geering redeloos en het land redde loos verloren, toen was het Oranje weer die op den voorgrond trad en herstelde wat verloren scheen. Zoo is het door het geheele Oranjehuis heen een strijd voor Godsvrucht en gerechtigheid. Tndens dc inzinking van ons *qlk in ae dagen der Fransohe 'revolutie, toen men danste om den vrijheidsboom, [heeft Oranje de vlucht moeten nemen uit Nederland, omdat er voor hem geen plaats meer was, doch toen ons volk aoor den nood gedrongen om hem riep, is hij gekomen om de oude wapenleuz© te handhaven. Koning Willem de II» heeft in de heerschende verwarring on ze Protestantsche kerk hersteld, al moet ook helaas er worden bijgevoegd, dat hij in zijn Koninklijke ijver te ver ging. Dan komt spreker tot de houding van Koning Willem Ut en onze huidige tregeering, doch ook tot onze plichten len onze rechten. Voor Db. van Lummel tot dit 2e ged. zijner rede over gaat zingt het zang koor het gewijzigde Wilhelmus, waarop de gansche vergadering het Wzem Neer- land's Bloed zingt. Spr. zijn rede voortzettend, zal nu aan- Ibqonen, dat ook onze Koningin tot op dit oogenblik gerechtigheid en Gods vrucht neeft gehandhaafd. Door haar be kende woord Christus boven alles'', Haar kernachtige uitspraken zoowel in het buitenland als in ons land, heeft Zii getoond dat Christus haai* boven alles gaat. Ook op het Loo, waar onze Ko ningin zoo gaarne vertoeft, gaat Zij zel ve voor in de huisgodsdienstoefening. Ook gaat onze Vorstin geregeld naar de kerk. en geeft daarmede een ernstig voorbeeld aan ons volk. In het buiten land vertoevende, zoekt onze Koningin Üikwrls de Geref. Kerken op, al zijn deze Klein. Onze Koningin steunt gaar ne het werk der Zending en aan Evan gelisatie doet Zij op gansch benijdens waardige wijze. /Tijdens de mobilisatie Stond Zij meermalen temidden vaneen troep soldaten en vroeg dan meermalen: ,,Wie van jullie bidden er voor hun et£n" en toen eenmaal slechts vier sol daten de hand opstaken, antwoordde on ze Koningin: „ik bid altijd en ik bid ook voor jullie". Dat is de beste wijze van Evangeliseeren, geen verwijten geen opdringen van meening, doch een Koninklijk voorbeeld. Ook zoekt onze Koningin de gerechtigheid. Spr. illus- Itreert dit o.a. met het volgende voor beeld: In de mobilisatietijd kwam een oude vrouw aan H.M. haar nood klagen, haar kostwinner was onder de wapenen geroepen en nu stond zii aan den rand van het gebrek; zij vroeg of H.M. niet zou kunnen bewerkstelligen om haar Zoon weer thuis te krijgen; toen ant woordde de Koningin: ..Moedertje, ik zal er met den Minister eens over spre ken, misschien kan die er \wel iets aan doen." Z\i had evengoed kunnen Zeggen: „Moedertje, ik geef uw zoom vrijheid van dienst", doch onze Konin gin bewaarde pok hierin de weg der ge- trecbtigheid, ja, Zij handhaaft Gods vrucht en gerechtigheid. Alle hulde aan ons Oranjehuis stel ik op prijs, doch talleen zij die geloovem en belijden, die Godsvrucht en gerechtigheid lief heb ben, kunnen in den waren zin des woords ons Oranjehuis huldigen. De geest des tijds wil alles wijzigen, wil geen God en geen meester, dus ook feen Oranjehuis, doch zij zijn dom en waas die'dit willen. Wat voor goeds beeft de omwenteling in Hongarije ©n in Duitschland gebracht? Wat leert ons Rusland? Nu moge men zeggen, dat niet alles waar is, wat men ons van Rusland vertelt, doch al is er slechts 1/10 waar van wat de bladen ons uit Rusland melden, dan is de toestand daar ontzettend. En nu denke en zegge men nïet> maar bij ons in Nederland zal het nooit zoo ver komen, ons volk is veel te muchter en te bezadigd voor zulke daden, denk (slechts aan November 1918, toen is de irevolutiepoging alhier mislukt, toen heeft men zich vergist in de cijfers, het aantal was nog niet groot genoeg en de berekenaars blijven wachten op een gunstiger oogenblik. Wij roepen on$ volk en in de eerste plaats ons bela dend volk toe: „Weest nuchter en waak zaam. Zorg er voor in des Heerem kracht dat deze poging niet spoedig herhaald worde. jSta - n strijd -/oor Godsvrucht en gerechtigheid. Ouden en jongen moeten ait samen willen en doen. Zoo lang wij kunnen spreken, zullen we vermelden en verdedigen, wat God ons in Oranje schonk. Daarom is het goed en noodig telkens weer de band welke God, Nederland en Oranje bindt samen ibe herdenken. Dan zal bet blijven klin ken: „Zij zullen liet niet hebben de goden van den tijd"- God heeft ons IVaderland verlost. God heeft oms Oranje geschonken. Do leuze van Da: Costa hlqve leven in ons 'harte. God Bchenkeons genade, om staande te blij ven in dezen strijd. Op deze gloedvolle rede antwoordde de vergadering met staande te zingen: „Zij zullen het niet hebben ons oude Nederland". Het trio vergastte ons daarna nog op eenige mooie stukjes muziek, vhet zangkoor zong nog prachtig en gevoel vol: JeMaintiendrai', waarna de voor zitter met een kort slotwoord dank bracht aan allen, welke medegewerkt hebben om dezen avond tot een echte feestavond ter eere van Oranje tema ken en na het zingen van Ps. 68 17 voor ging in dankgebed. wassenaar. De Intocht van Jacoba van Beieren. Bij het mooiste weer, in schitteren den jachtstoet, heeft Jacoba van Bei eren haar trouwen houtvester, Hen- rick van Wassenaer, op zijn kasteel Oud Wassenaer bezocht en de Gravin heeft de groote welwillendheid gehad, haar bezoek tevens dienstbaar te ma ken door televisie waarvan men paf staat aan den 70sten verjaardag ep aan het 50-jarig Nederlanderschap onzer Koningin-Moeder. 'Dit is iets waarover wel alle Neder landers het eens zijn, dat men haar niet te veel eeren kan. En de Koningin Wilhelmina Veree- niging te Wassenaar, de schepster van dit mooie feest, heeft dit voorbeeldig begrepen. Vroolijk klaroengeschalen iets later wordt onder het statige geboom te van bet historisch Wassenaar een kleurige stoet zichtbaar van forsche ruiters. Het zijn gespierde speer dra gers, bekoorlijke edelvrouwen en mar tiale ridders, elegante pages en leutige poorters, die het jachtfeest vieren ter eere van Jacoba van Beieren. Het is, alsof wij bij tooverslag ver plaatst zijn in de middeleeuwen. In deze schilderachtige omgeving van eeuwenoude bosschen en sappig- groene wijden is de illusie volkomen. Schitterend zomerweer begunstige- de het feest en deed de weelderige cos- tuums in de gulden zonnestralen glan zen en blinken, dat het een lust was. Voor het fraaie raadhuis „De Pauw" aan den Leidschen Straatweg, stelt de stoet zich tegen één uur op. Jacoba van Beijeren, gravin van Holland, Zeeland en Henegouwen, op een fraaien schimmel gezeten, gekleed in een prachtig costuum van velours d'Utrecht, werd voorgesteld door me vrouw Dresselhuys en haar gunsteling Henrick v. Wassenaer, burggraaf van Leiden, door Mr. J. J. Schokking. Omringd door ruiters, minstreels, valkeniers en pages, vormden deze hoofdpersonen het pièce de milieu van den optocht. Zij werden gevolgd door de luister rijke leden van het geslacht der Was- senaers. De vermaarde Floris van Borsselen, thesaurier van Holland, ontbrak niet en werd door den heer H. H. Dressel huys getypeerd. Te half twee stelde de stoet van meer dan 200 ridders, edelvrouwen, schildknapen, ruiters en speerdragers waarvan het meerendeel te paard, zich in beweging. Wassenaar en de omliggende plaat sen waren leeggestroomd om 't fraaie schouwspel te zien en overal langs de lanen en straten stonden de toeschou wers opgesteld. Bij den ingang van de Lange Kerk- dam riep een groot doek: „Welkom aan Jacoba van Beieren" toe en ston den eerezuilen met vlaggen van Was senaar en versierd met palmen en groen als hulde aan de vorstinne. Het was een ware zegetocht door 't dorp. Overal werd gevlagd en waren versieringen aangebracht. Wassenaar was volop in feesttooi er eere van het jachtfeest. Een tweetal muziekkorpsen, geheel in middeleeuwsch tenue gestoken, hield de feeststemming er in. Het vermaarde kasteel Oud-Wasse- riaer, thans een gevierd hotel, vroeger de zetel der heeren van Wassenaer, vormde het eerste deel van den jacht stoet. Gravin Jacoba was er de gast van haar gunsteling en dus had men de statievertrekken op vorstelijke wijze laten inrichten en was er een troon geplaatst voor de gravin. Tegen drie uur verzamelden zich hier vele genoodigden; we zagen er den burgemeester van Wassenaar, Jhr. Storm van 's Gravezande, den burge meester van Katwijk, Mr. Schokking, het Eerste Kamerlid, den heer S. van den Bergh, en voorts wethouders en leden van den Wassenaarschen raad. De terrassen van"het kasteel waren dicht bezet. Op het bordes wachtte de burge meester de aankomst van den stoet af, die zich hij aankomst geheel om den ingang poseerde, als hulde aan Jacoba van Beieren, die door Henrick van Wassenaer onder het spélen van het Wilhelmus tot voor den burgémees- ter, Jhr. Storm van 's Gravezande ge leid werd. Deze sprak haar geestig toe. Het was vervolgens een sprookjes achtig gezicht de schare edelen met hun vrouwen in schitterend brocaat- zijde en hermelijn om den troon van Jacoba van Beieren te zien paradee ren. Het was alsof men een der kleu rige prentjes uit een vaderlandsch ge schiedenis boek voor zich zag leven. Hier past een woord van hulde aan het uitvoerend comité: de heeren J. O. O. M. van Es, Dr. J. H. Plantenga, en D. T. Ruys, bijgestaan door den his toricus, den heer C. W. Wagenaar, als adviseur, voor de uitnemende wijze, waarop het deze episode uit onze ge schiedenis heeft weten te copieeren. Omstreeks vier uur verliet de vor stelijke stoet wederom het kasteel en toog door verschillende lanen naar huize „De Pauw", waar een défilé der edellieden plaats vond voor gravin Jacoba van Beijeren en den heer Hen rick van Wassenaar. De deelnemers aan het feest werden vervolgens officieel ontvangen door het gemeentebestuur, waarbij burge meester Jhr. Storm van 's Gravezande een toespraak hield. De Koningin Wilhelmina-vereeni- ging kan met trots op haar histo risch feest terugzien. Inbraak op de Prins Frederiklaan. Zondagavond omstreeks acht uur is ingebroken ten huize van den heer J. M. R. aan de Prins Frederiklaan 27. De bewoners waren een wandeling gaa n maken en van deze gelegenheid heb ben de inbrekers gebruik gemaakt om hun slag te slaan. Aan den zijkant van de villa verschaften zij zich toegang door middel van een beitel. Als buit na men de ongenoode gasten mee goud, zilver en juweeleu tot een waarde van ongeveer f3000. Sporen werden niet achtergelaten. De politie heeft een on derzoek naar de daders ingesteld. GEMENGD NIEUWS. Slaapt in oen blauwe slaapkamer. Er schijnt merkwaardig verband tusschen kleuren en slaap te bestaan, waarvan men in de praclijk meer gebruik kan maken dan tot nu toe gedaan werd, en hieraan dient nader de aandacht te worden ge wijd. De „Munchener Gesellschaft für Licht- sung" heeft op dit gebied bijzondere ver diensten en hierdoor werd aangetoond, dat door doelmatige keus der kleuren in het slaapvertrek verrassonde resultaten kunnen verkregen worden ten behoeve van een gezonden slaap. Den glasschilder was het niet onbekend dat zij. die langen tijd op kobaltblauw glas schilderen, onder het werken voor den ezel insliepen. Men heeft ook gebruik ge maakt van dezelfde werking, door geeste lijk onrustige menschen in ruimten te brengen, waar de wanden met blauw be hangsel zijn bedekt. De rustbrengende werking van d-e blauwe kleur moet bui tengewoon groot zijn, zoodat overspannen menschen spoedig veel kalmer worden, als zij gebracht wórden in eeh kamer met blauw doek behangen. Dit alles brengt er toe, dat het aanbeveling verdient, de slaapkamer blauw te behangen, niet met zwart, zöoals dikwijls gedacht wordt. De blauwe kleur brengt den geest in aange name, versterkende rust. Voor menschen, die aan slapeloosheid lijden, is het daarom dienstig, de wanden der slaapkamer een blauwe kleur te ge ven. Ook een blauwe lampekap werkt reeds gunstig voor het doen inslapen in het slaapvertrek. Daardoor wordt het ge bruik van slaapmiddelen onnoodig. Onder een autobus geraakt. Men meldt uit Harlingen: Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur arri veerde hier de autobus „Tabo", die een geregelden dienst onderhoudt van Frane- ker naar Harlingen, vice-versa, met pas sagiers. Er werd een juffrouw uit Den Haag door twee dames en een meisje van drie jaar afgehaald. Toen de passagiers waren uitgestapt, bloven de drie dames en het kind achter den auto staan praten, toen eensklaps de autobus achteruit reed en allen onder den auto raakten. De dame uit Den Haag werd ernstig aan het hoofd verwond, zoodat zij direct in het ziekenhuis moest worden opgeno men. De twee andere dames en het kind kre gen kwetsuren aan beenen en armen, doch konden per auto naar huis worden gebracht. Door dè politie wórdt een onderzoek in gesteld. Branden. Te Bornwird is de woning van den veehouder K. Woudstra een prooi der vlammen geworden. Er is zoo goed als niets gered. Alles was verzekerd. Te Oyera onder Princenhage brand de de landbouwschuur af van A. M. De geheele oogst, een benzinemotor en het gebouw gingen verloren. Treindief gearresteerd. Maandag j.l. kwamen met den ochtendsneltrein uit Holland twee dames met bestemming naar Luik. Te Maastricht moesten zij van rijtuig verwisselen en lieten haai* hand- tasch met geldswaarde in het rijtuig ach ter. Zoeken bleek vruchteloos, de hand- tasch was verdwenen. In den trein van 11 uur van Maastricht naar Heerlen had, volgens de „L. K." een reiziger plaats genomen, die door zijn ze nuwachtig optreden de aandacht trok van den hoofdconducteur. Medereizigers die te Valkenburg uitstapten, deelden mede gezien te hebben, dat de man geld uit een damesbeurs in zijn eigen portemonnaie stopte. Dit was voor den hoofdconducteur aanleiding om Valkenburg te verzoeken, te Heerlen politie aan den trein te ontbie den en een treinbeambte te gelasten toe te zien of door den man ook iets uit den trein werd geworpen. Bij aankomst te Heerlen bleek men een goede vangst gedaan te hebben: de bewus te handtasch werd gevonden onder de zit plaats van den dief. Pech. Dinsdagavond is van een zen ding zwartbont vee uit Dedemsvaart, be stemd voor de „Zwolland", bij een exem plaar een verdacht geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Dé veeartsenijkundige dienst heeft daar op al het vee, dat met dezelfde tram, waarin dit exemplaar zich bevond, ver voerd werd, geweigerd toe te laten. Hier door is een gedeelte van de inzendingen uit Dedemsvaart niet op de tentoonstel ling aanwezig. Motorongeluk met doodeltjken afloop. .Dinsdagmiddag om 6 uur heeft te Ma- rum een doodelijk motorongeluk plaats gehad. De 26-jarige J. Gozen, wonende al daar, begaf zich na afloop van zijn werk zaamheden te TJreterp naar huis per mo torrijwiel. Met een vaart van 80 K.M. vloog hij dicht bij zijn buis tegen een boom en werd vreeselijk verminkt opge nomen. De man, die nog teekenen van leven vertoonde, werd per auto van het Groene Kruis naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. Verkeersongeval. Dinsdagavond ruim half 7 zijn twee auto's op den hoek van de Nieuwe Kerkstraat en de 2e v. Leyden Gaelstraat te Vlaardingen tégen elkaar gereden. De eene auto reed in de richting van de haven, terwijl de andere uit de Nieuwe Kerkstraat, de 2e v. Leyden Gaelstraat wilde inrijden. Beide bestuurders hebben signalen gegeven, doch elkaar niet ge hoord, zoodat de wagens met flinke vaart tegen elkaar botsten. De auto's behoorden aan den heer v. d. V. uit Vlaardingen en aan de meelfabriek „de Maas", uit Rot terdam, welke bestuurd werd door de H. De auto van Van der V. werd zoo zwaar beschadigd, dat hij met een kraanwagen moest worden weggesleept. De andere auto. kreeg eveneens schade. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Beide auto's waren verzekerd. De heidebrand te Kaatsheuvel, Nader wordt nog omtrent den grooten heide brand te Kaatsheuvel gemeld dat, nadat de wind een meer gunstige richting had genomen de in de nabijheid van het vuur wonenden door opwerpen van een dam verder voortwoekeren van het vernielen de element in de richting hunner wonin gen w isten tegen te gaan. Het gelukte ten slotte de vlammen te dooven. Naar verluidt is de brand ontstaan, doordat op ontginningsterreinen de brand was ontstoken met het doel deze bebosch- te terreinen voor ontginning dienstbaar te maken, doch men kon niet verhinde ren, dat het vuur zich van daaruit voort plantte. Een watervliegtuig vermist? Gister avond werd uit Enkhuizen geseind, dat aldaar in den loop van den middag de beide watervliegtuigen nrs. 55 en OU wa ren gedaald en dat de inzittenden gerap porteerd hadden, dat een ander water vliegtuig op een afstand van 15 K.M. van Enkhuizen op zee gedaald was wegens een defect. v De schipper Hurch van Enkhuizen is daarop met zijn motorvaartuig E. H.' 26 vertrokken teneinde het vliegtuig binnen te sleepen. Hij heeft echter het toestel niet kunnen vinden en is gisteravond onverrichterzake te Enkhuizën teruggekeerd. Brand in een tabaksfabriek. Gister avond elf uur is brand ontstaan op de derde verdieping van de tabaksfabriek de Zeeman, firma A. v. d. Windt aan de Hoogstraat te Vlaardingen. Met de mo torspuit de zoogenaamde kleine vuurvre ter en verder brandweermateriaal werd het vuur aangetast. De brand is niet ontstaan op de derde doch op de tweede verdieping. Op den theezolder ging een groote partij thee, welke daar was opgeslagen in de vlam men op. Een daarnaast gelegen papier zolder vatte eveneens vlam, doch door het actief en tactvol optreden van de brand weer zal deze behouden kunnen blijven. De daaronder gelegen tabakszolders kre gen zeer veel waterschade, doch men heeft ook deze nog kunnen behouden. De brand werd bestreden met acht stralen. De be nedenverdiepingen van het pand kregen eveneens veel waterschade. Het geheele pand is op beurspolis verzekerd. De naast de tabaksfabriek gelegen klompenfabriek van de firma van Aken heeft veel water schade gekregen. De brandweer was de brand vrijwel meester, zoodat verdere uitbreiding van het vuur niet mogelijk bleek. Verschillende gemeentelijke autoriteiten waren op het terrein van den brand aan wezig. Inbraak in een school. Ongewenschte gasten zijn een openbare school aan de Linschotenstraat te Haarlem binnenge drongen en hebben uit een ongesloten kast ontvreemd witte reformstof, witte ka toen, witte keper, rose zephir, blauwe ze- phir, lessing, geel keper, een schortje, en een tafelkleedje. Wat men in een school al niet kan vin den 1 Een kei. In het Schoonebekerveen (Dr.) is een kei gevonden van zeer groote afmetingen, waarin eenige letters gebei teld zijn. Aan de gevolgen overleden. G. Dek kers, die te Haaren door een motorrijwiel werd aangereden en naar het Groot Zie- kengasthuis te Den Bosch werd vervoerd, is aan de gevolgen overleden. D. was gehuwd en vader van 6 kin deren. lijst van vestig:ng en vertrek. Gevestigd. Wed. M. A. AudierEerdbe©k en fam., Merelstr. 21; EL van Bakkum bloemist, 5de Binnenvestgracht 12;M. G. Bouwmeester, dienstb., Hoogl. Kei'k- graclit 24; W. J. C. DuzLnk, reparateur van parapluien, Caeciliastr. 55; F. A. HasselTimmermans, Caeciliastr. 55; X). van Heerde, Drie Octüberstr. 4Ia*> H. E. van der Heide, Nieuwstr. 2a; H. C. J. van den heuvel, Hoogewoerd 122; N. Klap, verpleegster, Acad. Ziekenh., A. Lens, landbouwerskn.. Ververste. 37', J. F. Metsch, fabrieksarb., Hyacinthen- straat 5; G. C. Perreyn, koopman, ,N. Rijn 49; A. Petie. staaidraaier, Schut- ibersteaat 5a; N. rotjeweid, Joubertstr. 21a: M. Prepeneit, huisjuifr., Hoogl. iKerkgr. 33; P. H. J. Rienks, acteur, fVisckmarkt 15; F. S. P. Schrijvers, Nieuwe Rijn 32; H. A. C. Swart, ver pleegster, Nieuw© iMare 19; wed. W. v. Bohemenvan Swieten, Thorbecke- straat 26; T. J. Timmer, dienstb., N. Rijn 95; J. Ujj, H. Rijndijk 202Dl L. G. vain Kaalte, M>erelste. 46; L. H. Reijnstra, étaleur, Morschweg 2; M. G. van Stijn, dieustb., Oude Singel 20; K. Vellinga, kanteorbed., Hoogewoerd 12a; P. J Voges, treinpoetser N. S., P. Huibertshof 8; A. Wehr, timmerman, v. Oldenbarneveldtstraat 16. Vertrokken. Wi.v d. Laan en fam., Leiderdorp, Dorpstr. 92c; P. J. H. Peeters en fafcn. Voorschoten, Leidscheweg 103; M. v. d. Wel, Valkenburg, Z.-EL, Straatweg 178; E. Mark, Apeldoorn, Sanatorium „Bergen Bosch"; L. Deméuy, Buda pest; L. H. G. Fosterling, DL; >A. y. LoonSchurink, Rotterdam, Jacob Lois- straat 9b; W. Giere en fam., Warmond, Heerengracht 361b; J. Kooien, Cura sao W.-O., Factory JL.W.1. mail; E.C. M. de Roorj, Oegstgeest, Pr. Hendrik laan 1; G. H. Mees, Rotterdam, West- plein 6; C. W. Vaar Paramaribo, Prin- clessestraat5 E. Wessling en fam., Amsterdam. Prinseneiland 105; H. P. v. Willigenburg, Leeuwarden, Emniaka- de N.Z. ioi* A. en E. Dormaar, Oegst geest, Pr. Hendriklaan 15: M. van der Bloanen tfefcn., Zoeterwoude. Vrouwen- weg 3Z A.O; I, Öber—Gkriati^aose, Amersfoort, Coornherllaan q; D. dc Vries en fam., Schiedam, Maasdam- scbestraat 16; G. Diepenbach en fam, Zoeterwoude, Vrouwemveg 37 A.G.; E. Hartman, Haarlemmerm er, lloofduovi), Kruisweg 123; C. W. Young. Amerika: G. Schmitz, Duitschland; J. Schuchhaul en fam., Amsterdam, Nieuwmarkt 20II; F. van der Meer en fam., Den Haag, Indigostr. 91; J. Fasseur en fam., Haarlem,Maas str. 34; A. G.WI v. Hei ningen, Arnhem, Molenbeekstr. 26; W. v. Heiningen en fam., Den Haag, a. boord „Concurrent", Z.-O. Buitensingel; W. Beriee, Hilversum, Koningsstr. «09; M. S. C. Both. Amsterdam, Oude IJs- selstraat 30II; II. Haae.vindus, Rotter dam, Gatlïa. Beersmansstr. 86; A. Blus- sé van Oud-Alblas. Dordrecht, Wol we vershaven 17; P. H. Mooi.i eu fam., N.O. IndiëM. C. van G ess el/ Voorschoten, Voorste. 16; B. Boogert Dippe, Dor drecht, Steeg over Sloot 29 rood; M. J. Libot, Den Haag, Sportlaan 101J. J. Breedeveld en fam, Oversell ie, Vij\ er- laan 8; A. Huygens. Koudekerk, 'Wijk A04: A. Mak, Rotterdam, Kr. Zandweg 87; A. C. van Hengel, Den Haa<* Ant. XKiijc.kstr. 130; J. Mulder, Eindnoven, Tulpstr. 22; P. D. Lehniann, Den Haag, Plaats 9a; J. Florijn, Deti Haag, L. Beestenmarkt 9; A. JV1. Zandwijk, voor schotelt Voorstr. 37; A. Hageman, Alk maar, Burg. Bosstr. 20; J. M. van den Bogaerd, Antwerpen, Old Tower Hotel, To rf brugs. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 5 Sept. Heden aangefco- men aan den rijksafslag 22 stoomtrei- lers en 29 kustvisscliers. De prijzen waren: tarbot 21.5090, griet 2560, beide per 50 Kg.; groote tong 2.602.90, middel tong 1.852.60, kleine tong 1.601.80, alles per Kg.; groote schol 5667, zetschol 3241, kleine schol 5.5030, schar 4.4017, tongschar 4751, alles per kist van 50 Kg.; rog 16.5025 per 20 stuks; vleet 0 63—3.50 per stuk; pieterman poon tjes 224, groote schelvisch 3237, middel schelvisch 2226, kleinmiddel schelvisch 1318.50, kleine schelvisch 3.6011, alles per kist van 50 Kg.; kabeljauw 36—56 per kist van 125 Kg.; groote gullen 1318, kleine gullen 6.50 12.50, beide per kist van 50 Kg. leng 0 501.50, heilbot 8.4050.40, beide per stuk; wijting 62.90, makreel 1020, beide per kist van 50 Kg.; koolvisch 0.70—0.80, kreeft 0.501.40, zalm 5.30— 7, alles per stuk. Van de IJmuider stoomtreiiers kwamen er heden 22 aan den afslag. De besommingen waren: IJM 41 met f 1823, IJM 54 met f 1584, IJM 165 met f 2018, IJM 23 met f 1458, IJM 67 met f 2037, IJM 385 met f 2372, IJM 161 met f 1967, IJM 29 met f 1534, IJM 126 met f 2015, IJM 159 met f 1958, IJM 18 met f 4091, IJM 12 met f 1917, IJM 190 met f 4349, IJM 180 met f 2088, IJM 52 met f 1919, IJM 150 met f 2827. IJM 73 met f 2823, IJM 90 met f 2971, IJM 59 met f 6303, IJM 71 met f 1344, IJM 482 met f 3742 en IJM 104 met f 1574. Van de versch haringvisscherij kwam heden hier binnen de Engel- sche stoomlogger L.T. 1157 met 164 manden versche haring. De gisteren binnengekomen L.T. 373 besomde f 1684 De van IJsland binnengekomen stoomtreiler Oden IJM 168 besomde heden nog aan gezouten visch f 2787. In de week van 30 Augustus tot en met 5 dezer zijn te IJmuiden aan oen rijksviscii^:. 'rr aangevoerd 921.995 Kg. Noordzeetreilvisch, 16.450 Kg. IJs- landsche versche visch, 7850 Kg. en 80 ton IJslandsche gezouten visch, 1191 kantjes pekelharing en 2965 kisten versche haring. De totaalopbrengst bedroeg f 282.328. Scheepstijdingen. holland—amerika-lijn. F.DAM, R'dam n. New-Orleans, 5 te Antwerpen. LEERDAM, 4 v. R'dam te N.-Orleans. BURGERDIJK, Philadelphia n. R'dam pass. 4 Scilly. NOORDERDIJK, Vancouver n. R'dam, 3 te Los Angeles. LOCHGOIL, R'dam n. Vancouver, 1 van Cristobal. KINDERDIJK, R'dam n. Vancouver 4 van Cristobal. holland—afrika-lijn. JAGERSFONTEIN (uitr.) 3 v. Pt. Natal NIAS (thuisr.) 4 v. Lor Marques. KLIPFONTEIN (uitr.) 5 te East London MELISKERK (uitr.) 3 te Tanga. GIEKERK (thuisr.), 4 v. Dar-es- Salaam. holland—west-afrika-lijn. IJSTROOM, 3 v. R'dam te Hamburg. CERES (thuisr.) 5 te Lagos. DELFLAND (thuisr.) 5 te Sapele. FAUNA (uitr.) 3 v. Bordeaux. kon. hollandsche lloyd. ORANIA (uitr.) 4 v .Santos. ZEELANDIA (thuisr.) 4 v. Lissabon. rotterdamsche lloyd. SIBAJAK (uitr.) 5 v. Suez. BLITAR (uitr.) 5 te Antwerpen. MODJOKERTO (thuisr.) 5 v. Port Said. DJAMBI (uitr.) p. 4 Finisterre. TJERIMAI (uitr.) 5 v. R'dam. stoomvaart mij. „nederland". SAPAROEA (uitr.) 4 v. Suez. MANOERAN (uitr.) 5 v. Pt. Swettenh. RIOUW (uitr.) 5 te Batavia. P. C. HOOFT (thuisr.) 5 v. Batavia. SOEMBA, 5 v. A'dam n. Hamburg. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 4 van Algiers. KAMBANGAN (thuisr.) 3 te Singapore kon. paketvaart mij. GENERAAL VAN GEEN, R'dam n Batavia, 4 v. Suez. NIEUW-ZEELAND, 3 v. Batavia te RriahfLnA^

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6