Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belanorijkste nieuws in dit Nummer. 9de JAARGANG DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2551 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weekj 0.19 F-anco per post per kwartaal i 2.90 V De procedure voor het Kantongerecht. Wie wel eens de zittingen van den Kantonrechter heeft bijgewoond, zal het niet ons eens zijn, dat er een diep inzicht niet alleen in ons burgerlijk en strafrecht, maar bovenal in onze maatschappelijke toestanden, ver- eischt wordt om juist recht te spreken. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Kantonrechter in sommige ge vallen een schriftelijke voorbereiding gewenscht acht. Dat heeft er toe geleid, om ook hier gebruik te maken van rechtsgeleerden bijstand. Een wetsontwerp, dat mede dit onderwerp regelt, is in behande ling. Ter verduidelijking hiervan ontlee- nen wij een en ander aan de Memorie van Toelichting; „De bestaande wet is, gelijk bekend is, gebouwd op het denkbeeld, dat de kantongerechtsprocedure wegens haar eenvoud door de partijen zelf kan wor den gevoerd. Ieder, die de behandeling van zijn zaak aan een ander opdraagt, doet dit dus op eigen risico, d.w.z. de wet beschouwt de voor rechtshulp ge maakte kosten als niet noodzakelijk en staat dus niet toe, dat zij worden gebracht ten laste van de verliezende tegenpartij. De tegenwoordige maatschappelijke verhoudingen zijn, niemand zal het ontkennen, veel ingewikkelder, dan ten tijde van het tot stand komen on zer wet en het behoeft dan ook niet te verbazen, dat in de practijk van het zelfoptreden weinig terecht komt en dat ook zij, die een procedure voor het kantongerecht hebben te voeren, rechts kundige hulp inroepen. Het optreden van deskundigen wordt nog in de hand gewerkt, doordat vele kantonrechters de voorkeur geven aan schriftelijke conclusies. Maar wanneer partijen die hulp niet kunnen ontbe ren, willen zij niet haar proces bij gebreke van deskundige hulp ver liezen, dan is het eisch van recht, dat ook deze kosten (in beginsel) verhaal baar zijn op de verliezende tegenpartij Het onderhavige wetsvoorstel, af komstig van de Staatscommissie Lim burg, strekt daartoe. Behouden blijft den regel, dat par tijen niet verplicht zijn zich te laten vertegenwoordigen. Zij zijn dus vrij, zelve op te treden, dan wel zich te laten vertegenwoordigen. Bij haar keuze behoeven zij echter niet langer zich te laten weerhouden van een voor haar noodige vertegenwoordiging door de overweging, dat zij ook al win nen zij het proces, toch haar eigen rechtskundige hulp zullen hebben te betalen. En aldus wordt tegemoet ge komen aan de bezwaren van hen, die er op wezen, dat zij, die een gering be drag te vorderen hebben, voor een proces, hetwelk zijn niet zelve hebben kunnen voeren, terug schrikken, om dat de voor rechtskundige hulp te mar ken kosten, die zij in alle gevallen zelf moeten betalen, te hoog zijn in verhouding tot het te winnen bedrag. Aan den anderen kant zal het voor uitzicht van met meer kosten te wor den belast, den verweerder er van af houden op een ingestelde vordering te reageeren met een chicaneus verweer, hetwelk alleen beoogt de zaak te rek ken". Wij hopen, dat dit ontwerp den 9teun der Staten-Generaal zal ontvangen en spoedig in het Staatsblad zal verschij nen, omdat het een verbetering van onze rechtsbedeeling beteekent. Een stukje kleingoed, bij voorkeur geschikt voor een intermezzo-kabinet, waarvoor wij Minister Donner dank baar zijn. V De zaakwaarnemers. Tegelijkertijd wordt een, met de bo venstaande aangelegenheid samen hangende, zaak beter geregeld. Dit betreft de zaak waarnemer ij. Hieromtrent is voorgesteld in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring een nieuw art. 99a in te voegen, luidende: „De kantonrechter kan weigeren, bepaalde personen, die van het ver- leenen van rechtsgeleerde hulp hun beroep maken en geen advocaat of procureur zijn, als gemachtigde toe te laten. Bij zoodanige weigering houdt hij de zaak tot een volgende terechtzitting aan. De griffier stelt bij aangeteekenden brief de partij, wier gemachtigde niet is toegelaten, met deze aanhouding en de reden daarvan in kennis en roept haar tevens op om op voor de zaak Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents bepaalde nadere terechtzitting in per soon of bij een anderen gemachtigde tegenwoordig te zijn". Deze nieuwe bepaling wordt als volgt in de Memorie van Toelichting verdedigd: „Nog een tweede grief, in de practijk geuit, tracht dit ontwerp te onder vangen. Er is n.l. herhaaldelijk geklaagd, dat voor het kantongerecht, met name in de groote steden, somtijds optreden zaakwaarnemers, wier deskundigheid zeer twijfelachtig is te achten en wier moraliteit ook niet boven bedenking verheven is. Door den kantonrechter de bevoegd heid te geven bepaalde personen van de zitting te weren, wordt voortaan de zaakwaarnemer onder controle ge steld, die onder de bestaande wet anders dan bij de advocaten ont brak. De controle zal nog noodiger worden, wanneer door de mogelijkheid van verhaal van salaris op de tegen partij de zaakwaarnemerij zich zal uitbreiden een euvel, hetwelk reeds de toenmalige Regeering bij het tot stand komen van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering vreesde als gevolg van de mo-gelijkheid van verhaal van de kosten van een ge machtigde doordien eensdeels de partijen zelve eerder er toe zullen ko men, de hulp van zaakwaarnemers in te roepen, anderdeels dezen laatsten hun cliënten gemakkelijker tot proce- deeren kunnen brengen, een en ander in het vooruitzicht, dat de voor de hulp der zaakwaarnemers te maken kosten verhaalbaar zijn op de verlie zende partij". Ook dit ontwerp beoogt een verbe tering van ons burgerlijk recht, waar voor wij Minister Donner dankbaar moeten zijn. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 1 October 1928, des na middags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Chef van de af deeling Bestratingen, Wegen en Ri- oleeringen bij den dienst d. Gemeente werken in den rang van hoofdopzich ter. 2. Benoeming van een onbezoldigd Ambténaar van den Burgerlijken Stand, bestemd om den bezoldigden ambtenaar te vervangen. 3. Benoeming van een Fröbelonder wijzeres aan de school voor buiten gewoon lager onderwijs. 4. Benoeming van een Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis. 5. Praeadvies op het verzoek van J. J. van Bostelen, om eervol ontslag als hoofd der school aan de Duivenbode- straat A en als hoofd bij het openbaar vervolgonderwijs voor meisjes. 6. Suppletoire begrooting, dienst 1927, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 7. Rekening, dienst 1927, van die in stelling. 8. Suppletoire begrooting, dienst 1927, van de Stedelijke Werkinrich ting. 9. Rekening, dienst 1927, van die instelling. 10. Rekening, dienst 1927, van de Gezondheidscommissie, 11. Suppletoire begrooting, dienst 1927, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 12. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1927, van die instelling. 13. Rekening, dienst 1927, van die instelling. 14. Begrooting, dienst 1929, van die instelling. 15. Voorstel tot goedkeuring van de balans en de verlies- en winstrekening van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswonin gen over 1927 en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. 16. Voorstel om te besluiten tot het indienen van bezwaren tegen een 2tal aanslagen in de Forensenbelasting in een andere gemeente. 17. Voorstel tot verlenging van de overeenkomst met de afd. Leiden van den Ned. Bond voor Lichamelijke op voeding, betreffende de exploitatie van het Zuidelijk speelterrein bij de Wil- helminabrug. 18. Voorstel tot verhuring van: a. het geheele gebouw van de voor malige school aan de Van der Werff- straat, aan de afd. Leiden van den R. K. Volksbond, 4en behoeve van haar teekenschool; b. een drietal lokalen en het middel ste gedeelte van de gang van het ge bouw van de voormalige school aan de Mare, aan de „Leidsche Padvin ders", afd. Leiden van de N. P. V. 19. Voorstel tot aanvaarding van een door wijlen den heer Anthonie van Wetering gelegateerd portret ten be hoeve van het Stedelijk Museum „De Lakenhal". 20. Voorstel om goed te keuren, dat over het jaar 1927 wegens normale uit breidingen der Gasfabriek 59000 en der Electriciteitsfabriek 88000 is be steed. 21. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van schoolmeubelen ten behoeve van de scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Oosterstraat en het Plantsoen van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs. 22. Voorstel tot beschikbaarstelling schaffing kcoijegcgf etaoni shrdluwm van gelden ten behoeve van de aan schaffing van een 20-tal éénpersoons- banken en het treffen van eenige voor zieningen in het Gymnasium. 23. Voorstel tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der ver eeniging tot oprichting en instand houding van scholen voor lager- en* meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerden grondslag, tot de aan schaffing van leermiddelen ten behoe ve van de school voor U. L. O. aan de Hooglandsche Kerkgracht No. 20a en tot vaststelling van den desbetreffen den begrootingsstaat. 24. Voorstel: 1. tot het verleenen van medewer king voor de aanschaffing van de leer- en hulpmidelen ten behoeve van de invoering van het 7de leerjaar aan: a. het bestuur van de R. K. Parochi ale Jongensscholen onder R. K. Par. Kerkbestuur, voor de school aan de Caeciliastraat Nis. 1115; b. het onder a genoemd bestuur voor de Jongensschool aan den Heerensin gel no. 27; c. het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor Roomsch-Katholie- ken te Leiden (Meisjesscholen der Eerw. Zusters in de Pelikaanstraat) voor de Meisjesschool aan den Heeren singel No. 27; 2. tot vaststelling van den desbe treffenden begrootingsstaat. 25. Voorste] tot het verleenen van een vergoeding voor het jaar 1925, krachtens artikel ICO der L. O. wet 1920, aan het Bestuur der Gerefor meerde Schoolvereeniging, ten behoe ve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hooglandsche Kerk gracht No. 20a. 26. Voorstel tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instand houding van scholen voor lager- en meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerden grondslag, tot veran dering van de inrichting van 't school gebouw aan de Hooglandsche Kerk gracht No. 20a, tot het aanschaffen van schoolmeubelen, leer- en hulp middelen in verband met de uitbrei ding van de in dat gebouw gevestigde school voor gewoon lager onderwijs en tot vaststelling van den desbetref fenden begrootingsstaat. 27. Voorstel om medewerking te ver leenen aan het bestuur der Vereeni ging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager en meer uitge breid lager onderwijs op Gereformeer den Grondslag, tot uitbreiding van het schoolgebouw aan de Driftstraat, hoek Javastraat, tot aanschaffing van de noodige school-, leer- en hulpmidde len in verband met die uitbreiding en tot vaststelling van den desbetreffen den begrootingsstaat. 28. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 25 October '26, regelende het tarief van bijdragen, te voldoen wegens ziekenhuisverpleging. vanwege de gemeente Leiden (Gemeen teblad No. 16). 29. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van de aansluiting van wijk III op de Centrale rioleering; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de demping, riolee ring en bestrating van de Lusthof- sloot en -laan, vanaf den Heerensingel tot aan de Nassaustraat; c. tot overneming in eigendom van de Gereformeerde S^boolvereeniging, van het perceel sectio K no. 3429; d. tot overneming in eigendom van de Inrichting van Liefdadigheid voor Roomsch Katholieken, van het perceel 9ectie K. no. 449, ged.; e. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de aansluiting van wijk IV op de centrale rioleering; f. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbreeding van den Rijnsburgersingel vanaf de Haar lemmervaart tot aan den Stationsweg met bijkomende werken; g. tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van de verbreeding en verbetering va.n een gedeelte van den Maresingel vanaf de eerste bocht ten westen van de uitmonding van de Pasteurstraat, ongeveer tot het rioolgemaal voorbij den spoorwegover gang. 30. Voorstel om goed te keuren, dat 25 pet. der loonen ten behoeve van de bij wijze van werkverschaffing uit te voeren werken voor de Leidsche Hout aan het Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer van wandelparken worden verstrekt. 31. Voorstel: a. tot verkoop aan de N.V. Lieidsche Exploitatie-Maatschappij van Onroe rende goederen, van eenige perceelen bouwterrein, gelegen in het gronden- complex aaih- en nabij den Zoeter- woudschen Singel, genaamd „Zuider- zicht"; b. tot verkoop aan F. L. J. Lousijsen van eenige perceelen bouwterrein, ge legen als voren; c. tot ruiling met de Noord-Zuid- Hollandsche Tramwegmaatschappij, van eenige strooken grond en water, tegen een strook grond, gelegen als voren; d. tot ruiling met de Woningbouw- vereeniging „Tuinstadwijk", van een strook grond tegen een anderen strook grond, beide gelegen als voren; e. tot beschikbaarstelling van gelden voor de uitvoering van een stratenplan met bijbehoorende werken op bet sub a genoemd complex. GEMEENTEZAKEN. Opzichter voor de bestratingen. B. en W. stellen den Raad voor den heer C. Kiljan, thans gedurende één jaar als zoodanig in functie, te benoe men tot chef van de afdeeling bestra tingen, wegen, en rioleeringen bij den dienst der gemeentewerken in den rang van hoofdopzichter. Onbezoldigd ambt. Burg. Stand. B. en W. bevelen als onbezoldigd Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, bestemd om den bezoldigd Ambtenaar eventueel te vervangen, aan den heer J. J. Aalbersberg, klerk le klasse op de bureaux Burg. Stand en Bevolking. Voordracht Fröbelonderwijzeres. B. en W. bieden, ter voorziening in de vacature Mej. G. Vos, de volgende voordracht voor een fröbelonderwijze res aan: 1. Mej. J. K. van Weizen, 2. Mej. A. Kloos, 3. Mej. A. C. A. de Haan, allen bewaarschoolonderwijzeressen Ontslag Hoofd school Duivenbode- straat A. Overeenkomstig diens verzoek stel len B. en W. voor aan den heer J. J. van Bostelen eervol ontslag te verlee nen als Hoofd van de School Duiven- bodestraat A, tevens als Hoofd van het Openbaar Vervolgonderwijs. Reclame tegen aanslagen ingeze tenen in andere gemeenten. B. en W. geven den Raad in overwe ging bij de Kroon bezwaren in te bren gen tegen een tweetal aanslagen van ingezetenen dezer gemeente als werk- forens in andere gemeenten. Verlenging huurtermijn speelter rein. Naar bet oordeel van B. en W. be hoort het speelterrein bij de Wilhel- minabrug, dat aan de Afd. Leiden van den Ned. Bond voor Lichamelijke Op voeding tot Jan. 1929 in huur was afgestaan, doch dat met ingang van Mei eerst werd in gebruik genomen, nog voor een jaar aan genoemde af deeling in huur gelaten te worden. Verhuur van schoollokalen. Het gebouw van de voormalige school aan de Van der Werffstraat is verhuurd aan den R. K. Volkshond voor Teekenschool en aan de Leidsche Padvinders. De Volksbond moet meer ruimte hebben en de Padvinders kunnen in de voormalige school aan de Mare wor den ondergebracht. B. en W. stellen nu voor het eerst genoemde gebouw aan den Volksbond af te staan voor den gezamenlijken prijs en de Padvinders een drietal lo kalen van het gebouw aan de Mare voor 150 af te staan. Aanvaarding legaat van Wetering. B. en W. stellen den raad voor te aanvaarden een door wijlen den heer Anthonie van Wetering gelegateerd portret, geschilderd door Isaac Schouwman, van des erflaters vader, wijlen den heer Willem van Wetering, laatstelijk predikant te Leiden, met de bedoeling om het portret te plaatsen in het Stedelijk Museum „De Laken hal". Uitbreiding lichtfabrieken. B. en W. stellen den Raad voor goed te keuren dat over het jaar 1927, we gens normale uitbreidingen der gas fabriek 59000 en der electriciteitsfa briek 88000 is besteed. De centrale rioleering. B. en W. stellen den raad voor, hun een bedrag van 78.0C0 ter beschik king te stellen voor aansluiting van Binnenland. Kapitein Kengen vertelt van de reis naar Indië. Maandag 1 October t ~di de Geref. school in het Kooikwartier geopend. Voorstellen worden hier en daar ge daan om de bestaande tollen af te schaffen. Buitenland. De negende Volkenbondsvergadering is gisteren gesloten. De geruchten over een Fransch-En- gelsche luchtvaartovereenkomst zijn officieel tegengesproken. In Marokko is een mnnitiedcpöt ontploft. De Belgische koning zal bemiddelen inzake het opschrift op de Leuvensche bibliotheek. Een fonds ter eere van keizer Wil- helm's 70sten verjaardag. wijk III (ten Noorden van den Heeren singel tusschen de Waldeck Pyrmont- straat en het emplacement der spoor maatschappij) aan de centrale riolee ring eeen bedrag van 62000 voor de aansluiting van wijk IV (Maredijk, de Aloëlaan en het Schuttersveld) en ten slotte een bedrag van 19.500 voor de verbreeding van den Rijnsburgersin gel vanaf de Haarlemmervaart tot aan den Stationsweg. Het ligt in de bedoeling dezen weg te verbreeden tot een weg van 11 M. waarvan 8.30 M. als rijweg en 2.70 M. tegel trottoir. De biervoor benoodigde grond wordt verkregen aan cl® zijde der huizen, en wel gedeeltelijk door slootdemping, gedeeltelijk door de daar aanwezige voortuinen. Mede stellen B. en W. voor, een ge deelte van den Maresingel vanaf de eerste bocht ten Westen van de uit monding van de Pasteurstraat, onge veer tot het rioolgemaal, voorbij den spoorwegovergang te verbreeden. Het gedeelte weg wordt gebracht op een breedte van 11 M. Een en ander, is uitvoerig verwerkt in de ingekomen stukken 183, 184 en 185. Goedkeuring rekening Woning- bouwvereeniging. Op de balans en verlies- en winst rekening van de vereeniging tot be vordering van den bouw van werk manswoningen, komt als bijslag van de gemeente voor een som van 2.149,76 in hoofdzaak veroorzaakt door hoogere rente. B. en W. geven in overweging deze stukken goed te keuren en dit bedrag te brengen ten laste van den post on voorzien. Schoolmeubelen Chr. Scholen Oo&- terstraai en Plantsoen. B. en W. geven den raad in over weging ten behoeve van de aanschaf fing van schoolmeubelen voor boven genoemde scholen beschikbaar te stel len bedragen van 360 en 245, sa men 605. Verbeteringen Gymnasium. Voor aan te brengen verbeteringen in de Rectorkamers en Leerarenkamer alsmede aankoop van een 20tal school banken voor bet gymnasium is noodig een som van 1495. B. en W. stellen voor dit bedrag daarvoor te voteeren en af te boeken op onvoorzien. Leermiddelen U. L. O.-school Hooglandsche Kerkgracht. B. en W. geven den raad in overwe ging medewerking te verleenen voor de aanschaffing van leermiddelen voor de U. L O.-school aan de Hoog landsche Kerkgracht, waarmede een bedrag van 383 gemoeid zal zijn. Leermiddelen invoering 7de leer jaar. Voor een drietal scholen, uitgaande van R. K. vereenigingen, om mede werking voor de aanschaffing van leer middelen, noodig in verband met de invoering van een 7de leerjaar, is noo dig een bedrag van 2391. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verleenen. Vergoeding boventallige leer kracht. Indertijd werd door den gemeente raad aan de school Hooglandsche Kerkgracht slechts 1051.40 uitbetaald op een gevraagd bedrag van 1893,07 voor een boventallige leerkracht. In hooger beroep kreeg het schoolbe stuur zijn vordering toegewezen. B. en W. stellen nu den Raad voor, alsnog de resteerende 841,67 uit te betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1