In de groote St. Janskerk te Gouda w>erd gistermiddag het gerestaureerde gebrandschilderde glas No. 22 over gedragen in tegenwoordigheid van HM. de Koningin-Moeder. Tijdens de rede van Mr. G. Vissering. Op de eerste rij zitten H.M. de Koningin-Moeder, Prins Hendrik, Min. van Karnebeek, Min. Waszink en de burgemeester van Gouda, de heer E. G. Gaarlandt. DAG-AGENDA. 1821 Sept. Stadsgehoorzaal. Ba zaar van het Tehuis voor Vrouwen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheker, wordt van Maandag •17 tot en met Zondag 23 September a.s. waargenomen door de apotheken van df heeren G H. Blanken, Hoogewoerd 171, Teief. 502 en D. J. van Driesum, Mare 7G, Telef. 406. (ünBDUHHHHHHHBBi 4. Is het college van B. en W. van oordeel, dat de benoeming zelve over een te brengen is met de politieke ver houdingen in onzen raad? Ondergeteekende zou gaarne zien, dat deze interpellatie door u aan de orde werd gesteld vóór punt 27 van de agenda. DE TOESTAND DER MIJNWERKERS De Nederlandsclie Mijnwerkersbond heeft een uitvoerig adres aan den raad van Ministers gezonden, dat mede on derteekend is door vele duizenden mijnwerkers. Daarin wordt er op aangedrongen, dat de regeering éen onderzoek instelt naar de toestanden, waaronder de mijnwerkers leven en werken moeten. Er wordt op gewezen, dat hun rechts positie alles te wenschen overlaat. De bestaande instituten als geschil lencommissies, arbeiderscommissies, en scheidsgerecht, bieden volgens het adres geen enkelen waarborg voor een loyale naleving der gesloten overeen komsten en zijn schijn-democratische instellingen. Er bestaat bij de mijn ook een zwar- te-lijst-systeem, door middel waarvan men functionarissen, die men wegens hun plichtsbetrachting tegenover de medearbeiders, ontslaat, buiten het mijnbedrijf weet te houden. De koppeling van het woning-huur contract aan het arbeidscontract, geeft meermalen aanleiding tot een toe stand, welke op slavernij gelijkt. Het opzichthoudend personeel treedt herhaaldelijk hoogst onredelijk en on billijk tegen de mijnwerkers op, terwijl de mechaniseering van den mijnar- beid zeer nadeelige gevolgen voor de mijnwerkers medebrengt. De pensioenen voor de invalide ar beiders zijn geheel ontoereikend. De verzorging cler invalide mijnwerkers is onvoldoende en voorstellen van de zijde van het algemeen Ned. Mijnwer- kersverbond om hierin verbetering te brengen worden genegeerd. Het mijnreglement 1906 wordt zeer verouderd genoemd in verband met de nieuwe afbouwmethoden en biedt geen voldoende waarborgen meer voor het toezicht op de veiligheid. Verder wordt nog verwezen naar de methode, waarop het onderzoek heeft plaats gevonden naar de ramp op Staatsmijn Hendrik. Een en ander is aanleiding, om er op aan te dringen, dat deze een onder zoek zal doen instellen. HET BONDSHUIS DER GEREF. MEISJES GEOPEND. Dinsdagmiddag heeft in intiemen kring de opening van het Bondshuis van den Bond vem Meisjesvereenigin gen op Geref. Grondslag, Ramstraat te Utrecht, plaats gehad. Het bondsbestuur met zijn eere-pre- sidente, Mej. H. H. S. Kuyper. een paar oud-bestuursleden, de commissie van redactie en de medewerkers van Bou wen en Bewaren, een enkel lid van het eere-comité voor het Uitbouwfonds vertegenwoordigers van de Prov. Pro- pagandacommissies en nog enkele af gevaardigden, waren in het Bonds huis bijeen. De bondspresidente, Mevr. C. H. van Alkemade-Kwakkelstein, hield de ope ningsrede, besluitende met het reci- teeren van het laatste couplet van het Bondslied: O Heere, bouw Gtj-Zelf ons huis, Bestier en richt ons streven. Wil, door het veel-gesmade Kruis, Ons d' overwinning geven. Bewaar en bouw ons in 't geloof, Bind' Uwe liefd' ons samen, En wat ons ooit de wereld roov', Op Uw Woord klink' ons: Amen. Zij verklaarde hierop, in opdracht van het Bondsbestuur, het Bondshuis geopend. Daarna voerde nog de eere—presiden te van den Bond, Mej. H. S. S. Kuyper en eenige andere sprekers en spreek sters het woord. STAD EN DORP. Op de vragen van den heer Braat be treffende het maken van onderscheid bij de benoeming van wachtgelders bij het onderwijs in groote steden en in kleine gemeenten antwoordde de minister van Onderwijs, K. en W.: In het algemeen bestaat er geen wette lijke verplichting voor de gemeenten tot het benoemen van wachtgelders bij het onderwijs. Alleen met betrekking tot de aanspraak op de in art. 56 der Lager-on- derwijswet bedoelde Rijksvergoeding be vatten het vierde en het vijfde lid van dat wetsartikel ten deze eenige bepalin gen. Voor de toepassing dezer bepalingen wordt geen onderscheid gemaakt tusschen stad en dorp. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een Duitsch voorstel Inzake de ontwapening. De derde commissie van de Volken- bondsvergadering heeft gisteren de dis cussie over de voorbereiding der ontwa peningsconferentie voortgezet. Graaf Bernstorff diende namens de Duitsche delegatie een ontwerp-resolutie in, volgens welke de Volkenbondsvergade ring zou verklaren, dat thans reeds de veiligheidstoestand, die een gevolg is van de Volkenbondsverdragen, van de vermin dering van wapening, die in de vredes verdragen is vastgelegd en van de ver dragen van Locarno en van Parijs (Kel logg), het mogelijk maakt een eerste stap te zetten tot de bijeenroeping van een al- gemeene conferentie, die de beperking en de vermindering van wapening ten doel heeft. Verder zou de Volkenbondsvergadering den Raad verzoeken bij benadering den datum vast te stellen van de eer'ste ont wapeningsconferentie, die in het jaar 1929 zou moeten bijeenkomen, terwijl de Raad daarbij den voorzitter van de voorberei dingscommissie (jhr. Loudon) de zorg zou moeten toevertrouwen om deze commissie zoo tijdig bijeen te roepen, dat zij het programma van de eerste ontwapenings conferentie zal kunnen vaststellen. Boncour en de meeste delegaties gaven de meening te kennen, dat het onvoor zichtig was een datum te bepalen, voor men het lot kent der bijeenkomst, door de voorbereidende commissie ontworpen. Enkele delegaties wezen er op, dat de ju ridische commissie het verdrag van Pa rijs niet beschouwt als een instrument, dat bij machte is om op doelmatige wijze de internationale conflicten te regelen. Dé commissie verwees het voorstel van Bernstorff naar de commissie van redac tie. De hooge commissaris te Dantzig. De Volkenbondsraad beraadslaagde gis teren over de mogelijke verlenging van 't mandaat van prof. mr. J. A. van Hamel, Hooge Commissaris te Dantzig. Na een langdurige gedachtenwisseling, die met gesloten deuren plaats had, moet de Raad besloten hebben het mandaat van den heer Van Hamel, dat eind Febru ari 1929 afloopt, niet te verlengen. Over een opvolger schijnt de Raad het nog niet eens te zijn geworden. Veel kans zou hebben de Italiaansche marine-offi cier Gravina. (Zie verder onder Telegrammen). Het terrein voor het Volkenbondspaleis. De autoriteiten van den Volkenbond en van het kanton en de stad Genève zijn 't thans eindelijk eens geworden over het bouwterrein voor de drie nieuwe Volken bondspaleizen. Men heeft de keuze geves tigd op het bekende park Ariaüa, dat even buiten Genève ligt op een hoogte boven het meer. Voor het gebruik van dit park is de toestemming van den gemeenteraad van Genève noodig en naar de N. R. Crt. ver neemt, zijn de socialisten tegen den af stand van het park, ofschoon de Volken bond bereid is in ruil daarvoor aan de stad Genève alle onmiddellijk aan het meer gelegen gronden te geven, die oor spronkelijk voor den bouw van het Vol kenbondspaleis bestemd waren. In goed ingelichte Geneefsche kringen vreest men zelfs, dat de oppositie der so cialisten zoo hevig zal zijn, dat zij beslui ten zullen een volksreferendum tegen een eventueel gemeenteraadsbesluit om een gedeelte van het park Ariana aan den Volkenbond in ruil te geven aan te vra gen." Men acht het geenszins uitgesloten, dat de bevolking de overeenkomst tus schen den Volkenbond en het gemeente bestuur zal verwerpen. DE ORKAAN IN AMERIKA. Meer dan 2000 slachtoffers. Men vreest te New York, dat het totaal der doodenlijst, van den orkaan waar schijnlijk meer dan 2000 zal bedragen. De schade aan de eigendommen in Flo rida alleen bedraagt meer dan 20 mil- lioen pond sterling. De staat van beleg is afgekondigd te Palmbeach. Eenige van de mooiste hotels aldaar zijn vernietigd. Te Portorico moest een beroep gedaan worden op de troepen om relletjes te on derdrukken, die een gevolg waren van plunderingen. Gisteren maakte New York een naspel van den storm mee. De wind was zoo ge weldig, dat eenige personen door de win kelruiten gedrukt werden. Het verkeer op straat werd stilgezet. 660 slachtoffers in de Fransche koloniën. "Het ministerie van Koloniën te Parijs fleelt mede, dat volgens de laatste tele grammen op de Antillen 660 personen ten gevolge van den tornado zijn gedood. Er worden maatregelen genomen om de bevolking van levensmiddelen te voor zien. DE AMNESTIE IN BELGIë. Een bemiddelingsvoorstel. De minister van Staat, Van de Vijvere, die leider van de rechterzijde is, is er naar uit Brussel gemeld wordt in ge slaagd een voorstel in te dienen, waar door een ministercrisis kan worden voor komen; hierdoor zou de verjaring van de straf voor alle politieke veroordeelden gelden, dr. Borms en de uitgewekenen in Nederland inbegrepen. Van Cauwelaert verdedigde de in vrij heid stelling van dr. Borms. De regeering zou na de aanvaarding van haar amendement op het voorstel-v. Cauwelaert, niet ongeneigd zijn dr. Borms in vrijheid te stellen; zij heeft voorgesteld, de zaak weer naar de Kamerafdeeling te verwijzen. Met dit al bestaat er thans ech ter weinig kans dat er nog iets van de amnestie zal komen. ONZICHTBAAR MAKEN VAN GEBOUWEN. Militaire proefneming in Duitschland. Op het vliegterrein Böblinger bij Stutt gart werden gisteren naar de „Tel." me dedeelt, proeven genomen met het on zichtbaar maken van gebouwen, zooals b.v. geisoleerd gelegen fabrieken, ter be veiliging tegen aanvallen uit de lucht. Als proefobject diende een boerderij, welke bij het vliegveld ligt. Op 150 M. af stand van elkaar waren tien" nevelver- spreiders met elk 100 liter inhoud rondom de boerderij opgesteld, die door het neer drukken van een knop tegelijk in werking werden gesteld. Binnen enkele seconden ontwikkelde zich een wolk, die met groote snelheid omhoog steeg. De wolk was eerst wit van kleur, dochiwerd spoedig grijs, en strekte zich uit over een oppervlak van 500 vierk. meter en een hoogte van 80 k 100 meter. De boerderij was volkomen aan het oog onttrokken. Waarnemingen uit een voor dit doel opgestegen vliegtuig bevestigden het succes der proefneming. KORTE BERICHTEN. Briand heeft vóór zijn vertrek uit Ge nève in een persgesprek zeer hoopvolle verklaringen afgelegd inzake de regeling der ontruimings- en der herstel-kwestie. In Egypte hebben twee tamelijk ern stige aardbevingen plaats gehad. De staking in de Australische havens heeft de werkgevers doen besluiten, onge organiseerde arbeiders op te roepen. Nabij Kingsbay zijn ballonresten ge vonden. Een geuit vermoeden, dat het Zeppelin-overblijfselen zouden zijn, wordt door het Wolff-bureau op deskundig ge zag onaannemelijk verklaard. De Argentijnsche Kamer heeft met algemeene stemmen de wet op den acht- urigen werkdag aangenomen. Naar de Deutsche Zeitungsdienst ver neemt, zal dr. Stresemann eind October naar Berlijn terugkeeren en 1 November aanstaande zijn ambtsbezigheden hervat ten. In Engelsche liberale kringen heerscht groote ontstemming over de houding der Engelsche delegatie te Genève. Bulgarije heeft Achmed Zogoe als ko ning van Albanië erkend. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Vestiging' en vertrek. Ingekomen van: Den Haag, A^ J. Brouw en gez., Groeneweg iAmsterdam, C. van 't Riet, onderwijzer, Dorpstr. 34; Naald wijk, H. J. L. Enthoven, Pr. Hen drikstraat 49- Reeuwijk, M. C. O ver dam, huishoudster, Nesse 8; Bandoeng, N.O.I., J. Ruis en gez., Grripensteinstr. 42; Ter Aar, B. H. Kroon, broodb.kn., Dorpstr. 64; Hoeven, M. de Rooij en gez.», arb.; Ótweg 8; Amsterdam, G. J. v. d. Weetering en gez., keliner, Raad huisstraat 23órood; Hazerswoude, W. Loomans, echtgen. van S. P. Mens Hooftstr. 229; Rotterdam, P. Koud- staal, huishoudster, Hooftstraat 244; Maarsseveen, P. Doeland en gez.,r ma gazijnknecht, Grijpensteinstr. 4; Vught L. Jongejan, Wilhelminastr. 25c. Vertrokken naar: Boskoop, P. de.i Heit:g, Hooftstr. 138; Eindhoven,Tree- wenburgstr. 13, J. ïvl. Mirck, Raadhuis straat 44; Boskoop, J. F. Odijk, Steek- terweg 30; Arnhem, Eusebiusbuitensin- gei 42, W. M. Somson, Wilkelmina- straat 51; Veur, J. Arends en gez., scheepstimmerman, Hugo de Grootstr. 24- Heen vliet, E, C. van der Meer, huishoudster, Wilhelminastr. 13; Bos koop, H. G. Benckhuijzen' en gez., rei ziger. Groeneweg 10; Leiden, Witte Sin gel 04a, R. Altona, Hoorn 184; Haar lem, Klevelaan 99 J. de Groot, School straat 12- Rotterdam, Heemraadsingel 238, J. M. Cannegieter, Oudsh.weg78 Leiden, Jan van Houtkade 16b, D1. Cannegieter, Oudsh.weg 78; Valburg, B. A. van Dijk, Raadhuisstr. 14; Leiden Rapenburg 2, J. C. Kom, dienstb., Raad huisstraat 18; Leiden, Haarlemraerstr 128, E. van Deuren, dienstb., Corn, de Vlamingstr. 17; Alkemade, J. P. Zoet rijwielhersteller, Raadwijkstr. 4. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Hedenmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorz. de Burgern. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergaderingmet gebed, waarna de notulen worden ge lezen en gearresteerd. Ter tafel komen eenige ingekomen stukken,, waaronder eenige missives van Ged. £>t., houdende disposities op raads besluiten. Worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt in behandeling de vast stelling van de Gemeenterekening '27 De commissie tot onderzoek stelt, be houdens enkele opmerkingen en vragen, voor <1* yekening voorloopig vast te stellen. De batige sloten bedra- ?en f i3S.io8,39l/2; denadeelige sloten i3M93j65, zoodat er een batig sal do is van f 0.717,74V2. Wat betreft de ka- pitaaldienst is er nog .een kl'ein nadee- lig„saldo; als gevolg v^n de stratenaan leg. De rekening wordt z.h.st. vastge steld. Ook betreffende de begrooting van het waterleidingbedrijf en de Gemeente- begrooling 1929, h-cft de commissi© van onderzoek rapport uitgebracht. De commissie stelt voor om een hiooger bedrag dan f 150,uit te trekken voor de werkzaamheden verbonden aan de inning vanbruggelde-n. B. en W. zul len met deze opfnerking rekening hou den en met B. en W. van Hazerswoude over deze zaak confereeren. De com missie stelt verder voor het salaris van den ambtenaar ter secretarie te brengen op fnoo, B. en W. sympathiseeren zeer met dit voorstel en willen zelfs nog iets verder gaan en stellen voor het salaris te bren- gen op f 1200. Aldus wordt besloten. e post schrijfLoonen voor de volontairs wordt op voorstel van de commissie ver hoogd van f5,op f 100,De post voor onderhoud van brandbluschmidde- len wordt eveneens op voorstel van de commissie gebracht van f 100,op f 200,in verband met de aanschaf fing van een brandzeil. Verder stelt de commissie voor de post voor het on derhoud van straatlantaarns te handha ven op f1800,omdat wat deze zaak betreft, nog wel verbeteringen kunn1©,? worden aangebracht. Aldus wordt be sloten. Verder wordt besloten de post voor onderhoud van wegen te brengen van f1800,op f2000,de post voor het onderhoud van da begraafplaats van f 150,op f200, De Voorz. maakt nog eenige op merkingen over de begrooting ©n wijst 'er o.a. op, dat er een belastingverlaging van 5 op 4V2 tegemoet kan worden ge zien. De begrooting jyordt daarna vastge steld in ontvang en uitgaaf op totaal f 78.284,85V2. De post onvoorziene uit gaven bedraagt f9.467,58. De kapi- taaldienst sluit met een batig slot van f 643,95 V2. Tevens wordt vastgesteld de begroo ting yan het Waterleidingbedrijf; in ge wone dienst op een bedrag i,n ontvangst en uitgaaf van f 6.078, in kapitaal- dienst van f i.2a6,66v_'. Op zijn verzoek wordt aan dan heer W. A. van Bezooijen, hoofd der O.L.S. alhier, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking onder dankzegging voor ae aan de gemeente bewez, n diensten. Het ontslag zal ingaan op 1 Januari of zoo veel eerder als in de vacature is voor zien. Z.h.st. wordt vastgesteld een besluit betreffende verhaaC van bijdragen we gens inkoop van diensttijd. Daarna komr in behandeling een voor stel van B. $n W. om ten behoeve van de brugbouw nog een stukje grond aan te koopen van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk. Djt ^ischt eeu bedrag VfUi Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. N. C. R. y. 5.30 Vooravond-concert. 8.00 Uitzendavond. Deze avond is af gestaan aan de Federatie van Cnr. Hist. Jongere 1 groepen. Sprekers: de heer N. G. J. v. Schouwenburg, vcorz. der Fedo- ratie, Amsterdam; de heer J. R. Snoeck Henkemans, Lid der 2 e Kamer, Ben Haag; mej. Frida Kate, Lid der 2e J£amer, Am sterdam; Ds. J. Langman, Lid der 2e Kamer, Voorburg. Medewerkenden: mej. Marthav. d. Berg', zang; mei. X. C. Diehl AmsterdLam, declamatie; de hear P. v. d. Beek, Haarlem, piano; de heer W. Paulik, Haarlem, jpiano. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 Diner-concert. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klbk. 8.01 Het Omroeporkest. 9.05 Liederen uit de i8e eeuw. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. 10.10 Voortzetting van het concert. KöNIGSWUSTERlH., 1250 M. .20 Namiddagconcert. .35 Kerkconcert. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 468,8 M. 6.05 Vooravond-concert. 8.20 Avondconcert. 9.20 Fontan&avond. Daarna muziek. DAVENTRY, 1604,3 M 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkest. 6.40 Muzikaal tusschenspel. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 9.50 Scheepsberichten. 10.35 Muziek. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 5 .05 Koersen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. In de pauze: Persberichten. bijna f200,Het voorstel wordt aan genomen. Een comptabiliteitsbesluit wordt vast gesteld. Betreffeinde een reclame wegbelasting wordt besloten volgens advies van B. en W. Verder vragen B. en W. inzake be- noodigden grond voor de Bruggestr. on der Hazerswoude, een blanctf crediet voor het inwinnep van rechtskundig ad vies. De heer Van Egmond vraagt of er geen andere weg is. De V 00 rz. is van meening dat geen andere weg .mogelijk is. Omdat de eige naar van den grond een raadslid is e>p aanwezig is, kan spr. geen verdere in lichtingen geven. De heer Oppelaar yindt het ook zeer jammer dat deze weg ingeslagen moet worden. Na nog penige bespreking, wordt be sloten dat de Drugcommissie met den eigenaar van den grond in overleg .zal treden. Tevens wordt het crediet voor rechtskundig advies toegestaan. Bjj de rondvraag wees d9 heer v. d. E nt er op dat in de Hooge waard een drietal straatlantaarns geheel in het hout verscholen zijn. De Voorz. zal met deze opmerking rekening .houden. De h'eer y. Egmond maakte er op merkzaam op dat de vleugel van de brug bij zijn woning heel slecht is. De Voorz. zal een onderzoek laten instellen. Daarna sluiting. SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboren: Theo- dorus Johannes z.v. H. L. van der Horst en G. Haver; Hubrecht, z.v. H. Luijk en E. A. Birkhoff; Christina Pe- ttronella d.v. P. Vis en C. Westerbeek; Cornelis z.v. P. Kooger en 'A. van Ste en gel; Jantje d.v. L. Staring en A. Post; Jansje d.v. W, Smit en J. de Jong; Ca' tharina Jacoba en Simon Jacob d. en z. van S. de Ridder en J. van Oostveen. Petronella Alberdina Jacoba Maria d.v. J. C. van der Horst en F. J. Bedjers- bergen. Ondertrouwd: Anthonie Colijn 25 j. en Nelly Antoinette Bergman 24 j.; Gehuwd: Andries Kreeft 27 j. en Ly- dia Alida Durieux 25 j. Overleden: Johanna Geertruida van der Eist 52 j. echtgen. van P. Duin- meijer. Gevestigd: J. J. C. van Leeuwen en fjez., Hoofdstr. 199a van Alkemade; piej. S. Bosman, Rijksstraatweg 266 van Engwirden; A. H. Balk, Hoofdstr. 80 van Ede; mej. D. C. C. E. Blom. Hoofdstr. 210 van Woerden; mej. A. Baas, Bijdorpstr. 1 van Zevenhoven: mej. A. van der Maden, Terj ling er lam 33 van Oegstgeest; A. van der Voet en gez., Westerstr. 4 van Warmond; mej. A. Verbree, Hoofdstr. 68 van Voorhout. Vertrokken: mej. E. J. Koning v .11 Hoofdstr. 107 naar Driebergen; mej. A. van Beek van Hoofdstr. 185 noar Lisse; H. J. Th. van Duin van Hoofdstr. 30a naar Heemstede; M. W. Me.man van Hoofdstr. 176 naar Heemstede: L. A. Kreeft geb. Durieux van Oude Po t straat 63 k naar Hillegom; J. A. va 1 Kesteren van Rijksstraatweg 26a na Sittard; J. Plagmeijer van We.te c den 1 naar Anna Paulowna.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2