de zich immer geheel onpartijdig. Waar het betrof wel te doen, vond men den bur gemeester, zijn vrouw en dochter immer bereid, niet het minst in de bestrijding der Tuberculose en van de werkloosheid. De burgemeester genoot de laatste ja ren een wankele gezondheid en moest vooral gedurende de wintermaanden vaak weken binnenkamers bleven, hetgeen hem veel leed deed. Burgerlijke stand. Bevallen: H.M. Grootvan Sambeek, d.;E. G. Bosdh- Stomm, d. OndertrouwdJ. P. van der Wiel en 0. C. vain Winsen. Overleden: IX Wenthjolt 64 j., m. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw, Het gaat thans goed voor de tuinders, die het voorrecht hebben bloemkool te kunnen aanvoeren. De prijs loopt steeds naar boven voornamelijk voor de goede voor export. Zelfs met het warme weer gaat de. verzending nog door, een bewijs, dat het artikel bloemkool goed gevraagd is. 1ste soort liep gisteren tot ƒ31.10. Bos- peen komt niet veel meer voor, doch gaat goed weg. De meeste peen komt thans in kisten. Voor conservenfabrieken gaat het even trager. Boonen worden slechts duur der. Aardappelen goedkooper. Alleen ex tra partijtjes kunnen graag koopers vin den tegen 1.40 per kist. Het gewas late bloemkool staat tamelijk goed. Gehoopt wordt dan ook, dat de vraag goed zal zijn. Dat kan nog veel goed maken. KOUDEKERK. De heer W. A. van Beaoogeu, ihoofd der O.L.S. alhier, is benoemd tot hoofd der O.L.S. no. 2 aau het Oosteinde te Delft. De heer Van Be- Eooijen komt tevens ook voor als no. 1 op de voordracht voor hoofd aan de nieuw te openen O.L.S. te Voorburg. Bij de gemeentepolitie alhier zijn Unhchtingen te bekomen omtrent eea gevonden damestaschje met inhoud aan geld, rozenkrans enz.' Onze plaatsgenoote, mej. I. Has- pers, apoth.assistente te Leiden, is met ijngang van j Oct. a.s. aangesteld in de apotheek van mej. Rijkmaus te Was senaar. Woensdagmiddag te ruim 6 uur, dreef midden over onze gemeente de ballon van den heer van Pottum, wel ke' dien middag op het feest te Ha- aerswoude was opgestegen. Begrijpelijk trok dit ongewone schouwspel alllerwegte groote belangstelling. NIEUWVEEN. Uit een schuur van den landbou wer T. D. heeft men een paardendeken gestolen. Een onderzoek wordt inge steld. Ten nadeele van den schilder T. R., werd het belastingplaatje van zpn fiets gestolen. Het rijwiel stond slechts eenige oogenblikken onbeheerd. Uit het verslag der rekening 1927, blijkt dat een batig saldo in de kas der gemeente is, groot f6.631^38. NIEUWKOOP. In het raadhuis ontstond door on verklaarbare oorzaak, een begin van brand, wat met enkele emmers water werd gebluscht. Burgerlijke stand. Bevallen: N. A. Slingerland geb. Vonk, d. OUDEWETERING. Bazaar. A.s. Dinsdag, Woensdag en Donderdag 11, 12 en 13 September zal in enkele loka len van de N.V. Ned. Krachtvoederfabriek „Muskator" een bazaar worden gehouden. De lokalen zijn gratis ter beschikking gesteld. De bazaar wordt georganiseerd door de Chr. Meisjesvereeniging „Dient den Heere". Reeds een groote sorteering van allerlei goederen kwam binnen, dank zij de medewerking van zoovelen, o.a. vele Leidsche firma's. De bazaar wordt gehouden 's middags van 27 uur (N. T.) en 's avonds van 8 12 uur (N. T.). Reeds velen werkten mede, dat ook velen den bazaar een bezoek bren gen! Vele vermakelijkheden zijn aanwe zig. RIJNSBURO. Bloemenhandel. Er is de laatste dagen wel eenige ver betering te constateeren in den bloemen handel. Het gaat iets vlugger en de prij zen zijn iets hooger. Gladiolussen varie'e- ren van ƒ0.20—0.70, Pompon Dahlia's 0.30 —0.55, Helianthus 0.30—0.60, Zinnia's 0.45 —0.70, Asters blauw 0.12—0.16, idem rose 0.15— 0.24, idem wit 0.25—0.40, Dahlia's 1.603, Scabiosa 0.280.40, Primulinus 0.22—0.38, Margrieten 0.30—0.44, Montbre- tia 0.100.23. Vooral van Asters komt thans veel aan de markt. Op de Dahlia-tentoonstelling van de Nenyto te Rotterdam, behaalde on ze plaatsgenoot,^ de heer C.v Vianen, den eersten prijs, zijinde een groote gouden medaille en een eere-medail- le van H.M. de Kon.-Moeder. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Af wezig de heer v. d. Voet. De voorzitter opent de vergadering waarna de notulen van 27 Juli en 3 Aug. 1928 worden vastgesteld, na een opmer king van den heer v. Zonneveld, waardoor een kleine wijziging in de no tulen van 27 Juli werd aangebracht. Daarna komt ter tafel de uitslag en gunning aanbesteding Gemeentehuls. De Raad gaat over in zitting met ge sloten deuren. Na een uur in geheime zitting te heb ben vergaderd wordt punt 2 van de agen da afgevoerd. De heer Speelman wil ook punt 3 aanvulling begrooting 1928 met 130.000, voor totaalkosten Gemeentehuis, van de agenda afvoeren, omdat hij een voorstel wenscht te doen om het oude raadhuis HET ONGELUK AAN DE SCHIPBRUG TE DEVENTER. Te Deventer is gistermiddag een ern stig ongeval gebeurd. Toen omstreeks 2 uur een sleep de schipbrug passeerde, haakte het anker van het laatste schip achter een kabel van de brug, waardoor een deel van deze, waarop vele personen stonden te wachten, een eind werd mee getrokken. Verscheidene van deze wachtenden ge raakten daarbij te water, terwijl uit den aard der zaak hun aantal niet kon wor den vastgesteld. Zooals men begrijpt, ver wekte een en ander een geweldige con sternatie en onmiddellijk is men begon nen te dreggen, waarmede men op dit moment nog druk bezig is. Een meisje en een man konden terstond gered worden, terwijl het lijk van één slachtoffer, zekere Mej. W., is Men meldt nog uit Deventer: Het ongeluk heeft zich, naar verschil lende ooggetuigen ons verklaarden, als volgt toegedragen: Te circa'kwart voor twee was de schip brug geopend tot het doorlaten van een sleep schepen. Toen het laatste schip, een groote Rijnaak, de brug passeerde, bleef het door nog niet vast te stellen oorzaak haken aan een der reepen, waar mede de brug aan de ankers ligt. Met ont zettend gekraak werd het niet uitdrijven de bruggedeelte meegenomen; het laatste losse stuk van de brug, tusschen het vas te gedeelte en het drijvende stuk, brak af en stortte omlaag. Vele menschen bevon den zich daarop en zij, die zich het dichtst bevonden aan de zijde van het gemeente lijk zwembad, stortten in de rivier. Wel èén vijftiental heeft men ter plaatse te water gezien. Direct wei'd met de redding begonnen; de havenhtieester en de badmeesters, als mede de dienstdoende brugknechts gre pen verschillende drenkelingen en brach ten zé op den vasten gfond. Voörtdurend werd gedregd en door de- heeren van der Meer én Bloot gedoken. Helaas moest men alspoedig, na bijna een balt' uur, een lijk ophalen. Het Was van mej. Waanders uit dé Hovenierstraat alhier. Tegen half vier haalde men nog een lijk uit het water, namelijk dat van de 19-jarige mej. F. de Weerd, uit Twello. Ook haalde men een vijftal fietsen op. Er staat een felle stroom ter plaatse en men weet niet of nog drenkelingen ver weg zijn gedreven. Op de scholen werd appèl gehouden om te zien of alle kinderen present waren, wat gelukkig wel het geval bleek te zijn. Men gaat nog steeds door met dreggen. Men l^eeft een man, groot van postuur, ter plaatse in het water zien drijven toen het ongeluk gebeurde, doch men weet niet of hij zichzelf heeft kunnen redden. Onmiddellijk was de burgemeester jhr. mr. T. A. M. A. van Iiuwalda van Eysinga met een boot naar de plaat9 van de "ramp gekomen; mede kwamen de wethoud9ter mevrouw Saunders en de wethouders Kel derman en Krooshoof. Het ongeval heeft groote ontsteltenis gewekt. De politie zorgde dadelijk voor hulp bij de onheilsplaats en voor het geheel ver stoorde verkeer. Het brugverkeer zal ver moedelijk niet spoedig hersteld kunnen zijn. Nader, wordt nog gemeld, dat, toen het ongeluk plaats greep, zich op het vaste bruggedeelte bevond de heer C. Coldeway, wonende aan den Twelloschen weg bij Deventer. Deze greep twee kinderen, die hij heeft kunnen redden. Hij wilde nog een vrouw, die mede afgleed, grijpen, doch dit mislukte. Hij zelf had zijn be houd te danken aan het feit, dat hij met een zijner schoenhakken bleef zitten tus schen het afbrekend hout- Als tragische bijzonderheid deelde men' nog mede, dat mej. de Weerd een goed zwemster was; waarschijnlijk is zij tus schen de in het water gevallen rijwielen vastgeraakt en zoo verdronken. De schade aan de schipbrug bleek bij nader onderzoek niet groot te zijn. Het verkeer over de brug is dan ook reeds ge heel hersteld. Gisteravond arriveerde uit Zwolle Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld door den commissaris der Koningin van Overijsel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, ten einde bij den burgemeester van Deventer te informeeren naar den omvang van de ramp. De Prins, die een bezoek bracht aan de „Zwolland" te Zwolle, had de tentoonstel ling hiervoor iets vroeger verlaten. per publieke inschrijving te verkoopen, terwijl dan de ontruiming zal plaats heb ben als bet nieuwe raadhuis klaar is. De heer v. Breda wil dit niet per pu blieke inschrijving doen, maar het gewoon te koop stellen. Wetb. War na ar sluit zich bij deze gedachte aan. De heer v. Zonneveld wil met de leening niet te lang wachten omdat de rentestandaard momenteel laag is. Besloten wordt het oude gemeentehuis te koop te stellen voor den meestbieden de, gewoon onderhands, terwijl de inge bruikneming kan plaats hebben als het nieuwe raadhuis klaar is. Tevens wordt besloten de begrooting 1928 aan te vullen met een post van 130.000 voor totaalkosten gemeentebuis. Enkele wijzigingen van de begrooting 1928 worden vastgesteld. De heer v. Zonneveld zou de boek houding van de gemeente graag wat een voudiger hebben. Voor 'n gewoon mensch is ze niet te begrijpen. Op voorstel van de commissie tot on derzoek van de gemeenterekening 1927 wordt deze rekening z.h.st. vastgesteld. Deze rekening sluit wat betreft de gewone dienst met een bedrag in ontvangsten van 248.036.10^, in uitgaven 220.027.16^, zoodat het batig saldo is ƒ28.008.94. De kapitaaldienst sluit in ontvangsten met een bedrag van 128.584.41, in uitga ven 158.915.193^, zoodat het nadeelig saldo bedraagt 30.330.783^. Enkele opmerkingen van de commissie worden door den voorzitter beantwoord. Omtrent een post, waaruit betaald werd de verpleging van een verongelukte in het Elisabeth-ziekenbuis, zullen in een volgende vergadering inlichtingen worden verstrekt. Het was de commissie niet dui delijk waarom de gemeente deze kosten bad betaald. Had dit niet op den weg ge legen van een vereeniging of van het Armbestuur7 De commissie was van mee ning, dat hierdoor een precedent zou kun nen worden geschapen en de menschen zouden gaan meenen, dat het niet noodig was om lid te zijn van een vereeniging voor ziekenhuisverpleging. Verder drong de commissie er op aan, dat de leveranties zooveel mogelijk wer den gegund aan inwoners van de ge meente. De heer Speelman maakt in verband met de langdurige discussie over de ge meenterekening de opmerking, of het niet beter was dat de commissieleden de inlichtingen buiten de raadsvergadering om, aan den burgemeester vragen. Spr. achtte het niet noodig, dat de raad daar den heelen avond naar luisteren moet. De heer Bisscbops merkt op, dat de commissieleden langdurig aan het nazien van de rekening hebben gewerkt en daar om mag toch wel aan hun opmerkingen aandacht worden besteed. Van „den hee len avond" is geen sprake. Weth. VV a r n a ar stel! het wel op prijs dat de raadsleden eens met hun opmer kingen komen. Een ambtenaar gaat altijd heel wettisch te werkren daarom zijn der gelijke opmerkingen wel nuttig. De heer B i s s c h 0 p s dringt er op aan, dat verschillende dingen die telkens noo dig zijn bij groote quantums zullen wor den aangekocht. Dit zal veel schelen in de kosten. De voorzitter zal met de verschil lende opmerkingen rekening houden. Spr. zal zoo veel mogelijk aan de verlangens voldoen en dankt overigens de commis sieleden voor hun werk. Daarna komen ter tafel enkele ingeko men stukken. Verschillende missives van Ged. Staten houdende disposities op raadsbesluiten, worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt in behandeling de vast stelling van het uitbreidingsplan. De heer Speelman maakt eenige op merkingen in dit verband over het stra tenplan van den heer Slegtkamp. Spr. be treurt bet, dat dit plan niet goedgekeurd is door B. en W. Spr. meent dat wanneer de exploitant rekening moet houden met de wenschen van B. en W., de grond te duur zal worden. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. gemeend hebben er voor te moeten zorgen, dat de huizen niet te dicht opeen gepakt worden gebouwd. De heer v. Zonneveld is het daar mede eens. De tijd is voorbij dat men door nauwe slopjes zijn huis moest bereiken. Er moet zoo ruim mogelijk worden ge bouwd. De heer Bisschops merkt op, dat het betreffende plan voor het grootste ge deelte uit arbeiderswoningen zal bestaan, en dat men de zaak niet moet overdrijven. Spr. is het wel met den heer Speelman eens. De heer v. Breda sluit zich aan bij den heer v. Zonneveld. De heer Speelman merkt op, dat de huizen niet gekocht zullen kunnen wor den. De heer v. d. Geest verklaart zich te gen het gesprokene door den heer Speel man. De voorzitter gelooft dat de wen schen van B. en W. in het belang zijn van den heer Slegtkamp. Uit dergelijken bouw op een ander punt der gemeente blijkt voldoende, dat dergelijke woningen met een flink stukje grond zeer gewild zijn. Weth. War na ar voelt er niets voor, waar door de Woningbouwvereeniging voorzien wordt in arbeiderswoningen, om aan een speculant de gelegenheid te ge ven een compacte massa arbeiderswonin gen neer te zetten. Dit is zeker niet in het belang van de gemeente. De heer Speelman zou willen, dat de uitvoering van het genomen raadsbesluit opgeschort werd en B. en W. eerst nog eens de zaak onder oogen zagen en in onderhandeling traden met belangheb bende. De heer v. Zonneveld meent dat dat niet noodig is. Het uitbreidingsplan, waarin het bespro ken stratenplan is opgenomen, wordt daarna na een wijziging overeenkomstig den wensch van Ged. Staten vastgesteld met alg. stemmen. Op zijn verzoek wordt aan den heer Roest eervol ontslag verleend als lid van de schattingscommissie voor de inkom- steenbelasting. In zijn plaats wordt benoemd de heer v d. Geest. Daarna komt in behandeling een voor stel van B. en W. om voor- een jaar 1510 M2 bollenland uit het perceel Frankrijk aan M. Dwarswaard voor 50 cent per roe in compensatie voor afgestaan land in Ter Lee, te verhuren. Aldus wordt besloten. Tevens wordt besloten over te gaan bij inschrijving tot verhuring van plm. 400 roeden land uit perceel Frankrijk. In dit verband wordt gesproken over de te stichten zweminrichting, waarover de voorzitter eenige inlichtingen geeft. De inschrijving voor de 400 roeden grond heeft reeds plaats gehad en de grond zal aan den eenigen inschrijver worden ver huurd. De rondvraag leverde weinig belang rijks op. Daarna sluiting der vergadering te kwart voor twaalf. Naar wij vernemen hebben de win keliers van de Floris Schoutenstraat be sloten deel te nemen aan den etalage-wed strijd, die gedurende de feestdagen alhier zal worden gehouden. Dit belooft, voor wie de winkeliers van de Floris Schouten- straat kent, heel wat, want in het maken van reclame staat de Floris Schouten- straat veelal vooraan. Woensdagavond zal de zangvereeniging „Oefening kweekt kunst" een uitvoering geven, afgewisseld door muziek. En o.a. zal ook op zeer ori- gineele wijze reclame worden gemaakt door eigen radiouitzendingen. WOUBRUGGE. Burgerlijke stand. Geboren: Pietea* en Gerrit Jan, zonen van J. Visser ea G. van Dorp. Hillegonda d.v. A. den Hertog en J. de Rtjnsburger. Gehuwd: J. Bootsman jm. 23 j. en A. Timmer id. 23 j. Overleden: K'. van der Tang 75 .i. wedn. van E. J. van den Brink. Naar wij vernemen, zal de beer Baumann, onze Burgemeester, na zqn (aftreden op 15 Sept. a.s., nog een maand bet Secretariaat hier waarne- GEMENGD NIEUWS. Auto-ongeluk in Den Haag. Op den Leidschen straatweg nabij de viaduct te Den Haag is gisteravond te ruim negen uur een auto, waarin twee personen, ko mende uit Leiden, tegen een boom ge- rèden. Een der inzittenden, de 22-jarige stude/il Raden Mas S., bekwam dienten gevolge een vrij ernstige hoofdwond, ter wijl zich verschijnselen van hersenschud ding bij hem voordeden. De getroffene is door den Eersten Hulpdienst uit Den Ilaag naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aldaar vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De andere inzittende kwam men den schrik en een paar onbedui dende verwondingen vrij. De auto werd zwaar beschadigd. Storing electrische stroom. Tengevol ge van overbelasting in een bepaald ge deelte van het eletcrische net, dat tot uiting kwam door bepaalde werkzaamhe den aan de centrale te 's-Gravenhage. wer den gistermorgen te ongeveer kwart ovt r acht een deel van Scheveningen met om geving en het Bezuidenhoutkwartier ge heel stroomloos. In verband met deze werkzaamheden was het tot het opheffen van de storing noodzakelijk, een stilstaande machine in bedrijf te brengen, met het gevolg, dat eerst te ongeveer negen uur in beide ge deelten de stroomvoorziening was her steld. Het verdere bedrijf en stroomleve- ring aan de tram en aan de Spoorwegen werden door'^deze storing niet beïnvloed. De fabrieksbrand te Barneveld. Om trent den brand te Barneveld, waarvan wij gisteren reeds hebben gewag gemaakt wordt nog nader gemeld: Donderdagavond tegen 10 uur fs te Bar neveld een hevige brand uitgebroken in de stoomhoutzagerij van den heer N. de Boer. In den enorm grooten voorraad droog hout grepen de vlammen, door een flinke bries nog aangewakkerd, zoo snel om zich heen, dat niet alleen de zagerij, doch ook heel spoedig de aangrenzende houtwolzagerij, toebehoorende aan een naamlooze vennootschap, in lichte laaie stond. Gedurende het grootste gedeelte van den nacht was de vuurzee zoo overwel digend, dat aan blusschen der fabrieken niet te denken viel. Da Barneveldsche mo torspuit, bijgestaan door de brandweer uit Putten, Ede, Lunteren en Leusden, be paalde zich dan ook tot het nathouden van de omringende woonhuizen, die, al thans tot nu toe, gespaard bleven. De brandweer uit Amersfoort, welker hulp eveneens telefonisch was ingeroepen, was wel aanwezig, doch heeft geen water ge geven. Tijdens den brand is ook een auto, toe behoorende aan den heer van der Horst, uit Ede, en staande nabij de in vlammen opgaande fabrieken, in brand geraakt en towtaal door het vuur vernield. Beide fabrieksgebouwen met inhoud, waarvan niets is overgebleven, waren op beurspolis verzekerd, doch vooral de in houd van de stoomhoutzagerij van den heer de Boer was laag verassureerd. De brand is, vermoedelijk door broeiing ontstaan in het zaagselhok van den heer de Boer. Alleen de schade aan houtzagerij en in houd wordt begroot op twee a drie ton. Lastige geschenken. Het Belgische koningspaar is met tal van geschenken uit Congo teruggekeerd, die hun door de inboorlingen zijn aangeboden. Onder deze attenties bevinden zich ook een leeuw, een krokodillen een zeekoe. De leeuw zal voortaan zijn leven moeten doorbrengen in een hok op het buitenverblijf van den koning in Laken. Voor den krokodil en de zeekoe is daar geen plaats; die worden in den Antwerpschen dierentuin onderge bracht. Verduistering van een nalatenschap. - Op 21 Mei 1925 overleed te Deventer ten huize van C. E., bij wien hij inwoonde, de oud-spoorbeambte H. v. d. P. Eerst enkele maanden later kreeg v. d. P.'s dochter, die elders woonde, bericht van het overlij den van haar vader, terwijl haar bij haar bezoek, dat zijomstreeks Kerstmis 1925 aan C. E. te Deventer bracht, werd mede gedeeld, dat haar vader haar niets had nagelaten. Eenigen tijd geleden rees bij de mare chaussee te Deventer, naar aanleiding van enkele opgevangen uitlatingen over deze zaak, het vermoeden, dat de nalatenschap van v. d. P. door E. was verduisterd. Bij het daarop ingesteld onderzoek bleek, dat o.a. een driewieler en andere voorwerpen tot die nalatenschap behoorende, door E. waren verdonkeremaand. De marechaus see heeft nu tegen hem proces-verbaal op gemaakt. Kind doodgereden. Op den hoek Tun nelstraatBurgemeester Lemmenstraat te Lutterade is weer een ernstig ongeluk ge beurd, meldt de „L. K." Het dienstmeisje van den heer B., had diens twee kinderen uit de bewaarschool te Lindenheuvel gehaald en beiden achter op de fiets geplaatst.- Het mëisje reed uit de Heidestraat naar de Ringovenstraat, toen Juist op hetzelfde oogenblik uit de Tunnelstraat een bestel-auto uit Hoena- broek in flinke vaart en zonder signalen te geven de Burgemeester Lemmenstraat wilde inrijden. De chauffeur zag de nood lottige botsing aankomen en remde uit alle macht, doch te laat. De fiets werd door den auto gegrepen. Hevig bloedend werd een der kinderen, een meisje van 5 jaar, opgenomen. Nadat de kleine naar huis was gebracht, is het daar spoedig aan de bekomen verwondingen overleden. Het dienstmeisje was er met een ontvel ling aan haar been afgekomen, terwijl het' andere kind ongedeerd was. De auto werd door de politie in beslag genomen en de chauffeur gearresteerd. Proeven met den auto geinmen, toonden aan, dat hij pas na zwen meter tot stil stand was te brengen. Het doodelijk ongehik te Westerlee. A.s. Maandag worden te Winschoten de slachtoffers J. Eikema Sr. en zijn klein zoontje J. Eikema ter aarde besteld. Het lijk van den knecht Geeri Klungel wordt te Midwolda begraven. In een put gevallen. De echtgenoot® van den heer F, O. te Srailde viel nabij

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7