leeraar in Groningen op een dissertatie, getiteld Constitutietypen bij geesteszieken en gezonden. In datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot geneesheer aan de Valeriuskliniek te 'Amsterdam, waar hij onder leiding van prof. dr. L. Bouman, nu te Utrecht, zich verder in de psychiatrie en neurologie be kwaamde. In 1928 trad Dr. v. d. Horst ook op als docent in de psychologie aan de Acade mie voor Lichamelijke Opvoeding. In 1927 volgde zijn benoeming tot directeur van het laboratorium van de Vrije Universi teit en tot leider van de door d© V. U. ingestelde medische onderzoekingen. De publicaties van den nieuwen hoog leeraar bewegen zich zoowel op kliniscli- psychiatrisch als op experimenteel-psy chologisch terrein. ART. 8 D. K. O. Door 'de classis Utrecht der Chr. Geref. Kerk is aan den heer L v. d. Knijf te Reeuwijk, na onderzoek volgens Art. 8 D. K. O., toegestaan om (in die Kerk) te staan naar T ambt van dienaar des .Woords. GEREF. KERK TE AARDENBURG. Zondag is te Aardenburg een Geref. Kerk geinstitueerd. Tot nu toe behoorden de gereformeerden aldaar tot de Kerk van Oostburg. Na tientallen jaren van moeilijkheden is het jthans zoo ver geko men, dat een eigen gemeente Aardenburg kon worden opgericht. „PROFESSOR-PROPONENT". De lezers herinneren zich het bericht omtrent Prof. Dr. A. Noordtzij, dat ook .wij uit de „Heraut" overnamen. .Van Prof. Noordtzij te Driebergen ont- lving De Rotterdammer" thans een schrij ven, waarin hij verzoekt „het eendje", Vóórdat het de heele pers door waggelt, te helpen opbergen. Z.Hooggel. schrijft: „Het bericht toch, als zoude ik aan de Classis Zwolle verzocht hebben voor één jaar verlof te mogen ontvangen om in de Geref. Kerken een „stichtelijk woord" te spreken, is ten eenenmale met de feiten in strijd. „Dat de Classis Zwolle zelf dit zou heb ben medegedeeld, kan ik moeilijk geloo- ven. De ClaSsis weet wel beter. Hier moet een fantast aan het woord zijn, ook al stelt hij dan een z.g. kort verslag op. „Wat ik dan wel vroeg? Eenvoudig dit: te erkennen, dat het besluit van de Gene rale Synode te Groningen niet geldt .voor een uitzonderingsgeval als het mijne, en mij zonder meer te vergunnen mijn arbeid in het midden der Kerken voort te zetten. „Dat verzoek is niet ingewilligd. Waar om, werd mfj niet gezegd. Maar de clas sis wilde zeker niet met ledige handen bij mij komen en toen gaf ze mij wat ik niet vroeg. Maar dat heb ik geweigerd, ge lijk wel nader blijken zal uit, een mede deeling van mijne hand aan de Kerken, waarvan ik den tekst zond aan „Bazuin" en „Wachter" in de verwachting, dat ze op deze wijze wel haar weg door de ker kelijke en bevriende pers vinden zal. Zoodra mijne mededeeling in deze beide bladen of althans in één daarvan de vol gende week verschenen is, wilt u haar zeker wel een plaatsje gunnen onder uw rubriek „Kerknieuws". DE NIEUWE COMMANDANT VAN HET LEGER DES HEÏLS. De nieuwe cclmmandant van het Leger 'des Heils is gisteravond uit Engeland in Amsterdam aangekomen en aan het Cen traal Station was een schare van afwach- tenden om den nieuwen leidsman in de hoofdstad te veryyelkomen. Toen bijna kwart voor elf de trein uit Vlissingen aan het tweede perron stil hield, was daar de staf van het hoofd kwartier, enkele officieren en soldaten om den heer Vlas en zijn echtgenoote te begroeten. De cttef-secretaris van het Le ger, de heer Westergaard, sprak een kort welkomstwoord, zangers en zangsters, die op het perron bij den uitgang stonden, brachten hem dc»or het zingen van een lied hun groet. Een verdere offacieele ontvangst bleef op dezen avond achterwege. Woensdagavond is de „welkomst-meeting" in het Concert gebouw. ZENDSNGSFILM. Als vervolg op de film Warta Sari, wel ke den vorigen winter door het geheeie land met zoo groot succes vertoond is. geeft hetzelfde comité nu een tweede Zen dingsfilm uit. Terwijl Warta Sari voorna melijk het Zendingswerk op Java te zien gaf, zal de tweede film een beeld geven van de Zending in de Buitengewesten, en wel Sumatra, Borneo, Midden-Celebes en Nieuw Guinea. Bvenals het vorige jaar zal de eerste vertooning plaats hebben in de tweede helft van October op de Alge- meene Zendingsconcferentie te Aipsterdam Daarna zal de film weer het geheeie land doorgaan. GIFTEN 1EN LEGATEN. Te Delfshaven is vorige week in de col lecte in de Nieuwe Kerk der Nad. Herv. Gemeente duizend gulden gevonden, ver zwaard met een rijksdaalder, voor den bouw van de Mathenesseckerk. Te Nijmegen zijn door wijlen raej. Ie Gronde o.m. de volgende legaten ver maakt: aan de Ne>d. Herv. Kerkvoogdij ƒ5000, aan de Ned; Herv. Diaconie ƒ2000 en aan den Ned. Herv. Diaconessenarbeid 2000. TE VEEL EETLUST. Steeds duidelijker blijkt hoe gunstig de openluchtscholen op het organisme van het kind werken. Een merkwaardig getui genis hiervan ontvingen de schoolbestu ren van Newcastle onlangs. „The Schoolmaster" vertelt dat deze het verzoek van een moeder kregen om haar kind weer op een gewone school te plaat sen, omdat haar dochtertje sinds het ver blijf op de openluchtschool zoo'n kolossa len honger had en zij. geen voldoende in komsten onving om het telkens gevraag de voedsel te kunnen geven.... UIT ONZE INDIEN. EEN MENSCHENOFFER OP SOEMBA. Het Christelijk weekblad De Banier vertelt van een menschenoffer op Soemba;'er blijkt niet uit, of het kort geleden heeft plaats gevonden; het geval is ei/niet minder gruwelijk om. „Er was droogte, groote droogte in het land. De regentijd was niet door gekomen en hongersnood dreigde, wanneer de „goden geen regen gaven" Ana Kami had de gedachte geop perd. En op de vergadering der hoof den was men er goedkeurend knik kend op ingegaan. Een menschenoffer zou gebracht worden. Een jonge maagd. Zoo zou men pogen de goden gun stig te stemmen, opdat zij verkwikken den regen deden nederdalen op het naai* water dorstende land. Als dan alle voorbereidingen zijn getroffen, leest ge; „Het te offeren meisje moest worden geroofd uit het verst gelegen land schap, dat als stamverwantschap er kend werd. Door een afgezant was men daar op de hoogte gebracht van het groote gebeuren. Als antwoord was gekomen liet korte bericht: „In het dorp Ka- louki is zij te vinden". Men toog op weg; een stoet van 20 zwaar gewapende mannen. Eén droeg zelfs een geweer, als bewijs, hoe ern stig gemeend de tocht was. Na twee dagreizen kwam men in de nabijheid van het bewuste dorp en men hield halt op eenigen afstand. Terwijl men zich schuil hield in het hosch. werd een bode gezonden met de tijding, dat men in de nabijheid was. 's Morgens voor het opgaan der zon, gingen eenige mannen op den loer liggen hij de bron, die aan den voet van den heuvel lag, waarop het dorp Kalouki gebouwd was. Een oude vrouw, het was naar af spraak, begeleidde een jong meisje naai* beneden. Met een kruik op haar hoofd trippelde zij achter de oude vrouw aan om water te gaan scheppen uit de bron, onbewust van eenig ge vaar. Terwijl zij bezig was het water in haar kruik te laten loopen, werd zij overvallen. Plotseling werd haar een doek over het hoofd geworpen, zoodat alle schreeuwen onmogelijk was. De oude vrouw liet men ontsnappen; zij vluchtte en verborg zich in het hooge struikgewas. Door stevige mannenhanden aange grepen, zoodat alle worsteling niets haatte, werd het meisje weggedragen naar het hosch, waar de bende zich schuil hield. Zij werd op den grond ge legd en, terwijl men haar goed vast hield, werd met één forschen slag haar hoofd afgerukt. Na enkele uren rijden stegen zij van hun paarden op een plaats, ook weer van te voren afgesproken en bepaald. Daar werden zij achterhaald door de mannen van Kalouki. Onder hevig rumoer en geschreeuw, alsof zij zeer boos waren, klommen de zen van hun paarden en hard klonk het verwijt: „Gij hebt een kind van ons vermoord. Laat ons sirih pruimen en deze ernstige zaak bespreken". Alsof er niets bijzonders te doen was, ging men echter kalm in 'n kring zitten pruimen en praten. Intusschen werden een buffel en 'n varken, welke er reeds te voren door de menschen van Kalouki waren ge bracht, geslacht en werd er rijst ge- kdokt in de aloude aarden offerpotten. tot dit doel neergezet op reeds ingegra ven kooksteenen. De menschen van Oemboe Lara Loenggi waren belast met het koken van rijst en vleesch. Toen alles gaar was, werd 't eten op geschept op borden, daar „toevallig" gevonden. In de portie, bestemd voor het dorpshoofd van Kalouki, had men een tweetal gouden oorhangers gestopt. Gezamenlijk begon men te eten. Maar toen 't dorpshoofd een hand vol rijst in zijn mond werkte vond hij een der twee oorhangers. Huichelend verbaasd riep hij uit: „Wat is dat?" Ana Kami, die het woord deed, ant woordde: „Spreek daar niet over en steek het in uw sirih-tasch". Even later vond hij het tweede sie raad en riep uit: „Wat is dat?" Hij ontving hetzelfde antwoord: „Steek het maar in uw sirih-tasch". Toen het eten afgeloopen was, zeide het hoofd van Kalouki: „Laten wij nu eens praten over het gedoode meisje". Maar Ana Kimi antwoordde: „Wat wilt gij daarover spreken? Wij hebben immers samen gegeten en gij hebt tot tweemaal toe voordeel gehad. Laat ons verder over de zaak zwijgen". Opgeruimd, dat alles zoo goed ge gaan was, trok de stoet van Oemboe Loenggi heen, scalp, huid en lever als buit mededrageiïd. Onder het slaan van trommen en gongs kwam men den volgenden avond het stamdórp Oema Malai bin nen. Den geheelen nacht werd er feest gevierd met mannendansen en vrou- wendansen, tot men bij het aanbreken van den dag moest ophouden van ver moeienis. Als het nu maar hielp. Want nog altijd stond de hemel strak blauw en slechts boven het ge bergte in het binnenland werden re genwolken gezien. Maar de regen daalde niet neder op het verschroeide kustland, waar mensch en dier en plant om regen schreeuwden. Als dit óffer niet baatte, was er geen redding mogelijk en in grooten hon gersnood zouden allen ellendig omko men. Eenige weken later brak de West moesson door, al was het bijna twee maanden later dan gewoonlijk. En algemeen zeide men; „Het offer was goed en het gebed is verhoord". „O, het heidendom is gruwelijk!" Uit het Sociale Leven. HET PENSIOENFONDS IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Naar wij vernemen, is het bericht in de bladen omtrent de invoering van het pensioenfonds in de Grafische vak ken als voorbarig te beschouwen, wel wordt door de betreffende commissie druk gewerkt ahn de voorbereiding van de invoering van dit fonds, doch een bepaalde datum is daarvoor Dog niet vastgesteld. HET CONFLICT IN DE GOUDSCHE AARDEWERKINDUSTRIE. Zaterdagmorgen is het bedrijf der p5ateelbakkerij Zuid-Holland stopge zet. De ovens zijn gedoofd. Het weer op temperatuur brengen hiervan vor dert geruimen tijd. Van een hervatten van het bedrijf is daarom in den eer sten tijd geen sprake. Aan het perso- reel is ontslag verleend u- stakers in begrepen. zijn thans circa 275 perso nen werkloos. Ongeveer 30 werklieden blijven nog voor kleinere werkzaam heden in de fabriek, maar er wordt niet meer geproduceerd. GEEN CONFLICT IN DE HAAGSCHE GLASINDUSTRIE? Door de mededeeling der werknemers organisaties in het glasbedrijf, dat zij vier der vijf punten van het door den rijksbe middelaar ingediend bemiddelingsvoor stel hebben geaccepteerd, is het zoo goed als zeker, dat een dreigend conflict in de Haagsche glasindustrie zal worden voor komen. Het voorstel van den heer Van IJsselsteyn omvatte de volgende punten: afsluiting van een collectief contract; vaststelling van een minimumloon; va- cantie van zes dagen; uitbetaling van overuren boven gewoon uurloon; uitkee- ring in geval van ziekte. Over de eerste vier punten is men het thans eens geworden; alleen zal nog be treffende ziekte-uitkeering nader met den rijksbemiddelaar worden geconfereerd. Thans wordt gedurende dertien weken 50 pet. loon uitgekeerd. De werknemers eischten 70 pet. gedurende zes en twintig weken. Het is echter; naar men ons mede deelde, niet waarschijnlijk, dat hieruit nog een conflict zal voortvloeien. Alle scherpte heeft deze zaak thans verloren. EMIGRATIE VAN ARBEIDERS BINNEN NEDERLAND. Naar Het Volk van bevoegde zijde zegt te vernemen, zal vermoedelijk in den loop van October aan de Central» commissie van bijstand voor de ar beidsbemiddeling het rapport worden aangeboden van'haar sub-commissie, welke moet nagaan, welke omstandig heden de emigratie der arbeiders bin nen Nederland pp ongewenschte wijze belemmeren en op welke wijze even- tueele belemmering zou kunnen wor den verminderd. Het ligt in de bedoe ling, dat de Centrale commissie alsdan eind October of begin November een vergadering zal houden ter definitieve vaststelling van het rapport, dat ver volgens aan den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid zal worden aan geboden. UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDH. Mej. M. Dercsen. onderwijzeres aan de Chr. School op net dorp alhier, heeft tegen I Jan. a.s. ontslag uit haar betrekking aangevraagd. Burgerlijke stand. Bevallen: T- de Goede geb. Hommels, z.; A. M. Boers geb. Otten, d. Ondertrouwd: E. Blaakman en G. Zandvliet. Overleden: Jacob Blokhuis 7,7 j. echt genoot van M. Kroes. KATWIJK AAN ZEE. Men schrijft ons van bevriende zijde: Bij ons is alles veel „grosser". Dat is de algemeen bekende uitspraak van den Duitscher, die Holland bezoekt. Men heeft zich daar ingeleefd in die gedachte, op een wijze dat men ook het minder groote zoo aanziet dat het „grosser" schijnt. Die chauvinistische gedachte heeft na den oorlog wel een duwtje gekregen, maar op den bodem van het hart blijft ze sluime ren. Ik wil niets afdoen van het grootsche van den Rijn met deszelfs omgeving, maar toch er is zoo hoog van opgegeven, er is zooveel reclame voor gemaakt, dat het niet meer mee valt. En, wie onze bad plaats bezoekt, en nu komen we, wellicht na een wat lange inleiding, waar we zijn willen, valt het alles wel mee. Zoo heb- ben wij verschillende mooie dingen naar voren te brengen, betgeen tot nu toe is verzuimd. Zelfs in Gelderland en andere streken van ons land, met veel vreemde lingenverkeer, ziet men dat anders gebeu ren. Als men de beschrijvingen leest van den waterval bij Loenen b.v., en men komt er bij, dan krijgt men den indruk: nu, alles is er ook wel van gezegd. Be zoekt men de „Toppenberg" bij Apeldoorn dan is men nu niet direct onder den in druk van het begrip „berg". En als men het Uddelermeer aanziet, dan moet men al zeer begeerig zijn naar afkoeling, om er in te kruipen. Toch gaat er bekoring uit van het lan delijke, van het rustige der omgeving en men is niet bepaald teleurgesteld, al valt het niet zoo bijzonder mee. Jaarlijks gaan dan ook duizenden vreemdelingen zich vermeien aan de boorden van bosch en meer in onze landelijke Geldersche om geving. Maar er wordt geregeld ook werk van gemaakt om de massa te attendeeren op die „gezochte" plekjes. En die kunst verstaan wij hier nog niet. Ik sprak zoo even van verschillende mooie punten. Laat mij er drie mogen noemen. Wanneer men den „tolberg" beklimt, en van daar uit het panorama beziet dat zich naar alle zijden aan uw oog opent, dan komt ge diep onder den indruk van de ma jesteit van de natuur, want ge geniet van bosch, duinen, groenende weiden, dorpen, half verscholen in 't geboomte en aan de Westzijde de grootsche ruime watervlakte met de blonde duinenketen er langs. En wanneer ge dan den Rijn en het aflei dingskanaal zich een weg ziet banen door de lage landen bij de zee, dan zingt uw ziel: „Hoe groot zijn Ileere uwe werken. Gij hebt bet alles met wijsheid gemaakt". Op dien mooien duintop, zoo kostelijk gelegen in de omgeving van die aardige duinengroep, is nog nooit genoeg de aan dacht gevestigd; worde dat spoedig ge daan. Zij, die dan daar een wijle toeven zullen niet teleurgesteld „huistoe" gaan, want het valt hen allen zeker mee. Een tweede attractie zijn onbekende duinen. Vooral ten Zuiden van ons dorp verbergt onze gemeente een wonder na tuurschoon. Onze eigen menschen weten dat nog nietvoldoende, maar wat daar op 2 3 K.M. afstand in de duinen te zien is, gaat de verwachting verre te bo ven. Daarvan is veel te weinig 'bekend. Daarvoor dient Veel meer reclame te wor den gemaakt. Allereerst dient de weg daarheen te worden bijgehouden. Dat het gemeentebestuur zich versta met het rijk en dien weg onderhoude. Dat is heusch geen onproductief werk. Wanneer er een vaste dienst was in den zomer, met een autobus b.v., dan had men daar binnen een paar jaar een aardig centrum van buitenlanen, vooral als het voor 't strand wat koel is heeft men in de duinen wel kome gelegenheid om ongestoord en rus tig te genieten van het schoone der na tuur. Evenzoo diene men voldoende te wijzen op het mooie plekje aan het eind van den boulevard, zoowel in Noordelijke als Zui delijke richting. Bij de monding van den Rijn komt er hij hem die er oog voor heeft contact met den geest die „Borger" bezielde, toen hij z'n bekende „Levens klacht" uitte, en zeker wordt onze geest opgevoerd als we komen onder den machtigen indruk van dat bijzondere ver gezicht. Over het andere eind van den boulevard, waar straks de „vuurtoren" de omgeving gaat beheerschen schreven we reeds een en ander. Ga die gedachte spoe dig in vervulling! I f KOUDEKERK. Burgerlijke stand. Bevallen: A. de Hollander geb. IJdo, z.; N. Vlaanderen geb. Langhout, z. M- s LEIDERDORP. Burgerlijke .stand. Bevallen: N. Rotménse geb. Vermeulen, d.; A. J. La ken, geb. Waajjers, d. Coöp. VeilIngvereenl0lng H.B.G. Uitslag gehouden leverbare veiling, op Vrijdag j.l. Prijzen per ioo en voor goede kwaliteit. E.v.T. Scarlet Due f2,75; Cram. Bril- lant f,1752; Pr. v. Oostenrijk f3,25; Waterloo f3,70; Rose Grisdelin fi,7o; Artus f1,301,65; Brillant Star f5,05; Herm. Schlegel f3,55; Witte Valkf3,05 Witte'Due Max f 1,75Duch. de Panna f4; Hobbema f5; La Reine f2,55; Chrysolora f 5,55 ^eine Max f3,50 Rose La Reine 13; La Precieus© f2,45; Joost v. d. Vondel f3,10; Gele Prins 15,05; Grand Due f9,20; Mon Treeor f ö,?5; Proserpine too f9,10; 10 f7,05; Fred. Moore f3,10; Flamingo f4,55; Carara f3,20* Dlv.T. Cour. d' Or f4,95 5,05; Murilio f2,50—2,75; Spring Ulo ry f2; Lucretia f2,95; Hofdijk f3,65; Theeroos f3,50; Scnoonoord f4,05; La Candeur f3,35* Salvator Rose f4,50; E.l.T. Orange King f 1,75; Ingle. Yel low f3; Gouden Arend 11,70; Johjn. Ruskin f2,25; Br. Panorama f2,45; St. James f1,90; Croc. Mejjerbeer f2,50; Pres. Faure f2,40; Wit f2 50; Geel' f 4,20; z 6 f2,30; Purpurea Grandiflo- ra f5,05; King o.t. White 7/8 f2,55; Al bion Purper f2; Poetaz. Ideal1 f2,20; Elvira f3,65; Helios f3,45; En. Zilver Beauty f3; Victoria f0,95; Ornathus f 1,501,80; Princeps f2.15; Barry Con spicius f1,50; Princeps Max f2,50; Sir Watkin f4,20; Emperor f3,80; Empress f3,40; Pol. Scilly White f2; Min. Talma f 12; King Alfred f19; Golden Spur. f4,50; IXw.T. Pr. Elizabeth f3,75; Bar- tigon f2,20; Le Notre f2,95; Will. Cop land f2,503,55; Will1. Pitt f3,10; Ho- mère f2; Nanticas f2,20; Bar. de la Tounaye f2,10; Isis f2,45; Cenitenaire f2,452,7o; Sieraad v. Flora f2; Pri de of Haarlem f2,20; Mad. Krelage f 2,30; Victoire d' Olivière f3; Prof. Rauwenhoff f2502,75; Pygmalion f2,05; Farnc. Sanders 11,90; Europe f 1,80. Bijgoed: Glad. Max. Brillant f 1,30; Peacn Blossom f 1,40; Ackerman ni f2,25; Conv. Alba f1,15; Fairy ry Queen fo,6o; Flora f0,85; Blushing Bride f 1Iris. Anglica gem. f 1,25; LH1. King o.t. White f0,40; Mont Cenia f0,55 British Queen fo,6o; Blanche Superbe f0,45; Cajanus f1,05; Von .Humboldt f0,50; Hart Nibbng fo,8o; Croc. Ge mengd f 1,85; Enk. Joiiquillen f0,85* Lil Fritt. Imp. Lutea f 37,7o; Enk. Galan- ithus f 1,45)HiJ. Dr. Haeringh f1,20; The First 8/9 f14,80; 7/8 f13,90; 6/7. f11,90; Yellow Queen pL 20 14* 5/7 f3,05; BlOemoord f4; Imperator 11,15 7/8 fo,7o. OEO8TGEE8T. Gistermiddag! .is. achter het Groene Kerkje een vrachtauto ,uit Ledden, be stuurd doer J„ üKj. Ii, in het voorhöfrjj- den tegen ean bestelwagen, 1h Biuru door A. W. v. D'. uit Sassenheun in gereden. De oorzaak was het niet 1 uithalen. Procesverbaal is opgemaak---. Het ongeluk liep overigens goed af; er was een weinig matori»©]© schade. Gisteravond reed W. J. N. de L. uit Leiden met zijn verloofde op de End eg eesterlaan. Zij werden aangor den door een auto, bestuurd door den leerling-bestuurder L. R die reed on der toezicht van M. L., beiden uit Lei den. Volgens ooggetuigen reed de auto in de bocht aldaar te s e'. De dame kwam er goed af, alleen werd haai* rijwiel ©enigszins bescha digd. Haar verloofde daarentegen raak te bekneld; zijn rijw'el werd vernielden hijzelf moest door Dr. Je'gersma ver bonden worden. Procesverbaal is orgemoakt tegen M. L., onder wiens toezicht de bestuurder ireed. WARMOND. Door den gemeenteraad is tot ad ministrateur van het waterleidingbe drijf benoemd de heer H. J. Haverkort die deze benoeming heeft aangenomen. Waar, ingevolge de gemeentewet, de ze functie niet vereenig baar is met het raadslidmaatschap, moet de heer Ha verkort als zoodanig bedanken. De op volger op de Katholieke lijst is de heer J. L. Bakker, die reeds door de Kies- vereeniging js aangezocht, doch zijn al of niet als zoodanig zitting nemen nog eenige dagen in beraad wil houden De gemeenteraad besloot tot ver hooging van de jaarwedden van een. .tweetal ambtenaren ter gemeente-secre tarie. Uitvoerig werd de mogelijkheid om tot werkverruiming ei werkverschaf fing te komen onder oogen gezien. en W. zullen deze aangelegenheid, b.v. om groententeelt onder glas te bevorde ren, in studie nemen. Een leening zal worden aangegaan tot het uitvoeren van rioleoringswerken INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Woubrugge, 15 Sept. 1928. 1 Mijnheer de Redacteur! Vergun mij ditmaal een kleine plaats ruimte in uw ook hier veel gelezen blad, hij voorbaat mijn beleefde dank. Dat Vrijdag velen alhier naar het raadsverslag grepen, was te verwachten; velen waren immers verwonderd over het raadslid, den heer Fondu, dat hij zoo fel tegen onzfen Vrijwilligen Landstorm staat. Dat is teekenend. Bij de laatste verkiezing heeft de Vrij zinnige KiesVereeniging om rechtsche kie zers te lokken, dezen heer als candidaat gesteld, onder de leuze „gemeentebelang", waardoor hij, volgens degenen die het weten kunnen, minstens een veertigtal rechtsche stemmen heeft gelokt, stemmen van personen die toch allen voor ons Ko ningshuis zijn. Ook zeer velen nog onder de liberalen klopt het hart van liefde voor Oranje, zoodat zij onvoorwaardelijk den landstorm steunen. Moge het hun tot nadenken brengen. EEN VRIEND VAN ORANJE. Scheepstijdingen. HOLLANDAMERIKA-LIJN. NICTHEROY Vancr. u. Rott. 15 te Seattle. EDAM Rott. n. N.-Orl p. 17 Azorea. SPAARNDAM Rott. n. N.Orl'. 15 te Tampieo. LOOHKATRINE Vancr. u. Rott. 15 te Liverpool. ROTTERDAM N.-York n. Rott. 17, 3 n.m. voor N. Waterweg verwacht. LEERDAM N.-Orl'. n. Rott. 16 v. Hava- na. MOERDIJK 16 v. Rott. te Antw. REEMSTERDIJK Rott. n. N.-York 16 8.31 v.m. 47 m. O. vt Nitanl HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIJPERKERK thr. p. 15 Gibraltar. HEEMSKERK 15 v. Hamb. n. Antw. JAGERSFONTEIN thr. 13 v. Mozam bique. KLIPFONTEIN uitr. 15 v. Lor. Mar ques. RANDFONTEIN uitr. 16 v. Aden. HEEMSKERK 17 v. Hamb. te Antw. BILLITON uitr. p. 17 Ouessant HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. EEMSTROOM 16 v. Hamb. n. Amst. FAUNA uitr. 15 te Dakar. TEXEL uitr. 15 te Pt. Hareourt. VLIELAND 16 v. Wi.-Afrika té Hamb. IJSTROOM 16 v. Amst. n. Wi-Afrika. KON. HOLLANDSCHE LLOÏD. GELRIA uitr. 16 v. Vigo. KENNEMERLAND uitr. 16 v. Lissabon. MONTFERLAND uitr. 16 v. Montevi deo. ^AANLAND uitr. p. 16 Dungeoess. ROTTERDAMSCHE LLOÏD. SIBAJAK uitr. 17 te Sahang. IND'RAPOERA thx. 17 v. Sabang. TAMBORA -thr. p. 17 Suez. TJERIMAI uitr. p. 16 Kaap dei Armi. MADIOEN uitr. 16 te Padang. KERTOSONO uitr. p. 16 Ouessant. BLITAR uitr. p. i 5 Kaap Bon. MODiJOKERTO thr. p. 16 Finisterre. P'ELI thr. p. 16 Suez. SCHOUWEN uitr. p. 16 Perim. MEDAN thr. p. 16 Perim. ÉTERNATE thr. p. 17. Ouessant, 18 2 n.m. te iHavre verwaciht. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". PRINS DER NED'. uitr. p. 15 Perim. BALI uitr. p. 14 Perim. ROTTI thr. 17, v. Colombo. KRAKATAU uitr. 16 v. Antw. (E5NGGANO uitr. 15 v. IJmuiden. OHR. HUYGENS uitr. p. 16 Gibraltar. KANGEAN 17. v. Amst. te Hamb. KAPJMAIA thr. 15 v. Mars. PRINSES JHUiMA thX, 16 v. Algiers

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6