BEEKMAN KOREVflARSTRflAT „DE CENTRALE" - HaarLstraat 74. RECLAME HOEK STEENSCHUUR Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS IHiUIZEN, 340.9 M. Na|6 uur 1S70 M. N. C. R. V. 5.00 Kindmiurtje. 7.30 Dieclamatie door mej. J. C. M. Doyen te Hilversum. 8.00 Uitzeindavond vanuit de Groote Herv. Kerk fte Workum, Fr. Sprekers: A. Wagenaar Az.i Burgemeester van Workum; Is. C. J. Schweitzer, Herv. Pred. te Workum; Ds. E. C. van der Laai Geref. Pred. te Workum; J. van der Schaaf, Hoofd-Corr. N.C R. V. in den Z.W. hfoek van Fries! MedewerkendsnStcd. Muziex- kon>s „Crescendo'', Dir. J. B. DrjKstra; Geref. Gem. Koor, D r. Ds. E. C. van der Laan; Kinae;- koor „Zanglust"', Dir. J. B. Dijk stra; pe heer Y. Wielinga, orga nist. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, ig6o M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 Diner-concert. 7.45 Politieberichten. .8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.01 Muziek en zang. 10.00 Persberichten van Vaz Dia-s KöNIGSWUSTERH1250 I 5.20 Namiddagooncert 9.20 Concert. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 468,b L". 6.05 Vooravond-concert. 8.20 Avondconcert. Daarna muziek. DAVENTRY, 1604,3 M. 5.05 Muziek. 5.35 Kind eruurt je. 6.20 Orkest. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Orkest. 7.35 De grondslagen der mini 8.05 Muziek. 9.50 Sch eepsberichten 10.35 Muziek. 11.35 Muziek. PARIJS, „Radio-Paris'', 1750 M. 5 .05 Koersen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. DAG-AGENDA. 1821 Sept. Stadsgehooi zaal. Ba zaar van het Tehuis voor Vrouwen. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 September a.s. waargenomen door de apotheken van df heeren Gi H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Drièsum, Mare 76, Telef. 406. DE OPENING DER STATEN. In de Ridderzaal, waar het zon licht de kleuren van tapijten, unifor men en ambtsgewaden in gloed zette, woonden velen de plechtigheid bij. Van de Eerste Kamer waren behalve de voorzitter,, baron Van Voorst tot Voorst, die in generaalsuniform ge kleed was, talrijke leden aanwezig, ter wijl eveneem vele leden der Tweede Kamer, hetzij in ambtscostuum, het zij in rok, jacquet of in smoking ver schenen waren. De leden van het ka binet hadden tegenover den troon plaats genomen. Verder waren tal van leden van het Corps Diplomatique met hun da mes aanwezig. De meeste gezanten waren in ambtscostuum of in uni form. Enkelen, onder wie die van Duitschlahd, Oostenrijk, Tsjecho- Slo wakije en Amerika, waren in rok. Voorts waren de verschillende boo- ge staatscolleges, de raad van State, de Rekenkamer en de Hooge Raad vrijwel voltallig in de zaal. Boven dien werden onder de talrijke aanwe zigen opgemerkt de oud-president van bet Permanente Hof van Internatio nale Justitie dr. Loder, en de secre taris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, baron Michiels "Verduynen; de oud-gouverneur-ge- neraal van Ned.-Indië, mr. Fock, in zijn gouverneur-generaalsuniform, schitterend van goud; de sultan van Koetei, en de tweede landsgroote van Koetei Pangeran Ario Djokro, bei den in hun adatcostuum, alsmede Teukoe Oemer, de zoon van den be stuurder van het landschap Endjong, die in rok was, en de regent van mr. Cornelis, Abdoerachman, in zijn ambtscostuum als regent, vergezeld van zijn echtgenoote. Ook bevonden zich onder de aan wezigen de directeur van het kabinet der Koningin, jhr. mr. Van Tets; de Commissaris der Konigin in de pro vincie Zuid-Holland, minister van Staat, jhr. mr. Van Karnebeek; de waarnemend burgemeester van Den Haag, dr. v. d. Meulen; de president der Haagsche rechtbank, mr. Du Mosch; de secretarissen-generaal van verscheidene departementen en vele andere hooge staatsambtenaren en hofdignitarissen, de gouverneur der residentie, generaal-majoor Insinger en andere opper-officieren met tal van dames. De Koningin droeg een turquois blauw toilet, met daarbij passenden hoed in dezelfde kleur met aigrette, terwijl de prinses een zalmkleurig toilet met stroohoed in dezelfde kleur droeg. De prins was in admi raalsuniform. Bij het binnenkomen en verlaten der zaal werd de Koningin begeleid door baron De Vos van Steenwijk, de prins door jhr. Van Sasse van IJsselt er; de prinses door mr. Slingenberg. Toen de Koningin van den troon stapte, hief de heer Duymaer van Twist, zijn gepluimden steek zwaaiende, een „leve de koningin" aan, gevolgd door een driewerf „hoe ra", waarmede de aanwezigen staan de instemden. Onmiddelijk daarna riep de heer Van Rappard „leve de prinses", eveneens gevolgd door een drievoudig hoera, door de zaal over genomen. Do s.-d. Kamerleden namen aan de ze huldebetuwigingen geen deel; wèl stonden zij op bij het binnentreden en bij het verlaten der zaal door de vor stelijke personen. DE VACATURE-SCHEURER. De heer H. Koops, journalist in Den Haag heeft een adres aan de Tweede Ka mer gezonden, waarin hij verzoekt de ge loofsbrieven van het nieuwbenoemd lid der Tweede Kamer, den heer Th. Heukels niet goed te keuren, aangezien er naar de meening van adressant bij de voorziening in de vacature-Scheurer in strijd is gehan deld met de bepalingen der Kieswet. 1-Iet verzoekschrift kwam net te laat. DE ONTVLUCHTING UIT DE BIJZ. GEVANGENIS TE SCHEVENINGEN. De politie te 's-Gravenhage heeft aange houden en in verzekerde bewaring gesteld de ongeveer 35-jarige E. K., gevangenbe waarder in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. Hij wordt ervan ver dacht behulpzaam te zijn geweest bij de onlangs plaats gehad hebbende ontvluch ting van 4 gevangenen uit die gevangenis. Men meldt nader: Het vermoeden is thans uitgekomen en gisteren is de bewaker E. K., die als wachtgelder reeds ongeveer vijf jaar dienst heeft gedaan gearresteerd, verdacht van het zich laten omkoopen en bevorde ring van ontvluchting (art. 363 Op het eerste geval staat vier jaar, zoodat de verdachte in voorloopige hechtenis kon worden genomen. Het is een zeer ernstig feit, want de bewaker staat zooals men weet onder eede. Naar gemeld wordt komt den directeur Gijze Wëenink en den hoofdinspecteur der recherche van den Heuvel de eer van de ontmaskering toe. Het heeft moeite ge kost. Het schijnt dat een der ontvluchten ook door de mand is gevallen. Hoe het zij, E. K. wordt verdacht: le van zich te hebben laten omkoopen onder belofte van betaling op later, 2e. dat hij de zaag in de gevangenis heeft gebracht; 3e. dat hij bij de voorbereiding van de vlucht en de vlucht heeft geholpen. De verdachte is 36 jaar, oud-sergeant en Uit Deventer afkomstig. AFKOOP VAN DE MUIDER TOL AANSTAANDE? Aangaande de onderhandelingen tusschen het hoogheemraaschap te Muien en het Ministerie van Water staat over het overnemen van den tol aldaar, verneemt het „Hbld. dat partijen al eenigszins meer tot el kaar zijn gekomen. Het hoogheem raadschap stelt zich op het stand punt, dat de nieuwe rijksweg om Muiden eerst in 1931 gereed zal zijn en de tol zonder tusschenkomst van Waterstaat dus nog drie jaar zal fungeeren. Voor afkoop wordt per jaar f 40.000 gevraagd, dus in totaal f 120.000. Het ministerie van waterstaat daar entegen neemt aan, dat de omgelegde rijksweg in 1930 voor het verkeer zal worden opengesteld en is bereid f 30.000 per jaar, dus totaal f 60.000 afkoopsom te betalen. Het verschil beloopt dus slechts f 10.000 per jaar. Verwacht' wordt, dat in den loop dezer week overeenstemming zal wor den bereikt. DE ZAANSCHE TOLLEN. Burgemeester Klerk van Krom menie heeft in zijn hoedanigheid van bestuurslid der Zaansche Vereeni- ging voor Vreemdelingen Verkeer een brief aan den voorzitter van die ver- eeniging gericht waarin hij vraagt wie den secretaris heeft gemachtigd een actie eh demonstratie tegen de Zaan sche tollen op touw te zetten en of het juist is dat hiervoor de gelden van de Z.V.V.V. zijn gebruikt. Verder vraagt hij waarom het be stuur in deze belangrijke aangele genheid niet gekend is en of deze ac tie niet is beneden de waardigheid van de vereeniging. De heer Klerk vraagt nog in deze maand een bestuursvergadering te beleggen teneinde omtrent deze kwes tie een bespreking te houden. DE LUCHTPOST VOOR INDIë. Het hoofdbestuur der posterijen deelt mee: Bij de eerste der vijf Indië-vluchten is gebleken, dat nog steeds correspon dentie wordt verzonden, alleen voor zien van luchtpostzegels. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat behalve het luchtrecht ook de ge wone rechten verschuldigd zijn. Het publiek wordt voorts dringend ver zocht de te verzenden luchtpost-corres pondentie zoo vroeg mogelijk ter post te bezorgen, opdat deze te Amsterdam geleidelijk kan woren verwerkt. In dien iedereen wacht tot het laatste oogenblik, wordt de behandeling voor den postdienst ten zeerste bemoeilijkt. UIT DE S. D. A. P. Omtrent de jongste partijbestuurs- veradring van de S.D.A.P. lezen wij G.m. het volgende in de „Voorwaarts": Het Partijbestuur nam kennis van het onderhoud van de contact-com missie der „Open Brief'-schrijvers met den voorzitter, waarin de wensch ge uit was, om tot de oprichting van een weekblad te geraken, hetwelk geen oppositie-orgaan zou zijn, zooals in één der vorig communiqué's was me degedeeld, doch een orgaan, waarin de Marxistische theoriën en meer re- volutionnaire socialistische politiek zou worden gepropageerd. Het Partijbestuur besloot hen te antwoorden geen bezwaar te hebben tegen de uitgave van een blad, dat zich ten doel stelt de beginselen van het Marxisme voor te staan. Het Partijbestuur neemt aan, dat van de erkenning dezer vrijheid geen gebruik wordt gemaakt, waardoor de belangen van de Partij worden ge schaad of haar eenheid wordt be dreigd. RECLAME OP RIJKSGEBOUWEN. Door het lid der Eerste Kamer, den heer Polak, zijn den Minister van Fi nanciën de volgende schriftelijke vra gen gesteld: I. Is het juist, dat in Gelderland een provinciale verordening tot wering van ontsierende reclame is tot stand gekomen? II. Zoo ja, acht de Minister het. dan niet toe te juichen, dat het provinciaal bestuur op deze wijze het zijne doet, om het ontluisteren van 't landschap tegen te gaan? III. Is het verder juist, dat vanwege 's Ministers Departement bij het pro vinciaal bestuur vergunning is ge vraagd voor het bevestigen van recla meborden e.d. aan daarvoor te verhu ren muren van Rijksgebouwen, sluis- kolken, enz., in de genoemde provin cie? IV. Zoo ja. acht de minister het dan oir baar, dat aldus van Rijkswege het lofwaardige streven van het provin ciaal bestuur bemoeilijkt, voor een deel zelfs teniet gedaan wordt? V. Acht Zijn Excellentie het stroo iende met de waardigheid des Rijks, 's Lands gebouwen, sluizen, enz., ter wille van eenige geldelijke baten te doen bezigen voor reclame doeleinden en aldus mede te werken tot de toch al niet geringe ontsiering van het landschap, het stadsbeeld en het dorpsbeeld? - VI. Is Zijn Excellentie bereid te verklaren, dat aan deze wijze van ver sterking van 's Lands middelen, die met het aanzien van het Rijk en zijn Regeering niet strookt, een einde komt? BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De ontwapening. De derde commissie der Volkenbonds vergadering; .is gistermiddag; begonnen met de besprekingen over de werk zaamheden der voo rber eidi n g z com mi s- sie-Loudon, waarbij de vraag was, of ei nogmaals een datum vastgesteld zal1 wor den voor de bijeenkomst de' nntr nïr.gsccr ferentie, of der voorbereiding;s commissie. Benesj achtte het onnoodig een da? turn vast te stellen. Eer bestaan volgens !hem geen groote bezwaren meer tegen het bijeenroepen der conferentie, be halve de meeningsverschillen tusschen de groote zeemogendheden over de me thoden» der vlootbeperking, doch ook hierover zijn onderhandelingen aan den gang. Men' kan kalm afwachten tot de ze onderhandelingen op bevredigende wijze ge •indigd zijn. Jhr. Loudon légde een verklaring"af, dat hij van plan is vertegenwoordigers van de groote. zeemogendheden uit te noodigen om té Parijs bijeen te komen voor een bespreking, van hun geschillen inzake, de wapening. Lord Cushendun verzette zich hier tegen; hij verweet Jhr. Loudon, dat hij de vertegenwoordigers der groote mo gendheden niet van tevoren heeft ge naadpleegd, en zeide, dat zij zijn voor stel zeker niet zullen aannemen. Het vertrek der delegaties. De Fransohe minister van buiten! zaken Briand, zal waarschijnlijk tegen het ©inde van de week uit Genève veiJ trekken. Frankrijk zal dan in den Raad van den Volkenbond en in de Verga dering worden vertegenwoordigd door Paul Boncour. Ook Lord Cushendun zal' waarschijn lijk .Vrijdagavond vertrekken. HET AMNESTIE VRAAGSTUK IN BELGIë. De positie der regeering in gevaar Den 'heelen dag door hadden gis teren te Brussel binnen en buiten het parlement, in sommige ministrieele kabn netten en elders bijeenkomsten er wis selingen van gedachten plaats in ver band met bet amnestievraagstuk, dal het bestaan van de huidige liberaal-ka tholieke regeeringscombinatie in ge vaar brengt, meldt de Brusselsche corr. der N.R.Ct. De Antwerpsche burgemeester, van Gauwelaert, die als leider van de katho lieke Vlaamsche groep wordt beschouwd en zooals bekend samen met andere Ka merleden een amnestie voorstel indien de, dat de meerderheid Üer Vlamingen vrijwel bevredigt, had ten paleize een onderhoud met koning Albert. Op hetzelfde oogenblik hielden de mi nisters een kabinetsraad en werd naar een compromis gezocht, waardoor een crisis zou kunnen worden vermeden Jaspar stelde voor do regeering buiten de kwestie te laten, het regeeringsvoor- stel, geredigeerd door den min. van ^us titie, Janson, dat prescriptie vooi straffen van maximum 10 jaar voorziet maar dr. Borms niet vrijstel! in te hou den en de Kamer te laten beslissen over het voorstel-van Cauwelaert. Op 11 No vember zouden eenige gratie-maatrege len worden afgekondigd, en wararuQce de amnestiewet voor den Senaat zou komen, zou deze dank zij de verleende gratie toch elk belang verloren hebben en dus toch verworpen worden. In den loop van den dag werd echter duidebrjk, dat sommige katholieke demo craten met deze formule geen genoegen konden nemen, zoodat feitelijk geen compromis bereikt is. Hedenochtend zouden de katholieke .en liberale groe pen vergaderen teneinde een definitief besluit te nemen. AI es zal afhangen van de houding der katholieke democraten De Kamervergadering van hedenmid dag werd dan ook in politieke kringen met groote belangstelling tegemoet ge zien. Van haar verloop zal het afhan gen, of het kabinet Jaspar zich verder zal weten staande te houden of zijn ont slag aan den koning zal aanbiede^. DE PROEFVLUCHT VAN DE ZEPPELIN. De tocht is schitterend geslaagd. Het luchtschip, graaf Zeppelin, is gis teren om 3.25 uur 's middags uit de hal te Friedrichshaven gehaald en is onder groot gejubel van een geweldige^ menig te opgestegen. Het luchtschip ging da delijk naar bet Westen en kruiste boven het' Bodenmeer. Te 7.10 uur was het schip weer in de hangar teruggebracht. Dr. Eckener was over het verloop van deze proefvlucht ten zeerste verheugd. iHii „verklaarden dat de snelheid alle verwachtingen heeft overtroffen en dat men voor het vervolg kan rekenen op een gemiddelde uursnelheid van 120 K.M. Ook de ballast heeft voortreffelijk gefunctionneerd. De ventilatie van het luchtschip is zoo goed, dat bij bet lucht schip gaarne zou willen inrichten tot een „Luftkurort". De snelheids-proeven zijn gehouden op het traject Friedrichs- ïiafenRabeneburg. De grootste hoog te. die thans is bereikt, bedroeg 1400 meter. Dr. Eckener verklaarde verder, dat hij van plan is de volgende proef vlucht' a.s. Donderdag te houden. Tot de menscben, die getuige waren van den eersten tocht van het nieuwe luchtschip, behoorden o.a. graaf en gra vin von Brandenstein, schoop'Z'oonl en dochter van wijlen graaf Zeppelin. Verschillende vertegenwoordigers van bet rijk. van Wurttemberg, en van de internationale pers waren aanwezig. DE ORKAAN BOVEN DE ANTILLEN. Vertraagde berichten melden nieuwe verwoestingen. Vertraagde berichten uit het Noorden der ïepub'iek San Domingo melden, dat dit land eveneens geteisterd werd door den orkaan, welke boven de West-Indi sche eilanden woedde. Bruggen en gebouwen zijn verwoest, de oogst heeft aanzienlijk geleden, maar de totale schade js nog niet bekend. Een verzoek om hulp is' te Halifax, Nieuw Schotland ontvangen uit Moutser rat, een Engelsch eiland van de Kleine Antillen, waarbij melding werd ge maakt van 50 dooden en 8000 dakloor zen. Volgens de tot gistecren ontvangen te legrammen heeft de tornado, die Guade loupe geteisterd heeft, 550 dooden ge- eischt. Het aantal gewonden is zeer groot. Men vreest dat het aantal dooden nog zal stijgen. KORTE BERICHTEN. De „Pressa" zal niet verlengd wor den, zooais van verschillende zijden was aangevraagd. De sluitingstijd blijft be paald op 14 October. Met het tweevoudig doel. huwelij ken in de hand te werken en hteu- RECALME Zoododer - Actenmappen - Inlegzolen Gummïzolen en Hakken. Het adres voor Wederverkoopers. we bron van inkomsten ts openen, neeft de Grieksche minister van financiën be sloten een vrijgezellenbelasting in te voeren. D e Italiaansche Kam or wordt 27. November ontbonden; de nieuwe Kamer zal in Maart eri April worden saméhget- steld. - De boat werkersstaking wordt een ernstige bedreiging voor het heele be drijfsleven in Australië. Naar uit Moskou wordt gemeld* heeft Rusland besloten het Kellogg-pacb te onderteekenen. Het aantal werkloozen in Enge land bedroeg op 10 Sept. 1.300.000, di. 247.449 meer dUn verleden jaar. Mevrouw Bokanowski heeft het stuk grond, gelegen naast het vliegveld van Toul. .en waarop haar man veronge lukt is, gekocht. Daar zal een monu ment voor den verongelukten minister opgericht worden. LUCHTVAART. KOPPEN TE KARACHI AANGEKOMEN. Reuter meldde gisterenavond uit Karachi: Het Nederlandsche postvliegtuig is hier om 17.10 uur aangekomen. PER HELICOPTèRE OVER HET KANAAL. Uit Parijs wordt gemeld, dat d© vlie i ger de la Cierva gisterochtend te 10.05 1 uur in zijn helicoptère van Croydon is vertrokken en om 11.06 te St. Inglevert is geland. Dit is de eerste vlucht over het Kanaal per helicoptère. Het was bekend, uit verschillende berichten, dat de Spaansche construc teur De La Cierva weer bezig was met proeven met een nieuw type auto-gyro Maar dit resultaat is thans toch wel zeer verrassend. Het bewijst, hoe- ver deze geniale bouwer thans reeds j met zijn helicoptère is gekomen. Het schijnt de bedoeling te zijn van De la Cierva, met dit toestel naar Pa rijs te gaan en daarna ook in Amster dam te komen. Het toestel, dat in vliegertaai de windmolen genaamd wordt, heeft veel weg van een gewoon vliegtuig, waar- van de vleugels tot een paar korte vlakken ingekrompen zijn en op welks dak men de wieken van een molen ge- j plaatst heeft, doch in horizontalen, in i stede van verticalen stand. De sprekendste kenmerken van het toestel zijn, dat het na een korte aans loop kan stijgen; dat het in de lucht zelf zijn even wicht bewaart, zoodat de vlieger al zijn aandacht kan bepalen tot zijn motor en den af te leggen weg- dat het langzaam en vrijwel verti caal neerkomt en een uitloop van slechts enkele meters behoeft; dat het door deze eigenschappen veel veiliger is dan de tot dusver ge bruikte Vliegtuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2