Qanapsrw- de moraal der Jezuiten is: „Het doel hei ligt de middelen", een lasteraar genoemd, in verband waarmede Polonyi den redac teur aanklaagde. Voor het gerecht liet Polonyi ten bewij ze zijner stelling de protestantsche theo logen prof. Senö Zovényi en Lajos Szi- monidesz opkomen, waartegenover de re dacteur van „Magyar Kultura" den katho lieken theoloog Alcijos Wolkenberg en den professor in de geschiedenis Lajos Aldossy mobiliseerde. In eerste instantie stelde het gerecht den redacteur in het gelijk, aangezien Polonyi het bewijs voor zijn bewering niet had kunnen brengen en het blad dus het recht had gehad hem een lasteraar te noemen. LEESTAFEL. De Tempel des Geestes, welke is nw lichaam, door Joh. de Vries en C. A. de Bruyn. Prijs 40 ct. In een aardige moderne omslag is de zer dagen onder bovenstaanden titel ver schenen een brochure, die bedoelt te zijn een bijdrage tot de kennis van een Chris telijke, lichamelijke opvoeding. Ongetwij feld zal dit boekje door velen met blijd schap worden begroet, want de litteratuur op dit gebied is nog steeds zeer schaarsch, wat ook wel goed te begrijpen is, omdat eerst in den laatsten tijd meer en meer het besef is doorgedrongen bij ons Chris telijk publiek, dat de lichamelijke opvoe ding in Christelijken zin de belangstelling verdient. Ondanks dit verblijdend teeken blijft er evenwel nog veel te wenschen over. Er zijn nog steeds veel menschen, die op zijn zachtst gesproken niet sympa- thiseeren met het streven van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond. Het is noodig, dat zulke menschen van hun ongelijk overtuigd worden en daartoe kan de brochure, waarover we hier schrij ven, ongetwijfeld bijdragen. In een tweetal artikelen, die getiteld zijn „Christelijke Lichamelijke Opvoeding" door Joh. de Vries, en „Vaardig en Sterk tot Gods eer", door C. A. de Bruyn, (beide schrijvers zijn leeraar M. O. Lichamelijke oefening bij het Chr. Onderwijs) wordt duidelijk uiteengezet waarom het, vooral in den tegenwoordigen tijd, zoo noodig is, dat de kinderen een systematische, goed geleide lichamelijke oefening ontvangen, opdat zij de krachten en gaven van God ontvangen tot Zijn eer en in Zijn dienst kunnen gebruiken. Eerlijk worden alle gevaren onder oogen gezien, die ongetwij feld ook de lichamelijke opvoeding met zich brengt, maar wanneer men daarte genover kennis neemt van de groote voor- deelen moet men wel tot de slotsom ko men, dat daartegen de nadeelen, waarvoor bovendien de noodige voorzorgsmaatrege len kunnen worden genomen, onmogelijk kunnen en mogen opwegen. Laat men toch niet vergeten, dat naast een verstandelijke en een geestelijke, onze kinderen ook een lichamelijke opvoeding in Christelijken zin hard noodig hebben. De gulden trits: hoofd, hart en hand, moeten samenwerken om hen te maken „vaardig en sterk tot Gods eer". Daarom kunnen we de brochure van harte bij onze lezers aanbevelen. Het boekje is gedrukt bij de Nieuwe Leidsche Courant en verkrijgbaar bij de Chr. Boekhandel. LUCHTVAART. DE VIJF VLUCHTEN NAAR INDIë. De vlucht van Moll. De Indische Luchtvaartmaatschappij heeft gisteren uit Allahabad het volgende telegram van de bemanning der H.-N.A. F.B. ontvangen: „Zijn uit Jodphoer om 7 uur plaatselij ken tijd vertrokken en om 12.15 uur te Allahabad aangekomen. Aan boord alles wel." Over den afgelegden afstand van Kara chi naar Jodphoer zijn nog geen tijden bekend. De H-N.A.F.B. aldus een Reuter- telegram uit Allahabad is te Allahabad aangekomen en vertrekt heden naar Cal cutta. DE AANKOMST VAN HET EERSTE VLIEGTUIG TE BATAVIA. Aneta seint d.d. 25 dezer uit Batavia: Het eerste postvliegtuig werd op de etappe PalembangBatavia, geëscorteerd door drie legervliegtuigen. Te 10.40 kwam het op het vliegveld Tjililitan in zicht. Nadat de drie legermachines gedaald wa ren, maakte het toestel van Kapitein Kop pen eenige rondjes boven het veld om op zeer vlotte wijze te strijken om 10.49 uur. Er was een groot aantal belangstellen den op het vliegveld verzameld, waaron der de leden van den Raad van Ned.-In- dië, hoofden van Departementen van Al gemeen Bestuur, enz. Het vliegtuig werd enthousiast toegejuicht. Behalve de beide bestuurders, Koppen en Kengen, en den redacteur van het weekblad d'Oriënt,den heer Zimmerman, bevond zich in de ca bine Mevrouw Kengen, die het vliegtuig tot Palembang was tegemoetgevlogen en in de cockpit naast haar echtgenoot had plaats genomen. Kapitein Kengen vertelde den Aneta- vertegenwoordiger, dat de reis op schitte rende wijze verloopen was. Alleen boven Hongarije en op het traject Rangoon Sengora had men last gehad van slecht weer. Nadat allen waren uitgestegen wer den de vliegers door den vertegenwoordi ger van de Ned.-Indische Luchtvaart Mij., den heer Nieuwenhuis, gecomplimenteerd en welkom geheeten. De assistent-resident van Meester Cor nells, de heer Catalani, voerde het woord namens den heer Hillen, Gouverneur van West-Java, en sprak eveneens eenige wel komstwoorden. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het stationsgebouw, waar een koele dronk werd genoten, terwijl twee meca niciens der Indische Luchtvaart Maat schappij het toestel nakeken. Na de controle der machine vertrok het postvliegtuig om half twaalf naar Ban doeng. De voor Batavia bestemde postzak ken werden onmiddellijk uitgeladen en naar de stad verzonden. UIT DE OMGEVING. BODEGRAVEN. Door den raad dez/er gemeenije word naar aanleiding van e n ingeko men adres van belanghebbenden, beslo ten tot rioleering en demping -ya,n de sloot achter de Emmakade, waarover reeds «lenige jaren was onderhandeld. iEen crediet va-n f 5.000 werd yian B. en W. hiervoor toegestaan. Het tarief voor gebruik van het slachthuis werd gewijzigd voor meer dan 500 slachtin gen per jaar, per firma. Een instructie voor den chef monteur van het electri- citeitsbedrijf werd vastgesteld. De re kening 1927, sluitende met f54.661 voorÜeelig saldo, weird voorLoopig vast gesteld. De begrooting 1929, door «B. en W. aangeboden, werd verwezen paar de financieel© commissie voor advies. Aan B .en W- werd toegestaan een cre diet van ten hoogste f 150 voor veran dering der horden: maximum snelheid, en f 1500 voor den aanleg van nieuwe trottoirs aan de straat langs de spoorlijn Op een gestelde vraag antwoordt de Voorz., dat B. en W. adhaesie hebben betuigd aan een adres van het gemeen tebestuur van Nieuwkoop, inzake de nieuw te maken rijksweg, waarmede de raad zich blijkbaar wel vereenigen kon. KATWIJK AAN ZEE. Men schrijft ons van bevriende ^de: 4. Bespraken we vorige week dat pnae gemeente tal van mooie plekjes rijk is die behalve ons strand en de zee de moeite van een bezoek overwaard zijn, we willen nu eens eenige overdenkingen' wijden aan de bedrijven onzer gemeente De gemeente exploiteert een gasfa brieken betrekt electriciteit en water van Leiden, hetgeen we zelf distribu- eeren. Er zijn rondom de Sleutelstad maar weinig plaatsen die .er de weelde op na houden een gasfabriek te exploi- teeren. Alleen Noordwijk en wij' zijn overgebleven, want onlangs heeft Was senaar besloten het bijltje er bij neer te leggen, en is evenals zoo tal van an deren rondom Leiden, z'n gas vandaar gaan betrekken. Voor een tiental jaren werden er ook in onze gemeente en nog wet in de' raadszaal1 stemmen ge hoord de fabriek maar stop te zetten en ions- gas van Leiden te gaan knopen. Def (toestand was toen ook verre van moedgevend. Een terugloopend bedrijf met zware lasten. Per jaar werd in 1921 afgeleverd 700.000 M3. gas, het geen in 1918 nog bijna 1 millioen was. De electrioiteit, maar vooral de malaise, waren oorzaak van de depressie. Nu is de omzet bijna gestegen tot hst dubbele, en zoodoende is er hope dat voor de Êasfabriek een betere tijd moge aanbre- en. Ik heb gemerkt dat er in de laatste gemeenteraadsvergadering een nieuwe regeling is aangenomen om het gebruik van gas zoo mogelijk nog op te voeren. Daartoe is ingesteld een vastresht-ta- rief, waarover ik mri eens heb laten in lichten, want m'n 'buurman beweerde dat men tnu moest beginnen f 1,te betalen per maand en aan het gas voor 9 ot. per meter kon koopen. Dus als men 20 M3. gebruikte, kostte het gas geen 12, zooals nu maar 14 ct. per M3. Maar bij informatie bleek mij dat het nemen van een vast recht tarief in geen geval verplichtend is. Alleen als men er z'n voordeel in ziet, en meer gebruikt dan 30 M3., is het vastrecht tarief aan te bevelen. Maar dan is het nog geen verlaging van de gasprijs, voegde m'n vriend mij toe. Bjj informatie bleek mij dat dit tarief bjj de gebleken verwach ting binnen korten tijd een verlaging! van de grondprijs zal teweeg brengen. Vooral denkt hét gemeentebestuur dat voor verwarming en industrie veel gas zal worden gebezigd. Daarvoor is weer een ander tarief. Men betaalt dan 5 ct. voor de Meter en een vastrecht van f4,75 per maand. Bij gebruik van 475 M3. in de maand, voor bakkerij of flink gezin met een paar gaskachels, is dat dan 6 ot. per M3. Heeft u wel eens ge ïnformeerd hoe gemakkelijk het is: gas voor verwarming. Vooral in voor- en na- jaarstijd zooals nu met regen en koude dagen, is de gashaard direct tot uw dienst en met een half uur stoken heeft u de heerlijkste temperatuur. Daarbij komt dat in openbare gebouwen, kanto ren, winkels enz. waar het aanmakeu van kachels zoo mogelijk nog meer on gerief, stof en misère mee brengt als in het gezin een gaskachel een ideaal is. Alles tot uw dienst, m'n waarde, zult u mij toevoegen. Maar wat kost me dat. Men, de groote men, zegt dat het nogal duur is. Bij nadere informatie vernam ik dat in een kamer van normale grootte een gaskachel bij vole brandcapaciteit in 1 uur 1.5 M3. gas verbruikt unaar dat wordt alleen bjj strenge vorst vereischt. Bii normaal winterweer zal hoogstens 1 M3. per uur worden verbruikt, hetgeen dan hij gebruik van pl.m. 400 M3. per maand, o ot. kost. Maar het gemak is niet te waardeeren, zoo vernam ik van iemand die reeds eenige jaren gas voor verwarming in z'n woning heeft ge bruikt. Nader vernam ik dat binnen eenige dagen aan de afnemers van de gasfabriek een courantje zal worden ge geven, waarin alle mogelijke gegevens nader gestipuleerd zijn. KATWIJK. [Vergadering van den Raad dezer gemeente morgenavond^ 7.30 uur. Punten van behandeling 1. Rededeeling van ingekomen stuk ken. 2. Benoeming van: 1 a. drie leden in de Commissie voor de Bedreven. b. twee leden in de Commissie van Fabricage. c. twee leden in de Commissie voor het Grondbedrijf. d. zes leden in de Belastingcommissie 3. Benoeming van drie loden fn de Commissie van Plaatselijk Toezicht op het Lager Onderwijs. 4. Vooi-stel tot verleunen van eervol pntslag aan een onderwijzer. 5. "Verzoek van het bestuur der Ver een. tot stichting en instandhouding ©ener Chr. School voor L.' e.i M.U.L.U. te Katwijk aan Zee om beschikbaarstel ling van gelden voor schoolbanken en betegeling van de speelplaats. 6. Voorstel tot aankoop van vgrond voor verbreeding v. d. Achterweg. 7. Voorstel tot verhuur van grond. 8. Voorstellen tot verkoop on uitgif te in erfpacht van grond. 9. Voorstel tot wijziging dei* verorde ning Gemeente-Spaarbank. 10. Voorstel tot wijziging der verorde ning tot heffing van straatbel astipg. 11. Voorstel tot "het leggen van bouw- verbod op perceel en langs de Zuidstr. •en den Bestevaersweg. 12. Schrijven van Ued. Staten betref fende jaarwedden Burgemeester, Secre taris, Ontvanger en ^wethouders. 13. Voorstel met betrekking tot het verleenen van ontslag aan Ambtenaren en Beambten der gemeente. 14. Voorstel tot wijziging der begroo ting .1928 van de Gemeente, het Grond bedrijf, de Gasfabriek, Het Electriciteit- en het Duin waterbedrijf. 15. Voorloopige vaststelling: a. rekening van den Vleesehkeuring3- dienst „Kring Katwijk" 1927. H, rekening van het Grondbedrijf 1927 c. rekening van de bedrijven, Gas, Electriciteit en "Water 1927. d. rekening van de gemeente 1927. 16. Belasting-Reclames. 17. Rondvraag. SASSENHEIM. De door het Comité van Chr. Win- terlezingen georganiseerde lezingen, zul len gehouden worden op de volgende Ida- turns 10 Oct.: Ds. L. J. v. Leeuwen, Ned. Herv. Pred. 'te Haarlem; onderwerp: „Over Gods wereldbestuur". 23 Nov.: Ds. R. E. v. Arkel, Geref. Pred. te Utrecht. Onderwerp: „Bileam". 19 .Dec.: Ds. J. H. F. Remme, Ned. Herv. Pred. te Amsterdam. Onderw.: „Paulus, de apostel des Heeren". 23 Jan.: Ds. A. M. Boerjinga, Geref. Pred. te Haarlem. Onderwerp: „Het ju weel der Religie". GEMENGD NIEUWS. Een gevaarlijk boerenknechtje. Dezer dagen vond de heer P. H., veehouder te Gouw, gemeente Hoogwoud in N.-H., een anoniemen brief in zijn brievenbus, met ongeveer den volgenden inhoud: „Leg van avond bij den vierden boom van den straatweg, ten Noorden van uw woonhuis, honderd gulden neer onder een steen en bedek dan steen met gras. Doe je het niet, of stel je de politie met dit schrijven in kennis, dan zullen jij en een paar van je koeien voor Zondag kapot zijn. Het gevraagde geld moeten wij, een viertal arbeiders, gebruiken als reisgeld. De brief wekte nog al ontsteltenis in het gezin van H. Natuurlijk werd de poli tie, met een en ander op de hoogte ge bracht. Zij raadde H. aan eenig geld op de bewuste plaats neer te leggen. Dit ge schiedde. Een tweetal veldwachters stel de zich verdekt op en reeds vroeg in den avond, om 8 uur, kwam een persoon zich vergewissen of er geld was gedeponeerd. Toen sprongen de twee veldwachters echter te voorschijn, doch de persoon, die een fiets bij zich had, wist te ontkomen. Bij de achtervolging schoot de politie eenige malen in de lucht, doch dit baatte niet. Den volgenden dag gêlukte het haar, den dreigbriefschrijver te vatten. Het bleek te zijn de 18-jarige boeren knecht van J. Sch., te Aartswoud, ge naamd J. Chr. Th. P., die volledig beken de het plan alleen op touw te hebben ge zet. De jongeman is overgebracht naar het Huis van Bewaring, te Alkmaar. Ongeluk met doodelijken afloop. J.l. Dinsdagmiddag is het 4-jarig zoontje van den heer P. op het Meerensteinplein te Beverwijk bij het oversteken van de straat onder een bespannen voertuig geraakt en overreden. Kort na het ongeval is het ventje aan de bekomen verwondingen overleden. De voerman had aan het on geval geen schuld. Een goed pensioen. Feitelijk is het geen pensioen, maar het komt toch op hetzelfde neer. De heer William J. Bo- wen was president van den Amerikaan- schen vakhond van metselaars, steenhou wers en stucadoors. Hij was 25 jaar lang in touw geweest voor dien vakbond. Nu heeft hij wegens slechte gezondheid ont slag moeten vragen. De vakbond benoem de hem tot eere-president voor het leven met een inkomen van 20.000 dollar. Zijn werk als eere-president zal niets om het lijf hebben. Het lijkt een flink pen sioen. KinderrooL De Semarangstraat te Utrecht is in rep en roer geweest. In de morgenuren verscheen voor een der hui zen een auto met een man en een vrouw. Beiden stapten uit en gingen de kamer binnen. De vrouw des huizes die alleen thuis was, schrite geweldig, te meer toen de man op haar toekwam en haar beet pakte. Zooals zij later aan de politie ver klaarde, deed hij ook direct een poging om heer keel dicht te knijpen, teneinde haar het schreeuwen te beletten. Midderwijl begaf de vrouw, die met den man naar binnen gekomen was, zich naar de wieg in de kamer en nam er een kind van eenige maanden uit. Het bleek, dat alles er om begonnen was, om het kind machtig te worden. De aangevallen vrouw RECLAME. %#WM**rtabletten bij Verkoudheden en Rheumatiek Let Vooral op den naam Sanaplrln daar deze tabletten •wettig beschermd zijn tegen namaak en vcrvaliching Prij» 25. 40 en 75 st. deed alle pogingen om los te komen, wat haar echter niet gelukte. De indringers verdwenen met de zuigeling even vlug als zij gekomen waren. Een buurvrouw, die boven gestommel had gehoord, en dat verdacht vond, kwam naar boven geloo- pen, juist toen het tweetal het huis weer trachtte te verlaten. Ze werd opzij geloo- pen en het tweetal sprong, terwijl de vrouw het kind in de armen hield, in den auto, die al weer reed en spoedig uit het gezicht was verdwenen. Het bleek der politie, dat aan het geval een ingewikkelde bloedverwantschap ten grondslag ligt, en dat de vrouw, die het kind meenam, inderdaad daarop eenige rechten kon doen gelden, maar dat het echtpaar in de Semarangstraat tot toe ziende voogden over dat kind was be noemd Des avonds heeft de politie te Zeist ten huize van de vrouw, die het kind mee nam, de zuigeling meegenomen en deze weer teruggebracht bij de voogden Tegen de vrouw in Zeist is procesver baal opgemaakt, wegens het onttrekken van een kind aan de daarover gestelde macht. Aanrijding met doodelijken afloop. Gistermiddag is de 63-jarige P. in 't Hout gewoond hebbende in de Karei de Stoute- straat 15a in de Wolphaertsbocht, te Rot terdam, doordat hij in gedachten verzon ken op de tramrails liep en het luide bellen van een trambestuurder van lijn 2 niet bleek te hooren, door die tram aan gereden. De bestuurder remde krachtig, doch kon niet verhinderen, dat in 't H. eenige meters werd meegesleurd. De oude man werd doodelijk verwond opgenomen. Hij had een schedelfractuur bekomen, zijn linkerdijbeen en zijn rechteronderbeen gebroken. Door den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij na eenige uren is overleden. Den trambe stuurder zou geen schuld treffen. Door uitputting gestorven. Gister middag werd op de Boerenvischmarkt te Rotterdam een zwerver, de 64-jarige J. v. Haaren plotseling onwel en zakte ineen. Door den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, doch de dokter die hem daar moest onderzoeken, kon geen rede nen vinden om hem als patiënt op te ne men. Omdat de oude man geen onderdak had, werd hij eenigen tijd later door de politie van het bureaü Groote Paauwen- steeg afgehaald om op dat bureau voor- loopig althans onderdak te krijgen. In het politiebureau werd van Haaren echter spoedig wederom zoo onwel, dat men den Geneeskundigen Dienst opnieuw waarschuwde, die hem toen weer naar het ziekenhuis bracht. Daar is de oude zwerver toen. na zeer korten tijd gestor ven. Heling. Tegen den 26-jarigen kleer maker C. T. T. en den 57-jarigen koop man T. A. L. beiden te Utrecht, is voor de Utrechtsche rechtbank wegens heling een gevangenisstraf geëischt onderschei denlijk van 9 maanden en van een jaar, met aftrek der voorloopige hechtenis. Een jeugdig recidivist. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft terecht ge staan de 20-jarige electricien H. H. te Rot terdam, verdacht van een tweetal inbra ken met diefstal van geld te Zeist. Verdachte bekende heide feiten. Het O. M., in aanmerking nemende, dat verdachte reeds driemaal veroordeeld was, eischte één jaar gevangenisstraf. Nalatige overwegwachter. De kanton rechter te Utrecht heeft den wachter van den spoorwegoverweg bij de Cornelis Houtmanstraat te Utrecht, die, terwijl een trein naderde, niet tijdig genoeg de hoo rnen had gesloten, veroordeeld tot 40 boete subs. 20 dagen hechtenis, overeen komstig den eisch. Autobus in brand. De autobus der N.V. Esoo, welke gisteravond naar de ga rage te Sliedrecht reed om benzine te val len, geraakte plotseling in brand. De Ï2 inzittenden konden zich spoedig in veilig heid stellen. De brandweer bestreed het vuur krachtig, doch kon niet verhinde ren, dat de autobus geheel uitbrandde. De conducteur van de bus bekwam eenige brandwonden Verzekering dékt de schade. Noodlanding. Gistermiddag 2 uur is te Ridderkerk in een weiland het militair vliegtuig no. 538 wegens een defect aan den motor gedaald. Door het korte lan dingsterrein kwam het door de snelle vaart in een langs het weiland liggende sloot terecht, waardoor de schroef werd vernield. De inzittenden, sergeant H. Hen driks en B. Vermeulen, van Soesterberg, kwamen met den schrik vrij. Overreden. Te Bussum is gistermiddag een 15-jarig meisje door een vrachtauto overreden en gedood. Met een vriendin netje fietste ze langs de Brinklaan ter hoogte van de Gooibergstraat, en doordat de sturen elkaar raakten, kwam het meis je te vallen vlak voor de auto. Beide wie len gingen over haar heen. Zij werd naar de Majellastichting vervoerd, doch was bij aankomst reeds overleden. Auto-ongeval. Op den Esschenhrug- weg nabij Coevorden is de auto van den heer Ten Brink uit Coevorden bij het uit wijken voor een hond tegen een boom ge reden. De auto werd vernield; de chauf feur brak een arm. £>e hond moest wor den doodgeschoten. Aan bloedvergiftiging overleden. De molenaar J. O. te Zuid-Barge, die Zater dag j.l. e«n wondje openkrabde, is aan bloedvergiftiging overleden. RECHTZAKEN. I1AAGSC GERECHTSHOF. De aanrijding bij de Haagsche Schouw. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren het vonnis bevestigd van de Haagsche rechtbank, waarbij c- Belgische chauffeur P. A. was vrijgesproken van het hem ten laste g( legde veroorzaken van een aanrij ding- op 25 Augustus 1927 op den Leidschen Straatweg tussclien Oeist- geest en Haagsche Schouw, bij welke aanrijding' twe© inzittenden van een Ford-auto ernstig gewond werden, terwijl een derde, een meisje, aan de gevolgen dier aanrijding overleed. Zooals men weet, had de advocaat- generaal bij het gerechtshof één maand hechtenis gevraagd. HAAGSCHE RECHTBANK. Hulp aan de uitbrekers. De derde kamer der Haagsche Rechtbank heeft gisteren beschikken de in de zaak tegen den gevangenbe waarder K., gearestreerd in verband met de ontvluchting van vier gevan genen uit de Bijzondere Strafgevan genis te Scbeveningen, beslist,dat er geen termen aanwezig zijn om den verdachte uit de voorloopige hechte nis t© ontslaan, zoo dat de termijn van gevangenhouding thans met dertig dagen wordt verlengd. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 26 Sept. Heden aangeko men aan den Rijksafslag 14 stoomtrei- lers, 1 stoomkustvisscher, 1 drijfnet- vaartuig en 33 kustvisschers. Treilvisch 35 kn. tarbot f27—87,50, io.kn. griet f17,5055 p. 50 K.G., 310 st. gr. tong f2,703, 4677 st. middel f2,60—2.70, 8464 st. kl. f 1,802,20, ui st. vleet f 1,702,50, 04 ct. leng f1,13—1,90, 2 st. heilbot f35,20, 10 st. kpolvisch fï»57» 4% makreel fi1,60, alles p. st., 24 kn. rog f 1332, p. 2o st., 5 kn. gr. schol f3744, 9 kn. middel f35 37, 27 kn. zet f3138, 63 kn. kl. f28 28,^4 kn. bot f 79,50, 146 kn. schar f 1,6517, 39 kn. pieterman poontjes f1,7016, 16 kn. gr. schelvis cii f45 56, 36 kn. middel f3443, 128 kn. kl!. middel f 2026, 983 kl1. f5.8016,107 kn. gr. sullen f2128, 54 kn. kl. f9 17, 137 Kn. wijting f4,10—5,70, 461 kn. makreel f 11—16,50, alles p. k. van 50 K.G., 71 kn. kabeljauw foo—88 p. k. van 125 K.G. Haring: 435 kantjes volle haring f17 17,60, 54 kantj s yle f 14,90—15,60, 1 kantje makreel f12, al'les per kantje. In c]e week van 20—27 Sopt. zijn •te I] muiden aan dèn Rrjksvischafslag aangevoerd: 1.049.380 K.G. treilvisch, 624 kantjes pekelharing en 6013 kn. versche haring. Dé totaal opbrengst be droeg f363499- Yan de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 14 aan do markt. De besommingen waren: IJM. 10 m. f6.416 IJM. 385 in. f3.082, IJM. 78 m. f 2.26it IJM. 180 m. f2.864 IJM. 71 m. f2.317, IJM. 203 m. f2.146, IJM. 2i m. f4.199 IJM. 125 m. f2.445, IJM. 418 m. f 4.416, IJM. 183 m. f4-393» IJM. 59 m. f4.307, IJM. 316 m. f2.016, IJM. 189 m. f4.198, IJM. 34 m. f3.666, en1 de sïeepbootteili'ei* IJM. 68 m. f827. Van de IJmuider haringvloot kwam binnen de stoomlogger Petrus Paulus IJM. 266 m. 35 last pekelharing. De besommingen der haringsche pen waren heden YH. 479 %Engelsche stoomlogger m. f 1.862 -voor versche ha ring. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. MAASDAM Rott. n. N -Orl. 26 taAntw. ROTTERDAM 25 v. Rott. n. New-York. LOCHGOIL 24 v. Vancr. n. Rott. NICTHEROY Vancr. n. Rott. 23 te San Francisco. RADNORSHIRE Vaner.n Rott. 23 v. San Francisco. PARANA Liverpool n. Seattle 24 v. Cristobal. EDAM Rott. n. N.-Orl. 26 to Havana. ROTTERDAM Rott. n. N.-York 26 il n.m. van Boulogne. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN uitr. 25 v. Mombassa' VECHTDIJK uitr. 26 v. Durban. HEEMSKERK uitr. p. 26 Ouessant. NIJKERK 26 v. Rott. n. Hamburg. BILLITON uitr. p. 25 Dakar. GRIJPSKERK uitr. 25 te Kaapstad. SUMATRA thr. p. 24 Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. HELDER uitr. 25 v. Bordjjaux. RIJNLAND uitr. 25 v. Lagos. VLIELAND Hamb. n. Amst. 26 v. Cux- haven. lALfilREO 26 v. Rott. n. Hamburg. KON. HOLLANDSCHG LLCYD. 2EELANDIA uitr. 26 v. Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DELI thr. 26 v. Gibraltar. INDRAPOERA tbr. p. 26 Perim. TERNATE 26 v. Rott. n. Hamb. MOD'JOKERTO 26 v. Hamb. te Schiedam SIANTAH uitr. 26 v. Rotterdam. TERNATE 26 v. Rott. ii. Hamburg. 'DJEMBER 26 v. Rott. ru Hamburg. KEDOEtkr. p. 23 Pt de GaJte. iDJAMBI uitr. p. 26 Pt. da Galte. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" CHR. HUYGENS uitr. 26 v. Suez. 'JOH. DE WJTi' uitr. 26 v. Southpt. PRINS DER NED. uitr. 25 v. Sabang SAPAROEA uitr. 26 te Batavia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6