Het ontwerp voor het nieuwe paleis van justitie te Weenen. De Weensche architect Hermich Ried heeft sten prijs gewonnen met zijn ontwerp voor het nieuwe paleis van Justaie te Weenen. Aan het einde der Week De week in het buitenland heeft vooral in vergelijking met de vorige, toen de onderteekening van het Kel- logg-pact plaats had, slechts weinig belangrijke gebeurtenissen opgeleverd De gebeurtenissen, die het meest uitsteken zijn wel geweest de tragi sche dood van den Franschen minister van Handel, Bokanowski, die met zijn vliegtuig te pletter is gevallen en de opening van de 9de zitting van de Vol kenbondsvergadering, twee wel zeer verschillende dingen, die eigenlijk moeilijk in één adem genoemd kun nen worden. De dood van Bokanowski, een staats man van erkende bekwaamheid en 'n krachtige persoonlijkheid, heeft in heel Frankrijk een groote opwinding veroorzaakt, die trouwens zeer begrij pelijk is. In de maand Juli zijn in Frankrijk niet minder dan 18 dooden bij een vliegongeluk gevallen en het schijnt, dat Bokanowski zelf het slachtoffer heeft moeten worden van het kwaad, voor de verbetering waarvan hij noch den tijd, noch de kracht heeft gehad, het kwaad namelijk, dat geen voldoen de leiding van de luchtvaart bestond. Het gevolg van dit alles is geweest, dat de Fransche Kabinetsraad beslo ten heeft, om aan Doumergue, in de eerstvolgende ministerraad, te houden op 14 September te Rambouillet, een besluit ter teekening voor te leggen tot instelling van een ministerie voor de luchtvaart en er tevens de bevoegd heden van vast te stellen, een stap, die ongetwijfeld toegejuicht moet worden en die slechts de wrange bijsmaak heeft, dat eerst verschillende men- schenlevens ten onder moesten gaan, voordat men zoover kwam, al valt het aan den anderen kant niet te ontken nen, dat de overheid niet de verant woordelijkheid kan dragen voor wat sommige waaghalzen bestaan te doen. Wat de andere belangrijke gebeur tenis, de opening van de 9de zitting van de Volkenbondsvergadering be reft, zij opgemerkt, dat deze vooral staat in het teekeri van het pact van Kellogg, (waartoe intusschen verschil lende andere staten zijn toegetreden). Dit kwam vooral ook uit in de rede van Minister BeelaertS van Blokland, onzen minister van Buitenlandsche Zaken, bij de algemeen© beschouwin- stige pers ontvangen. Deze rede was, hoewel zij niet zoo sensationeel was als^verleden jaar, toen zij een overweldigenden indruk heeft gemaakt, wederom zeer belang rijk, en ze heeft dan ook een zeer gun stige pers antvangen. Minister Beelaerts sprak de hoop uit, dat de Volkenbondsvergadering het t'ot stand komen van het Kellogg- pact en van het Fransch-Engelsche ac- codrd inzake de vloot-beperkingsme- thoden zal aangrijpen, om de ontwa- penings-besprekingen te bespoedigen, en verder bereidde hij menigeen een groote verrassing, door van de delica te kwestie van de bescherming der na tionale minderheden te gaan spreken. Hiervoor verdient onze minister, die de eerste niet direct bij hdt vraagstuk betrokkene was, die sinds 1921 dit pro bleem durfde aanroeren en dat gedaan heeft met groote voorzichtigheid en tact, een woord van warme hulde. Wat betreft het binnenland, moeten we nog melding maken van de ope ning van de 19de Nederlandsche Jaar beurs te Utrecht. Men zegt wel eens, dat het met het Nederlandsche Jaarbeurs instituut bergafwaarts gaat, maar wanneer men zich vergewist van wat de heer W. Graadt van Roggen, secretaris-gene raal in den Raad van Beheer van de Jaarbeurs, in een persconferentie van deze zaak gezegd heeft, dan komt men tot een geheel andere conclusie, n.l., dat een opgaande lijn te constateeren is, die het gevolg is van de economi sche waarde van het Jaarbeursinsti tuut, waardoor het aanspraak mag maken op het vertrouwen van de zar- kenwereld. Leidsche Penkrassen. Amice, Wanneer ze ook maar even in de gaten krijgen, dat je een knobbel voor een of andere bijzondere affaire hebt, dan krijg je tien tegen een een ver zoek om die gave maar eens ten nut te van het algemeen aan te wenden. 'k Zou wel eens willen zien of het ook zoo zou zijn, als er voor betaald moest worden. In den regel is men dan zoo scheutig niet, ik bedoel zoo wel in de opdrachten als in de beta ling. Maar als je gewoon bent, om je ga ven en talenten om niet ten nutte van de gemeenschap aan te wenden, dan wordt je overstelpt. Zoo gaat het nu ook mij. Moet je hooren. Daar krijg ik van de redactie het verzoek, of ik niet eens wat wil shrij- ven over de begrootingsrekening over 1927, „want zoo wordt er heel leuk bij gezegd jij schrijft graag over ge meentelijke aangelegenheden". Nou, dat laatste is niet heel ver bui ten de waarheid. Maar dat ze mij nu opdragen om geheel pro Deo een zaakje op te knap pen, waar de redactie voor betaald wordt, neen maar, dat lijkt mij maar half goed. Maar ik heb tegen mezelf gezegd: Veritas, jij mag niet weigeren, want daar zal wel een bijzondere bedoeling achter zitten. Ik kan dat nu nog niet precies uitzoeken wat dat is, maar daar kom ik wel achter. LUCHTVAART. DE VIJF POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Daar de vijf vliegtuigen, welke op 13, 20, 27 September, 4 en 11 October met post aan boord naar Indië zullen vertrekken, met hun bemanningen 12 September voor de laatste maal in Ne derland bijeen zullen zijn, hebben de Ned. Indische Luchtvaartmaatschap pij en de Kon. Luchtvaartmaatschap pij besloten, op dien dag, vandes na middags 2 uur af, het publiek in de gelegenheid te stellen, deze vliegtui gen op het liegveld Schiphol in oogen- schouw te nemen. De beide maatschappijen hebben bo vendien eenige overheden uitgenoo- digd. Escadrilles van Soesterberg en van De Kooy met de commandanten der Luchtvaartafdeeling en van den Marine-luchtv. .aartdienst aan boord, zullen op Schiphol neerstrijken, en de Rotterdamsche Aero-Club zal met en kele Pandervliegtuigen vertegenwoor digd zijn. Het eerste vliegtuig, onder comman do van Koppen, zal Donderdag 13 September om 6 uur 's morgens met zijn lading post en met den heer Zim- mermann, hoofdredacteur van d'Ori- ent, aan boorl, Schiphol verlaten. Er wordt aan herinnert, dat de eer ste vier vliegtuigen behooren aan de Nederlandsch-Indische Luchtvaart maatschappij en dus in Indië blijven, teneinde aldaar dienst te doen op de lijnen Batavia-Semarang-Soerabaia- en Batavia-Bandoeng, welke eind Oc tober worden geopend. Het vijfde vliegtuig maakt deel uit van de vloot der K. L. M. en keert uit Indië, eveneens met post geladen, naar Nederland terug. Deze heen-en-weer-vlucht staat on der commando van Aler, chef van dén vliegtechnischen dienst der K. L. M. VLIEGER MARTENS VERTROKKEN. De bekende zeilvlieger Martens is gisteren van het vliegveld Waalhaven naar Tilsit vertrokken. Te 7.30 uur werd de machine naar buiten gebracht; de wind was zuide lijk en het was mistig. Op het terrein waren aanwezig de heeren Martens met zijn mede-piloot Weber, de oud-vlieger Van Meel, en de heer A. Aler, die als sportcommissa- rissen optreden. Te 9 uur was de mist iets opgetrok ken en de wind ging een weinig naar het Westen. Het zag er toen naar uit, Daarom, Amice, ik begin met de re kening. Dan wil ik je al dadelijk wijzen op het betoog in den Raad door den heer De Reede gehouden. Dit raadslid zouden wij kunnen noemen een onzer financieele speciali teiten, want telkens als de financiën aan. de orde komen, hooren wij ook den heer De Reede. Ik ben daar blij om, want naar mijn besheiden meening, hooren wij de stem onzer edelachtbaren veel te weinig als het gaat over de stoffelijke kern van alle vragen. Nu kan men er over twisten, of de opmerkingen van den heer De Reede niet beter geplaatst waren in een be- grootingsvergadering, in elk geval was het volkomen juist, dat ze ge maakt werden. Er is iets, dat opheldering vraagt. Wanneer wij de begrootingen en de rekeningen van de laatste jaren naast elkander leggen, dan zien wij, dat alles heel netjes marcheert. Hier en daar mag eens een sprongetje ge maakt zijn ik kom daar straks op terug maar overigens is alles ad ministratief in orde. De boekhouder is tevreden, omdat hij alles in cijfers behoorlijk geordend voor zich ziet. Maar of de accountant ook zoo'n te vreden glimlach zal trekken, betwij fel ik. Wat toch is het geval. Uit die cijfers blijkt heel weinig van de wijze, waarop ons welvaren of on ze achteruitgang berust. Ja, of wij w e 1 varen dan wel of wij achteruit gaan, dat blijft verborgen. dat de vlucht, welke al dagen was uit gesteld, zou doorgaan. Maar te 9.30 uur was het weer een dikke mist; de gezichten stonden toen somber. Te 10.20 uur was de mist echter op geklaard. Nog eenige formaliteiten werden vervuld, handen werden gedrukt; er werd proefgedraaid en na een goeden start verhief zich de roode vogel in Zuid-Westelijke richting. Men zag hem een bocht maken naar het Oos ten, nog eenmaal kwam de roode vo gel over het vliegveld en daarna ver trok hij in Oostelijke richting, nage staard door de menschen van de K. L. M. In een gesprek met den heer Mar tens, verklaarde hij vol lof te zijn over de goede en vakkundige behandeling die hij van de K. L. M. had ondervon den. Hij neemt de aangenaamste herin neringen aan Rotterdam op zijn reis mede. NOODLANDING. Wolff meldt uit Stendal: Het vliegtuig D 1093 der Deutsche Lufthansa, dat den dienst Amsterdam -Berlijn onderhoudt, heeft in de buurt van Letzlingen wegens een defect aan een der drie motoren een noodlanding moeten doen. Er gebeurden geen ongelukken. De passagiers zijn per trein verder gegaan. Het toestel zal pas na verwisseling van den motor den tocht kunnen voortzetten. UIT DE OMGEVING. AAREANDERVEEN. De rietdekker de W. Jr., had het ongeluk met zijn fiets, beladen met riet en kluiven, te vallen. De man .viel aoodanig, dat de lange ijzeren punt van de kluif in zijn horst drong. Met moeite kon hij zich huiswaarts begeven. Ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. TER AAR. Het !Hoofd der Ohr. Herv. School de heer K. de Roioii, benoemd -te Nieu- werkerk a. d. IJssel, heeft na een ruim 6-jarig verblqf onze gemeente verla ten. Hij werd in waardeerende woorden toegesproken door Ds. Vlasblom enden onderwijzer, den heer Kerkhoven. Het schoolbestuur gaf hem uit erkentelijk heid een Tapansch theeservies, ter wijl de kinderen den beminden mees Dat moet maar vertrouwd worden. Gelukkig kunnen wij ook wel een zeker vertrouwen stellen in de cijfers, omdat ze een taal spreken, die even eens van gezondheid getuigt. De pols slag is krachtig en wanneer je de cij fers van enkele jaren naast elkaar legt ook rustig. Maar toch is er een vraag naar het h o e en waarom, waarop geen ant woord volgt. Daar heb je nu b.v., Amice, de waar de onzer bedrijven, de z.g. goodwill, daar kan ik maar niet achter komen. Welke reserves zijn er gevormd en waar zitten deze? In welke verhou ding staan deze tot de taak, die ze eventueel zouden moeten vervullen? Dat zijn vragen, waar men in de accountancy onmiddellijk mee komt. Daarom was m.i. noodig een com mercieel e balans van de geheele ge meente. Maakte men die, dan zouden alle bezittingen, vordering en schul den daarop moeten voorkomen. Ik geloof, dat de heer De Reede dan ook zelf een antwoord zou gevonden hebben op verschillende nu gestelde vragen. Ook geloof ik, dat de wethou der dan zou kunnen verwijzen naar bepaalde cijfergroepeeringen, die meer zeggen dan de algemeenheden, die nu gehoord worden. Wat de details aangaat, ontmoet ik bij volgno. 87 een opmerking, die op het eindcijfer een allesbeheerschen- den invloed heeft. Daar wordt n.l. me degedeeld, dat van Ged. Staten nog steeds nietgoedgekeurd is de reke ning over 1926. Plet definitieve eindcijfer van dat jaar is dus nog niet bekend. Dat kan den eer- tetr verrasten met 4 schilderöeö ea ■twee etsen. Burgerlijke stand. Beval feu: CL iGaits geb. Keyneveld, 2.; jM- v. ZwietöU geb. Bakker, z. Overleden: J. Mesman 14 pa. BODEGRAVEN. Komnginnefeesten. De feestelijkheden, op Donderdag geor ganiseerd door de Vereeniging tot vijf- jaarlijksche herdenking der troonbestij ging van H.M. de Koningin hebben hier een bijzondere en verdiende belangstelling genoten. De dag scheen niet zoo mooi te worden als zijn voorganger, '3 morgens regende het zelfs, maar gelukkig slechts kort en toen de milde wind de booze wol ken uiteen dreef kon zelfs van stralend zonneweer bij bet historisch openlucht spel worden gesproken. 's Morgens werden de feesten ingezet met een muzikale omgang door het dorp van de Beiérsche kapel, waarbij de vroo- lijke marschen al aanstonds veel publiek op de been brachten, Om tien uur werden de verschillende volksspelen gehouden voor jongens en meisjes, voor welke wedstrijden veel be langstelling bestond, zoowel van de zijde der deelneemsters en deelnemers als van die der toeschouwers. Om elf uur begon de Ringrijderij waar aan door 34 paren werd deelgenomen. De meeste rijtuigen waren versierd, enkele zelfs zeer mooi. De prijzen uitgeloofd voor het schoonste geheel werden behaald door: le prijs de heer A. C. van Aelst en Mej. Splinter, 2e prijs de heer F. de Jong en Mej. G. Prins, 3e prijs de heer F. Ver woerd en Mej. Verwoerd. De prijzen behaald met het ringrijden waren als volgt: le prijs de heer en Mej. H. van Vliet uit IJsselstein, 2e prijs de heer H. van Eijk en Mej. M. van Dijk uit Bodegraven, 3e prijs de heer P. van Leeu wen uit Noorden en Mej. T. Vollering uit Bodegraven en 4e prijs de heer en Mej. G. en M. Gentenaar uit Bodegraven. Het hoogtepunt van het feest was het groote openluchtspel, dat op de Nieuwe Markt om half drie werd opgevoerd. De straten, toegang gevende tot de markt, waren voor deze gelegenheid afgezet met houten schuttingen, waarbij een smalle ingang daar nu tot controle diende. Te gen half drie waren alle ziplaatsen zoo goed als bezet, terwijl daaromheen velen bovendien een staanplaats hadden gevon den. Het onderwerp van het openluchtspel was de geschiedenis van Floris de Vijfde, der Keerlen God, die zich daardoor de haat der edelen op den hals had gehaald en door hen werd verraden en gedood. Dit gegeven was op zeer verdienstelij ke wijze tot een spel verwerkt door den heer A. Schilling, onderwijzer alhier. On- nog eenige duizenden guldens ver schil maken. Alle belastingen brachten meer op dan geraamd was met uitzondering van de opcenten op de dividend en tantième-belasting, die inplaats van 55 mille, maar ruim 42 opbracht. Dat percentage-verschil is geweldig. De toelichting is zoo sober, dat nie mand zonder navraag kan uitmaken, waaraan dit te wijten is. Duidt 't op een zooveel mindere op brengst dezer belasting, dan is het een veeg teeken. Was er misschien achterstand bij den Rijksdienst? Was er misschien bij de afsluiting nog een belangrijke storting te wach ten. Was ik raadslid, ik zou het ge vraagd hebben. Onder volgno. 147 zie ik, dat we in Leiden ook al tobben met de gewetens bezwaarden. Wat zal er met den fiscalen hamer geslagen zijn op die harde harten, al vorens ze zoo murw waren, dat een geheime storting volgde. Wat een la rie toch! Erger, wat een bedrog, met den mantel der leugenachtigheid bedekt. Een post, die ik elk jaar met een zeker misnoegen aankijk, is de winst op de gestichten. Van de ellende en hét leed, dat daar geleden wordt, plukt de gemeente jaar lijks een ton. Dat is verkeerd en wat meer zegt, de winst zou nog grooter zijn, als alles eens ging door particu liere handen. Het cijfer op volgno. 156, de winst van het waschbureau zou atoi kunnen ge veer tachtig ingezetenen der gemeente verleenden hun medewerking bij het spel vtlat werd opgevoerd op een groot podium, voorstellende het Kasteel van den heer Herman van Woerden. Door een speciale installatie van Phi lips Radiof abri eken te Eindhoven was het gesproken woord over het geheele terrein te verstaan. Des avonds werd om half zeven op de Oude Markt een concert gegeven door de muziekvereeniging „Eensgezindheid'1 te Nieuwkoop onder leiding van den beer F. van Diepenbeek. Talrijke aanwezigen waren bier om naar bet uitvoerige en goed afgewerkte programma te luisteren. Daarna werd om half negen nog op de Nieuwe Markt een bioscoopvoorstelling gegeven door Willy Mullens, die even eens een talrijk publiek trok. Gisteravond om 9 upr is alhier uit de Wierioherschans de melkhamde- Laax Stigter met een met melkbussen beladen vrachtauto in dea Rjjip. gere den. Hij aelf wist zich te redden, doch het 11-jarig; aoontja van den landb. iRruni, dat qp den wagen meereed, is verdronken. HÏLLEGOll. Burgemeester D. Wentholt. Betreffende den levensloop van wijlen den heer D. Wentholt, burgemeester onzer gemeente, wiens overlijden wij gisteren meldden, kunnen wij nog de volgende bij zonderheden mededeelen: De heer D. Wentholt werd geboren te Heiloo (N.-H.) op 13 October 1863. Hij be zocht de lagere school en zette zijn stu dies voort. Zijn ambtelijke loopbaan ving aan in 1886, toen hij benoemd werd als ambte naar ter secretarie in de gemeene Sloten (N.-H.). Gedurende 6 jaar was bij daar werkzaam totdat in 1892 zijn benoeming volgde als burgemeester van Ouddorp (Z.- H.). Slechts 3 jaar was burgemeester D. Wentholt hoofd dier gemeente, want reeds in 1895 volgde zijn benoeming tot burge meester van Hillegom, zoodat Z.E.A. het grootste gedeelte van zijn leven als hoofd der gemeente Hillegom heeft doorgebracht. Gedurende de vele jaren, dat burge meester Wentholt hier zijn hoog ambt uit-* oefende, heeft hij de Gemeente zien uit groeien van een betrekkelijk klein dorp tot een gemeente, die in handel, in zielen tal en in ontwikkeling menige stad op zijde streeft, en met welks wel en wee de burgemeester en diens gezin immer heeft medegeleefd. Tijdens zijn bestuur werden bijna alle tuinen in de gemeente voor de bloembol lencultuur in gereedheid gebracht, zelfs moesten gedeeltelijk de bosschen en dui nen aan de cultuuruitbreiding worden geofferd. Onder zijn leiding bekwam Hil legom een gasbedrijf, werd een waterlei ding gesticht, alsmede de N.V. Electrici- teitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassenbeim. Ook kwam een gemeentelijke Zwemin richting tot stand, die weldra gevolgd werd door een Badinrichting, terwijl ook een abattoir spoedig zal verrijzen. De oude dorpswal heeft plaats gemaakt voor een practische Haven, die zich steeds uit breidt. Aan de verbetering der wegen werd on der dezen magistraat bijzondere aandacht geschonken, de hoofdstraten werden door trottoirs als anderszins gemoderniseerd, zoodat Hillegom thans een winkelstraat bezit, zooals weinig plaatsen in den om trek. Burgemeester Wentholt onderscheidde zich steeds als een man van hooge bescha ving. Dat toonde hij zoowel in als buiten de Raadszaal. Als voorzitter van den Ge meenteraad toonde hij bijzondere gave, zijn leiding was niet alleen altoos even correct, doch immer hoffelijk, ook bij ver schil van meening. Ieder vond voor gegronde klachten bij den burgemeester een willig oor; in telles leefde bij met de burgerij mede en toon- geven tot een nieuw debat over de kansen van dit zonderlinge bedrijf. Inplaats van 1200 kwam slechts 365 in. Ik vermoed, Amice, dat onze stad oök nog geheime vrienden heeft onder de renteniers. Ik zie ten minste ook nog een postje met-verzilverde cou pons van vorige jaren, 't Is wei geen groote som, slechts 632,50, maar het kan een bewijszijn van het goede hart dat men de arme gemeente toedraagt. Tot slot nog een opmerking, dat Lei den een geweldige som aan vlottende schuld kan laten loopen. B. en W. becijferen, dat zou moeten worden geleend rond millioen gul den. Wegens minder uitgegeven dan geraamd, gaat hier af pirn 1.5 millioen gulden. Dan hHjft dus nog 3L5 mflli- oen. De vraag rijst ook hier: waar komt dat geld vandaan? In verhouding tot het budget van de gemeente is het te groot. Zitten daar misschien de reserves in? Zoo ja, dan is dat toch financieel ongezond, althans om dat zoo lang te laten loopen als nu gemeenlijk gebrui kelijk is. ET was nog wel veel meer van de rekening te zeggen. Maar ze is reeds voorloopig vastgesteld door den raad en ligt nu zeker al broederlijk vereen n naast die van 1926 op de tafel van Ged. Staten. Het stof der tijden geeft ze straks een eerzame vergeten begraafplaats Ais U en EÈ ons aandeel daarin zelf moesten meedragen, zou het ande:^ gaan. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6