CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dii nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9«« JAARGANG DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1928 NUMMER 2533 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents alhier, als opvolger van jhr. De G'ijse- laar. V Allereerst verdraagzaamheid? „Allereerst verdraagzaamheid" met een vraagteeken. De uitspraak is van het Liberale Handelsblad. Maar wij plaatsen het vraagteeken. Het Handelsblad is van meening, dat de Kerkeraad der Chr. Geref. Gem. van Amsterdam-West niet alleen on- practisch handelde, maar ook verre overschreed de toelaatbare grens voor den Christelijken geest gesteld, die al lereerst zich in verdraagzaamheid moet uiten. Deze Kerkeraad heeft den moed gehad zich tot Hare Majesteit de Koningin te wenden, met een uiting van leedwezen over het feit, dat H. M. de Olympische Spelen op Zondag met haar tegenwoordigheid eerde en de prijzen uitdeelde. „Wij laten ieder gaarne vrij zoo zegt het blad in zijn idee van Zon dagsheiliging. Indien men een be perkten Zondagsdienst wenscht voor treinen en trams, kunnen wij ons begrijpen, dat dit gevraagd wordt terwille van de Gereformeer de beambten, wien het gedwongen werken op Zondag tegen de borst stuit, al kan in de practijk bun wensch ook niet vervuld worden. Maar wij eischen dan toch ook voor andersdenkenden de vrijheid op om hun handelingen zoo in te richten als zij zelf willen, in de week en op Zondag, in de eerste plaats voor het Hoofd van den Staat, dat dien dag de hooge taak, het land te vertegen woordigen, zoo vorstelijk vervulde, zoowel tegenover de groote binnen- landsche sportwereld, als tegenover het geheele buitenland. Geen gere formeerde behoefde tegenwoordig te zijn en geen der aanwezigen kon zich dus gekrenkt voelen. En den afwezigen ging het niets aan. Nie mand heeft hun belet, dien dag in allen vrede ter kerke te gaan trouwens, op Zondagochtend was het Stadion gesloten en niemand heeft hun gezegd op welke wijze zij verder den wekelijkschen rustdag moesten gebruiken. Wij nemen gaarne aan, dat deze protestanten meenden hun plicht te doen door openbaar het Hoofd van den Staat te verwijten, dat dit niet was als zezelf. Maar het resul taat is verdrietig voor den Chris telijken geest in Nederland". Hebben wij niet het recht om bij den eisch „allereerst verdraagzaam heid" een vraagteeken te stellen? Wanneer wij zeggen, dat ons stads- plantsoen voor alle ingezetenen is en dat zich ieder daarin vrij kan en mag bewegen, dan spreken wij daarmede een waarheid uit die ieder onmiddel lijk toestemt. Maar die vrijheid is er geen om aan ieder ingezetene zijn plantlust, of spitlust, of rijlust, of welke andere particuliere liefhebberij men ook moge heben, in dat park te doen botvieren. Neen daarvoor is dat park niet. De vrijheid is er beperkt men moet het park gebruiken op de wijze waarvoor het gesteld is. Het staat niet aan ons, dat te bepa len, ook al hebben wij als lid van de gemeenschap on9 als deelgenoot in het bezit van dat park te beschouwen. Welnu, mogen wij niet met evenveel recht vragen of de dag des Heeren niet op dezelfde wijze ons bezit is? Wij hebben niet het recht om op dien dag onze neigingen bot te vieren. Wij zijn vrij om dien dag héél veel te doen wat ook ons gemoed kan streelen, maar wij mogen het karakter van den dag niet aantasten. Helaas, dat nooit door een vrijzinni ge van welke schakeering ook, dat coit zal worden erkend. Niet allereerst verdraagzaamheid, maar allereerst gehoorzaamheid. Ge hoorzaamheid door ieder. STADSNIEUWS. PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen, stelt H. K. H. Prinses Juliana zich voor, om het no vicaris van de vrouwelijke studen ten mede te maken. Jhr. Mr. Dr. N. C. DE GIJSELAAR. Naar het Leidsche Corr. Bureau verneemt, heeft jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar het voornemen te kennen gegeven, binnenkort als lid van de Eerste Kamer te bedanken. GEDENKSTEEN JOHN ROBINSON. Naar wij vernemen zal Zaterdag bij de onthulling van den gedenksteen van John Robinson in de Pieterskerk alhier de Amerikaansche gezant, de Hon. Richard M. Tobin, een rede hou den. INTERN. ARTSENCURSUS. De tweede internationale artsen cursus in dit jaar over allergische ziekten, welke, zooals reeds is gemeld, omstreeks half September onder lei ding van prof. Storm van Leeuwen zou worden gehouden, is vastgesteld op 15 en 16 dezer. R. K. BOND VAN MELVEE- HOUDERS. Onder voorzitterschap van den heer J. C. Paardekooper vergaderden gister morgen in „Amicitia", Westeinde te 's Gravenhage de kringen Den Haag Rotterdam en Leiden van den R. K. bond van Melkveehouders, ter bespre king van den melkprijs. De notulen van de vorige vergade ring werden goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat van den Zuid Hollandschen Melkhandel 'n schrijven is ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat hij bereid is, na de verhooging met 1 cent per 1 Septem ber, met ingang van 7 September den melkprijs met nog cent te verhoo- gen. Moeten de melkveehouders hierme de genoegen nemen, of moet nog actie gevoerd worden om dien halven cent verhooging ook met 1 September te doen ingaan, vroeg de voorzitter. De vergadering meende, dat het niet de moeite loonde, om voor die zes da gen nog actie te gaan voeren. Besloten werd onder protest de hal ve cent verhooging met ingang van 7 September a.s. tot 1 October te aan vaarden en niet tot staking der melk- levering over te gaan. De verhooging sedert 1 September zal dus in totaal 1M cent bedragen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. H. B. S. VOOR MEISJES. Voor het toelatingsexamen tot de H. B. S. met 56-jarigen Cursus voor Meisjes aan de Garenmarkt is alsnog geslaagd Johanna D. Langhout, leer linge 'van de Geref. School voor L. O., Hoogl. Kerkgracht, alhier. CURATOR UNIVERSITEIT. Naar wij vernemen, zal jhr. li. A. van Kurnebeek, commissaris cier Koningin in Zuid-Holland, v.'oi'den benoemd tot curator der Universiteit VERSLAG OPENBAAR SLACHT HUIS. Aan het heden verschenen verslag omtrent het openbaar slachthuis en den Keuringsdienst van vee en vleesch over het jaar 1927, ontleenen wij het volgende: In de samenstelling van de Commis sie van Beheer kwam in zooverre een wijziging, dat het lid, de heer J. Wil brink, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te ko men, in de Raadszitting van 6 Sep tember werd vervangen door den heer J. A. van der Reijden. Groote uitbreidings- of verniewings- werken kwamen in het afgeloopen jaar aan het Slachthuis niet tot stand. Bij het opmaken van dit verslag werd door den Gemeenteraad echter reeds besloten, om over te gaan tot uitbreiding van het keuringslokaal, en tot den böuw van een nieuwe garage en een verkooplokaal voor voorwaarde lijk goedgekeurd vleesch. Door een en ander zal in een dringende behoefte worden voorzien. Het groote plan om te geraken tot een belangrijke vergrooting van het koel- en voorkoelhuis, eventueel met een daaraan te verbinden vriesruim- te, heeft nog geen vasten vorm gekre gen. Zoowel de daaraan verbonden kosten, alsmede de vraag, op welke wijze dit belangrijke vraagstuk zal die nen te worden opgelost, waren oorzaak dat nog geen ontwerp kon worden in gediend. Ook in het afgeloopen jaar bleef 't slachthuisbedrijf in omvang toenemen Het aantal slachtingen overtrof weer belangrijk dat van het vorige jaar. Dit moge uit de volgende cijfers blijken. In 1927 werden aan onze inrichting geslacht 34648 dieren, tegen 30769 over 1926. Slachtingen voor export naar het buitenland hadden niet plaats. Des te meer verheugt het echter, dat ten behoeve van de hier ter stede gevestigde fabrieken van verduur zaamd vleesch het aantal slachtingen zulk een belangrijke vooruitgang ver toont. Met name werden voor dit doel over het afgeloopen jaar 14600 varkens geslacht, tegen 11808 stuks over 1926. Vergelijking met de cijfers over '26 doet voorts zien, dat in de rubrieken koeien, nuchtere kalveren en varken een belangrijke toename is te consta- teeren, terwijl het aantal schapen aanmerkelijk is achteruit gegaan. Dit laatste houdt waarschijnlijk ver band met de stijging der prijzen, in verband met de export-invloeden. Het grooter aantal geslachte runderen vindt o.a. verklaring in het feit, dat het verbruik van bevroren vleesch al lengs afneemt. Het minder groote prijs verschil dan vroeger tusschen het bui- tenlandsche in inlandsche vleesch, speelt hier een overwegende rol. Het grootste aantal slachtingen op één dag bedroeg voor runderen 43, voor kalveren 64, voor paarden 14 en voor varkens 169. Wat de vee- en vleeschkeuring be treft, werd in het afgeloopen jaar in het bijzonder aandacht gewijd aan den toestand van de slagersbedrijfsloka- len te Leiden en in de bij onzen Keu ringsdienst aangesloten buitengemeen ten. Teneinde een spoedige uitvoering te dien opzichte van de wettelijke bepa lingen zooveel mogelijk te bevorderen, werden na onderzoek ter plaatse Ie waargenomen gebreken, respectieve lijk de aan te brengen verbeteringen, aan de belanghebbenden schriftelijk medegedeeld. Over het algemeen had dit het ge- wenschte succes. Alleen moest bij som migen, die, om welke reden ook, eenig uitstel hadden gevraagd, nu en dan op spoed worden aangedrongen. Op een enkele uitzondering na, mag worden geconstateerd, dat aan 't eind van 1927 de hier bedoelde lokalen, als slagerswinkels, werkplaatsen, zoute- rijen, enz., aan de gestelde eischen voldeden. Dat de keuring vooral ten platten- lande hier en daar nog te wenschen overliet, bleek weer herhaaldelijk bij het onderzoek van te Leiden ingevoerd vleesch. Ofschoon de Vleeschkeurings- wet feitelijk niet toelaat, dat dit vleesch bij invoer in een andere ge meente, anders dan op bederf wordt onderzocht, moest niettemin, wegens het aantreffen van ziekelijke afwijkin gen, die blijkbaar hij de eerste keuring over het hoofd waren gezien, nu en dan, op die gronden tot afkeuring wor den overgegaan. In verband met het feit, dat verschil lende belanghebbenden in de meening verkeerden, dat ingevoerde vleesch- waren in blik niet ter keuring behoe ven te worden aangeboden, werden maatregelen genomen, om naleving van de verordening op dit punt zoo veel mogelijk te bevorderen. De daarbij ondervonden tegenstand leidde tot het opmaken van tal van processen-verbaal. Ten einde zooveel mogelijk aaii de bezwaren van de winkeliers en fabri kanten tegemoet te komen, zal in dien zin een wijziging van de voorschriften worden overwogen, dat voortaan niet alle blikken meer voor de keuring be hoeven te worden geopend. In de buitengemeenten vormde het groote aantal noodslachtingen weder om het zwaartepunt van den dienst. Op oogenblikken van groote drukte moest, meer nog dan 't vorige jaar, van de hulp van den adjunct-directeur worden gebruik gemaakt. Toch kwam een groote verbetering tot stand door de oprichting van de z.g.' noodslacht- plaatsen in de buitengemeenten. Zoo wel uit hygiënisch oogpunt, als met het oog op de belangen van den dienst zijn dit buitengewoon nuttige inrich tingen. Immers hierdoor wordt bereikt dat de dieren in een goed ingericht lo kaal worden afgeslacht en gekeurd en 't voor de consumptie geschikt bevon den vleesch onder hygiënisch gunstige omstandigheden wordt bewaard. De keuringen op de boerderijen zijn daardoor komen te vervallen, even eens grootendeels de bezoedeling van den bodem aldaar, en het gevaar, dat de voor de keuring belangrijke orga nen verdwijnen. In één opzicht levert de nieuwe toestand echter ernstige moeilijkhe den op. Met name heeft de geschetste centralisatie van de noodslachtingen ten gevolge, dat de afgekeurde dieren die voorheen bij de eigenaars op de hoeve werden begraven, thans groo tendeels nabij de noodslachtplaatsen moeten worden geborgen. De hier be doelde begraafplaatsen zijn dan ook overvol. Het behoeft nauwelijks be toog, dat de buitengemeenten met groot verlangen naar de oprichting van een destructeur uitzien en met bekwamen spoed op het afsluiten van een contract met de Ned. Thermo-Che- mische Fabrieken bij Leiden aandrin gen. Van hetgeen aan het Openbaar Slachthuis werd afgekeurd, zoomede omtrent de redenen, die daartoe heb ben geleid, wordt een overzicht gege ven op een 8-tal als bijlagen toegevoeg de staten, terwijl een soortgelijk over zicht van het voorwaardelijk goedge keurde vleesch wordt gegeven. Ook met betrekking tot den buitendienst zijn overeenkomstige gegevens neerge legd in een drietal staten. Wegens overtreding van de Veror dening op het gebruik van het Open baar Slachthuis werden opgemaakt 11 processen-verhaal, waarbij in 8 geval len veroordeeling plaats had, terwijl in drie gevallen een schikking werd getroffen. In de buitengemeenten werden ter zake van overtreding van den Vleesch keuringswet opgemaakt 12 processen- verbaal, alle door ambtenaren van den Keuringsdienst, met het volgende re sultaat. Veroordeeling had plaats in 8 geval len ,in 1 geval werd een schikking ge troffen, terwijl in drie gevallen na de veroordeeling appèl werd aange- teekend. Met betrekking tot de financieele uitkomsten van het bedrijf worde op gemerkt, dat uit de overzichten van de baten en lasten en balans en ver lies- en winstrekening blijkt, dat het afgeloopen exploitatiejaar alleszins gunstig is te noemen. Hiertoe heeft vooral ook medegewerkt het feit, dat de verlaging der tarieven op een later tijdstip in werking is getreden, dan bij het ontwerpen der begTooting was gedacht. Het voordeelig saldo van het Open baar Slachthuis, te storten in de ge meentekas bedroeg 34436,02 (ge raamd was 27200), dat van de ijsfa briek 15563,98 (geraamd was 18800 gulden). JUBILEUM. Don 15den September a.s. hoopt de heer A. van Hoven, koster der Geref. Kerk aan de Oude Vest, te mogen her denken 12Yi jaar als zoodanig werk zaam geweest te zijn. SPRING NIET OP DE RIJDENDE TRAM I Gisterenavond wilde op het stations emplacement alhier de 27-jarige sla ger B. Dolle uit Zoeterwoude op de in beweging zijnde electrische tram naar Katwijk springen. In zijn haast drong het niet tot heüi door. dat hij zich aan den linkerkant bevond, waar de toe gang tot het tramrijtuig is afgesloten. Hij is toen komen te vallen en met zijn hoofd tusschen d© tram en een hek terecht gekomen. Ernstig gevfond is bij naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Bij de politie zijn inlichtingen te hekomen omtrent een heerenrijwiel, dat onbeheerd op de Hoogl. Kerkgr. is aangetroffen. BINNENLAND. HOFBERICHT. Naar aanleiding van een daarom trent verspreid bericht, wordt mede gedeeld, dat noch H. M. de Koningin, noch Prinses Juliana aanwezig zul len zijn bij de plechtige overdracht van het gerestaureerde kerkglas te Gouda in 1567 door Prins Willem van Oranje geschonken op Woens dag 19 September e.k. Daarentegen zal wel Z.K.H. de Prins, die eere-voorzitter is van het eere-co- mité te dezer zake, bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. TENTOONSTELLING ZWOLLAND. Prins Hendrik heeft bericht, dat hij wederom de tentoonstelling Zwolland zal bezoeken Vrijdagmiddag drie uur, ter gelegenheid van het concours hip- piqe. Dinsdagavond is een maaltijd gehou den voor de voorzitters en secretaris sen der talrijke commissies, keur meesters, enz. van de tentoonstelling Zwolland, waarbij tevens aanzaten de commissaris der Koningin in Overij- sel, Mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, en de burgemeester van Zwol le. Mr. Dr. I. A. van Roijen. In zijn tafelrede wees de voorzitter R. G. A. Z. baron van Haersolte, op de groote heteekenis van het vereeni- gingswezen tot goede voorlichting van den landbouw; tevens schetste hij het ontstaan der Zwolland. De Commissaris der Koningin wenschte den voorzitter geluk met zijn benoeming tot officier in de Oranje- Nassau-orde. Na den maaltijd werd een vertoo ning van de Bruiloft van Kloris en Roosje gegeven in de open lucht. CHRIST. WERKGEVERSVEREEN. Gisteren werd te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Chr. Werkgeversver- eeniging in Nederland, onder presi dium van'den heer F. L. v. d. Bom, al daar. De morgenvergadering, die voor de pers niet toegankelijk was, was geheel gewijd aan huishoudelijke zaken. De jaarverslagen van secretaris en pen- Binnenland. Prinses Juliana zal den groentijd der Leidsche studenten meemaken. De koninklijke familie te Zwolle. De Oranjefeesten in de dorpen om Leiden. De jaarvergadering der Chr. Werk gevers-Vereeniging. Buitenland. Rede van Minister Beelaerts van Blokland ter Volkenbondsvergadering. Het aangekondigde onderhond tus schen Hermann Müller en Briand heeft gisterenavond plaats gehad. De begrafenis van minister Boka- nowskL De Fransche ministerraad besloot tot instelling van een luchtvaart-mi nisterie. Overstroomingsramp in Korea. ningmeester, de heeren mr. H. H. Ste- neker van Amsterdam en B. van Ees* teren van s-Gravenhage, werden goedgekeurd en laatstgenoemde gede chargeerd voor zijn beheer. De aftre dende bestuursleden, de heeren J. F. II. Spier van Amsterdam en Jurriëns Veldkamp van Groningen werden her kozen. Tenslotte werd een vertrouwe lijke bespreking gevoerd over het con cept-program van actie. Na rondvraag werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Te half drie ving de openbare jaar vergadering aan. De voorzitter, de heer F. L. v. d. Bom, hield een ope-, ningsrede, waarin hij de eigen doel stelling der vereeniging nog eens aan gaf en opwekte om onder Gods zegen verder te gaan tot verwerkelijking van het ideaal. Hierna refereerde de heer A. Reyers, notaris te Rotterdam over „De econo mische beteekenis van Ned.-Indië voor ons land", waarop eenige discussie volgde. Te 5 uur ontving het gemeentebe stuur van Amsterdam in de Koop mansbeurs de algemeene vergadering, waarbij over en weer enkele vriende lijke woorden gewisseld werden. Te half zeven vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in het gebouw der Amsterdamsche Maatschappij voor Jongemannen, waarna om half negen een reünie volgde voor de leden met hun dames. Heden wordt onder leiding van ir. F. L. v. d. Bom Jr., ingenieur bij de Zuiderzeewerken, een excursie naar deze werken gemaakt via Medemblik er. Volendam. EX-GOUVERNEUR BRANTJES. Naar het Huisgezin uit Den Haag verneemt, zal de gewezen gouverneur van Curasao, Mr. N. J. L. Brantjes, die op weg is naar Nederland, wor den benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht. I HAAGSCH GERECHTSHOF. Bij den aanvang van de strafzitting van het'Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren mr. Bekker eenige woorden van gelukwensch tot het Hof gesproken. Spr. merkte op, dat het een herdenkingsdag was, aangezien dien dag de eerste strafzitting wordt ge houden na het 500-jarig bestaan van het Hof. Toevallig had spr. een boek in handen gekregen, waarin wordt ver meld, dat op 3 Juni 1428 het Hof van Holland werd ingesteld, welk Hof op 18 Augustus 1428 met zijn werkzaam heden aanving. Aangezien dit feit op dien dag onopgemerkt is voorbij ge gaan, wenschte spr. thans het Hof met dit jubileum te complimenteeren. De president, jhr. mr. von Weiler betuigde voor deze woorden zijn er kentelijkheid, ofschoon hij er bij moest opmerken, dat de juistheid der door mr. Bekker gereleveerde data be twisting onderhevig is. Daarna werd met de gewone werk zaamheden voortgegaan. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Ip de week van 26 Augustus tot en met 1 September zijn in ons land aan gegeven 32 gevallen van buiktyphus, waarvan 6 in Haarlem, 3 in Rotterdam, 3 in Kerkrade. 2 in Amsterdam en 2 in Maarssen, verder 298 gevallen van roodvonk, waarvan 133 in de provincie Zuid-Holland en 51 in Rotterdam, 17 in Leiden en 10 in Groningen, voorts 46 gevallen van diphtheritis, 5 van nekkramp en 3 van besmettelijke kin derverlamming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1