Gisteren werd de zaak Floris Vos en de zijnen, de kwestie van de Muider tol in kort geding door de rechtbank behandeld. Floris Vos (links) en zijn advocaat, Mr. S. Zadoks, op weg naar de zitting. DAG-AGENDA. 1821 Sept. Stadsgehooizaal. Ba zaar van het Tehuis voor Vrouwen. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 September a.s. waargenomen door de apotheken van df heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. en Kroon. Dat dit kastje door het rei zend publiek zal worden gewaardeerd laat zich natuurlijk wel begrijpen. BINNENLAND. CHR. LICHTB5ELDEN-CENTRALE. De catalogiseering van lantaarn platen op Christelijk en philantro- pisch gebied, in ons land verkrijgbaar, is met kracht ter hand genomen, aan het bureau Noorderstraat 76, Amster dam-Centrum. Van verscheidene corpokartiën en particulieren kwamen gegevens in. Hierbij bleek, dat men het terrein van „In- en Uitwendige Zending" wel zeer ziet uitbreiden. Bij dat van Uit wendige Zending behoort niet alleen het Godsdienstige maar ook geheel het maatschappelijke en cultureele leven der volken, bij dat van Inwen dige Zending allerlei arbeid van ver leden en heden onder ons eigen volk. Ja feitelijk kan men ook op elk ter rein van kunst en wetenschap wel inlichtingen bekomen, waar en hoe daarvan lichtbeelden verkrijgbaar zijn. Intusschen houdt de Centrale zich aanbevolen voor verder eopgaven van bestaande collectiën, alsmede van de voorwaarden voor uitleening, ten einde zooveel mogelijk aan alle aan vragen te kunnen voldoen. Het bureau kan thans per 1 October aanvangen met het verstrekken van inlichtingen. Voor bureaukosten wordt een bijdrage van f 0.50 aan be langhebbenden, aan postzegels in te sluiten bij elke aanvrage. DE MUIDER-ZAAK IN KORT GEDING. Voor den president der Amsterdam- sche Rechtbank, mr. P. Coninck Wes tenberg, is gistermorgen in kort ge ding behandeld de Muider-tol-kwestie, gerezen naar aanleiding van het plaatsen van een tweeden tolboom die op last van het Hoogheemraad schap van den Zeedijk beoosten Mui den voor hen, die weigeren tol te be talen gesloten wordt gehouden. De heer Floris Vos was de eischer, naméns wien mr. Zadoks als verdedi ger optrad. Mr. Zadoks begon zijn pleidooi met een historische en juridische uiteen zetting omtrent de tolheffing in Ne derland. Mr. Worst trad als verdedger van gedaagde op. Na re- en dupliek werd de uit spraak op Maandag 24 September a.s. bepaald. CHRISTELIJKE VERZORGING VAN ZENUWLIJDERS. De algemeene vergadering van de vereeniging tot Chr. verzorging van Zenuwlijders in Nederland, waarvan het sanatorium te Zeist uitgaat, zal Donderdag 8 Nov. a.s. in het Jaar beursgebouw te Utrecht worden ge houden onder presidium van prof. dr. H. Visscher. In plaats van wijlen ds A. van An ti el te Hilversum is als secretaris op getreden dr. W. H. Gispen. DE GEARRESTEERDE GEVANGEN BEWAARDER. Naar het Vaderl. verneemt, ontkent de dezer dagen gearresteerde gevan genbewaarder hardnekkig dat hij eenigermate behulpzaam zou zijn ge weest bij de onlangs plaats gehad hebbende ontvluchting van de vier gevangenen uit de bijzondere strafge vangenis te Scheveningen. De politie beschuldigt hem blieven van buiten te hebben overhandigd aan de ontvluchte gevangenen, voorts dat hij sleutels voor hen heeft doen maken en daarvoor geld zou hebben aangenomen. De gearresteerde bevindt zich nog steeds in politiebewaring. De officier van Justtie heeft den termijn van gevangenhouding met twee dagen verlengd. WEDUWENRENTE. Het nieuwe ontwerp. Een wetsontwerp is thans ingediend tot wijziging der Ouderdomswet 1919. Het wetsontwerp bedoelt in de eer ste plaats de gelegenheid tot vrijwilli ge verzekering niet te beperken tot de ouderdomsvoorziening, maar haar uit te breiden tot de voorziening, ten bate van de weduwen in geldelijke ge volgen van het overlijden van haar echtgenoot-kost winnaar. Het maximum der te verzekeren we- duwenrente wordt gesteld op zes gul den per week, welk bedrag beant woordt aan de maximum rente, welke krachtens de verzekering ingevolge de Invaliditeitswet kan worden ver kregen. De kosten der Weduwenrente-verze kering zoo wordt verder in de toe lichting opgemerkt zullen door de premiën moeten worden gedekt, zoo dat de Staat in deze verzekering geen bijdrage verleent, ook niet in de ad ministratiekosten. In de tweede plaats wordt een rege ling getroffen, waardoor ten opzichte van de Vrijwillige Ouderdomsverzeke- ring de mogelijkheid wordt geschapen tot premieteruggaaf voor het geval de verzekerde mocht komen te overlijden vóór den leeftijd, waarna het rentege not zou intreden. Rente van verpleegden in ge stichten. Verder is van de gelegenheid ge bruik gemaakt om door aanvulling der Ouderdomswet 1919, met een over eenkomstige bepaling als die van arti kel 116, vierde lid der Pensioenwet '22. het voor de gemeenten en de door liet openbaar gezag erkende instellingen van weldadigheid mogelijk te maken, om op eenvoudiger en doeltreffender wijze dan in de Armenwet is geregeld, zich in het bezit te kunnen stellen van de rente, toegekend aan personen, die voor haai* rekening in een inrichting of gesticht worden verpleegd of ver zorgd. Tenslotte worden nog een aantal kleine wijzigingen aangebracht. Zoo zullen Nederlanders, die geen Rijksingezetene zijn, voortaan in de gelegenheid zijn, vrijwillig een verze kering te sluiten. Het maximum te ver zekeren bedrag der ouderdomsrente wordt van 20 op 10 per week ge bracht. In verband met dit wetsontwerp is tevens een nieuw wetsontwerp inge diend tot wijziging der wet op de Rijks verzekeringsbank. Daarin wordt voor gesteld het bestaande Ouderdomsfonds te splitsen in 2 fondsen, onderschei denlijk A en B, waarvan het laatste uitsluitend de „selfsupporting verze keringen" zal komen te omvatten. DE ROTTERDAMSCHE BURGEMEESTERSBENOEMING. Gisteren heeft in den Rotterdam- schen gemeenteraad de interpellatie- Hanemaayer, waarvan wij gisteren melding maakten, plaats gehad. Ingevolge wenken door de heeren Verheul en Ter Laan gegeven, werd de motie Hanemaayer gesplitst. Het eerste deel, waarin werd be treurd, dat over de benoeming geen overleg is gepleegd met B. en W., werd aangenomen met 40 tegen 1 stem (die van den heer Ter Laan). Het tweede deel, waarin gezegd wordt, dat de benoeming niet strookt met de politieke verhoudingen in den raad, werd met 33 tegen 9 stemmen aangenomen. Vrijheidsbonders, Vrijzinnig-demo craten en Staatkundig Geref. stemden tegen. MENSCHENOFFER OP SOEMBA. Het door ons onder bovenstaand hoofd in ons blad van Dinsdag uit de Banier overgenomen stuk blijkt ont leend te zijn aan het boek van ds. D. F. Wielenga: „Omboe Dongga". RECTIFICATIE. De aandachtige leze van onze drie star van gisteren zal naar wij hopen de titel reeds verbeterd hebben. Uit den inhoud bleek n.l. zonneklaar, dat de breuk niet meer te voor komen was maar integendeel reeds vol komen is. BUITENLAND. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. De commissie van redactie m?t haar arbeid gereed De commissie van redactie de: Vol- kenbondsvergndering, de o_d.acht ge kregen had het Fraiucae reioi ut ie voor stel over de bijeenroeping der voorbe reidende pommissie der ontwapenings- co '-ferenitie op het einde van het jaar en liet Duitsche tegvn-voorstel de ont wapeningsconferentie ze f. in elk geval vóór het einde van het volgende jaar bijeen te laten komen, met elkaar over een te brengen, heeft haar taak gister avond beLindigd. De ontwerpresolutie, die met de stem van Eernstorfi trgen werd aangenomen, gaat in hoofdzaak uit van het ontwerp van Paul Boncour. Het voornaamste gedeelte van het Fransche voorstel, n.l. ae eisch, dat de volgende vergadering der voorbereide:de ontwapeningscom missie op het einde van het jaar of t?n laatste in het begin vaihet volgend? jaar Bijeengeroepen zal worden, is uit het nieuwe v^j.stel verdwenen, dat n'j nog enkel zegt, dat Loudon zich met de betrokken ïege-ringen in verbinding moet steden om uit te maken, wanner het gunstigste tijdstip voor de bijeen roeping ,der volgende zitting der vo-orb a reidende ontwapeningscommissie geko men is. Daardoor wordt het houden van de voigende zitting volkomen afnanke- lijk gemaakt van de voorafgaande over eenstemming der groote zeemogendhe den over de ontwapening ter zee. De bezwaren, van Duitsche zijde ge opperd, tracht men tc ontzenuwen met de opmérking dat een overeenkomst van de zeemogendheden in betrekkelijk korten tijd tot tffcand kan komen- De houding der Duitsch^ de.egatie is gegeven door den door dan Rijkskanse lier in de assemblee g stelden eisch tot bij eenroeping der ontwapeaingsoopferen tie. De eénparigheid, die voor alle be sluiten djer v'olkenbondsve:gadering Vvr- eischt is, zou formeel eikel door ont houding der Duitsche de.egatie kunnen bereikt worden, terwijl, in het geval eener oppositie van Duitschland, geen resolutie, doch slechts eea votum over de ontwapeningskwestie zou kunnöp pnt- staan. GEEN GEHEIME CONFERENTIES. De Ver. St. willen er niet van hooren. Uit Wa i; gton wordt in verband met het te Geaeve gedane voorstel om een voorlcopige conferentie bijeen te roe pen tot het bespreken van het ontwape- ningsvraagstuk gemeld, dat het depar tement van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de regeering .der Ver. Staten principieel teg.n geheime diplo matieke conferenties is tusschen welke mogendheden ook. PROF. VAN HAMEL NEEMT ONTSLAG. Als Hooge Commissaris van den Volkenbond te Dantzig. Prof. J. A. van Hamel, Hooge Com missaris van den Volkenbond te Dant- zig heeft £e.i Volkenbondsraad tegen eind Juni 1929 ontslag gevraagd. De brief waarin de heer Van Hamel ontslag vraagt, luidt als volgt: „Tegen eind Februari loopt de drie jarige periode ten einde gedurende wel ke 'de Raad mij tot Hooge.n Commis saris te Rantsig had benoemd. Ik stel er prris op den Raad ta bedanken voor hot mii* betoonde vertrouwen tijdens mijn functie welk vertrouwen mijn taak v<. e. hepft vergemakkelijkt. Ik meen die taak geheel in overeenstemming met de be ginselen van den Volkenbond te hebben vervuld en beviedlg nde resultaten voor ce belangen, die op lint spel stonden, bereikt te hebben. Met veel belangstel ling heb ik te Dantzig gearaeid voor de toepassing van een nieuwe internationa le ipethoae, welke onder-de auspiciën van den Volkenbond verwezenlijkt wordt. Ik zal* met volle sympathie de ontwikkeling van de problemen betref fende de vrije stad blijven volgen en ik zal mij steeds verheugen over de getui genissen van de waarde ring mijner activiteit welke ik zcovve. van Dantziger als van Pcolsche zijde heb o.itvangen. Alle belangen, d.e .r bij betrokken zijn, in aanmerking nemende, veroorloof ik mij „den Raad voor l stele 1, mijn man daat eind Juni 1929 te doen afioopen". DE BELGISCHE AMNESTIE KWESTIE. Naar een speciale commissie verwezen Na heftige debatten word gisteren in de Belgische Kamer het voorstel1-Jan- son tot verzending naar een speciale commissie met 93 stemmen (Katholie ken en liberalen) tegen 68 (socialisten, communisten en f ranters) aangenomen De Kamer ging daarna op reces tot 13 November. I11 de wandelgangen deed na afloop van de vergadering het gerucht de ron de, dat de regeering binnen korten tijd en wel op 11 Nov., dei verjaardag van den wapenstilstand, tot onvoorwaarde lijke] tnvrijheidsteking van Dr. Borms zal overgaan, teneinde don Vlaamschea Nationalisten tea machtig .propaganda vy.apen uit handen te neaaien en de po litieke r-iyaosfeer cs-nigszins te zuiveren voor de hervatt'ng der par.emj'ntaire werkzaamheden in November. Daarna zou de amnestiewet aan de uitgeweken activiste 1 n andore poli tieke veroorde elden gratie verkenen en de situatie van Borms definitief re gelen. RECLAME ZOOLLEDER - SCHOENFOÜiMUREN. „DE CENTRALE" - HaarLsiraat 74. LUCHTVAART. DE HELICOPTER VAN DE LA CIERVA BESCHADIGD. Bij het landen na een proefvlucht is de helicopter van De la Cierva op het Parij- sche vliegveld Le Bourget neergestort en liep ernstige schade op. Beide inzittenden bleven ongedeerd. Nader worden d.d. gisteren uit Parijs nog de volgende bijzonderheden gemeld: Het ongeluk, dat de auto-giro van den Spaanschen ingenieur De la Cierva van daag in Le Bourget is overkomen, is niet ernstig. Vanochtend en vanmiddag had hij opnieuw eenige demonstraties gege ven. Toen steeg hij opnieuw op met den heer Reichel, den sportredacteur van de Figaro. Met zijn gast wilde De la Cierva zijn bekende kunst uithalen. Hij daalde bijna verticaal, evenals de vorige keeren: de staart raakte den grond het eerst, daarna pas de wielen. Op dit oogenblik maakte het toestel zware slagzij. Daardoor kwam een der bladen van den auto-girp in aan raking met den grond. Het raakte los en werd 50 M. wegeslingerd. De andere drie bladen werden eveneens beschadigd. De beide inzittenden bleven ongedeerd. Het ongeval schijnt te wijten te zijn aan het breken van een spandraad van het landingsgestel. De piloot had van te voren gemerkt, dat er iets aan haperde. DE VIJF VLUCHTEN NAAR INDIë. Bij de Indische luchtvaart-maatschappij is bericht ingekomen, dat het toestel H.- N.A.F.B. uit Neurenberg is vertrokken om 10.53 uur en in Boedapest is aangeko men om 14.56 uur. Alles is in orde. GEMENGD NIEUWS. Ernstig ongeluk met een alarm-pistool. Gistermiddag gaf de 15-jarige loopjon gen W. P. v. *d. K., in den Oppert te Rot terdam, een demonstratie met een alarm pistool. Zulk een pistool gelijkt uiterlijk veel op een browning. De loop is evenwel van voren dicht, maar heeft van boven een opening. Deze pistolen geven bij het schieten ëen luiden knal en als men op iemand mikt en schiet geeft men den in druk als werd er werkelijk geschoten. De 10-jarige C. v. N. stond bij de de monstratie te kijken. Toen v. d. K. schoot, was v. N. met het gezicht vlak boven de opening in den loop. De jongen kreeg ern stige brandwonden aan de linkerzijde van het gezicht. Hij is naar het ziekenhuis gebracht en vervolgens naar de inrichting voor ooglijders, waar hij ter verpleging is opgenomen. Gevreesd wordt, dat hij het linkeroog zal moeten missen. Tegen v. d. K. is proces-verbaal opge maakt. De onbewaakte overwegen. Een twee jarig kind is tusschen Laag Soeren en Eerdbeek op den onbewaakten overweg door den locaaltrein overreden en ern stig verminkt. Weldra is het overleden. Branden. Te Emmerschans is de win kelbehuizing, bewoond door J. T. tot den grond toe afgebrand. De vrouw was met de kinderen alleen thuis. Niets- kon wor den gered. Te Hoorn (gemeente Wedde) is het boerenhuis van J. S. afgebrand. Het skelet in de bedstede. Het is nu bijna een week geleden, dat een metselaar in het krotje aan de Lange Frankenstraat te Rotterdam zijn lugubere vondst deed. De eerste veronderstelling, dat men hier te doen zou hebben met het geraamte van een man, is niet juist gebleken. Volgens het rapport van de gerechtelijke schou wing moet als vaststaand worden aange nomen, dat 't het geraamte is van een vrouw. Teekenen van geweld zijn op het ge raamte niet gevonden, waardoor de mee ning van de politie, dat hier geen misdrijf in het spel is, versterkt wordt. Toch schijnt de mogelijkheid niet ge heel uitgesloten, meent de Voorwaarts. Hoe toch is het te verklaren, dat geen an der kleedingstuk gevonden is dan een klein plukje hemd aan een been? Waar zijn de schoenen gebleven? Zijn die ook dcor de ratten opgevreten? Maar hoe komt het dan, dat de matras en de zak, die daar omheen was, niet vergaan zijn? Er is meer. De metselaar vond op het Radio-Pro gramm a. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS 'HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. N. C. R. V* 5.00 Concert. K. R. O. 7.00 Gramophoohplaten V. P. R. O. 7-35 Vrfjz. Prat. Pesrburecu. 8.00 V.F.R.O.-lezing:. Spreker: Dr. S. J. "Wellensiék, Wagsningeti- On derwerp: De fac'oien, die onze ontwikke'ing: b p l n, gez'eivan- ui'tn atuurwetmschappc-.rjk s and punt. 8.40 Piano. 9.00 V.P.R.O-cursus (Jrek r: Dr. L. T. van Ho':k, Utrecht. Ond-TW Geloof, Ong'l.o': en III. Het Ongeloof. 9.50 Viool en pir.no. HILVERSUM, ic60 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R O 6.00 Diner-conceit. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R O.-.Li 8.01 Solistenconoert dcor Niti van OsPool, mezzo-s opr: an en Theo van der Pas, piano. 9.05 Concertd oor het Omroeporkest o.l'.v. Nico Treep. 10.00 Persberichten van Vaz D.'as. KöNIGSWUSTERH1250 M. 5.20 Namiddagconcert. 10.50 Muziek. LANGENEERG, 46^,8 M. 6.05 Vooravond-concert. 8.20 Avondconcert. 9.20 Muziek en zang. Daarna nieuwsberichten DAVENTRY, 1604,3 M. 5.35 Kinderuurt j e. 6.20 Orkest. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Concert. 7-35 He grondslagen der muziek. 8.05 Variété. 9.50 Scheepsberichten. 10.10 Concert. 11.05 Verrassing. 11.20 Muziek. PARIJS, „Radio-Paris'', 1750 M. 5 .05 Koersen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. In de pauze: Persberichten. geraamte een opgevouwen krant van 20 Januari 1927. Hoe komt die daar? Wijst die er niet op, dat er betrekkelijk korten tijd geleden nog iemand geweest is, die van het bestaan van het lijk heeft gewe ten? Allemaal vragen, waarop het ant woord tot dusver niet afdoende is gege ven. Ontploffing van een gashouder. Men meldt uit Apeldoorn: Gistermiddag ongeveer half vijf, ontplof te de in aanbouw zijnde gashouder in de nabijheid van de stichting Hoenderloo. Op den gashouder bevonden zich J. D. Weenink, adj.-directeur van de gemeente lijke gasfabriek te Apeldoorn en de werk man Schol. Beiden werden de lucht ingeslingerd. De eerste kwam weer op den gashouder terecht, terwijl Schol in prikkeldraad viel. Ernstig verwond werden de mannen op genomen. De eerste hulp werd verleend door mevrouw Tenhoff, echtgenoote van den directeur en mevrouw v. d. Weg, bei den oud-verpleegsters en zuster Croese van het ziekenhuis der stichting. De gewonden werden per ziekenauto naar het ziekenhuis te Apeldoorn ver voerd. Naar wij gisteravond vernamen, is de heer Weenink reeds weer uit het zie kenhuis ontslagen. Aanvankelijk was hij buiten bewustzijn. Het bleek, dat hij eeni ge oppervlakkige verwondingen had op- geloopen. Schol heeft zijn sleutelbeen en ruggewervel gebroken en heeft enkele armwonden. Omtrent de oorzaak van de explosie tast men in het duister. Als een gelukkige fac tor valt aan te merken, dat de jongens van de stichting, die daar aan het werk zijn, juist schaftuur hadden. Ongeval bij de militaire manoeuvres. Te Valkenburg heeft een vrij ernstig on geval plaats gehad, tijdens de oefenin gen. De sergeant Van der Steen, uit Deur- ne, raakte, toen hij op zijn rijwiel, met groote vaart, den Couberg afreed, de macht over het stuur kwijt. Hij viel door de vitrines van de firma Smeets, aan de Muntstraat. Met een ernstige hoofdwonde en een beenbreuk werd de sergeant opge nomen en, nadat hij door het Roode Kruis verbonden was, naar het hospitaal te Maastricht vervoerd. Aanvaring. Tijdens de overvaart naar Lent, kwam de motorpont „Zeldenrust II" te Nijmegen gisteren in aanvaring met een op stroom liggend schip. Het verkeer kreeg daardoor ongeveer drie kwartier vertraging. Ernstige val. Op het schip „Guten- fels" liggende in de nieuwe haven te Nij megen, is de 52-jarige schippersknecht H. Looy, uit Rotterdam, bij het leggen van balken in het ruim gevallen. De genees heer constateerde een gecompliceerde beenbreuk. Na verbonden te zijn, is L. naar het ziekenhuis overgebracht. Droogte in Zeeland. In verband met het groote watergebrek is te Hulst verbo den het reinigen met water van trottoirs, stoepen, glazen en gevels. Gerold. Een 58-jarige dame heeft hij de politie aangifte gedaan, dat haar in ëen magazijn aan het Damrak te Amster dam haar portemonnaie, inhoudende on geveer ƒ140, is ontrold.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2