CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9de JAARGANG VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2540 DSGHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 38936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd rijn Per kwartaali 2^0 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. V De beteekenis van het geloof Te Lunteren is het elfde congres ge houden van de Gereformeerde Studen tenbeweging. Zooals vanzelf spreekt leverde het menu voor dit congres in hoofdzaak zeer wetenschappelijke gerechten. Maar er waren ook meer op de prac- tijk gerichte onderwerpen aan de orde. Tot deze behoort, naar onze meening, het referaat van ds. J. vj. Woelderink, van Hoornaar, over „De beteekenis van het geloof'. Ook hierin werd het wetenschappelijke niet gemist. Maar oaarnaast sluit het opmiddellijk aan op de gewaarwording van elk Chris ten. Spr. begon met een herinnering aan een lezing van Carry v. Bruggen, waarin zij beweerde, dat de band, die oe Joodsche natie samenbindt, niet de Joodsche religie is, maar de Joodsche wetten en inzettingen. Deze beschou wing, volgens welke de wet buiten de religie staat, is o.a. voortgekomen uit wat het Joodsche farizeeïsme van de wet heeft gemaakt. Het maakt n.l. de wet los van den levenden God, en aardsche grootheid, door den mensch te benaderen. Zoo kan men conform de wet zijn en toch zonder God leven. Het Christelijk farizeeïsme ontneemt op dezelfde wijze het Woord Gods zijn luister en doet het geloof zijn beteeke nis verliezen. Hier wordt een waarheid verkon digd die wij maar al te zeer in de prac- tijk van het leven zien. Een uiterlijke wettische levensregel daar wil ieder nog wel van hooren, maar God te die nen omdat hij ons als zijn bezit be schouwd en beschouwen moet daar wil men niet aan. Gelooven om Gods wil niet om ons, dat, zoo toonde de referent verder aan, is de kern. Het ware geloof bedoelt het karak ter aan te geven van de relatie, waar in de Christen staat tot zijn God. Juist omdat het geloof een relatie ka rakteriseert, kan het nooit zonder zijn object zijn en wijl het zijn object be doelt te eeren, plaatst het zijn object op den voorgrond en treedt zelf op den achtergrond. In verband daarmee is veroordeeld de stelling: het komt er niet op aan wat wij gelooven, slechts dat wij gelooven. Wijl alle openbaring Gods in Chris tus Jezus tot ons komt door het Woord kan als object des geloofs ook het Woord Gods genoemd worden. Hier dreigt echter het gevaar om het Woord Gods los te maken van de le vende Godsopenbaring en te verlagen tot een redelijke, logische waarheid. Daarin wordt de beteekenis van het geloof uiteengezet als ons te plaatsen midden in de realiteit der Godsopen baring. De tijd der bijzondere open baring is niet voorbij; de nieuwe be deeling is juist boven alles de bedee ling der bijzondere openbaring. Men zij op zijn hoede voor de evolu tionistische beschouwing der openba ring, ook als zc in een gereformeerd kleed wordt gestoken. In de evolutio- 'rist'sche beschouwing is enkel plaats voor een zuivering van het religieus bewustzijn, dat is b1"voor de idee van den éénen, waarachtigen God, maar dat is iets anders dan de ken- ris van dien God uit kracht van bij zondere openbaring, d.i. de kennis des geloofs. Daarom mag de waarheid, in den zin, waarin we clat woord gedurig gebruiken, de ware leer niot vereen zelvigd worden met de levende Gods openbaring; men kan de waarheid ir.aken tot voorwerp vari onderzoek, men kan zich opmaken haar te verde digen of te bestrijden, maar de levende Godsopenbaring ligt niet onder ons bereik, men kan haar niet tot object van onderzoek maken; ze is enkel ob ject des geloofs. Hier is kostelijke waarheid, die vocral in onze dagen vr.n zoo groot gewicht is, duidelijk gemaakt. Niet religie, maar Godskennis, niet geloofswetenschap maar geloof heb ben we noodig. Niet de goddelijke ze geningen is het waarnaar wij mjoeten streven maar naar het bezit van het kindschap Gods. En de weg daartoe is alleen te vin den in den weg der Godsopenbaring. STADSNIEUWS. CLASSIS LEIDEN DER GEREF. KERKEN. Gisteren we^d in de Kerkeraadskamer Hooigracht 99 alhier, de vergadering ge houden van de classis Leiden der Geref. Kerken. Namens de roepende Kerk van Sassen- heim werd de vergadering geopend door Ds. A. M. Boeijinga. Naar toerbeurt werd als praeses aangewezen Ds. N. H. Koers, van Noordwijk aar» Zee, als assessor Ds. H. P. Ingwersen van Katwijk aan Zee, als Scriba Ds. H. J. Kouwenhoven van Lei den. Voor het eerst waren ter vergadering aanwezig Ds. J. J. Dijk van Leiderdorp en Ds. J. C. Rullmann, van Wassenaar, die door den praeses werden welkom ge- heeten. Door ps. W. Bouwman werd een uitge breid rapport over de Zending uitgebracht dat met groote belangstelling werd aan gehoord en waarin belangrijke mededee- lingen werden gedaan. Door de Particuliere Synode is aan de classis medegedeeld, dat de zaak te O. door baar ter behandeling is teruggezon den naar de classis. De classis kwam na breedvoerige bespreking tot een uitspraak welke naar het schijnt een voor de par tijen bevredigende oplossing biedt. De vergadering werd te ongeveer 5 uur gesloten. FILMAVOND VOOR DE MILITAIREN. Gisteravond werd in de Stadsgehoorzaal weder een avond gehouden, uitgaande van het comité tot ontspanning van herha- lingsplichtige militairen. De opkomst was bijzonder goed. Zeer vele militairen en ook vele burgers hadden aan de uitnoo- diging gehoor gegeven zoodat de zaal voor drie kwart was bezet. De voorzitter van het comité, de heer J. Bosch opende de bijeenkomst op gebrui kelijke wijze en sprak daarna een kort openingswoord, waarin hij in verband met het feit, dat dezen avond vertoond zou worden „Het mijnbedrijf onder- en bovengronds te Heerlen", er op wees, dat ons kleine Nederland groot gemaakt wordt door dergelijke internationaal beroemde bedrijven. Het bedrijf van Philips, de K. L. M., het mijnbedrijf, het zijn bedrijven, die onzen roem ver over de grenzen bren gen. Spr. heette verder in dit openings woord allen hartelijk welkom en dankte hen voor de groote opkomst. De hoofdschotel voor dezen avond was de vertooning van de film, waarvan we zooeven den titel noemden. Op uitgebrei de en interessante wijze vertoont ze het geweldige bedrijf te Heerlen, van welks grootschheid wij geen begrip hebben, als we het nooit hebben gezien. We volgen den weg van de mannen die diep in de aarde het zwarte goud gaan delven, van af het oogenblik dat ze van huis gaan, totdat ze weer bij moeder de vrouw te rugkomen, en ook van de kolen yolgen we den langen weg van dat ze in het in gewand der aarde worden losgemaakt, totdat ze klaar zijn om gebruikt te wor den. Vooral te bewonderen is het arbeids- systeem, waarbij elke seconde wordt pro ductief gemaakt zonder overmatige in spanning van den arbeider. Uit alles bleek, dat de militairen van deze vertooning genoten. Het is dan ook een van de mooiste bedrijfsfilms, die wij ooit gezien hebben. Vanaf het eerste be gin tot aan den laatsten meter blijft ze boeien. De avond werd verder opgeluisterd door muziek van het strijkensemble „Musica", onder leiding van den heer Plu, dat niet weinig heeft bijgedragen tot het welsla gen van den avond. VOOR DE OPENBART SCHOOL. Naar Het Volk verneemt, ligt het in het voornemen van het Comité van Actie voor de Openbare School binnen eenigc dagen een openbare vergadering te houden, al waar de klassen-combinatie bij het open baar onderwijs, doorgevoerd naar aanlei ding van het voor eenige weken g-nomen raadsbesluit, aan een bespreking zal wor den onderworpen. Met name moet de practisch toepas sing van genoemd raadsbesluit tot ernsti ge ontstemming hebben geleid, zoo zegt het bericht. CONCERT VAN DEN BOND VAN LEIDSCHE ZANGVEREENIGINGEN. In Musis Sacrum is gisteravond onder de auspiciën van bovengenoemden bond een concert gegeven, dat beide wat het bezoek en wat de uitvoering zelf betreft, een groot succes is geworden. In jaren heeft men een zoo groot publiek in den tuin niet bij elkaar gezien. Nog voor den aanvang was de laatste stoel reeds bezet en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Achtereenvolgens beklommen de tent, de leden van het Neutraal Gemengd Koor „Amicitia" (dir. Th. Polman), het Mannen koor „De Vereenigde Zangers", dat dit maal voor het eerst onder leiding van den nieuwen directeur, den heer H. B. van Sijll uit Rotterdam stond, de Chr. Zang- vereen. „Zang zij onze Leus" (dir. A. Tel- jeur), de Mannenzangvereen. „Kunst na Arbeid" (dir. W. Hoogzaat), het Dames koor „Euphonie" (dir. D. van Wouw) en de Chr. Zangvereen. Kerkkoor „Ex Ani mo" (dir. H. W. de Wolff). De prestaties der deelnemende vereeni- gingen, die ieder twee liederen ten ge- hoore brachten, waren goed en zonder te vervallen in een vergelijkende critische beschouwing, mogen we verklaren, dat men algemeen ingenomen was met het kunstgenot dat de zang der bij den bond aangesloten vereenigingen gisteren bo den. En met genoegen constateeren wij, dat indien de bond met het concert dat gisteren in Musis Sacrum werd gegeven, beoogt het bevorderen van de belangstel ling voor goeden zang en het bevorderen van de saamhoorigheid onder de aange sloten vereenigingen, men daarin op zeer bevredigende wijze is geslaagd. Niet alleen onder het publiek, dat rus tig was ondanks het feit, dat het voor een gedeelte van acht tot tien uur moest blij ven staan, maar ook onder de zangeres sen en zangers heersche een uitstekende stemming. Het was jammer, dat vooral van den zang der minder sterk bezette koren soms veel verloren ging bij dit tuinconcert, want alle nummers die giste ren werden gezongen, zaten er bij de ver schillende koren goed in en werden uit stekend voorgedragen. En het applaus dat na ieder nummer weerklonk, was dan ook ten volle verdiend. Het was voor velen een zeer genotvol le avond. VEREENIGING CHR. ONDERWIJZERS. Vergadering in het Nutsgebouw op 15 Sept. 6 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Mede- deelingen. 3. Onderwerp: Het leven van Francesco Campana, door den heer J. J. de Die. 4. Pauze. 5. Rondvraag en slui ting. KAMER VAN KOOPHANDEL. Maandagmiddag a.s. half 3 zal de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland vergaderen in het gebouw der Kamer, Stationsweg 43, alhier. Agenda: 1. Opening. 2. Benoeming eener Commissie tot on derzoek der geloofsbrieven van den heer H. Buurman. 3. Rapport der Commissie voornoemd. 4. Installatie. 5. Notulen. 6. Ingekomen stukken. 7. Mededeelingen. 8'. Vaststelling adres ontwerp Drankwet. 9. Bespreking der afdeeling Klein-bedrijf inzake verkoop op straat. 10. Aanschaffing van codes en even- tueele beschikbaarstelling van codes door ingeschrevenen. 11. Snellere en goedkoopere inning van kleine vorderingen. 12. Verslag der Actie inzake het gebruik van schelpkalk. 13. Rijkswegenplan. 14. Wegenwet. 15. Rondvraag. 16. Huishoudelijke vergadering. 17. Sluiting. POLITIEDIPLOMA. Voor het examen politiediploma van den Alg. Ned. Politiebond is geslaagd de heer H. Th. van Klink, agent van politie le kl. alhier. De heer van Klink, die reeds in het bezit was van het gewone diploma, verwierf nu het diploma met aanteeke- ning. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Een ieder die vóór de verandering wel eens eer. bezoek bracht aan de bakkerij van den heer L. Bogaards in het perceel Heerenstraat 4, zal zich zeker verwonde ren over de algeheele metamorphose, die hier heeft plaats gehad. Reeds dadelijk valt op de mooie stofvrije etalage waarin de lekkernijen verleidelijk ten toon zijn gespreid. De winkel zelf is frisch en ge zellig en geheel ingericht naar de eischen van den tijd. In de vitrine-toonbank en in de opstan den langs den wand treft men aan de ar tikelen die in de banketbakkerij van den heer Bogaards zelf zijn gemaakt, juweel tjes van banketbakkerskunst en verder worden verkocht speciaal de Droste-arti- kelen en overigens alles wat in de branche te pas komt. De restauratie is tot stand gekomen door de firma's v. d. Stel, Boisotkade, Le- zwijn, v.h. Christiaanse, 3 Octoberstraat, en Schoondergang, Mare, die respectieve lijk hebben gezorgd voor het timmerwerk, het schilderwerk en de winkel- en bakke rijinstallatie. Deze firma's hebben hun werk afgeleverd tot voile tevredenheid van den heer Bogaards. We wenschen hem intusschen goede zaken. Ten nadeele van de Wed. P., wonen de in de Verwerstraat, is de muntgas meter gelicht. Een bedrag van 3.10 is ontvreemd. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. M. M. de Koningin-Moeder was voor nemens hedenmiddag een bezoek te brengen aan de R. K. Ziekenverpleging St. Jan te Laren (N. H.). H. M. de Koningin-Moeder zal bij haar bezoek a.s. Zaterdagavond aan Amsterdam vergezeld worden door de hofdames baronesse van Ittersum en jonkvrouwe Van de Poll, door den particulier-secretaris van H. M., Six- ma baron van Heemstra, en door den kamerheer, Jhr. de Jonge van Zwijns- bergen. Z. K. H. de Prins heeft het voor nemen op Vrijdag 28 dezer een bezoek te brengen aan een gedeelte der Zui derzeewerken, en wel de werken, die aan of nabij de Noord-Hollandscbe kust ondernomen worden. OPENING DER STATEN-GENERAAL Zooals gemeld, zal ook dit jaar Prin ses Juliana met de Koningin en den Prins plaats nemen in de statiekoets, waarin naar de grafelijke zalen zal worden gereden ter opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Gene- raal. De stoet zal geheel zijn samenge steld als de vorige jaren en den ge- bruikelijken weg volgen. Zooals reeds dezer dagen werd be richt, lag het in het voornemen, dit maal ook het corps mariniers te Rot terdam te doen deelnemen aan het eer betoon en het afzetten van den weg, hij de opening der Staten-Generaal op Dinsdag 18 dezer. Nader wordt thans medegedeeld, dat een deel van het corps de eere- wacht zal vormen aan de Ridderzaal, bij aankomst en vertrek van de Ko ningin, den Prins en Prinses Juliana. Een ander gedeelte van het korps mariniers, ter sterkte van 50 hoofden, onder bevel van een luitenant, zal dienst doen aan weerszijden van de Heulstraat en aan een zijde in het Noordeinde, n.l. het gedeelte langs het gebouw der Nederlandsche Bank. De mariniers zullen in groot tenue gekleed zijn. Overigens wijkt het aandeel, dat mi litairen bij de plechtigheid zullen heb ben, niet af van het programma van vorige jaren. Een afdeeling van de Vrijwillige Landstorm zal aan de afzetting van een gedeelte van het Voorhout mede doen, aansluitende aan de grenadiers, en bereden detachementen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 September te 3 uur. Aan de orde is dan: Aanbieding der Rijksbegrooting voor 1929 en het op maken van de nominatie voor het voorzitterschap. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. De benoeming van Mr. P. Drooglee- ver Fortuyn, lid van de Tweede Ka mer en van den Haagschen gemeente raad, en oud-wethouder van de resi dentie, tot burgemeester van Rotter dam, is thans officieel afgekomen. Bij Kon. Besluit van 12 dezer is de benoeming geschied met ingang van den ook reeds genoemden datum van 15 October. De begrootingsdebatten, die om streeks het einde van October en het begin November plegen te worden ge houden, zullen dus reeds onder de leiding van den nieuwen burgemees ter kunnen plaats hebben. GENERAAL SNIJDERS NAAR INDIë Men meldt aan het Haagsche Aneta kantoor: Generaal b. d. C. J. Snijders, zal zich Woensdag 19 September a.s. per trein van 14.63 Staatsspoor uit Den Haag op reis naar Genua begeven en van daar per m.s. „Christiaan Huygens" naar Batavia reizen, teneinde gevolg te geven aan de uitnoodiging van de Ned. Indische Vereen, 'voor Lucht vaart om de opening der luchtverkeers diensten op Java te kunnen bijwonen. Deze opening zal vermoedelijk in de twee helft van October plaats vin den. De generaal denkt ongeveer een maand in Ned. Indië te vertoeven. PROT. CHR. TEHUIS VOOH MILITAIREN TE BREDA. Men schrijft ons: Met klem verzoeken de ondergetee- kenden de belangstelling van de le zers van dit blad voor een Christelijke Nationale zaak bij uitnemendheid. Zooals reeds eerder in dit blad werd medegedeeld, vormde zich te Breda een Comité tot Steun van het Prot. Chr. Tehuis voor Militairen, dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen, om te komen tot de oprichting van 'n nieuw, goed ingericht, gezellig Tehuis. Het bestaande Tehuis toch voldoet niet meer aan de eischen, welke aan een dergelijke inrichting gesteld moe ten worden. Het gebouw maakt een vervallen indruk; de conversatiezaal is bij druk bezoek, en met name ge durende de herhalingsoefeningen, veel te klein. Een aparte lees- en schrijf- zaal is er niet. In Breda, een groote garnizoens plaats, waar behalve verschillende wapens en dienstvakken, ook onder-. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bi) contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden* worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De burgemeester van Wonbrngge neemt afscheid van den Raad. De benoeming van mr. P. Droog- leever Fortuyn tot burgemeester van Rotterdam is thans officieel. Het vliegtuig van kapitein Koppen is te Boedapest geland en vandaar naar Sofia vertrokken. Buitenland. De besprekingen over de vervroegde Rijnland ontrnim ing. Briand is uit Genève naar Parijs vertrokken. Ongerustheid in Lnxemburg over het Fransch-Belgisch militair verdrag. Rede van den heer H. Colijn in de tweede Commissie der Volkenbonds vergadering. De viering van het vijfjarig dictator schap van Primo de Rivera. Nog meer overblijfselen van de La tham gevonden? scheidene opleidingsscholen met de daaraan verbonden oefendetachemen ten gevestigd zijn, vertoeven jongelui uit alle oorden des lands. Bovendien is het een stad met veel verleiding voor onze jonge soldaten. Een goed en aantrekkelijk Tehuis is dus beslist noodzakelijk. Een Tehuis, waar onze jonge lands- zonen van Christelijken huize opge roepen, om in een vreemde stad Ko ningin en Vaderland te dienen, een omgeving aantreffen, waarin zij kun- huis. Doch zulk een Tehuis strekt niet al leen tot persoonlijken zegen. Het geldt hier ook een Nationaal Christelijke zaak. In het Tehuis toch wordt, naar den eisch van Gods Woord, aangespoord tot gehoorzaamheid aan en eerbied voor het gezag en wordt de liefdes band tot Koningin en Vaderland ver sterkt. In het Tehuis wordt ook een dam opgeworpen tegen alle propaganda, welke onder jeugdige militairen op velerlei wijze wordt gevoerd om de weerkracht van ons volk te ondermij nen en te vernietigen. Om het gestelde doel te bereiken is veel, heel veel geld noodig. Velen toon den reeds hunne belangstelling door het toezenden van grootere en kleini- re giften. Er is echter nog veel meer noodig. Dringend roepen wij daarom de wel willende medewerking in van allen, die dit lezen, teneinde ons Comité in staat te stellen op den 30sten Novem ber e.k., wanneer het Tehuis voor Militairen te Breda 50 jaren bestaan zal hebben, het Tehuisbestuur een zoo danig bedrag aan te bieden, dat het beoogde doel verwezenlijkt zal kunnen worden. Bijdragen kunnen per postwissel gezonden worden aan den penning meester van het Comité, den Majoor der Mil. Administratie, R. G. G. Rie- gen of overgeschreven op diens giro nummer 34018. UITVOERING VAN DE VOGEL WET 1912. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw is een Kon- Besluit uitgelokt (K. B. van 8 Sept. 1928, Stbl. 363) houdende wijziging van het K. B. tot uitvoering van verschil lende artikelen der Vogelwet 1912. De inhoud bepaalt zich in hoofd zaak tot het volgende: le. schrapping van het smelleken uit de lijst van schadelijke vogels art 1); 2e. herziening van de wetenschap pelijke namen der vogelsoorten; 3e. schrapping uit de lijst van vo gels, welke voor de kooi mogen wor den gevangen van: de leeuwerik, de pestvogel, het fratertje, het barmsijsje, het kleine barmsijsje, de Europeesche kanarie, de groote goudvink en de rietgors; 4e. beperking van den vangtijd van 1 October tot 15 December; 5e. duidelijke voorschriften worden gegeven met betrekking tot netten en het meten der mazen. In het bijzonder wordt de aandacht erop gevestigd, dat bovenbedoeld be sluit in werking treedt op 16 Decem ber 1928, zoodat vóór dien tijd de vroe gere bepalingen blijven gelden. Op 16 December wordt de vangst ge sloten en bij de opening van het vang- seizoen 1929 zullen dus voor het eerst

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1