NIEUWE LEIUSCHE COURANT Wille taieaÉtlen 1£ van ZATERDAG 8 SEPT. 1928 TWEEDE BLAD. UIT DE SCHRIFTEN MAAR EEN WAND. Als zij hunnen dorpel stelden aan mijnen dorpel, en hunnen post nevens mijnen post, dat er maar een wand tusschen Mij en tusschen hen was. Ezech. 43 8a. Deze woorden vinden we in het merk waardige visioen, waarin de Heere zijn knecht Ezechiël den nieuwen tempel toonde, waarvoor de eerste tempel, die van Salomo, eerlang plaats zou maken. Den ouden tempel heeft God verworpen en verlaten, om de afgoderij, waarmee hij in den loop der tijden door Israël is ver ontreinigd geworden. Want zóó diep zóó tot in het hart van Israëls volksleven en tot in het hart van Israëls eeredienst was de heidensche afgoderij doorgedrongen dat men haar zelfs plaats had ingeruimd op Sions hei ligen top. Niet, dat men kortweg den tempel des Heeren had afgebroken, om de heiligdom men ter eere van de afgoden ervoor in de plaats te zetten, of ook de vereering van Jehova uit den tempel had verbannen, om er voortaan den Baals, den Astartes en den Ascheras te rooken. Tot zóó openlijk en radicaal breken met den dienst des Heeren was het nooit gekomen, al was wat koningen al9 Ach as en Manasse bestonden, die de afgoderij tot in de voorhoven des tempels brachten, tot deze uiterste grens genaderd. Neen, den tempel liet men den tempel. Den dienst van Jehovah liet men wat hij was, al toonde alles, hoe weinig het hart des volks den Heere toebehoorde. Tot het boudweg weigeren van een plaats aan het heiligdom en het ruwweg op zij zetten van den dienst des Heeren, ontbrak Israël de moed. Dat ware al te grof en al te uitdagend. Men kon toch niet weten.... Meer politiek ging men te werk. Den tempel liet men staan. Den dienst in den tempel bleef men, zoo-zoo, onderhouden. Maar naast en vlak bij den tempel bouwde men heiligdommen voor de af goden. Zóó dicht er tegen aan, dat de dorpels ervan raakten aan den dorpel en de deurposten aan den post van het huis des Heeren. Neen, Jehovah hoefde niet te wijken vo.or de afgodc— Ook voor Hèm was er nog wel plaats onder Israël. Zoo Hij maar de afgoden naast zich duldde, en de ruimte op Sion met hen deelen wilde. Zóó deelen. dat Hij ze als gelijkberech- tigden erkende: dorpel tegen dorpel en post tegen post, met niets dan een wand tusschen beide. Niets dan een wand.... O, het is juist die enkele wand tusschen zijn heiligdom en de tempels der afgoden tusschen Hem-zelf en de ijdelheden der heidenen, wat Gods toorn zoo schrikkelijk vlammen doet tegen Israëls bedrijf. Want wat is, bij dorpel tegen dorpel en post tegen post, zulk een dunne wand méér dan een formeele onderscheiding tusschen gelijken? Staan er zulke wanden niet óók tus schen het heiligdom van den éénen afgod en dat van den anderen? Met de afgoden gelijkgesteld! En, neen, niet Irer op Sion alleen, in het huis dat Hij zich ter woning verkoos. Maar óók in hét hart zijns volks. Want de wand op Sion is symbool, is uitdrukking van Israëls waardeering. Zooals het op den top van Sion is, zoo is het in het oordeel en zoo Is het in het leven daarbeneden: Hij God maar ook de afgoden God. Voor Hèm een buiging maar ook voor de afgoden een knieval. Voor Hèm een handvol wierook maar ook voor de afgoden een offer. FEUILLETON. God is mijn heil. 24) —O— Met gebeden en zegenwenschen van aile vaderlandslievende harten ver trokken de troepen en een ieder hoop te ze als overwinnaars te zien terug- keeren, om aan de democraten te too- nen, welke menschen zij gehoond had den. In Schönheide werden de kurassiers zoo mogelijk met nog meer ongeduld verwacht en toen zij eindelijk aan kwamen trachtte iedereen hen het eerst machtig te worden. Des avonds maakten zij allen pluk sel en als -er een brief kwam van een dergenen die mede uitgetrokken was, w erd die met gejuich ontvangen. Na het verstrek van het leger werd de toestand der achtergebleven troe pen nog moeilijker, hoe gaarne hadden 7 ij niet de gevaren en den roem ge deeld. maar de oude Pruisische trouw fi- gehoorzaamheid; verloochenden zich niet, nergens werd de rust ver stoord; streng en zonder murmuree- rtn werd de wil van den koning vol bracht, en naar betere tijden uitgezien. En terwijl de hoon der goede zaak aangedaan, „dat stukje van het kruis van Christus", zooals de oude mevrouw het noemde, nog op hen rustte, her Neen, eigenlijk is Hij zelfs in hun schat ting der afgoden gelijke niet. Hèm toch laat men slechts een plaats uit traditie, uit eerbied voor het oude, uit gewoonte en sleur. Maar de afgoden zijn de goden hunner keuze, de gewilde, en daarom de eigen lijke. Wee het volk, wee het menschenleven, wee het hart, waar Hij, die een ijverig God is, naast zijn eigen plaats die der af goden vindt. Men moge de muien tusschen beide zoo dik maken als men wil, om aan den goe den kant gerustheid en veiligheid te zoe ken de muur blijft altoos „maar een wand". Maar een wand, waardoor Gods eigen oogen heenboren, en dien Hij zijn Eze- chiëls doorgraven doet, opdat ook hun oogen zien wat er achter is. (Hfdst. 8.) Bij onszelven Ezechiëls werk doen dat is de weg om behouden te worden. AAN HEM. Laat mij ademen dien diepen vrede die den vree der wereld steeds beschaamt; deel mij van de heil'ge vreugde mede die het kind der Eeuwigheid betaamt; leid, o Heiland, leid mijn wank'le schrede op den weg dien Gij ons toonen kwaamt, en leg in mijn hart Uw eigen bede die ootmoedig 's Vaders wil beaamt. NELLIE VON KOL. KERK EN SCHOOL. MED. HERT. KERK. Beroepen: Te Oude Tonge, C. Vlas boom te ter Aar. Te Mastenbroek, J. En kelaar, te Ouderkerk. Te Leilens (Gron.), A. Loodsma, cand. te Warns. CER. GSREF. KERK. Bedankt: Voor Aalten, A. Ponsteijn, cand. te Epe. TOSGELATEN TOT DEN DIENST DES WOORDS. Het provinciaal kerkbestuur van Zee land heeft tot de evangeliebediening in de Nederlandsch Hervormde kerk toegelaten den heer Jelle van Kuiken, candidaat te Nes en Wierum. Het provinciaal kerkbestuur van N.- Holland heeft tot de Evangelie-bediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten den heer A. J. Labberté, candidaat aan de rijksuni versiteit te Groningen. MET EMERITAAT. Ds. J. van Dijk, predikant der Ned. Her vormde gemeente te Oldemarkt en Paaslo, is voornemens tegen 1 Januari a.s. na ruim 40-jarigen dienst eervol emeritaat aan te vragen. Het provinciaal kerbestuur van N.- Holland heeft aan Ds. J. E. Koopmans, pred. der Ned. Herv. gem. te Zuiderwoude c.a. wegens voortdurende ongesteldheid, eervol emeritaat verleend tegen 1 Oct. a.s. BEROEPBAAR. De heer J. O. Mulder, theol. cand. te IJs- selmonde, zal na 30 Sept. a.s. gaarne een ev. beroep in de Geref. Kerken in overwe ging nemen. Dr. A. H. VONK. Dr. A. H. Vonk is gisteren te Genua aan boord gegaan van de „Prins der Neder landen", teineinde zijn medisch werk op het Friesche Zendingsterein te Keboemen te hervatten. Ds. J. BAKKER. Naar De Standaard verneemt heeft Ds. J Bakker, na de opheffing der Oud. Ge ref. Kerk van Gronau in Westf., zich met terwoon te Soestdijk gevestigd. Zijn adres is: Waldeck Pyrmontlaan 6a. Gaarne is hij bereid de Geref. Kerken in Nederland in de prediking des Woords te dienen. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Het is al weer niet anders dan in vorige jaren. De Septembermaand komt met ern stige financieele moeilijkheden. De oor zaak hiervan ligt in de geringe inkomsten gedurende de zomermaanden. Velen, die met vacantie gaan, geven er zich geen re kenschap van, dat de Zending voortgaat en dagelijks uitgaven vordert. Zoo is er gedurende de maand Augustus niet meer dacht de gemeente het lijden des Hee ren. Met veel njeer aandacht dan ooit te voren volgden de meeste leden van de familie Van Mengen den Heiland op den smartelijken lijdensweg tot aan het kruis, zooals de kerk dat voor schrijft in de daartoe vastgestelde Evangeliën. Op den 19den Maart, die juist een Zondag was geweest, had de oude me vrouw haar kinderen om zich heen verzameld en met bewogen stem hun het Psalmwoord voorgelezen: „Gedenk Heer, Uwe barmhartigheid en Uwe goedertierenheden, want die zijn van eeuwigheid". Toen had zij hun gespro ken van den wondervollen weg, dien God met Zijn uitverkoren volk ge volgd had, dat volk dat Hij zoo menig maal langs donker© wegen gevoerd had om het te heiligen en het le vaster aan Hem te verbinden. Gedurende den nacht van het op roer had men ook gemeend een vreemd teeken aan den hemel te zien; de maan was .bloedrood geweest en velen had den daarachter een schitterend kruis willen opmerken, zoodat menigeen dacht aan de woorden des Heeren: „En de zon zal verduisterd worden en cie maan zal haar schijnsel niet geven en de sterren zullen van den hemel vallen, en alle geslachten der aarde zullen weenen". De waarheid van liet woord Gods drong tot menig hart door. Den eersten Zondag dien zij te ingekomen dan ongeveer ƒ20.000, terwijl er ook ter bestrijding van de uitgaven van die maand een bedrag van ƒ72.000 moest inkomen. De geringe inkomsten van zoo'n enkele maand zetten het. werk achteruit. Intusschen brengt juist de maand Sep tember bijzondere uitgaven mee, omdat dan de credieten voor Indië gedurende het vierde kwartaal moeten worden ge opend. Derhalve wordt het gemis aan geldmid delen des te sterker gevoeld. De Hoofdbe sturen der Samenwerkende Zendingscor poraties gevoelen zich gedrongen dit ter algemeene kennis te brengen, omdat dit een uitnemend middel blijkt om in dezen nood te voorzien. HET SEXUEELE VRAAGSTUK. Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen, hooglee raar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, houdt Dinsdag 11 September a.s. in de Sociëteit Phoenix te Delft voor de nieuwe leden van het Delftsch Studenten Corps een lezing over: Het sexueele vraagstuk. DE OPGRAVINGEN IN PALESTINA. In de „Nederlander" vertelt Dr. J. Th. de Visser eenige bijzonderheden uit een brief, welke hij als voorzitter der commis sie voor de opgravingen in Sichem, van prof. Böhl die in samenwerking met de Duitsche geleerden Dr. Welter en Dr. Schneider daar dit werk leidt, heeft ont vangen. „Wij graven" zoo schrijft prof. Böhl „sedert enkele weken op twee plaatsen, behalve op den puinheuvel van Sichem ook op den top van den berg Gerizim, Boven op den Gerizim zijn de funda menten van eene mooie byzantijnsche kerk blootgelegd. Deze kerk, ook uit de literatuur bekend, is^van omstreeks 470 n. Christus. De ortogonale vorm, de mu ren, de mozaieken, kapellen, pilaren zijn gedeeltelijk goed bewaard, zoodat de plat tegrond volledig geteekend zal kunnen worden: de eerste groote oud-christelijke kerk, die in dit gedeelte van Palestina op gegraven is. De kerk was eertijds beves tigd; rondom liggen de muren van een kasteel. Belangrijker zijn daaronder en daarbuiten de fundamenten van den Sa- maritaanschen tempel. Men zal de maten in ieder geval nog kunnen nagaan en met de maten van den tempel op Sion vergelijken. In de kerk werden fragmenten van Grieksche opschriften gevonden. Eén daar van luidt: (ik vertaal uit het Grieksch): „Steen van den heiligen schedel." Daar is dus een steen van den heuvel Golgotha (Hoofdschedelplaats) ingemetseld geweest. Het is de eerste en oudste vermelding van Golgotha, die in de opschriften terugge vonden werd". Zooals men ziet, voegt dr. de Visser hier aan toe, wordt het resultaat dezer opgra vingen steeds belangrijker. De concessie voor de opgraving van Sichem moet ech ter 1 October a.s. hernieuwd worden. Zeer zou onze commissie het waardeeren, wan neer uit onze Hollandsche kringen krach tiger geldelijke stun voor dit zóó gewich tig werk kwam. STADSNIEUWS. STEDELIJKE FABRIEKEN VAN GAS EN ELECTRICITEIT. Aan het heden verschenen verslag van den toestand en de exploitatie der Stedelijke Fabrieken van Gas en Eiectriciteit alhier over het jaar 1927 ontleenen wij het volgende: Algemeen. De terreinen en gebouwen, zoowel in als buiten Leiden, besloegen op 31 December een oppervlakte van ruim 6.5 H.A. Het aantal ambtenaren en werklie den bedroeg op dien datum 450 tegen 438 op het einde van 1926. Deze ver meerdering is het gevolg van het in weekdienst aanstellen van eenige dag- looners. De gebouwen, gashouders, toestel len. steenkolen en verdere inventaris der fabrieken waren tegen brandscha de verzekerd voor een bedrag van 5.425.000 gulden. De openbare verlichting der ge meente Leiden geschiedde op het ein de des jaars met 1907 lantaarns, waarvan 1340 stuks ingericht voor gas en 567 stuks voor eiectriciteit. De ont steking en blussching was zoo goed als geheel automatisch. Schönheide doorbrachten predikte de oude leeraar met hoogen ernst en warmte over het bekende psalmvers: „Mijne oogen zijn geduriglijk op den Lieer, want Hij zal mijn voeten uit het net uitvoeren". Hun hart was vervuld van dankbaarheid voor de bescherming die de Heer hun geschonken had en ze gaven zich aan Hem over, vertrou wende dat Hij alles ten goede zou la- ton medewerken. Den volgenden Zon dag koos de predikant tot tekst het woord van Jesaja: „Verblijdt u met Jeruzalem en verheugt u over haar, gi; allen die over haar treurig zijt geweest". Aller aandacht werd zeer geboeid toen hij dit woord verder uitlegde, en zij begonnen eenigszins te begrijpen, waarom de Heer ruist nu de machten fier duisternis toegestaan had het hoofd omhoog te steken want geen andere tijd was zoo geschikt om hen te troosten, die al hun hoop gevestigd hadden op Hem die den kop der slang verpletterd had. Ook de bede van Da vid: „sta op Heer, kom zijn aangezicht vóó, vel hem neer, bevrijd mijne ziel met uw zwaard van den goddelooze; inet Uwe hand van de lieden die van de wereld zijn, welker deel in dit leven ir", deed er hen aan denken hoe de Heer zelf voor de Zijnen strijdt, als zij Kern hunne zaak aanbevelen. En niet tegenstaande alle angst en droefheid heerschte er talige vrede in den klei nen kring te Schönheide, waar de Heer Gas. De bruto aflevering is 'dit jaar geste gen met ruim 560.000 M\, of 3.8 pCt. en he droeg in totaal 15.542.300 M3. Het verzorgingsgebied werd uitge breid met de gemeente Wassenaar, welke gemeente op het einde des jaars echter nog niet was aangesloten. Met het gemeentebestuur van Rijns burg werd een nieuwe overeenkomst gesloten, waarbij bepaald werd, dat deze gemeente met ingang van 1 Jan. 1928 het gas engros zal afnemen. Tevens zij hier vermeld de levering van gas aan eenige in de gemeente Boskoop gelegen jjerceelen, welke wer den aangesloten op het distributienet van Hazerswoude (Don>). Van de zes hellende kamerovens zijn er, sedert Juli 1922. vier in ge bruik geweest. Er werd besloten deze te gaan herstellen, hetgeen aan ver schillende deelen wel noodig bleek. In totaal werden gedistilleerd 36.730 ton gaskolen, welke gemiddeld per ton hebben uitgeleverd 376 Ms. gas van 4380 kcal. per M3. De middenprijzen van deze kolen, gelost op het terrein, bedroegen 10.54 gulden per ton voor de gaskolen en "0.42 gulden per ton voor de vetkolen (fijn). Het cokesverbruik voor de ondervu ren bedroeg 16.5 pCt., terwijl aan bij producten werden verkregen 73.2 pCt. cokes, 4.1 pCt. koolteer en 0.2 pCt. am moniak (NH3). De watergasfabriek heeft aanvul lend dienst gedaan, als het dagelijk- sche verbruik boven 40.000 M®. steeg en droeg 8 pCt. bij in de totale produc tie. Aan grondstoffen werden verbruikt 700 ton gascokes en 372 ton gasolie, terwijl de benoodigde stoom door de Electriciteitsfabriek werd geleverd. Per ton generatorcokes werden ver kregen 1730 M3. gas, bij een oliever- biuik van 350 liter per 1000 M*. De sulfaatfabriek heeft zoo goed als geen dienst gedaan, aangezien het niet loonde om het water zelf te verwerken Eiectriciteit. De totale draaistroomproductie (net to) bedroeg 31.591.330 kWh en is over Uit jaar gestegen met bijna 4 millioen kWh of ruim 14 pCt.. Als maximum belasting werd genoteerd 10.800 kW tegen 10.000 kW in 1926. Het verzorgingsgebied werd uitge breid met de gemeente Rijnsburg, wel ke gemeente den stroom en gros zal afnemen. De levering is op 23 Dec. «angevangen. Ten behoeve van eenige electrici- teitsafnemers in de buurtschap „Woer- öensche Verlaat" gemeente Nieuw koop, werd met de N.V. Provinciale Utrechtsche Electriciteits Maatschap pij een overeenkomst gesloten voor stroomlevering. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt een hoogspannings- koppelkabel te leggen tusschen het Leidsche net in Nieuwkoop en het net van de P.U.E.M., welke koppeling zal dienen tot wederzijdsche hulp in ge vallen van storing. Eveneens werden onderhandelingen geopend met de Directie van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van. Noord-Holland, teneinde in Hillegom een koppeling voor wederzijdsche hulp met het net van het P.E.N. tot stand te brengen. Aan het einde des jaars was de beslissing daaromtrent nog niet genomen. Het jaar 1927 werd gekenmerkt door bet in gebruik nemen van nieuwe ag gregaten, hetwelk, gepaard gaande met het verbouwen der pijpleiding, tengevolge had, dat het bedrijf zorge lijker geweest is dan gewoonlijk. De in het vorige jaar medegedeelde maatregelen tegen vliegaschversprei- ding door de nieuwe ketels 23 en 24 hebben goed voldaan. Er kwamen nog nieuwere systemen van aschvangers aan de markt. Deze werden bestudeerd; de beslissing over de aschvangers voor de ketels 21 en 22 kan worden tegemoet gezien in 1928. Verdere middelen tot vermindering van het aschbezwaar waren aan het einde des jaars nog in onderzoek. Het oordeel over de nieuwe ketels luidt niet ongunstig, terwijl de nieuwe 12.000 wW turbogenerator, behoudens eenige kinderziekten, zeer goed vol deed en een aanzienlijke stoombespa- ring geeft. icderen morgen en iederen avond aan gebeden werd en waar men zich ge durig onder den invloed van Zijn Hei ligen Geest stelde. Overigens leefden zij zeer stil. Noch de heer Van Mengen noch zijn vrouw hielden vanfeesten of partijen; er woonden ook weinig menschen in de buurt, die hen uitnoodigden en de oude mevrouw had daar eens voor altijd voor bedankt. De kinderen hadden aan elkanders gezelschap genoeg, vooral toen Robbert den avond vóór Palmzondag bij hen kwam, en hun al lerlei nieuwtjes uit Berlijn mede bracht. De broeders en zusters allen in uni form waren hem tegemoet gegaan en haalden hem met gejuich in. Hij ver- tolde hun van veel gevechten, die op het gymnasium hadden plaats gegre pen, tusschen de democraten en aris tocraten. Hij behoorde natuurlijk tot de aristokraten, de kleinste maar machtigste partij, en hij was nog ge heel en al vervuld van de laatste schermutseling toen zij door vreeselijk dringen, door de schooljongens „worst- stoppen" genoemd, den voornaam- sten democraat, zoo hoog tegen den muur hadden opgedrongen, dat hij hals óver kop vóórover was gevallen en hem vooreerst alle lust tot rede twisten was vergaan. Elise, die niet nalaten kon medelij den met dien ongelukkige te hebben, werd hartelijk uitgelachen en het pa RECLAME. I tvooi 2 stuks voor10 cis. op vertoon van dezen bon Na de verbouwing der ketels 21 en 22 werd de laatste weken van het jaar regelmatig gewerkt met den hoogeren stoomdruk van 20 kg/cm2, overdruk aan de ketels. Tengevolge van deze uitbreidingen en van eenige kinderziekten in de be veiligingsinrichting van den nieuwen turbogenerator hadden eenige kleine storingen plaats. In de beide ketelbuizen werden ver stookt 33.840 ton brandstoffen, waar mede geproduceerd werden 228.870 ton stoom. Van de Vuilverbranding werden aangekocht 8.469 ton stoom, welke ver kregen werden door verbranding van 12.333 ton vuil. De rest-uitlevering hiervan bedroeg 32 pCt. en bestónd in 3.250 ton slakken en 790 ton vliegzand. Het kabelnet werd in den loop van bet jaar uitgebreid met 25 km., terwijl het aantal transformatorruimten ver meerderde met 8 stuks. Het totale aantal, op 31 December in gebruik, bedroeg 250 stuks, waaronder 43 zui len. De lengte van bet klokkenkabeliiet bedroeg op het einde des jaars ruim 14.5 km., waarop waren aangesloten 95 klokken met tezamen 123 wijzer platen. Van aeze klokken dienden er 13 voor de openbare tijdsaanwijzing. Gedurende dit jaar werd overgegaan tot bet plaatsen van electrische warm watertoestellen voor nachtstroom, het geen in een behoefte blijkt te voor zien. Op 31 December waren 60 stuks in gebruik. POLITIEDIPLOMA. Voor het examen politiediploma, te Amsterdam afgenomen vanwege, den Alg. Ned. Politiebond, zijn geslaagd onze stadgenooten M. Boelee en A. J. vd. Berg, beiden agent 2e klasse al hier. STATUTEN GOEDGEKEURD. Stcrt. no. 174 bevat de Koninklijke Goedgekeurde statuten van d© N.V. „Wernink's Pannenfabriek" vLu Gebr. van Sillevoldt, alhier. collecte voor behoeftige kraamvrouwen. Op verzoek vestigen wij gaarne de aandacht op de collecte, die op 12 en 13 September gehouden zal worden voor behoeftige Kraamvrouwen van de Protest. Vereeniging. locaaL rijkstelefoonnet Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Augustus 1928: 2337 H. A. G. van Bellen, De Keuipe- naerstraat 17, Oegstgeest. 2322 Joh. Bleyie, Morschstraat 21. 2647 J. Brandenburg, W. Singel 56. 2453 Wed. H. van Duuren, Oegstgees- terlaan 22. 2107 L. Erades en Zn., Jan Yossen- steeg 21. 2648 J. Fontein, Julianalaan 16, Oegstgeest. 1974 M. C. J. Goudsmit, Regentesse- laan 33, Oegstgeest. 1827 dr. H. v. d. Hoeven, Bilderdijk- 2045 L. den Holder, Galgewater 1720 917 C. C. Krieger, Koninginnelaan 9, Oegstgeest. 1580 Jac. Kukler, Haag weg 54. 1963 P. D. Tjalsma, Gronesteinkade 6. 2115 J. F. H. de VignonVandevelde, Nassaulaan 1, Oegstgeest. 2348 P J. Vossen, Deutzstraat 5, Oegstgeest. 2212 W. Wiesbrock, v. Assendelft- straat 31, Oegstgeest. triotisme der jongens nam hand over hand toe en dreigde tot dadelijkheden over te slaan. Hoe gaarne zouden zij niet het „worststoppen" op den heer Bothe toegepast te hebben. De heer Van Haller was verscheide- ri* malen, doch slechts voor korten tijd te Schönheide geweest, hij be raamde dan allerlei plannen met den heer Van Mengen, want hij wa9 op zijn buitenplaats druk bezig. Voort durend moest hij op zijn hoede zijn ter gen de strooperijen van de - onbe schaamde polderjongens, die werkten aan den straatweg, welke vlak langs Beukenheuvel zou loopen. Hij had vele verdedigingsmaatregelen genomen en zijn bedienden goed gewapend, het geen temeer noodig was dewijl Beu kenheuvel aan den oever van de Ha- vel lag en hij dus licht overlast van het diefachtige schippersvolk te vree- ?en had. Zijn hart scheen door al die onrv^t en moeite minder toegankelijk voor betere gevoelens, en de oude mevrouw zag met smart dat het woord Gods, dat ten vorigen jare in zijn hart scheen wortel te vatten, door. de rijkdommen en zorgvuldigheden dezer wereld dreigde verstikt te worden. Zij bad aanhoudend voor hem, en van tijd tot tijd schenen haar woorden indruk op hem te maken. (Wordt oaroolgdl

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5