DAG-AGENDA. Maandag 10 Sept., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Kunstavond: voor de herhalingsplichtige militairen. lederen Dinsdag 7—8.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. Woensdag 12 Sept, 's av. acht uur. Hpogl. Kerk: Dank- en Bedestond voor „De Unie". De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Starck, Kors, Seret en Simons. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel. 390. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 Sept. tot en met Zondag 9 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31. Telef. 1313. lievenden die hier een toevlucht kwa men zoeken. Als vertegenwoordiger van het Ame- rikaansche volk bij deze beteekenis- volle plechtigheid acht ik mij gelukkig een woord van dankbaarheid te rich ten tot de Hollandsche natie als de standvastige vriend van de vervolgden en verdrevenen van alle naties en van o.'k ras en godsdienst. En in het hij zonder om dank te brengen voor de hulp, welke zij op een critisch oogen- blik in haar geschiedenis heeft ver leend, een hulp die zoover ging hen in staat te stellen de Atlantische Oceaan over te steken naar hun. nieuw ver blijf, waar zij een zoo belangrijke rol zouden spelen in de stichting van de Republiek en in het grondvesten van die beginselen van Vrijheid en Recht, welke het onschatbaar erfdeel zijn van het Amerikaansche volk. (Lang durig applaus). Vervolgens nam de Nederlandsche gezant te Washington, dr. J. H. van Royen het woord. Ik ben, aldus spreker, er zeker van, dat gij allen met mij het eens zult zijn, dat wij, Hollanders, dank verschuldigd zijn aan John Robinson, omdat hij da mannen, met wie hij, hier kwam, voor bereidde om naar de Nieuwe Wereld te gaan als dragers van de vele nieuwe denkbeelden en beginselen, welke zij te Leiden aan de hunne hadden toe gevoegd. Zij konden aan de stranden van het Nieuw Engeland dien zegenrij ken invloed doen gelden, dien zij in derdaad hebben gehad, niet alleen omdat zij waren een volk van gezonde Angelsaksische tradities, maar ook omdat zij in de republiek der Neder landen een ervaring en kennis hadden opgedaan, welke hen vrijer, wijzer en heter maakte. Het is voor een deel aan de Pilgrim Fathers te danken, dat de Hollandsche invloed zich in Amerika kon doen gevoelen en dat John Robin son in Holland geweest is de waardi ge moreele en godsdienstige leider van deze menschen. Robinson zou zeker gaarne zijn kudde naar de andere zijde van den Oceaan hebben vergezeld en het schijnt buitengewoon tragisch wanneer men er aan denkt, dat hij verhinderd werd zulks te doen door de talrijke intriges van anderen. Maar voor zijn vrienden en volgelingen tg Delfshaven goede reis te wenschen aan boord van de „Speedwell", de boot, die hen naar Engeland zou brengen, gaf hij hun een laatsten hartelijken zegen, welke hen als een wakende engel naar de onbe kende landen zou voeren. Zijn toe spraak op de „Speedwell" was een meesterstuk van welsprekendheid, welke voortkwam uit overtuiging, een schitterende vermaning om de hoogste zedelijke beginselen, gegrond vest op het schoonste, krachtigste en standvastigste geloof, na te streven. John Robinson verdient de dank baarheid en bewondering van allen, die na hem zijn gekomen, tot op de huidige generatie, een generatie welke hem nog steeds kan nemen als voor beeld wegens zijn deugden, zijn ka rakter, zijn geloof en het is met een gevoel van grooten eerbied dat ik, in naam van de Leidsche Pilgrim Fa thers, een bloemstuk plaats naast de zen gedenksteen, welke, naar spr. hoopt, zijn met recht verdienden naam voor de nakomelingschap in de verste toekomst zal mede helpen in eere houden. (Applaus). Nadat de voorzitter van het Pilgrim Fathers Comité, prof. dr. H. M. van Nes, uit naam van dit comité het woord had gevoerd, werd een bezoek gebracht aan het tegenover de Pieters kerk gelegen Jan Pesynshof, waar Ro binson van 16111625 heeft gewoond. Ook hier luisterde het koor en orgel muziek de plechtigheid op. Vervolgens begaf men zich naar dfe Senaatskamer der Universiteit, waar thee werd gebruikt en andere ver- verschingen werden aangeboden. Tot besluit had in de Pieterskerk een godsdienstoefening plaats, waar prof. Eekhof de historische beteekenis van Robinson en de zijnen uiteenzette en rev. Romig uit New York een toe passelijke preek hield. ONTSPANNINGSAVONDEN TIJDENS DE HERHALINSOEFENINGEN 1928. Het program der Ontspannings avonden voor de militairen luidt als volgt: Maandag 10 Sept. a.s., aanvang 8 uur nam., in de Stadsgehoorzaal: Kunstavond, met welwillende mede werking van den bekenden declamator W. Siebesma, te Voorburg, en het Leidsche strijkensemble Euterpe". Alle militairen toegang vrij; voor zoover plaatsruimte beschikbaar voor niet-militairen, f 0.25 (bel. inbegrepen). Dinsdag 11 Sept.. a.s., Tehuis voor Militairen, Morschweg 31: Voordracht avond. Muziek door het S. E. „Musica" onder leiding van den heer J. Plu. Donderdag 13 Sept. a.s., 8 uur nam., Stadsgehoorzaal: Vertooning van de film „Het Mijnbedrijf onder- en boven gronds te Heerlen", afgewisseld dcor Hollandsche en Afrikaansche liedjes door de voortrekkers van de afdeeling Leiden van de Ned. Padvin ders. Muziek van S. E. „Musica" on der leiding van den heer J. Plu. Militairen vrij toegang. Voor zoover plaatsruimte beschikbaar, niet mili tairen: f 0.25 (bel. inbegrepen). Maandag 17 Sept. a.s., 8 uur nam., Stadsgehoorzaal: Schitterende avond vol afwisseling. Toespraak van ds. H. Janssen, Leger- en Vlootpredikant in algemeenen dienst. Muziek door het Ilarmoniegezelschap „De Harpe Da vids" van Noordwijkerhout, Directeur de heer J. van Velsen. afgewisseld door een mannenkoor, Directeur de beer Van Worm. Gymnastiek dames en heeren: Chr. Gymnastiekver. D.O.S. Militairen vrij toegang. Toeganke lijk voor het publiek voor zoover plaats beschikbaar tegen entree van f 0.25 (bel. inbegrepen). Woensdag 19 Sept. a.s., Tehuis voor Militairen, Morschweg 34: Wedstrijd avond. Schieten, Sjoelen, enz. enz. Ter opluistering het S. E. „Musica", leider de heer J. Plu. Vrijdag 21 Sept. a.s„ Tehuis voor Militairen, Morschweg 34: Afscheids avond. Muziek van het „Trio", enz. Het Tehuis voor Militairen is eiken dag geopend van 5 11 uur nam. JHR. MR. DR. N. C. DE GIJSELAAR. Van de meest bevoegde zijde ver neemt de „Ned.", dat het bericht, als zou Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar het voornemen te kennen hebben gegeven binnenkort als lid van de Eerste Ka mer te bedanken, van allen grond is ontbloot. HET SPOORWEGONGELUK AAN DE VINK. Morgen, den 9den September, zal het 2 jaar geleden zijn, dat aan de Vink liet spoorwegongeluk plaats had, dat aan verschillende reizigers, o.w. de heer en mevr. LoboBraakensiek, het leven heeft gekost. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Op de Hooge Rijndijk 194, voorbij de Wilhelminabrug, beeft de heer C. Tijssen een brood- en banketbakkerij gevestigd, die met de meest luxueus ingerichte kan wedijveren op dit go- bied. Reeds negen jaar lang beeft de heer Tijssen zulk een zaak gedreven en bij de toenemende uitbreiding der cliën- tèle achtte hij nu de tijd gekomen, 'n moderne zaak aldaar te openen. Dit plan werd niet ten halve uitge voerd. Onder leiding van den architect, den heer G. E. Groenendijk te Leiden is een prachtige winkel verrezen, waarbij vooral met de ruimte zeer ge woekerd moest worden, zoodat de win kei naar voren moest worden uitge bouwd. Dit is op kunstzinnige wijze ge schiedt. Een mooie, solide pui, fraai met marmer en glas versierd, geeft al aan stonds den indruk van een naar de eischen des tijds ingerichte zaak. Met mooie zwarte letters staat bo ven de pui vermeld: Broodbakkerij „De Rijn". Deze prettige indruk wordt bij het zien van den winkel zeer versterkt. De mooie betegeling der muren is grijs, geel en zwart, het nieuwe brood rek met metalen voorstukken en blik ken binnenbakken, koper vernikkelde platen en bronzen versieringen, geven deze zaak een voornaam cachet. Ook de etalage en de toonbank met de glazen verlichte voorvitrine al les prachtig gestyleerd geleverd door de N. V. van Minedo's technisch bu reau, te Rotterdam zijn de moeite van het bezichten ten volle waard. Naast de zaak is een garage ge bouwd, waar de Chevrolet-vrachtwa- gen geplaatst en vanuit de bakkerij di rect geladen kan worden. Den aannemer, de heer A. H. Völlen- berg, is de uitvoering zeer wel toever trouwd geweest. Het schilderwerk werd gedaan door den heer W. de Boer, terwijl de heer W. A. van Rijn het timmerwerk goed heeft verzorgd. Het steenhouwerswerk werd gele verd door de fa. Vreeswijk en Piket te Leiden, het stucadoorswerk door C. v. d. Berg, terwijl de heer Baar de electrische verlichting op zich nam. Een schat van bloemen meer dan dertig bloemstukken sierde gister avond bij de opening den nieuwen winkel en het kan niet anders of met deze hygiënisch en chique ingerichte zaak, moet de onderneming wel suc ces hebben. INSCHRIJVING VOOR HET O. L. VERVOLGONDERWIJS. Wij verwijzen naar een publicatie van B. en W. in dit blad, waarin ter kennis worden gebracht de datum en plaatsen van inschrijving van leerlin gen voor het O. L. Vervolgonderwijs. Door de politie alhier is aange houden de 15-jarige bodeknecht J. J. v. K. te Lisse, die zich aldaar had schuldig gemaakt aan diefstal van f 53 en een fiets. Uit een tramhuisje van de H.T.M. aan den Rijnsburgerweg is ten nadeele van gebr. B. een zakje aardappelen ontvreemd. Het was daar neergezet voor zekere v. d. L., die het. later zou meenemen maar toen hij kwam was het verdwenen. BINNENLAND. HOFBERICHT. Na haar bezoek aan Rotterdam, op a.s. Maandag, wordt de Koninklijke Familie dien dag 's namiddags om streeks half zes te 's Gravenhage ver wacht. De Koningin zal dan den volgenden dag weer voor enkele dagen naar Het Loo terugkeeren en daarna eenigen tijd verblijven op het landgoed de Ruy genhoek te Scheveningen, en van daar uifden .21sten dezer het voorgenomen bezoek aan Amsterdam brengen. Prinses Juliana zal Dinsdag a.s. naar Katwijk vertrekken. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM. Het hoofddoel van het bezoek, dat het koninklijk gezin Maandag aan Rotterdam zal brengen, is, naar men ons meldt, om Prinses Juliana ken nis te laten maken met de havens en met de geheele outillage van het ha venbedrijf. De Koninklijke Familie zal te 12.45 uur met den gewonen trein aan het Maasstation aankomen en daar on middellijk aan boord gaan van de „Stad Rotterdam". Terwijl zich aan boord van dit vaar tuig verschillende autoriteiten bevin den om de Koninklijke Familie de noodige inlichtingen over liet haven bedrijf te verstrekken, zal een boot tocht van ruim twee en een half uur worden gemaakt, waarbij verschillen de havens worden bezocht. Te 3,30 uur wordt aan wal gestapt bij het clubgebouw der Kon. Roei- en Zeilvereeniging „De Maas". pp een kort bezoek gebracht aan de NT E. N. Y. T. O. volgt een rijtoer van een half uur, waarna de Koninklijke Familie met den trein van 5.17 uur het station D. P. Rotterdam zal ver laten. H. M DE KONINGIN MOEDER. Naar wij vernemen, is H. M. de Ko ningin-Moeder voornemens om zich Woensdag, 19 September a.s., naar Gouda te begeven, teneinde tegenwoor dig te zijn bij de plechtige overdracht van het gerestaureerde glas in de St. Janskerk aldaar, geschonken door den Prins van Oranje in 1576. DE OPENING VAN DE STATEN- GENERAAL. Naar vernomen wordt, moet het in de bedoeling liggen, om ditmaal bij de opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal ook troepen te be trekken uit het korps mariniers te Rotterdam voor de afzetting, door mi litairen, van den weg langs welken de stoet zal trekken. STAD EN DORP. Het lid der Tweede Kamer, de heer Braat, heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gevraagd, of deze bereid is de re denen op' te geven, waarom enkele groote steden niet verplicht worden, om wachtgelders bij het onderwijs te benoemen, terwijl vele kleine gemeen ten, die, evenals zij, ook geen wacht gelders leverden daartoe wel verplicht worden en of de minister bereid is om in dezen stad en dorp gelijk te stellen. TOEPASSING VAN DE NATUURSCHOONWET. Door het Tweede Kamerlid Lovink zijn aan den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is het Uwe Excelentie bekend, dat zoowel bet dienstvak der regi stratie als bij deskundigen op het ge bied van beheer van bosschen en lan derijen groote onzekerheid heerscht over de mate, waarin de beperking van het beschikkingsrecht van de eige naren de verkoopwaarde beinvloedt? 2 Is Uwe Excellentie niet van oor deel, dat het onmogelijk is, een gelijk matige en billijke toepassing van de natuurschoonwet te verkrijgen, indien de waardeeringen der bovenbedoelde fictieve verkoopwaarde op de gebrui kelijke wijze zullen plaats hebben zonder nadere bindende instructiën aan de betrokken schatters en dat daardoor de beoogde instandhouding der in aanmerking komende landgoe deren niet zal worden bereikt, omdat de eigenaren op zulken grondslag geen verbintenis durven aangaan? 3. Is Uwe Exellentie bereid, na inge wonnen advies van den Boschraad: a. aan de betrokken ambtenaren der registratie zoodanige instructiën te verschaffen, dat de schatters bruik bare grondslagen verkrijgen, om in de uiteenloopende gevallen de waarde volgens de wet te kunnen vaststellen; b. deze instructiën te publiceereri, opdat de eigenaren, die een aanvrage inzake de Natuurschoonwet zouden kunnen indienen, te voren een bereke ning kunnen opstellen, aangaande de belastingverlaging, welke ongeveer van de toepassing der wet voor hen t gevolg zal zijn; c. eer. kleine commissie van deskun digen aan te wijzen, die, eventueel in samenwerking met plaatselijke des kundigen, over het geheele land de bedoelde taxatiën verricht, ten einde een gelijkmatige waardeering der bo venbedoelde fictieve verkoopwaarde zooveel mogelijk te benaderen? UITVOERING TABAKSWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van den termijn, genoemd in art. 88a der Tabakswet 1921. In de toelichting schijft de minister, van Financiën, dat dc termijn, gedu rende welken hij bevoegd is, onthef fing te verliepen van art. 23, 2e lid, en art. 40 der wet, voor zoover betreft de lokalen, bedoeld in art. 88a dier wet en die oorspronkelijk eindigde ultimo December 1924, viermaal telkens met een jaar is verlengd, zoodat die termijn thans reikt tot 1 Jan. 1929. Daar de omstandigheden welke het aan kleine fabrikanten moeilijk ma ken een werkplaats in gebruik te ne men, die aan de eischen der wet vol doet nog steeds voortduren, meent de minister, dat er reden is, dien termijn andermaal met een jaar te verlengen. Het aantal ontheffingen, aanvanke lijk 2262 -bedragende, is thans gedaald tot 1190. De controle op de kleine fabriekjes geschiedt thans op geheel bevredigen de wijze. HERDENKING VAN DE UNIE VAN UTRECHT. Nadat bekend was geworden, dat de afdeeling Utrecht en omstreken van het Algemeen Nederlandsch Ver bond voornemens was, een herdenking van de Unie op touw te zetten, bleek, dat het plan daartoe mede was opge vat door het historisch Genootschap te Utrecht en 't Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Weten schappen. Thans heeft zich uit deze drie ver- eenigingen een commissie gevormd, om, liefst op den dag zelf, waarop het 350 jaar zal zijn geleden, dat de Unie is geteekend, d.i. op 23. Januari 1929, de herdenking te doen plaats hebben, allereerst in den voormiddag van dien dag door een bijeenkomst in het groot auditorium van de Universiteit te Utrecht, dus ter plaatse, waar de Unie werd gesloten, in welke bijeenkomst als sprekers zullen optreden, Prof Dr. G. W. Kernkamp, die de wording van de Unie zal uiteenzetten, en oud-mi nister, Dr. J. Th. de Visser, die de al- gemeene beteekenis van de Unie in het licht zal stellen. De bedoeling is, tal van hoogwaar- digheidsbekleeders in den lande tot bijwoning van deze plechtigheid uit te noodigen. Na afloop van deze plechtigheid hoopt men een optocht van vereeni- gingen, welke zich daartoe aanmel den, langs het standbeeld van Jan van Nassau te doen trekken; aan den voet van het beeld zullen tevens kran sen worden neergelegd. Terzelfder tijd zal het klokkespel van den Domtoren vaderlandsche liederen doen hooren en des morgens zullen de torenklok ken worden geluid. Het gemeentebestuur van Utrecht zal van deze gelegenheid gebruik ma ken, om de dan geëindigde herstelling van den domtoren voor voltooid te ver klaren door een officieele opening van dien toren in de gerestaureerde en tot ontvangzaal in de richten St. Michaels kapel. Voorts zal getracht worden, de tot standkoming van de Unie ook nog te doen herdenken, door des middags muziek en zang in de Domkerk ten gehoore te doen brengen en door des avonds in Tivoli eenige sprekers te doen optreden, welker redevoeringen door koorzang zullen worden afgewis seld. Het ligt in de bedoeling, om, zoo mo- ■gelijk, de redevoeringen, welke des morgens en des avonds zullen worden gehouden, en de bespeling van het klokkespel per draadloozen omroep te doen uitzenden. HERVORMING VAN DEN KALENDER. Dr. L. G. Kortenhorst deelt in De R.K. Werkgever, het orgaan der Algem. R. K. Werkgeversvereniging en van het R. K. Verbond van Werkgevers-Vakvereenigin- gen mede, dat verleden week een verte genwoordiger van den Volkenbond, de beroemde Canadeesche geleerde MozesB. Cotswortb, in Nederland is geweest, waar hij met verschillende personen, ook op het bureau der A. R. K. W. V., heeft geconfe reerd over de hervorming van den ka lender. De wenschelijkheid van deze hervor ming wordt door den heer K. uitvoerig betoogd. Hij wijst er op, dat er tal van ondernemingen zijn, die haar statistiek basis voor de kostprijsberekening en voor de winstbepaling los van den kalender plegen uit te rekenen en feitelijk dus een eigen kalender hebben ingevoerd. Feit is, dat de huidige maand-indeeling geen ruimere basis van vergelijking op levert voor periodiek terugkeerende cal culaties. Bij de spoorwegen, de scheepvaart, de banken, de industrie is deze waarheid zoo doorgedrongen, dat voor elk seizoen, voor elke week en voor eiken dag is uit gerekend, welke verwachting omtrent drukte of slapte mag worden gekoesterd. De wetenschap omtrent toekomst-eventua liteiten is voor den zakenman van het al lerhoogste gewicht. Daarbij komen dan nog als bezwaren tegen de huidige willekeurige maandver- deeling de gecompliceerde berekeningen van renten. Hoe veel eenvoudiger zou dat kunnen geschieden, huren en andere pe riodieke verrekeningen, wanneer alle maanden evenveel dagen hadden en alle dagen der week voor alle maanden, op denzelfden datum zouden vallen. Veron derstel, dat alle maanden moeten begin nen op Zondag, dan zou vast staan, dat in alle maanden op den len, den 8sten, den 15den en den 22sten Zondag gevierd zou worden. In elke maand zouden evenveel Zon dagen, Zaterdagen, enz. vallen. De laatste dag der maand (betaaldag) zou altijd op Zaterdag en nooit meer, gelijk thans kan voorkomen, op een Zondag vallen. De in komstenperiode (salarisperiode) zou gelijk loopen met de uitgavenperiode. Men den- ke aan de consequenties in gezinnen met Radio-Programma. WAT EK VANAVOND TB HOOREN 13. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 nor n.ro. itt/o M.). K. R. O. 5.30 Diner-Muzick. 7-45. Spreker: Dr. A. C. Hoffman u:.t Gouda. 8.00 Concertavond met medewerking: van het Knapenkoor „Kunst en Vriendschap Dir. L. C. IC' e- treweer en het Amsterdamsche Salon-orkest onder leiding van den heer F. J. Boshart. HILVERSUM, 1071 M. 'A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 Vooravond-concert. Het Omroeporkest o.Lv. Nico Treep. Solist: Gerard Leenders, ZBXKg. 745. Politieberichten. iV. ÖL RL 'A. 1 'i 8.00 Elfde "V A R 'A_ Zomeravond- programma. 10.00 V-A,R-A.-varia. 10.30 Muziek. 1145. Sluiting programma. KöNIGSWUSTERH, 1*5.0 M. 5.20 Concert b» j_ L1 1 po.50 Mu2aek. *3 i LANGENBERG, 469 M 6.05. Vooravoodcöocert. 8.00 Concert. 8.35. Vnoolqke avond. Daarna nieuwsberichten DAV ENTRY, 1604 M. 5-35 Kinderuurtje. 0.20.Concert. 7.35 De grondslagen der minziek. 8.05 Variété. 9.05 Het O m roep-Grkest. 10.10 Concert. 10.50 Muziek. PAIUJS, (Radio), 17.50 it 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. ZONDAG 9 SEPTEMBER. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1870 M, N. C. R. V. 9.50 Kerkdienst uit het Kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk te Utrecht Voorganger: Ds. J. F. Beereos, Pred. aldaar. (Vredeskerkb Gebedsverhooring. 1. Orgel. 2. Zingen Ps. 65 1 3. Lezen: Apostolische Geloofsbeïride- nis. 4. Zingen: Avondzang:7. 5. SchriftlezingLuk. 11:513. 6. Gebed. 7. Tekst: Joh. 16:23b. 8. Zingen Gez. 273 1, 2, 8 en 9. 9. Preek. Gez. 87 1 en 5. 10. Dankzegging. 11. Slotzang: Ps. 138 :2a en 3b. 12. Zegenbede. 13. Orgel. 5.05 Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk (H.V), Haze.pad, te Zaan dam. Voorganger: Ds. G. Wi. v. Deth, Pred. aldaar. OnderwerpTezus, en een mensch, die zichzelf is kwijtge raakt". 1. Orgelspel. 2. Votum en Zegengroet. 3. Zingen Psalm 25 6. 4. Lezen: Apostolische GeloofsLel. 5. Zingen Psalm 75:1. 6. Gebed. Collecte onder orgelspel. Zingen Psalm 147 1 en 2. 9. Schriftlezing: Luk. 19 :110. 10. Tekst: Lukas 19 10. 11. Eerste ged. der predikatie. 12. Zingen: Lied 6:2. 13. Tweede ged. der predikatie 14. Gebed. 15. Zingen: Lied 35 '.3. 16. Slotzegen. 17. Orgelspel. HILVERSUM, 1071 M. V. P. R. O. 10.30 Kerkuitzending uit het gebouw van den N.P.B. te Hilversum. Voorganger: Ds. J. N. van der Heyden te Lekker kerk. smalle beurzen van niet samenvallende maandrekeningen met uitbetaling van weekloonen. Iemand zal b.v. Zaterdag z'n loon beuren, terwijl de voorafgaande Woensdag reeds tal van maandrekenin gen zijn gepresenteerd. Van bijzonder economisch gewiebt is de invoering van een 13e maand trit het navolgende oogpunt. Alle maandelijksche bedragen circulee- ren thans 12 keer per jaar (salarissen, rente, pensioenen, etc.) wanneer echter die bedragen 13 keer per jaar worden uit gegeven, wordt de circulatie bespoedigd. Er zal derhalve minder geld in circu latie behoeven te worden gebracht. Ter wijl vroeger in sommige maanden ƒ31 noodig was, om bepaalde betalingen te doen, zal voortaan met 28 kunnen wor den volstaan. Die 3 komen dus vrij voor andere doeleinden. Gedurende de eerste drie maanden, dat de nieuwe kalender in zwang zal zijn aldus hebben de Amerikanen reeds uitge rekend komen er voor Europa alleen 2JJ00.000.000 dollars vrij, die nu vast zit ten in maandelijksche uitgaven. Na de kwestie van de bepaling van een vasten datum voor Paschen en Pinkste ren te hebben besproken, wijst dr. K. er op, dat welke keus ook gedaan zal wor den uit de 185 verschillende voorstellen die de Volkenbondscommissie te onder zoeken kreeg, in elk geval vaststaat, dat binnen korten tijd ook het Nederlandsche volk in al zijn geledingen zal hebben te beraden, of het al dan niet aan de Ne-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2