w. SMIT, Gemeentelijke Aankondigingen INSCHRIJVING VOOR HET OPENBAAR VE RVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis: dat de inschrijving van leerlingen voor het Openbaar Vervolgonderwijs zal plaats hebben op Maandag 10 en Dinsdag 11 Sep tember e.k.; voor jongens in het gebouw van de Cen trale School voor het 7e leerjaar, ingang Caeciliastraat, des avonds van 78 uur; voor meisjes in het schoolgebouw aan de Langebrug No. 62, des avonds van 7 8 uur; dat nadere inlichtingen omtrent het vervolgonderwijs bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen zullen worden verstrekt. Leiden, 8 September 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. ONTEIGENING. De burgemeester der gemeente Leiden maakt bekend, dat ter voldoening aan art. 7 der Onteigeningswet de stukken be doeld in art. 6 dier wet, betreffende den bouw van een Gymnastieklokaal ten be hoeve van de Bijzondere scholen aan de Hooglandsche Kerkgracht no. 20a, en de uitbreiding van de Kaasmarkt, ter Secre tarie der gemeente ter inzage van een ieder zullen worden neergelegd, van 11 September a.s. tot en met 4 October d.a.v. Belanghebbenden kunnen gedurende dien termijn, alsmede gedurende acht da gen na verloop daarvan bezwaren tegen de voorgenomen onteigening en het plan van het werk schriftelijk inbrengen bij den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Zij, die dit bij hun be zwaarschrift verlangen, zullen in de ge legenheid worden gesteld hunne bezwaren mondeling toe te lichten. De bezwaarschriften zijn vrij van ze gelrecht. Leiden, 8 September 1928. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. derlandsche Regeering te verstaan zal ge ven, dat een kalenderhervorming zeer ge- wenscht is. Wordt deze vraag beantwoord, dan zal een systematisch onderzoek en eventueels propaganda noodig zijn. Doch vóór alles moet het Nederlandsche volk belangstelling toonen in het pro bleem als zoodanig. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Hermann Muller aan het woord. Gistermiddag heeft de Duitsche Rijkskanselier Müller het woord ge veerd in de Volkenbondsvergadering. Hij herinnerde aan de beteekenis van het verdrag van Parijs en stelde den eisch, dat de staatslieden nu ook praktisch den weg zullen vrijmaken, waarop de volkeren zich vrij voelen van aanhoudende oorlogsgevaren. De rijkskanselier wees op de nega tieve resultaten der ontwapenings besprekingen. Zonder ontwapening echter geen wereldvrede. De kanselier hield het der vergade ring voor, welken indruk het op een man uit het volk moet maken, wan neer hij eenerzijds de plechtige ver kondigingen van wederzijdsch ver trouwen der Staten bij de internatio nale onderhandelingen verneemt en anderzijds opmerkt, dat men er zelfs niet in geslaagd is de barrières uit den wereldoorlog volledig op te ruimen. Costa Rica is tevreden met het antwoord. De voorzitter van den Volkenbonds raad, Procope, heeft gisteren een tele gram ontvangen van den minister van buitenlandsche zaken, Castro, van Costa Rica, dat in Volkenbondskrin gen groote voldoening heeft gewekt. Minister Castro verklaarde, met groot genoegen de ontvangst te beves tigen van bet belangrijkste telegrafi sche antwoord, dat Procope verleden Zaterdag in naam van den Volken bondsraad aan Costa Rica gezonden heeft De raad van ministers van Costa Rica heeft naar aanleiding daarvan besloten den Volkenbondsraad har telijk te danken voor de grondige stu die, waaraan de Volkenbondsraad op verzoek van Costa ï^ca de Monroeleer onderworpen heeft. De Ministerraad heeft besloten in antwoord op de uit- noodiging van den Volkenbondsraad, dat Costa Rica tot den Volkenbond zou terugkeeren, aan de volksverte genwoordiging van dit land voor'te stellen de noodzakelijke credieten voor de betaling van de jaarlijksche bijdra ge van Costa Rica aan deïi Volken bond weder in te willigen. Briand en Maller. Tot voortzetting der besprekingen fan Woensdag tusschen den rijkskan selier en den Franschen minister van ouitenlandsche zaken, beeft Briand gisteravond, na afloop der Volken- bondsvergadering, een bezoek gebracht aan den rijkskanselier in Hotel Métro- jole te Genève. In aansluiting aan bet onderhoud t'an gisteren zullen in den loop der eerstvolgende dagen tusschen den rijkskanselier en de vertegenwoordi gers der andere bezettingsmogendhe- "leii besprekingen over hetzelfde on- lerwerp plaats hebben, welke gemeen schappelijke onderhandelingen zuilen corbereiden. INBESLAGNEMING IN Z.W. AFRIKA. Een eisch van den ex keizer toegewezen. Uit Windhoek in Zuid-West-Afrika wordt gemeld, dat men recht heaft doen wedervaren aan den eisch, door den ex-keizer ingediend tot teruggaaf van bepaalde eigendommen, door de Zuikl- Afrikaansche regeering in beslag geno men. De eigendommen, waarom het ihier gaat, bestaan slechts in twee boer-- dergen, van betrekkelijk weinig belang rijke waarde. 'De rechter was van oordeel, dat art. 257 van h^t verdrag van Versailles, krachtens hetwelk de boerderijen in be slag waren genomen, niet van toepas sing is opeigendommen, to eb eho>o ren de aan niet-regeerende leden van Duit sche vorstenhuizen noch op eigendom men voor het vorstenhuis in bewaring gehouden door fidei-commissarissen zoo als in het huidige geval, maar al'leerö van toepassing is op eigendommen van werkelijk regeerende souvereinen. Dientengevolge werd opdracht gege ven om het Duitsche vorstenhuis op nieuw als eigenaar der bedoelde boerde rijen in te schrijven. HET FRANSCH-BRITSCH VLOOT- COMPROMIS. De bonding van Italië. Volgens een bericht uit Londen aan de „Voss. Ztg.", heeft Italië aan Enge land laten weten, dat het niet accoord kan gaan met de Engelsch-Fransche vlooit ver eenkomst, aangezien Italië er nooit in kan toestemmen^ dat de ontwa pening te land afgescheiden wordt van aie ter zee. Bovendien moet Italië oatstemdrijnj dat het niet betrokken is geworden bil de besprekingen tusschen de Engelsche en Fransche deskundigen. ONTFLOFFING IN EEN HOOGOVEN Achttien dooden. Volgens telegrammen uit Sydney is in de staalfabrieken van Port Kembla in Australië een hoogoven met 8oo torn gloeiend rood ijzer gesprongen. Achttien arbeiders zijn daarbü ver brand. OORLOGSRUMOER AAN HET STRAND. Anti-Dnitsch incident in België. In de Belgische badplaats Blanken- berghe bouwden Donderdag Belgische ten Duitsche kinderen, aan het strand /een vesting. Zij hadden er als op schrift aangebracht den naam „Neu renberg". Een Belgische strand bezoeker nam daaraan aanstoot en verzocht dien naam weg te doen, aan welken wensch door de kinderen onmidldellrjk gevoTg werd gegeven. Intusschen had een jongetje de Bel gische vlag op de vesting geplant. Toen een Duitsoh meisje deze verwijderde', ging onder de Belgische strandbezoa- kers een luid protest op. De Duitsche kinderen werden met zand gegooid en een vijftal Belgische kinderen, die met het bouwen der vesting niet het minst hadden te maken, werden opgestookt de vesting „Neurenberg" stormender hand te gaan innemen. Het kwam zoover, dat de politie zich genoodzaakt zag tusschenbeide te ko men en de Duitsche kinderen onder haar bescherming naar het hotel te brengen. Honderden volwassen Belgen liepen schreeuwend en joelend tot voor den ingang van het hotel de kinderen na. KORTE BERICHTEN. De Waalsche oud-minister Masson heeft in de Belgische Kamer een pro- Vlaamsche rede gehouden. De Chineesche regeering verklaart zich bereid om mede te werken aan het Engelsche voorstel tot het houden van een enquête over het opiumvraagstuk. Bij Tsinanfoe is, naar uit Tokio ge meld wordt, een Chineesch bataljon, dat de demarcatielijn overschreden heeft, door de Japansche troepen ontwapend. De Joego-Slavische regeering heeft den tegen 8 September te Laibacb bijeen geroepen Sloweenscben boerendag verbo den. Acbmed Zogoe's grootste tegenstan der Loesj Prela, is op verraderlijke wijze vermoord. Tegengesproken wordt, dat Moestafa Kemal voornemens zou zijn zich tot ko ning van Turkije te laten uitroepen. Uit het Sociale Leven. CHR. PROT. P. T. T.-PERSONEEL. Het Congres van den Ned. Bond van Chr. Prot. P. T. T.-personeel werd gehouden in Hotel Boschlust te Zeist op 6, 7 en 8 September. Te ruim 2 uur opent in de keurig versierde zaal de heer J. Mennes van Groningen dit Congres en verzoekt te zingen Ps. 68 10, leest daarna Ps. 138 en gaat voor in gebed. Vervolgens spreekt hij het openings woord, waaraan wij het volgende önt- leenen: De tijden veranderen. Dit dachten wij ook toen we ons opmaakten voor deze vergadering, 't Is nu 20 jaar gele den, dat we voor het eerst het Congres van Door Plicht tot Recht mochten bijwonen. Meerderen in ons midden zullen zich die samenkomst in het gebouw aan het „Wed" te Utrecht nog levendig herinneren, 't Was een klein groepje maar tintelend van leven. Er werd daar niet gesproken over een knoop meer of minder aan de uniform. We voelden het allen, er stonden hoo- gere belangen op het spel. Het ging om het zijn of het niet zijn. Jn die dagen had de z.g. Neutrale Bond „De Post" het al te zeggen. Vele postman nen met positief christelijke levens overtuiging, waren lid van dien bond, ja hadden meermalen een leidende functie. Hoe werd echter ook toen de neutraliteit geweld aangedaan. Gelijk overal het geval is, waar Gods Woord opzij wordt gezet, werd ook hier de vrucht gezien van het gestrooide zaad van ongeloc- en socialisme. Men zong wel hoog van den toren, van'den neutralen toren, maar het christelijk beginsel der leden werd gewéld aangedaan. Te Rotterdam. Amsterdam en Gro ningen werden mannen door God aan gegord om den strijd aan te binden, teneinde te komen tot organisatie on der eigen banier. Eerst gekomen tot plaatselijke vereenigingen, mochten we den 8en Juni (2e Pinksterdag) 1908, den Bond „Dooi* Plicht tot Recht" op richten. We zijn thans te zaam op ons twin tigste Congres en wenschen dit eenigs- zins feestelijk te gedenken. We heb ben ruime stof om God te danken voor het vele goede wat we in die 20 ja ren mochten ontvangen. Wij beleven thans weer belangrijke tijden voor het P.T.T-personeel. Veel zeer veel wordt er in den laatsten tijd van uw bestuur gevraagd, omdat er gloote personeelsbelangen op het spel staan. Daar hebt ge eerst eer nieuw ontwerp-Rechtstoestand-wet voor liet geheele Rijkspersoneel. Daarbij wor- dÊri ambtenarengerechten voorge steld. In finesses zullen we niet afda len, in 't algemeen mogen we zeggen, dat het geheel niet aan redelijk te stel- kh eischen voldoet. Dit ligt echter niet aan den tijd dat het in de maak is geweest. Gepcogd zal worden nog eeni- ge verbeteringen te verkrijgen. Besprekingen in Permanent Comité vergadering hebben reeds plaats ge vonden. Groote Rijksbedrijven, die een eigen regeling der rechtspositie heb ben, kunnen dit behouden, mits de hoofdlijnen met de nieuwe algemeene regeling in overeenstemming wordt gebracht. Ten tweede is nog altijd de techni sche salarisherziening in de maak. De sub-Commissie uit de Centrale Commissie is met haar eerste lezing klaar gekomen. Daarna is het naar het centraal bureau van voorbereiding vi or verdere uitwerking gegaan. Voor enkele weken heeft er een bespreking over in het Permanent Comté plaats gevonden. Daarna is de sub-Commis sie midden Augustus weer voor 2e lezing aan den arbeid getrokken. Of de dienstvak-commissies het nog ter beoordeeling krijgen staat nog niet vast. Tenslotte moet de Centrale Commis sie het advies opstellen aan de Regee ring. En zal deze laatste dan spoedig tot realiseering' dér voorstellen over gaan of zal men zich verschuilen ach ter het overschrijden van het „matig bedrag"? Vervolgens worden de gemoederen bezig gehouden met de voorstellen der reorganisatie, waarover de Commissie van Overleg reeds vergaderde. Geheel het P.T.T.-personeel is verlangend naar dit ontwerp. Zooals ge ziet vrienden, er is voor Uw bestuur werk genoeg aan den winkel. Het is van be lang, dat -de leden zich steeds als een geheel toonen, staande achter hun be stuur. Dat dit Congres moge staan in het teeken van eensgezindheid en broederzin. Na dezé openingsrede, welke met applaus werd beantwoord, brengt de voorzitter dank aan de afdeeling Utrecht voor de keurige inrichting der zaal en voor 't geschonken bloem stuk. Van de ingekomen stukken vermel den wij: een bericht van den directeur generaal der P. en T., dat de heer Pas man hem zal vertegenwoordigen op dit congres en van eenige oud-le den de beste wenschen. De heer Pasman brengt namens den directeur-generaal hartelijk dank voor de gezonden uitnoodiging en spr. is blijde, dat hij hier weer mag zijn. Straks hoopt hij den dir-gen. ver slag uit te bréngen van de wenschen dezer organisatie. De dir.-gen. is uw organisatie goed gezind en wenscht u hartelijk geluk met uw 20-jarig be staan, zegt spr. De voorzitter beantwoordt den heer Pasman. Daarna komen de algemeene be schouwingen, waaraan deel wenschen te nemen de afd. Amsterdam, Den Haag, Amersfoort, Apeldoorn, Putten, Westland, Arnhem, Haarlem, Zwolle. De voorzitter beantwoordt de spre kers in het algemeen, de secretaris en penningmeester ieder voor hun ter rein. Amersfoort, Den Haag, Westland, Middelburg, Arnhem, Vlaardingen en Amsterdam dienen nog van repliek. De voorzitter, deM heer J. Mennes, van Groningen, wordt bij acclamatie en onder applaus der vergadering her kozen, waarop deze hartelijk dank zegt voor het in hem gestelde vertrou wen en hoopt op denzelfden weg voort te gaan. De afd. Den Haag wordt aangewe zen om e»n commissie te benoemen om de boeken en bescheiden van den penningmeester na te zien. Den heer Amelink, lid van den Post raad, wiens bezoek men op hoogen prijs stelde, wenschte een enkel woord te spreken. De heer Amelink deelde mede, dat hij tot 'zijn groote spijt de volgende dagen niet in ons midden kan zijn, temeer, daar dan zooveel gewichtige zaken aan de orde komen, en dat het voor het groote belang dier leden is, om zoo veel mogelijk met alle interne aangelegenheden op de hoogte te zijn. Al kan ik geen lid zijn van uw bond, als lid van den Postraad kom ik toch ook met uw belangen. Van harte wensch ik Uw Bond ge«- 1 iik met dezen feestdag. De voorzitter brengt den lieer Ame link hartelijk dank en roept zijn hulp ook in de toekomst in. Met een opwekking, om allen de wijdingssamenkomst hij te wonen en anderen mede te brengen, verzoekt de voorzitter het vierde couplet van het Bondslied te. zingen en sluit daarmee de le zitting, waarna de heer Ame link voorgaat in dankgebed. De wijdingssamenkomst had te 7 uur plaats in de Geref. Kerk aan de Slotlaan te Zeist. De 2de voorzitter, de heer J. Pad- ding, opent met het zingen van Ps. 75 vs. 1, daarna Matth. 6 vs. 19 tot het einde gelezen werd en hij een wel komstwoord sprak. Ds. Bartlema gaat voor in gebed, laat zingen Ps. 119 vs. 4ö en spreekt daarna naar aanleiding van Matth. 6 vs. 33. In een gloedvolle rede, tintelende van levenskracht, teekent spr. het zoe ken van het eene noodige, waaraan rijke beloften verbonden zijn. Na het zingen van Ps. 86 vs. 6 en dankgebed en tot slot Ps. 100 vs. 4, verlaten wij dit kerkgebouw om ons weer naar Boschlust te hegeven, waar onder leiding van den heer Michon van Den Haag de begroetingssamen komst plaats had. Met het bekende: 'k Wil U, o God, mijn dank betalen, en dankgebed door den heer A. Fonteijn uit Roterdam, werd dit gezellig samenzijn besloten. OPPERVLAKKIG GESCHRIJF. Het onderscheidingsvermogen van velen is blijkbaar niet zoo groot, zoo schrijft de Chr. „Amsterdammer". Men combineert vaak dingen, zon der het zwaartepunt te leggen daar, waar het wezen moet. Zoo schreef de „Goudsche Courant" van 25 Augustus: „Aan de eene zijde is een poging om werk te vinden voor hen, voor wien thans geen normalen arbeid is, daar om wordt arbeidsgelegenheid gescha pen op kosten der gemeenschap, aan de andere zijde een ultimatum om aan de eischen van arbeidersleiders te voldoen en bij afwijzing daarvan het neerleggen van den arbeid, het stopzetten der fabrieken, tot schade van arbeider en ondernemer, tot scha de ook van de gemeenschap. Welk een tegenstelling, werkver schaffing en stakingsdreiging". Wat hééft men nu aan zulk ge schrijf? I Zoo wordt een stemming tegen de arbeiders gekweekt, waaruit niets goeds kan voortkomen. Noodeloos en uit verkeerde beweeg redenen den arbeid te onderbreken, als niet klaarblijkelijk mensch-on- waardige en God-onteerende toestan den bestaan, mag nooit worden goed gepraat. Maar men legge geen verband tusschen dingen, die niets met elkaar te maken hebben. Het kan heel goed mogelijk zijn, dat in een bepaalde plaats arbeiders ge zonden worden naar de werkverschaf fing en dat andere werklieden het als hun roeping gevoelen, door het uiter ste middel.der staking recht te ver krijgen. Het feit op zichzelf moet gezien wor den in het licht van het recht, hoe moeilijk dit ook vaak is vast te stel len. DE LANDARBEIDERSLOONEN. De modern en Chr. georganiseerde landarbeiders van ongeveer 25 land bouwers te Nieuweroord in Drente, die thans druk bezig zijn in de aard appelcampagne, hebben het patroons aanbod verworpen en besloten a.s. Maandag in staking te gaan, indien de landbouwers de tarieven niet meer verbeteren. De arbeidersorganisaties hebben in tusschen de werkgevers, bij wie twee, die thans ongeveer 150 arbeiders in Heden overleed, in vollen vrede, na een langdurig lijden, onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwd zuster, MAflRTJE VAN T0L- MUGGE, in den ouderdom van 50 jaar. Uit aller naam: Wed. H. H. MUGGE- WOLF. Boskoop, 7 September 1928. hun dienst hebben, tot een nieuwe conferentie uitgenoodigd. Laatste Berichten. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vrijdagavond om half acht is een felle brand uitgebroken op de boer derij van de Wed. Neuteboom in de buurtschap Houdijk bij Woerden. In korten tijd stond de hooiberg in lichte laaie. De hofstede is geheel uitgebrand. De inboedel kon gered worden. De oorzaak van den brand is onbe kend. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 7 Sept. De Eendracht. Bloemkool 1025, komkommers 49, andijvie 16, sla 26, peen 814, sel derij 14, pieterselie 12, roode kool 711, savoye kool 610, groene kool 24, a)l}s per 100 stuks. Snijboonen 2040, beerenboonen 2042, p. 100 Kg. LEIDEN, 8 Sept. Eieren veiling. Aan voer 7132 stuks. Prijs: Kippeneieren 77.60, eendeneieren 6.507.20, per 100 stuks. Handel matig. LEIDEN, 8 Sept. Botermarkt Aan gevoerd 81/8, 28/ vaten, wegende 1920 Kg. Prijs: prima fabrieksboter 2.15, prima boerenboter 2.152.25, goede boerenboter 22.10. Mandel goed. LEIDEN, 38 Sept. Turfmarkt. Aangevoerd 350.000 stuks lange turf. Prijs: 89 per 1000 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN, 8 Sept. Veiling. Aangevoerd 440 maal 25 gr. aardappelen, 1800 bos peen, 34200 bioemkoolen. Prijs: eigenheimers 0.70 1.40 per 25 Kg.; peen 4.308.40 per 100 bos; bloemkool I 22.3031.40 per 100 stuks. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 8 September, medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. H. B. 771.5 te Dantzig. L. B. 733.3 te Reykjavik. Verw. tot den avond van 9 Sept.: Zwakke tot matige wind, meest uit Z. richtingen, meest licht tot half be wolkt, mogelijk met ochtendnevel, warm en droog weer, met kans op on weer. Barometerstand. aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 771. LICHT OP VOOR FIETSERS EA. Zaterdag 8 Sept.: 8.01 nam. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 urn': 20 gr. C. ZWEMINRICHTING ,.DE ZIJL", 's Morgens 7 uur: 19.5 gr. C. 's Middags 12 uur: 20 gr. C. LEIDSCHE ZWEMINRICHTING HOOGE RIJNDIJK, 's Morgens 7 uur: 19.5 gr. C. 's Middags 12 uur: 20 gr. C. Zenuwdruppels uit krui den bereid. Het beste middel tegen zenuwen, zenuwrheu- matiek, slapeloos heid, moeheid, enz. Alleen verkrijgbaar: Drogisterij J. VRIJENHOEK Haarlemmerstr. 117 mt uw scnoenen repvtenn wi Orihooaediscli Jtttoenmaler, Rapen/mm 86, i.iwl» Advertentiën. Het College van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Hillegom vervult hiermede den treurigen plicht bekend te maken, dat heden in den ouderdom van 64 jaren te Hillegom is over leden, de WelEdel Achtbare Heer D. WENTHOLT, in leven Burgemeester van Hillegom. Het College voornoemd: J. H. M. BALVERS, waarnemend Burgemeester. Mr. J. B. SENS, Secretaris. HILLEGOM, 7 September 1928.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3