DAG-AGENDA. Vrijdag 7 Sept, 's av. acht uur. Pie terskerk: Wijdingsavond. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 Sept. tot en met Zondag 9 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31. Telef. 1313. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een kortstondige zitting, »e Volkenbondsvergadering heeft gistermiddag slechts een kortstondige bijeenkomst, welke nog niet één uur duurde, gehouden. ij het begin der zitting deelde de voorzitter Zahle mee, dat de verkie zing van een plaatsvervanger voor Basset Moore als lid van het Interna tionale Hof voor dezen middag vast gesteld was. Verder las Zahle een brief voor van de Chineesche delegatie, waarin deze, onder verwijzing naar de nieuwe op democratischen grondslag gevestigde regeering en naar de oude cultureele beteekenis van het Chineesche Rijk, de wederverkiezing van China tot lid van den raad verlangt. Toen daarna de algemeene discus sies zouden moeten beginnen, moest de voorzitter mededeelen, dat nog geen enkel spreker zich had laten in schrijven, dat het hem ondanks ver schillende bemoeiingen nog niet ge lukt was, een gedelegeerde bereid te vinden, om het debat te openen. Wel is waar kon men toen verschil lende gedelegeerden een document, dat klaarblijkelijk hun ontwerp-rede was, zien doorbladeren, maar allen vonden blijkbaar, dat de laatste punt jes nog niet op de f s waren gezet, of wilden uit anderen hoofde niet met het debat beginnen, zoodat Zahle niet anders doen kon, dan de vergaering naar huis zenden. De voorzitter Zahle verklaarde bo vendien, dat de vergadering op heden niet zou plaats vinden, indien hij gis teravond niet een voldoende aantal sprekers op do sprekerslijst had gekre gen. Briand en Müller Het onderhoud tusschen den Duit- schen rijkskanselier Müller en den Franschen minister van buitenland- sche zaken Briand, ter inleiding van de besprekingen over het Rijnland- vraagstuk is vastgesteld op heden middag. Het gesprek zou plaats hebben in het verblijf van de Fransche delegatie, te Genève. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG Egypte's toetreding. Het Egyptische antwoord op de uit- noodiging der Vereen. Staten, om toe te treden het Kelïogg-pact tegen den oorlog, zegt o.a., dat de Egyptische regeering overtuigd is, dat zij de wa re gevoelens van de Egyptische natie weergeeft, wanneer zij verklaart, dat zij zich gelukkig acht haar volle goed keuring te kunnen hechten aan het edel doel van het pact. De Egyptenaren, zegt de nota ver der, zijn van nature een vredelievend volk en de verde is een noodzakelijk heid voor het bestaan van Egypte. Daarom verklaarde de Egyptische regeering zich geheel en al eens met het pact, in de bewoordingen, waarin het te Parijs onderteekend is, zonder dat deze toetreding beschouwd wordt als een aanvaarding van welke reser ves ook, die ten aanzien van het pact gemaakt zijn. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN CHAMBERLAIN. Hij treedt niet af. Chamberlain treedt nog niet af; al thans is gisteren bekend gemaakt, dat de geruchten, als zou Austen Cham berlain niet meer op zijn post terug- keeren, volkomen onjuist zijn. Wel moet met de mogelijkheid re kening worden gehouden, dat Sir Aus- ten niet zoo spoedig hersteld zal zijn. Als hij zich bij zijn terugkomst, die voorloopig op 5 November bepaald blijft,nog niet tegen zijn zware taak opgewassen zou gevoelen, zou hij ech ter ook niet plotseling aftreden, maar de algemeene verkiezingen van Mei afwachten, die, ook als de regeering gehandhaafd blijft, toch groote veran deringen in het Kabinet zullen tenge volge hebben. DE ZONNIGE ZOMER. De zonnigste sinds 1911. Groot Brittannië heeft dit jaar den zonnigsten zomer sinds 1911, wordt uit Londen gemeld. In Londen zijn in de laatste dri& maanden 702 uren zonneschijn opge- teekend, tegenover 460 in de overeen komstige maanden van het vorige jaar. HET BRITSCHE VAKVEREENIGINGSCONGRES Debat over de werkloosheid. Op het vakvereenigingscongres te Swansea is gisteren een debat over de werkloosheid gevoerd. Geëischt werd een uitkeering van 20 shilling voor een gehuwd man, on verschillig van welken leeftijd, met 10 shillings voor de vrouw en twee shillings voor elk kind. Een voorstel van Bromley van de spoorwegmannen om de lidmaat schapsbijdrage voor jeugdige personen te verlagen, zoodat de achteruitgang van het aantal leden zou ophouden werd met geringe meerderheid aange nomen. In zijn toelichting zeide Bromley, dat „minder vakvereenigingen,maar meer leden" de eisch van het oogen- blik was en men moest het vooral den jongeren leden, van welke de toe komst afhing, financieel niet te be zwaarlijk maken. Het Britsche congres nam voorts met overweldigende meerderheid een motie aan tot zuivering van de vak beweging van het communistische element. DE WERKLOOSHEID IN DE VEREENIGDE STATEN. Drie millioen werkloozen. Op het congres te Springfield (Illi nois) heeft de secretaris van den A- merikaanschen Arbeidersbond, Mor- risson, verklaard, dat op het oogen- blik in de Vereenigde Staten 3.000.000 arbeiders werkloos zijn tengevolge van de steeds toenemende rationali seering van den arbeid. MISLUKTE AANSLAG OP EEN D-TREIN IN DUITSCHLAND. Geen schade. Volgens mededeeling van de pers- afdeeling van de spoorwegdirectie, af- deeling Koningsbergen-Matheninken bij kilometerpaal 426.5 drie hoopten steenen op de buitenste rails van. het spoor gelegd, even voor de D-trein 56, die te 8.17 uur van Koningsbergen was vertrokken, deze plaats moest pas- seeren. De trein reed evenwel over de hin dernis heen, en verbrijzelde de stee nen. Er is geen schade veroorzaakt. Voor het aanhouden van den dader heeft de spoorwegdirectie een beloo ning van 300 Mark uitgeloofd. GEVAARLIJK UITSTAPJE. Beleediging van Mussolini. De Parijsche Journal meldt uit Gre noble, dat een Fransche postambte naar bij een uitstapje naar den groo- ten St. Bernhard, aangehouden is we gens beleediging van Mussolini, door een Italiaansclie rechtbank tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tengevolge van een stap van den Franschen consul-generaal te Turijn heeft hij echter gratie gekregen. KORTE BERICHTEN. Na de begrafenis van Bokanows- ki vond heden te Parijs een minister raad plaats ter bespreking van de op volging van den overleden minister en van de crisis der Fransche luchtvaart. Door een zwaren brand op Malak ka zijn 8C0 personen dakloos. Aan een Amerikaansche dame is in een hotel te Biarritz een bedrag van 600.000 frcs en voor 15 millioen frcs aan juweelen ontstolen. Bij de onlusten te Garaghpoer in Br. Indië, zijn 11 personen gedood en 40 zwaar gewond. Bij een orkaan in het Krimgebied zijn alleen te Sebastopol 7 personen gedood. Briand zou aan den Oostenrijk- schen bondskanselier Seipel te kennen hebben gegeven, dat aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland een gevaar oplevert voor den vrede. De opheffing der militaire dicta tuur in Mexico zou aanstaande zijn. Joego-Slavië heeft door zijn ver tegenwoordiger te Tirana protest laten aanteekenen tegen het feit, dat Ach- med Zogóe zich heeft laten uitroepen tot Koning der Albaniërs in plaats van tot Koning van Albanië. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. De Raad dezer gemeente zal ver gaderen op a.s. Vrijdag, u.m. te 7 .uur. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. om aan de provincie een jaarlriksch'e bijdrage van ïóoo,— per K'.M. te veyleenen in de onderhoudskosten van den nieuw aan te leggen weg l^ngs de Oostzijde van de Gouwe, van Gouda naar .Gouwsluis. 2. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een subsidie ad f 300,aan de Alphensche Burgerwacht voor hei- tekort in de onderhoudskosten van de schietbaan. 3. Voorstel van B. en W. inzake het ladres van H. O. M. van den Bosch, waarin de aandacht wordt gevestigd op den toestand van de Rijnkade en /Koekebakkersteeg. 4. Voorstel van B. en W,. om in', tei trekken de beschikbaarstelling yan grond jn „Hazeveld" voor de stichting van een Nijverheidsschool. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een percesl bouwgrond aan de Zaalbergstr., aan de fa.W. van der Bijl q.q. 6. Voorstel van de .Commissie voor het ontwerpen van strafs e,'ordeningen tot aanvulling van de Algem .ene Politic verordening. 7. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemce .t; beg rooting, dienst 1928. 8. Voorstel van B. en W. tot hencie rning van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwas in deze gemeente, in de vacature van J. G. Baart. Aanbevolen worden de heeren: 1. A. P. Chardon; 2. J. C. Vellek oop. Burgerlijke stand. Geboren: Cor nelia Apoionia d.v. IC. Slootjes en C. A. de \ogei; Ludwig Frits z.v. S. van vliet en O. G. Koster; Jacob z.v. Joh. Oudshoorn en J. van Gorkum; Cornells Gijsbeitus z.v. A. van der Nagel en C. van Rijs dam; Eiisa^e.h Geertruida d.v. P. v. d. Br eg gen e-u M. N. Blom; Gerar- da Wilhelmina d.v. J. J. Schol'laart en E. Lommerts; Hendrika d.v. A. de Blan ken -en B. Russchenberg; Franciscus Hubertus en Jacoba Maria z. en d.v. P. Brouwer en J. M. Ammerlaan; Hen; drik Gerrit z.v. W. Hesseling en J. Braster. Ondertrouwd: IC. van Rooci van Iia- •zierswoude en M. van Dam. Gehuwd: J. van der Haven jm. 25 j. ■en W. van der Neut jd. 22 j.; G. W. de Jong jm. 25 j. en N. Goebel jd. 23 j Ingekomen van: Bennebroek, A. Hqo- gendoorn, metselaar, Steekterwog 80; iZwammerdam, T. J. Wijfje, dienstb., Vinkebuurt 15; Woerden, C. de Vries scheepsklGouwsluischeweg 45; Stad Delden, P. Jordense, religieuze, Pr. Hendrikstr. 69; Rotterdam, G. J. Riet veld en gez., ijzerwerker, Goeman Bor- gesiusstraat 6; IJsselmuiden, J. Militie, veehouderskn., Ridderbuurt 14; Zwam- merdam, J. Schilt en gez., scheeps timmerman, Steektexweg 22; Nieuw koop, M. JC. v. d. Bergh, echtgein. vani M. v. d. Pijl, Hooftstr. 86; Amersfoort, N. Hofstee, religieuze, Pr. Hendrik straat 69. Vertrokken naar: Nieuwer Amstel, Korselaan 6o, M. J. van Straten,Hoof li- straat 13; Boskoop, D'en Ham 19, J. Z. Lapaer en gez., Boomkweeketr, Groe- neweg 1; Amsterdam, 1© Helmerstr. 136 T. v. d. Ham, dienstb., Julianastr. 86; Rotterdam, Wolstr. 9, Gr. Ouwersloot, wed. L. van Klaveren. Hoorn 178; Raamsdonk B 60, P. ICievits, schilders knecht, Raadhuisstr. 269; Schoterland, Heeren veen, H. Schaap, dienstb., Rid derbuurt 1; Moordrecht, Stevenstr. 14. A. Slobbe, fabrieksarb., Raadwijkstr. 10 Amsterdam, Hag endoor nlaan 4, D. G. L. Collignon, onderwijzeres, Noordein de 28; Haaerswoude, H. v. 4, IJssel, broodb.kn., Torenstr. >,8; Boskoop, M. Altona, Hoorn 184; Steenbergen, L. M. v. d. Bijl, onderwijzeres, Oranjestr. 45; Zoeterwoude, P. J. H. Burger en gé- zin, broodb., Hooi'dstr: 21; Bergen, I. J. G. M. van der Sandt, Pr. Hendrik straat 23a. Burgerlijke stand. Bevallen: A. M. Groen, geb. Brugman, d.; H. Bos geb. Kruit, z. Ondertrouwd: W. van Vegten 25 j. en A. Slap p endel 29 j.; J. van Stave ren, 25 j. en M. G. Berkhey 25 j. Gehuwd: M. J. van Zonneveld en A, P. Vogelaar. HILLEGOM Onze plaatsgenoote, mej. A. P. v. d. Hoogt, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Rijsenburg. Aan de aannemers De Vries en Oouzijn alhier is opgedragen het bou wen van 2 landhuizen aan #de Leid- sch est raat voor rekening van* den heer M. Kelderman alhier. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Wil lem, z.v. R. de Winter en C. Zwaan; Willem Marinus z.v. W. van Veen en M. L. Passchier; Cornclis z.v. C. van der Boon en J. Varkevisser; Krijn z.v. J. Verloop en H. C. Haasnoot; Maart je d.v. C. de Mol. en C. van Rijn; Jacob z.v. J. C. Mos en A. Vlieland. Ondertrouwd: Gijsbert van Duijn en Agade de Mol; Leendert van Puijn en Tr. van Beelen. Getrouwd: Arie de Vreugd en Jacoba van Rbee; Cornelis Francken en Maria de Vries: Gérardus Wilhelmus Doffer- hof f en Christina Peters; Adriaan Rijn berg .en Henderika Maager. Overleden: Cornelis Freke 1 m. te Leiden z.v. G. Freke en C. Schaap; [Willem van der Plhs 59 j. echtgen. van K. den Haas. LEIDERDORP. De Raad dezer gemeente zal ver gaderen a.s. Vrijdagavond te 7.45 uur Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingek. st. 3. Wijziging begrooting. 4. Aanbieding fregrooting 1929. 5. Voorstel van p. en W. tot verdee ling der gemeente in stemdistrioten. 6. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de motorspuit. 7. Voorstel van B. en W. jjpt uitbrei ding .der straatverlichting. 8. Voorstel van B. en W. tot verhaal yan inkoop pensioen. .9. Voorstel van B. en W. inzake be strating. 10. Vaststelling pensioensgrondslagen it. Rondvraag. OUDE WETERING. Op Woensdag 12, Donderdatr 13 ■en Vrijdag 14 September a.s., zal in een der lokalen van de Kracht voed er fa briek „Muskator" alhier een bazaar worden gehouden, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan een fonds voor een nieuw kerkorgel en een fonds voor vernieuwing va.11 do stoelen in de Ned. Herv. Kerk alhier. SASSENHEIM. - Het Intern. Reclame-Bureau ge vestigd te Heemstede, heeft alhier een winkelweek* op touw gezet. Gister- i avond te zes uur is deze geopend in het K.S.A.-gebouw. Aangezien de pers niet was uitgenoodigd. geven we hier weer, wat we later te h00ren kregen. De genoodigden werden door de hee ren IJsselmuiden ei Bruijnen ontvan gen, waarna de heer Bruynenden Bur gemeester verzocht deze Winkelbeurs' te openen. De Burgemeester hieraan ge hoor gevende, schetste de activiteit der ondernemers, betreurde dat nog niet lallen gevolg hadden gegeven aan de oproep tot meedoen, hoopte dat deze beurs succes zal hebben en ook dat (hierdoor zal komen een algeheel1 col legiaal opheffen van de winkelstand. Hierna werd de eerewijn rondgediend waarna de heer Bisschops den Burge meester bedankte voor het gesproken woord. De deuren der groote zaai wer den nu geopend en de stands kondeh worden bezichtigd. De standhouders zijn in volgorde: IJselmuideu, Joh. van Nieuwkoop (Het Warenhuis), Adr. Schrama,, Fa. Beider, M. J. Bruijnen Ammelaan, Brouwer, Vliem, Kuiper, Waasdorp, Van Strien. De verschillen de firma's hebben allen in hun branche het beste naar voren gebracht. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie, ves tigen we de aandacht van onze lezeres sen op den Moedeircursus voor 'vrou wen en meisjes boven 18 jaar, uitgaan de van „Het Groene Kruis", die in bet Raadhuis zal gehouden worden. Door den kerkeraad der Getref. Kerk alhier, is ter vervulling van de vacature, ontstaan^ door het vertrek van Ds. A. M. Boeijinga naar Haarlem, het volgende drietal opgemaakt: F. A. den .Boeft, Amersfoort; P. N. JKruyswijk, Vlissingen; Y. v. d. 'Zee, Amsterdam-West. WOUBRUGGE. Aan de verbetering d-ea- wegen in deze gemeente' is thans weder ge werkt. Het zijpad bij Smid Wiethoff, is met bazaltinetegels bestraat ©n in de Kerkbuurt js een verhoogd voetpad aan gelegd. Te hopen is, dat dit voetpad, nu spoedig .zal worden doorgetrokken tot het Postkantoor, opdat men daar dain veilig kan paseeren. De bewuste heining daar aanwezig, is een ware sta-in-den-weg,- deze heeft daar juist 50 jaar dienst gedaan. In de vergadering van B. en W. van 22 Maart 1878 werd besloten: „het hegje door te trekken met iepenveeren langs denon- dierwjjzerstuin alhier". XOETERWOUDE. Gisterénïmddag is alhier op den Hoogen Rijndijk de 49-jarige A. J. de V., afkomstig uit Rotterdam, terwijl hij tezamen met den beer P. L., dwars over de straat liep, door een -achter hen rijdend motorrijtuig H 79, bestuurd door den heer v. N. uit Boskoop, aam gereden en in de langs de straat lig gende Uloot geslingerd. De man werd aan beenen en handen bloedend ver wond. Volgens ooggetuigen en eigen verklaring van den overredene, treft den bestuurder, die uit alle macht rem de, geen schuld. Gisterenmiddag werd in den tuin van den heer St. a. d. Rijndijk alhier, brand ontdekt. De vlammen sloegen bo ven de vruchtboomein uit. Bij onderzoek bleek, dat een vuilnishoop in brand stond en de heining ,1011 rietmatten reeds vlam hadden gevat. Aan baldadigheid denkende', werd de veldwachter er mee in kennis gesteld. Een tuinderskaecht, die in de onmiddellijke nabijheid werk zaam was, zal er wél meer van weten. Op den openingsdag der Jaarbeurs te Utrecht werd van de jaarbeurs af door eenige autoriteiten een ruisgesprek met Ned. Indië gevoerd. Het eerste kruisgesprek vond plaats tusschen den burgemeester van de jaar- beursstad Utrecht, Dr. J. P. Fockema Andreae en den burgemeester der jaarbeursstad Bangdoeng, Ir. J. E. A,. voa Wolzrogen Kühr. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOnr.N It HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 nnr ti.tii. 1870 M.). N. C. R. V. 5.00 Kinderuurtje, te leiden d^o-r/cj B. van der Voer te Utree.'.) 7.3o Declamatie door mej. J. C. V. Doyen, te Hilversum. 8.00 Uitzendavond. Spiek rs ik %- ren: A. Bos te Ro'terdnm C 11 werp: „Coöperatie cn Mild n- stand". J. Kaajan te Gro^'n - 1 Onderwerp: ,,Do Midcku.sk- s-' raad". Mej. Bertha Stotyn a'k r.v; r s Den Haag; de heer H. L. Co Ier- man, oiganist. Dei Haag. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van do A.V.R.O.-klok. 6.00 Vooravondcor.ccrt. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R O.-klok. 8.15 Aansluiting Kurhaus Schevcnin- gen. Het Residentieorkest 'o.l.v. Igor Strawinsky. 9.00 Verplicht stoppen De Bildt. 10.10 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Concert 8.50 Muziek. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 469. M. 6.20 Concert. 8.20 Avondmuziek. 9.20 Liedjes bij de Luit Daarna nieuwsberichten. DAV ENTRY, 1604 M. 5.3 5 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Eerate algem. nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 10^30 Vaudeville. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 17J0 M 5.05 Koersen. 3.20 Landbou wherichten 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. RECLAME. Schoencream's, Lederverf. Bagageriemen, Dctetasschen. „DE CENTRALE" - HaarLstraat 74. GEMENGD NIEUWS. Doodelijk motorongeluk. Gistermid dag is de 26-jarige electricien J. Gozen,. wonende te Marum, toen hij zich naar zijn werk te Ureterp begaf, met zijn mo torrijwiel in een vaart van 80 K.M. tegen een boom gereden. Met zware verwondingen is hij per Groene Kruis-auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Meisje in het hek gevallen. Een ake lig ongeluk gebeurde Maandagnamiddag in het Oosterpark, zooals men weet, het lustoord voor spelende kinderen te Am sterdam. Een vijfjarig meisje viel over een der ijzeren hekjes om de, plantsoenen, waarbij zij zich deerlijk in het onderlijf verwond de. In vrij ernstigen toestand werd het kind in het O. L. V. gasthuis opgenomen. Brand. Door het in brand geraken van een broedmachine is gisteravond te Bellingwolde de behuizing van H. Kuil geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Door den trein gegrepen en gedood. Op het stationsemplacement te Nijmegen is gisteravond de 46-jarige stations-be ambte, J. van Bergh, door den sneltrein gegrepen en onmiddellijk gedood. De 14-jarige Senster, uit Kerkrade, is gistermiddag op het rangeerterrein van de Domaniale mijn aldaar,' door een trein overreden en enkele oogenblikken later aan de bekomen verwondingen overleden. Ernstige aanrijding. Gisteravond om half tien is op den Amsterdamschen Straatweg te Haarlem een ernstige aan rijding gebeurd. Een 20-jarige chauffeur uit Bloemendaal reed per fiets in de richting Haarlem, toen hij door een hem achterop komenden auto werd aangere den en tegen den grond geslingerd. Zwaar gewond is hij naar het gasthuis te Haarlem overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend: De automobilist verklaarde, verblind te zijn geweest door de lichten van een na derende tram. Bosch- en heidebrand. Gistermiddag woedde onder de gem'êente Kaatsheuvel over een groote oppervlakte een bosch- en heidebrand. Het vuur dreigde een zeer grooten omvang aan te nemen. Hulp is ontboden om het vuur te stuiten. Ver schillende huizen en met riet gedekt boerderijen liepen gevaar. Fabrieksbrand. Men seint uil !•")]-• schedé d.d. 4 Sept.: Heden avond omstreeks 9 uur, hrw.ji de werklieden de fabriek reeds ger\:::i u tijd hadden verlaten, is brand uit gr.* ro ken in de ververij van de N. V. 1.. fabriek E. ter Kuile Zoon aan de nausche straat. Het vuur woedt op bet moment van af zenden van dit bericht zoo hevig, dat r weinig uitzicht bestaat, den brand dig meester te worden. Zijn pleegouders bestolen. Een id- jarig pleegkind van den landbouwer j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2