HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT. De heer R- A. d. O. schrijft ons: In de Vragenhus van de Gerefor meerde Kerk, het orgaan der Confes- sioneele vereeniging, beantwoordt C. A. L(ingbeek), het. Kamerlid der H.G.S., de vraag: „Wat is de bedoeling van het Antirevo lutionair Program, als het spreekt van scheiding van Kerk en Staat „na uitbeta ling van de rechthebbenden van het rech tens verschuldigde?" Natuurlijk brengt de heer Lingbeek in zijn antwoord de processen ter sprake, die over de kerkelijke goederen zijn ge voerd tijdens en kort na de doleantie van 1886. Men zou daartegenover kunnen opmer ken, dat die processen geenszins zijn aan gebonden door de A.R. partij. Ook ware te vragen wat de Doleantie van 1886 en de uit haar voortvloeiende processen kan te maken hebben gehad met het feit, dat de A.R. partij reeds op 1 Januari 1878 haar beginsel ten deze in precies dezelfde bewoordingen in haar program schreef? Maar de heer Lingbeek zou ongetwijfeld op deze opmerking en vraag een vernuf tig wederwoord hebben. Moeilijker echter zal het hem vallen te verdedigen de ma nier, waarop hij een in De Heraut van' Maart 1893 geschreven beschouwing over deze kwestie verdraait. De heer Lingbeek vertelt zijn lezers het .volgende: „In Maart 1893 schreef Dr. Kuyper let terlijk het volgende: „Wanneer de rechterlijke macht een maal beter zal zijn voorgelicht omtrent de rechten en het wezen der Kerken, als men niet meer (als tijdens de doleantieproces sen in 1886) voor rechters zal behoeven te komen, voor wie deze materie geheel vreemd, een terra incognita was en die dus een boek opsloegen om liefst in een vroeger arrest een phrase als punt van uitgang' te vinden, dan eerst zal de ma gistratuur en rechterlijke macht recht vaardig oordeelen *kunnen. Dan zal men om revisie komen. (Wij cursiveeren C. A. L.) De kwestie is nog niet van de baan." Tot zoover Dr. Kuyper in 1893", t Spreekt vanzelf, dat de lezers van De Gereformeerde Kerk deze mededeelingen, op gezag van den heer Lingbeek, aanne men voor de waarheid, de volle waarheid en niets dan de waarheid. De waarheid is, dat dit citaat ten eenen male verdraaid is. Ofschoon de heer Lingbeek beweert, dat Dr. Kuyper „letterlijk het volgende" neer schreef en het uit De Heraut getrokkene tusschen aanhalingsteekens plaatst, is het nuchtere feit, dat het er „letterlijk niet" zoo staat. Van de zinsnede, waarbij de Vragenbus- redacteur aanteekent: „wij cursiveeren C. A. L.", is zelfs geen enkele letter in het bewuste artikel geschreven. Op dit punt ontaardt de mededeeling van dominéé Lingbeek dus in eengrove leu gen. De gang van het betoog in bét be doelde artikel is in het door den heer Lingbeek vermelde citaat 't achterste vóór gezet. De bedoeling van dat artikel is uiter mate tendentieus weergegeven. Het ging daarin toch niet om het eigendomsrecht over de kerkelijke goederen, maar om „het recht der kerk", zeer in "t algemeen, n.L om het beginsel dat de Kerk onder scheidt van een „Vereeniging". De rech terlijke uitspraken in verband met de Do leantie werden daarbij slechts terloops bij wijze van voorbeeld gememoreerd. En aangezien blijkens hun program, de H.G. S. ten opzichte van de Kerk een overeen komstig principieel standpunt inneemt, ware eer te verwachten geweest, dat de heer Lingbeek instemming met het be wuste artikel betuigde, dan dat hij zijn Vragenbus in een niet-politiek blad op deze wijze zou misbruiken om politieke voorlichting te geven. Ten bewijze van een en ander drukken wij hier het artikel af, voor zoover het voor deze kwestie van belang is. Een daarin overgenomen reeks van stellingen over „Het verschil tusschen Vereeniging en Kerk" en een beschouwing van de „Roeping der Overheid 'onder ons tegen woordig recht" beide van de hand van Mr. A. F. de Savornin Lohman, laten we weg ter wille van de ruimte, die zij vorderen en omdat zij hier minder ter zake doen. De Heraut van 19 Maart 1893, No. 795, schreef dan onder den titel „Rechtsbe voegdheid": In het Rechtsgeleerd Magazijn heeft Prof. de Savornin Lohman Sr. een opstel over de Rechtsbevoegdheid der (Gerefor meerde) Kerken geplaatst, waardoor hij deze kerken opnieuw zeer aan zich heeft verplicht. In hoofdzaak is dit opstel eene memo rie door hem, naar aanleiding van de de batoen ten vorigen jare over dit geschil punt in do Tweede Kamer, ingediend bij den Ministér van Justitie Smidt. De verspreiding van deze memorie in breeder kring was alleszins noodig. Men vergete toch niet, dat zoowel ad ministratief als juridiek over deze rech ten der kerk beslissing pleegt genomen te worden door ambtenaren en rechters, die van het eigenlijke streven en het oor spronkelijke wezen der kerken zoo goed als niets afweten, en dan in hun verle genheid niet beter weten te doen, dan zich vast te klemmen aan een zekere phrase of formule dat een kerk een „zedelijk li chaam" of ook een „vereeniging" is, en dan voorts rustig uit deze phrase voort te redeneeren, en te concludeeren. Zoo is het in al onze kerkelijke proces sen gegaan. Men kwam voor rechters voor wie deze materie geheel vreemd, een terra incog nita was, en die dan een boek opsloegen, om, liefst in een vroeger arrest, een phra se als punt van uitgang te vinden. Zoo is toen de phrase van het „zedelijk lichaam", van de „universitas persona- rum" d.i. de „vereeniging van personen", de dooddoener geworden, waarmee men ons heeft afgemaakt, en zelfs de Gerefor meerden onder de Synodalen misten don fieren zin, om tegen zulk een geweldda dige miskenning van het karakter "Ier kerk te protesteeren. Omdat de „Doleerenden" er mee gesla gen werden, scheen deze geeselkoordo goed in hun oogen. Het zij zoo. Met die leugen in de rechterhand hecfi het Synodaal Genootschap alle kerkelijk goed aan zich getrokken, zich met bezit verrijkt, en ons naakt aan den dijk gezet. Ons voegde het, hierin, nu het rechterlijk gewijsde was geworden,, te berusten, en God de Heere hielp ons wonderbaar Juist de offervaardigheid, waartoe wij nu genoodzaakt werden, joeg van ons weg, wie niet bij ons behoorde, en snoer de onlosmakelijke banden om wie her, of fer brachten voor de zaak van hun lleere. Doch hiermee, en dit heeft Prof. Loh man zeer terecht begrepen, is de kwestie nog niet van de baan. De vraag blijft aan de orde, welke, de rechtspositie is, die aan de kerken in de ze landen toekomt. En nu heeft wel in „De Gemeentestem" zeker jurist hierover eenigen tijd geleden zijn gevoelen hier over ten beste gegeven, maar zelfs van het feitelijke was deze ongevraagde adviseur zoo bijster slecht op de hoogte, dat zijn advies nauwelijks de aandacht trok. Toch moet er licht verspreid. Onze magistrateur en onze rechterlijke macht moeten beginnen met zich reken schap te geven van wat een kerk is in het algemeen, en nader van wat een kerk naar Gereformeerde beginselen is. Dan eerst zal zij rechtvaardig oordeelen kun nen. En het is hiertoe, dat Prof. Loh man haar in staat wil stellen. De zenuw van Lohman's betoog ligt in zijn parallel tusschen een vereeniging en een kerk, die hij in deze voege geeft: Meer durven wij niet overnemen, ook al blijft bet onze wensch, dat Prof. Loh man deze belangrijke memorie ook af zonderlijk verkrijgbaar stelle. Zij het toch al, det deze memorie in de eerste plaats de strekking beeft, om onze magistratuur en onze rechterlijke macht voor te lichten, van niet minder belang is bet, dat zich in eigen kring heldere denkbeelden vormen, en daardoor de noodelooze botsing worde voorkomen. Onzerzijds kunnen we van deze memo rie niet scheiden, zonder Prof. Lohman onzen warmen dank te bieden, voor dezen uitmuntenden arbeid". Aandachtige lezing van dezen „letterlij ken" tekst van het artikel en vergelijking met het geciteerde in De Gereformeerde Kerk zal doen erkennen, dat er reden zou zijn om Ds. Lingbeek te beschuldigen vanvalsch citeeren. 't Is ons voldoen de, als men opmerkt, welke waarde te hechten zij aan deze politieke voorlich ting in de Vragenhus van een niet-poli tiek blad. GEMENGD NIEUWS. DE UITBREKER GERBER GEVAT. Door de Amsterdamsche inspecteurs van politie Kapinga en Posthuma en den Amsterdamschen rechercheur Sibeyn in vereeniging met de gemeente- en rijkspo litie te Zeist werd gistermiddag te Zeist gearresteerd de uitbreker J. H. Gerber, die, zooals men weet omstreeks Paschen van dit jaar met Groeneveld uit de Bij zondere Strafgevangenis te Scheveningen wist te ontvluchten. Groeneveld heeft zich later vrijwillig weer aangemeld. De thans aangehouden Gerber hield zich reeds twee weken op in Zeist, waar UiJ als betonwerker werk had gevonden bij den bouw van het Gemeentelijk Abat toir. Gistermiddag werd hij nog naar Sche veningen overgebracht. DE ONTVLUCHTING UIT DE GEVANGENIS. Drie der vier ontvluchte gevangenen zijn nu weer in handen der politie geval len. Waar is nu de vierde, de beruchte van der Meer? Wij hebben zoo lezen wij in Het Va derland al eens verteld, dat deze een uiterst geslepen individu is, die ongetwij feld middelen ten dienste heeft om zoo lang mogelijk van zijn vrijheid te genie ten. Want, hoewel hij bij de politie zeer ongunstig bekend is, staat hij bij de men- schen van zijn soort al bijzonder goed aangeschreven en deze zullen hem dan ook wel op alle mogelijke wijzen behulp zaam zijn. Dezer dagen echter bereikte de politie het bericht, dat er zich een verdacht per soon zou ophouden in de onderaardsche loopgraven en schuilplaatsen van de Stormschool aan de Waalsdorpsche vlak te. Gelijk men weet, heeft men daar een uitgebreid stelsel van loopgraven en ver sterkingen, waarvan het betreden voor het publiek verboden is. Den laatsten tijd echter wordt er door de militairen maar weinig gebruik van gemaakt en er bevin den zich gedeelten in dit oefeningsterrein, waar practisch gesproken geen sterveling een voet betreedt. Hier dan zou een be rucht individu gezien zijn. Toen men een beschrijving van den geheimzinnige gaf, kwam deze beschrijving in het geheel niet overeen met die van Van der Meer, maar bleek het iemand te zijn, die bij de po litie ook ongunstig bekend staat en wiens naam zelfs al eens genoemd is in ver hand met een bekende moordzaak te 's- Gravenhage. De politie stelde de militaire politie met hetgeen haar medegedeeld was in kennis en deze begon dadelijk het terrein te on derzoeken. De mogelijkheid, dat er zich iemand bevinden zou, was niet uitgesloten. De onderzoekingen leverden echter geen re sultaat op. Zaterdag j.l. werd zelfs een formeele drijfjacht gehouden. Alle uit gangen weiden afgezet en alles doorzocht, maar ook nu werd niets gevonden. Zelfs geen sporen van vreemde voetstappen. Men had gehoopt van der Meer misschien 'in één der schuilplaatsen aan te treffen, hoewel, dat was de politie bekend, de ge signaleerde man niet tot zijn bekenden behoorde. Men heeft nu deze hoop maar weer opgegeven. Een voordeel heeft deze geschiedenis echter gehad, n.l. deze. dat de controle in loopgraven en schuilplaatsen aanzienlijk verbeterd is. Omtrent de aangehouden, en weer in vrijheid gestelde vrouw A. uit de Tak van Poortvlietslraal kunnen wij nog mededee- len, dat v. d. Brande in verband mei haar verklaringen gehoord is. Het resul taat hiervan kon de politie ons niet mee- deelen. Voor haar heengaan van het politiebu reau heeft men de vrouw in de gelegen heid gesteld aangifte te doen van diefstal. Men weet, dat zij verteld had, dat de hei de ontvluchten op een goeden avond plot seling uit haar woning verdwenen waren, toen zij terugkwam van een bezoek aan het Ziekenhuis. Echter waren de mannen niet alleen er van door gegaan, ook een militair pak van haar man hadden zij medegenomen. Indien dit dus waar is, dan hebben de mannen diefstal gepleegd en behoorde zij hiervan aangifte te doen, wat zij trou wens ook gedaan heeft. Indien nu blijkt, dat de vrouw wel de gelijk den mannen met voorbedachten ra de onderdak gegevtn heeft, dan zal zij zich nog te verantwoorden hebben wegens het doen van valsche aangifte. Ook, wan neer deze zaak voorkomt, zal zij zich nog schuldig kunnen r aken aar meineed. Het blijkt dus in olie opzichten, dat de vrouw met de politie nog niet afgerekend heeft. Want dat zij te goeder trouw ge handeld heeft, meert de politie zeer sterk in twijfel te moeten trekkc... Ten overvloede laten wij hier nog eens het signalement van Van der Meer vol gen: Frederik Ferdinand van der Meer, ge boren 9 November 1905 te 's-Gravenhage, wonende aldaar Bankahofje 41. lengte 1.85 M., zwart haar, bruine oogen, smal en bleek aangezicht. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Burgerlijke stand. Geboren: Johan nes Cornells z.v~ J. C. Blaarer en J. Maassen; Johanna d.v. L. v. Hevelingea en L. Loef; Aatje d.v. J. Domburg en J. M. Metselaar. OndertrouwdJ. den Dunne ©n A. Westmaas. Getrouwd: J; v. Drielen 30 j. ©n C. J. de Rooij 27 i OverledenH. y. d. Tak 57 j LEIDERDORP. In verband met de feesten ter viering van den Koninginjiieidag op a,s. Donderdag, zal :dien dag ide avondpost bestelling nier ter plaatse niet bezorgd worden. LISS1. Coöp. Veilingvereniging H.B.G. Uitslag gehouden leverbare veiling op .V rij dag j.l, Prijzen per 100 stuks, uitsluitend vpor I en II. Aanvoer pl.ni. 5500 manden. E.N. Grandjs- f4,15; King Alfred f 17,8019,40; Cleopatra f8,80; Orna- thus fi,io1,65; Barri Consp. f1,45; Victoria f6,657,10; Golden Spur f5,155,50; Emperor f44,70; Mad. de Graaf f 6,70; Gloria Mundie f4,5°"» Sulpher Beauty f3.153,55; Empress f3,604,40; Sir Watkin f4,505,5°*» Laurens Koster f3,40; Min'. Talma f8,50; Spring Glory-f 12,40; Glory of Lisse f2; Barri Seaquell f1,75; Hora ce f-5; D.NN. Von Sion f 4,455,55; Incomparable f1,75; En. Princeps f2 2,85. D.w.T. Fame. Sanders fi,95 2,45; Will. Pitt f3,654,50; Bart'gon f1,952,45; Le Notre f 4,445Clara Butt f1,852,05; Bar. de la Tonnaye f2,20- Will. Copland f3,80; Pr. Elisa beth 13,053,50; Mad. Krelag© f2,15 2,55- Pride of Haarlem f2,102,70; Roi d' Islande f4,256,45; Salmon King f 1,35Nanticas f1,40; Centenai- re f2,503; La Tulipa Noire f2,80 3,3°; Victoire d' Olivière f 5,055,50; Massachusets f 1,551 Psyche f 1,85; Rev Ewbank f1,85; Hypolithe fi»3o; La Candeur f2,10: Toulouse f0,95; Hero- diade f.3,85; E.v.T. Flamingo^ f4,75 6,45; Proserpine f9; Gele Prins f4,70 5,05; La Reine f2,202,75- Rose Precose f 12,50- Pr. v. Oostenrijk f3,25 3,5°; Witte Valk f 3,30; L' Esperanco f4; Thorn. Moore f2,703,65Gen. de Wett f17; Cram. Brill ant 1 1,451,80; La Precieus© f3,20; Golden Queen f6; Rose Due f4,95; Duch. de Pajrrna f4,45; Witte Due Max f2.102,50- Rose Luisante f7,05; Pottebakker Rood f3,70; Artus f1,301 50; Rose Grisde- lin f2,10; La Reine Max f5; Hobbema f5,45; Crimson Queen f4,15; Ibis f6,25; Le Matelas f7,90; Venn. Briljant f6,25 Due. de Berlin f5,355,5°; Herm. Schlegel f33,90; Scarlet I>uc f3; Brillant Star f5,155,85; Prosperity f3,60-3,70; Fred. Moore f3,954,10 Flamingo f4,85; Cochenille Due f 4?2 5 Chrysoiora f6,90; Grand Due f7,95 8,55Pr. Marianne f1,95; Rose La Reine f34; Waterloo f2,30; Joost v. d. Vondel f3,10; Mon Tresor «f 7,7o; E.l.T. Ingl. Yellow f3,203,50; Mr. Moon f4; Moonlight f2,40; Orange King f 1,55; Br. St. James f 1,95; Panorama f 2,30; D.v.T. Theeroos f3,40; Murilloi f2,302,60- Peach Blossom f6,40 7,90; Cour. d' Or f 55,40; El Toreador f 11,80; Gloria Solus f2,95; Salvator Rose f4,204,55; Vuurbaak 15; Thour- nesoll f6; Mr. v. d. Hoeff f7,85; Rubra Max f4,55; Alba Regalis f 1,40; Titi- aan f 5: Azalea f5,80; Croc. Purpurea Grand 14,10; H.I. Imperator 8-opti,i5 1,25: 7-8 fo,8o; 6-7 f0,40; Roland Holst Sop f0,90; 7/8 f0,35; 6/7 f0,25: Croc. Mont Blanc f 4,75; Walter Scott f 3,75; Menerbcer f3; Paars f2,10; ,Wiit f2,40; Geel z 9 f3,75.; z 8 *'3,4°; His Anglica f 1*15—if5°; LH- Haérs f0,80 idem f0,55; Backerskock f0,65; idem f0,50; British Queen f0,65- -H I- Rem brandt io,6o; Glad. Nan. Blush. Bride 8/9 i' 1,10; 7/8 f0,60; Peach Blossom S/9 f0,75; 7/8 f0,50; An. The Caen f 1,201,80; Excelentie f1,50; Croc. Brunow 7 f 1,90; 6 f1,65; i'Iax&mili- aan 6 f2; King o.t. Blues 6 f1,65. OEGSTOEE8T. Oranjefeest „Wiweto". Het Oranjefeest alhier is als altijd schitterend geslaagd. Dank zij de ge meentelijke subsidie is het steeds in de •eerste plaats een kinderfeest bij uitne mendheid, daarnaast zorgt de vereeni ging voor zooveel verschillende wed strijden, dat haast ieder daadwerkelijk kan deelnemen. Voor de kinderen was het reeds feest geweest, daar het bestuur der Wiweto de kinderen den vorigen dag a( l 5 et. tot de tentoonstel.ing had toegelaten, al waar fa. H. Kranenburg allen, tracteer- de op limonade. De limonade van do Oranje vereeniging in „Het Witte Huis" lieten do kinderen'zich goed smaken on hierna had de gebruikelijke aubade voo-r het Raadhuis plaats onder leiding van den heer J. v. Noord. De aubade werd in ontvangst genomeQ door B. en W. Raadsleden en Oranjevereen., terwijl (je geheele gemeente' hiervan gëtui- ge kon zijn Om een uur begonnen de wedstrijden. Uitslag als volgt: Kaarshappen ie pr. J. Bonnet; 2. N. Gordijn* 3. A. Wassenaar; 4 M. Schrama; 5. L. fuf- fermans; 6. J. Timmermans. Slaat de kop er af: 1. Dina v. d. Luyt; 2. R Hoogewo- ning; 3. Jan v. Velaê; 4. Joh. Lubbe;~5. M. Mechelse; 6. Rie Kamsteeg; 7. An. Brcmmer; 8. M. v. Rij; 9. Everd. van Leeuwen. Blaastrapp-en 1. T. Stravers; 2. K. Knjjnenburg; 3. H. Hogervorst; 4. A. Jansen; 5. K. Lubbe. Ringsteken, jongens: 1. Am. K<x>loos; 2. Th. Hogervorst; 3. H. Borgerhoff Mulder; 4. B. Jansen; 5. P. Slootweg. Versiering: 1. Th. Hogervorst- 2. J. Wijsman; 3. H. Borgerhoff Mulder. Ringsteken meisjes: 1, Coba Schippers; 2. Dina van Esch; 3. Anna Jungerius; 4. K. v. d. Geer; 5. Cor Ruigrok. Versiering: 1. Annie Bakker- 2. J. Schrier; 3. A. Jungerius; 4. A. Schrier; 5. Trina de Koning; 6. Cor Maat. Versiering Rijtuigen: 1. C. Bakker; 2. J. Hogervorst; 3. L. Wijsman. Versierde auto: 1. J. Pos; 2. H. W- Rubenkamp; 3. A. T. Kraan. Tonknuppelen: 1. W. de Wit; 2. J. Glasbergen* 3. W. Zandvliet; 4. D. Hoogervorst; 5. E. Bins- bergen; 6. W. F. v. d. Sleet; 7. H. On derwater; 8. J. de Wit. Ringsteken voor paren: 13 deeln. 1; J. BakkerC. Bakker Jr.; 2. C. BreedijkBouman; 3. G. de Ridder— A. de Groot. t Ringsteken Dames in auto. Aantal deelneemsters 15: 1. Mevr. Kraan; 2. mevr. Koelman; 3. jnej. Heemskerk. Vliegerwedstrijdmooiste vlieger: 1. Wim Jongmans; 2. Jac. Koord es. Geestigste: 1. Wim Ruigrok; 2. Gerrit van ToL Hoogste stand: 1. Rens de Jong; 2. J. Altorf; 3. Wim Jongmans. Rustigste stand: 1. Wim Bonnet; 2. Rens de Jong; 3. Ant. Juffermans. De deelnemers werden onthaald op fruit, aangeboden door weth. Ruben- kjamp. De heer v. Noort spreekt namens den Voorzitter Dr. Timmermans een woord van welkom. In zijn feestrede spreekt hij den wensch uit, dat God H.M. de Koningin nog vele jaren moge sparen voor het Neaerl. volk. Dank brengt spr. >voor de financieele steun van het Gemeente bestuur en aan alle Jeden, dames en heeren, die hebben medegewerkt aan bet welslagen van het feest. Dank aan de Muziekvereeniging, politie, .deelneem eters en deelnemers. Bijzonder dank brengt spr. aan den voorz., de ziel van het Oranjefeest. Driewerf Hoera. Na de prijsuitreiking wordt gezongen het Wilhelmus. D e Wiweto is na e©n bezoek van ruim 3300 bezoekers intussche-n gesloten met een gezellige bijeenkomst met de Oran jevereniging in ,,Het Witte Huis". Gevonden en verloren voorwerpen. Gevondenkersenmandeo, portemon- naie m. inh., bos sleutels, huissleutel, rozenkrans, sleutel verm, van auto, auto band met velg, belastingmerk, regenjas, damesmantel, gouden oorbel, zilv. da meshorloge, witte ruige hond, dames- poitemormaie m. inh., damestasch inh. vreemd geld enz., 2 heerenr ij wielen, half bankbiljet, portemonnaie m. inh., gouden lorgnet, sleute verm, van schuur Lipssleutel. Verloren: badpak, bruine heerenhand schoen, belastingmerk aaa touwtje* re genjas, teekening, zilv. broche met paar- len-' bruine beugeltasch inh. f6 ^nz. koplamp van Fordauto, damestasch, inh. f 20. ketting met slot, zwempak met handdoek, 3 belastingmerken, fototoe stel 9 bij .12, huissleutel'. Vergadering van den Gemeente raad op a.s. Donderdagavond te 7, .nor. Te behandelen: Ingekomen stukken. Voorl. vaststelling Gem.rekening .1927. Comptabiliteit. i Aanbieding Gem.begrootiog 1929. Vaststelling wijziging uitbreidingsplan Voorstel wijziging verordening bepa ling rooilijn. Aanvraag ontslag C. Re nes als ifid Commissie Schoolverzuim. Vaststelling vergoeding L.O.-wet 1920 Bijzondere Scholen voor 1926 en ver volgonderwijs 192ÉV27. Vaststelling vergoeding voor assiste - te Bjjz. School Morsch, 1926. Subsidie-aanvraag Oranjevereen. Subsidie-aanvraag door Politie Radio- Commissie Hilversum. Aanvraag bestuur Bijz. School Etideg. Straatweg gelden voor schoolmcub.Ln. VALKENBURG. Een inziender wijst ons op d^n z.i. gevaarlijken toestand van de Kerktoren te .Valkenburg. Toen dpzsr dagen tei* gelegenheid van oen begrafenis de klok geluid moest worden, h> bben ve'en met laimst de bewegingen van den toren gadegeslagen. Volgens hun moet htt houtwerk gedeeltelijk vermolmd zijn. Indien de beweringen van on'-^n zegs man juist zijn, is het dan niet jammer dat de middelen niet gevonden kun nen worden om den toren definitief to herstellen. Naar men meent, zal daar mede ©en bedrag van pl.m. f4.000 ge moeid zijn. WASSENAAR. Door de Muziekvereeniging Ex celsior" alhier, werden Zaterdagmiddag op het concours te Rijswijk in de afd. Uitmuntendheid twee eerste prijzen be haald. Daarenboven werd ook de direc- teursprijs en ©en 2de prijs -voor het vaandel verworven, zoodat het in alle opzichten een succesvolle dag voor deze vereeniging werd. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 3 Sept. Heden aangekomen aan den rijksafslag 19 stoomtrawlers, 1 drijfnetvaartuig en 1 kustvisscher. De prijzen waren: tarbot f2375, griet 22.5054, beide per 50 kg., groote tong 2.60—2.90, middel tong 1.90— 2.50, kleine tong 1.751.85, alles per kg., groote schol 4950, middel schol 3840, zetschol 2440, kleine schol 5.5029, schar 1017, tongschar 5262, alles per 50 kg., rog 10.50—22 per 20 stuks, vleet 0.80—2.77 per stuk, pieterman poontjes 2.4015, gr. schelvisch 1116, dito kleine 2.609, alles per kist van 50 kg., groote gullen 12—15.50 kleine gullen 610.50, beide per kist van 50 kg., leng 0.43—1, heilbot 2.50—24.75, beide per stuk, wijting 23.50 per kist van 50 kg., koolvisch 2993 ct„ kreeft 0.50 1.25, beide per stuk, makreel 12.5020.50 per kist van 50 kg. Van de IJmuider stoomtreilers kwa men er heden 19 aan den afslag. De be sommingen waren: IJM 34 met f1009, IJM 82 met 3562, IJM 119 met 2628, IJM 6 met 3158, IJM 9 met 2223, IJM 143 met 3898, IJM 316 met 2857, IJM 68 met 1320, IJM 39 met 4476, IJM 1 met 2290, IJM 44 met 5140, IJM 157 met 2248, IJM 53 met 1782, IJM 135 met 1709, IJM 36 met 2346, IJM 503 met 2182, IJM 127 met 1813, IJM 168 met 1562, en IJM 271 met 5034. In de haringhaven zijn van de Kat- wijker haringvloot binnengekomen de motorloggers KW 58 met 163 kantjes maatjes- en 95 kantjes volle haring en KW 2 met 151 kantjes maatjes- en 240 kantjes volle en 30 kantjes steurharing, welke naar Katwijk worden verscheept. Van de haringvisscherij kwamen al hier heden binnen de stoomtreilers Derika 14, IJM 271 met 780 kisten, de Engelsche stoomlogger IJH 271 met 150 manden en 274 kisten versche haring en de logger IJM 85 met 23 last pekelharing. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. GROOTENDIJK, Rott. n. Vancr. p. 1 Ouessant. BINNENDIJK, 2 v. Rott. n. N. York. DINTELDIJK, Vancr. n. Rott. 3 te Liver pool. RIJNDAM, Rott. n. N. York 31 (3.53 n.m.) 180 mijl Z.W. v. Valentia. NEBRASKA,, Vancr. n. Rott. 1 v. Los Angeles. RADNORSHIRE, Rott. n. Vancr. 1 v. Los Angeles. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. NIAS, thuisr., 31 v. Beira (verb.). GRIJPSKERK, uitr., 2 (1.45 n.m.) 26 mijl Z.O. v. Niton. RANDFONTEIN, uitr., p. 31 Gibraltar. HEEMSKERK, 2 v. Beira te Rott. SPRINGFONTEIN, 2 v. Beira te Rott. GIEKERK, thuisr., 1 te Dar es Salaam. MELISKERK, uitr., 31 te Mombassa. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALBIREO, thuisr., p. 2 Cape Coast. EEMSTROOM, thuisr., p. 2 Las Palmas. FAUNA, uitr., 1 te Bordeaux. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ORANIA, uitr., 31 v. Bahia. KENNEMERLAND, 3 v. Hamburg te Am sterdam. DRECHTERLAND, thuisr., 1 te Bahia. AMSTELLAND, uitr., 1 te B. Ayres. EEMLAND, uitr., 1 v. Rio Janeiro. ZEELANDIA, thuisr., 2 v. Las Palmas. FLANDRIA, uitr., 2 v. Leixoes. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TERNATE, thuisr., 3 v. Pt. Said. SLAMAT, thuisr., 3 v. Pt. Said. SIBAJAK, uitr., p. 2 Kaap del Armi. MEDAN, thuisr., 1 v. Penang. KOTA INTEN, uitr., p. 2 Ouessant. INSULINDE, uitr., 1 (7 n.m.) v. Colombo. DJEMBER, 2 v. Hamburg te Rott DJAMBI, uitr., p. 2 Dover. TAMBORA, thuisr., 2 v. Belawan. MADIOEN, uitr., p. 3 Perim. SITOEBONDO, thuisr., p. 3 Ouessant TAB AN AN, thuisr., 3 te Rott. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". SALAWATI, thuisr., 31 v. Singapore. J. P. COEN, uitr., p. 1 Perim. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr„ p. 3 Gibraltar. KAMBANGAN, thuisr., 1 v. Batavia. BORNEO, uitr., 3 te Batavia. SOEMBA, 3 v. Batavia te Amst RONDO, 2 v. Amst. n. Java. JOHAN DE WIT, thuisr., 1 v. Gen-i 1 BALI, uitr., p. 2 Gibraltar. MAglA, ui2 v, Suez.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6