Aan het einde der Week De derde week van September is steeds voor de politiek van ons land een der be- langrijkste weken van het geheele jaar. Immers dan spreekt H.M. de Koningin de Troonrede uit en tevens wordt door de regeering de Staatsbegrooting voor het komende jaar ingediend. Dus dan weten de burgers wat hun te wachten staat, ver ondersteld natuurlijk, dat de aangekon digde voornemens der regeering ten uit voer worden gebracht. Wij zullen in dit weekoverzicht geen beschouwingen over de Troonrede geven; de verschillende couranten en ook ons blad hebben dit reeds gedaan. Maar wel willen we op een uitspraak in de Troon rede wijzen, en die in verband brengen met de begrooting. Zeer terecht wordt door H.M. de Koningin gezegd,-dat „de fi- nancieele toestand tot soberheid manen (blijft), n\et. het minst omdat de zware lasten, door de verschillende publieke li chamen op de bevolking gelegd, een duur zame verbetering van den economischen toestand belemmeren." Nu zou men verwachten, dat in de be grooting het streven tot uitvoering zou komen deze zware lasten te verminderen. Helaas is dit echter niet het geval; geen enkele belastingverlaging wordt aange kondigd. De regeering doet dus geen en kelen stap, zelfs niet op bescheiden wijze, in de richting eener „duurzame verbete ring van den economischen toestand". Zij gaat niet verder dan het constateeren der kwaal. De sociaal-democratische Kamerfractie heeft de afgeloopen week een besluit ge nomen, dat van ver strekkende gevolgen zal kunnen worden: zij heeft Roel Sten huis uit de fractie gestooten. Heel ver standig van de S.D.A.P. vinden wij dit, van hun standpunt gezien, niet, want Stenhuis, en niet Albarda, is de man die spreekt naar het hart des volks. De S.D. A.P. gaat hoe langs zoo meer den weg öp, dat zij een partij wordt van de beter gesitueerde arbeiders, zooals die in de overheidsbedrijven e.d. en van de „intel- lectueelen", doch niet meer van het „ver drukte proletariaat", dat den geesel der werkloosheid aan den lijve voelt. Te 's-Gravenhage kwam de Presbyte- riaansche Alliantie bijeen, die zoowel door het Haagsche Gemeentebestuur als door de regeering officieel werd ontvangen. Van de vele organisaties, wier werkzaam heden op internationaal gebied liggen, is deze er eene, die zeker niet het minst on zen steun en waardeering verdient, waar zij er naar streeft meer band te brengen tusschen de Christenen, die althans historisch van Gereformeerde belijde nis, zijn. Een verblijdend feit is ook, dat voorbereidingen worden getroffen om te komen tot 'n internationaal Calvinistisch Congres te Amsterdam in 1930. Het Calvi nisme immers heeft een veel meer inter nationale strekking dan b.v. het Luthera nisme met zijn „Landeskirchen". De Volkenbondsvergadering te Genève heeft deze week vrijwel uitsluitend in commissies vergaderd. De belangrijkste dezer commissies is die betreffende de ontwapening. Zoowel van Fransche als Duitsche zijde is getraWt, dit werk te be spoedigen; Engeland daarentegen oefent een remmenden invloed uit. In België vroeg de amnestiekwestie de aandacht, die tot talrijke besprekingen en heftige debatten aanleiding gaf, wat ver band houdt met de tegenstelling tusschen Vlamingen en Walen. Een regeeringscri- sis werd echter vermeden. De kwestie zelve werd nog niet tot een oplossing ge bracht, doch commissoriaal gemaakt, maar tevens verluidt, dat eerlang Dr. Borms, de vurige strijder voor de Vlaam- sche zaak, die reeds zooveel jaren te Leu ven in de gevangenis zucht, in vrijheid zal worden gesteld. Dit bericht zal door vele groot-Nederlanders met blijdschap worden begroet. Vermelden we ten slotte den orkaan, die een groot deel van Midden-Amerika, ook onze West, geteisterd heeft en om trent welks verwoestingen nog telkens nieuwe berichten binnen komen, alsmede den vliegtocht naar de Oost, die goeden voortgang heeft (het eerste vliegtuig is al haast gearriveerd en 't tweede is even eens onderweg), dan hebben we weer de voornaamste gebeurtenissen uit binnen- en buitenland de revue laten passeeren. GEMENGD NIEUWS. Slag van een paard Te Uden kreeg het 5-jarig dochtertje van den landbouwer De Laat een slag van een paard tegen het hoo.fd. n het gasthuis is de kleine aan de gevolgen overle den. Tusschen de buffers. De rangeer^ meester v. d. B. geraakte te Nistelro- de tusschen de buffers van de stoom tram. Hij werd met gebroken sleutel heen naar het gasthuis te Veghel overgebracht. Doodelijk ongeluk. Op de spinne rij Eilermark te Glanerbrug is de 14- jarige S. met zijn hoofd tusschen de raderen van een spinmachine geko men. Do knaap was bijna onmiddel lijk dood. Kerkdieven. De twee te Gilze aangehouden buitenlanders worden verdacht van de kerk-inbraken te Lage Zwaluwe en Den Bosch (Leo- narduskerk). Zij zijn in Den Bosch ter plaatse geleid, doch ontkennen alle schuld. Wel is vastgesteld, dat zij ir.« een logement daar ter stede ver toefd hebben. Verduistering. Tegen den bak kersknecht A. K., die in dienst is van den bakker B. te Santpoort, is proces verbaal opgemaakt wegens verduis tering van gelden. Het verduisterde bedraagt meer dan f 1000. Ontvluchte arrestant. De recht bank te Middelburg veroordeelde Vrij dag den 24-jarigen chauffeur J. V. uit Gent die destijds te Middelburg in vereenigiriig met een ander persoon inbraak pleegde en die na zijn aan houding uit bet politiebureau wist te ontsnappen, maar na een vlucht over daken en een verblijf gedurende een nacht in een schoorsteen, weer werd aangehouden, tot lYs jaar gevangenis straf. De eisch luidde 2 jaar Auto door een trein gegrepen. Een auto, waarin een arts en zijn vrouw benevens nog een heer gezeten waren, is bij Hongaarsch Hradisch op eèn spoorwegovergang door een trein gegrepen. De twee heeren werden op slag gedood, terwijl de vrouw van den arts er met lichte verwondingen af kwam. Jongen in brand geraakt. Gister morgen om 10 uur wilde een 23-jarige knecht in de Suikerfabriek der firma Jurrien Veldkamp aan de Herman Colleniusstraat te Groningen een sol- deerlamp in werking stellen, waar voor hij benzine in het reservoir deed. dat hij echter vergat te sluiten. Bij het voorwannen vloog dientenge volge de lamp in brand. De knecht liep met de lamp in de hand naar de waterleiding doch botste bij het om slaan van een hoek tegen den zes tienjarigen Berend Bolt uit de Spoor straat, wiens kleeren in brand geraak ten. Van schrik holde B. weg, waar door de vlammen aanwakkerden. Bolt bekwam ernstige brandwonden en werd op advies van dr. Bekenkamp naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Branden. In de stroowarenfabriek op den ,.Borg", te Posterholt, is brand uitgebroken. De brandweer uit de omgeving was echter spoedig ter plaatse. Zij kon echter niet voorko men, datde machinekamer geheel uitbrandde. De opslagplaats, waar stroo en ander materiaal geborgen waren, kon behouden blijven. De oorzaak van den brand is niet bekend. Gistermorgen te ongeveer 7 uur i? de boerderij van den landbouwer Slot aan den Enterweg te Bornerbroek bij Almelo totaal afgebrand. De oor- zak is onbekend. Door 16-jarige jongen beide ouders vermoord. Uit een door de Ween- sche politie ingesteld onderzoek naar den dood van regeeringsraad Artmann en zijn echtgenoote is bijna met ze kerheid komen vast te staan, dat de 16-jarige zoon van het echtpaar zijn beide ouders vermoord heeft. Regee ringsraad Artmann was bedlegerig en heeft den avond voor zijn dood zijn zoon laten roepen en hem verwijten gedaan over zijn slecht gedrag op school. Uit de ligging van het lijk van mevrouw Artmann op den divan, op welken zij dood gevonden werd, is door de deskundigen eveneens afge leid dat zij zich onmogelijk zelf dood geschoten kan hebben. Aangiezien Artmann's leven voor 70.000 schilling verzekerd was, en de zoon hiervan wist, meende de po-itie. dat hierin de oorzaak van het drama gezocht moet worden. De zoon heeft zijn eerste lezing gedeeltelijk herroe pen, maar beweert nu, dat hij in wet tige zelfverdediging gehandeld heeft toen de vader hem wilde aanvallen. Deze verklaring wordt alweer ontze nuwd door de verpleegster, die de po litie mededeelde, dat Artmann Sr. ze ker geen kracht zou gehad hebben den robusten jongen man te lijf te gaan. De zoon is in hechtenis geno men. UIT DE OMGEVING. BODEGRA VEN. De commissaris der Koningin in Z.- Holland heeft in de vacature-J. M. van Staveren te Reeuwijk benoemd tot voor zitter der Gezondheidscommissie te Bo degraven e.o., den heer B. Nout, arts te Nieuwveen, wiens aftreding als lid zal plaats hebben op 1 Juli 1932. HILLEGOM. Comité voor Winterlezingen. Bovengenoemd Comité is er in geslaagd ook voor dezen winter een viertal goede sprekers te vinden. D.V. komt op 4 Oct. Ds. I. Voorsteegh, Ned. Herv. pred. te Gouda met het onderwerp: „Sprekende ruïnes in het Nassausche land"; 29 Nov. Ds. R. E. v. Arkel, Geref. pred. te Utrecht: „Bileam"; 31 Jan. Ds. J. Jongeleen, Chr. Geref. préd. te Hilversum en 31 Febr.. Dr. N. G. Veldhoen, Ned. Herv. pred. te Voor burg. De onderwerpen der beide laatste sprekers worden nog nader bekend ge maakt. De lezingen worden gehouden in „Pa trimonium". Kaarten voor de 4 lezingen kosten ƒ1.20. Voor 1 lezing 0.50. Dezer dagen worden lijsten ter inteekening aan geboden. Ook zijn kaarten verkrijgbaar bij de boekhandelaren Vis en Siebesma. Burg. Stand. Bevallen: M. C. v. d. BergHolleman, D.; M. E. HeijSchoon- derbeek, Z.; M. G. van RoodenBeerings, D.; G. M. SmidLommerse, Z. Getrouwd: H. de Wilde en N. A. C. M. Warmenhoven. NOORDWIJK. Bij het plaatselijk arbeidsbemidde lingsbureau zijn deze week 9 personen als werkzoekend ingeschreven, t.w.: 3 tim merlieden, 1 stucadoor, 3 visschers, 1 jong ste Kantoorbediende en 1 landarbeider. PREDIKBEURTEN. LEIOEN. Geref. Kerk in Nxeaw Verband: Ge bouw „i -c-Janvossensteeg, v.m. io en 's avonds 6 uur. Ds. G. W. van Dejth. van Zaandam. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 en n.m. 7.30 uur Ds. Klomp. Geiei Kerk: v.m. 10.30 en 's av. 7.30 uur Ds. Moolhuiaen. Chr Geref. Kerk: v.m. 10.30 en n.n? j 30 uur ï'reeklezen. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 eai 'sav. 7.30 uur Ds. Vlasblom. Geref. Kerk: v.m. 10.30 uur Preekle- aen en 's avonds 7.30 uur Ds. van Hei ningen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur. Ds. v. Rossum uit Gouda en 's avonds 6 uur Ds. Siddré van Oude-Wetering. Doopsbediening. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. Petersen. Evangel. Dwars-Nieuwstr.: v.m. 9.30 uur de heer Lykletma uit Waddinxveen. Geb. „Salvatori": v.m. 9.30 uur Ds. Siddré van Oude-Wetering. HAZERSWOUDK. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 uur Ds. Luuring en 's avonds 7.30 uur de hear J. Makke!ée, Zendeling onder de zeelie den te Amsterdam. Collecte voor de Zeeimanszending. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en 'savonds 7.30 uur Preekleaen.1 HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Mulder. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. van Herksen. Chr. Geref. Gem.: v.m. 10 en n.m. 5 uur Leesdienst. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Metering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: v.m. 10 en 's avonds 6 uur Ds. Ingwersen. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m 6.30 uur Ds. Odé. Geref. Kerk: v.m. 10 en 's avonds 7 uur Ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m. 6.30 uur Ds. Mondt. Geref. Kerk: v.m. 5.30 en 's avonds 6.30 uur Ds. J. J. Dqk LISSE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur JDs. Kalkman en n.m. 5 uur Ds. van Dijk. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 4 Dr. Ruys. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: n.m. 2.30 uur Ds. Keiler. Geref. Kerk: v.m .10.30 uur Ds. G. v. Heiningen van Ter Aar en 's avonds 7.30 uur Preeklezen. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur CDs. J. Eringa van Woerden. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en n.m. 7 uur Ds. Speelman. 'Ned. Herv. Ev.: 's avonds 7.30 uur de heer De Jong. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 uur Preeklezen en n.m. 2.30 uur Ds. Pott van Bodegraven. Geref. Kerk: v.m. 10.30 uur Ds. H. Moolhuizen van Aaiianderveen en 's av. 7.30 uur Preeklezen. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur IDs. Rutgers van Katwijk a. Zee en n.m. 5 uur Ds. Hospers. Bed. H. A. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Koers. Bediening H. A. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. v. Haaften. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur de heer Bergenia, Cand. te Leiden. OEGSTGEE8T. Ned. Herv. Kerk: „Groene Kerkje", v.m. 10 uur, Ds. Jansen Schoonhoven. „Irene": n.m. 5 uur Ds. Hennemann. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5.30 uur Prof. Da*. C. van Gelderen, Hoogleeraar gan de V.U. RIJNZATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 uur Ds. W. J. Keiler van Nieuwkoop. Chr. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en 's av. 7.30 uur Preeklezen. VOORSCHOTEN. Herv. Kerk. v.m. 10 eo mm. 5 uur, Ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Dr. Wielenga. Geref. Gem. n.m. 5 uur Preeklezen in het Ambachtskuis. WASSENAAR Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Röth van Scheveningen. Nam. geen Dienst. Kievitskerk: v.m. 10 uur Ds. A. A. Dönszelmann van Amsterdam. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Rullmann. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en 'savonds 7, uur Ds.- Lijsen. Geref. Kerk: v.m. 10 en 's avonds 7 uur Ds. Nauta. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 en n.m. 7.30 uur Ds. Wolfensberger. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en nam. 7.30 uur Dr. Ubbink. ipa 8S K-=g a -=**=*3 Ons Babbelhoekje. I El 88 8-a-gB-T=8=J Beste Jongens en Meisjes! 'k Begin maar dadelijk met de brief jes die ik heb te beantwoorden, 'tEerst is aan de beurt: ;,Seringentak en Pioenroos". 'kWas blij jn-et jullie briefje, 'k Vind het niets prettig als mijn neefjes of nichtjes boos zijn, weet je. Vooral niet, als ze het dooi de prijsraadsels waren. Wat zeg jullie er van? Ja, 't was verbazmd vol in de kerk, die Zondagavond. En ook e g warm, vind je niet? Zoo, vinden jmlie de catechisatie ook prettig? Ik ging .er vroeger ook altijd graag heen. „Reseda «en Rozeknopje". En zijn jul lie nog samen naar de kerk geweest? Was het weer zoo vol als de week daar voor? Toen ben ik er ook geweest, maar- ik heb jullie niet gezien. Was je er niet? Is 't erg met je duim'? Knellen kan leelrik pijn doen hé? Was het een gezel lig dagje teen je nichtjes er waren? Vind je bet prettig dat je Fransche les krijgt? „Rie". Wat prettig voor jullie dat je moeite zoo beloond is an jullie in dén lichtstoet den eersten prijs wonnen. Ik kan me best indenken hoe blij je er mee was. Is jullie versierde wagen nog gefotografeerd 't Schijnt een heel ge zellige dag voor jullie geweest te zijn. Was je met moe 's avonds? Hoe laat was het feest afgeloopen? Wat leuk dat alle kinderen een troostprijs krijgen. „Piet Hein". Ja, we hebben tot nu toe alle dagen prachtig weer. 't Is echt fijn hoor. Wat zal je zusje bib zijn met d'10 groote pop en dat wagentje. Ze speelt er zeker druk mee. En dan al die andere cadeautjes nog. Je kant merken dat iedereen veel van haar houdt hé. Prettig, dat je het verhaal zoo mooi vindt. Nee, 't duurt nu niet zoo heel lang meer. „Geranium «en Zonnebloem". '*t Was wel een beetje jammer dat je het ver haal al gelezen had, Zonnebloem. Maar 't is toch ook wel leuk dat je het nu van jezelf hebt. Prettig voor Geranium dat het haar goed bevalt «op de nieuwe school. Op welke naaicursus ga je Zon nebloem? En wat maak ie er alzoo? „Lenteklokje". Ja, jullie hebt buiten gewoon mooi weer gehad voor den tjjd van het jaar. 'k Begrijp dus wel dat je genoten hebt. Zeker, ik ben al dik wijls in Noordwijk aan Zee geweest en vind het er ook heel mooi. Jullie an sicht heb ik ontvangen. Dank je er wel voor hoor. Een licht groene sjaal vind ik heel mooi. Ga je hem haken, breien of kempen? „Theeroosje", 'k Begrijp heel goed dat in Z. en L. erg gemist hebt. Je zult wel1 blij zijn dat ze_ nu weer thuis zijn hé Zoo, heb jij bij Gentiaan in het prieel gezeten? Dat heb ik ook al eens gedaan, weet je. 't Is een fijn zitje hé? En je kunt er zoo gezellig op de weg kijken.' „Zonneroosje". Fijn hé, dat jullie zoo genoten heb van .je uittstapjé. 't Was ook verrukkelijk veer. 't Lijkt me heel leuk als je vanuit je bed de vuurto ren kunt zien. 't Zal natuurlijk wel even vreemd zijn, dat afwisselend l'icht en donker, maar me dunkt, daar wen je gauw aan. Dank voor je ansicht. „Alpenroos e.i Gentiaan". Gezellig voor jullie dat je voor een paar week jes logees hebt. 't Is net of alles een beetje anders is, als er gasten zijn, vind je niet? ik kan me bost voorstellen dat je erg schrikte, toon dat ding ont plofte. Je moet maar nooit te dicht bij komen, als er zoo iets gebeurt. Te zoudt zelf een ongeluk hebben eer je het weet. „Woudlelie". Maar goed ook dat je er niet dicht bij bent geweest. Je hebt gauw genoeg ge.f een ongeluk. Dat gaat altijd zoo hé? Als er iets gebeurt, zijn er in een wip eèn heeleboel1 menscheu bij elkaar. Precies weet ik het niet, 91 aar ik geloof dat L. wel vijf of zes jaar heeft mee gedaan. Wie er nu het iagst mee doet, weet ik ook niet uit mijn Ihoofd. Ik kan het wel nazien, maar daar heb ik nu op het oogenbliK geen t ijd voor, weet je. „Sneeuwklokje". Zeker, ik vind uit gaan ook heel gezellig. En tochtjes op Leidsche Penkrassen. Amice, k Had deze week het genoegen de jaarvergadering te mogen bijwonen van een onzer grootste organisaties op sociaal gebied. Zoo op het eerste gezicht is zoo'n vergadering nog hetzelfde als een 25- tal jaren geleden. Men komt met een zeker aantal af gevaardigden uit alle deelen van het land samen. Het getal mag iets ver meerderd zijn, maar toch van verdub beling is geen sprake. Ook uiterlijk zijn deze vergaderin gen niet veel anders dan toen. Wij zingen samen, bidden, praten, applaudisseeren, lachen eens hartelijk, aan het einde van de officieel© be dankjes. Zoo op het oog hetzelfde als een kwart eeuw geleden. En toch, Amice, ik constateer een machtige ommekeer. Dieper geblikt, ziet ge in eiken ver tegenwoordiger een bepaald deel van het vaderland, een vertegenwoordiger, die ook werkelijk als zoodanig wat komt brengen. Hij brengt een meening een stuk publieke opinie. Natuurlijk - ook nog iets andiers, maar daar spreek ik nu niet in de eerste plaats over. 't Eerst opvallende van een vergade ring nu is, dat er een zekere bewust heid spreekt uit iedere stem, die men beluistert Ge^n wonder, wat i s er ook al veel veranderd. Veranderd op het gebied van de wetgeving, bescher ming, verzorging, regeling bij geschil len, enz. Maar veranderd ook op het gebied van organisatie. Al is het nog niet in alle deelen tot in de puntjes in orde, en dat wordt natuurlijk nooit bereikt, toch is er nu een algepneene erkenning van de noodzakelijkheid van organisatie. Dat was vroeger anders. Toen waren er wel, die deze noodza kelijkheid inzagen, die daarop aan drongen als het eenige middel om wat te bereiken, maar de massa had het niet begeesterd. Het individualistische, dat den Ne derlander in het bloed zit, wilde aan dat opofferen van eigen i k aan het noodzakelijke w ij niet aan.. Daarom vorderde deze noodzakelijke samen- binding bij ons zoo langzaam. Dat nu is thans geheel anders. Men gevoelt, dat samenbinding, een drachtig streven, de levensuiting is op sociaal gebied. Dat eendrachtige samenwerken heeft ook de publieke opinie omgezet. Vroeger was er een pessimisme ten aanzien van verre idealen, een hope loos uitzien naar iets, dat men dacht nimmer te zullen bereiken. Aan de andere zijde een houding als van degenen, die de houwers van stad en tempel te Jeruzalem na de balling schap gadesloegen, die culmineerde in den uitroep: „Wat w'illen die amechti- gen?" Nu daarentegen een algeheele er kenning, men rekent nu met den ar beidenden stand, zijn vertegenwoordi gers zitten overal in. Wanneer er con flicten komen is het niet meer als vroeger, zóó, dat ieder tevoren den uit slag kan vaststellen. Nu vaak een uit slag. die tevoren niet verwacht was. Dit alles is in een kwarteeuw gebo ren. Is het wonder, Amice, dat het som migen van de wijs'heeft gebracht? Is het wonder, dat de hoogmoedige naturen roepen, van een Babel, dat zij hebben gebouwd? Is het wonder, dat Mussolini's, die bij bosjes ook buiten Italië gevonden worden, trachten in de voorste 'rij te komen? Dat gevaar is waarlijk niet alleen buiten onzen kring. Ook in onzen kring beluisteren wij zoo iets. Soms is het een overmoedige taal, die waarlijk niet past voor een ootmoedig Christen. De groote ver schillen in stand, die vroeger stands verschillen tot afstanden maak ten zijn verkort. Vandaar vaak een grijpen naar een plaats, die den aan valler niet past, waar hij zich niet thuis kan voelen. Maar nog een ander gevaar is gebo ren geworden. De snelle groei van deze maatschap pelijke organisatie roept om goede lei ders. Doch wat zien wij nu? Personen, die voor 20 of 25 jaar in de beweging wat beteekenden, zijn ge bleven op de plaats waai* zij stonden. Inmiddels is de organisatie hun ver re over het hoofd gegroeid; zij kunnen niet mieer leiden, omdat ze óf niet meer zoo vlug ter been zijn (geestelijk ge sproken) óf te klein van persoon, óf te zwak van stem. Dan wordt het leiden van den leider tot een lijden voor de organisatie. Dan is er niaar één middel om daar aan een einde te maken, n.l. van leider verwisselen. Het gaat hier als met het roer van een schip; in het kalme vaarwater kan men het nog wel stellen met een instrument, dat wat aftands is, maar als de stormen of sterke stroomen ko men, dan moeten wij op het roer kun nen rekenen. Of het oude roer dan al een erfstuk der vaderen mag zijn, of misschien een, dat wij met eigen hand maakten, het moet, hoe zeer het ons ook doet, worden verwisseld voor een, dat tegen storm en stroom bestand is. Dat gaat echter wel eens gemakke lijker met een willoos instrument als een scheepsroer, dan een leider van een of ander instituut. Vooral als de publieke opinie in de organisatie nog al verdeeld is, aan de eene zijde cbnservatief vasthoudend aan het oude, dat toch vroeger zoo best was, en aan de andere zijde overdreven ver wachtingen koesterend van een of andere Mussolini, die in ik weet niet hoe korten tijd een volslagen omme keer zal te weeg brengen. Dan zijn allemaal van die ziekten, der kinderjaren, waar onze sociale or ganisaties nog al mee sukkelen. Ge lukkig maar, dat de levensdrang zoo groot is, dat men niet al te lang bij dat ziekteproces lijdelijk kan toezien. De koorts loopt al spoedig naar de 40 en dan is ingrijpen noodzakelijk. Een ijskap moge dan tijdelijk eendge ver lichting, daling van temperatuur brengen, genezing moet op andere wij ze worden verkregen. Gelukkig maar, dat in de meeste gevallen niet alleen de genezing na operatie spoedig intreedt, al verzwakt bloedverlies ook sterk, maar de uiter- tijke litteekenen genezen ook vaak mooi. Het moge dan een litteeken blij ven, wij hebben daarmede dan toch een gezond lichaam gekocht. Beter met een litteeken leven, dan zonder litteeken dood gaan. Maar er wordt door zoo'n ziektege voel ook klinische wetenschap ver gaard. De Mussolini's leeren wel een beetje zichzelf kennen op den duur. Al te hard van stapel loopen geeft ge vaar, van beenbreuk. De niet meer ge heel validen zullen al spoedig beden ken, dat een voortijdig pensioen toch nog beter is dan invaliditeit, die het mooiste pensioen tot een niet te waar- deeren schat zou maken. Bovenal, men leert er uit, dat het per slot van rekening niet gaat om een lid van het lichaam, maai* om het li chaam zelf. i .VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6