CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit 1WEE Bladen. EERSTE BLAD. Belanarijkste nieuws in dit Nummer. 9de JAARGANG WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2550 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2^0 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/t cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad, 40 cents V Niet cgnsequent. In de Banier, het orgaan van de Stk. Geref. Partij, worden economische be schouwingen gehouden, die waard zijn gelezen te worden. Men zou mogen vragen, waarom nu juist economische beschouwingen ge geven worden, waar de partij nog zoo zeer behoefte heeft aan een uiteenzet ting van het politieke standpunt, maar daar zullen de leiders wel hun wijze bedoelingen mee hebben. Of het verstandig is, zoo lang te zwijgen is een andere vraag; ten slotte heeft ook de S. G. P. aan een helder programma even groote behoefte als wij. Over het socialisme volgt, na een goed beredeneerde omschrijving, deze conclusie over de onhoudbaarheid: „Gesteld eens dat een socialistische maatschappij kwam. De Staat neemt dan de productie voor zijn rekening. De~ Staat zegt wat, en hoeveel er ge produceerd zal worden. Maar zie nu de groote moeilijkheid, waarvoor de Staat komt te staan! Hoe zal een Staat weten, hoeveel hij produceeren moet? De behoeften aan productie factoren worden op de markt niet meer geuit. De Staat zorgt immers hiervoor! Er zal dus geen vraag en aanbod van productie kapitaal zijn; m.a.w.: het markt mechanisme wordt op dit gebied uitgeschakeld. Maar hoe zal de Staat weten het meest economisch te handelen, als hij deze prijzen-leiddraad mist, die de ba sis vormt, waarop alle producenten in de huidige maatschappij steunen? Waarin, zoo vragen we, zal nu de stijging of daling der subjectieve waar deeringen voor deze goederen tot uiting komen, als de prijsvorming is uitgeschakeld? Hoe zal de Staat een kostenberekening kunnen maken voor hij gaat produceeren, als hij zijn kost prijsberekening niet meer kan doen steunen op de subjectieve waardeerin gen via de prijzen? Ziedaar een aantal vragen, waarop de socialistische woordvoerders tot op heden in gebreke gebleven zijn te ant woorden. Dit geldt eveneens voor de commu nisten, j^, voor hen nog scherper, om dat zij niet alleen de productie in han den van den Staat leggen, maar ook de consumptie. (Zie Rusland). Natuurlijk heeft het aan wanhoops pogingen, deze moeilijkheid te omzei len, niet ontbroken. Wij noemen Marx' „Arbeidswaarde leer", waarin hij ten onrechte meent een oplossing van deze kwestie aange geven te hebben. Zoo is dan het prijsargument: le. een rots, waarop alle socialisme zich zal te pletter stooten. 2e. een reden, waarom socialistische of Communistische Communes steeds mislukt zijn, en 3e. een bewijs, dat het Socialisme reeds bij voorbaat tot ondergang en mislukking gedoemd is". Inderdaad logisch beredeneerd. De Staat kan niet buiten den norm, door het leven zelf geschapen, omdat zijn taak niet is, het scheppen, maar het regelen. Wij hopen dat, wanneer ter gelege ner tijd ook .de politiek op dergelijke wijze behandeld wordt, zal blijken, dat de S. G. P. met ons de taak van den staat op dezelfde wijze zal zien ten aanzien van de Kerk. Maar wij meenen ook op grond van deze uiteenzetting te mogen zeggen, dat de S. G. P. niet consekwent is door nog steeds vast te houden aan den eisch van een Gereformeerden Staat en door het vereenzelvigen van de taak van Kerk en Staat. Immers daar is de taak en het vermogen van den Staat niet anders. Y Nadere opheldering gewenscht. Volgens een Aneta-telegram zou de Gouverneur-Generaal van Ned. Indië bij het officiëel bezoek, dat hij onlang9 aan het eiland Bali heeft gebracht, in een toespraak tot de verzamel le waardighieidsbekleeders te den Passar gehouden, hebben verklaard, dat Ba li's bevolking hem steeds bereid zou vinden, „haar adat, gewoonten en godsdienst tegen vreemde penetratie te beschermen". Het komt ons voor, dat deze verkla ring, door den vertegenwoordiger van Hare Majesteit op zoo plechtige wijze, bij een officiëele gelegenheid, uitge sproken, vooral wat de laatste woor den betreft, verschillende vragen doet rijzen en eenige nadere opheldering niet achterwege mag blijven. Wat is dat, do Baiineesche gods dienst (het Boeddhisme) tegen „vreem de penetratie" beschermen? Ligt het in de bedoeling den arbeid der Christelijke Zending tegen te hou den of wel geheel te verbieden? Wij kunnen dat moeilijk aannemen. Maar wat is dan eigenlijk te betee- kenis van die, ten aanhoore van de élite der Balische bevolking afgelegde belofte? Of heeft hier Aneta het gebrekkig weergegeven? STADSNIEUWS. PROF. DR. C. C. BERG. Bij Kon. Besluit is benoemd aan de Rijksuniversiteit alhier, in de facul teit der letteren en wijsbegeerte, om onderwijs te geven in de Javaansche taal en letterkunde, tot gewoon hoog leeraar Dr. C. C. Berg, leeraar in de Javaansche taal aan de Oostersche af- cleeling der Algemeene Middelbare School te Soerabaia. PROF. DR. B. A. VAN GRONINGEN. Eveneens is bij Kon. Besluit benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de Grieksche oudheden, Dr. B. A. van Groningen, rector aan het openbaar gymnasium' te Assen. Dr. Bernard Abraham van Gronin gen, die de opvolger is van wijlen Prof. Vürtheim, werd 20 Mei 1894 te Twello geboren. Reeds in zijn jeugd vertrok hij naar Brussel, waar hij de lagere en middel bare school doorliep en vervolgens als student in de klassieke letteren aan de „Université Libre" aldaar werd in geschreven. Na in 1914 aldaar zijn candidaats- examen te hebben gedaan, vertrok hij naar Groningen en liet zich daar als student aan de Universiteit aldaar den 19den October 1914 inschrijven. Zijn diploma als candidaat, te Brus sel behaald, stelde hem vrij van het staatsexamen tot toelating aan onze universiteiten. Den 4den Juli 1916 deed hij met goed gevolg het candidaatsexamen in de letteren, en 5 April 1919, cum laude, het doctoraal examen. Hij promoveer de den 8sten Juli 1921 cum laude aan deze universiteit. 3 Reeds dadelijk na zijn doctoraal examen, in 1916, werd hij benoemd tot tijdelijk leeraar in de klassieke lette ren aan het gymnasium te Groningen, wat hij bleef tot 1919. In dit jaar werd hij benoemd aan 't gymnasium te Leeuwarden, eerst als leeraar, later tevens als conrector. In December 1926 volgde zijn benoe ming tot rector van het stedelijk gym nasium te Assen, welke functie hij ook thans nog vervult. Dr. van Groningen legde zich vooral toe op de studie van Grieksche papyri, is vast medewerker van het tijdschrift Mnemosyne en schreef ook artikelen in het Italiaansche tijdschrift Aegyp- tus. Voorts is hij sedert eenige jaren pri vaat-docent in de papyrologie aan de universiteit te Groningen. In 1924 verscheen van zijn hand een belangrijk werk, getiteld: „Le erymna- siarque des Metropolis de l'Egypte Romaine". EEN VADER DIE GEEN ONDERWIJS WIL VOOR ZIJN KINDEREN. Voor den Krijgsraad te 's Hertogen- bofch stond terecht de 40-jarige adju- dant-onderofficier-instructeur van het 6de reg. veld-artillerie alhier, S. Z. Hij had n.l. niet gezorgd, dat zijn drie kinderen de lagere school alhier bezochten. Verd. vond onderwijs niet noodig. God alleen is Leeraar en zal wel zorgen, dat de kinderen kennen wat zij wetep moeten, oordeelde hij. Hem werd voorgehouden, dat de kin deren toch moeten leeren, om zich een plaats in de maatschappij te ver overen en dat* hij ook zelf onderwijs heeft genoten en zelf als instructeur onderwijs geeft aan militairen. Verd. bleef echter in zijn standpunt volharden. Uit een inmiddels ingesteld onder zoek naar zijn geestvermogens Is ge bleken, dat verd. volkomen normaal en toerekenbaar is. De aud.-mil. eischte wegens over treding der Leerplichtwet 50 boete. De Krijgsraad veroordeelde hem tot driemaal 5 boete. INAUGUREELE REDE. Prof. Dr. A. D. Fokker, conservator bij Teyler's stichting te Haarlem, van wege deze stichting benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de theore tische natuurkunde aan de Leidsche Universiteit, heeft hedenmiddag in het Groot-auditorium zijn ambt aan vaard met het houden' van een rede over: „Natuurkundige concepties van buiten-natuurkundig belang". DE VERKOOP VAN GRONDEN ZUIDERZICHT. Door de Federatie van alhier geves tigde woningbouwvereenigingen is het volgende adres aan den Raad gericht: Edelachtbare Heeren, Namens de Federatie van te Lei den en omstreken gevestigde Woning bouwvereenigingen, waarbij zijn aan gesloten de vereenigingen: „De Een dracht", „De Tuinstad wijk", „Ons Doel", „Eensgezindheid" en „Ons Be lang", verzoeken ondergeteekenden beleefd, het voorstel van Burgemees ter en wethouders van Leiden, betref fende den verkoop van grond, gelegen onder „Zuiderzicht" aan den Zoeter- woudschen Sin.vel, Kadastraal bekend Sectie M. nis. 2525. 587, 586, 3127, 4135, 769, 4138. 4139. 4260. 3995. 4085, 3798, 568, 569, 570, 571. 572 573, 574, 3799, 4073 (enkele hier genoemde nummers ge deeltelijk), niet goed te keuren en wel om de in de toegevoegde memorie ge noemde redenen. Het adres is vergezeld van de vol gende toelichting: Bij Raadsbesluit van 15 October 1923 werd aangenomen met algemeene stemmen, dat de Gemeente den Grond gelegen bij Zuiderzicht aan den Zoe- terwoudschen Singel, zooals omschre ven in ons adres, zou koopen voor de Volkshuisvesting. Thans, ongeveer 5 jaar later, bereikt U van het College van B. en W. een voorstel, dezen grond te verkoopen aan een particuliere maatschappij. Namens de Federatie van te Leiden en omstreken gevestigde Woningbouw vereenigingen nemen wij de vrijheid, daartegen ernstig te protesteeren. In de eerste plaats komt het adres santen verkeerd voor, dat de Gemeen te een stuk grond, hetwelk zoo gunstig gelegen is, in handen geeft van grond- speculanten. Hoewel door hen wordt begrepen, dat de Gemeente dezen grond op een bepaalde wijze en met desnoods vooraf vastgestelde woning typen wil doen volbouwen, is het on begrijpelijk, dat zij hem wenscht te verkoopen aan een maatschappij, die uit louter winstbejag den grond zal verkavelen om aan de haar gestelde voorwaarden te voldoen, met de over dracht dier voorwaarden tot in het oneindige; terwijl aan geen der alhier gevestigde woningbouwvereenigingen de gelegenheid is geboden, haar nieu we bouwplannen aldaar te projectee ren. Omdat de beide laatste jaren, on danks het feit, dat het Rijk nog steeds gelden beschikbaar stelt voor den bouw van woningwetwoningen, niet één onzer vereen, in de gelegenheid is gesteld, een nieuw plan uit te voe ren, hebben we het vermoeden gekre gen vooral nu de gemeente haar grond wil gaan verkoopen, dat zij de vereeni gingen langzamerhand op den achter grond wil gaan slellen ten voordeele van de particuliere bouwers. Zelfs is adressanten van betrouw bare zijde medegedeeld, dat bij de Mar- nixstraat reeds een perceel gemeente grond aan particulieren zoo goed als verkocht was. Waar toch zal de gemeente in de toe komst zoo goedkoop den benoodigden bouwgrond betrekken, of stelt het College van B. en W. zich voor, dat een zoo ruime voorraad arbeiderswo ningen aanwezig is, dat de eerste ja ren niet aan aanvulling behoeft ge dacht te worden? Bovendien trekken adressanten in twijfel, of particuliere maatschappijen nog v/el de aangewezenen zijn, om in het tekort aan arbeiderswoningen te voorzien, tenminste de laatste jaren is van haar activiteit in die richting niets gebleken. Overal worden wonin gen voor beter gesitueerden gebouwd, doch de arbeiderswoningbouw staat nagenoeg stil, terwijl elk onzer ver eenigingen beschikt over een surplus van leden, ruim voldoende voor een vijftal nieuwe bouwplannen. Nu de crisis-wet (huurcommissie- wet) is opgeheven, wordt het aantal klachten, dat adressanten bereikt over onbillijke behandeling door particu lieren van arbeiders-bewoners zeer groot en staat men telkens verbaasd, over de maatregelen, welke deze maat schappijen kunnen nemen, om hun speculatief oogmerk te bereiken Het is begrijpelijk, dat, waar de Ge meente aan zulke maatschappijen haar grond voor een betrekkelijk ge ringen prijs zou verkoopen, zij daar mede de vereenigingen, die altijd ge bouwd hebben zonder winst te beoo gen en meermalen de meest strenge bepalingen van de Gemeente voorge schreven kregen, feitelijk negeert, of schoon de gemeentelijke autoriteiten meermalen in woord en geschrifte hun groote ingenomenheid met het werk der vereenigingen kenbaar maakten. Zij waren het, die door voor de ar beiders te bouwen, in de eerste plaats den woningnood hielpen lenigen en nog steeds bereid zijn, de belangen der arbeidende bevolk ine te behartir en, waar particulieren daarin te kort schieten. Vandaar dat we den Raad met den meesten aandrang verzoeken, niet goed te keuren, dat deze grond wordt verkocht, opdat de Woningbouwveree nigingen met plannen kunnen komen, om hem in den daarvoor in het voor stel genoemden tijd vol te bouwen, waartoe alle vereenigingen in de ge houden ledenvergadering van 30 Aug. 1928 ten volle bereid zijn bevonden, hun medewerking te verleenen in overleg met B. en W. der Gemeente. Bovendien hebben adressanten hier bij gevoegd het schrijven van 28 Aug. 1928, dat zij over deze aangelegenheid richtten aan B. en W., maar waarop zij tot hun spijt een negatief antwoord ontvingen, wat hen mede heeft ge noopt, thans een verzoek tot den Raad te richten, om hun gedachte kenbaar te maken. DE FEESTWIJZER VERSCHENEN. De officiëele feestwijzer voor de 39ste feestviering in verband met de herdenking van Leiden's Ontzet, is heden weer verschenen en zal vanaf morgen overal in onze stad te koop zijn. De uitgeefster, de N. V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo, heeft als steeds, ook nu weer voor een smake lijk uiterlijk van het boekje gezorgd. De voorzijde van den. omslag bevat een mooie teekening, die in verband met den voorgenomen optocht, de ver schillende verkeersmiddelen over de aarde, op het water en door de lucht symboliseert. De feestwijzer bevat voorts alles, wat voor ieder, die de a.s. feestelijk heden meemaken wil (en dat zijn toch alle Leidenaars en oud-Leidenaars, en ook velen uit de omgeving!) nuttig en noodig is te weten. We zullen natuurlijk geen excerpt van het program geven, want men moet dit zelf in zijn bezit hebben. Vermelden we alleen, dat aan het hoogtepunt der feestelijkheden, den optocht, het verkeerswezen door alle eeuwen heen voorstellende, het leeu wendeel is toegewezen. De prijs is, gelijk men weet, 0,25. OUDERAVOND „N. O. M. A. T. E. G." De Chr. Jeugdvereeniging „N. O. M. A. T. E. G." uitgaande van Kerkwijk IV der Ned. Herv. Gem., hield gister avond in gebouw „Prediker" alhier 'n uitstekend bezochten Ouderavond In beide zalen was bijna geen plaats onbezet. De vergadering werd precies te acht uur door den voorzitter, den heer A. A. Boehmer geopend, die na het laten zingen van Ps. 68 vs. 10 voorging in gebed, waarna uit Gods Woord gele zen werd Luc. 18 vs. 117. In zijn kort openingswoord heette hij allen, ouders zoowel als belang stellenden, hartelijk welkom op dezen avond en deelde mede, dat de Burge meester zoowel als de oud-burgemees ter tot hun spijt verhinderd waren, dezen avond bij te wonen. In het bij zonder drukte hij zijn spijt uit over 't feit, dat Ds. G. H. Beekenkamp weder door ongesteldheid verhinderd was te genwoordig te zijn. Met allen een gezegenden en gezelli- den avond toewenschend besloot hij dit openingswoord. De meisjes van onze vereeniging brachten hierna op zeer verdienstelij ke wijze: „Er gaat door alle landen" ten gehoore. Meteen kregen wij den indruk, dat deze afdeeling onder zeer bekwame leiding staat. Een woord van dank is hier dan ook wel op zijn plaats Hierna werd de heer C. van 't Riet gelegenheid gegeven tot het houden van een referaat, dat tot titel had: Binnenland. Twee hoogleeraarsbenoemingen te Lel den. De „Schola Cantornm" te Keulen. Het antwoord van den minister op de vragen betreffende de onbewaakte over wegen. Een adres der Woningbouwvereenigin gen aan den Leidschen Raad. Bnltenland. De Volkenbondsvergadering heeft het rapport-Benesj inzake de ontwapening aangenomen. De beslissing over den bonw van een eigen radiostation is door den Volkenbond tot een volgend jaar aangehouden. De Belgische bezettingstroepen znllen uit het Rijnland teruggetrokken worden. De begrafenis der eerste slachtoffers van den theaterbrand te Madrid. Groote brand te Bordeaux. Het congres der Int Chr. Vakbeweging te München. „Jeugd, Jeugdarbeid en Jeugdzege- ning". Spr. begon met te memoreeren, dat het de jeugd is, die zoo voor indruk ken vatbaar is en dat het juist die indrukken zijn, die in hun latere le ven weer levendig voor hen worden en dan ook dikwijls de oorzaak zijn van een andere levensrichting. Dit levendig worden illustreert spr, in een treffend voorbeeld uit het da- gelijksch leven. Vervolgens tot het tweede punt: „Jeugdarbeid" overgaande, laat hij uitkomen, dat wij hierbij tweeërlei arbeid kunnen onderscheiden, n.1. zooals Christenen en zooals de wereld die opvatten en dat het den ouders niet onverschill% moet zijn onder welke beïnvloeding hun kinderen staan. Spr. wekte daarna op, de kinderen naar een Chr. vereeniging te zenden, daarbij er tevens aan toevoegend, ook de Chr. Jeugdarbeid te steunen, want wil dat werk voortgang hebben, dan' is ook financieelen steun zeker noo dig. Vooraf liet hij nog zingen het 7e en 8e vers van den 89sten Psalm, terwijl er voor de onkosten een collecte ge houden werd, die het prachtig bedrag van 17,40 opbracht. Daarna ging hij tot slot naar het derde of laatste punt van zijn referaat over: de „Jeugdzegening", daarbij de bekende tekst: „Laar de kinderkens tot Mij komen", enz. als thema ne mend. Aan de hand hiervan bewees spr„ dat Jeugdarbeid noodig is, immers Christus heeft de kinderen niet ver- stooten, zooals de discipelen wilden doen, maar hen geroepen en gezegd: „Ook derzulken is het Koninkrijk' Gods". Spr. beëindigde zijn prachtig refe raat met den wensch, dat de ouders den arbeid ook in hun gebed zullen gedenken en dan zal Gods ons om Christus' wil zeer zeker nabij zijn. Hierna werd gezongen Ps. 146 vs. 3 en 8, waarna nog enkele mededeelin gen volgden, o.a., dat in de pauze ge legenheid zou zijn zich als contribu ant (e) op te geven, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd. Tevens beval hij de Kerstcollecte, die in October gehouden zal worden, zeer aan in de belangstelling van de ouders. De pauze, die hierna volgde en waar in koffie en koek werden rondgediend, verliep heel aangenaam, mede door de pianomuziek van den heer M. Hey- mans, terwijl na de pauze allereerst de meisjesvereeniging zich liet hoo- ren en mooi: „Ik wensch te zijn als Jezus" ten gehoore bracht. Vervolgens nam de voorzitter, de heer A. A. Boehmer het woord, die op buitengewoon verdienstelijke wijze een door hem zelf vervaardigd veree- nigingsgedicht declameerde. Er volg de een zeer warm en wel verdiend ap plaus. Onze pianist kreeg hierna de gele genheid om zijn talenten te toonen door de vergadering op een pianosolo te vergasten, terwijl de meisjesvereen. als mooi slot:.„Daal bij het huiswaarts gaan Uw zegen" zong. Even over tienen kreeg de heer A. J. v. 't Riet het woord, die in zijn slui tingswoord allen hartelijk dank zeide die op eenigerlei wijze tot het welsla gen van dezen avond hadden medege werkt, maar bovenal bracht hij dank aan God, dat Hij ons dit samenzijn ge schonken had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1