SIIEUWE LEIBSCHE COM van VRIJDAG 14 SEPT. 1928 TWEEDE BLAD. STADSNIEUWS. ENDEGEEST EN VOORGEEST. Aan het verslag der Commissie van Beheer over het Krankzinnigenge sticht „Endegeest" en de Afiïeeling voor Jeugdige Idioten „Voorgeest" be treffende den toestand dezer gestich ten over 1927 ontleenen wij het vol gende: Personeel. Voor het eöigenlijke verslag aan te vangen, past het in herinnering te brengen, dat onze inrichtingen in 1927 een zwaar verlies getroffen heeft door liet overlijden van haar geneesheer- directeur, J. van der Kolk. Reeds langen tijd geplaagd door aanvallen van galsteenkoliek, werd hij cp 26 Sept. daarvoor geopereerd en hoewel de operatie op zichzelf gelukte, overleed hij in den avond van den 27sten Sept. op 64-jarigen leeftijd. In dankbaarheid gedenken wij wat Van der Kolk voor mensch en maat- s charm jj en in het bijzonder voor „En degeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" heeft mogen zijn. In zijn werken zal de herinnering aan dezen man nog lang blijven voortleven. Van de hoofdverpleegsters verliet ons dit jaar zuster C. Bloemendaal, die van de oprichting van „Endeigeest" haar krachten aan het belang van de inrichtingen gegeven had. Gedurende die 30 jaren was zij bijna altijd op de vrouwenafdeeling werkzaam en zeer vele patiënten en ook vele verpleeg sters is zij tot steun geweest. In de sterkte van het personeel en in den arbeidstijd kwam geen veran dering. De sterkte voor „Endegeest" en „Voorgeest" bleef bepaald op 110 verplegenden, zoodat bij een volledige bezetting (645) gemiddeld 1 verplegen de op 5.8 verpleegden komt. De mutatie van het verplegend per soneel („Rhijngeest" met 32 verple genden inbegrepen) bedroeg 45 tegen 33 in 1926, n.l. 35 zusters en 10 broeders Door het overlijden van dr. J. van de Kolk trad dr. A. H. Oort als apo theker op. Gebouwen. In den loop van het jaar werd een aanvang gemaakt met de verandering van de gasverlichting i.i electrische verlichting in de paviljoens E-mannen en E-vrouwen. Daar tijdens den aan leg besloten werd tot vrij ingrijpende wijzigingen in de electrische installa tie, was deze aanleg aan het einde van het jaar nog niet gereed gekomen. Ook werd een aanvang gemaakt met de uitbreiding van de paviljoens voor onrustige mannen en onrustige vrou wen, waardoor in 1926 reeds het be sluit was genomen en in het verslag over dat jaar vermeld, resp. met 20 en 40 bedden. Aan het einde van 1927 was tmen met den bouw wel aanzien lijk gevorderd, maar toch nog niet gereed gekomen. In verband met de groote uitbrei ding, welke in het.afgeloopen jaar aan de arbeids-therapie van de mannelij ke patiënten werd gegeven, bleek uit breiding van het aantal werklokalen dringend noodzakelijk. Een plan werd ontworpen om ach ter de werkplaats een houten loods te bouwen, waarin de betonmakerij zal worden gevestigd, benevens een lokaal voor berging van de tuingereedschap pen en handwagens voor de tuinderij. Geneeskundige behandeling. Ook dit jaar was er weer een krach tig wetenschappelijk leven. De bijeen komsten van alle aan de gestichten "verbonden geneesheeren en assisten tenten van prof. Jelgersma bleven ge regeld doorgaan en waren voor allen leerzaam. Het streven van de jongeren om langs psycho-analystischen weg een dieper inzicht in het ontstaan en de behandeling van psychosen en neu rosen te krijgen, gaf herhaaldelijk tot wrijving aanleiding met de opvatting oor ouderen,fjOEÈftfor oog hadden v oor de gc\ zulk een behan deling vrTiionlïffllTmaai1 de vriend schappelijke verhouding werd daar door nimmer verstoord. Somnif een kuren w erden zelden toe gepast. Merkwaardig was te dien op zichte de ervaring met een mannelijk lijder aan manie, die telkens in ver sneld tempo steeds intensiever kuren noodig scheen te hebben. In zijn ver warden tijd was hij buitengewoon moeilijk te verplegen. Door een nieuw gemaakte mogelijk heid tot arbeiden, ook voor onrusti- gen, werd hij niet alleen over het ge heel rustiger zonder eenig verdoovend middel, maar bleven ook de verward heidsbuien weg. Voor dezen patiënt en voor hen, die hem verplegen moes ten, is de nieuwe behandelingswijze wel een groote zegen. Pogingen om een bepaalde categorie v lijders aan' schizophrenie te behan delen met inspuitingen met „Helpin" gaven geen voldoend resultaat om ze voort te zetten. Gevallen van zelfmoord kwamen in dit jaar niet voor, evenmin ernstige pogingen daartoe. Ontvluchtingen kwamen zelden en nog minder dan in vorige jaren voor en hadden nooit ernstige gevolgen; de meerdere vrijheid van beweging, die met een uitbreiding van arbeid in bosch en veld gepaard gaan, heeft ze ker niet tot vermeerdering van het aantal pogingen tot ontvluchten aan leiding gegeven. Tengevolge daarvan kon men ook overwegen een aantal hekken van de paviljoens-tuinen te doen vallen en te vervangen door ha gen met ijzerdraad doorvlochten. Een reeds oude ervaring, dat gemis aan vrijheid het hunkeren naar vrij heid versterkt en dus de ontvluch- tingsdrang in de hand werkt, wordt bij onze patiënten nog eens bevestigd. Onderwijs „Voorgeest". Het onderwijs werd gevolgd door 16 jongens en 10 meisjes, totaal 26 leer lingen. Gedrag en vorderingen der leerlin gen waren bevredigend. Arbeids-therapie. Dit hoofdstuk droeg voorheen den naam „Werkverschaffing". Deze naam is niet juist meer nu er verandering is gekomen in de motieven, die leiden tot het laten arbeiden van verpleeg den Terwijl voorheen gelegenheid tot arbeid gegeven werd aan hen, die daarnaar verlangden of er om vroe gen, worden de verpleegden thans op zachtzinnige wijze gedwongen aan het werk 'e gaan. Niet alleen wordt aan hen, die geschikt zijn om nuttigen ar beid te verrichten, werkgelegenheid gegeven, maar het streven is om allen, zoover eenigszins mogelijk, geschikt te maken en te wennen aan arbeid. Dit beginsel heeft vèr-strekkende beteekenis voor het geheele gesticht. Op de stemming en geestelijke toe stand der verp'eegden heeft de gere gelde arbeid een uitmuntenden in vloed. Zij, die jaren lang niet van de zelfde afdeeling kwamen, komen hier door weer in aanraking met de weield, zien en hoorer. weer en beginnen weer mensch te worden. Daarenboven wordt er door al die halve krachten te zamen heel wat ar beid geleverd, die vroeger ongedaan bleef, zocdat er ook materieel voordeel te boeken valt Bergen bladmest. die door gebrek aan arbeidskrachten ja ren lang onaangeroerd bleven, werden nu omgezet en T. oor het gebruik ge schikt gemarkt Voor „Rhijngeest" werd een beton nen schutting gemaakt, die zonder hulp der verpleegden zeer kostbaar zou zijn geworden. Terwijl deze nieu we arbeids-therapie reeds in 1925 en 1926 door dr: Rombouts op de vrouwen afieeling ingevoerd was, kwam deze methode geleidelijk ook op de man- nen-afdeeling tot haar recht, vooral in de laatste maanden van 1927 onder de energieke ?eiding van Jr. A M. Blok. Loop der bevolking^ Het gemiddeld aantal open plaatsen ever geheel „Endegeest" bedroeg bij na 7 per maand, tegen bijna 2 in 1926. Het gemiddeld aantal open plaatsen bedroeg over geheel „Voorgeest" 17 per maand, tegen 20 in het 2de half jaar van 1926. FEUILLETON. God is mijn heil. 29) —o— Hedwig was de laatste daar zij. de deur wilde sluiten. Willem had op haar gewacht en zoo besloten zij den trein. Zij spraken over niet veel an ders dan over dien morgen, het scboo- ne weder en de heerlijkheid van het Paaschfeest. maar ieder woord dat zij spraken- kwam hun bijzonder aan genaam voor, en het war Hedwig even zoo te moede als op haar laatste wan deling met Willem, toen zij van den eikeboom waren terugelceerd. De muur die te Berlijn tusschen hen scheen te zijn opgerezen, was op eens verdwenen; zij dachten er niet anders meer aan dan om zich te verwonderen dat die ooit bestaan had. Zij waren zoo in hun gesprek ver diept, dat zij weinig acht sloegen op de vriendelijke groeten, die met de dorpelingen gewisseld werden; vooral de oude mevrouw werd met vele eer biedige bewegingen ontvangen. Toen zij in bun bank kwamen was die reeds zoo.gevuld, dat zij bij de deur plaats namen en Willem en Hedwig uit één gezangboek moest zingen. Het was wel zeer aangenaam, maar toen het orgel begon te spelen, en de geheele gemeente het „Hallelujah!" aanhief, verweet Hedwig het zich dat zij zoo afgetrokken was, en zij bad vurig en aanhoudend om kracht om ae aardsche gevoelens en droonien, die haar ziel vervulden, verre van zich te doen. De welsprekende, ernstige woorden, waarmede de 1 eeraar den dagtekst uitlegde, boeiden haar echter spoedig, zij schaamde zich diep over haar licht zinnigheid en aardschgezindheid; zij wensehte zoo zeer den verrezen Hei land ten minste die kerkuren onver deeld in haar hart te doen heerschen; zij wendde alle moeite aan om haar gedachten bij het onderwerp te bepa len en keerde ook niet naar huis te rug zonder een zegen, mede te nemen. Zij herinnerde zich de legende van den hetiligen Makarius, die eens gedu rende de mis in de kerk boven de hoofden der monniken duiveltjes zag zweven, die hun allerlei aardsche din gen influisterden naar de bijzondere begeerten van ieder hunner. Sommi gen hunner boden hardnekkig tegen stand zoo dat zij weldra de wijk moes ten nemen, terwijl anderen hun van tijd tot tijd het oor leenden. Na het emtje der godsdienstoefening beken- den cfe monniken, dat zii vervolgd wa ren geworden door de gedachten, die de heilige door de duiveltjes voorge steld had gezien, sommigen hadden ze niet kunnen overwinnen, terwijl anderen door vurig gebed ze te boven waren gekomen. Hedwig gevoelde hoezeer zij behoef" Do gezondheidstoestand der ver pleegden was minder gunstig. Op een gomid'deid aantal van 478 patiënten (mannen en vrouwen) kwamen 44 sterfgevallen voor, dit is 10 pCt. Op een gemiddeld aantal van 147 patiënten (jongens en meisjes) kwa men 12 sterfgevallen voor, of 9 pCt. De besmettelijke ziekten in „Ende- gcest" en „Voorgeest" bepaalden zich tot een aantal gevallen van influenz/., waaronder eenige met doodelijken af loop; 4 gevallen van diphterie, waar onder 1 met doodelijken afloop; en cén licht geval van Erysipelas. Gevallen van roodvonk, zooals in 1926, kwamen niet voor. Door Leidsche doktoren werd zooals gewoonlijk, aan verpleegden en ver plegenden welwillend specialistenhulp verleend. SANATORIUM VOOR ZENUWLIJDERS „RHIJNGEEST". Loop der bevolking. De bezetting van het Sanatorium (de Rijksafdeeling huiten beschouwing gelaten) was in alle klassen iets ieter dan in 1926. Het gemiddeld aantal ver- pleegdagen bedroeg 56.06 tegen 53.70 in 1926. Het aantal verpleegdagen in de eer ste klasse bedroeg 3049, tegen 3046 in 1926, het gemiddeld aantal verpieeg- dagen 8.35 tegen 8.34 in 1926. Het aantal verpleegdagen in de 2e klasse A bedroeg 12873 tegen 11993 in 1926. Het gemiddeld aantal verpleegden per dag was 35.28 tegen 32.86 in 1926. De bevolking van de Rijksafdeel !ng was dit jaar iets grooter dan in 1926 Het aantal verpleegdagen bedroeg 7006 tegen 6980 in 1926, dat is gemid deld 19.19 patiënten per dag tegen 19.12 in 1926. Arbeid, bezigheid en ontspanning. De arbeids-therapie, onder leiding van mej. A. M. E. Rollandet, blijft goe de resultaten geven. Velen namen hieraan deel, leerden hun handen gebruiken en vonden er een aangename ontspanning in Daarenboven werd aan de verpleeg sters opgedragen met de daartoe ge- schikten huis- en tuinarbeid te ver richten. Het blijft in een Sanatorium moei lijker de patiënten aan den arbeid te krijgen, ten e«rste omdat er vae? meer geheel ruslbehoevenden bij ziin, ten tweede omdat het aantal liefhebbers voor een bepaalden arbeid te gering is, om voor hen zulk een arbeidsmoge- lijkheid onder leiding te organiseeren. De gewon.' ontspanningsmiddelen, als piano, snoelbak, cricketspel en an dere gezelschapsspelen vonden even als in andere jaren, een geregelde be oefening. Voor de bibliotheek, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, werd van den heer Augs. L. Reimeringer een aantal boeken ten geschenke ontvan gt i. Evenals in voorafgaande jaren wer den een aantal personen en gezel schappen bereid gevonden belangloos door muziek en zang wat aangename afwisseling te brengen in het stille Sanatoriumleven, waarvoor hen harl 'el. k dank wordt gebracht. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Gorinchem, J. A. Schuur- mans Stekhoven, te Spijkenisse; L. D. Poot te Haarlem; en A. D. Meeter, te Lei den. Te 's-Gravenhag,e (vac. Ds. Troelstra), J. Nauta te Sexbierum, L. D. Poot, te Haarlem, en I. Voorsteegh, te Gouda. Beroepen: Te Heeg, W. J. Keiler, te Nieuwkoop. Te Doorn, E. Jongens, te Gies- sen-Oudekerk. Te Rozenburg, L. M. J. S. Herfkens te Drachten. Te Molenaarsgraaf, J. Lekkerkerker, cand. te Snelrewaard. Te Ouddorp, P. J. Steenbeek, te Kampen. Te Wassenaar, S. Ybema, te Hijkersmilde. Aangenomen: Naar Zevenbergen, W. W. Siddré, te Oude Wetering. Bedankt: Voor Barneveld, I. Kievit, te Baarn. GERCF, KERKEN. Aangenomen: Naar Kielwindeweer, J A. Winter, cand. te Bierum. Bedankt: Voor Westbroek, J. C. Houtzagers, te Reeuwijk. te had om te waken over haar eigen hart, maar tevens hoe moeilijk dat soms was. Toen de preek geëindigd was en de geheele familie naar huis was terug gekeerd, hoorden zij in de verte het geroffel van trommels. Allen liepen naar huiten en zagen de dorps weer baarheid op het plein verzameld; de parade nam een aanvang, wel exer ceerden de manschappen met gebogen rug en kromme knieën, maar toch was het aardig om de algemeene geestdrift te zien. De oude smid was eerste luitenant, onidat hij den veldtocht had medege maakt en gedecoreerd was, en de dik ke inspecteur was korporaal. Die geen geweer bezat had zich van een dorsch- vlegel voorzien en over het geheel was het zeer goed. De heer Van Mengen prees hen en hield een kleine redevoering, die van alle kanten toegejuicht werd. Toen maakten zij rechtsomkeer, ontplooiden de zwart-witte vlag, die Anna gemaakt had enverlieten met versnelden pas de buitenplaats. Maar nu hadden de kleine landsver dedigers geen rust meer, voordat oom Willem ook hen had zien exerceeren. De geweren en sabels werden te voor schijn gehaald. Castor en Pollux ver kleedden zich spoedig en luitenant Robbert nam welwillend het opperbe vel aan. Wel geraakte de soldaat Hendrik uit Dr. J. C. KROMSIGT. Dr. J. C. Krorhsigt, Ned. Herv. pred. te Rmsumageest, is tot het ondergaan van een operatie in het ziekenhuis te Gronin gen opgenomen. Ds. W. BREUKELAAR. Naar uit goede bron wordt vernomen, is het ook door ons uit het „Hbld." over genomen bericht, als zoude Ds. W. Breu kelaar, Geref. predikant te Zaandam, voornemens zijn met ingang van 1 No vember emeritaat te vragen, om dan de kleine kerk van Santpoort te gaan dienen algeheel onjuist. Ds. Breukelaar heeft heel geen emeri taat aangevraagd en zal dit ook dit jaar wellicht nog niet doen. PEREMPTOIR EXAMEN. Door de classis Apeldoorn is 12 Sept. candidaat J. Estié, beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Beekbergen, peremp toir geexamineerd en met algemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords. GEREFORMEERD ZAANDAM. „De Standaard" meldt: Naast een orthodoxe Ned. Herv., een Geref.. een Chr. Geref. en een Geref. Kerk in Nieuw Verband, zullen te Zaandam nu ook vanwege de Geref. Gemeente gods dienstoefeningen worden gehouden. De Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente beeft op een desbetreffend verzoek het kerkgebouw afgestaan voor weekbeurten, waarvan de eerste door Ds. R. Kok, van Gouda, zal worden geleid. EEN DEBATAVOND. Dinsdag 9 Oct. a.s. zullen Ds. G. Hor reus de Haas en Prof. Haitjema, hoog leeraar te Groningen, voor de afd. Zwolle van de Ver. van Vrijz. Hervormden en van de Confessioneele vereeniging in de „Buitensocieteit" aldaar, in het openbaar debatteeren over „Het moderne wereld beeld en de orthodoxie". ZENDINGSWEEK. Men schrijft ons: De Samenwerkende Zendingscorpora ties (Zendingsbureau-Oegstgeest) organi seeren opnieuw een „Zendingsweek". Vastgesteld is de week van 411 No vember a.s. De voorbereidende arbeid is reeds aangevangen. Maar wat vermag die arbeid al3 men niet allerwege medewerkt? In de circulaires welke dezer dagen rond gezonden worden komt het nadrukkelijke verzoek daartoe voor. 't Gaat om een na tionale beweging. De arbeidsgelegenheden in Indié zijn voor de Prot. Zending me- nigvuldiger dan ooit te voren. Wil men die gelegenheden niet voorbij laten gaan, dan dienen allen die in de Prot. Zending belang stellen zich krachtig aaneen te sluiten en er toe mede te werken dat de „Zendingsweek" straks in den besten en hoogsten zin des woords slaagt. EEN NIEUWE ENCYCLIEK. Er is een nieuwe Encycliek „Rerum Orientalium" verschenen, betrekking heb bende op de Oostersche Kerken. De Encycliek vat allereerst samen alles, wat sinds bet Concilie van Lyon tot het Pontificaat van Benedictus XV gedaan is om tot de eenheid der Roomsche Kerk te rug te brengen de kerken, welke zich van haar hebben afgescheiden. Zij wijst vervolgens op het werk van Benedictus XV voor de Oosterlingen en herinnert aan de instelling en het succes van het Oostersch Instituut te Rome. De Encycliek spoort de congregaties, welke priesters naar het Oosten uitzen den, aan om mannen te vormen, die in staat zijn de ware rechten der Kerk en haar eenheid te verdedigen. De Paus spreekt van de noodzakelijk heid om de bedienaren der altaren tegen de huidige dwalingen betreffende de een heid te harden en spoort de bisschoppen aan om op de groote seminaries, speciale cursussen en aan de universiteiten een specialen leerstoel betreffende de Ooster sche aangelegenheden te stichten. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag 2 uur. Voorzitter de -burge meester. Tegenwoordig 10 van de 11 le den. Afwezig de heer van Docren. Mede aanwezig W. A. Harteveld, secretaris. de pas en struikelde over zijn buur man Eduard, die een weinig militair voor het front geroepen en gedegra deerd werd, maar overigens ging het goed. De meisjes oogstten den meesten lof in en de kleinen werden getroost. Terwijl dit gebeurde hadden de da mes de Paascheieren in den tuin ver stopt en na het eten liepen allen naar huiten om onder struiken en bloemen de nestjes met hun bonten inhoud te zoeken. Ook de heer Rothe, Hedwig en Willem zochten mede tot groote vreug de der kinderen, zelfs de heer Van Mengen hielp, en van dat oogenblik af verdwenen de eieren op de meest on begrijpelijke wijze in hoeden, zakken en rokken. Zelfs kwam er een te voor schijn uit het haar van Marie, waarop geschreven stond: „Een zachte en bescheiden geest Versiert de vrouwen allermeest' Elise vond dat al te erg, maar Marie nam de vermaning als scherts op en lachte er hartelijk over. Toen al de eieren gevonden waren, werd er naar recht en billijkheid ge deeld. De gelukkigen gaven van hun overvloed aan de anderen, zoodat ieder twee eieren kreeg, waarvan op hoog bevel maar een opgegeten mocht worden, terwijl de overigen door de kinderen opnieuw werden verstopt voor do dorpsjeugd, die reeds vol on geduld aan het hek stond te wachten. AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 14 September 1928. De Duitschers staan bekend als leer gierige menschen. Duitsche geleerden van naam zijn er vele. Duitsche wetenschappelijke boeken eveneens. Maar ook het gewone volk in Duitsch land leest veel. Geeo wonder, dat men statistieken aanlegt en bijhoudt van wat er zoo al gelezen wordt en hoeveel er gelezen wordt. Alleen Berlijn heeft volgens de jong ste statistieken 100 volksbibliotheken en 45 leeninrichtingen. Verleden jaar werden door deze instellingen 1.750.000 boeken uitgeleend en werden ze door 700.000 personen bezocht. Hot me erend eel der uitgeleende en geraadpleegde boeken betrof de letter kunde en de dichtkunst. De filosofie nio:ht zich ook in groote belangstel ling verheugen, evenals de natuurwe tenschappen. Verder werden 1000 theologisch o werken geraadpleegd. Het zijn inderdaad respectabele ge tal Ion: 1 Y\ millioen boeken en 700.000 lezers. Maar wat een miniem klein deel theologische werken. 1 op de 175. Dat is opvallend! Maar ik zou er wat voor willen ge ven als wij hier ook eens die statisti sche cijfers bezaten. Zou 't hier zooveel beter zijn? Ik vrees, neen! j OBSERVATOR. Na opening der vergadering met .het gebruikelijke gebed worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en on veranderd goedgekeurd. Aan de orde is de voorloopige vaststelling van de ge- nieonterekening dienst 1927. De voorzitter doet voorlezing van het rapport der com missie tot nazien van de rekening waar bij de commissie voorstelt de rekening vast te stellen. Daar niemand het woord over de rekening verlangt, wordt dezs vastgesteld, sluitende, gewone dienst, wer kelijke inkomsten ƒ183.529.08, werkelijke uitgaven 152.329.24y,, alzoo een batig saldo van 31.199.83>*. Kapitaaldienst, werkelijke inkomsten ƒ27.548.22, werke lijke uitgaven ƒ26.776.91, batig slot ƒ771.31. De gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1929 wordt hierna aangeboden en in liauden gesteld van de commissie. De lieer Heemskerk stelt voor, voor ieder be- noemd lid der commissie een reserve lid te benoemen. De voorzitter wil alvorens hierop te ant woorden eerst het woord richten tot den heer Horsman die de vorige maal verhin derd was wegens ziekte om de rekening na te zien. Spr. hoopt dat de heer Hors man weer spoedig geheel hersteld moge zijn. Tegen het aanstellen van plaatsver vangende leden heeft de voorzitter geen bezwaar, zoodat spr. met goedvinden van den raad als le plaatsvervanger aanwijst den heer de Koning en als 2en plaatsver vanger den lieer Rotteveel. In behandeling wordt genomen een re clame tegen den aanslag in het school geld van M. Ilillebrand te Rijpwetering. Deze reclame wordt afgehandeld overeen komstig voorstel van B. en W. Hierna volgen de ingekomen stukken. Van de heeren J. J. de Koning, G. Meyer, D. Klees, C. van Lent en A. J. Zwartelé is bericht ingekomen dat zij hun benoe ming aannemen tot lid van de commis sie van toezicht op het lager onderwijs. De heer G. M. Beelen heeft bericht dat hij zijn benoeming heeft aangenomen tot administrateur van het alg. burg. Armbe stuur, terwijl de heer G. C. Borst heeft medegedeeld, de niet-aanneming van zijn benoeming tot lid van het alg. burg. Arm bestuur v. Rijpwetering. De heer de Vette vraagt waarom in de vorige vergadering geen candidaat uit Oud-Ade is gesteld. Spr. is bang, dat het eenige lid uit Oud- Ade ook zal bedanken. De voorzitter antwoordt den heer de Vette, dat B. en W. reeds een voordracht hebben opgemaakt, waarop twee personen uit Oud-Ade voorkomen, welke voordracht om advies is gezonden naar het burg. Armbestuur. Voorts is ingekomen een adres van het R.K. Schoolbestuur van O.- Wetering om beschikbaarstelling van een bedrag van 100 voor aanschaffing van leermiddelen wegens toename van het aantal leerlingen. Weldra ontstond er een oorverdoovend rumoer en de kinderen verheugden zich nog meer over de vreugde hun ner gasten dan over heigeen zij zelf hadden ontvangen. Toen het zoeken afgeloopen was stelde de heer Van Mengen wedrennen voor, eerst van de jongens en dan van de meisjes; twee aan twee moesten zij met eieren in lepels rondloopen zonder ze te laten vallen. Van de meisjes be haalden Marie den eersten prijs, van de jongens bleef het onbeslist, want de dorpsjeugd was in deze spelen ook handig. Nadat zij langen tijd gespeeld had den gingen de kinderen naar binnen en keerden de dorpsjeugd zeer vol daan naar huis terug. Het vertrouwelijk schemeruurtje naderde, de kinderen zaten of lagen in stoelen of vensterbanken en werden alleen wakker gehouden door het vooruitzicht van het souper; de hee ren verdiepten zich in politieke ge sprekken. Den heer Van Steendorp redeneerde zeer heftig, zijn zwager en Willem waren het volkomen met hem eens, alleen beschouwde de eerste alles uit een christelijk geloovig oogpunt, ter wijl Willem vol jeugdige opgewonden heid alle dingen uit een helderder licht bezag en meende, dat de menschen meer verleid waren en te goeder trouw dwaalden, dan dat zij zoo verdorven waren. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5