CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9«« JAARGANG ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2535 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal1 2^0 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. De grootste lout. Onlangs is op het zesde congres van de Communistische Internationale te Moskou ook een groot koloniaal debat gevoerd. Onder communisten van allerlei volk en ras waren er ook uit Neder land en Indië. Zoo o.a. uit Nederland het Tweede Kamerid Lou de Visser en uit Indië Semaoen. Zooals vanzelf spreekt heeft ook l.ou de Visser daar het woord gevoerd. Omtrent den toestand in Ned.-Indië zeide hij: Ik denk, dat er nog nauwe lijks een land is, als Indonesië, waar de imperialisten er diermate in ge slaagd zijn beslag te leggen op alle hulpbronnen van het land en ze ten eigen bate te gebruiken, de ontwikke ling van de inheemsche bevolking le verde een voortdurenden strijd tegen de uitbuiters. In den loop van de laat ste honderd jaar zijn er niet minder dan 70 opstanden tegen het Nederland- sche opperbestuur geweest. De funda- menteele taak van de communistische partij is de belangstelling en sympa- thieën van de heele Nederlandsche ar beidersklasse te wekken voor den strijd om de nationale bevrijding in Indonesië en den grondslag te leggen vcor een hechte samenwerking tus- schen het Nederlandsche proletariaat en de Indonesische volksmassa. De Nederlandsche communistische partij heeft de kwestie van steun voor de re volutie in Indonesië aan de orde van den dag gesteld. Men vraagt zich af wat hier sterker sprak de bluf waarmede hij de taak van het Nederlandsche Communisme schildert, of de opzettelijke misleiding van zijn partijgenooten over den toe stand in Indië. Wij begrijpen dan ook niet dat de Sovjets nog steeds doorgaat de/en Communist de leiding in handen te geven. Neen van een actie, zooals door Lou voorgestaan kan voorshands geen heil verwacht worden. Hoe b.v. zou de po ging om een hechten band te leggen tnsschen de Nederlandsche arbeiders klasse en de Indische volksmassa ooit mogelijk zijn. Geheel anders dan Lou de Visser, die ook hier op Nederlandsche wijze Ce actie wilde voeren, sprak Semaoen. Deze communistische Javaan, wiens gioote fout het was, daL hij de anti godsdienstige propaganda wilde voe ren tegenover de godsdienstige revolu tionaire propaganda door Tjokroami- noto gevoerd, heeft te Moskou nog en kele andere fouten erkend. Waren de ze fouten niet gemaakt dan zou inder daad zoo al niet een blijvend succes voor het Communisme zijn ontstaan dan toch een ernstig bloedbad het ge volg zijn geweest. Gedurende den opstand, zoo zegt Semaoen, heeft onze partij een reeks groote fouten doorgelaten. Als de oot.ste moet beschouwd worden, dat de opstanden op Sumatra en Java niet gelijktijdig uitgebroken zijn. De op stand heeft zich niet zoo in de breedte ontwikkeld, als dit gekund zou heb ben gezien den duurzamen, sterken invloed van onze partij. De arbeiders klasse was niet in die mate in den op stand betrokken, als verondersteld kon worden. De derde fout was de om standigheid, dat' de opstandelingen direct bij het begin aanvallen onder namen op de residentie, waar een groote militaire- en politiemacht ge concentreerd was. Deze fouten worden in hooge mate daardoor verklaard, dat de leiding van do partij in dien tijd noodgewongen in handen was van jonge en weinig ervaren kameraden. In dien tijd ook was het verband tusschen de Indone sische communistische partij en de komintern buitengewoon slap en wij in Indonesië waren niet in staat voor deel te trekken uit de strijdervaring van de zusterpartijen. Hier geeft deze geslepen Commu nist, die, wij zeggen het nogmaals, zoo hij niet als de a-religieuze zich ge plaatst had tegenover de religieuze Tjokroaminoto, vermoedelijk van dé zen de leiding zou hebben kunnen overnemen, deze ontwikkelde Javaan toont hier meesterlijk den toestand te kennen. Door ieder die met de toestanden in Indië op de hoogte is. zijn onmiddellijk dezelfde hiaten in de communistische actie aangetoond. Van die zijde dreigt dan ook het groote gevaar. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is kan blijken uit het program van werkzaamheden, dat hij aangaf. Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gswone Advertentiën per regel 22l/« cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst a<L 40 cents „Waarin bestaat zoo sprak hij onze naaste taak in Indonesië? In de eerste plaats moeten we ons verbro ken partij-apparaat herstellen en de werkzaamheid van de ontbonden vak- vereenigingen vernieuwen. Na de ne derlaag van den communistischen op stand is in Indonesië de bekende reactie ingetreden en de klein-bur- gerlijke organisatie Sarekat Islam is opnieuw versterkt. De herstelling van het apparaat van de communistische partij en de vakvereenigingen moet een slag toebrengen aan deze leugen- revolutionaire organisatie. Met de ver sterking van de onwettige communis tische partij, moeten wij streven naar de bevestiging en verdere ontwikke ling van de schitterende revolutionai re traditie van de communistische partij, opdat de partij op het beslis sende moment de breede massa met zich in den strijd kan trekken. ,,De verwerkelijking van deze doel einden is buitengewoon moeilijk. In de eerste plaats moeten wij zorg dra gen voor de marxistisch-leninistische vorming van ons kader. Verder moe ten de communisten onverwijld be ginnen levendiger werkzaam te te zijn in de bestaande nationale organi saties. De communisten moeten daar in revolutionaire fracties vormen, die de leiders dwingen een revolutionaire politiek te voeren of het reactionaire wezen van deze leiders te ontmaske ren. Het is ook noodig het werk onder de boeren te versterken. De opstanden op Java en Sumatra hebben bevestigd, dat de boerenstand bereid is deel te nemen aan den strijd tegen het impe rialisme. Wij moeten ook partij trek ken van iedere legale mogelijkheid". De uitwerking van dit program eenerzijds onmogelijk maken door de roerige elementen te verwijderen en anderzijds neutraliseeren door doel treffende wetgeving en leiding, boven al door de prediking van het evange lie, dat is de taak welke deze weten schap ons oplegt. Daarom is het zoo gelukkig dat meer en meer de oogen Qpen gaan en dat ook in onze partij de Koloniale politiek een plaats der eere in onze be spreking zal innemen. Aan de hand van het boek van Co- lijn zullen wij trachten ook daaraan deel te nemen. Moge de groote fout van het Com munisme een onherstelbare fout blij ken. STADSNIEUWS. DE BIDSTOND IN DE HOOGL. KERK Is het nog noodig om aan dezen dank- en bedestond op Woensdag a.s. te herinneren? Immers neen! Wie gevoelt zich niet gedrongen om God te danken voor de uitredding die Hij gaf uit den grooten nood waarin wij ons voor 50 jaar bevonden? Wie is niet diep overtuigd, dat ook thans nog onze hulpe alleen is in den Naam des Heeren? Maar dan vergeten wij ook de col lecte niet? Voor 50 jaar geleden is de Unie collecte geboren. Hoe is ze jaar op jaar daarna niet de thermometer geweest waarop men de geestelijke warmte kon aflezen. Het goud der rijken en het penningske der weduwe hebben wonderen gedaan in de hand Gods. Tien jaar na de beruchte wet van Kappeijne moest de maker daarvan als rapporteur in de Eerste Kamer het mee maken, dat de wet-Mackay sub sidie gaf. 40 jaar daarna werd het be ginsel van de volledige gelijkstelling In de Grondwet ingedragen. Zou dat niet nopen tot dank en offer. Laten wij die beiden dan Woensdag brengen. Niemand blijve weg en ieder brenge een goed gevulde portemonnaie mee. WIJDINGSSAMENKOMST. Voor de militairen, die deel moeten nemen aan de herhalingsoefeningen, was gisterenavond in de Pieterskerk een wijdingssamenkomst georgani seerd. welke tamelijk was bezocht. Nadat Psalm 138 vs. 1 was gezon gen, ging Ds. F. G. Petersen, legerpre- dikant, voor in gebed. Hierna speelde Leo Mens de Tweede Orgelsonate van Mendelssohn, waar van we zeer hebben genoten. Na het ernstige Grave een liefelijk Adagio en tenslotte een Allegro met een heel mooi zangthema, dat ons in de doorwerking zeer mooi werd ge ëxposeerd. Vervolgens nam Ds. Petersen het woord, om de opgekomen militairen, die aan hun bedrijf, hun zaak, hun ge zin, hun familie tijdelijk ontrukt zijn, een hart onder den riem te steken. Er kan voor de betrokkenen in deze herhalingsoefeningen nog persoonlijk nut liggen, doordat men elkaar deel genoot maakt van levenservaringen, opgedaan gedurende het groot verlof. Men kan tot zelfcorrectie komen en zijn menschenkennis verrijken, wan neer men terugdenkt aan den eersten diensttijd en hoe de menschen zich daarna hebben ontwikkeld. Spr. legt er verder den naduk op, dat men niet moet luisteren naar de menschèn, die spreken van algemeene ontwapening. Het ideaal is heel mooi, maar we moeten rekening houden met de werkelijkheid en klaar zijn, als wat God verhoede! ooit de dag des gevaars mocht komen. Tenslotte waarschuwt spr. ernstig, dat de militairen den burgers geen aanstoot geven en daardoor des mili tairen stancl omlaag halen'. Men hoe de zich voor dronkenschap en spele niet met de zonde. Spr. deelt mede, dat er gedurende de volgende 14 dagen herhaaldelijk mooie ontspanningsavonden in de Gehoorzaal zullen zijn, voor militairen gratis toegankelijk, terwijl in het Mi litair Tehuis meer intieme avonden worden georganiseerd. Ds. Thomas herinnerde er aan. dat de bodem, waarop wij elkaar hier ontmoeten, in zekeren zin gewijde his torische grond is. Op 3 October 1574 was hier in de Pieterskerk een samenkomst, waar aan deze eenigszins herinnert. De kerk is de eenige plaats, waar de ontwapeningsgedachte met vrucht lean worden besproken. Wij hebben geruchten gehoord van ontwapening uit Genève en uit Locarno, maar de mannen, die uit die plaatsen spreken, zijn precies dezelfde als voor 1914. Eerst moet men God zoeken, zooals in 1574. Toen stroomde alles in zijn kleurige kleedij ter Pieterskerk om God te danken en te loven. En wij doen niet anders, omdat wij de lijn willen volgen, die God door on ze historie heeft getrokken. De solda ten hebben zich niet te schamen voor de uniform van Harer Majasteits le ger. Een van heide, zegt spr.. heel het toestel van leger en vloot is uit den Duivel, en dan moeten we alles neer werpen, of het is andersom. En dan moeten we de Overheid dienen, die het zwaard van God heeft ontvangen om het recht te verdedigen. Spr. brengt een oprechten groet van deze plaats des vredes aan de pacifis ten, die uit eerlijke en heilige overtui ging ontwapening willen, omdat zij meenen God daarmede te dienen. Maar geen groet aan hen, die zich voordoen als lammeren en ondertus- schen zich wapenen tot de tanden. Geen hulde, maar een vlammend protest. God heeft ons heilige goederen ge geven, ter verdediging waarvan wij 't zwaard gereed moeten houden. Spr. herinnert in dit verband nog eens aan de mobilisatie van 1914. Er is een verbond tusschen ons volk, een verbond van wederzijdsche trouw, er het Huis van Oranje. Deze dynastie staat niet alleen eeuwen in ons mid den geplant, ze is onuitwischbaar diep geworteld in het hart van ons volk. Met Oranje willen wij onszelf blijven en niet opgaan in de starre eenheid van een wereldstaat. Wij eeren God in de schepping der natiën, in onze taal, in ons lied, in onze geschiedenis van dat kleine lage stukje land. Wij willen onze vrijheid handhaven, wij willen het oude verbond met Oranje handha ven en ons houden aan de traditiën van het verleden, waar ons geestesoog ziet blinken de helmen van het Geu- zenvolk. Ds. Kuilman herinnert er aan. dat men iedereen steeds zegen op zijn ar beid en 't gevolg van dien arbeid toe- wenscht. Maar 't hart huivert hij de gedachte aan wat de arbeid der mi litairen is wanneer de werkelijkheid komt. Iedereen huivert daarvoor te rug. Niemand wil voor een oorlog ver antwoordelijk worden gesteld. Ten aanzien van 't militairisme moet men bidden: Uw koninkrijk ko- me, o Heere! De vredesgedaelite leeft bij velen. Ter gelegenheid van het internatio naal Astronomisch Congres is zij uit gesproken. Er is hij velen ontroering geweest, toen het lyellogg-pact werd geteekend en toen voor het eerst na 60 jaren een Duitsch Minister, Strese- mann. in Parijs kwam. Er is ontroering geweest, toen Bri- and zeide: „Vandaag wordt de oorlog geliquideerd" en toen Lord Cushen- dun een Aartsbisschop van Canter bury schreef, een dank- en biddag uit te schrijven. En bij het wereldcongres der kerken te Praag werd gezegd, dat de Kerken niet genoeg hadden gedaan, maar veel meer vrede moesten prediken. Inderdaad, de Kerk moet vrede prediken; maar vóór alles moet de Kerk zich verzetten tegen de macht der zonde, die in elk menschenhart woedt. Tegelijk met de zonde kan er geen vrede zijn. Spr. herinnert nog aan Kellogg, die niet alleen zijn pact voorstelde, maar toen hij te Parijs was, biddend neer knielde op het graf van den onbeken den soldaat. Bidden wij, dat het licht van Chris tus onze harten verlichte. Dan eerst zal het vrede zijn. Mej. Annie van der Reijden zong ter afwisseling eerst een tweetal liede ren van Bach: „Gott lebet noch!" en „Jesu, Jesu, du bist mir". Het verheugt ons persoonlijk ten zeerste, die sympathieke zangeres thans eens in de Pieterskerk te heb ben gehoord. De koele atmosfeer van het gebouw, waarin het tonige grijs overheerscht, kreeg iets warms, iets goudigs, toen de wijde, majestueuze hallen gevuld wer den met de statige melodieën van Bach, zoo mooi in stijl voorgedragen: breed en tevens gevoelig. Na de rede van Ds. Thomas zong Mej. van der Reyden een „Alter Mai- lied in der Bittwoche". Men kent het karakter van die over oude geestelijke Meiliederen. Ze bezitten niet den staiïgen gang van Bach, maar zijn een en al innig heid en eischen grooten eenvoud van voordracht. Het is ons opgevallen, dat de zange res dit inderdaad ook anders opvatte dan de liederen van Bach, anders, maar niet minder mooi en aanneme lijk. En tenslotte zong zij na de rede van Ds. Kuilman twee composities van Leo Mens op teksten van Gezelle: „Zoekt genuchten" en ,,'t Is de Man- del". Met deze composities hebben we met groot genoegen kennis gemaakt. De eerste is meer beschouwelijk, de tweede een fijn poëtisch klankenspel, waarbij men 't ruischen der Mandel- beke beluistert; een dichterlijk melo- dieënweefsel in fijne rhythmen. Het werd alles heel mooi gezongen en door den heer Mens gevoelig en smaakvol begeleid. Een begeleiding, die sfeer gaf en de zangstem droeg. De heer Mens gaf als solo-nummer nog: „Grand Choeur Dubois", een voor dracht, waarin gloed en kracht zat. Ds. Petersen sloot met dankzegging waarna twee coupletten van het oude Wilhelmus wedren gezongen. Bij den uitgang der kerk was een schaalcollecte ten behoeve der mili taire ontspanningsavonden. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS De Wethouder van Onderwijs, de heer Tepe. zal volgende week instede van op Woensdagmiddag op Dins dagmiddag spreekuur houden. ZENDINGSSTEUN IN NATURA. Men schrijft ons: In de samenstelling van ons Comité kwam geen verandering. De voorzitter, de heer J. B. Meynen en ds. T. J. Jan sen Schoonhoven, die aan de beurt van aftreden waren, werden op de laatste vergadering herkozen en namen de be noeming aan. Ons kwam ter oore, dat in een visschersdorp aan de Zuider zee enkele visschers zoo nu en dan een geheelen dag uitsluitend voor de Zending vischten. Zal deze goede ge woonte niet elders overgenomen kun nen worden, opdat bij de drooglegging ook deze niet verdwijne? Nieuw is, dat de opbrengst van een spreekbeurt aan de Zending geofferd wordt. De opbrengst van de eieren op Zondag gelegd brengt nog wel bijdra gen; maar ik ben bang dat de kippen onzer vrienden de laatste maanden tegen ons samengespannen hebben. 't Is zoo jammer, dat de mooie ge dachte van Zendingssteun in Natura nog zoo weinig in de kringen der Zendingsvrienden is doorgedrongen. Eenvoudigen en kinderen ervaren reeds zegen ervan. Wat wekt meer liefde, dan telkens iets te verrichten met het vooropgezette doel de Zending daarmede te diénen? Er zit ongetwij feld een opvoedend element in zulk een arbeid en hij draagt zegen in zich mede. Verantwoording van giften G. d. H. te K. f 3.60 van verkochte wol; van de naaikrans te 0„ f *25; N. N. honorarium spreekbeurt f 10; N. N. van verkochte boeken f 2.90; G. d. H. te K. f 18, van verkocht zuiglam; J. B. M. te L. f 10 van privaatles; G. G„ J H. en L. v. H. te Z„ opbrengst van een miniatuurbazar voor kinderen gehouden f 8; van de Vereeniging voor Z.I.N. te Axel f 100; rente van ons kapitaal f 59.65; mevrouw V. te J. f 10, van eieren; mej. A. B. te O., van naai- loon f 12.45; zuster J; B. te 's-G„ f 11; N N. voor spreekbeurt f 15; van ka lt nderverkoop te W„ door C. W., f 11.10; mevr. en mej. S. te U. f 5. Belaoariikste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Ernstig ongeval aan de Schipbrug te Deventer. Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam. De onthulling van den gedenksteen voor John Robinson in de Pieterskerk. Buitenland. Rede van den Duitschen Rijkskanse lier ter Volkenbondsvergadering. Briand brengt een tegenbezoek aan MüUer. Costa Rica keert in den Volkenbond terng. De Duitsche ex-keizer in het gelijk ge steld ten aanzien van in beslag genomen boerderijen in Zuid-West-Af rika. Italië gaat niet accoord met het Fransch- Britsch vlootcompromis. Ernstig ongeluk in een hoogoven in Australië. ONTHULLING VAN DEN GEDENK STEEN VOOR JOHN ROBINSON. Hedenmiddag, na afloop van de jaarvergadering van het Pilgrim Fa thers Genootschap, welke hedenmor gen in de Senaatskamer der Universi teit alhier is gehouden, heeft in de Fieterskerk de plechtige onthulling plaats gehad van den gedenksteen voor John Robinson, welke is aangebracht aan den wand van de doopkapel (waar John Robinson is ter ruste gelegd) door de General Society of Mayflower Descendents in America. Voor deze plechtigheid waren ver schillende Amerikanen naar ons land overgekomen. Behalve de meeste leden van het Pilgrim Fathers Genootschap waren aanwezig de Amerikaansche gezant, de Hon. Richard M. Tobin; de Nederlandsche gezant te Washington, dr. J. H. van Royen; de rector-magni- ficus der Universiteit alhier, prof. dr. A. J. Wensinck, als vertegenwoordiger van den Leidschen academischen se* r.aat; prof. Eerdmans, voorzitter van de theologische faculteit der Universi teit; de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en enkele wethou ders. enz. Een koor onder leiding van den heer Hannivoort luisterde deze plech tigheid op met het ten gehoore bren gen van verschillende liederen en de heer L Mens, organist der Pieterskerk, verleende hierbij zijn medewerking. Nadat rev. Edgar F. Romig uit New Vork namens de General Soeciety of Mayflowers Descendants in een tref fende rede de beteekenis van John Robinson had geschetst, heeft de Ame rikaansche gezant bij ons Hof, de Hon. Rich. M. Tobin, een rede gehouden. Spr. begon met op te merken, dat wij heden bier met een drievoudig doel bijeen zijn. Het eerste is om hulde te brengen aan dezen grooten man. John Robinson, arm, nederig en ver volgd, uit zijn buis en land verdreven, een zwerver op de aarde, heeft een on- vtrgankelijken naam nagelaten. Hij is een van diegenen, van wie Pericles zegt: „De heele wereld is een monu ment". Hij had een verheven doel het streven naar waarheid en de ves tiging van godsdienstvrijheid. Hieraan paarde hij voortreffelijke eigenschap-' pen van karakter en geest. In dien hoogst verbitterden strijd van gods dienstige verschillen, schijnt hij zijn oprecht en ernstig karakter te hebben bewaard. Een van zijn tegenstanders beschrijft hem als de knapste, be schaafdste en bezadigste geest, waar in een secte zich ooit heeft mogen ver heugen". Veel is men dan ook verschuldigd aan de buitengewone groep mannen en vrouwen, welke hij leidde bij de ei rste schreden van hun zending. Hun romantische en ontroerende geschie-, denis is welbekend, hoe zij, na ein- delooze wisselvalligheden, hun groot doel bereikten en een nederzetting vonden, waar zij vrijheidsliefde en een afkeer van tyrannie plantten, welke voor een belangrijk deel bijdroegen tot de stichting en ontwikkeling van on ze Republiek. En tenslotte zijn wij hier om onze dankbaarheid te vergelden aan die groote natie, welke deze arme rond- zwervenden opnam en beschermde, welke gedurende haar geheele ge schiedenis met medelijden en vriende lijkheid de vervolgden en getroffenen van alle naties gastvrij opnam. In bet roemrijk diadeem van de Nederlanden fonkelen schitterende juweelen, maar geen is luisterrijker dan dit, dat Hol land altijd zijn beschermende arm en zijn verwelkomende hand heeft uitge strekt naar alle Rechts- en Vrijheids-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1