Bij Scheren DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- tfbouw „Pnièl", Middelstegracht: Zit ting van het ""estuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. Woensdag 12 Sept., 's av. acht uur. Hoogï. Kerk: Dank- en Bedestond voor „De Unie". Leiderdorp. Woensdag 12 Sept., 's av. half acht. Geref. Kerk: ds. J. L. Pierson voor „Een School met den Bijbel". Donderdag 13 Sept., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Film „Het Mijnbe drijf". De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Septemb. a.s. Waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. BUITENLAND. DE CONFERENTIE DER LOCARNO- MOGENDHEDEN. Donderdag voortzetting der besprekingen. De vertegenwoordigers van de mo gendheden, die het Rijnland-pact on derteekend hebben, en Adatci, de Ja- pansche gedelegeerde, hebben gedu rende 2% uur vergaderd in den zetel der Britsche delegatie. Zij wisselden onderling van gedach ten óver de kwestie der vervroegde ontruiming van Rijnland. De besprekingen werden bemoeilijkt door het gebruik van drie talen; zij waren echter doordrongen van de grootste hartelijkheid; ieder vertegen woordiger der betrokken staten zette onbevangen zijn standpunt uiteen. Men verzekert, dat de bespreking zeer algemeen en zeer vrij is geweest, en dat de vertegenwoordiger van Duitschland geen enkel concreet voor stel aan zijn collega's onderwierp. De besprekingen zullen Donderdag ochtend voortgezet worden. DE REDE VAN BRIAND. Het antwoord van Muller. De Duitsche Rijkskanselier Hermann Muller heeft gisteravond de interna tionale pers ontvangen. Men was natuurlijk gespannen, of zijn verklaringen in verband met de rede van Briand, Maandag gehouden, den toestand nog zouden verscherpen, dan wel eenige tempering van de op winding zouden teweg brengen. Noch het een, noch het ander is er echter geschied. Müller, een stroeve persoonlijkheid, is niet geschikt om vriendelijkheden aan het adres van Frankrijk tezeggen doch aan den anderen kant heeft hij niets scherps, of kwetsends gezegd, om den toestand te verergeren. Hij begon met te verklaren, dat de Duitsche regeering, evenals de Fran- sche, van oordeel is, dat men vertrou wen in den Volkenbond moet hebben, en dit bij het volk moet aanwakkeren. Doch juist, omdat Müller weet, dat de breede massa's der volken daden wil len zien, om aan den volkenbond hun volle vertrouwen te kunnen schenken, heeft Müller gemeend, met betrekking tot het ontwapeningsvraagstuk eenige duidelijke woorden te moeten spre ken. Müller had betoogd, dat na de een zijdige algeheole ontwapening van Duitschland althans een eerste begin met de bewupeningsvermindering der andere mogendheden moest worden gemaakt. Briand heeft gisteren zelf er kend, dat Duitschland thans ontwa pend is. Toch aarzelen de overwin naars uit den oorlog, om tot bewape- ningsvfermindering over te gaan. Zij vreezen blijkbaar Duitschlands moge lijke sterkte in een eventueelen late- ren oorlog, waaraan Müller zelf niet gel-'ooft. Müller wilde echter de mogelijkheid van een oorlog veronderstellen om er dan op te wijzen, hoe ongegrond de angst der overwinnaars is. Men zegt van geallieerde zijde, dat Duitschland een volk van 65.060.000 inwoners is en dat men niet weet, hoe groot dit aantal in de toekomst zal worden. Müller antwoordde hierop, dat in de groote steden van Duitschland de geboortecijfers achteruit gaan en hij kan toch niet veronderstellen, dat de volkenbond een conventie zou moeten sluiten, om het tempo van geboorte- vermeerdering in verschillende lan den te regelen. Een ander argument is, dat Duitsch land nog zoovele personen bevat, die in den oorlog onmiddellijk bruikbaar zouden zijn. Hierop antwoordde Müller, dat dit aantal ieder jaar achteruit gaat en dat men thans, nu de oorlog gelukkig reeds tien jaren achter ons ligt, die bruikbaarheid der overgebleven oud soldaten niet te hoog moet aanslaan. Ten slotte besprak Müller de be staande vrees, dat Duitschland zijn handelsmarine en industrie gemakke lijk in oorlogswerktuigen zou kunnen veranderen. Men gaat zoo ver, Duitsch land als het ware een verwijt er van te maken, dat hef zijn handelsvloot en nijverheid zoo krachtig ontwikkelt. Müller meent echter, dat een derge lijk verwijt geheel onbillijk is, daar Duitschland tot zulke hooge herstel betalingen verplicht is, dat het daar aan slechts kan voldoen bij inspanning van elle krachten. Bovendien is Mül ler van oordeel, dat een toekomstige oorlog vooral een machineoorlog zal worden, zoodat Duitschland, dat ge heel zonder zware artillerie en tanks Gistermiddag werd te Leiden door de vrouwelijke Studentenvereeniging het nieuwe vereenigingsgebouw officieel geopend. In den namiddag verlieten de damesstudenten in optocht het oude gebouw en trokken naar het nieuwe Ook H.K.H. Prinses Juliana was bij deze feestelijkheid tegenwoordig en liep mee in den stoet (x). is, onmogelijk gevaarlijk voor de an deren kan worden. Op grond van een en ander meende de Duitsche rijkskanselier zijn stel ling, dat de tijd voor een eerste inter nationale bewapenigsvermindering is aangebroken geheel onverzwakt te moeten handhaven. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De dag van gisteren. De algemeene discussies ter Volken bondsvergadering werden gistermor gen in een sfeer van kalme sereniteit voortgezet. Lord Cushendun heeft in een rede op de moeilijkheden en vooruitzich ten der ontwapening gewezen. De commissoriale besprekingen zijn gisteren begonnen en zullen nog wel eenige dagen worden voortgezet. PROF. VAN HAMEL VERLAAT DANTZIG. Hij zou wórden vervangen door een Italiaansch diplomaat. Uit Dantzig wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat Prof. van Ha mel, de Nederlandsche Volkscommis saris van den Volkenbond aldaar, wel dra door een Italiaanschen diplomaat zal worden vervangen. De Italiaansche regeering heeft al reeds aan de in den raad vertegenwoor digde mogendheden de vraag gericht, of ze hun goedkeuring kunnen hech ten aan de benoeming van den dgqr haai' aangewezen candidaat. EEN CONFERENTIE COOLIDGE- KELLOGG. Over de internationale politiek. Naar gemeld wordt, zouden presi dent Coolidge en Staatssecretaris Kel logg heden een conferentie hebben. In deze conferentie zou Kellogg den president op de hoogte brengen van zijn besprekingen te Parijs en met hem den internationalen toestand be spreken. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ PRAAG. Reeds 25 dooden. Volgens te Weenen ontvangen be richten uit Bruenn, werd op de plaats van het spoorwegongeval gedurende den nacht met koortsachtigen ijver ge werkt aan de berging van de dooden en gewonden. De opruimingswerkzaamheden wa ren gistermorgen nog niet geëindigd. Te negen uur gistermorgen werden 25 dooden geteld. Men vreest, dat alle achttien gewon den niet in leven zullen kunnen blij ven, zoodat het aantal dooden nog belangrijk grooter zal zijn. De Tjechische minister voor de spoorwegen heeft zich naai* de plaats des onheils begeven. NIEUWE DUITSCHE SPOORWEG TARIEVEN. Met 7 October gaat de winterdienst met de wijzigingen In. Omtrent de wijzigingen bij de Duit sche rijksspoorwegen wordt gemeld, dat alle wijzigingen met 7 October in gaan. Van dien datum af is er nog slechts één klasse met kussens, de tweede klasse en een klasse met hou ten banken, de derde klasse. De tegenwoordige eerste klasse blijft alleen in de doorgaande snel treinen, in de F. F., de F. F. D.-treinen en in de slaapwagens bestaan. De met 7 October van kracht wor dende nieuwe tarieven voor reizigers vervoer bedragen met inbegrip van de belasting voor de eerste klasse 11.2 pfennig, voor de tweede klasse 5.6 pf. en voor de derde klasse 3.7 pf. per K. M., dus in de verhouding 3 1.5 1. Het reizen per derde klasse kost dus in Duitschland voortaan 2.2 cent per K.M.; in ons land 2.75 cent. De toeslagen voor sneltreinen (de Schnellzüge) bedragen per 75 K.M. 2 mark voor de eerste en tweede klasse en 1 mark voor de derde klasse, bo ven 300 K.M., 10 resp. 5 mark; voor de Eilzüge de helft. Voor de eerste en tweede klassen in de F. D.-treinen betaalt men 4 mark, in de F. F. D.-treinen (de Rheingold) 8 mark toeslag. Voor gezelschappen in Schnell- en Eilzüge wordt slechts 75 pet. van den toeslag gegeven. Er worden aparte maandkaarten uitgegeven waarvan de prijs per K.M. 2e klasse personentrein 5.6 pf., 2e kl. Eilzug 7.5 pf., 3e kl. personenterin 3.3 pf. en 3e kl. Elzug 5.0 pf. bedraagt. Voor het vervoer van honden moet de halve vrachtprijs derde klasse per sonentrein worden betaald. De vrachtprijzen voor het lokaalver- keer te Berlijn en Hamburg-Altona, de prijzen der militaire vervoerbewijzen en der perronkaartjes blijven, evenals de tarieven voor bagage en ijlgoederen onveranderd. iTALIë EN GRIEKENLAND. Venizelos naar Italië. Volgens Grieksche bladen zal Ve nizelos zich einde van deze maand naar Italië begeven in het belang van het herstel van zijn gezondheid. De Grieksche minister-president zou de gelegenheid te baat nemen om Mussolini te ontmoeten, dan zal te vens het Italiaansch-Grieksch ver drag van vriendschap worden onder teekend. KORTE BERICHTEN. De rede van Briand is in Frank rijk met veel instemming ontvangen. Japan heeft officieus aan Groot- Brittannië medegedeeld, dat het de Engelsch-Fransche vlootovereenkomst in beginsel gunstig gezin is, doch de toepassing moeilijk acht. Een bericht uit Brazilië meldt, dat, tengevolge van stormen en over stroomingen in den Staat Rio Grande do Sul, de spoorweg-, telegraaf- en te lefoonverbindingen ^rnield zijn. Van 1631 Aug. is het aantal on dersteunde werkloozen in Duitsch land van ca. 567.000 tot 574.500 geste gen. Er is een complot tegen het regi me van Primo de Rivera in Spanje ontdekt; honderden arrestaties heb ben plaats gehad. Het verzoek tot invrijheidstelling van Hugo Stinnes Jr. is door zijn ver dedigers ingetrokken. De Albaneesche premier heeft in een rede in de Nationale Vergadering zijn voldoenning uitgesproken over 't feit, dat Italië, Griekenland, en Hon garije de monarchie hebben erkend. De Albaneesche Nationale Verga dering heeft met algemeene stemmen een motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen. RECLAME. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met PIIROL Doos 30, Tube 80 ct. r GEMENGD NIEUWS. Vergiftige dampen. Sinds vele maan den klagen de bewoners van de overzijde van het IJ over de schade, die door gif tige dampen, afkomstig van de zwav 1- zuurfabriek, voorheen Ketjen en Co., toe gebracht wordt aan de gewassen. Vooral de volkstuinen schijnen veel van de kwa de dampen te lijden te hebben. Reeds vier maanden geleden heeft de directie der zwavelzuurfabriek beloofd maatregelen te zullen nemen om in dezen toestand, die op den duur onhoudbaar is, verandering te brengen. Tot nog toe ech ter is men die belofte niet nagekomen. Het „Hbld." schrijft nu over deze kwes tie het volgende: Wat we in het IJ-bosch zagen was in derdaad ontstellend. In den Oostelijken hoek, waar veel berken staan, kregen wij tien indruk of er een boschbratul had ge woed. De bladeren zijn bijna geheel weg en die welke nog over zijn, zijn zwart ge brand. De bladeren van kastanjes en Ame- rikaansche eiken zijn bruin, tal van strui ken zijn bladerloos; de ruine is groot en ook het jonge kweekgoed heeft geleden, hoewel in geringere mate, omdat de om ringende hooge hoornen „den eersten stoot" opvangen. In de volkstuintjes, althans in die, wel ke het dichtst bij de fabriek liggen, is de toestand al niet veel beter; de groenten zijn geheel vernield, de struiken zijn ver schroeid. Wij hoorden, dat kippen, die spinazie welke was „aangetast" te eten hadden gekregen, stierven. De bewoners van de Vogèlstraten kun nen vaak de ramen niet geopend houden omdat de damp uit den fabrieksschoor steen anders naar binnen dringt. Het in ademen van dien damp of het al dan niet schadelijk voor de gezondheid is la ten wij in het midden geeft een weeïge zoeten smaak in den mond, wat niet aan genaam is. Wij hebben dien „damp" geproefd en prettig is de sensatie zeker niet^ Zou het nu heusch niet mogelijk, zijn, om de bewoners van de plaag te bevrij den en het rriooie IJ-bosch en de volks tuintjes voor verdere vernieling te behoe den? De zaak komt binnenkort in den Ge meenteraad ter sprake; misschien dat dan nieuwe gezichtspunten worden ge opend. Spoorwegongeval te Borculo. Gister middag is op het stationsemplacement te Borculo tengevolge van verkeerden wis selstand de locomotief van een goederen trein op een drietal goederenwagens in gereden. De wagens werden totaal ver nield. Van de twee arbeiders, die met het lossen der wagens bezig waren, kreeg de een, zekere S. een ernstige hoofdwonde, de andere, M., werd licht aan den rug gewond. Het ongeluk met de Schipbrug. Gis termiddag had op de Algemeene begraaf plaats te Terwolde de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van het tweede slachtoffer van het ongeluk met de schipbrug te Deventer, de 19-ja- rige Mejuffrouw de Weerd uit Twello. Er was zeer veel belangstelling, o.a. het ge meentebestuur van Voorst en Deventer. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. A. van Rhijn. Van de Koningin was een telegram van deelneming ont vangen. Auto-ongevaL Gistermorgen half tien reed de heer B. uit Amsterdam met zijn auto op het Laarderhoogt te Laren (N.H.) Ter hoogte van het Rozenlaantje wilde hij een handkar passeeren. Op hetzelfde oogenblik kwam een auto uit tegenover gestelde richting. De heer B. raakte het stuur kwijt en reed tegen den auto op, waarna zijn wagen tegen een boom op reed. Twee inzittende dames de echtge noot van den heer B. en haar vriendin, mevr. B., werden uit den wagen geslin gerd en bleven bewusteloos op den weg liggen. Een ijlings ontboden geneesheer kon echter geen verwondingen ontdek ken. Beide dames werden naar de wo ning van den geneesheer vervoerd. Des middags konden zij per trein naar Amsterdam terugkeeren. Van de drie in zittende heeren werd niemand gewond. De auto van den heer B. werd geheel vernield en werd naar Laren gesleept. De andere auto kreeg hoegenaamd geen schade. Noodlottige vaL De 34-jarige land bouwer Bosch, woonachtig in het buurt schap Daarle, gemeente Hellendoorn, had het ongeluk in zijn woning op de deel te vallen, waarbij hij een beenfractuur op liep. Hij is aan de gevolgen overleden. Ernstig ongeval. Te Scheemda is de 45-jarige arbeider C. v. d. Schuur onder hollende paarden in een sloot geraakt en met ernstige inwendige kneuzingen opge nomen. Zijn toestand baart zorg. Offerblokken gelicht Te Hoeven zijn in de kerk de offerblokken door een in sluiper gelicht. Naar schatting wordt een bedrag van circa 10 vermist Een inbreker gevat? Te Heemstede is een Duitscher gevat, die verdacht wordt de inbraken te hebben gepleegd, die in de afgeloopen maanden in Heemstede en in Bloemendaal zijn voorgekomen. Brand. Gisteren opastreeks 6 uur is prand uitgebroken bij den landbouwer A. Trouw op den Westdijk te Nieuw Helle voet. Men was bezig met een benzine- dorschmachine te dorschen, die tegen een schuur stond. Men vermoedt, dat door uitlaatgassen brand is ontstaan. De ge- heele schuur met hooi, stroo en winter graan is in vlammen opgegaan. Het huis kon men nog behouden. De landbouwer is laag verzekerd. Branden. Gisteravond is onder Bel- lingwolde de behuizing van de familie de Boer afgebrand. Er werd weinig gered. Een gedeelte van den oogst ging verlo ren. Alles was verzekerd. Doodelijke val. Te Zutphen is zekere J. W. in zijn kosthuis van de trap geval len en dood opgenomen. Aan de gevolgen overleden. De ar beider W., die de vorige week te Alkmaar van den waagtoren was gevallen, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overle den. De 25-jarige R. Kommer te Assen, die Zaterdagavond te Smilde van zijn motor werd geslingerd is gisternacht in het ziekenhuis te Assen overleden. Overreden en gedood. Te de Wijk is het 7-jarig zoontje van den heer H. Rijke- boer dat plotseling de straat overstak, door den auto van den heer Stern uit Hoogeveen overreden. Het kind is kort daarop overleden. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M (Na 6 uur n.rri. 18/0 AI.). N. C. R. V. ,5.00 Kinderuurtje. 7.30 Aanbieding:,der Tijdsein-Klok. 8.00 Uitzendavond. Sprekers: Mr. R. van Alaare, Arnhem. Onderw.: „Middenstand, recht en organi satie". De heer A. v. d. Voort, Zwartsluis. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1071 Al. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van do A.V.R.O.-klok. 6.00 Vooravond-concert. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok.^ 8.15 Aansluiting Kurhaus Schevenin- gen. Het Residentieorkest o.l.v. Hochzeit. 9.00 Verplicht stoppen De Bildt. 10.10 Persberichten van Vaz Dias. KöN 1GSW USTERH., 1250 M. q.20 Namiddagconcert. 8.50 Zwitsersche avond. LANGLNBEiCG, 469 M 6.05 Vooravondconcert. 8.22 Zwitsersche avond. Daarna nieuwsberichten. DAVENTKÏ, 1604 AL 6.20 Concert. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.05 Aluziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 1040 Concert. 11.20 Muziek. PAitiJS, (Radio), 17.50 M. q.05 Koersen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. In de pauze nieuwsberichten. Doodelijk ongeluk. Gisternacht is in de staatsmijn „Maurits" te Lutterade de mijnwerker J. K. op het Br., wonende te Stein, door omvallende wagens doodge drukt. De ongelukkige laat een vrouw en drie kinderen achter. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN'DEN RIJN. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur reed in de JËmmastraat de heer .J. H. M. uit Driebergen op zijn motorfiets, toen bij het passeeren van een met stroo ibeladen wagen een bos stroo afviel en. juist voor het motorrijwiel' terecht kwam' de motorrijder sloeg hierdoor over aen kop en werd ernstig .gewond. In een nabijgelegen woning, bin* nengedrageu, werd hem geneeskundig0! hulp verleend. H.M. de Koningin, die juist dadeiijlc na het ongeval ter plaatse voorbijreod, op weg naar het Loo, liet de auto stop pen en liet belangstellend inform eer.'u naar den toestand van daa gewonde. Deze bleek een beenbreuk te hebben op- geloopen, alsmede een_ ernstige wond boven het linkeroog. Hij is nog denzelf den avond met een ziekenauto naar zijn woning overgebracht. Vestiging en vertrek. Ingekomen van: Rijswrjk, M. Lablans en gez., hoofd eener bijz. school, Hoorn no. 3Utrecht, Joh. Bezemer, Raadhuisstr. 11; Haar lem, J. Th. Junge, Raadhuisstr. 44. Vertrokken naar: Heemstede, G. Burggraaf, Raadhuisstr. 44; Ter Aar, W. van der Neut, Steenstr. 20; Amster dam, J. E. Scheepmaker, Jaagpad 1; Rotterdam, Walravenstr. 73b, G. Wie ten, wed. Gillebaart, Liudenhovestr. 69; Dordrecht, Corn, de Witstr. 44, Cl van Loon, huishoudster, Raadhuisstr. 44", Utrecht, Knopstr. 24, Joh. Esmeijer, Hoornstr. 7; Alkemade, M. J. van der Tol, dienstb., Raadhuisstr. 206; Valburg L. C. Melchers, Raadhuisstr. 44; Medpn- blik, A. Cl. van der Toorn, Raadhuisstr. 44; Arnhem, Eusebiusbuitousingel, N. van Nood. Hoorn 188; Nijmegen, Insti tuut de Klokkenberg, K. IJdeus, Pr. Hendrikstr. 35; Venla, H. Qeeststr. 2,. W. J. Kraamer, kelner, Raadhuisstr. 244; Zandvoort, N. H. van Wijk, Rr. Hendrikstraat 122. Burgerlijke stand. Geboren: Klazi- na Johanna d.v. J. Stuivenberg K. J. v. d. Heijdem Wiliemiani d.v. G. van 't Wout en T. Koppe: Gerrit z.v. J- J- van den Boom 'en G. M. van der Heideaf, Johanna Maria Wilhelmina d,v. M. van Nierop en C. ,C. van der Linden; Petro- nella Theodora d.v. L. Olyerhoek en V. G. M. van Klink; Adriana d.v. J. W. den Hertog eni J. H'. van. Dam; Antie d.v. AL Hoogteüliug en M. G de Bruin; Antonie Dirk z.v. J. van Vliet en D. van Eijk; Maart je d.v. J. van der Ster >etn B. P* Idenburg; Jan z.v. K. Dekkers en J. Stegeman. Ondertrouwd: C. den Hertog en J. Hogendoorn; C. M. Deerenberg en. L. A. Bontie; H. Vonk en J. Oudshoorn.. Gehuwd: A. van den Berg jm. 26 j. en S. van Nood id. 23 j.* A. Bulk jm.. 26 j. en P. den Hertog ja. 25 j.; P. van tEgmond jm. 31 j. en IX Boer jd. 26 j.; J. Tromp jm. 26 j. en' AI. van Eijk jd. 25 j.; M. E. Verschuur jm. 26 i. en A. C. v. d. Woensel jd. 22 j.; Clir. Blaauw jm. 23 j. en v. d. Ham jd. 22 j; N. A. Windhorst jm. 24 i. en G. van Wilgen jd. 22 i. Overleden: A. Barreveld echtgcO. W. Oudshoorn 82 j. overl. te Li den C. Haaebroek echtgen. van C. C. Jo -4 genburger 69 i.; W. AL Jongcnbu.g- r echtgen. van M. Vellekoop 62 ,i.* van AVageningen echtgen. van N Klaveren 81 3. 0E08TQEEST. Burgerlijke stand. Geboren rardus, z.v. J. Kamsteeg en G. Li burger* Jan' av. Wl Anholts en K. \...n Escn;. Engélina Jacoba Adriana d.v

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2