„GE CENTRALE" - HaarLstraat 74. DAG-AGENDA. 1821 Sept. Stadsgehoorzaal. Ba zaar van het Tehuis voor Vrouwen. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst cler apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Septemb. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. de overige bepalingen practisch toe passing erlangen. De inwerkingtreding is tot 16 Dec, 1928 uitgesteld, omdat, gezien den zeer korten tijd, welke nog zoude verloo- pen tusschen het onmiddellijk in wer king treden en den aanvang van het vangseizoen, (15 September) de vogel vangers onverwachts in hun bevoegd heden zouden worden beperkt, terwijl zij nu gelegenheid hebben met den nieuwen toestand te voren rekening te houden. DE TOL TE MUIDEN. In de kwestie van den tot de Mui- dèn is in zoovere verandering geko men, dat de heer Floris Vos zijn actie gestaakt heeft. De burgemeester van Muiden heeft gisteravond de volgende verkeersrege ling vastgesteld, welke vanmorgen te acht uur is ingegaan. De automobilisten, komende uit de richting Amsterdam, zullen den nood weg rechts moeten volgen, zij die ko men van Naarden, zullen voor de tol- brug links moeten afslaan, om langs het raadhuis over de noodbrug den rijksstraatweg te bereiken. Deze maatregel zal gelden, tot de kantonrechter uitspraak heeft gedaan in het geding van den heer Floris Vos. Incidenten kunnen thans niet meer voorvallen. Personen, die er bepaald op gesteld zijn, den korteren weg over de tolbrug te volgen, zullen hiervoor kaarten kunnen krijgen, waarmede zij zich tevens verplichten, het tolgeld te betalen. EEN NIEUW VOLKSDAGBLAD OP KOMST? Naar de „Rotterdammer" verneemt, zal binnen niet te langen tijd door de N. V. „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" een zoogenaamd volksblad wor den uitgegeven. Dit blad verbindt aan die mededee- ling een beschouwing omtrent de nood zaak voor „N. R. Crt." en „Handels blad" om den strijd aan te binden te gen de „Telegraaf", De financiën voor „De Telegraaf" worden voor een niet gering deel ge haald uit „De Courant", die een reus achtige winst oplevert. Hiermede worden „N. R. Crt" en „Handelsblad' dan beconcurreerd. Vandaar de wensch bij de deftige „N. R. Crt.", zoo concludeert de „Rot terdammer", om zelf ook een volks blad uit te geven. GERECHTSHOF TE 'S GRAVENHAGE De alphabetisch ingerichte lijsten van aanbeveling, opgemaakt door het Gerechtshof te 's Gravenhage, ter be noeming van nog twee raadsheeren plaatsvervangers bij dat college, lui den als volgt: Lijs no. 1: le Mr. J. W. de Kanter advocaat en procureur te 's Graven hage; 2e. Mr. K. van Hinlopen Labberton, oud-landsadvocaat te Batavia, wo nende te 's Gravenhage; 3e. Prof. Mr. E. M. Meyers, hooglee raar te Leiden; Lijst no. 2: le. Mi*. L. M. Rollin Cou- querque, administrateur hij het de partement van Koloniën, wonende te 's Gravenhage; 2e. Mr. J. W. de Kanter, advocaat en procureur te 's Gravenhage; 3e. Prof. Mr. E. M. Meyers, hooglee raar te Leiden. BUITENLAND. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Conferentie ten hnize van Cushendun. De bijeenkomst van vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk, Italië, België, Duitschland en Japan, welke gistermorgen plaats vond ten huize van Cushendun te Genève, teneinde de kwestie van de ontruiming van het Rijnland nader te bespreken, heeft twee en een half uur geduurd. Na afloop deelde de secretaris van Cushendun mede aan vertegenwoor digers van de pers, dat alle aspecten van de kwestie volledig onderzocht waren en Zondag a.s. verder onder zocht zouden worden. Briand vertrok gisteren naar Parijs, ten einde deel te nemen aan een ka binetszitting, maar hij zal morgen weer te Genève terug zijn. Men hoopt, dat gedurende het week end een basis van besprekingen ge vonden wordt, die het mogelijk zal maken de besprekingen te vervolgen langs diplomatieken weg in de komen de weken. Een conferentie van deskundigen. Naar de vertegenwoordiger van de „Intransigeant" aan zijn blad seint, zal waarschijnlijk in October te Parijs een conferentie van experts gehouden worden, die zich zal bezig houden met het onderzoek van alle Duitsche kwes ties. De conferentie zou dan een prac- tische oplossing dezer kwesties aan de regeering voorstellen. Een geheim document. De correspondent van de Daily He rald te Genève meldt, dat bij de Woensdag gehouden besprekingen over de ontruiming van. het Rijnland de Duitsche rijkskanselier, Müller, voorlezing heeft gedaan van een op 16 Juni 1919 te Parijs tusschen Wilson, C.lemenceau en Lloyd George gemaak te en door hen onderteekende over eenkomst, welke korten tijd geleden door het Amerikaansche lid ter vre desconferentie, Baker werd gepubli ceerd. In deze overeenkomst verplich ten zich de geallieerden tot een vroe gere ontruiming van het bezette ge bied, wanneer Duitschland bevredi gende bewijzen voor de nakoming van zijn verplichtingen zou geven. De Daily Herald bevat een uittrek sel van deze overeenkomst, waarin staat: „Wanneer Duitschland op een vroe- geren datum het bewijs levert van zijn goeden wil en voldoende waarborgen geeft voor de nakoming van zijn ver plichtingen,. dan zijn de betrokken ge allieerde regeeringen bereid tot een overeenkomst over het vroegere eindi gen van de bezetting te geraken". DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een redevoering van den heer Colijn. De heer H. Colijn heeft gisteren in de tweede commissie van de Volken- bondsvergadering een groote rede ge houden als voorzitter der beide confe renties voor de afschaffing van de in- en uitvoerverboden en -beperkingen. Colijn heeft daarbij vooral de nood zakelijkheid betoogd, dat de Volken bond de ontwikkeling van zijn econo misch werk niet zou hinderen door budgetaire beperkingen. Hij wees er o.m. op, dat het wen- schelijk zou zijn, dat de staten gebruik zullen maken van de bij art. 9 der ontworpen conventie hun gegeven be voegdheid om zich wederkeerig te ver plichten alle geschillen over de toe passing of interpretatie der conventie aan arbitrage te onderwerpen, zonder eenige uitzondering. De twee door hem geleide conferen ties hebben Colijn de overtuiging ge geven, dat de vele, zelfs groote moei lijkheden, overwonnen kunnen wor den indien er werkelijk verlangen naar overeenstemming bestaat. De confe rentie heeft voorts duidelijk aan het licht gebracht hoe groot de voordeelen zijn van de gemeenschappelijke actie door tusschenkomst van den Volken bond op economisch gebied. De heer Colijn erkende, dat thans nog de ratificatie der conventies nood zakelijk is. Een conventie die alleen onderteekend is, heeft geen groote waarde. Maar hij vertrouwt, dat de ratificatie volgen zal, want de regee ringen hebben in de acht maanden tijd tusschen de eerste en de tweede conferentie voldoende gelegenheid om te overwegen of zij tot ratificatie zou den overgaan. Hij wees er op, dat er niet veel tijd te verliezen is. De ratificaties moeten voor 30 Sept. 1929 het Volkenbonds secretariaat hebben bereikt. De lieer Colijn ging daarna over tot een algemeenc beschouwing over de verdiensten van de economische con ferentie van het jaar 1927. Het zou on dankbaar zijn de verdiensten daarvan te willen verkleinen. Vele nieuwe hoo- ge tarieven waren toen in voorberei- d 'mg. De economische conferentie heeft de beweging naar tariefsverhooging ge stremd. LUXEMBURG EN HET FRANSCH- BELGISCH MILITAIR VERDRAG. Verzoek om uitleg verwacht. Volgens uit het groothertogdom Luxemburg ontvangen berichten, be gint de openbare opinie in dit landje zich ongerust te maken over sommige uitlatingen van Fransche bladen be treffende de toepassing van het ge heim Fransch-Belgisch militair ac- coord. Deze uitlatingen zouden hierop neerkomen, dat het in het belang van Luxemburg wordt geacht zijn Oost grens te versterken, Welke grens dan, evenals een deel van de Belgisch Duit sche grens trouwens, in geval van drei gend oorlogsgevaar, nog vóór het uit breken van den oorlog zelf, door Fran- sche troepen zou worden bezet. Verscheidene Luxemburgsche bla den hebben reeds geprotesteerd tegen een dergelijke mogelijkheid en het wordt dan ook waarschijnlijk geacht, dat de Luxemburgsche regeering zoo wel te Brussel als te Parijs om inlich tingen zal verzoeken, betreffende de draagkracht van het Fransch-Belgisch militair accoord. HET VIJFJARIG DICTATORSCHAP VAN PRIMO DE RIVERA. Madrid vol gasten. Gisteren vierde Spanje, en vooral* Madrid feest. Het vijfjarig bestaan van het dicta torschap van Primo de Rivera werd herdacht. Meer dan 50 treinen hebben naar de hoofdstad feestgangers ge bracht; de spoorwegmaatschappijen hebben gerekend op het vervoer van 100.000 personen. Al deze gasten moeten natuurlijk onderdak hebben. De hotelruimte is veel te klein. Daarom zijn leege scho len, schouwburgen, militaire barakken als logeergelegenheden ingericht. Café's en restaurants mogen den ge- heelen nacht open blijven. De hotelhouders mochten van de overheid hun prijzen niet verhoogen; zelfs hebben deze hun prijzen vijf pro cent verlaagd! Primo de Rivera en de minister van binnenlandsche zaken, Martino, zijn tot eereburgers van Madrid benoemd. Alle kinderen, die gisteren geboren zijn, krijgen van het stadsbestuur een spaarbankboekje met inleg. HET ONTDEKTE COMPLOT. De arrestaties duren voort. In verband met de ontdekking van het tegen de Spaansche regeering ge richte complot, werden in La Linea, een Spaansche voorstad van Gibral tar, gisterochtend ongeveer vijftig per sonen, meerendeels vrijmetselaren, gearresteerd. In San Roque en Algeciras nam de politie ongeveer honderd personen in hechtenis. Volgens een bericht van een nieuw agentschap, zouden zich onder de in Spanje gearresteerde personen nog ge neraal Aquilera, kapitein Borrero, de leider der radicale partij in Barcelona, Emilio Iglesias, en het geheele per soneel van het blad, de „Democratia" bevinden. Het zou tal van republikeinen ge lukt zijn de hoofdstad tijdig te ver laten en naar de provincie uit te wij ken. DE DENGUEKOORTS. De Voorzitter van den Gezondheids raad zendt aan de bladen de volgende berichten, die hij van de Section d'Hygiène van den Volkenbond ont vangen heeft. Een buitengewoon hevige epidemie van „dénguekoorts" is in Augustus in Griekenland uitgebroken. De gezondheidsdienst heeft telegra fisch bericht gezonden, dat ongeveer 10.000 goedaardige gevallen zijn voor gekomen. Een nader bericht meldt, dat bijna de geheele bevolking van Athene en van den Pyreus aangetast is. De sterfte is bijzonder groot onder de ouden -van dagen en chronische zieken. Krachtige maatregelen zijn ge nomen om de muggen te verdelgen. De ziekte wordt door een bepaalde soort mug overgebracht. De denguekoorts heeft verschillen de epidemieën veroorzaakt in de 19de eeuw op de Oostelijke kust van de Middellandsche Zee en in Zuid-Span- je, den laatsten keer achter in Syrië, Palestina en Klein-Azië. Cyprus, Rho- dus, Chios en andere kleine eilanden, te Athene, Saloniki, Constantinopel en Egypte, sinds dien alleen nig in Ada- lia en wel in 1899. Buiten deze streken zijn er slechts in Texas in 1922 en in Natal in 1927 epidemieën geweest. In Zuid-Afrika was Durban het mid delpunt van de epidemie in hoofdzaak in de maanden April en Mei. Ongeveer de helft van de Europee- sehe bevolking werd aangetast en het aantal gevallen ongeveer 50 tot 60 dui end geschap Indiërs en inboorlq^,en leden in veel geringere mate aan deze ziek te, daar van hen slechts het tiende gedeelte werd aangetast. In 60' geval len werd de dengue als directe doods oorzaak opgegeven. Denguekoorts komt in verschillende zuidelijke staten der Vereenigde Sta ten sporadisch voor. In 1922 verscheen -zij in de maand Juli in Houston (Texas) en breidde zich snel langs de spoorwegen uit. Het aantal voorgekomen gevallen werd daar op 500.000 600.000 ge schat Sindsdien is er in de Vereenigde Staten geen epidemie meer geweest. Volgens bericht van 4 September uit Genève ontvangen, is de dengue nu ook in meerdere provincies van Griekenland buiten Athene verschej- nen, vooral op de eilanden der Aege- ische Zee. de Ionische eilanden, te Patras (voornaamste haven op de Westkust) en in Epirus. In het geheel zijn ruim 2000 geval len officieel aangegeven. Hun aantal zal echter in werkelijkheid veel groo- ter zijn. De „Conseil Sanitaire", „Maritime et Quarantenaire" van Egypte ver klaart, dat de krantenberichten, die gevallen van dengue uit Cairo melden, uit de lucht gegrepen zijn. - Ook door den Italiaanschen Ge zondheidsraad wordt medegedeeld, dat dengue in Italië niet is voorgeko men. Eenige gevallen, afkomstig van schepen die uit den Pireus. kwamen, zijn in Triest en Brindisi geïsoleerl. Men heeft hem bericht gezonden, dat Albanië ervan vrij gebleven is. Op Rhodus en den Dodekanesus is den dengue niet verschenen. KORTE BERICHTEN. .De vlieger Thoret is gistermorgen over den Mont Blanc gevlogen. Het Amerikaansch garnizoen te Sjanghai zal nog niet worden terug getrokken. Het nieuwe Bulgaarsche kabinet, onder leiding van Liaptsjeff, dat zeer weinig verschilt van het afgetreden ministerie, is gereed gekomen. Dr. Seipel verklaart de „An- schlussquaestie niet van actueel be lang, doch van later zorg. Naar uit Moekden bemeld wordt is de Amoer aan Chineesche zijde bui ten haar oevers getreden. De stad La- hassussu is overstroomd. 40 menschen zijn verdronken. Het water is 4 M. gestegen. De schade bedraagt meer dan een millioen dollar. De Prins van Wales en zijn broer de hertog van Gloucester, zijn gisteren te Kaïro aangekomen. De regeering der Vereen. Staten heeft formeel het nieuwe koninkrijk Albanië erkend; de gezant der Vereen. Staten te Tirana is bij de regeering van koning Zogoe geaccrediteerd. In de eerste juridische commissie der Volkenbondsvergadering werd be sloten de conferentie voor de progres sieve codificatie van het internationa le recht in 1929 in Den Haag te houden RECLAME. ZOOLLEDER. Berson Zolen, Hakken. - Wood Milne Hakken. - Lederverf - Gummi platen. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. In een daarvoor belegde vergadering door de A.R. Kiesvereeniging is de heer E. Guldemond, die de vorige week zijn 25- jarig jubileum als raadslid herdacht, ge huldigd. De heer H. Koelmans, die de vergade ring leidde, bood den jubilaris namens de vereeniging een gouden horloge met ket ting aan. Vervolgens werd de jubilaris nog door verschillende personen toegesproken, en bood de heer J. de Bruin, voorzitter der Prop. club, den jubilaris een Euyper-pla- quette aan. Ten slotte nam de heer E. Guldemond zelf het woord om zijn dank uit te spre ken voor de aangeboden geschenken. Onze plaatsgenoot, de heer J. Zwar tendijk, behaalde op het gehouden exa men te Wageningen de acte tuinbouw. Daar het in den laatsten tijd voorge komen is, dat zonder vergunning van den wethouder van publieke werken, gref- fels worden gesneden op dë alg-emeene begraafplaats en gemeenteplantsoenen, heeft de burgemeester besloten om tegen dergelijke personen, die dit zonder ver gunning doen, proces-verbaal te doen op maken. De volgende brieven zijn als onbe stelbaar aan het postkantoor terug te be komen: J. Pols, p.a. v. Dam, Ouderkerk a. d. IJsel; Adm. Ned. Spoorwegen, te Utrecht; en Mej. G. Schouten, Laan van Nieuw O.-Indië 128, Den Haag. OUDEWETERING. Bazaar. Gistermiddag opende Ds. W. W. Siddré den bazaar in de Muskatorfabriek. Ve len woonden de opening bij. In enkele woorden memoreerde spr. het verloop van den bazaar van 1923, welke een zoo schit terend verloop bad. Enkele weken gele den was de inventaris voor dezen bazaar nog niet zoo groot, maar in de laatste week liep de waarde hog op tot een be drag van ƒ1700. Spr. sprak de hoop uit, dat Donderdagavond bij de sluiting alles zou zijn uitverkocht. Spr. achtte zich vervolgens verplicht eenige woorden van oprechten dank te spreken. In de eerste plaats werd de burgemeester als hoofd Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 our Ti.ro. 187c? M.)- N. a R. (VI 1 3.00 Concert. Muzikale meidewerking verleen deheerenJam Bloem, viool; Mn rinus van 't Woud, cello: Ja Vogel, kerkorgel en piano. K. R. O. 7,00 Gramofoonplaten. ,V. P. R. O. 7.35 V.P.R.O.-Persbureau. 7.40 Flhit, hobo, piano. 8.10 V.P.R.O.-Lezing;. Spreker: Dr. S J. Wel'lensiek, Wageningen. On derwerp: „De factoren, dia onze ontwikkeling bepalen, gezien vanuit natuurw etenscha ppelij k standpunt". 3.40 Hobo, piano. 9.00 V.P.R.O.-Cursus. Spreker: Dr. L. J. van Holk, Utrecht. Onderwerp „Geloof, Ongeloof en Bijgeloof' 9.50 Fluit en piano. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. .5.30 Vooravondconcert door het Om roep Orkest o.l.v. Nico Treep. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 7.15 Bo ekhespreking. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.15 Aansluiting Kurhaus Schevenin- fen. Het Residentieorkest o.l.v. 'rof. Ge org Schnéevoigt. 9.00 Verplicht stoppen Do Bildt. 10.10 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. .20 Namiddagconcert. .50 Engelsche les. LANGLNBERG, 469 M. 6.05 Vooravondconcert. 8.20 Avondconcert. 9.35. Concert. Daarna nieuwsberichten. DAVENTKY, 1604 M. 5.35 Kindemurt j e. 6.20 Concert. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7-35 De grondslagen der muziek. 8.05 Vocaal-concert. 8.20 Concert. 11.10 Verrassing. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. .05 Koersen. .20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. In de pauze nieuwsberichten. der gemeente bedankt voor zijn medewer king. Tot zijn spijt kon de burgemeester niet aanwezig zijn. Ten tweede werd dank gebracht aan den heer Rijsdijk, directeur van de Muskatorfabriek voor zijn groote gastvrijheid, volle medewerking en zijn enthousiasme om alles keurig in orde te laten brengen. De directeur was zelfs zoo welwillend geweest om een timmerman beschikbaar te stellen bij het in gereed heid brengen der uitstallingen. Ook het kantoorpersoneel was in groote mate wel willend geweest. Als klein blijk van waar deering ontvingen zij een opgemaakte fruitmand. De heeren Snaterse en Sprui- tenburg ontvingen voor hun medewerking een kistje sigaren. Hierna werd de bazaar geopend ver klaard en konden de dames-verkoopsters aanvangen om hun waren aan te prijzen. Al spoedig bleek, dat dit aan de dames wel was toevertrouwd, want aan het eind van den middag was er al een groot ge deelte van den inventaris verkocht. Onze indruk bij een rondwandeling langs de verschillende standen was zeer gunstig en wij kregen den stelligen in druk, dat men bier zeker eenige aange name en voor bet doel van den bazaar nuttige uren kan doorbrengen. De ge zelligheid wordt mede nog verhoogd door radiomuziek. Het toestel is geplaatst door de fa. De Vries en Stevens te Leiden. Ds. W. W. Siddré, predikant der Ned. Herv. gem. alhier, die broepen was te Ze venbergen, beeft dit beroep aangenomen en gaat begin van het volgende jaar onze plaats verlaten. SASSENHEIM. Koninginnefeesten. Ook de tweede dag van onze Oranjefees- ten is schitterend verlóopen. Er was 's morgens direct al heel wat belangstelling niet het minst voor den wedloop met hin dernissen. Het hoofdnummer was echter wel de behendigheidswedstrijd met ring steken voor automobielen, die 's middags werd gehouden. Een groote menschenme- nigte heeft hier met bijzondere belang stelling uren naar gekeken. En 't was dan ook werkelijk de moeite waard. Er waren niet minder dan 38 deelnemers, en verschillende ritten waren buitengewoon spannend, terwijl toch de banen zóó wa ren gemaakt, dat aan een en ander geen gevaar was verbonden. Wij laten hieronder de verschillende uitslagen volgen: Tobbetjesteken voor heeren van 16 jaar en ouder: le pr. Arie van der Voort Dzn., 2e pr. M. Moerkens, 3e pr. G. Ouwehand, 4e pr. Chr. van der Voort, 5e pr. J. van der Sluis, 6e pr. M. Kortekaas, 7e pr. A. van der Voort Jzn. Hindernisloopen voor heeren van 16 jaar en ouder: 1© pr. W. Guldemond Czn 2e pr. Joh. Stoute, 3e pr. J. Bergman. 4. pr. P. van Nobelen Gzn., 5e pr. G. Kuilen burg, 6e pr. X. Bette. Ringrijden per fiets voor jongens van 15 jaar en ouder; le pr. J. van Dorp. - pr. W. Zandbergen, 3e pr. C. van Tol, pr. D. Dannys, 5e pr. B. Posthumus l pr. N. le Grand, Te pr. F. Barnhoorn, b pr. A Goedamans, 9e pr. P. Dingelman 10e gr. J. <tan Bgmnnrt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2