Wilde, de Raadsleden Snoeck Henkemans en Lingbeek en de gemeentesecretaris, Dr. Ter Pelkwijk. Benevens tal van congresleden hadden ook aan de uitnoodiging gevolg gegeven de vice-president van den Raad van Sta te, graaf van Lynden van Sandenburg en de minister van Buitenl. Zaken, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, en verder ver schillende dames en heeren die optreden als gastheer of gastvrouw van deelne mers aan het congres. De waarn. burgemeester, Dr. van der Meulen, hield een toespraak, waarin hij deed uitkomen dat de groote invloed, dien het presbyterianisme, uitgaande van Cal- vijn en John Knox, gehad heeft in de his torie van verscheidene volken sedert de 16e eeuw, niet alleen in Schotland, maar ook in Frankrijk en in Nederland, bekend is. „Maar gelukkig aldus Dr. v. d. Meu len zijn de tijden veranderd. Sedert 50 jaren hebt gij geregeld vergaderd, vele malen, niet alleen in de Angel-saksische landln, maar ook in Zwitserland en de zen keer in Nederland, een burcht voor de vrijheid en de verdraagzaamheid. „Wij zijn u erkentelijk, dat u dit land hebt willen kiezen en deze stad als plaats van uw bijeenkomsten". Deze toespraak werd beantwoord door Ds. d' Aubigné, uit Neuilly, die zeide, het gemeentebestuur van Den Haag, uiterst erkentelijk te zijn voor deze ontvangst, en door den heer Drummond, secretaris van de Alliantie, die mede wees op den bui tengewonen groei van Den Haag sinds zijn laatste bezoek aldaar, en op de groo te beteekenis van Den Haag, als interna tionaal centrum. Daarna werden thee en ververschingen rondgediend. Namens de Regeering zal de Minister van Justitie het congres der Presbyte- riaansche Alliantie ontvangen morgen middag te vier uur in Huize Voorhout, Lange Voorhout 19, te 's-Gravenhage. PREEKENSERIE. Onder redactie van Ds. J. J. Buskes Jr., en Ds. E. L. Smelik, zal binnenkort een preekenserie beginnen te verschijnen on der den titel: „De komst van het Konink rijk". Bedoeling is tweemaal per maand een preek te geven, die afzonderlijk en in abonnement verkrijgbaar wordt gesteld. De uitgave wordt verzorgd door Bosch Keuning te Baarn. BOND VAN CHR. (M)ULOSCHOLEN. De algemeene vergadering. I Onder presidium van Ds. M. v. Grie ken, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, kwam de Bond van Chr. (M)ULO-scholen heden in „K. en W." te Utrecht in jaar- lijksche algemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende hedenmorgen" om II uur de vergadering op gebruikelijke wijze, waarna hij een openings- en wel komstwoord sprak. De notulen der vori ge vergadering werden gearresteerd. De jaarverslagen van den secretaris, den heer C. F. Verschoor van Scheveningen en van de penningmeesteresse, M e j. J. H. v. Loon, van Amsterdam, werden na en kele discussie onder dankzegging goedge keurd. Het aftredend bestuurslid, de heer C. F. Verschoor, werd als zoodanig herko zen. In de middagvergadering refereerde de heer J. Th. R. Schreuder van Heem stede, voorzitter van de vereeniging tot behartiging van de belangen der Chr. scholen, voor MULO in Nederland over: „Het wetsontwerp „Regeling van het Voorbereidend Hooger en Algemeen vor mend Middelbaar Onderwijs" een gevaar voor onze (M)ULO-scholen". De referent verschafte ons van zijn be toog het volgend resumé: Referaat Schreuder. 1. Begrenzing van het onderwerp is noodzakelijk, wijl in het aanhangige wets ontwerp voor velerlei moeilijkheden be treffende het gymnasiaal, het algemeen vormend middelbaar en handelsonderwijs een oplossing is gezocht. 2. Buiten beschouwing blijft de vraag, of aan de klassieke opleiding in dit wets ontwerp voldoende recht wordt gedaan; alsook de vraag, of het wel juist is, het handelsonderwijs als algemeen vormend Middelbaar onderwijs aan te duiden en beide takken van onderwijs in één en de zelfde wet te regelen. Hiervoor wordt ver wezen naar de brochures van Prof. Wa genvoort en Dr. Yntema. 3. Da bedoeling is uitsluitend stil te staan bij de voorgenomen opheffing der H.B.S. 3-j. c. 4. Deze opheffing wordt bezien van het oogpunt uit der aansluiting van het M.U. L.O. bij de H.B.S. 5-j. c. 5. In het desbetreffend rapport der M. U.L.O. Vereenigingen wordt er op aange drongen aan het bezit van het volledig MU.L.O.-diploma A het recht ,van toegang te verbinden tot de 3e klasse en aan bezit ters van het diploma B onder zekere voor waarden toegang te verleenen tot de 4e klasse der vijfjarige. 6. Het gevaar, dat de opheffing van de driejarige voor het M.U.L.O. zou hebben betreft niet de M.U.L.O.-scholen in de groote steden. Deze zouden er veeleer ba^at bij vinden omdat le. de Middelbare Handelsdagscholen blijkens de ervaring te Amsterdam niet zoo in trek zijn, wijl de ouders terecht de beslissing omtrent de speciale vakopleiding liever zoo lang mo gelijk uitstellen; 2e. de leerlingen, die nu de driejarige H.B.S. bezoeken in overgroo- te meerderheid beter op hun plaats zijn op de MU.L.O. school dan op de vijfjarige. 7. In het wetsontwerp wordt de ^l.U.L. O.-school als opleidingsinrichting voor Middelbare Vakscholen als Middelbare Technische school, Middelbare Landbouw school, Kweekschool voor Zeevaart, enz. gèheel genegeerd en de meening uitge sproken, dat de eerste drie leerjaren der vijfjarige, de driejarige H.B.S. zonder be zwaar kunnen vervangen» Deze meening is daarom onjuist, omdat in de eerste drie leerjaren der vijfjarige van de vakken Geschiedenis, Aardrijkskunde en Kennis der Natuur belangrijke gedeelten die voor de algemeene vorming van groote betee kenis zijn, met behandeld worden, aange zien de leerstof over vijf jaren is verdeeld. 8. Bovendien zijn de leerlingen der drie jarige veelal uit een ander sociaal milieu en voor een deel ook minder begaafd dan die van de vijfjarige, waardoor bij ophef fing der driejarige, gezien de zucht van vele ouders, om hun kinderen op een H. B.S. te krijgen, het aansluitingsvraagstuk van M.O. en L.O. nog ingewikkelder zou worden. Verwezen wordt naar het in teressante artikel van den heer van Veen in het Juli-nummer van „Volksontwikke ling". 9. Zelfbehoud door handhaving van het onderwijspeil zou de vijfjarige moeten nopen bij de toelating een strengeren keur toe te passen, waardoor aan de M.U.L.O.- scholen in de groote steden meer leerlin gen zouden toevloeien. 10. Deze steun mag door het M.U.L.O. in de groote steden evenwel niet worden begeerd, omdat de positie van het M.U. L.O. in zijn geheel door dit wetsontwerp wordt verzwakt blijkens de motieven, die voor de opheffing der driejarige worden aangevoerd. 11. Deze motieven zijn: a. Er is een te veel aan schooltypen, die onder verschil lende benaming, maar met in hoofdzaak parallel loopende leerplannen feitelijk hetzelfde terrein bestrijken en dezelfde soort leerlingen tot zich pogen te trekken, b. Deze toestand is ontstaan tengevolge van het ontbreken eener behoorlijke wet telijke regeling. 12. Het laatstgenoemde is ten aanzien van de driejarige H.B.S. volkomen on juist. Voor deze school bestaat een wette lijke regeling sinds de M.O.-wet van Thor- becke (1863). Daarentegen is de M.U.L.O.- school uit de behoefte der maatschappij geboren en ondanks velerlei wettelijke belemmering krachtig gegroeid. In het eerstgenoemde motief ligt opgesloten, dat de M.U.L.O.-school als „feitelijk hetzelfde terrein bestrijkend en dezelfde soort leer lingen tot zich trekkend" naast de eerste drie leerjaren der vijfjarige niet kan ge duld worden en men dus van een nauwe re aansluiting tusschen het M.U.L.O. en de hoogere leerjaren der H.B.S. niet we ten wil. 13. Dit valt daarom zoo te betreuren, omdat .voor vele kinderen, die intellectu eel voldoende begaafd zijn, toch de eerste leerjaren der vijfjarige geen geschikte op leiding bieden. Dit kan zijn oorzaak vin den in: le. Karaktereigenschappen der kinderen zelf: psychische verstrooidheid, speelzucht, gemis aan volhardenden ijver, die bij het strenge vakleeraren-systeem der vijfjarige veelal in de eerste leerjaren tot mislukking aanleiding geven; 2e. Uit wendige omstandigheden, als: op het platteland het ontbreken eener vijfjarige in de omgeving, terwijl de ouders er om financieele of andere redenen bezwaar tegen hebben hun kinderen op jeugdigen leeftijd elders te huisvesten of er jeugdige spoor- en autobus-studenten van te ma ken; alsook in de groote steden wegens onzekerheid, of te financieele draagkracht toereikend zal zijn voor langduriger op leiding. 14. Ook aan kinderen, wier intellectu- eele aanleg het twijfelachtig maakt, of zij wel de vijfjarige H.B.S. kunnen volgen, biedt het M.U.L.O. door zijn soepele in richting betere kansen. Blijkt het, dat reeds in het eerste jaar de wiskundige vakken te groote moeilijkheden opleveren dan is toch het bereiken van het M.U.L.O.- diploma A niet uitgesloten. Het meerdere jaren gedwongen trekken van een te zwa re ïntellectueele vracht, is schadelijk ook en vooral voor de karaktervorming. 15. De tegenwoordige regeling der toela ting tot de 3e of 4e klasse der H.B.S. is onbevredigend, omdat het toelatingsexa men geheel wordt ingericht naar het sub jectieve oordeel van den betrokken lee- raar, voor ieder vak afzonderlijk, hetgeen er toe leidt, dat slechts bij uitzondering een leerling tot de gewenschte hoogere klasse wordt toegelaten; meestal moeten de ouders met plaatsnemen v.*i hun kind in een lagere klasse genoegen nemen. Het M.U.L.O.-examen biedt meer waarborgen van objectiviteit, doordat het een alge meen examen is, afgenomen onder toe zicht van Rijksgecommitteerden, terwijl ook do heeren inspecteurs van het Mid delbaar Onderwijs steeds toegang hebben. 16. De motiveering van den voorgestel- den maatregel tot opheffing van de H.B.S. 3-j. c. met algemeen vormend leerplan geeft bewijs, dat er aan het departement wan Onderwijs geen voldoende rekening gehouden wordt met de onderscheiden behoeften van het maatschappelijk leven. Hierbij wordt herinnerd aan hetgeen Z.E. Mr. Heemskerk op de laatst gehouden al gemeene vergadering van den Schoolraad gezegd heeft omtrent de overheidstaak ten aanzien van het onderwijs. „Het be hoort niet tot de primaire overheidstaak in dezen regelend op te treden". „Toch zal deze regeling bezwaarlijk kunnen ver dwijnen en hare wetgeving wel te dragen zijn, als" zoo zegt hij „als de Over heid slechts rekening houdt met wat uit het leven opkomt en met de verscheiden heid van levensroeping en niet decre teert wat daartegen indruischt". Aan de zen goeden regel heeft het Departement van Onderwijs zich niet altijd gehouden en ook de voorgestelde opheffing der 3- jarige H.B.S. op de hiervoor door het De partement aangegeven gronden komt met dezen regel niet overeen. 17. Hoewel spreker geen bewonderaar is van de H.B.S. 3-j. c. en om praedagogische en didactische redenen aan de M.U.L.O.- school de voorkeur geeft, zoo acht hij toch de voorgestelde maatregel een gevaar voor het M.U.L.O., oipdat deze bij invoe ring een betere aansluiting van het M.U. L.O. bij het 3e en 4e leerjaar der vijfjarige in verdere toekomst verschuift. (Applaus). Op het referaat volgde eenige bespre king. STATEN-GENERAAL. VEREENIGDE VERGADERING van de beide Kamers op Dinsdag 18 September 1928, tot opening van de gewone zitting der Staten- Generaal. Dhr. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST, die het voorzitterschap bekleedt, opent, nadat de leden der Staten-Generaal zich in de Ridderzaal op het Binnenhof vereenigd hebben, des namiddags te half één uur de ver gadering en doet den griffier van de Eerste Kemer voorlezen een Konink lijk Besluit van 7 September 1928, no. 35, houdende zijn benoeming tot voor zitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke heden zal aanvangen De VOORZITTER benoemt een com missie, die Hare Majesteit in het ge bouw zal ontvangen en uitleiden. De commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaal, die H. M. de Ko ningin in het gebouw der Ridderzaal ontving en uitgeleide deed, bestond uit de leden der Eerste Kamer: de heeren De Vos van Steenwijk, Slingenberg, Diepenhorst, De Wit en Gelderman en uit de leden der Tweede Kamer, de heeren van Sasse van IJsselt, Schok king, Beumer, Van Schaik, Ridder van Rappard, Zijlstra, Van Gijn, Mevr. Bak ker-Nort en de heeren Tilanus en Bie- rema. De ministers, hoofden van ministeri- eele Departementen, en de leden van den Raad van State, vereenigden zich te één uur des namiddags mede in de Ridderzaal. HARE MAJESTEIT DE KONINGIN, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoog heid den Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg, en van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana, kort daarna in de Ridderzaal aange komen, wordt door de Commissie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl ter rechterzijde van Hare Majesteit Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden en ter linkerzijde Ha re Koninklijke Hoogheid Prinses Juli ana der Nederlanden plaats namen, de Troonrede. HARE MAJESTEIT DE KONINGIN, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoog heid den Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg en van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana, en voorafgegaan door de Commissie, verlaat de vergaderzaal. De VOORZITTER sluit, nadat de Commissie in de zaal is terug gekeerd de Vereenigde Vergadering. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren, geopend te 3.35 uur. Voorzitter: J. J. G. Baron Van Voorst tot Voorst. Aanvaarding voorzitterschap. De VOORZITTER zegt bij den aan vang der vergadering ongeveer het volgende: Geachte medeleden, Bij den aanvang van het parlemen taire jaar bedank ik zoowel H. M., on ze geëerbiedigde Koningin als de Re geering ,voor het 'opnieuw in mij ge stelde vertrouwen, door mij te benoe men tot Uwen Voorzitter. In weerwil van de nu en dan in het publiek gemaakte opmerkingen over de faites et gestes der Kamer bleef deze ook in het afgeloopen jaar de haar door de grondwet opgedragen taak behoorlijk vervullen. De goede gang van zaken werd daar bij bevorderd door de aangename sa menwerking der leden. Het zal u ge troffen hebben, dat wij in het afgeloo pen jaar vele adressen ontvangen heb ben, waarbij ons verzocht werd, om in 's lands belang verschillende wetsont werpen te verwerpen. Oude klachten over de wijze van be handeling van die wetsontwerpen in de Tweede Kamer, werden dan weder naar voren gebracht. Was het dan te verwonderen, dat er hier leden waren, die met het oog op de adressen en in verband met inlichtingen die zij van elders hadden, zich geroepen achtten meer tijd aan de beraadslagingen te wijden, dan voor den goeden gang van zaken noodig was? Wat door een lid eener fractie is gezegd, behoeft niet nog eens herhaald te worden. In de hoop, dat Gods zegen op onzen arbeid mag rusten en dat deze van nuttigen aard mag 'zijn, aanvaard ik de mij opgedragen taak. (Applaus). Berichten van afwezigheid. De VOORZITTER deelt mede, dat berichten van afwezigheid zijn inge komen van den heer Arntz, voor de eerstvolgende maanden om gezond heidsredenen; van den heer Colijn, de ze week, wegens verblijf in het buiten land. Adres van antwoord. De VOORZITTER stelt voor de Troon rede met een adres van antwoord te beantwoorden. De heer WIBAUT (S. D.) zegt, dat 'zijn politieke vrienden en hij geen voor standers zijn van de beantwoording van de Troonrede met een adres. De motieven voor deze höuding hebben zij vroeger al eens medegedeeld. Wen- schende te betrachten de soberheid, waartoe de Voorzitter de leden heeft vermaand, wil spr. het hierbij laten en geen stemming vragen over het voorstel. De VOORZITTER: Wanneer nie mand stemming verlangt, dan zal de Troonrede met een adres van Ant woord worden beantwoord. Afdeelingen. De Kamer gaat over tot het trekken van afdeelingen en begeeft zich ver volgens in de afdeelingen tot het kie zen van voorzitters en ondervoorzit ters en van leden voor de commissie van redactie voor hét adres van Ant woord. De vergadering wordt voor tien mi nuten geschorst. Na heropening der vergadering deelt de VOORZITTER mede, dat de afdee lingen benoemd hebben tot voorzitters de heeren De Vos van Steenwijk, Jans sen, Rink, Wester dijk en Smeenge; tot ondervoorzitters de heeren Van Lan- schot, Dobbelman, de Veer, de Gijse- laar en Polak, en tot leden der Com missie van redactie van het adres van antwoord de heeren van Lanschot, van Embden, Briët, de Gijselaar en Slingen berg. De VOORZITTER deelt mede, dat in de op morgen Woensdag 19 Septem ber, des namiddags te 2 uur te hou den vergadering aan de orde zal zijn de benoeming van leden der Huishou delijke Commissie en van de Gemeng de Commissie voor de Stenografie en voorts het ter tafel brengen van het adres van antwoord. De vergadering wordt verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren, geopend te 3.C5 uur. Voorzitter: Jhr. Mr. CH. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Bij den aanvang der zitting houdt de voorzitter de volgende rede: Geachte medeleden, Bij den aanvang van deze nieuwe zitting, gaan eerst mijn gedachten uit naar twee onzer, die wij nimmer meer in ons midden zullen zien. Eenige dagen na het uiteengaan der Kamer, in Juni, overleed ons medelid Jan Gerrit Scheurer. In het moeder land en overzeesche gewesten heeft hij zijn land de volle maat zijner talenten gegeven. Dienen was zijn leuze, niet heerschen. Hij was de eerste zendeling arts. In de jaren zijner Indische loop baan vooral, kon hij zich geven aan de belangen van zijn evenmensch. Zijn christendom was er een, dat niet bij woorden bleef, doch zich in daden uitte. Dat verklaart de liefde en de aanhankelijkheid, die de fijnvoe lende Javanen hem toedroegen. Dat verklaart den eerbied en de genegen- beid, die hij zich in onzen Kamerkring kon verwerven. Ook hier werden zijn groote gaven van geest en hart ten zeerste gewaar deerd. Zijn karakter-vastheid, waar noodig, overgaande tot onverzettelijk heid, gaven aan zijn persoonlijkheid het aantrekkelijke, dat ook in de staat kundige loopbaan wordt geprezen, mits het zachte van den vorm de hard heid van het wezen omhult. Scheurer, wars van ieder onnatuur lijk en daardoor allicht belachelijk ver toon, gaf zich, zoóals hij was. Hij leef de en werkte, ook in de Kamer over eenkomstig de beginselen, die hij be leed. De zekerheid, dat God ons aardsche leven door een beter hiernamaals doet volgen, moge zijn nabestaanden tot troost en opbeuring strekken. Een tweede heeft ook de onverbid delijke dood den 17den Juli uit ons midden weggemaaid in, den persoon van Mr. Simon Jacob Levie van Aal ten. Slechts enkele dagen was hij ziek Niets voorspelde bij ons samenzijn in- Juni, dat dit voor hem de laatste maal zou zijn. tedert September 1925 lid der Ka- moest Mr. Van Aalten er gemak kelijk in slagen, de verwachtingen, die van hem gekoesterd werden, in ver vulling te doen gaan. Met zijn jarenlan ge ervaring in den dienst der openba re zaak, en zijn scherp vernuft, was hij, trouw deelnemer aan de vergade ringen der Kamer, een door zijn ambt- genooten hoog gewaardeerd medelid. Ook in anderen werkkring, ik denk meer in het bijzonder aan het raadslid, den wethouder, den waarnemenden burgemeestér van Rotterdam, heeft Mr van Aalten zijn gaven van geest en hart dienstbaar gemaakt aan de be hartiging van het algemeen belang. De herinnering aan zijn arbeid en zijn persoonlijkheid zal ook bij de Ka mer blijven voortleven. De Minister van Financiën, de heer DE GEER, sluit zich namens de Re geering aan bij de woorden van den Voorzitter. Zij beseft, alcfois spr., het verlies, dat de Kamer geleden heeft bij het ver scheiden van deze mannen, die in her innering zullen voortleven als man nen van warme overtuiging, die zij gediend hebben met belanglooze toe wijding. De Kamer hoort de beide -redevoe ringen staande aan. De millioenennota. De Mnister van Financiën, de heer DE GEER, biedt de rijksbegrooting aan. Nieuwe leden. De heer KETELAAR (V. D.) brengt verslag uit nopens de toelating van nieuw benoemde leden, den heer Heu- kels en Mevr. Van Itallie-Van Emb den en adviseert namens de desbetref fende commissie tot toelating. Besloten wordt beide leden toe te laten. Nadat zij door den griffier zijn bin nengeleid, legt Mevr. Van Itallie-Van Embden de belofte en de heer Heukels den eed af. De VOORZITTER wenscht hen geluk met hun benoeming, waarna zij zit ting nemen. Nominatie voorzitter. Aan de orde is het opmaken der no minatie voor het voorzitterschap. Als eerste wordt op de nominatie ge plaatst de heer Ruys de Beerenbrouck. als tweede Dr. Dp Visser, als derde de heer Schaper. De VOORZITTER benoemt om met hem en de leden van het stembureau de nominatie aan de Koningin aan te bieden de heeren Oud, Kersten, Lo- vink en Veraart. De VOORZITTER deelt mede, dat het zijn voornemen is de Kamer weer bijeen te roepen tegen Donderdag één uur voor het trekken der afdeelingen, het benoemen van leden in verschil lende commissiën en het vaststellen van den vragendag. Interpellaties aangevraagd. De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over de toestanden in de suikerindustrie. De heer DE VISSER (C. P.) vraagt verlof' tot het houden van' een interpel latie over het niet toelaten van bui- denlandsche communisten in ons land ter deelneming aan een vredesdemon stratie. Over deze verzoeken zal in de vol gende vergadering worden beslist. De vergadering wordt te 4.05 uur verdaagd tot Donderdag 1 uur. GEMENGD NIEUWS. De onbewaakte overwegen, Gisteren avond omstreeks negen i.nv is op den on- hewaakten overweg te Hoenlo onder de gemeente Diepenveen een vrachtauto uit Otst door een motortrein aangereden. De drie inzittenden van den vrachtauto kwa men wonder boven wonder met den -schrik vrij. De vrachtauto is totaal ver nield. De motortrein werd licht bescha digd. De bestuurder van den motortrein werd gewond door glasscherven. Volgens ooggetuigen wankelde bij .le botsing de motortrein, zoodat het weinig gescheeld heeft, of de wagen was omgevallen. Een onderzoek wordt ingesteld. Onder een kar geraakt. Gistermor gen klom een drietal jongens, dat op weg was naar school, te Oudorp (bij Alkmaar; op den as van een houtwagen. Een hun ner, het acht-jarig zoontje van don heer V. is er echter afgevallen en geraakte on- "der een der wielen. Ernstig jgewond werd de knaap naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij echter reeds overleden. De diefstal van 20.000. Naar ge meld wordt, zijn gisteren de vier verdach ten die een Eeffectenfirma van de Raad huisstraat tl Amsterdam voor 20.000 be stolen hebben, ter beschikking van de Justitie gesteld. Twee wielrijders voor de tram gevallen. Een aanrijding heeft plaats gehad tus schen twee wielrijders den 23-jarigen J. G. O. en den 66-jarigen W. E. V. en een wa gen van lijn 12, op de Paul Krugerlaan in Den Haag. Beiden kwamen vóór 't tram rijtuig te vallen, waarbij V. het linkerdij- beën brak en paar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De andere kwam met den schrik vrij. V. zou aan O. geen voor rang hebben verleend, terwijl de trambe stuurder te laat stopte. Noodlanding. Gistermiddag omstreeks vier uur daalde een militair vliegtuig op een weide nabij Albano te Oudenbosch. Het kwam ongelukkigerwijze in een sloot terecht en sloeg over den kop. De bestuur der, een korporaal-vlieger, kwam geluk kig ongedeerd onder de machine van daan, maar het vliegtuig was zoo geha vend, dat aan opstijgen niet kon worden gedacht; het zal worden gedemonteerd. De piloot, die zijn proefvlucht maakte, was 's morgens te Den Helder opgestegen om via Soesterberg naar de Molenheide te vliegen. Hij raakte daarbij den koers kwijt en bijgebrek aan benzine moest toen een noodlanding worden gemaakt. Door een auto aangereden. Te Spek- holzerfreide is zekere S. door een auto aangereden. De man bekwam een sche delbreuk. Voor, zijn leven wordt dan ook gevreesd. Overreden. Toen gistermorgen de 13- jarige scholier van de ambachtsschool Vos uit Den Dungen op de Zuid-Willemsvaart te 's-Hertogenbosch op de in beweging zijnde stoomtram sprong om zijn school- tasch, die hij vergeten had, te nemeh, kwam hij te vallen en werd overreden. Het rechterbeen werd geheel verbrijzeld en moest in het ziekenhuis tot aan de heup worden geamputeerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Aan de gevolgen overleden. De „Tiel- sche Crt." deelt mede, dat v. d. W., uit Opheusden, die eenige dagen geleden door den inmiddels gedetineerden S. G. in het been werd geschoten, in een zie kenhuis te Arnhem is overleden. Branden. Op het Kampereiland is gisteren de geheele boerderij van den pachter A. J. van Raalte afgebrand. De oorzaak is vermoedelijk hooibroei. Een groote hoeveelheid nieuw gewonnen hooi ging verloren. Verzekering dekt de vrij aanzienlijke schade. Te Swalmen is Maandagavond de groote schuur van den heer Siepershof met den daarin geborgen oogst afgebrand. Vier zeugen en een 15-tal biggen zijn in de vlammen omgekomen. Alles was ver zekerd. Gistermorgen brak in de Rooyen te Oss tijdens de afwezigheid der bewoners brand uit in de woning van C. van Groe- nendaal. Met veel moeite gelukte het den buren, eenig huisraad te redden. Huis en inboedel waren zeer laag verzekerd. ï>e winkelbehuizing waarin bakkerij van B. Janssen te Ter Apelkanaal is een prooi der vlammen geworden. Niets kon worden gered. Alles was verzekerd, De vechtpartij te Vlissingen. De toe stand van den jongen, die te Vlissingen bij een vechtpartij in den buik werd ge stoken is thans iets gunstiger. Onder N.- Kraaijert is de dader, zekere M., aange- h/ywfon naai; JéÖsslngeii overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6