Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Betaoarljkste nieuws io dit Nummer. 9<5« JAARGANG VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2552 ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd rijn Per kwartaal2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2^0 V Weer in 't lid. Op de jaarvergadering van Patri monium werd een motie voorgesteld, waarin de overtuiging werd uitgespro ken, dat nog in deze parlementaire periode o.m. de Ziektewet zou worden afgedaan. De heer Hollander, die zoo onge veer door ieder wordt aangezien als den eersten volksvertegenwoordiger van Antirevolutionnairen huize buiten de Kamerleden, vond dat veel te sterk uitgesproken. Hij twijfelde aan zoo groote voortvarendheid. Maar het stond nu eenmaal in de motie en het was naar het hart van voorzitter Smeenk gesproken zooals het er stond. Dies kwam deze met een klemmend tegenbetoog en wilde de ongeloovigheid van den heer Hollan der gaarne wegnemen. Hier was vol strekt nog geen sprake van de bijbel- sche uitdrukking over ongeloof. Daarop plaatste de heer Hollander een interruptie dat het geen ongeloof, doch slechts kleingeloof was. Hierme de was op den klank afgaande duide- lenk een bijbelsche uitdrukking in het debat ingevoerd. De heer Smeenk als voorz. antwoor dende, zeide daarop, dat de kleinge- loovigheid van Petrus door Jezus be straft was met de woorden: Gij kiein- geloovigen waarom hebt gij gewan keld? Spr. merkte op dat de kleinge- loovigheid hier ook zonde is. Die de vergadering van Patrimo nium bijwoonden hebben toen dade lijk een lichte siddering in de woorden van den heer Smeenk opgemerkt, v/elke echter door de verbazing over do gevatheid van Patrimonium's voor zitter verloren ging. Toen echter de Chr. Amsterdammer deze interruptie opraapte en daaraan de opmerking verbond dat dergelijk gébruik van bijbeltaal in onzen kring niét behoorde voor te komen, kon men ér schier zeker van zijn. dat de heer Srheenlt daarop zou reageeren. Dat doet hij thans op zeer sympa thieke wijze. Wij lezen n.l. in Patri monium van deze week van zijn hand het volgende: „De voorzitter heeft zich blijk baar, naar aanleiding van de inter ruptie: „het i9 kleingeloof", tij dens de besprekingen over de Ziek tewet. een uitdrukking laten ont vallen, waarover hij openlijk leed wezen wil betuigen. Er werd geen profanie bedoeld. Maar toch ware bet beter geweest, indien niet met een aan de Schrift ontleende uit spraak op de interruptie ware ge- antwoord. Ook de vergadering heeft stellig geen oogenblik aan profana- t'e gedacht. Wie dit uit het verslag in „De Standaard" meende te kun nen afleiden, vergist zich. Maar nog eens: de interruptie 1 in anderen vorm beantwoord moeten worden". Eere voor Patrimonium's voorzitter, dat hij op deze wijze ridderlijk onge lijk erkend. Daarmede is dat been weer in 't lid. De heer Smeenk is daarmede iri on- achting, die reeds hoog stond, .niet Wéinig gestegen. STADSNIEUWS. DE LEIDSOHE WINKELWEEK. „Werkmans Wilskracht" gehuldigd. Het kranige muziekkorps „Werk- mans Wilskracht", heeft bok gisteren avond weer, door een rondgang te ma ken, de vroolijkheid in de stad ge bracht en daardoor medegewerkt aan het welslagen van de winkelweek. Het lijkt wel of de gemoederen, met den Drie-Octoberdag in 't zicht, reeds feestelijk worden gestemd, zoodat al les, wat eenigszins feestelijk aandoet, aangegrepen wordt, om die feeststem ming te uiten. Voor -en achter de muziek, die gis teravond de stad doorkruiste, liep een dichte drom van menschen mee, waar van er velen in een uitgelaten stem ming verkeerden. De politie zorgde er evenwel voor, dat de orde goed bewaard bleef. In den winkel van den heer J. Mey ers, voorzitter van de Winkelweeki- commissie, Haarlemmerstaat 96110, had een kleine plechtigheid plaats. Daar werd n.l. aan het corps, ver tegenwoordigd door een drietal be stuursleden, door den heer Meyers een zilveren lauwerkrans aangeboden. In enkele hartelijke bewoordingen dankt spr. het corps voor de prachti ge muziek, waardoor weer op bijzon deze wijze is gebleken, datjdei naam: „Werkmans Wilskracht" goed op zijn plaats is. Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op hei Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Adverientiên pe* regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertcntiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Namens het corps werd de krans door een der bestuursleden met woor den van dank aanvaard. Bijna alle commissieleden waren hierbij tegenwoordig. Intusscben kwam het corps weer aangemarcheerd, stond even stil om de leden gelegenheid te geven de krans te bewonderen en daarna ging het weer verder om op andere plaat sen vroolijkheid te brengen en de men schen te lokken op straat, waar de eta lages met kunstlicht nog bekoorlijker zijn dan overdag. De weg, dien Werkmans Wilskracht ter gelegenheid van de Winkelweek hedenavond zal loopen, is als volgt vastgesteld: Paul Krugerstraat, Morschstraat, Princessekade, Kort Rapenburg, Ra penburg, Nieuwsteeg, Pieterskerk- gracht, Langebrug, Papengracht, Breestraat, Korenbeurs, Vischmarkt, Vischbrug, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat, Mandema- kerssteeg, Breestraat, Hoogewoerd, Kraaierstraat, Nieuwe Rijn, Hooi gracht, Haarlemmerstraat, Janvcs- sensteeg, Oude Vest, Mare, Haarlem merstraat, Apothekersdijk, Aalmarkt, Vischmarkt, Botermarkt, Gangetje, Breestraat, Papengracht (ontbinden). DE TERUGKOMST DER LANDSTORMERS. Gisteravond te ongeveer half negen keerden de Leidsche vrijwilligers per trein uit Den Haag van den Nationa- len Landstormdag terug. In een der zalen van Zomerzorg bleven zij nog een paar uur gezellig bijeen. In deze bijeenkomst voerde aller eerst ds. H. Thomas, de voorzitter der Flaatselijke Landstormcommissie, het woord. In een geestdriftige, met gees tige zetten doorspekte speech, gaf spreker zijn vreugde te kennen over het feit, dat hij met de vrijwilligers dezen dag mede heeft mogen optrek ken om aan H. M. onze geëerbiedigde Vorstin en bet Nederlctidsche volk, ('cor deze massa-demo. 'tratie, getui genis af te leggen van trouw en aan hankelijkheid, van liefde en opoffe ringsgezindheid. Door den heer K. Cebel werden ver volgens eenige praktische opmerkin gen gemaakt naar aanleiding van een en ander wat in de Landstormbewe ging zou kunnen worden gedaan om Ge animo te verhoogen. De heer Juta. de Verband-commandant diende hem hierop van antwoord. Vervolgens dankte de heer C. A. de Bruyn, medelid der PI. Landstorm- Comm. namens de aanwezigen ds. Thomas voor zijn geestdriftige woor den en vroeg toestemming in een door hem gemaakt gedichtje te mogen ver tolken wat er leeft in het hart van ieder rechtgeaard Landstormer, welk lied we hier laten volgen. Burgers van de vrije landen Aan de Nederlandsche zee, Dulden geen verdrukkersbanden; Richten slechts tot God hun beê. Komt een vijand hen belagen; Dreigt de revolutie weer; Vaardig snellen zij te wapen; Jong en oud grijpt het geweer 1 Vrije Friezen, stoere Zeeuwen, Limburg's zonen, Holland's kracht Trekken, als de noodklok bengelt. Rond d'Oranjetroon op wacht. Strijdend zullen zij hem schragen; Vallend op den laatsten wal, Sterven zij met den belager, Triumpheerend in hun vall Laat de oproerkraaiers brallen; Immers staat de Landstorm klaar Met zijn vele duizendtallen Stuit hij strijdend het gevaar. Landstormmannen houdt ,u vaardig; Wachters- voor ons hoogste goed; Laat uw zegelied weerschallen; Gordt uw wap'nen aan „Als t moet". Nadat de heer Questro nog met cenige woorden er op had gewezen, dat de B.V.L., wil het instituut waar lijk groeien, allereerst de jonge men schen in zijn midden moet zien opge nomen, en eenige vadtrlandsche lie doren en tenslotte twee coupletten van het „Wilhelmus" waren gezongen, werd, met dank aan den plaatselijken leider den heer H. J. Lamers te Lei- dordorp door de vrijwilligers afscheid genomen. MAJOOR MOLLERUS. Majoor Jhr. D. Mollerus, hoofdin specteur bij het 5de regiment veldar tillerie te Amersfoort, die benoemd is tot luitenant-kolonel en commandant van het 6de regiment van dat wapen, komt alhier in garnizoen. TERAARDEBESTELLING VAN CHRISTIAAN GROENEWESEN. Hedenmorgen om 10 uur werd onder groote belangstelling op het R. K. kerkhof aan de Zijlpoort ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den 8-jarigen Christiaan Groenewegen, die j.l. Dinsdag tengevolge van een auto ongeval het leven verloor. De schoolkameraadjes sloten zich bij den ingang van het kerkhof achter de baar aan. De kist was bedekt met een aantal bloemstukken, w.o. van de ouders en van de andere -..ijkw etaodn shrdlu van verdere familieleden en een van de klassekameraadjes. Aanwezig waren het wnd. hoofd der school en de onderwijzeres van de klas, waarin Christiaan zat. De beaarding werd verricht door den Zeer Eerw. heer Pastoor Beukers. Door alle aanwezigen en de klasse kameraadjes werden levende bloemen in het graf gestrooid. AANGEREDEN. Gisteravond had tusschen de Vink en het Haagsche SchouW een ernstig ongeluk plaats. Te ongeveer half 12 was een militaire lichtinstallatie colonne van de genie-troepen op weg r aar Utrecht toen de korporaal P. H. v. P., die stond naast een stilstaande lichtwagen, plotseling door een auto van de fa. v. d. B. uit Rotterdam, en bestuurd door H. L., uit Wassenaar, werd aangereden. Met inwendige kneuzingen en 'n gebroken arm werd P. opgenomen en na door dr. Horst te zijn verbonden, met een auto van Dieben naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. STAND DER WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 26 September 1928 ingeschreven 477 werkzoekenden. Op denzelfden datum van het jaar 1927 bedroeg het aantal ingeschrevenen 632. BINNENLAND. HET KONINKLIJK GEZIN OP RUISEN HOEK. De Koningin, de Prins en Prinsés Juliana, die gisterochtend per auto uit Amsterdam waren vertrokken, zijn te half twaalf op het landgoed den Ruigenhoek te Seheveningen aan gekomen. DANKBETUIGING VAN DE KONINGIN. Bij het verlaten der hoofdstad heeft do Koningin den burgemeester van Amsterdam verzocht uiting te geven aan haar groote erkentelijkheid voor de bijzonder hartelijke ontvangst, welke de koninklijke familie ook dit maal van de zijde der burgerij is ten deel gevallen. FEDERATIE TOT BEHOUD VAN NATUUR- EN LANDSCHAPS- SCHOON. In een eergisteravond te Haarlem op aanstichting van de afdeeling Haarlem en Omstreken der Natuur Historische Vereen iging gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een federate tot behoud van na tuur- en landschapsschoon, nadat dr. Jac. P. Thijsse een inleiding had ge houden, waarin hij de aandacht ves tigde op een in de Troonrede aange kondigd wetsontwerp. Dertien gemeenten en tien vereeni- gingen hebben reeds haar instem ming met dit plan betuigd. Een voor- loopig comité, onder voorzitterschap van mr. J. D. v. d. Plaats te Bloemen- daal, zal zorg dragen voor het opstel len van de statuten. EEN MANIFEST. Ter gelegenheid van den nationalen landstormdag zijn gisteren in de na bijheid van Houtrust in grooten geta- len manifesten verspreid, gericht aan ,het Nederlandsche volk" en waarin de nooden van de z.g. oud-gepension- reerde militairen worden geschetst. In het manifest wordt betoogd, dat de Nederlandsche staat deze militairen wreed en onrechtvaardig heeft beuan- deld. Zij wachten, zoo wordt er in ge zegd, op de Nederlands -he regeering, bet parlement en het Nederlandsche volk, opdat aan den bestaanden toe stand spoedig een einde worde ge maakt. BURGEMEESTER REYMERS. Omtrent den ziektetoestand van den burgemeester van Hilversum wordt gemeld, dat zich de laatste dagen geen verdere complicaties hebben voorgedaan. De temperatuur is da lend "en het hart houdt zich redelijk goed. Dit mag als een lichte verbetering worden beschouwd. GEMEENTE-FINANCI6N EN ONDERWIJSWETTEN. Door tusschenkomst van de Gede puteerde Staten zijn aan de Gemeen tebesturen vragenlijsten ter invulling toegezonden voor bet bekomen van gegevens omtrent de gevolgen, die de wetsontwerpen tot wijziging van eeni ge bepalingen der Lager Onderwijs wet betreffende het schoolgeld en tot regeling van het Voorbereidend Hoo- ger- en algemeen vormend Middel baar Onderwijs in financieel opzicht voor de gemeenten zullen hebben, in dien deze wetsontwerpen, zooals zij nu luiden, wet zullen zijn geworden. De Minister wenscht de gegevens van de gemeentebesturen voor den lsten October a.s. te ontvangen. VOORONTWERP VEILIGHEIDSWET .Naar Het Volk verneemt, zal de zer dagen plaats hebben de benoeming eener commissie, bestaande uit een sub-commissie van den Hoogen Raad van Arbeid, aangevuld met speciale deskundigen, ter opstelling van een, voor den Hoogen Raad van Arbeid be stemd, praeadvies betreffende het voorontwerp-Veiligheidswet, dat Mi nister Slotemaker de Bruine om ad vies hij den Hoogen Raad van Arbeid heeft aanhangig gemaakt. STENHUIS» PLANNEN. Alen weet, dat Stenhuis niet voor nemens is zijn zetel in de Tweede Ka mer af te staan. Hij zal als links-socia list daar een fractie op zich zelf vor men. Naar „Het Volk" meldt heeft S. eerst gepoogd de groep van den be- faamden „Open Brief" te bewegen tot den eisch aan bet bestuur der S.D.A.P. drie leden dezer groep candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. De groep ging op dat voorstel niet in en Stenhuis trad uit met de mededeeling, dat hij wel elders steun zou vinden. Het orgaan der S.D.A.P. weet nu te melden, dat S. in overleg is getreden met Sneevliet, den voorzitter van het Nat. Arbeiders Secretariaat en in sa menwerking met hem een manifest aan de arbeiders voorbereidt. BUITENLAND. NA DE VOLKENBONDS VERGADERING. Het vertrek der delegaties. De Duitsche delegatie verliet gister avond te 18 uur Gemève en zou heden middag te Berlijn aankomen. Het voornemen om te Baden-Baden een bezoek te- brengen aan Dr. Strese- m&nn, die daar een kuur doormaakt en dezen verslag uit te brengen over hetgeen in de assemblée besproken is, heeft men opgegeven. De overige delegaties hebben Genève reeds Woensdagavond en gistermor gen verlaten. HET CONGRES DER BRITSCHE CONSERVATIEVEN. Rede van Baldwin. In zijn groote politieke rede op het congres der Britsche conservatieve partij te Yarmouth zeide Baldwin, dat hij de conservatieve partij nog nooit zoo „klaar voor het gevecht" had aan getroffen als ditmaal. De regeering had 6 zetels verloren in 4 jaar en volgens deze verhouding zou het 140 jaar duren, voor de con servatieve regeering verslagen werd. Zoolang wilde de partij niet eens aan blijven, maar deze verkiezing wilde zij, tot heil van het land, met groote meerderheid winnen. Hij had het grootste vertrouwen in het oordeel der kiezers, want de liberalen waren ver deeld en erkenden geen algemeen lei der, maar bovendien was 't moderne liberalisme niets dan socialisme zon der den moed het te willen bekennen. De arbeiderspartij had dien moed tenminste wel, maar zij matigde zich het recht aan, om alleen voor de be langen der Engelsche arbeiders te mo gen opkomen, en tegen deze ongehoor de aanmatiging moest de partij bij de verkiezingen met kracht opkomen. Bovendien had cLe arbeiderspartij feitelijk nog niet eens genoeg ervaring als oppositie en wat moest dan met haar onrustige uiterste elementen van haar als regeeringspartij verwacht worden? Op één punt legde Baldwin nog spe ciaal den nadruk. De candidaten moesten overal, waar driehoeksverkie zingen gehouden zouden worden en dit zou in de meerderheid der distric ten wel het geval zijn van den libe ralen candidaat de verklaring eischen, wat het liberalisme zou doen als de conservatieven in de minderheid zou den blijven? Zouden zij de arbeiderspartij nog maals aan de regeering brengen, zoo als in 1923? Het kiezerscorps had het recht deze vraag voor den datum der stemming beantwoord te zien. De beveiliging der industrie. Baldwin heeft ook over de beveili ging der industrie gesproken en ge zegd, dat de periode van proefneming Binnenland. De Landstormdag in Den Haag. Het einde van het Schelde-conflict in 't zicht De heer E. Kapers gekozen tot voorzit ter van het N. V. V. Federatie tot behoud van landschaps schoon opgericht. Buitenland. Het congres der Britsche conservatieve partij. Ruzie in de Duitsche communistische partij. De Citta di Milano Is gisteren alt Bet" gen naar Italië vertrokken. De Volkenbondsdelegaties hebben alle Genève reeds verlaten. Nadere bijzonderheden over de ramp te Melilla. Trotzki verzoekt een ander verbannings oord. haar einde nadert. Het Engelsche volk is voorzichtig met het nemen van een beslissing, maar denkt er ernstig over na. Indien de kiezers de conservatie ven aan de regeering doen blijven, zal er geen belasting op levensmiddelen komen. De procedure van beveiliging der in dustrie zal niet gebruikt worden als een indirect middel om een algemeen douane-tarief in te voeren, totdat deze kwestie aan de kiezers is voorgelegd. Geen enkele industrie zal van 't recht uitgesloten worden om haar belangen uiteen te zetten. Wel is het noodzakelijk, om het sys teem van beveiliging der industrie te bekorten. RUZIE IN DE DUITSCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Thalmann geschorst. De communistische leider Thalmann die bij de verkiezingen van den Rijks president candidaat zijner partij was, schijnt nu op zijn beurt in ongenade te zijn gevallen. In de afdeeling Hamburg der partij heerscht sinds geruimen tijd verdeeld heid en Thalmann zou nu met opzet hebben verzuimd het partijbestuur, waarvan hij lid is, in te lichten over den toestand aldaar. Het uitvoerend comité zal nu de zaak nader onderzoeken. Thalmann is voor den duur van het onderzoek in al zijn functies geschorst. De ruzie in de afdeeling Hamburg was ontstaan, doordat de plaatselijke leider aldaar fondsen had verduisterd Thalmann zou nu hebben getracht de ze kwestie te regelen, zonder de be trokken instanties in te lichten. Hier door heeft hij zich aan overtreding van de partijdiscipline schuldig ge maakt. Thalmann heeft zich nu naar Moskou begeven. Vermoedelijk is hij Stalin, die hem bijzonder genegen is, gaan raadplegen DE CITTA Dl MILANO. Uit Bergen vertrokken. De Citta di Milano heeft gisteren Bergen verlaten op weg naar Italië. De Italiaansche officieren werden officieel door de autoriteiten ontvan gen. Naar verluidt, geschiedde dit te gen de aanvankelijke bedoeling, om dat Mussolini gedreigd zou hebben met represaille-maatregelen tegen den invoer van Noorsche vrsch, indien er geen behoorlijke ontvangst zou plaats hebben. De bevolking heeft zich echter niets van de Italianen aangetrokken en niet de minste belangstelling getoond. DE MUNITIE-ONTPLOFFING TE MELILLA. Nadere bijzonderheden. Betreffende de ramp te Melilla in Marokko worden nog de volgende bij zonderheden gemeld: Onmiddellijk na de ontploffing spoedden zich militairen en burgers naar de plaats des onheils. Een ont zettend beeld van verwoesting en ver schrikking vertoonde zich aan hunne oogen, Kreten klonken op uit do puin- hoopen van het fort. Er heerschte een volkomen duister nis. Bij het licht van fakkels en lan taarns begon men ijlings met het red dingswerk. Ondanks alle moeilijkhe den had men na enkele uren reeds 34 lijken geborgen en 200 gewonden naar de hospitalen overgebracht. Het aantal slachtoffers is nog niet met juistheid vast te stellen, want bij de eerste ontploffingen, hebben

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1