WINKELWEEK. 10 pCL Korting DAG-AGENDA. Voorschoten. Woensdag 26 Sept., 's av. acht uur. Ambachtshuis: de heer W. C. Lamain voor de Geref. Gemeente. Vrijdag 28 Sept., 's v. acht uur. Pieterskerk: Kerk-conoert. Maandag 1 Oct., 's av. kwart vóór acht. Stadsgehoorzaal: Uitvoering- Cantate „Leiden's Strijd en Zegepraal" Dinsdag 2 Oct., 's av. 8 uur. Hoog- landsche Kerk: Wijdingsavond der Chr. Zangver. „Ex Animo". L!.::dag 7—8.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 September a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. Dezen dank drukte de vergadering uit door het zingen van Psalm 118 vs. 14, waarna de heer A. J. van 't Riet voorging in dankgebed. De Cbr. Jeugdvereeniging N. O. M. A. T. E. G. kan op een zeer geslaagden avond terugzien. DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Heden aangevangen. Vandaag is het de dag, dat de Leid- sche Middenstand eendrachtelijk zijn feestelijke aanval begint op de harten en beurzen van onze burgers. De on bloedige veldtocht die bijna elk jaar wordt ondernomen heeft thans echter een geheel ander karakter dan vorige jaren. Geen officieele speechen wor den afgestoken, geen officieele wijn geschonken, geen officieele sigaren worden uitgedeeld. Alles gaat bij wij ze van overrompeling. Vandaag heeft plotseling de stad een feestelijk ca- - chet gekregen en het is winkelweek! Ook al hadden de kranten het niet van te voren aangekondigd dan zou men weten, dat het winkelweek was, al is dat dan door officieele personen niet officieel verklaard. Honderden vlaggen wapperen fees telijk in de straten. Dat is het sein van den aanval. Ieder die zich op straat begeeft voelt zich aangetrokken door de bonte kleuren, waarop de najaars zon haar mooiste licht laat schijnen. De zon en de vlaggen en de nieuws gierigheid die niemand zal kunnen weerstaan zullen de menschen naar huiten trekken, in de levendige stra ten. waar de etalages de rest moeten doen. Zij moeten de menschen in hun nieuwsgierigheid niet teleurstellen maar hen boeien en vasthouden tot dat ze aarzelend de winkeldeur ope nen waar ze eerst goed zullen vast zitten in den strik die voor hen is ge spannen. Het houden van een Winkelweek, zooals dat thans hier en tegenwoordig bijna overal geschiedt is een bewijs, dat er leven zit in den Middenstand. Hij wordt zich hoe langer hoe meer bewust van het feit, dat hij is de on misbare schakel tusscben kapitaal en arbeid en om daarvan 't bewijs te le veren is een winkelweek een van de beste middelen. Mits zoo'n week maar goed wordt aangepakt en er een groo- te eendracht heerscht onder de be langhebbende partijen. Het saamhoo- righeidsgevoel moet hoe langs zoo meer op den voorgrond treden. Het gaat niet alleen om het individueele belang ,maar ook en vooral om het belang van den stand in t' lgemeen. Er zijn heel wat winkeliers in onze stad, die het lang niet gemakkelijk hebben en die klagen, klagen maar over de malaise maar die niet doen wat voor de hand ligt om den nood te lenigen, namelijk de handen ineen slaan en gezamenlijk alle vijanden van den middenstand bestrijden. Het is echter een verblijdend tecken, dat ook ten opzichte van de organisa tie-ideeën' bij den middenstand in on ze stad een kentering is waar te ne men. Deze winkelweek is daarvan we der het bewijs. Ze kwam tot stand onder de auspiciën van de drie mid denstandsver eenigingen hier ter ste de en wat meer zegt: de deelname is groot, grooter dan andere jaren. Dit is daarom zulk een verblijdend teeken omdat er uit blijkt, dat men gaat in zien dat het niet aangaat te profitee- ren van wat anderen met moeiten en kosten tot stand brachten. Intusschen hopen we, dat door de winkelweek het gewenschte doel zal worden bereikt, n.l. dat de winkelier individueel niet alleen een zoete winst er uit zal slaan, maar ook een ver- groote vaste cliëntèle er uit zal over houden en dat het Leidsche publiek in 't algemeen er van doordrongen zal worden dat onze stad beschikt over een winkelstand, die voor geen een andere gemeente, hoe groot die ook mag wezen, behoeft onder te doen. We hebben vandaag de verschil lende winkelstraten eens rustig door kruist en de indruk die we daarbij van 't geheel kregen was alleszins be vredigend. Het kan niet worden ont kend, dat de winkeliers over 't alge meen hun uiterste best gedaan heb ben om er iets van te maken. Men treft inderdaad fraaie staaltjes van etalagebouwkunde aan en ongetwijfeld zal het publiek dat op prijs stellen. En ♦daar gaat het toch maar om. Het is het publiek dat de grootste reclame maakt voor den winkelier. „Je moet daar eens gaan kijken' en „Heb je dat al gezien" zijn simpele De ministers brengen een bezoek aan de Zuiderzeewerken. Bij het verlaten van het station te Enkhuizen ziet men van links naar rechts ir. dr. H. Wortman, directeur-generaal der Zuiderzeewerken, min. Waszink, min. de Geer, min. Beelaerts van Blokland, min. Slotemaker de Bruine, min. Koningsberger en minister Lambooy. gezegden, die een zeer grooten invloed hebben. Vooral ook het kaartje: „In deze etalage bevindt zich een artikel, dat ver beneden de waarde geprijsd is", heeft een groote invloed op de be langstelling van het kijkende publiek, want het is lang niet altijd gemakke lijk op 't eerste gezicht te zeggen of bijv. een heerenhoed vijf of tien gul den waard is en vooral ook met kunstartikelen zal men zich wel eens vergissen. Intusschen is dat een prikkel te meer om goed uit de oogen te zien en het lijdt geen twijfel of deze originee- le attractie zal niet weinig tot het succes van de winkelweek bijdragen. Er zijn echter nog andere attracties die het publiek de straat op zullen trekken. Allereerst is vanmiddag gehouden een reclameoptocht waaraan eon groot aantal firma's die over auto's of vrachtauto's beschikken hebben deel genomen. De stoet werd opgesteld op de Kaas markt. Geleidelijk kwamen de verschillende wagens het terrein opgereden en het bleek aldra dat men er zeer veel zorg aan had besteed. Wel hadden velen de waarheid be tracht dat eenvoud het kenmerk is van het ware, maar anderen, hadden hun karretjes heel mooi opgesierd met bloemen en groen, terwijl weer ande ren een origineele reclame hadden be dacht. Zoo was er o.a. van een spekslager een auto bij, waarin een aantal var kens werden meegevoerd, terwijl de firmant van „Het Kappershuis" enke le lieftallige coiffures had gemaakt, waarvan de draagsters al even lieftal lig waren. Dé opstelling had door de goede zor gen van de Winkelweek-commissie 'n vlot verloop. Te ongeveer half drie zette de stoet zich in beweging. Voorop ging een re clamewagen voor de winkelweek in 't algemeen waarop een gedeelte van de leden van de „Postharmonie", die een lustig wijsje speelden. Daarachter kwamen de auto's, ongeveer 25 in ge tal. De volgende route werd genomen: Kaasmarkt. Middelweg, Nieuwstraat, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlem merstraat, Steenstraat, Stationsweg, Rijnsburgerweg tot aan Posthof, terug langs Rijnsburgerweg. Stationsweg, Steenstraat, Princessekade, Kort Ra penburg, Rapenburg, Steenschuur, Hoogewoerd, Plantage en Plantsoen. Korevaarstraat, Breestraat, Kort Ra penburg, Princessekade, Haarlemmer straat, Heerengracht.Nieuwe Rijn, Korenbeurs, Vischmarkt, Aalmarkt, Boommarkt, Princessekade, Noordein de. Witte Singel, Doezastraat, Steen- schuur, Gangetje, Botermarkt, Visch markt, Aalmarkt, Boommarkt, Prin cessekade. Haarlemmerstraat, Peli kaanstraat, Hooigracht, Nieuwstraat, Middelweg, Kaasmarkt, waar de stoet wordt ontbonden. De stoet had onderweg, zooals van zelf spreekt in de straten, waar de winkelweekdrukte reeds heel goed merkbaar was, veel bekijks. Hedenavond zal door het muziek- ccrps „Werkmans Wilskracht" een rondgang door de stad worden ge maakt, wat trouwens tijdens den duur van de Winkelweek eiken avond zal plaats hebben. De route voor morgen luidt: Tuinstadwijk. Heerenstraat, Doeza straat, Steenschuur, Hoogewoerd, Wa- tersteeg, Nieuwe Rijn, Kraaierstraat. Hoogewoerd, Gangetje, Botermarkt, Koornbrugsteeg. Breestraat. Kort Ra penburg, Pincessekade. Turfmarkt, Lammermarkt, Binnenvestgracht, Steenstraat. Haarlemmerstraat, Vrou- wcmteeg. Aalmarkt, Hoogstraat, Don- let rsteog, Haarlemmerstraat, Pelikaan straat. Hooigracht, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Vischmarkt, Koornbrug steeg. Breestraat, Korevaarstraat, Jan n Houtkade. Doezastraat. Nieuw- steeg, Zonneveldstrat, alwaar nabij bet politiebureau wordt ontbonden. De rout voor morgen luidt: Plein H.S.M., Kooipark, Heerensin gel, Haarlemmerstraat. Jan Vossen- steeg. Oude Vest, Mare, Haarlemmer straat, Vrouwensteeg, Apothekersdijk. Princessekade, Kort Rapenburg, Bree straat, Hoogewoerd, Watersteeg. Nieu we Rijn, Hooigracht, Haarlemmer straat, Mare, Vrouwenkerksteeg, Haar lemmerstraat, Princessekade, Kort Rapenburg, Noordeinde, Noordeinds- plein, (keeren). Noordeinde. Breestraat, Koornbrugsteeg, Botermarkt, Gan getje (ontbinden). Als bijzonderheden kunnen nog ver meld worden dat in totaal 378 deelne mers zich hebben laten inschrijven en dat de kleine standaardvlaggen, die overal reeds verschijnen, gisteren, vandaag en hedennacht bevestigd worden door de fa. Kukler. De heele stad zal er vol van komen te hangen. Uit alles blijkt wel, dat de zaak flink is aangepakt en als het mooie weer nog even blijft aanhouden kan het niet anders of de winkelweek wordt een volkomen succes. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus Johannes, zv. J. J. Eradus en C. Boom. Piet, zv. M. van Dam en C. J. Nagtegeller. Adrianus Theodorus Maria, zv. J. v. d. Voet en T. Wijnands Maria Magdalena, dv. J. A. Dat en A. Scharroo. Ottolina. dv. P. Philippo én T. C. Hofkes. Maria Francina Cornelia, dv. N. E. Eoogaard en A. de Graaf. Hendrika Maria. dv. W. Honders en B. M. v. Schravendijk. Gerarda Gezina Maria, d.v. J. G. Helversteijn en P. J M. Roovers. Elisabeth, dv. J. Azier en J. M. C. v. d. Hoed. Ahram, zv. P. Kop en E. E. de Wit. Johannes, zv. J. Piket en J. Robbers. Allegonda, dv. T. A. Groenewegen en J. M. Heeren. Nico- lina, dv. H. Binnendijk en C. W. v. d. Gugten. Paulus Johannes, zv. P. J. Koole en J. Sloots. Jannigje Janna. dv. W. de Wild en G. Huijsma-n. Samuel Andries, zv. J. Rozemond en M. H. v. d. Berg. Maria Adriana, dv. P. v. d. Eiikel en W. M. v. Iterson. Antoinette Albertina Maria, dv. W. M. Langezaal en J. H. A. Knijnen-burg. Frederik, zv. F. Seriier en C. Masurel. Izaak Eduard zv. J. Bamberger en R. E. Mok. Johan nes Jacobus, zv. J. W. v. Ovost en J. E. v. Bruggen. Bernard Johannes, zv. F. J. Bonnet en C. M. Baars. Dirk. zv. J. Schrijver en S. C. Haarland. Joannes Reinier, zv. A. C. v. Tuijn en B. Rietra. Lambertus Adrianus, zv. J. C. Hen driks en J. *M. v. Dortmont. Elisabeth, dv. N. Melet en E. van Dijk. Alexander zv. W. J. Mizee en S. J. Asperslae. Jan netje, dv. P. Blijswijk en J. J. Kimijk. Klasina Katharina. dv. M. N. A. Swets en G. C. Eeftens. Hendrikus, zv. P. G. Stolker en E. Alderden. Johannes Cor- nelis. zv. N. F. Romijn en C. J. Zoete melk. Jacoba, dv. T. de Mooij en K. Jungerius. Albertus. z.v. A. Bavelaar en H. M. Hollebeek. Johannes Cornell's zv. P. H. C. Vintges en J. W. v. Klink. Hans Jacobus, zv. J. Chaudron en G. v. d. Wilden. Cornelis, zv. C. Koole en H. van den Burg. Hendrikus, zv. P. J. den Hoed en H. Swint. Jannetté Mar- garetha, dv. E. van Mourik en A. J. El- derman. Jan Piet er, zv. J. P. Kwes- troo en J. Ober. Elisabeth Catharina, dv. D. Olivier en C. E. v. d. Wilk. Wil lem, zv. W. Stavleu en J. Duk. Maria, dv. A. Stikkelorum en H. Viele. Dirk, zv. J. van Duijn en H. v. d. Bent. Lena, dv. L. van Egmond en G. v. d. Nagel. Adrianus Jacobus, zv. A. J. Leget en H. Ivomdeur. Willem, zv. H. J. Flander- hijn en E. C. v. d. Berg. Jannetje, dv. W. J. Lancel en M. M. Bodijn. Albert Aarnt, zv. A. C. Hartkoorn en C. Oos terveen. Overleden; C. S. Catijn-v. Hulte, vr. 66 jaar. A. Noest, man 49 jaar. M. Trap-Fijn, vr. 77 jaar. W. v. Stijn-Warmerdam, vr. 61 jaar. A. v. d. Waals, zn. 15 jaar. A. Pe tiet-de Boer, wed. 79 jaar. W. J. van Muiden, zn. 27 jaar. J. H. Leenslag- Karssen, vr. 60 jaar. C. J. Vreeburg, zn. 2 jaar. A. H. Mostard, zn. 2 jaar. H. M. S. Kramer, dr. 71 jaar. BINNENLAND. DE JONGSTE VEENBRANDEN. De heeren Donner, Slotemaker de Bruine en Kan, Ministers van Justitie van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Binnenlandsche Zaken en Land bouw hebben ten vervolge op de be antwoording van de volgende vragen van den heer Schaper: 1. Hebben de Ministers kennis ge nomen van de ernstige vermoedens, dat de branden in de Drentsche venen, waardoor vele goederen en een men- schenleven zijn verloren gegaan, op zettelijk zijn gesticht, en op gezette tijden worden gesticht, door personen, die zich daarmede onmiddellijk gel delijk voorstel trachten te bezorgen? 2. Is de Minister van Justitie bereid, een ernstig onderzoek te gelastei^ r.aar de gegrondheid dezer vermoe dens en zoo noodig tot vervolging der schuldigen over te gaan? 3. Willen de Ministers in onderling overleg overwegen, of maatregelen, zoowel van socialen als van juridi- sehen aard, kunnen worden getroffen om de drijfveeren tot zulk© handelin gen zooveel mogelijk weg te nemen of te verzwakken? het volgende geantwoord: Een nauwgezet onderzoek heeft geen resultaten opgeleverd, dat zou kunnen leiden tot eenig justitieel optreden tegen personen, die mogelijkerwijze de veenbranden hebben veroorzaakt. Mitsdien kan er voor den eerston- dergeteekende, te meer waar hij over tuigd is, dat de politie ter plaatse di ligent is, geen aanleidng bestaan ■\erder iets in deze te verrichten. De tweede en derde ondergeteeken- den achten termen aanwezig het on derzoek uit een ander dan strafrech telijk oogpunt voortgezet te zien. De derde ondergeteekende is in overleg getreden met den commissaris der Koningin in de provincie Drente, die een commissie ter verdere bestudee ring der aangelegenheid zal aanwij zen. in welke commissie ook deskun digen op het gebied van het geheele veenbedrijf zitting zullen nemen. RECLAME. Van 26 Sept. tol 3 Oct. geven wij op al onze Stoffen, Fluweelen, Peau de Pêche, enz. en dat niettegen staande onze prijzen lager zijn, dan waar ook. Ziet Onze Etalages. Haarl.str. Opgericht 1875. 2-4-6. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De ontwapeningskwestie. Gisteren heeft in de Volkenbondsverga dering het debat inzake de ontwapening plaats gehad. De Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, dr. Benesj, bracht het rapport der derde (ontwapenings)- commissie uit met de resolutie, waarin de bijeenroeping van de voorbereidende ontwapeningscommissie in het begin van het volgend jaar in overweging wordt ge geven. De Duitsche gedelegeerde Graaf Bern- storff hield een rede, die hij aldus be sloot: Het groote gevaar is, dat in de wereld de indruk kan ontstaan, alsof de Volken bond voor zijn dringendste taak zijn han den werkeloos in den schoot legt. Op deze gronden kan de Duitsche delegatie voor de nieuwe vertraging, welke het gevolg van deze resolutie moet zijn, niet mede de verantwoordelijkheid op zich nemen. De Duitsche delegatie zal niet tegen de resolutie stemmen, daar deze niets posi tiefs bevat. Zij zal zich dus van stemming onthouden. Zij hoopt als te voren, dat de werkzaamheden van de voorbereidende ontwapeningscommissie tot een spoedige bijeenroeping van de ontwapeningsconfe rentie zullen leiden. Na Graaf Bernstorff sprak generaal Tanczos (Hongarije). Deze zette uiteen, waarom Hongarije zich van de stemming zal onthouden. De vernederende toestand van Hongarije door volledige ontwapening duurt voort. Het Hongaarsche volk is zeer teleurgesteld over de onbevredigende re sultaten van de ontwapeningswerkzaam- lieden van den Volkenbond. De Britsche gedelegeerde, die vervol gens het woord nam, zeide, dat de mis lukking der onderhandelingen niet als definitief moet worden beschouwd. De po gingen moeten hervat worden tot zij sla gen. De Britsche delegatie meent, dat de bepaling van een datum niet het beste middel was om het doel te bereiker^ Zij zal voor de resolutie stemmen, maar vraagt zich af, of de voorgestelde proce dure goede resultaten zal opleveren. De loyale medewerking van Engeland is ech ter verzekerd. Daarna bestijgt Boncour de tribune, die Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREti 13 HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. N. C. R. V. 5.00 Kinderuurtje. 7.30 Spreker: Dr. Ph. A. Lansbctrt te Zeist. Onderwerp: Nederland- sche Vertalingen van Bunya,n's Ghristenreiae". 8.00 Uitzendavond vanuit „De Ros kam" te Weesp. Hierna persberichten. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 Diner-concert. 715. Gezondheidshalf curt je. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-k'ok. 8.10 Kamermuziek 9.00 Verplicht stoppen De Bilt. 9.05 Lezing door mevr. C. Schaako Verkozen over de a.s. A.V.R.O.- cursus in Leerbewerking. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. 11.00 Sluiting. 1 KöNIGSWUSTERH1250 M. 5.20 Namiddagconcert. 8.30 Muziek en zang. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 468,8 M. 6.05 Vooravond-concert. 8.20 Avondconcert. 9.20 Herfstliederen. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604,3 M. 5.05 Orgelconcert. 0.20 Muzikaal tusschenspel'. 6.35 Tijdsein, weerbericht. 7.00 Muzikaal tusschenspel. 7.05 De grondslagen der muziek. 7.35 Muzikaal tusschenspel. 8.20 Muziek en zang. 9.50 Scheepsberichten. 10.10 Concert. 11.20 Muziek. PARIJS, „Radio-Paris", .1750 M. 5.05 Koersen. 8.20 Landbouwberichtea. 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. In de pauze: Persberichten. zeide het te betreuren, dat de pogingen van Frankrijk en Engeland, om een ein de te maken aan de vlootgeschillen, zoo weinig hartelijk zijn ontvangen en besloot met te zeggen, dat men besluiten moet, dat de ontwapeningscommissie in elk ge val begin 1929 zal bijeenkomen. Het oogen- blik i© beslissend. Het zal het succes of de mislukking zijn. (Toejuichingen). In de middagvergadering sprak nog de Belgische gedelegeerde Carton de Wiart, waarna het rapport van Benesj en de re solutie met algemeene stemmen, behou dens de twee genoemde onthoudingen, aangenomen werden. Het eigen radio-station. De Volkenbondsvergadering beeft de be slissing over den bouw van een eigen ra diostation nabij Genève fot een volgend jaar aangehouden en besloten een nader onderzoek in te stellen over de waarbor ging van de onafhankelijke draadlooze verbindingen van den volkenbond met het buitenland in crisistijden. Het rapport legt er den nadruk op, dat de Zwitsersche regeering in afwachting van de beslissing hieromtrent, onverwijld met den bouw van een draadloos station voor de middelbare golf in 3e nabijheid van Genève zal beginnen. De Zwitsersche delegatie zal moeite doen om tusschen de Zwitsersche regeering en den volkenbond een modus vivendi tot stand te brengen voor een waarborging van volkomen vrij heid eener draadlooze verbinding van den volkenbond met het buitenland, zoowel in vredes- als in crisistijden. GROOTE BRAND TE BORDEAUX. Millioenen schade in een houtzagerij. De groote branden nemen in Frankrijk verontrustend toe. Na dien van Bourges, waar bet groote warenhuis en de belen dende perceelen in de ascb werden gelegd na de bavenbranden van Straatsburg en den brand van de opslagplaatsen van het station Grenelle, komt thans uit Bordeaux bet bericht van een brand in de enorme houtconstructie werkplaatsen en belen dende fabrieken van de wijk J. P. Alaux. De brand is in de zagerij uitgebroken gistepen omstreeks middernacht en de 25 meter booge toren met de stofzuigwerk- tuigen, welke de geheele fabriek stofvrij houden, heeft als een blaasbalg gewerkt om bet vuur aan te wakkeren. Een der nachtwakers, die alarm maakte en naar het brandbluschapparaat wilde snellen, kwam in de vlammen om, zonder dat hem redding kon worden gebracht. De zagerij, die 12.000 M2 oppervlakte heeft, was weldra een vuurhaard, die heel Bordeaux verlichtte. De naastgelegen ate liers van rollend materiaal en een zak- kenfabriek werden ook geheel in de asch Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schade bedraagt vele millioe nen. DE VELDTOCHT IN NOORD-CHINA. Soldaten die bedelen om brood. De correspondent van de „Times" te Pe king meldt, dat de regeering van Nanking het blijkbaar te druk beeft om baar aan dacht te wijden aan baar verantwoorde lijkheid in Noord-China. De nationalisti sche generaals hebben baar telegrafisch gevraagd zich de 100.000 soldaten te herin neren, die tg^en den vijand in Tsjili strij den en die bij de dorpelingen om hun da gelijkscb brood bedelen. Hoewel de win ter begonnen is, loopen zij blootsvoets e. hebben zij geen dekens voor den nacl In bet verzoekschrift wordt gezegd, dal soldaten van honger zullen omkom, n er geen geld wordt gestuurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2