CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9<f° JAARGANG DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2545 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 230 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 a&JgoljQr Aangesloten op het Streeknet Lisse Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De breuk voorkomen. Zoo is dan dezer dagen het tafel laken tus3chen Stenhuis en de S.D.A.P. volkomen doorgesneden. Nu Stenhuis weigerde om als Tweede Kamerlid ontslag te nemen wordt hij niet meer als vertegenwoordiger der S.D.A.P. erkend. Hij behoort dus voortaan openbaar tot de oppositie. Wat het eerste begin geweest is, wordt nog steeds geheim gehouden. Wel verluidt dat de heer Stenhuis op- Vattingen op sexueel gebied voorstond die zelfs voor een sociaal democraat te ver gaan. Daarom zou hij als leider van het Vakverbond zich onmogelijk gemaakt hebben. Toch kan dat niet worden aange merkt als de politieke oorzaak. Stenhuis was steeds de man van de revolutiedaad. Steeds oproeriger werd zijn taal. met steeds meer kracht eschte hij daden. Dat moest op den duur de partij schaden. Immers waaraan dankt de S.D.A.P. haar open baren invloed? Uitsluitend aan haar gematigd parlementair optreden. Steeds heeft de S.D.A.P. het afgelegd als zij kwam met revolutiedaden. Dat heeft in 1903 de Spoorwegstaking geleerd. Dat is ook nog gebleken bij de groote vergissing van Troelstra in 1918. Maar de S.D.A.P. wint terrein, komt tot bloei wanneer zij zich als parlementaire partij overal nestelt. Daarom kan de S.D.A.P. een type als Stenhuis niet gebruiken.. Zoolang Stenhuis nog nu er. dan onder de ta fel te werken was kon men hem nog dulden. Maar nu hij aanhang krijgt en school maakt moet met hem ge broken worden. En toch, heeft Stenhuis niet veel van een Troelstra in zijn beste dagen? Ook Troelstra was de revolutionair van de daad. Alleen maar toen had de partij niet het groote aantal mannen die leiding konden geven, daarom kon Troelstra zich nog eens vergissen en toch leider blijven. Toch speelt de S.D.A.P. hoog spel met het uitwerpen van Stenhuis. Hij toch was de man die sprak naar het hart van de massa. Wanneer Sten huis zijn donderende revolutierede hiéld volgde steeds een geweldig applaus. Juist nu men dezen geweldige als te genstander krijgt, voorloopig zelfs nog als tegenstander in de Staten Ge neraal, beteekent dat een ernstige be lemmering. Intusschen leert het ons alweer dat de hooggeroemde eenheid in de S.D.A.P. vaak niet meer dan schijn is Zoolang de massa en de leiders met leuzen tevreden zijn en achter leuzen zich kunnen verbergen gaat het goed. Maar daar achter woelt en gist het. Het kan ook niet anders. Het leven is meer dan een leuze. STADSNIEUWS. DE LEIDSGHE HOUT. Het dagelijksch bestuur van het .Fonds voor Aanleg, Onderhoud en Beheer van Wandelparken", be staande uit de heeren mr. A. van de Sande Bakhuyzen. voorzitter; en B. F. Kranz, secretaris-penningmeester, heeft een circulaire tot de Leidsrhe Burgerij gericht betreffende den Leidschen Hout. Helaas ontvingen, wij deze circulai re eerst met de post van hedenmor gen. terwijl het „Leidsch Dagblad" haar reeds gisteravond opgenomen had. Hoewel bezwaar makende tegen het feit, dat niet alle plaatselijke Maden hier ter stede op gelijken voet behandeld zijn, laten wij om het belang dezer zaak den betreffenden oproep aan de burgerij hieronder volgen: „Aan de Leidsche Burgerij Eenige jaren geleden dacht nog niemand aan e'en Leidschen Hout. Thans denken reeds vele stadge- nc-oten, dat met den aanleg wel wat meer spoed kon worden gemaakt. Zoo snel gaan nu tegenwoordig de it'.ocën. De juiste waarheid ligt ech ter net in het midden, n.l. de Leid srhe Hout is er bijna. Dank zij veler medewerking is bijeen 80.000 gulden. Uitgegeven is er tot nu toe vrijwel mets. Intusjchen is het genoemde be- urag nog niet geheel toereikend om veilig te kunnen beginnen aan dat gedeelte, dat het eerst onder handen ginomen moet worden n.l. het hooger l-< lagene, op de kaart gezien: tus- s hen Warmonderyveg en vijver 3. 1 ze circulaire beoogt dus: een be roep op Uwe financieele medewer king. op Uw burgerzin en in dit geval ook op Uw eigenbelang; want van oen Leidschen Hout zal zeer spoedig i;a den aanleg een ieder kunnen ge nieten. Zooals zoovele zaken hteden ten da ge dieper zijn nagespeurd op het ge bied van land- en tuinbouw, zoo is dat ook geschied op het stuk van be- bossching. Het aantal jaren, dat jon ge aanplant noodig heeft om reeds een aangename omgeving te kunnen gaan vormen, is niet groot en veel minder, dan algemeen wordt aange nomen. Er zijn hoopvolle besprekingen ge opend met de Rijksautoriteiten om. wanneer de Leidsche Hout wordt aangelegd als werkverschaffing, een Rijkssubsidie op de loonen te kun nen ontvangen, waardoor een deel der door Leidenaars betaalde belas tingpenningen weer naar Leiden te rugkeert. In de afbeeldingen op deze circu laire doemen reeds toekomstbeelden op, als sport- en oefenvelden omge ven door groen, aangeleund aan den Hout en practisch gelegen voor het publiek. Moge ook dit bij U het ge voel voor een Leidschen Hout nog meer aanwakkeren. Waarschijnlijk zal deze circulaire ook in handen komen van hen, wier zeer gewaardeerden steun wij reeds mochten ondervinden; zij willen dan wel hunne reeds gebleken sympathie c'ubbel vruchtbaar maken door dit sprekend geschrift door te geven aan hen, wier belangstelling voor de goe de zaak zich tot nu toe niet heeft ge materialiseerd in den vorm van een geldelijke bijdrage. In onze eerste circulaire schreven wij, dat het erom ging, óf de Leidsche Hout er zou komen. Dit .staat nu vast. Thans gaat het erom: hoe gauw dit zal geschieden. Een ieder zal het wel met ons eens zijn: hoe eerder, hoe liever!" De omzendbrief bevat twee afbeel dingen, n.l. een plattegrond in kleu rendruk van het aan te leggen bosch met gebouwen enz. en een teekening zooals' het geheel er uit zal zien ais de plannen van thans in de toe komst, dank zij veler medewerking, zullen kunnen worden ten uitvoer gebracht. HET KWEEKEN VAN PLANTJES DOOR SCHOOLKINDEREN. Zöoals bekend is, tracht de Leidsche Bloeraistenvereeniging het kweeken van plantjes aan te moedigen onder de school gaande jeugd. Ieder voorjaar worden aan de scholen, die zich daarvoor opgaven, jonge plantjes afgegeven en in het najaar houdt zij een tentoonstelling, waarbij prijzen worden uitgeloofd voor de beste jonge kweekers. Gisteravond had de beoordeeling plaats voor de Chr. Opleidingsschool aan net Noordeinde 40, hoofd de heer A. L. L. Gathier. Aangezien de eigenlijke tentoonstelling der Vereeniging in Augustus viel en de school nog vacantie had, werd deze groep afzonderlijk beoordeeld. De volgende leerlingen behaalden prij zen: Ellen en Jan de Troye, eerste en tweede prijs. Pim ten Braak 3e en Gré Rotteveel 4e prijs. De volgende leerlingen werden even eens beloond: Henk Lamme, Martinus Of- fringa, Annie Janssen, Henk van de Ven, Cor Brouwer, Beppie Landaal, Bob van Gelder, en Wim Nieuwenhuis. De vereeniging hoopt het komende voorjaar voort te gaan. Dan zal een klei ne beschrijving er hij gegeven worden, hoe de plantjes gekweekt moeten worden, want het blijkt nog telkens, dat niet allen de behandeling weten. WINKELWEEK. We herinneren onze lezers-winke liers aan de vergadering,, die heden avond 8Vi uur in de kleine Stadszaal zal gehouden worden ter bespreking van de winkelweek' van 26 Sept tot 3 October a.s. Men kan zich daar ook nog als deelnemer opgeven. JUBILEUM C. VAN VARICK. Den lsten October a.s. zal de heer C. van Varick, hoofdboekhouder bij de N.V. Scheeps- en Reparatiewerf „De Hoop" voorheen Gebr. Boot al hier, den dag herdenken dat hij ge durende 25 jaren bij genoemde firma is werkzaam geweest. Op 1 October 1903 als jongste be diende zij de administratie op de voormalige scheepswerf .,De Waard" iri dienst getreden, mag de heer Van Varick in deze kwart-eeuw op een mooie en eervolle staat van dienst terugzien. Wij twijfelen dan ook niet of de lste October zal voor den a.s. jubi laris stellig niet onopgemerkt voor bijgaan. GOUDEN JUBILEUM. De heer H. W. Hagei.ian alhier zal 29 September a.s. zijn gouden jubi leum herdenken als letterzetter Lij de N.V. v.h. fa. E. J. Brill. Dit jubileum zal voor den heer Hageman tevens een afscheid beteekenen. wijl hij als dan met pensioen gaat. De jubilaris werd op 31 Aug. j.l. be giftigd met de eere-medaille in brons van de Oranje Nassau Orde. BLOEMPJESDAG. Zaterdag is het bloempjesdag voor het Sanatoriumfonds van de Onderofficieren- vereeniging „Ons Belang", afdeeling Lei den. De Sanatoriumcommissie doet nog maals een beroep op de bekende offer vaardigheid van het Leidsche publiek, om ook op dien dag een bloempje te koopen en daardoor een kleinigheid bij te dragen voor het zoo mooie doel. DE STAND DER WERKLOOSHTED Bij de Arbeidsbeurs stonden op 19 Sept 1928 ingeschreven 423 werkzoe kenden. Op denzelfden datum van het jaar 1927 bedroeg het aantal inge schrevenen 560. Door het R.-K. Kerkbestuur al hier is aan de firma J. A. Elder horst en Zonen te Zoeterwoude opgedragen om de klokken in de R.-K. Kerk aan de Haarlemmerstraat (Mon-Père- Kerk) in den vervolge door een elec- Irisch apparaat te doen luiden. Met de voorbereidende werkzaam heden is aanvang gemaakt. Door bovengenoemde firma zijn reeds meerder© dergelijke installaties in torens aangebracht, hetgeen zeer voldoet. Gistermiddag heeft op het Raamland de 12-jarige J. J„ wonende aan de Haven bij het voetbalspel zijn been gebroken. Door den dokter van den E.H.D. is het been gespalkt, waarna het knaapje naar het Acad. 7iekenhuis is gebracht. BINNENLAND. DE SOC. DEM. TWEEDE KAMER FRACTIE. Dinsdag heeft de sociaal-democra tische Tweede Kamerfractie een ver gadering gehouden. Van het verhandelde deelt Het Volk het volgende mede: Aangezien partijgenoot R. Stenhuis geweigerd heeft gevolg te geven aan den wensch van het Partijbestuur en van den Partijraad, dat hij zijn Kamer lidmaatschap zou neerleggen, nam de fractie, overeenkomstig de haar door de vergadering van den Partij raad op 9 Sept. 1.1. gedane uitnoodi- ging het besluit, R. Stenhuis van heden af niet langer als lid der fractie te beschouwen. Van dit besluit is aan het Partijbe stuur, aan R. Stenhuis en aan den voorzitter der Tweede Kamer mede deling gedaan. Bij de bespreking van de houding der fractie bij de, dien middag plaats vindende, stemmingen betreffende de voordracht voor het voorzitterschap der Tweede Kamer, bleek, dat in de fractie groote ontstemming heerschte over de wijze, waarop het Kamerlid, Jhr, Mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck zich van zijn taak als voorzit ter heeft gekweten bij de jongste be handeling van het wetsontwerp op de besmettelijke ziekten (de vaccinatie verplichting). Hoewel de fractie het standpunt bleef innemen, dat voor het eerste voorzitterschap der Kamer een lid van de talrijkste fractie dient te worden voorgedragen, rees bij haar de vraag, of zij ook ditmaal haar stemmen op genoemd Kamerlid zou kunnen uit brengen. De fractie besloot zulks wél te doen, daarbij echter uitdrukkelijk verklaren de, dat h.i. deze kwestie in 1929 door de nieuwe Kamerfractie nogmaals em stig onder oogen zal dienen te worden gezien, en dat alsdan de thans geno men beslissing in geen enkel opzicht als bindend zal kunnen worden be schouwd voor de leden der nieuwe fractie, die tot de huidige fractie heb ben behoord. GENERAAL SNIJDERS NAAR INDI6. De Voorzitter van het Comité Vlieg tocht Nederland-Indië, gep. generaal C. J. Snijders, die door de Indische Vereeniging voor Luchtvaart is u*tge- noodigd om de opening, eind October a.s., in Indië van de Luchtlijnen der Nederlandsch-Indische Luchtvaart- Maatschappij bij te wonen, is gister middag met den trein van 2.53 uur van het Staatsspoorstation te Den Haag vertrokken om zijn reis aan te vangen. De Generaal zou te Arnhem over nachten en hedenmorgen met den trein naar Genua vertrekken om daar over te gaan op de Indische boot. Zeer vele autoriteiten en vrienden van Gen. Snijleds waren aanwezig aan het spoorstation hij zijn vertrek, sommigen met hun dames. De heer E. Enthoven, vice-voorzitter van den Raad van bestuur der Ned. Indische Luchtvaart-Mij., sprak in een even te voren in een der wachtkamers gehouden bijeenkomst, den vertrekken den generaal als volgt toe: „Excellentie, De Raad van bestuur der Ned. Ind. Luchtvaart-Mij. wil op het oogenblik, waar u op het punt staat naar Indië te vertrekken om de opening der vlieg- diensten in Indië mede te maken, U zijn dank betuigen, dat u zich der waarts begeeft om bij die plechtigheid tegenwoordig te zijn om door het en kele feit van uw tegenwoordigheid, daaraan meer luister bij te zetten. Wij weten, dat met de opening een hartewensch van u in vervulling gaat en u wilt daarginds wel zeggen dat de mannen, die in het Vaderland de op richting der Ned. Ind. Luchtvaart-Mij. mogelijk maakten, ook in gedachten bij dat heugelijk gebeuren tegenwoor dig zijn. Wij wenschen u goede reis en roe pen u een tot weerziens toe bij uw behouden thuiskomst". (Applaus). Generaal Snijders antwoordde met een kort woord en zeide, gaarne aan' den wensch van hen, die de oprichting der Ned. Ind. Luchtvaart-Mij. in het vaderland mogelijk maakten, te zullen voldoen. Na van de afwezigen persoonlijk af scheid te hebben genomen, en vele handdrukken te hebben gewisseld, stapte de heer Snijders in*, waarna te precies 2.53 uur, onder een driewerf: „Leve de generaal!" der achterblijven- den, het vertrek plaats had. DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN HET RIJK EN DE GEMEENTEN. Het Nederlandsch Correspondentie bureau bericht: Op onze vraag aan den minister van Financië, of hij ons inlichtingen kon geven over het tijdstip, waarop het in de Troonrede toegezegde voorstel tot herziening van de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeen ten zal worden ingediend verklaarde de minister, dat de indiening spoedig kan worden verwacht. Hij had, zeide Z. Exc., in het vorige najaar verklaard, dat hij hoopte, dat het voorstel in September 1928 de Ka mer zou kunnen bereiken en alsdan vóór de verkiezingen nog zou kunnen worden afgedaan. Hij stelt er prijs op, te bevorderen, dat dit plan, althans wat de uitvoe ring door de Regeering betreft, wordt gevolgd. In dit zelfde verband vroegen wij inlichting over de zinsnede in de troon rede, luidende: „De financieele toe stand blijft tot soberheid manen, niet het minst, omdat de zware lasten, door de verschillende publieke licha men op de bevolking gelegd, een duur zame verbetering van den economi- schen toestand belemmeren". Is hierin zoo vroegen wij ge lijk er uit afgeleid is, een verwijt aan de gemeenten te lezen? De minister antwoordde: Ik begrijp niet, hoe iemand op de gedachte gekomen is. Hetzelfde „ver wijt" zou dan immers mede tot het Rijk gericht zijn in de beide voorgaan de jaren, zelfs uitsluitend tot het Rijk. Verleden jaar luidde deze zinsnede: „De financieele toestand blijft zorg- eischend, in de voornaamste plaats, omdat de zware lasten, op de bevol king gelegd, de herleving der welvaart en de verruiming der werkgelegen heid vertragen". Een jaar vroeger was een clausule van gelijke strekking opgenomen. Dat thans van „verschillende publieke li chamen gesproken wordt, heeft slechts deze beteekenis, dat soberheid voor h et R ij k (natuurlijk kan in 'n Troon rede alleen daarvan sprake zijn) niet slechts noodig is tot vermindering van eigen belasting, maar ook om de gel den te vinden, welke de herziening van de financieele verhouding van 's Rijks schatkist zal vorderen, d.w.z. tot vermindering van gemeentebelas tingen, die dikwijls zonder schuld van de gemeenten veel te hoog zijn opge voerd. DE MUIDER TOL. Het Tweede Kamerlid Staalman had aan den Minister van .Waterstaat de volgende schriftelijke vraag gesteld: Is de minister bereid, krachtig mee te werken, opdat de onhoudbare toe stand aan den zoo sterk het verkeer belemmerenden tol te Muiden zoo spoe dig mogelijk geregeld worde? Minister van der Vegte, heeft nu daarop het volgende geantwoord: De tol te Muiden wordt geheven op een wegvak, dat na Mei 1930 voor het doorgaande verkeer geen beteekenis meer zal hebben, aangezien dan een thans in aanleg zijnd weggedeelte ge reed zat komen, waarover het ver keer op den Rijksweg Amsterdam» ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooraitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De heer R. Stenhuis uit de soc.-dem. Kamerfractie gestooten. Generaal Snijders is naar Indië vertrokken ter bijwoning van de ope ning der Indische luchtlijnen. Het antwoord van den Minister van Waterstaat over den Muider tol. Indiening van een wetsontwerp tot herzieining van de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten kan spoedig worden verwacht. De algemeene vergadering van ..Patrimonium.". De Kaasdag te Woerden. Groote brand te Helmond. Belastingverlaging te Koudekerk en Leimniden in uitzicht gesteld. Hedenmorgen is het tweede vlieg tuig van Amsterdm naar Indië ver trokken. De orkaan heeft ook de Bovenwind- sche eilanden geteisterd. Buitenland. Een Duitsch voorstel* ter bespoedi ging van het werk der ontwapening Het terrein voor het Volkenbonds paleis te Genève. De orkaan in Amerika heeft meer dan 2000 slachtoffers geëischt. Er bestaat weinig kans dat er nog iets van de amnestie in België zal komen. Amersfoort aan de Zuidzijde van Mui den zal worden geleid. Toch moet afkoop van den tol wen- schelijk worden geoordeeld. Daarover zijn in het voorjaar van 1928, met medewerking van de ver- keersbonden, onderhandelingen ge opend, welke onderhandelingen nog niet zijn geëindigd. Onzekerheid omtrent de waarde, die de tol na het tot stand komen van het nieuwe wegvak nog voor de tolheffers zal vertegenwoordigen, maakt de on derhandelingen moeilijk, doch er be staat eenig uitzicht, dat zij een gun stig verloop zullen hebben. Het schijnt nauwelijks noodig hier aan toe te voegen, dat de regeering bij het bepalen van haar standpunt in zake afkoop geen invloed kan toeken nen aan wanordelijkheden en daden van eigen richting, als waarmede in den laatsten tijd een deel der belang hebbenden meent doel te kunnen tref fen en die in een beschaafd land niet thuis behooren. De voorzitter en secretaris van het Hoogheemraadschap te Muiden. de heeren A. Bredius te Baarn en C de Raadt te Muiden, hebben gistermid dag te Haarlem een conferentie gehad met de leden van Ged. Staten, de hee ren Hendriks en Jhr. van Lennep. Het Hoogheemraadschap moet im mers ingevolge de wettelijke bepalin gen het advies van Ged. Staten inwin nen, alvorens ingrijpende maatregelen kunnen worden genomen. Aan de orde was het voorstel van den minister van waterstaat, dat 60000 gulden biedt als afkoopsom voor den tol. Het Hoogheemraadschap verlangt 125.0CO. Ged. Staten zullen spoedig een ad- vies uitbrengen. DE ROTTERDAMSCHE BURGEMEESTERSBENOEMING. De heer A. Hanemaaijer heeft den volgenden brief tot den voorzitter van den Rotterdamschen gemeenteraad ge richt: In opdracht van de rechtsche raads fractie in onzen gemeenteraad richt ik, als voorzitter van deze raadsfrac tie tot u het verzoek, in de a.s. zitting van den raad tot het college van B. en W. de volgende vragen te mogen richten: 1. Is aan het college van B. en W. officieel bekend, dat tot burgemeester onzer gemeente is benoemd de heer Mr. P. Droogleever Fortuyn, te 's Gra- venhage? 2. Is met het college van B. en W. of met zijn afzonderlijke leden inzake deze benoeming eenig overleg ge pleegd of contact gehouden van de zij de der regeering? 3. Zoo niet, acht het college van B. en \V. het dan juist, dat onze groote stad van 575.000 inwoners óp zoodani ge wijze zich haren burgemeester ziet aangewezen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1