Gii nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belaoarijkste nieuws in dit Nummer. 9"9 JAARGANG MAANDAG 24 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2548 ABONNEMENTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 240 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau; Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse V antwoord van minister Kan. Vlugger dan Minister Kan o-p de moties van den gemeenteraad van Botterdam heeft geantwoord kan het niet. De brief van B. en W. waarin zij de moties ter kennis brachten van den Minister, ontving deze Zaterdag en nog denzelfden dag was het ant woord in Rotterdam. De Minister zegt in de gegeven om standigheden zich ten plicht te reke nen een antwoord te geven. Precies onze meening. Inzake bur gemeestersbenoemingen weven zich spoedig allerlei dingen als een net- werk om de eigenlijke zaak. die aller minst bevorderlijk zijn voor een goede samenwerking. Daarom drongen ook wij op klaarheid aan. Wat aangaat bet oveleg met c'en Minister, zegt de bewindsman van het Binnenlandsch Bestuur: „Wat de eerste motie betreft, moet ik al aanstonds vastleggen, dat Grondwet noch Gemeentewet eenödergelijk overleg vordert. In tegendeel pogingen zijn meerma len gedaan om medezeggenschap van het gemeentebestuur te ver werven, maar deze zijn afgewezen. Is dit reeds een vingerwijzing, dat onze wettelijke bepalingen het cen traal gezag bij uitsluiting aanwij zen om over de benoeming van den burgemeester te beslissen, ge durende de meer dan twintig jaren dat ik bet voorrecht heb de burge meestersbenoeming van nabij te volgen, is mij geen enkel geval be kend, dat de Minister zich tot een gemeentebestuur heeft gewend om overleg te plagen. Natuurlijk staat het burgemeester en - wethouders vrij, om, gebruik makende van het recht, dat art. 148 der Grondwet ver leent, of op andere wijze, zich tij dig tot de regeering te wenden. Hoewel de vacature te Rotterdam ongeveer twee maanden heeft be staan. is uwerzijds van dit recht echter geen gebruik gemaakt. Eerst op den dag dat de voordracht aan H. M. de Koningin werd verzonden is uwerzijds een onderhoud met den commissaris der Koningin gevraagd. De mededeeling, die volgens de dagbladen in de raadsvergade ring van 20 dezer werd gedaan, dat in 1923 de Minister v. M overleg zou hebben gepleegd, moet op een mis verstand berusten. Mijn toenmalige ambtsvoorganger heeft zich gehou den aan den regel, dat dezerzijds nimmer zoodanig overleg wotrdt ge opend. Wèl heeft destijds een be spreking plaats gehad van de wet houders met den commissaris der Koningin, doch het is niet gebleken, of initiatief daartoe van den toenmaligen commissaris dan wel van het gemeentebestuur is uitge gaan. Voor zoover overigens is na gegaan kunnen worden, werden bij dit onderhoud eenige personen ter sprake gebracht van uiteenloopen- de politieke richting en werd bo vendien door de wethouders de vraag gesteld, of het in de bedoeling lag van den commissaris om den raad te raadplegen, ook in verband daarmede, dat de partij, die in den raad de meeste leden telde, op de conferentie niet vertegenwoordigd was. Door den commissaris werd de ze vraag zonder voorbehoud ontken nend beantwoord. Het is duidelijk, dat op deze bespreking als prece dent bezwaarlijk een beroep kan worden gedaan". Nadat de Minister dan verder de tweede motie omtrent het niet stroo- ken van de benoeming met de politie ke verhoudingen in den raad heeft besproken, laat hij tot slot dezen zin volgen „Uit een en ander kan geen ande re gevolgtrekking voortvloeien dan dat de afkeuring van een regee- ringsdaad, die met wet en practijk volkomen strookt, slechts is een po ging van den gemeenteraad om zich een bevoegdheid aan te mati gen in strijd met ons grondwettig en wettelijk bestel". Deze zin valt te betreuren. In de eerste plaats is bet onjuist, dat de Raad van Rotterdam zich een recht wilde aanmatigen. Niet voor zichzelf, doch voor het College van B. en W. vroeg hij overleg. Waar de Minister erkent het goed recht van B. en W. om zich tot den Minister te wenden ware naai* onze meening het verstandiger geweest oin dat overleg als gewenscht uit te spreken. Dit doet de Minister niet. In tegendeel uit alles blijkt, dat hij den aandrang van uit Rotterdam als een soort inmenging in zijn zaken be schouwt. In de liberale N. R. Crt. werd reeds gesproken van de revolutionaire anti revolutionairen Aran Rotterdam. Is de Minister het daarmede eens? Uit een en ander valt inmiddels te leeren dat men in Rotterdam niet erg actief was Dat is voor andere gemeen ten een les. Wanneer men het door den Minis ter als mogelijk erkende overleg geregeld toepast komt Zijn Excellentie cr misschien ook nog eens toe om dat overleg gewenscht te achten. STADSNIEUWS. VERSLAG BURGERLIJK ARMBESTUUR. Aan het Verslag van het Burgerlijk Armbestuur te Leiden over het jaar 1927, ontleenen wij het volgende: De voorzitter, wethouder Sanders, werd in September opgevolgd door den nieuw benoemden wethouder van financiën, den heer T. S. Goslinga. Op 30 Aug. 1927 nam de heer San ders afscheid, waarna in de vergade ring van 13 September de heer Goslin ga als voorzitter optrad. Ook Mej. Korsse zag zich door hui selijke omstandigheden genoodzaakt ontslag te nemen; Mej. Riphaagen werd als haar opvolgster benoemd. Van de ondersteunden. Meervoudige bedeeling kwam in '27 240 maal voor, d.w.z., dat aan hiet Bur gerlijk Armbestuur bekend was, dat 240 bedeelden nog in ge>ld of in natura gesteund werden door andere instel lingen van weldadighed. Ook werd in 1927 door het Burger lijk Armbestuur in bijzondere geval len hulp verleend door het bijplakken van zegels of aanzuiveren van ont brekende premiën, teneinde de betrok kenen op een vastgestelden tijd in het bezit van ouderdomsrente of eventu- eele invaliditeitsrente te doen geraken. Bovendien werd, evenals de laatste jaren, thans iets vroeger dan de vo rige jaren, van 22 October 1927 tot 20 Maart 1928, geklopte cokes verstrekt. De brandstoffenvoorziening was dit jaar als volgt geregeld: de eerste vijf weken V* H.L., daarna 13 weken 1 H.L. en de laatste 4 weken weer V* H.L. ge klopte cokes. Wekelijks werd een bon gegeven, die feitelijk gelijk stond met een reductie van 50 pet. op den prijs, tegen welken door de lichtfabrieken cokes aan par ticulieren werd geleverd. Hulp werd voorts verleend door be- hoeftigen of zieken te plaatsen in de daarvoor bestemde inrichtingen. Geheel in overeenstemming met art. 29 der Armenwet werd in alle moge lijke vormen ondersteuning gegeven. Zoo waren b.v. in de oorlogsjaren houten noodwoningen verrezen. Door de bemoeiingen van het Gemeentebe stuur waren nieuwe woningen ge bouwd, waardoor de noodwoningen konden verdwijnen. Evenwel was het gemeentebestuur gebleken, dat alle be woners en ook die uit de onbewoon baar verklaarde woningen niet in staat zouden zijn do huur van de nie- we woningen te betalen, zoodat in Fe bruari 1927 in principe besloten werd, dat, mochten bij ontruiming der hier boven genoemde woningen en het be trekken der nieuwe, financieele moei lijkheden ontstaan, het Burgerlijk Armbestuur zooveel mogelijk zijn me dewerking zou verleenen, om aan de eventueel voorkomende bezwaren te gemoet te komen. In November reeds richtte de stich ting tot Exploitatie van Gemeentewo ningen het verzoek tot ons de behulp zame hand te bieden aan die huurders der nieuwe woniiigen, die na onder zoek niet in staat bleken te zijn de vastgestelde huur te betalen. Ofschoon reeds vroeger door de op gedane ervaringen gebleken was, voor al geen huur of huurtoeslagen te ver leenen, had men hier toch wel met bij zondere omstandigheden te doen. De bewoners va.n afgekeurde wonin gen waren verplicht hun huis te ver laten; en om de Gemeente in staat te stellen deze gezinnen een huis te kun nen aanwijzen, waren er woningen ge bouwd, met Rijkssteun, terwijl het Rijk bovendien voor elke woning 25 per jaar toeslag zou geven. Ook de ge meente verplichtte zich tot een gelij ken toeslag. Evenwel zouden deze hui zen betrokken worden door personen, die uit niet-afgekeurde woningen kwamen, dan zon men den Rijkstoe slag verbeuren en bovendien de toe stemming van Gedeputeerde Staten tot nog langere bewoning der afgekeur de woningen (want voorloopig zouden er nog niet voldoende huizen klaar zijn) niet meer kunnen verkrijgen. Aangezien B. en W. bijzonder prijs stelden op de medewerking van het Burgerlijk Armbestuur werd besloten huurtoeslag te verleenen aan die ge zinnen, die na onderzoek niet in staat geacht werden de vollehuur der nieu we woningen te kunnen betalen. De altijd terugkomende moeilijkhe den, de bedriegelijke handelingen, blij ven een voortdurende zorg voor bet Burgerlijk Armbestuur. Strenge re cherche is steeds noodig. Algemeen overzicht. De rekening en verantwoording over het dienstjaar 1926 werd in de verga dering van het Burgerlijk Armbestuur van 31 Mei 1927 ten bedrage van 184677,60 goedgekeurd, terwijl de begrooting voor het dienstjaar '28 in de vergadering van 14 Juni 1927 werd vastgesteld tot een bedrag van 190351,36, waarbij -190000 als subsi die van de gemeente werd aange vraagd. In de vergadering van 28 Juni 1927 werd het verslag over het dienstjaar 1926, den Gemeenteraad ter goedkeu ring aan te bieden, vastgesteld. Het Burgerlijk Armbestuur advi seerde voorts aan den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst aan 505 gezin nen of personen een kaart, recht ge vende op kostelooze geneeskundige hulp uit tie reiken. Aan 108 gezinnen of personen werd deze hulp afgewezen. Onder deze laat- sten zijn- er evenwel, aan wie, in den loop van het jaar, voor korteren of lan- geren tijd door werkloosheid nog een kaart verstrekt werd. De tusschenkomst van den kanton rechter, teneinde gebruik te kunnen maken van het recht van verhaal, be hoefde in 1927 slechts éénmaal inge roepen te worden. In 1926 werden ondersteund: 1064 personen, waarvan 7C9 mannen en 355 vrouwen. In 1927 werden ondersteund: 1076 personen, waarvan 740 mannen en 336 vrouwen. In 1926 bedroeg de uitgave der on dersteuning 143169,98, en in 1927 159204,27, zijnde als volgt besteed: Aan huur. kost, inwoning en zoo voorts 113.597,97; aan huur, kost, in woning enz. aan werkloozen (inclusief brandstoffen 33694,06; aan ondersteu ning met losse giften 337,60; aan kleeren en beddegoed 322,57 Haan brandstoffen 10695,95/4, aan begrafe niskosten 183,—; aan uitbesteding van verlaten kinderen 373,31. In 1926 waren de totale kosten der verpleeggelden in de gestichten 25613.89. In 1927 waren de totale kosten der verpleeggelden in de gestichten 24050,68. DE A.S. WINKELWEEK EN NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Men schrijft ons: De afdeeling Leiden van de Veree- niging Nederlandsch Fabrikaat heeft een naar wij meenen zeer doeltreffend plan ontworpen om de aandacht van het publiek te vestigen op het groote algemeene belang, om zooveel moge lijk Nederlandsch fabrikaat te gebrui ken, terwijl daarbij tevens bij het be zichtigen der étalages veler interesse nog intenser dan anders het geval zou zijn geweest, op het beschouwen van het tentoongestelde zal worden ge richt. De Afdeeling Leiden van Neder landsch Fabrikaat heeft n.l. den deel nemers aan de Winkelweek een be paald aantal cartons ter beschikking gesteld. Op elk dier cartons staat, naast dé gewone emblemen der Veree- niging, een spreuk, waarin gewezen wordt op het belang voor de volkswel vaart bij het gebruik van Neder landsch fabrikaat. Er zijn vijf verschil lende spreuken. Het Winkelweek-Co mité heeft onmiddellijk zijn welwil lende en actieve medewerking toege zegd. De afd. Leiden stelt 50 beschik baar ter verdeeling onder degenen die het juiste aantal kaarten en het juis te aantal van de verschillende spreu ken weten op te geven. De afdeeling stelt zich voor, eventu eel degenen, die het juiste aantal het dichtst hebben benaderd, 'n prijs van respectievelijk 25, 15 en 10 te doen toekomen. De opgaven moeten worden inge diend Stationsweg 43. Elke spreuk moet in haar geheel duidelijk worden uitgeschreven met vermelding van het aantal van elk. Het bestuur der afd. Leiden der Ver- eeniging Nederlandsch Fabrikaat zal de prijzen toekennen. CONSULTATIEBUREAU ZIELS- EN ZENUWZIEKEN. Naar wij vernemen, is hier ter ste de in werking getreden een Consulta tiebureau ter behartiging der maat schappelijke belangen van zenuw- en zielszieken, lederen Woensdag des avonds te half acht, wordt er een kosteloos spreekuur gehouden door één der go- neesheeren van Endegeest in het go- bouw van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst, Breesitraat 119, waar iedere zenuwzieke advies kan krijgen, speciaal in maatschappelijk opzicht. Bovengenoemd consultatiebureau is opgericht in overleg en met medewer king van den directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst. Een gedeelte der werkzaamheid van het consultatiebureau zal gelegen zijn in het behartigen van de belangen van de ontslagen of met proefverlof zijnde patiënten van Endegeest, de z.g. „na zorg". Niet alleen, dat deze patiënten op het spreekuur kunnen komen, waar de geneesheer dan met hen of met hun familieleden eventueele moeilijkheden zal bespreken; ook zal er zoo noodig en indien het gewenscht wordt, huis bezoek worden gedaan, door den go- neesheer of een der verpleegsters van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, die hunne medewerking hier voor verleenen. Ook zal er zooveel mogelijk bemid deling worden verleend, om de patiën ten aan een betaalde betrekking te helpen. Hoewel het initiatief van het con sultatiebureau is uitgegaan van het gesticht Endegeest, is het in het go- heel niet uitsluitend bedoeld voor d© ontslagen patiënten daarvan. Iedere zenuwzieke uit Leiden kan er zich ver voegen en er raad en hulp krijgen. Het bureau draagt absoluut niet het karakter van bet gesticht en staat er eigenlijk geheel los van. Dit ter geruststelling van degenen, die meenen mochten, dat het bureau uitsluitend is voor oud-verpleegden van Endegeest. RAAD VAN ARBEID, LEIDEN. Bij beschikking van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, d.d. 19 September j.l„ zijn met ingang van 2 October a»s. voor den tijd van zes jaren aangewezen tot leden en plaats vervangende leden van den Raad van Arbeid alhier, de navolgende heeren: Werkgevers: Leden: 1. P. Boot Sr., commissaris der N. V. Scheepsbouw- en reparatiewerf De Hoop, v.h. Gebr. Boot te Leiden, Leiderdorp, Burg. v. d. Valk Boumanweg 2. Plaatsvervan gend lid: S. J. le Poole, fa, J. en A. le Poole, fabriek van wollen stoffen, te Leiden. 2. R. Ouwehand, Katwijk aan Zee. Plv. lid: H. Buurman, Leiden. 3. Ir. F. H. E. Guljé, Holl. Construc- tiewerkpl., Leiden. Plv. lid: H. W. Tieleman Jr., beheerend vennoot der Comm. vennootschap Tieleman en Dros, Leiden. 4. M. A. van Hooff, Leiden. Plv. lid: W. Brouwer, horlogemaker, Leiden, Haarlemmerstraat 23. Arbeiders: Leden: 1. F. Eikerbout, Leiden, Zijlsingel 57. Plv. lid: J. B. H. Grotenbuis, Leiden, Trompstraat 9. 2. J. Alt, Leiden, Rijnsburgersingel 17. Plv. lid: H. J. Baart, Leiden, Lom bokstraat 12. 3. B. N. Loerakker, Hillegom. Plv. lid: J. H. Nijhuis, Leiden, Lange Mare 18. 4. J. Vredeveldt, Leiden, Javastraat 78a. Plv. lid: J. Poelioe, Leiden, Bor- neostraat 8. 3-OCTOBER-VEREENIGING. Ter inleiding der jaarlijksche 3 Oc- toberfeestvierimg zal aan den voor avond van 3 October een taptoe wor den gehouden, beoogend hulde te brengen aan burgemeester Van der Werff. Het bestuur der 3 Ocobervereen. rekent op een groote deelname van vereenigingen. Waar zulks kosteloos kan geschieden en velen zullen willen medewerken, om de feeststemming erin te brengen, kan het niet anders, of zeer velen zullen aan den oproep gehoor geven. Men zie voor verdere bijzonderhe den de advertentie van hedenavond. 90 JAREN. Heden viert de heer Zandvliet, wo nende aan den Heerenweg bij de hout zagerij, vroeger Mannekens, thans firma Timmennann, zijn 90sten ver jaardag. Zandvliet mag zich nog in een goe de gezondheid verheugen. Vijf en zes tig jaren is de jubilaris aan de hout zagerij werkzaam geweest en geniet thans van een welverdiende rust. Wij wenschen den krassen grijsaard nog eenige jaartjes toe, die hij in goede gezondheid moge doorbrengen. BLOEMPJESDAG. Namens de Sanatoriumcommissie der onderofficiers-vereeniging „Ons Belang" wordt ons medegedeeld, dat op den Zaterdag j.l. gehouden bloem- pjesdag is ingezameld een bedrag van f 451.22. ADVERTENTIE -PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Het Koninklijk bezoek aan de hoofd stad. Luitenant Koppen in Indië aange komen. Ernstig auto-ongelnk in de hoofd stad. Het stoomschip Prinses Juliana met zieken aan boord in Amsterdam aangekomen. De Voorzitter van het N. V. V. Buitenland. Morgenavond zal de Volkenbonds vergadering gesloten worden. De conferentie tot codificatie van het internationaal recht zal te 's Graven- hage gehonden worden. De Zweedsche socialisten hebben 15 zetels verloren. Aardverschuivingen op het Engel- sche eiland Wight. Het koninkrijk Albanië door Enge land erkend. VOLKSHUISVESTING. Het Bestuur van den R.-K. Volks hond afd. Leiden heeft tot den Ge meenteraad het volgende verzoek ge richt: „Geeft eerbiedig te kennen het Be stuur van den Ned. R.-K. Volksbond, afdeeling Leiden; dat het Bes turn* voornoemd heeft vernomen, dat Burgemeester en Wethouders uwen Raad willen voor stellen, de gemeentegrond gelogen bij „Zuiderzicht" aan de Zoeterwoud- sche Singel te verkoopen aan de Leddsche Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen; dat het Bestuur zulks niet acht te zijn in het algemeen belang, wijl het van meening is, dat de gemeente in tegendeel zoo veel mogelijk grond in haar bezit moet trachten te verkrij gen, die geschikt is voor bouwterrein, zulks in verband met do Volkshuis vesting, opdat niet speculanten straks de grondprijs naar willekeur opdrij ven; dat het Bestuur daarom ten zeerste op prijs stelt, dat bedoelde grond blijft eigendom van do Gemeente en niet overgaat in handen van een Maat schappij, die zich niet ten doel stelt verbetering van de Volkshuisvesting; Reden waarom het Bestuur voor noemd U ten dringendste verzoekt niet tot verkoop van dien grond te trillen besluiten". OUDERAVOND N.O.BLA.T.E.G. Deze j.-gdvereeniginig. uitgaande van Wijk 4 der Ned. Herv. Gemeente, houdt Dinsdagavond om 8 uur een Ouderavond in Prediker. Muziek, zang, referaten en declamatie staan op bet programma. Alle belanghebbende ouders worden met de gezinsleden, die lid der jeugd ver eeniginu kunnen warden of dit zijn verwacht. DAMMEN. Christelijke Damvereeniging. Dinsdag hoopt de heer Van Geest uit Lisse, bekend om zijn problemen- publicaties voor de Cbr. L. Damver- erniging een slmultaan-seance te ge ven. des avonds te half acht in Oud- Hortuszicht. Ook niet-leden hebben hiertoe vrije toegang. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. J. M. A. Snijers, j.m. 27 jaar en M. C. Colla, jm. 26 jaar. C. F. Comelisse, jm. 25 jaar en Th. J. C. Kleinhans, jd. 24 jaar. D. J. N. Verboog, gesch. 45 jaar en J. Teske, gesch. 30 j. J. v. 't Hoofd, jm. 38 jaar en E. W. A. Kögler. jd. 23 jaar. C. Roosen, jm. 21 jaar en A. M. v. d. Waals, jd. 21 jaar. A. Siere, jm. en E. Kramp, wed. J. Verlind, jm. 25 jaar en J. A. T. U. Kastermans, jd. 26 jaar. J. J. van Oosten, jm. 30 jaar en M. H. Keldermans, wed. 31 jaar. De Burgemeester van Voorecho- ten raadt ieder, die in relatie wil treden met of bestellingen wil doen aan Jillis Limburg, geboren te Voor schoten 10 April 1901, zich uitgeven de voor bloembollenhandelaar, wo nende Schoolstraat No. 57 te Voor schoten, geen geld aan genoemden persoon te zenden alvorens bij hem (burgemeester) inlichtingen te hebben ingewonnen, daar reeds verschillende malen gebleken is. dat Limburg zijn verplichtingen omtrent zending van planton of bloembollen niet nakomt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1