LUCHTVAART. DE VIJF VLUCHTEN NAAR INDIS. Toen in overeenstemming met Gou vernement" en Volksraad van Neder- landsch-Indië, die het groote belang van een Indisch Luchtverkeer inzagen besloten was tot oprichting eener Ne- derlandsch Indische Luchtvaart-Maat schappij, welke reeds, dank zij den spoed, dien gouvernementsbedrijven met de inrichting der benoodigde vliegvelden heeit betracht, eind Octo ber 1928 haar eerste luchtlijnen in Nederlandsch Indië in bedrijf zou ne men, te weten een dagelijkschen dienst Batavia-Semarang-Soerabaia v.v. en Batavia-Bandoeng v.v., werd de vraag gesteld, of de vier vliegtuigen, welke hiervoor bestemd waren, met hun be manningen per boot, dan wel door de lucht hun bestemming zouden berei ken. •De luchtweg gekozen. Dank zij de voortvarende medewer king van het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie, dat de tot stand- koming eener regelmatige luchtver- binding tusschen Amsterdam en Ba tavia van het hoogste belang acht voor het vervoer van poststukken, is be sloten deze vier vliegtuigen in dienst der Posterijen naar Batavia te laten vliegen. Eén in retourvlucht. De K. L. M. stond reeds in onderhan delingen met het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie om in 1929 el ke maand een vlucht Amsterdam-Ba- tavia v.v. ten behoeve der posterijen "uit te voeren. Toen nu besloten was. dat de vier vliegtuigen der N. I. L. M. met tus- schenpoozen van een week naar Indië zouden vertrekken, kwam de K. L. M. met het Hoofdbestuur P. en T. over een, de eerste retourvlucht te ver vroegen, zoodat op de vier vluchten naar Indië een vijfde heen- en weer- vlucht door de K. L. M. zou worden uitgevoerd. De registratieteekens. We laten hieronder volgen de ver schillende registratieteekens der vlieg tuigen van de Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij, alsmede de opgave der bemanning en van de ver trekdata. H-NAFA: eerste bestuurder G. A. Koppen; tweede bestuurder Kapt. E. -T. Kengen; werktuigkundige H. M. v. Herk. Vertrek: 13 Sept. te 6 uur. H-NAFB: eerste bestuurder J. J. Moll; tweede bestuurder le Luit. M. v. Hazelen; werktuigkundige S. Elle- man. Vertrek: 20 Sept. 6.15 uur. H-NAFC: eerste bestuurder E. A. J. Prillwitz; tweede bestuurder le Luit. J. M. J. Wegner; werktuigkundige F. Lischer. Vertrek: 27 Sept. 6.30 uur. H-NAFD: eerste bestuurder J. Schott; tweede bestuurder le Luit. C. J. J. M. Waltmann: werktuigkundige D. G. Seaton. Vertrek: 4 Oct. 6.45 uur. De gegevens van het vijfde vliegtuig, dat van de K. L. M., zijn: H-NAEN: eerste bestuurder I. A. A- ler; tweede bestuurder I. W. Smirnoff; werktuigkundige H. Veenendaal. Ver trek: 11 October 7 uur. De officieren vliegers. Hierbij moge worden opgemeerkt, dat de tweede bestuurders der eerste vier vliegtuigen allen officieren van de Indische Luchtvaartafdeeling zijn, die, dank zij de groote medewerking van het Indische Gouvernement, in de gelegenheid zijn gesteld, deze eerste vluchten mede te maken. De welbekende Kapt. Kengen, die reeds met Van der Hoop van Sengora naar Batavia vloog en de le Luit. van Hazelen, zijn speciaal daarvoor uit Indië naar Holland gezonden, terwijl de luitenants Wegner en Waltmann, die zich met verlof hier te lande be vonden, met loffelijken ijver een groot deel van hun verlof hebben opgeofferd om zich voor dezen tocht voor te be reiden. Eerst proeftijd bij de K. L. M. De eerste bestuurders hebben allen korteren of langeren tijd dienst ge daan bij de Koninklijke Luchtvaart- Maatschpapij, alvorens zij in dienst van de Nederlandsch Indische Lucht vaart Maatschappij overgingen. Hetzelfde is het geval met de werk tuigkundigen, met uitzondering van den Engelschen onderdaan Seaton, die door de Siddeley Motoren Fabriek uit gezonden wordt. De vliegtuigenbestuurder Smirnoff is sinds 28 Mei 1922 in dienst bij de K. L. M. De heer Aler is Chef van den Vlieg- technischen Dienst der K. L. M.; de werktuigkundige H. Veenendaal heeft op vele buitenlandsche reizen, o.a. met den heer Van Lear Black, en den bankier Loewenstein, zijn sporen reeds verdiend. De route. De route welke de vliegtuigen zul len volgen is als volgt: 1. Dagtraject van Amsterdam naar Boedapest 1400 K.M.; 2. van Boedapest naar Constantino- pel 1400 K.M.; 3. van Constantinopel naai' Bagdad 1600 K.M.; 4. van Bagdad naar Bender Abbas 1450 K.M.; 5 van Bender Abbas naar Karachi 120Ó K. M.; 6. van Karachi naar Allahabad 1450 K.M.; 7. van Allahabad naar Calcutta 750 K. M.; 8. van Calcutta* naar Bangkok 1640 K M.; 9. van Bangkok naar Medan 1350 K. M.; 10. van Medan naar Brtavia 1440 K.M. Door het toestel van de K. L. M. zal echter instede van de plaatsen Na- sirabad en Allahabad slechts Agra worden aangedaan. Waar depots zijn gevestigd. Op de route zijn twee depots van motor-onderdeelen ingericht, n.l. te Karachi en te Calcutta, terwijl een monteur der Siddeley Motoren Fa briek te Karachi is gestationneerd. Verder heeft de Shell voor opslag van benzine langs de route zorg ge dragen en de Wakefield Fabriek voor de benoodigde smeerolie. De vliegtuigen der N. I. L. M. zijn Fokker eendekkers, uitgerust met drie luchtgekoelde Siddeley Lynx motoren van 225 P.K. elk, en zijn vrijwel gelijk aan de Postduif, waarmede Koppen en Fryns in 1927 hun heen- en weer- vlucht naar Batavia uitvoerden. Speciale tropen-voorzorgen. De vliegtuigen toonen echter in zoo verre eenig verschil met de Postduif, dat zij zeer speciaal voor het gebruik in de tropen zijn ingericht, d.w.z. dat het hout van de vleugels niet alleen aan den buitenkant, doch ook aan den binnenkant gevernist is, dat alle sta len buizen eerst gemenied zijn, alvo rens overgeschilderd te "worden, dat inplaats van houten schroeven meta len worden gebezigd en dat de kajuit van bijzondere ventilatiekleppen is voorzien, terwijl de stoelen van riet zijn vervaardigd. Uitgerust met wielremmen. Als groote nieuwigheid zijn deze vliegtuigen voor het eerst uitgerust met wielremmen van Amerikaansch maaksel, welke landingen op zeer klei ne terreinen mogelijk maken en boven dien het manoeuvreeren op den grond zeer vergemakkelijken. De snelheden der vliegtuigen zijn buitengewoon groot; de maximum kruissnelheid bedraagt 195 K.M. per uur, de gemiddelde kruissnelheid 168 K.M. bij 1700 omwentelingen per mi nuut van elk der motoren. Voor verkeersvliegtuigen is de stijg snelheid onovertroffen. De drie moto- rige Fokkers stijgen n.l. 3.6 M. per se conde. Het vliegtuig der K. L. M. verschilt daarin van die van de N. I. L. M., dat het uitgerust is met 3 luchtgekoelde Titan-motoren van 240 P.K. elk. De postlading. Hoe groot de lading post zal zijn, valt pas op het laatste oogenblik te beoordeelen, doch gezien de buitenge woon groote publiciteit, welke de pos terijen aan deze postvluchten hebben gegeven en den lagen prijs van 0,75 en 0,40 welke resp. voor brieven en briefkaarten wordt berekend, mag ver wacht wórden, dat deze postzendingen zeer aanzienlijk zullen zijn. Elk der vliegtuigen kan woor een gewicht van ten minste 250 K.G. aan post medenemen. In de toekomst zul len deze gewichten nog verhoogd kun nen worden, daar de vliegtuigen dan, dank zij een grooter aantal depots, langs de route, niet meer genoodzaakt zullen zijn zulk een aanzienlijk dood gewicht aan onderdeelen en gereed schappen aan boord mede te nemen. De Post naar Indië. Het vervoer van post naar Indië ge heel of gedeeltelijk door de lucht, heeft tot nu toe de volgende resultaten op geleverd. 1924. Rechtstreeksche vlucht Amster dam-Batavia (v. d. Hoop) luchtrecht. 2,50 voor briefkaarten en 10 per 20 gram voor brieven, enz. Hoeveel heid vervoerde poststukken 5 K.G. Voorts werd van Augustus tot De cember des Dinsdags om de 14 dagen de post door de lucht vervoerd van Amsterdam tot Bazel, zonder heffing van luchtrecht. Aldus werd 351 K.G. post verzonden. 1925. Van Mei tot September weer 'n luchtdienst Amsterdam-Bazel, waar mede vervoerd werd 360 K.G. post. 1926. Postvlucht Rotterdam-Marseil le in aansluiting op de Indrapoera. Luchtrecht 15 cent voor briefkaarten en per 20 gram voor brieven. Ver voerd 21K.G. post. Voorts van Juni tot September des Donderdags om de 14 dagen luchttransport van Amster dam tot Parijs, zonder heffing van luchtrecht. Vervoerd 208 K.G. 1927. Postvlucht Rotterdam-Marseil le in aansluiting op de Indrapoera en vervolgens Sabang-Medan-Batavia-Soe rabaia weer door de lucht. Luchtrecht als in 1926. Vervoerd 110 KiG. post. Van Juni tot September luchtver voer tot Marseille eiken Vrijdag in aansluiting op de booten van de P. en O. Luchtrecht voor brieven en brief kaarten 5 cent per 20 gram. Vervoerde hoeveelheid post 193 K.G. Rechtstreek sche vlucht van de Postduif Amster- dam-Batavia (Luit. Koppen). Lucht recht 2,50 voor briefkaarten en 10 per 20 gram voor de overig© stukken. Gewicht aan vervoerd© poststukken 17.5 K.G. Ditmaal worden voor de verantwoor ding van het luchtrecht speciale lucht postzegels uitgegeven, waarmede de Postadministratie beoogt hulde te brengen aan de mannen, die voor de eerste maal de post voor Ned. Indië per vliegtuig hebben overgebracht. Bijzondere stempelafdrukken zullen niet worden gebezigd, uit practische overwegingen en om het beeld van de werkelijke behoefte aan een snelle en geregelde postverbinding met Indië zoo zuiver mogelijk te houden. Men mag aannemen, dat het vijfde vliegtuig op zijn terugweg van Bata via naar Amsterdam een zeer groote lading zal medekrijgen, bestaan ie uit de antwoorden op de brieven, welke het toestel zelf en de vier Indische vliegtuigen naar Indië hebben overge bracht. Als bijzonderheid mogen wij nog vermelden, dat de heer Zimmerman, hoofdredacteur van D'Oriënt, met bet eerste vliegtuig mede zal reizen naar Batavia en voor dit doel uit Batavia naar Nederland is overgekomen. De voorlaatste dag. Gisteren waren de vijf vliegtuigen op Schiphol voor vertrek gereed en te bezichtigen. Daarvoor was groote belangstelling Er zijn verschillende redevoeringen gehouden, welke redevoeringen door luidsprekers werden weergegeven. De eerste spreker was de Minister van Waterstaat, de heer Van der Veg- te. Rede Minister van der Vegte. De heer Van der Vegte zeide: De Nederlandsche regeering heeft gemeend zich offers te moeten ge troosten om de Nederlandsche lucht vaart tot ontwikkeling te brengen. Zij meent in hare verwachtingen niet be schaamd te zijn. Immers, de Neder landsche luchtvaart, ontstaan op ini tiatief van particulieren en daarbij ge steund door de regeering, is krachtig gegroeid en heeft zich, internationaal gesproken, een uitmuntenden naam weten te verwerven. De taak, die de luchtvaart heeft, is tweeledig: het scheppen van een Nederlandsèh luchtnet over Europa, verder het tot stand brengen van een luchtverkeer in onzen grooten Indischen archipel en ten slott© als zeer voorname taak het scheppen eener geregelde lucht- verbinding tusschen Europeesch en Aziatisch Nederland. Het vertrek van de vijf postvliegtuigen beteekent ook het begin van een geregel den lucht dienst AmsterdamBatavia, en met name geldt dit voor het laatste vlieg tuig, dat ten dienste van de Posterijen ook naar het vaderland zal terugke©- ren. Als voorzitter van den Raad van Be stuur van de Ned.-Ind. Luchtvaart- Mij. sprak dr. C. J. K. van Aalst, er op wijzende, dat het volharding gekost heeft, de verschillende ondernemin gen bij elkaar te brengen. Het geldt een daad van particulier initiatief. Dat de plannen gelukten, pleit voor de onbekrompenheid der Nederlandsch© ondernemingen, die in Indië haar be drijf uitoefenen. Het economisch leven in Ned.-Indië zal in de toekomst steeds meer gediend worden door een gere geld luchtverkeer. De luchtvaart wordt door deze vluchten een goede dienst bewezen. De Holland-Indië- vlucht komt daardoor in een verder stadium. Minister Koningsberger aan het woord. De minister van Koloniën, Dr. Ko ningsberger, vond' het een grootsche gedachte, dat de vijf monumentale vliegtuigen het begin zullen vormen van een verbinding met Indië. De minister had groote verwachtin gen ten aanzien van het vliegverkeer met de Oost. Hij wees er op„ dat d© K. L. M. en het vliegwezen hier een wereldreputatie hebben. Spr. bracht hulde aan degenen, die de plannen tot dezen tocht voorbereid den. Hij hoopte, dat de vliegtuigen hun bestemming goed en wel zullen bereiken. Dr. koningsberger wensch- te ten slotte den kranigen vliegers, di© de toestellen duizenden mijlen ver zul len brengen, een voorspoedige reis. Andere sprekers. De heer Enthoven, gedelegeerd com missaris der Deli-Maatschappij, sprak vervolgens namens de commissie van voorbereiding. Hij huldigde de man nen, die het plan gesteund hadden, als minister Koningsberger, Mr. Delprat, Dr. Van Aalst, generaal Snijders en den heer Wurfbain. Generaal Snijders noemde den dag van 13 September 1928 een nationaal historischen dag van groote beteeke- nis. Vijf jaar geleden begon het comi té Nederland-Indië zijn arbeid en thans wordt het doel verwezenlijkt. Er waren vele moeilijkheden te over winnen, maar de Ned. Ind. Luchtvaart Mij. heeft met groote energie en voort varendheid gewerkt, en thans een re sultaat bereikt, Vooral het luchtver keer in Indië werd op den voorgrond gesteld en vermoedelijk zal dit verkeer in de tweede helft van October ge opend kunnen worden. Het belangrijkste feit is, dat het verkeer met Ned. Indië tot stand ge bracht is en weldra een voldongen feit zal zijn. Het is een bewijs van Ne derlands energie en voortvarendheid, een belofte voor nieuwe welvaart. Het is een nieuwe versterking van d© onverbreekbare banden tusschen Ne derland en Indië. Hulde aan de piloten. De heer Bol sprak namens de com missie voor de luchtvaart uit de Ka mer van Koophandel te Amsterdam, welk lichaam zeer verheugd is over hetgeen staat te gebeuren, Spr. bracht hulde aan de mannen, die het initiatief tot dezen tocht na men en aan de piloten. De verbinding met Indië zal een versterking der cultureele en com- mercieele banden tusschen moeder land en koloniën met zich brengen. Ten slotte sprak de heer De Vogel, namens de „Koninklijke Vereeniging voor de Luchtvaart" nog enkele woor den, waarna het Volkslied werd ge zongen. ..Aan het slot van den middag wer den nog eenige demonstraties met de vliegtuigen begeven. Eerst laat keerden de vele belang stellenden huiswaarts per auto, bus of boot. DE VERMISTEN VAN DE ITALIA OPGEGEVEN. Uit Rome wordt gemeld, dat de on derzoekingen, die den laatsten tijd ge daan zijn door d© Krassin, Braganza en Heibrand volkomen zonder resul taat zijn gebreven. Men heeft daarom, het vergevorderd reizoen en de weersomstandigheden in aanmerking genomen, besloten, de Braganza dezer dagen af te danken, terwijl de Citta di Milano op 15 Sept. Spitsbergen zal verlaten. De verdere opsporingspogingen zul len door de Krassin worden onderno men. In het communiqué wordt echter toegegeven, dat de Italiaan9che regee ring geen hoop meer koestert, dat de andere leden van de Italia-bemanning nog in leven zijn. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Waarde Observator 1 Mag ik een paar opmerkingen maken naar aanleiding van uw „Zoeklichtje" van Maandagavond? D schreef daar over de geweldige actie die door de S.D.A.P. wordt gevoerd om van de Zondag te houden meeting een succes te maken. En op de enthousiaste opwekking van het Haagsche Volk om alle krachten in te spannen om het tot 10 booten te bren gen, laat u dan zoo'n beetje smalend vol gen: Natuurlijk halen ze de tiende boot wel. Is het niet dit jaar, dan het vol gende jaar. En nu moet ik me toch afvragen, Obser vator, of de houding die u hiermee aan neemt, wel geheel en al eerlijk is. In onzen eigen kring hebben we in onze dagen niet zoo heel veel van die groot sche enthousiaste meetings. Maar als ze er zijn (ik denk b.v. aan de Bondsdagen van onze jongelingen en jongedochters) spreken en schrijven we dan ook zooals u dat hier doet? Of toonen we dan juist waardéering voor de goede organisatie, en blijdschap over de geestdrift die bij der gelijke gelegenheden aan den- dag treedt? En daarom, waarde vriend Observator, we mogen ook bij onze tegenstanders let ten op de zwakke plekken en de gebre ken, maar laat ons vooral die beweging niet onderschatten. Ik moet u tenminste eerlijk bekennen dat ik wel eens een beetje jaloersch ben op de toewijding, de trouw en de geestdrift die in het roode kamp valt op te merken. En die bij ons, ondanks onze veel mooiere beginselen en heelijker idealen maar al te veel wordt gemist. In verband hiermee moet mij ook een tweede opmerking van het hart. Tegenover" de machtige beweging der sociaal-democraten, stelt u de Gideons bende als ons juiste ideaal. Volkomen waar is, dat niet de groote le gers der Midianieten de overwinning be vochten, maar het kleine hoopje getrou wen. En in de geschiedenis geeft onge twijfeld onze God zijn volk een heerlijken troost en een sterke bemoediging, om zelfs onder de moeilijkste omstandigheden niet te wanhopen, maar in vertrouwen op God den strijd aan te binden. Maar wil dit nu zeggen dat wij het al tijd maar op zoo'n Gideons-bende aan moeten laten komen? Er zijn ongetwijfeld heel wat broederen onder ons, die dat wel prachtig zouden vinden. En die maar graag met de twee en twintig duizend in „de tenten" zouden willen blijven. Mis schien zouden ze nog wel, als de slag een maal beslist is, de buit willen helpen ver doelen. Maar ik geloof niet, dat de Bijbel ons leert,, dat dit in 't bijzonder de gewensch- te en door God gewilde weg is. We lezen in den Bijbel van tal van oor logen, doch slechts van één Gideonsbende. Hoe toornde Mozes niet tegen de man nen van Ruben en Gad toen deze hem voorstelden om maar niet mee te trekken over den Jordaan. En als Jericho genomen moet worden, lezen we Gods bevel: Gij dan allen, die krijgsknechten zijt, zult rondom de stad gaan. Als de ban uit Israël is weggedaan, en ten tweede male tegen Ai zal worden op getrokken, spreekt God tot Jozua: Vrees niet, en ontzet u niet, neem met u al het krijgsvolk, enz. Maar genoeg, Observator, ik geloof dat deze voorbeelden voldoende zijn om aan te toonen dat als regel God van zijn volk vraagt dat de strijd niet wordt over gelaten aan een Gideons-bende, maar dat een ieder mee optrekt, getrouw op de plaats waar God hem heeft gesteld. En als1 wij dan zien de groote krachts ontplooiing, den ijver en de geestdrift bij onze tegenstanders, laat ons dit dan niet onderschatten, maar in het volle besef van den ernst van den toestand geloovig en blijmoedig den strijd voor onze heer lijke beginselen voortzetten. A. WARNAAR Jz. Sassenheim, 11 Sept. 1928. 't Is wel eens goed dat Observator in zijn hoogen uitkijkpost eens bekogeld wordt. Dan weet ik tenminste dat de Zoeklichtjes niet enkel lichtflitsen in de ruimte blijven, maar ook werkelijk een bepaald punt, in de duisternis verscholen, aan bet licht brengen. Vriend Warnaar, laat mij u mogen zeg gen dat ik het met u volkomen eens ben dat wij als geheel leger moeten op trekken 1 Maar daar ging het niet in de eerste plaats om. Ook als wij gezamenlijk optrekken, ha len wij niet het getal van de S.D.A.P. Daar komt bij, dat ons getal afbrokkelt en dat van de S.D.A.P. aangroeit. Dat is vervulling van profetie, 't Zal nog erger worden. Getal en macht zal overwel digen. En toch is de overwinning niet aan dat leger. Alleen aan de Gideonsbende, al is dat dan ook het geheele volk. Maar dan is het ook als de 300 van Gideon, die strijdbaar waren een voor tien desnoods. Alleen wanneer zij achter zich weten Hem. die him het Koninkrijk heeft be loofd. Van getal en uiterlijke macht moeten wij afzien, want die zijn aan de overzijde nu reeds sterker. Plichtsgetrouw voort gaan, op hoop tegen hoop, is nog moeilij ker dan een strijd met kans op overwin ning. Dus geen kleineering van het Midianie- ten-leger was mijn doel, alleen maar de kleinmoedigen overtuigen, en als 't niet anders kan desnoods naar huis zenden om het leger de stemming der Gideons bende bij te brengen, want dat moet, an ders is 't geen leger Gods. OBSERVATOR. RADIO-NIEUWS. RADIO-FOTOTELEGRAFIE DOOR DE B. B. C. De onderhandelingen tusschen den post meester-generaal en de British Broadcas ting Corp. hebben tot resultaat gehad, dat in October geregelde uitzendingen met radio-fototelegrafie zullen beginnen via Daventry. Deze uitzendingen zullen plaats hebben buiten de gewone programma-uren. Hier bij wordt het systeem van Fulton toege past. Indien er voldoende belangstelling blijkt te bestaan, zullen er uitzendingen in de gewone programma-uren volgen. Het betreft hier uitsluitend en alleen het overbrengen van plaatjes, teekenlngen enz. Met radio-televisie heeft het niets te uistaande. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 12 Sept. Heden aange komen aan den rijksafslag alhier de vangsten van 24 stoomtreilers, 1 drijf netvaartuig en 44 kustvisschers. De prijzen waren: voor treilvisch: tarbot 2090, griet 2249, per 50 Kg.; groote tong 2.302.50. middel tong 1.302.20, kleine tong 1.201.45, per Kg.; zetschol 2734, kleine schol 3.2023, bot 12, schar 214, tongschar 54, per kist van 50 Kg.; rog 14.5024 per 20 stuks; vleet 0.552.22 per stuk; pieterman poon tjes 1.2023, groote schelvisch 3248, middel schelvisch 2236, kleinmiddel schelvisch 10.5020, kleine schelvisch 3.2011, per kist van 50 Kg.; kabel jauw 44—72 per kist van 125 Kg.; groo te gul'en 1219, kleine gullen 12—19, per kist van 50 Kg.; leng 0.57—1.29, heilbot 13.60, per stuk; wijting 1.90 5.50 per kist van 50 Kg.; koolviseh 0.70 1.10, kreeft 0.7S190 per stuk; ma kreel 815, per 50 Kg.; De aanvoer en prijzen voor haring waren: 132 maatjes volle haring 14— 14.20; 303 kantjes stem-baring, 12.35—* 14 75; 17 kantjes volle haring, 22 50 30: 123 kantjes maatjes haring, 15.75 19.90, por kantje Van d© 1.1 muider stoomtreilers kwam ener heden 24 aan de markt Do besommingen waren: IJM 58 met f 5768, IJM 82 met f 3588, IJM 39 met f 3411, IJM 81 met f 3307, IJM 106 met f 2981, IJM 238 met f 853, IJM 48 met f 1740, IJM 80 met f 1616, IJM 90 met f 1678, IJM 45 met f 1992, IJM 63 met f 1656, IJM 67 met f 2290, IJM 121 met f 2032, IJM 77 met f 2106, IJM 4 met f 3037, IJM 2 met f 3221, IJM 43 met f 2234, IJM 133 met f 1990, IJM 101 met f 2551, IJM 23 met f 1027, IJM 47 met f 1670, IJM 326 met f 1573, IJM 5 met f 1365 en IJM 184 met f 3223. In de visschershaven alhier kwa men binnen om te markten de logger IJM 2 -7 xoet 37 last pekelharing De besommingen der haringsche pen waren heden: L.T. 175 met f 1334 en IJU 69 met f 3349. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMER1KA-LIJN. RADNORSHIRE, Vancouver naar Rot terdam, 11 te Seattle. LOCHGOIL, R'dam n. Vancouver, 11 te Los Angeles. POELDIJK, 1 2v. Hamburg n. R'dam. EEMDIJK, Vancouver n. R'dam, 11 op 20 mijl W. van Bishops. VEENDAM, 12 v. R'dam n. New-York. DRECHTDIJK, R'dam n. Vancouver, 11 (9.35 v.m.) 270 mijl Z.-W. v. Valentia. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. VECHTDIJK (uitr.) 10 te Kaapstad. GIEKERK (thuisr.) 8 v. Tanga. NIAS (thuisr.) 11 v. East London. GRIJPSKERK (uitr.) p. 11 Dakar. SUMATRA (thuisr.) 12 v. Port Said. RANDFONTEIN (uitr.) 11 te Pt. Sudan HOLLAND, 4 v. Mahi n. Riego Suarez HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. CERES (thuisr.) 11 v. Lagos. DELFLAND (thuisr.) 11 v. Burutu. FAUNA (uitr.) 10 te Teneriffe. HELDER, 12 v. A'dam n. Hamburg. VLIELAND (thuisr.) p. 12 Finisterre. IJ STROOM, 12 v. Hamburg n. Adam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA (uitr.) p. 12 Fern Nor. GELRIA (uitr.) 12 v. A'dam. GAASTERLAND (uitr.) 12 te Bahia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DELI (thuisr.) p 12 Perim. SCHOUWEN (uitr.) p. 12 Suez. SOEKABOEMI, 12 (2 n.m.) v. Hamburg te Hoek van Holland verwacht. SLAMAT (thuisr.) p. 11 (10 n.m.) Finis terre, 13 (2 n.m.) te Cowes verw. MODJOKERTO (thuisr.) 11 (5 n.m.) v. Marseille. BLITAR (uitr.) p. 11 Finisterre. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 12 van Suez. J. P. COEN (uitrli v. Sabang. RONDO (uitr.) 12 te Port Said. KAMBANGAN (thuisr) 9 v. Penang. CKR. HUYGENS (uitr.) 12 te South. ROTTI (thuisr.) 11 v. Padang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6