de richting Haar lem kwam, en een vischauto uit IJmui- den, bestuurd door C. S., komende van de tegenovergestelde richting. De eerste auto werd totaal vernield, doch persoonlijke ongelukken hadden ge lukkig niet plaats. ROELOFARENDSVEEN. Oranjefeesten. Alvorens een verslag van de feeste lijkheden op den tweeden dag te geven, vermelden we eerst dè uitspraak van de jury betreffende de gondel vaart van Dinsdagavond. De eerste prijs ver wierf de heer Jan Verhaar; 2. J. Klein; 3. P. Bakker; 4. Cor de Koning; 5- Club Liefdewerk „Oud-Papier"; 6. de vereen. „Het Stalen Ros"; .7 A. van der Hoorn; 8. de voetbalvereen. DiO.S. Gistermorgein werd de feestviering ge opend met een optocht van het bestuur der Tuliana vereen., voorafgegaan door vier herauten te paard en begeleid door de Muziekkorpsen „Liefde voor Harmo nie" en „Door Gunst Verkregen", lip den stoet ging tevens mede een minia Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN 1(3 Ter gelegenheid, van het 10-jarig bestaan van het instituut van den Bijz. Vrijw. Landstorm is gisteren een natio nale landstormdag gehouden. Op het terrein Houtrust te 's-Gravenhage werd de dag gevierd. De groep vrijwilligers uit Venray te Den Haag. tuur verplegings-inrichting van het Wit Gele Kruis. Het hardzeilen met baggerpramen kon wegens de geringe kracht van den wind ni^ doorgaan en is uitgesteld tot Don derdagmorgen. Wel kon doorgaan het hardroeien voor paren (heer en dame). Voor dit nummer bestond zoowel van de zijde van de deelnemers als van de ziflle der toeschouwers groote animo. Na dik wijls vinnige kampen luidde de uitslag ten slotte: 1. Marie en Jo Koek; 2. Mej. Wesselman en Joop van der Veer; 3. Mej. Verdel en M. Verdel. Hiermede was het morgenprogramma afgewerkt. Des namiddags te drie uur hari op het feestterrein de opening plaats van Ihet muziekfeest. Allereerst werd een toespraak gehouden door den voorz. der Juliana vereen., den heer E. Koek. Deze riep allen een hartelijk wel kom toe en wenschte de jubileerende vereenlginw van harte geluk. Spr. spoor de alle leden aan om aau hun vereen- steeds trouw te blijven en speciaal' zei- de spr. dit tot de jongeren. Hjj hoopte, dat zij steeds een voorbeeld zouden ne men aan het oudste lid der vereen., den heer Teun de Jong, die sinds de oprich ting onafgebroken lid fe geweest. Hierna kwam de Burgemeester aan het woord, die rich alvorens, zich tot de aanwezigen in het algemeen te wen den, ©en woord van hulde bracht aan Teun de Jong, die wel een van de groot ste steunpilaren der re: een. is geweest en nog is. Spr. wenschte hem toe, dat hij nog tal van jaren lid van de vereeni ging zal zijn, want dit bet eekent, zoo zeiae spr., dat ge nog tal van jaren zult tevën. Dan feliciteerde spr. de jubi- ||erendé veremging rn sprak de hoop uit, \diat de vereenigi t steeds zal mo gen toenemen in groei en bloei en zich aan de spits van haar zusteirvereeni- gingen zal stellen. Ten slotte werd nog het woord ge voerd door den voorz. van de vereeai- ging „Kunst na Arbeid" uit Nieuwer- brugr Na de ronddiening van esp, glas wijn, begaven alle muzikanten zich in de muziektent en werd onder leiding van den heer Wags naar de feestmarscn geblazen. Vervolgens werd door ieder aer verern'gingen „Liefde voor Harmo nie", „Door Gunst Verkregen" en „Kunst na Arbeid" een tweetal nummers ten geboore gebracht. Zonder de eer der andere-korpsen te na te komen, mogen we toch wel zeggen, dat hetgeen door „Kunst na Arbeid" ten gehoor© ge bracht werd. zeker tot het beste behoort wat wij op dit gebied hier ooit hoorden. Wanneer men dan bedenkt, dat deze vereeniging eerst in 1921 is opgericht, dan komt aan haar en haar bekwamen directeur oprechte hulde toe. 's Avonds had op het feestterrein een concert plaats, dat mede de oorzaak was, dat de stemming er gO'©d in kwam. Ook in de café's heerscHts een gezel-' lige stemming, zoodat dezen dag, ook dank zri het prachtige herfstweer, ten volle geslaagd is. Derde dag. De derde dag van ons Oranjefeest was in het bijzonder gewijd aan de muziek. Zooals reeds eerder in ons verslag is uit gekomen, werd tegelijkertijd met de vie ring der jaarlijksche Oranjefeesten ook feestelijk herdacht het 40-jarig bestaan van Roelofarendsveen's „Liefde voor Har monie". Des voormiddags te elf uur wer den het jubileerend gezelschap, alsmede de directeuren en voorzitters van de deel nemende vereenigingen door het gemeen tebestuur, in tegenwoordigheid van het bestuur der Julianavereeniging en het Eerecomité ten raadhuize ontvangen. De burgemeester der gemeente sprak bij deze gelegenheid nogmaals een woord van ge- lukwensch tot het feestvierend gezelschap en richtte zich tevens nog bijzonder tot den directeur, den heer Wagenaar en tot het oudste lid, de heer Teun de Jong. Spr. hoopte, dat het korps steeds sterker in le dental zal mogen worden en dat de leden steeds met ambitie hun vereeniging zou den dienen. Hierna werd de eerewijn rondgediend. Namens de vereenigingen dankte de heer Bolderdijk, directeur van „Onderling Ge noegen" voor de ontvangst, welke het ge meentebestuur had bereid, terwijl hij te vens een woord van gelukwensch lol „Liefde voor Harmonie" richtte. Ook de heer Teun de Jong dankte voor al de hulde, welke tot hem was gericht. Hierna maakten alle korpsen een rond gang door het dorp. In den namiddag brachten alle korpsen hun verplichte nummers ten gehoore. Rondom de muziektent was den geheelen middag veel belangstelling, dat ongetwij feld voor de gezelschappen zeer aange naam is geweest. Wij zullen ons, nu de toekenning der prijzen bij loting geschied de, van een bespreking van het door de vereenigingen gepresteerde, onthouden en volstaan met de mededeeling, dat het tal rijke publiek zich zeer vaak uiterst vol daan toonde. Na afloop van het festival had de loting plaats, welke den volgenden uitslag had. Perste prijs „Arti et Religioni" te Lange- raar 100), 2e prijs „Symphonie" te Lei- muiden (ƒ40), 3e prijs „Harmonie" te Woubrugge (ƒ25), 4e prijs „Onderling Ge noegen" te Rijpwetering 10). De direc- teursprijs verwierf de heer J. van der Kaay 25). Den geheelen avond werd er overigens gezellig feest gevierd, terwijl tot slot van het officieele gedeelte een schitterend vuurwerk werd afgestoken, dat onder be gunstiging van het mooie weer talrijke menschen naar het terrein lokte. Rest ons nog te vermelden, dat de ten toonstelling van het Wit-Gele Kruis zich in een druk bezoek mocht verheugen, zoo dat de financieele resultaten dezer ten toonstelling zeker niet onbevredigend zul len zijn. VOORHOUT. Onder de veestapel van den landb. J. Jane ze alhier, is het mond- e_n klauw zeer uitgebroken. Dit is reeds het vierde geval binnen zeer korten tijd. VOORSCHOTEN. Gistermorgen lag nabij het Vernède- park op den weg een goede fiets en een hoed. De politie vreesde mischien de op lossing van dit raadsel in de langs den weg loopende sloot te moeten vinden; er werd tenminste ijverig gedregd, maar zonder resultaat. Totdat in den loop van den dag de eigenaar is komen opdagen, die zich herinnerde den vorigen dag 's avonds met een rijwiel te zijn uitgegaan, een glaasje gedronken te hebben, en och, verder weten dergelijke menschen zich meestal niets meer te herinneren. WOUBRUGGE. Voor gewoon dienstplichtige zijn voor deze gemeente aangewezen de lotelingen J. J. van der Willik, P. van 't Riet, H. van Rijn, J. van der Boon, W. A. de Goeij en C. P. Baak. De overige 14 lotelingen zijn allen voor buitengewoon dienstplichtige bestemd. Burg. Stand. Gehuwd: H. F. J. Moo- ren, 26 j. en A. A. Borst, 23 j.; E. van der Horst, 24 j. en J. A. Schijff, 25 j.; M. Bruijnes, 24 j. en J. van der Horst, 22 j. Eierenveiling. Aanvoer 42 partijen. De prijzen waren: kipeieren ƒ7.708.50, eendeneieren 78.30 per 100 stuks. Bo ter 1.70—2.04 per K.G. Handel vlug. RECLAME. HHBaaaaBBaSIHaHBBBBBB MAAR koopi U hel Opgericht 1875. Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg 2-4-6. Op vertoon dezer advertentie bij aankoop van een Deken ad f10, of hooger gedurende de Winkel week één gulden reductie. In al onze étalages vindt U lederen dag een bijzonder artikel ver beneden de waarde geprijsd. INGEZONDEN. (Buiten verantwooroelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Met groote verbazing las de Kerke- raad der Geref. Kertk van Oegstgeest in Uw blad, dat de datum van intrede van Ds. Eringa in onze Gemeente waarschijnlijk zou bepaald zijn op 11 Nov. a.s. Dit bericht is zeer voorbarig, wijl nóch de Kerkeraad van hier, noch die van Nieuwe Pekela, daarin reeds een besluit genomen heeft. Namens den Kerkeraad van Oegst geest, A. M. VERSCHOOR, Scriba. Land- en Tuinbouw. AMERIKANEN OVER DEN EUROPEESCEN LANDBOUW. De directie van den landbouw schrijft aan Handelsberichten: De Amerikaansche Assistant Secretary van Landbouw, de heer Renick W. Dun lap, deelt in een vlugschrift van het mi- 'HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. N. C. R. y. 5.00 Concert. Dirk Vos, viool; Al- bert Etëuning, cello; Eg'.e.tV^s kerkorgel. K. R. O. 7.00 Gramofoonplatcn. V. P. R. O. 7.35 Mededeeling en van het Yrijz. Prot. Persbureau. 7.40 Jan Keessen, viool en Tic': Ket ting, piano. 8.00 V.R.R.O.-Lezing. Spreker: Dr. F. Delhez, Arts to Dordrecht. On derwerp: „D Kur.st van het Ziekzijn". 8.40 Viool en piano. 9.00 V.P.R.O.-Cursrs. Spreker: Dr. L. .tvan Holk. Onder we -pGeloof, ijge'oof >en Ongeloof". Laatste voordracht: „Het gerijpte Ge loof". 9.50 Piano. HILVERSUM, icóo M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R O 6.00 Diner-concert. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-kiok. 8.00 Kamermuziek. 9.00 Verplicht stoppen De Bilt. 1 9.05 Lezing door Mr. J. A. van Ba ren over „De Internationale Stu dentenbeweging en haar belang! voor Nederland". 9.25 Voortzetting Kamermuziek. 10.00 Aansluiting van de Buitensocie1- teit te Zwolle1. Concert. 11.00 Sluiting. KöNIGS WUSTERH1250 M. 5.20 Namiddag concert. 9.20 Concert. LANGENBERG, 468,8 M. 6.05 Vooravond-concert. 8.20 Avondconcert., DAVENTRY, 1604,3 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.3 5 Tijdsein, weerbericht. 7.05 De grondslagen der muziek. 7.35 Muzikaal tussohenspeL 8.05 Concert. 8.20 Promenadeconcert. 9.50 Weer- en nieuwsberichten. 10.05 Vervolg concert. 11.10 Verrassing. 11.25 Muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Koersen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. nisterie van landbouw o.a. het volgende mede: De melkhandel in de Vereenigde Staten staat in alle opzichten boven dien in Eu ropa. In Engeland en in West-Europa maakt men niet gebruik van versche vol le melk, zooals men in Amerika doet. De afkoeling en de wijze van distributie is achterlijk en wat den Amerikaan dade lijk opvalt, is de schaarschte aan melk en ook aan boter in hotels en restaurants. Door verbetering te brengen in de behan deling van de melk en in de bereiding van roomijs, meent de heer Dunlap, dat de Europeesche belanghebbenden bij den melkhandel den afzet in het land zelf be langrijk zouden kunnen bevorderen. Als een resultaat van het Internationaal Zuivelcongres te Londen kan worden aan gemerkt een reeds begonnen campagne van de Britsche melkproducten om het verbruik van volle melk, boter en roomijs te bevorderen. Kaas wordt er op grooter schaal verbruikt dan in Amerika. De omvangrijke en doeltreffende land bouwcoöperatie in Nederland en Dene marken vestigde de aandacht van den heer Dunlap op de achterlijkheid dezer beweging in de Vereenigde Staten Voor namelijk de groenten- en fruitveilingen in het Westland hadden indruk op hem ge maakt. In Denemarken waren het voor namelijk de coöperatieve baconfabrieken en de inrichtingen voor het verzenden van de eieren, die zijn belangstelling had den getrokken. De groote uniformiteit der varkens, die in de fabrieken komen, draagt ongetwijfeld bij tot den goeden naam van de Deensche bacon. De Europeesche boeren zijn de Ameri kaansche boeren ver vooruit, wat betreft het gebruik van hulpmeststoffen. De heer Dunlap besluit met de opmer king, dat in Europa de landbouw intensief wordt uitgeoefend en dat bet bedrijf ook rendabel blijkt te zijn, maar dat de toe stand der boeren er in het algemeen toch niet beter is dan in Amerika. De heer A. M. Loomis, secretaris van de American Dairy Federation, beeft ook En geland en Nederland bezocht en schrijft daarover in een Amerikaansch zuivelblad. Na woorden vol bewondering nopens het op de Haagsche tentoonstelling vertoonde vee, uit ook de heer Loomis zijn verwon dering over bet spaarzame gebruik van melk in een land, „dat in bet bezit is van het schoonste melkvee". Op de veeten toonstelling had hem het groote aantal mooie paarden geroffen. Ten slotte komt de heer Loomis opnieuw terug tot zijn diepe bewondering voor het tentoongestel de vee, zoowel het zwartbont als bet zwartblaar. INVOER VAN RENDIERVLEESCH? Het/ss. „Eemdijk" beeft op zijn jongste reis u'it N.-Amerika meegenomen een ren- diepb'out, welke als monster is bedoeld en/op 't oogenblik in het pand „Gaba" 1 van Blaauwhoedenveem te Rotterdam te bezichtigen is. Een Rotterdamscbe firma is voorne mens, den invoer van dit land voor ons land nieuwe voedingsmiddel ter hand ie nemen. De catastrophe ie Madrid. Hoe een hoekje van den schouwburg er na den brand uitzag

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2