HIEUWt LEIDSCHE COURDHI van DONDERDAG 20 SEPT. '28 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. GESCHENK VOOR H. M. DE KONINGIN. De Koningin heeft gistervoormiddag ten Koninklijken Paleize in het Noord einde een deputatie ontvangen, welke haar het geschenk aanbood, dat door de officieren van het Ned. Indisch le ger voor H. M. bestemd was, ter ge legenheid nog van het zilveren huwe lijksfeest van Koningin en Prins. De deputatie bestond uit Mevr. La- man Trip, geb. Nolen, directrice der Ned. Kunstweefschool te 's Gravenha- ge, in welke inrichting het kunstwerk vervaardigd is; den kolonel der Infan terie van het Indisch leger Peters, den luitenant-kolonel van den geneeskun digen dienst van het Indisch leger Cool, den majoor van den generalen staf van het leger in Ned. Indië Van Helsdingen, den ritmeester der caval- lerie O. I. leger v. Doorman, en den kapitein der infanterie van 't Indisch leger Vogelenzang. CLASSIS AMSTERDAM. De Koningin zal zich laten vertegen woordigen door haar Kamerheer in buitengewonen dienst, Jhr. Mr. D. J. van Lennep bij de plechtige herden king van het 350-jarig bestaan der cl as sis Amsterdam van de Ned. Herv. Kerk, in de Nieuwe Kerk te Amster dam op een avondbijeenkomst op Vrij dag 21 September. HET KERKRAAM VAN WILLEM DE ZWIJGER. Gistermiddag is in tegenwoordig heid van de Koningin-Moeder en den Prins, eere-voorzitter van het Comité voor herstel der Goudsche kerkramen, het gerestaureerde kerkraam onthuld, door Prins Willem I in 1567 aan de kerk te Gouda geschonken en vervaar digd door den beroemden Dirk Cra- beth. Het raam verbeeldt het verhaal van Lucas 19: Jezus' intocht in Jeruzalem en het uitdrijven der kooplieden uit den tempel, naar de bekende Bijbel woorden: „Mijn Huis is een huis des gebeds, maar gij hebt dat tot een kuil der moordenaren gemaakt". De uitstekend geslaagde restauratie is gedaan door Ir. J. L. Schouten in de fabriek van Glasschilderkunst Het Prinsenhof te Delft. In ouden luister straalt opnieuw het heerlijk kunstgewrocht van Cra- betli. De Koningin, de Koningin-Moeder en andere kunstzinnige Nederlanders heb ben mild tot dit piëteitvolle werk van herstel bijgedragen. DE MILLIOENEN-NOTA. Aan de gisteren verschenen millioe- nen-nota ontleenen wij nog de volgen de cijfers: Het overschot op den gewonen dienst van het jaar 1926, dat in de vorige no ta werd geraamd op 56 Yi millioen, is gebleken ruim 68 millioen te bedragen, d.w.z. meer dan 11V* millioen boven het bedrag, dat men verwachtte. Voor den dienst over 1927 becijfert de minister het overschot van den ge wonen dienst op 64Yt millioen, hetgeen ruim 52 millioen gunstiger is, dan het zich het vorig jaar. liet aanzien. Ook het jaar 1928 laat een, zij het bescheiden, overschot verwachten. De gewone dienst voor 1929 wijst aan inkomsten 601.797.758 en aan uitgaven f 593.650.930, hetgeen een ge raamd saldo beteekent van ruim acht. millioen. Hoofdstuk X (Arbeid) is met 4.357.666 gulden verhoogd, Arbeidsverzekering en Invaliditeitsfonds vragen ieder reeds ongeveer 4 millioen meer dan het vorig jaar. Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling zijn samen 602.300 hooger, tengevolge van een hoogere ra ming van subsidie, aan werkloosheids- kassen. hetgeen verband houdt met de FEUILLETON. God is mijn heil. 34") o— Helena nam het gaarne aan, maar Johanna vond, dat zij zelve nog lee- ren moest vóór zij er aan denken kon anderen te onderwijzen, hetgeen baar zuster aanleiding gaf om te zeggen, dat men toch niet alleen voor zich zelve kennis verzamelde maar vooral tot nut van anderen. Helena was al tijd op school een voorbeeld voor haar medeleerlingen geweest; zij was zeer ijverig en vlijtig, en begeerig altijd de eerste plaats te vervullen, waaroe Johanna, die'niet zeer eerzuchtig was, nooit kon geraken. De oudste zuster vend het dus zeer aangenaam haar kennis en talenten ten toon te sprei den, terwijl Johanna er eigenlijk den meed niet toe, aad onulat zij zich zeJ- ve te weinig vertrouwde. Het was bijna donker, toen de jon ge meisjes beneden kwamen. Het •-'"uper stond reeds op tafel. Do heer Van Mengen bood Helena den arm er. bracht haar naar binnen. Haar ernstig, jeugdig gezichtje met de don kerbruine oogen en het glanzend zwart haar maakte een aardig effekt tusschen de oude mevrouw en den heer Van Mengen, aan wiens andere hand Hedwig zat, terwijl aan Johan- toeneming van het aantal georgani seerde a.i*beiclers. De „Telegraaf" geeft een overzicht van de overschotten op den gewonen dienst van een reeks jaren, verwacht voor 1928 een batig saldo eer van 50 dan van 20 millioen en denkt dat 1929 ook meer dan de geraamde bate zal opleveren. Het blad schrijft dan het volgende, waarmede wij ons in het algemeen vooral wat het begin der beschouwing betreft, wel kunnen vereenigen. „Alle gunstige inkomstencijfers had den niet mogen beletten, dat van de door Colijn op stapel gezette reorgani satie van den staatsdienst werd afge zien. Het is onze groote grief tegen het beleid van Jhr. De Geer, dat hij het werk van zijn voorganger niet heeft voortgezet en naliet het begrootings- niveau terug te brengen van een ni veau, dat bij een indexcijfer van 144 nog steeds 300 pet, van de uitgeven in 1913 bedraagt en met slechts 20 milli oen bij het peil van 1920 terug blijft Kentert de conjunctuur wie weet hoe gauw! dan zullen de rukwindèn het gebouw onzer Rijksfinanciën ge heel onvoorbereid vinden. Met evenveel verbazing, als wij thans de overschotten-cumulatie gadeslaan kunnen wij over twee jaar weer ge plaatst zijn voor gapende tekorten, die tot de meest krasse maatregelen zul len dwingen. Met beleid doorgevoerde reorgani satie der Staatsdiensten, afkapping van de improductieve „defensie-uit gaven vooral had ons tegen de even tualiteit van economischen teruggang kunnen veiligstellen. Dan waren nog grooter saldi verkregen dan thans het geval is, die hun nuttige bestemming hadden kunnen vinden in verlaging der belastinglasten, waarover de troon rede en millioenennota zuchten, eener- zijds; anderzijds in zeer versnelde af lossing der staatsschuld, die de schuld van ons lalen is en waardoor wij dus ieder weer een stukje rijker zouden zijn geworden". HET VOORZITTERSCHAP VAN DE TWEEDE KAMER. Gistermorgen om 10 uur heeft de Koningin ten paleize aan het Noord einde in Den Haag ontvangen de gis teren door den Voorzitter der Tweede Kamer benoemde Commissie uit de Kamer, welke aan de Koningin de voordracht heeft aangeboden ter be noeming van een voorzitter der Twee de Kamer, voor het nieuw geopende zittingsjaar. Prinses Juliana was bij de ontvangst tegenwoordig. De commissie, die in auto's, begeleid door boden van de Tweede Kamer, naar het paleis was gereden, bestond uit de heeren Duymaer van Twist, Van Voorst tot Voorst, Boon, Duys, Oud, Veraart, Lovink en Kersten. De heer Duymaer van Twist droeg de groote tenue van generaal-majoor de heeren van Voorst tot Voorst en Boon het ambtscostuum van Kamerlid de heer Lovink het costuum van zijn vroegere hooge functie in Ned. Indië, de heeren Duys, Oud en Kersten waren in rok en de heer Veraart droeg de toga van hoogleeraar. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, lid van die Kamer. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hoogvliet, cand. Th. G. Tonnon, te Den Haag. Te Oudemirdum (toez.), H. A. Leenmans, te Delft. Te Wil- sum (bij Kampen), S. Goverts, te Olde- broek. Aangenomen: Naar Nieuw-Vennep, G. Gerbrandy, te Nieuw Weerdinge. Bedankt: Voor Oud Beijerland (vac.- G. J. Koolhaas; toez.), S. C. van Wijngaar den, te Veenendaal. Voor Workum, G. Gerbrandy, te Nieuw Weerdinge. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te IJlst, H. Th. van Mun ster, te Lollum. na een plaats naast mevrouw Van Steendorp werd aangewezen. Zij be merkte eerst na eenige oogenblikken niet zonder een gevoel van tegenzin, dat aan haar andere zijde de heer Rothe zat, van wiens anti-aristokrati- sche meeningen zij destijds een be wijs had gehad, dat haar toen veel moeite en een harden strijd gekost had. Bij de herinnering daaraan kon zij niet nalaten hem van het hoofd tot de voeten op te nemen, hetgeen hem niet zeer aangenaam kon zijn, zoodat zijn vooroordeel tegen haar stand gevaar liep in een persoonlij ken yveerzin te veranderen. Zij was echter heden zoo vredelie vend gezind, dat zij hem niet aan de vroegere woordenwisseling herinner de, maar hem integendeel vriendelijk thee en boter gaf. Er werd heden over niets dan over politiek en vooral over den oorlog gesproken. Helena was zeer goed op de hoo-:ie van alles, en haar zuster wist menige bijzonderheid mede te deelen. Dat was vooral voor de jongens een sroot genoegen, en toen Johanna hun na het eten vraagde of zij ook soldaten n oesten worden, en met veel be langstelling aanhoorde hoezeer zij reeds in dit vak gevorderd waren, hun beloofde, dat zij voortean het com mando op zich zou nemen, en hen in de zaal liet exerceeren. geraakte zij spoedig met hen op een verlrouwelij- CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Broek onder Akker- woude, J. Drenth, te Broek op Langendijk. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: Te Ierseke, J. Karelse, te Veendam. Aangenomen: Naar Oude Pekela, cand. Abr. Corstanje Gzn., te Goes. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen: Te Leeuwarden, J. v. d. Schors, te Haarlem. PROF. Dr. C. P. HOLST, f Te 's-Gravenhage is gisteren op 76-jari gen leeftijd overleden Prof. Dr. C. P. Holst Gzn., oud-hoogleeraar in de werktuigkun de aan de Technische Hoogeschool te Delft. PRESBYTERIAANSCHE ALLIANTIE. De vanwege de Presbyteriaansche Alli antie gisteravond in de Groote Kerk te 's- Gravenhage gehouden openbare samen komst, was door een zeer talrijke schare bezocht. Opgemerkt werden de minister van Justitie, mr. Donner, het Tweede-Ka merlid Snoeck Henkemans, de Ned. Herv. predikanten ds. Weiter, hofprediker, dr. van Gheel Gildemeester, dr. H. Schokking ds. Te Winkel, ds. Ravesloot en ds. van Dorp, allen van 's-Gravenhage, ds. Ti chelman van Scheveningen, ds. Venema, van Loosduinen, prof. dr. W. J. Aalders, Groningen, prof. dr. J. A. Cramer, Utrecht de Geref. predikanten dr. K. Dijk, dr. Hoek en ds. van 't Sant, dr. E. D. Kraan uit Vlaardingen, ds. J. D. v. d. Munnik, em. pred. der Geref. kerk te Leeuwarden, en de Geref. predikanten in nieuw verband dr. J. G. Geelkerken uit Amsterdam en ds. H. Hasper uit 's-Gravenhage. Prof. dr. Th. L. Haitjema uit Gronin gen opende de samenkomst met gebed en hield na gemeentezang een toespraak, waarin hij het verband tusschen de Pres-, byteriaansche kerk en de moderne wereld in het licht stelde. Deze moderne wereld moge zoeken naar den democratischen, den communistischen of den fascistischen vorm dér politiek, zij vergete niet de theo cratie en de christocratie. Het Presbyte- rianisme beoogt haar nader te brengen tot God. Vervolgens spraken in gelijken geest dr. Merle d' Aubigné, president der Alliantie, te Neuilly sur Seine, dr. Drummond uit Edinburgh en prof. Lang uit Halle. Prof. dr. Waterink uit Amsterdam (V. U.) sloot de bijeenkomst, die door koor zang van de koninklijke zangvereeniging Excelsior onder directie van prof. Rich. Stronck werd afgewisseld. COëDUCATIE. De „Jeugdleider" van September bevat een lezenswaardig en overdenkenswaar- dig artikel van prof. dr. J. Waterink over Coëducatie. Hij komt daarin tot de vol gende conclusie: „Na bovengenoemde uiteenzetting zal men ons standpunt kunnen verstaan. Tot pl.m. het twaalfde jaar: coëducatie; ook coïnstructie als regel. De enkele uit zondering van handwerkklassen e.d.g. mogen hier gehandhaafd worden daar 't hier een rechtstreeksche voorbereiding op het gedifferentieerde optreden in 't le ven geldt. Na 't twaalfde jaar: Op psychologische gronden zoowel als op principieele: een eigen opleiding (in structie) voor jongens en meisjes. Bij de vrije jeugdvorming: scheiding naar de sexen. Maar geen kloosterachtige afzondering, Samenkomen in 't leven; bij vergaderingen; bij, onder goede leiding staande, feesten; bij uitvoeringen en der gelijke heeft geen enkel bezwaar. Alle opvoedende actie sta onder leiding van hen, die corrigeeren naar de eischen van de wet Gods, naar hetgen plicht is, jegens de liefde Gods. Slechts ééne opmerking zij hieraan toe gevoegd. Het vraagstuk der coëducatie zal een probleem blijven, zoolang het gezin zijn plicht verzuimt. Alle opvoedende arbeid is vruchteloos streven, indien in het ge zin niet de eerste en hoogste opvoedende factor aanwezig is. Daarom zal het gezin moeten toezien, zullen speciaal de ouders hebben te let ten op den omgang hunner kinderen, spe ciaal op den omgang van hun kind met een lid of de leden der andere sexe. Niet alleen hebben ze te vragen: „met wie gaan ze om?" maar ook: „hoe gaan ze om met de(n) ander?" ken voet en werd der kinderen lieve ling. Nu braken er voor de bewoners van Schönheide aangename dagen aan. De warme voorjaarszon deed alle bloe men ontluiken, de kastanjes stonden in vollen bloei, de hagedoorn balsem de de lucht, terwijl de gouden regen en de sneeuwballen zachtjes heen en weder wiegelden. Welk jong, onerva ren hart kan in de lente lang treurig gestemd blijven? Johanna trachtte zich zooveel mo gelijk over haar smart heen te zett-ui. en troostte zich met de hoop, dat haar broeder wel spoedig beter zou worden. Zij gaf aan alles op nieuw leven en beweging. Hedwig lachte, zoo als zij het niet gedaan had sedert zij een kind was, en zelfs de ernstige Helena werd vroolijk en opgeruimd. Zoodra de kinderen buiten kwameu, vingen de spelen en het rumoer aan, dat in huis nauwelijks te stellen viel, en zelfs de ouderen werden opge wekt door de vroolijkheid, die zij rondom zich zagen. De heer Van Mengen speelde met de kinderen mede zoo als vroeger, hetgeen zijn vrouw zeer gelukkig maakte, en de oude mevrouw was zoo als altijd het vriendelijk zonnetje, bij welks stralen een ieder zich kwam verwarmen. Mevrouw Van Steen dorp werd spraakzaam; de juffrouw dacht minder aan haar Zwitsersche En begrijpen de ouders hun roeping je gens hun kinderen ten opzichte van den omgang der sexen niet meer, dan kan alle geschrijf en gedebatteer over coëdu catie, alle practische arbeid van school en vrije jeugdvorming den ondergang van onze beschaving misschien een wijle ver bloemen, wellicht évén nog keeren maar dffe ondergang komf dan toch zeker. Ook dit opvoedingsvraagstuk vindt al lereerst zijn oplossing in het gezin en in de vervulling van de taak der ouders." „IN ZEE". De Zendingsdirector Ds. B. J. C. Rijn- ders te Oegstgeest, schrijft ons: De inleidende circulaire, waarmede de voorbereiding van de Zendingsweek aan vele vrienden der Zending gevraagd wordt, is in zee. Eenige duizenden exemplaren werden verzonden aan H.H. predikanten, Evan gelisten, Hoofden van onderwijsinrichtin gen etc. De Hoofdbesturen van de Samenwer kende Zendings-corporaties (Zendingsbu reau Oegstgeest) doen in die circulaire opnieuw een dringend beroep op de hulp van zeer velen. Krachtige voorbereiding is noodig! Gewacht wordt op de energieke hulp, die verleden jaar geboden werd in tal van gemeenten. De oproep tot gebed, toewijding en offer geldt alle gemeenten. Dringend vragen wij dat de organisatie zóó zij, dat in de week van 411 Novem ber a.s. in alle Kerken, scholen, vereeni-. gings- en catechisatielokalen etc. „mani festen" worden uitgereikt. Het „Manifest" moet de Zending in de gezinnen brengen, de daarbij gevoegde offerzakjes noodigen tot het „offer", dat gewacht wordt. Het aantal te bestellen „manifesten" zij dus zoo groot mogelijk. Spoedige inzen ding van de bestelling „manifesten en of ferzakjes" wordt gaarne tegemoet gezien. EEN GOEDE RAAD. In „Gezin en School" geeft Dr. J. A. van der Hake de ouders van ter middelbare school getrokken kinderen een goede raad: „Wilt u uw kind menig onaangenaam conflict op school besparen, kweek dan respect voor de docenten aan, meer door laten dan door doen. Zeker niet door mo- reele verhandelingen; dat geeft niets. Maar praat niet mee met de kinderen, wordt niet mee verontwaardigd moei lijk genoeg: de besten onzer struikelen hierin over een feit, een behandeling, waarover u toch niet oordeelen kunt, om dat u er niet bij geweest bent, over een cijfer, waarvan u het tot stand komen evenmin beoordeelen kunt, omdat min stens de helft van de factoren, die het hebben doen ontstaan, buiten uw gezichts veld liggen. Tracht u te objectiveeren. Zie niet uw kind alleen, maar tracht dat kind te zien als deel van d-e klas. En vergeet nooit, dat het in al zijn verhalen, mede- deelingen, voorstellingen maar een kind is. Dat wil zeggen: een klein mensch, die van twee dingen altijd nog mijlen ver af staat: van zelfkennis, en: van den ande ren kant van de dingen zien die er toch altijd is. In gemoede, vaders en moe ders: hebt u het op de middaghoogte des levens ongeveer, al ver gebracht in de zelfkennis en in het: ook den anderen kant der dingen zien? Over onze kinde ren ook niet praten, met leeraren of an deren, waar die kinderen zelf bij zijn. Wat zijn wij ouders toch verblind. Wat hebben we toch weinig begrip van opvoe ding, dat is: van ons zelf in onze macht hebben, dat velen onder ons die groote fout maar niet kunnen opgeven: over on ze kinderen te praten, waar zij bij zijn. Telkens en telkens sis men in gezinnen komt, van overigens verstandige men- schen, ontmoet men het weer". STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van gisteren. Voorzitter: J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Ingekomen is bericht van afwezig heid van den heer Croles. Huishoudelijke Commissie. Aan de orde is de benoeming van le den voor de huishoudelijke commissie De VOORZITTER benoemt tot stem bergen, en de heer Rothe aan zijn vooroordeelen, als Johanna er hem niet aan herinnerde. Voor d<e Van Bergheims was de christelijke toon, die in het liuis heerschte, iets nieuws; natuurlijk hadden zij ook wel godsdienstig on derwijs gehad, maar nog nooit had den zij het Christendom zoo in het leven doorgedrongen gezien. Helena nam het zeer ernstig op en jaagde er naar om het te grijpen; zij nam zich voor haar leven anders in te richten en in Jezus' voetstappen te treden. Zij meende dat door goede werken te doen en niemand was ijve riger dan >zij in het werden voor de armen; zij hielp Anna en Hedwig in de naaischool, en haar grootste ge noegen was niet haar zieken te be zoeken; dan keerde zij terug voldaan over zichzelven en tevreden weder een stap voorwaarts gedaan te hebben. Johanna nam zich niets voor en deed ook weinig; zij was altijd bang het verkeerd aan te leggen, en het moet erkend worden dat, als zij zich. ergens mede bemoeide, de zaken soms wonderlijk uitvielen. Dan ging zij naar de oude mevrouw en klaagde die haar nood. „Grootmoedertje! ik vang alles verkeerd aan en bet ner gens goed voor, zeg mij-toch hoe ik anders kan worden". Dan luisterde zij met aandacht r.aar de oude mevrouw, die hei milde, oprechte meisje zeer lief had gekre« opnemers de heeren van Lanschot, de Veer, Westerdijk en Danz. In cle vacature De Vos van Steen- wijk worden uitgebracht 32 stemmen, waarvan 31 op den heer de Vos van Steenwijk en één op den heer van der Hoeven, zoodat de heer de Vos van Steenwijk gekozen is. De heer DE VOS VAN STEENWIJK (C. H.) verklaart de benoeming te aan vaarden. In de vacature-Rink 'worden uitge bracht 33 stemmen, waarvan 32 op den heer Rink en 1 op den heer Smeenge, zoodat de heer Rink gekozen is. De heer RINK (lib.) verklaart de be noeming te aanvaarden. De gemengde Commissie voor Stenografie. Aan de orde is de benoeming van leden der gemengde commissie voor de Stenografie. Aftredende leden zijn de heeren Hoffman, Polak en Slingenberg. De heer Hoffman wordt gekozen met 32 van de 33 uitgebrachte stemmen. Eén stem was blanco. De heer Polak wordt gekozen met 31 van de 34 stem men, één stem was uitgebracht op den heer Wibaut, één op den heer Slingen berg, terwijl op één biljet geschreven was: „Ik stem op hem, die altijd strijdt met vuur voor de natuur". Dit biljet wordt van onwaarde verklaard. De heer Slingenberg wordt herkozen met 31 van de 33 stemmen. Twee stèm men waren blanco. De heer HOFFMAN (R. K.), POLAK (S. D.) en SLINGENBERG (V. D.) ver klaren hun benoeming te aanvaarden. De VOORZITTER dankt de stemop- nemers voor hun arbeid. Commissie voor verzoekschriften. De VOORZITTER benoemt tot leden van de Commissie voor de verzoek schriften de heeren Anema (A. R.l, Hermans (S. D.), Steger (R. K.). Gelder man (Lib.), qn Pollema (C. H.). Adres van antwoord. De VOORZITTER brengt het ont- werp-adres van antwoord op de Troon rede ter tafel. De Kamer begeeft zich in de afdee- lingen om het te onderzoeken. De vergadering werd verdaagd tot hedenochtend 11 uur. Uit het Sociale Leven. NEDEKL. WERKLIEDENVERBOND PATRIMONIUM. Het Nederlandsch Werkliedenver bond Patrimonium heeft gisteren te Dordrecht zijn 45ste jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden. Te half twaalf heeft de afdeeling Dordrecht de afgevaardigden in haar lokaal aan de Lange Breestraat ont vangen. Nadat gezongen was Psalm 123 vs. 1 ging de afdeelingsvoorzitter, de heer A. J. Scheurkogel, voor in gebed en heette de aanwezigen welkom. De voorzitter van Patrimonium de heer C. Smeenk, heeft daarna het woord gevoerd. Vervolgens heeft de vergadering zich naar het stadhuis begeven, waar do burgemeester, de heer P. L. de Gaay Fortman, met de wethouders, de hee ren Jansen en Reinhardt, in de feeste lijk aangekleede raadszaal de afge vaardigden heeft ontvangen. De burgemeester noemde het een voorrecht de 45ste algemeene vergade ring van Patrimonium te Dordrecht te mogen ontvangen, en zeide, dat het gemeentebestuur elke vereeniging en elke landelijke organisatie van betee- kenis als een gaarne geziene gast be schouwt. Hij merkte op, dat het van groote beteekenis is voor het gemeen tebestuur contact te onderhouden met verschillende groepen van het Neder- landsche volk en zeide, dat Patrimoni um een der oudste organisaties is, voortgekomen uit den werkenden stand. Hij ging de geschiedenis van Patri monium na van zijn oprichting af, die hij een geloofsdaad roemde, tot heien, en zette de beteekenis der vereeniging uiteeD op het gebied van den arbeid. Hij merkte op, dat op sociaal terrein nieuwe vraagstukken op den voor grond treden bij nieuwe toestanden en sprak de hoop uit, dat het bondsbe- gen. Zij had het talent de jongens bezig te houden, zoo als de heer Rdthe het nooit kon; zij exerceerde met hen als de beste sergeant, zij ging met ren uit rijden en was bij alles opper bevelhebber der kleine schaar. Zij schepte er een bijzonder genoe gen in, krijg te voeren met den heer Rothe, die- dikwijls der vertwijfJing nabij was. Zij meende, dat hij veel aanleg had om een communist te worden, hetgeen men uit zijn denk beelden kon afleiden; en zij vond het e^n weldaad aan de menschheid, hem van tijd tot tijd te schokken en voor andere denkbeelden toegankelijk te maken, nog daargelaten, dat hij ge vaarlijke beginselen had, die men toch noodzakelijk moest zoeken te verbeteren. Op zekeren middag, toen hij toeval lig alleen met haar in den tuin was, nam hij zich voor haar eens ronduit zijn meening te zeggen, want hij kon haar plagerijen, al waren zij ook goed gemeend, niet langer verdra gen „Mejuffrouw". du9 cbegon hij, „ik verzoek u dringend voortaan een an der mikpunt voor uw geestigheden •-te zoeken dan mij. ik heb u dat reeds lang wvllen zeggen, maar steeds heeft mi> de gelegenheid ontbroken; gij zoudt mij nu verplichten, mij in het vervofig met rust te laten". „Zoo et ls wanscht. mijnheer de -té &aat'V zakte Johanna ótooogje»,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5